ScldócSouxcmt Automobilisten rijden vaker door na ongeval STAD OMGEVING n Kantoorgebouw Heerema loopt verder leeg ALLER LEI(DS) ÉMB en Euro Moda Si Schuttersveste STRIJD TEGEN NARCOTICA WERPT RESULTATEN AF Sterkte Leidse politie is volstrekt onvoldoende' VRIJDAG 10 JANUARI 1986 PAGINA 9 Ui^ningbouwverenigingen eens over fusie DEN De woningbouwverenigin- |Ons Doel, Ons Belang, De Goede lling. Tuinstadwijk en de PCW zijn gisteravond niet eens kunnen wor- [over hun'plannen een fusie aan te J. De besturen van de woningbouw- Inigingen waren gisteravond bijeen, de leden van Ons Doel de fusie Hen afgewezen. De leden waren mening dat zij in de toekomstige Iniging, die de naam Quintet moet ■en, te weinig inspraak zouden krij- T Het bestuur van Ons Doel was jdoor genoodzaakt opnieuw met de Ire vier om de tafel te gaan zitten, ■vier zijn vooralsnog niet bereid op ■sen van de leden van Ons Doel in Taan. Eind volgende maand praat I verder. Aantal passagiers NZH constant LEIDEN De NZH heeft vorig jaar 51,5 miljoen reizigers ver voerd. Dat zijn er evenveel als in 1984. De NZH zegt tevreden te zijn over het reizigersaanbod, omdat de tarieven vorig jaar om hoog gingen en dat veelal een da ling van het aantal reizigers tot gevolg heeft. De busmaatschappij verwacht dit jaar een stijging van het aantal reizigers en hoopt dat onder meer te bereiken door een verbetering van de voorlichting. De NZH wil haar activiteiten verder uitbreiden. Zo is men al begonnen met een salonboot, re clame op de bus en meer groeps- en toervervoer. Scholingsproject voor vrouwen LEIDEN Het Gewes telijke Arbeidsbureau en de Stichting Welzijn heb ben gisteren een over eenkomst getekend over de uitvoering van het projekt „Vrouw en Ar beid". Het GAB finan ciert dit project met ruim 40.000 gulden. Het project is bedoeld voor vrouwen, die betaald werk buitens huis willen verrichten, een eigen bedrijf willen beginnen of een oplei ding willen volgen, maar weinig of geen scholing hebben. Veel schade aan Muziekcentrum LEIDEN Een groep jongeren tussen de 15 en 17 jaar oud heeft tussen 3 en 6 januari voor 8000 gulden schade aangericht aan Het Muziekcentrum (de voormalige school De Rondedans) aan de Ber- nhardkade. De jeugdigen vernielden ruiten, deu ren, schakelaars, lampen en kozijnen. Volgens de politie wil deze groep dat het gebouw van De Ron dedans wordt gebruikt als jeugdhonk en niet als muziekcentrum. Voorzitter emancipatie commissie RUL stapt op LEIDEN Mevrouw Y.P.H. Lignac heeft haar functie als voorzitter van de emancipatiecommissie van de Leidse Universiteit met onmiddellijke ingang neergelegd. In een schrijven aan de universiteitsraad zegt zij. dat zij niet meer kan èn wenst te functioneren als voorzitter. Mevrouw Lignac was vanochtend niet bereid commentaar te geven op haar aftreden en ook een woordvoerder van de universiteit wilde verder niet op deze zaak ingaan. In de universiteits raad is eens vertrouwelijk over de emancipatiecommissie gesproken. De brief van mevrouw Lignac wordt maandag in de universiteitsraad behan deld. Twee zenders uit de lucht gehaald LEIDEN Radio Noordzee (gevestigd in een woning aan de Driftstraat) en Radio Ronalise (in de Her manstraat) zijn giste ren door de politie en de radiocontrole dienst uit de lucht gehaald. Er werd op getreden naar aanlei ding van klachten. De twee illegale zen ders zorgden voor storingen. jonden let tevreden ,er sociaal lan Aramco IDEN De vakbon- zijn niet tevreden im i^r het sociaal plan dat i, mqirectie van Aramco de Ie lej werknemers die wor- ehoii onslagen, wil aanbie dt Volgens FNV-dis- zonpbestuiirder P. de ilantpot was de sfeer tijdens ighej gesprek tussen bon- en directie gisteren te S1 nu en dan om te snij- °bii|"- Groot en zijn biaJega's vinden dat het intelaal plan een aantal p aaide „maar zeker ook z0"4 aantal onaanvaardba- gJHtanten" heeft. De bon ten i zijn onder meer niet e kleden over hetgeen de ogetknemers tussen 45 en em4 jaar oud geboden er 'ïdt. spra ^Hendien wil Aramco het ïter I voor het sociaal plan in Ijgljbië reserveren. De bon- 2js stemmen daar niet mee st". In eisen dat het in Neder- le eij, bijvoorbeeld bij een rer\#ekeringsmaatschappij zo- lat *vel vaker gebeurt, wordt ergebracht. „Het is nog hunds niet zeker dat Aramco migflederland blijft en als ze metjgaan, moet je maar zien te je als werknemers aan je l komt", aldus De Groot, zet verder vraagtekens opmerkingen van wet- "er J. Fase van economi- zaken, dat het met het plan bij Aramco de plarsPe kant op zou gaan. „Ik pg me af waar ze dat op Jert". directie van Aramco [t gisteren toegezegd de ^"gelijkheden te zullen na- lurenP' die door het personeel rden aangedragen om an- 'TE - werk voor Aramco in el 1tlen te vinden. De bonden rnfïen verder „stille hoop »k viop termijn" een onderne- inswtgsraad tot stand wordt "Vacht. „Arabië heeft geen ij zogezegd", aldus De Groot. uden Leidl bonden en de directie stf1 aan het eind van deze wijk jnd verder praten. ,a9- I LEIDEN Het doorrij den na een aanrijding wordt steeds populairder. Het afgelopen jaar was in 22 procent van het totale aantal verkeersongeval len een doorrijder be trokken. Slechts een vijf de van het aantal door- rijders kon worden opge spoord. Volgens de poli tie heeft het doorrijden mede te maken met het feit dat steeds meer au to's onverzekerd rondrij den. De cijfers zijn af komstig uit het jaarver slag van de Leidse politie over het afgelopen jaar. Het aantal aanrijdingen in Leiden blijkt de afgelopen twee jaar dalende, het aan tal gewonden daarbij lang zaam stijgende. Op rijksweg A4 blijken de meeste onge lukken plaats gehad te heb ben, een eer die voorheen aan de Lammenschansrot- onde toebedeeld was. De op één na gevaarlijkste route blijkt het Stationsplein te zijn. Het aantal processen ver baal, dat werd opgemaakt wegens rijden onder in vloed nam af evenals het aantal wrakken dat door de politie van de weg werd ge haald. De politie constateer de verder een forse stijging van parkeerovertredingen tot ruim 14.000 in 1985. Dit wordt geweten aan par- keercontrole die de laatste maanden aanzienlijk is uit gebreid. De bereidheid om de boetes te betalen nam overigens aanzienlijk toe nadat hiervoor de acceptgi ro-kaart werd ingevoerd. Ook het aantal weggesleep te auto's steeg in '85. Enkele auto's bleef dat lot ge spaard, omdat de sleepwa- gen er niet bij kon komen. Uitgekeken wordt naar een kleiner model takelwagen die ook op moeilijk bereik bare plaatsen kan komen. Het aantal misdrijven steeg in '85 met enkele honder den ten opzichte van het jaar daarvoor. Nog geen kwart van het totale aantal werd opgelost. De stijging werd mede veroorzaakt door een toegenomen aantal, inbraken en met name de jeugd was verantwoordelijk voor deze stijging van de criminaliteit. Scholen zijn hiervan vooral in de va kanties vaak het doelwit van geweest. Volgens com missaris H. van Voorden is het stijgende alcoholgebruik een van de belangrijkste oorzaken van deze stijging. Tegen het politie-optreden werden het afgelopen jaar 19 klachten ingediend. Daarvan werden er 12 afge wezen, één terecht en twee gedeeltelijk terecht bevon den. De overige zijn nog in behandeling. De strijd van de politie te gen de handel in narcotica lijkt resultaten te hebben afgeworpen. Permanente controle op de handel in hard drugs heeft tot gevolg gehad dat een aantal dea lers uit Leiden is vertrok ken. De politie sluit echter niet uit, dat een wat minder positief resultaat is verkre gen en dat de handelaren zich aan de taktiek van de politie hebben aangepast. ü- Ah Scholen blijken steeds meer ten prooi te vallen aan inbraken en vernielingen. LEIDEN De sterkte van het Leidse poli tiekorps is volgens commissaris H. van Voorden volstrekt onvoldoende. De huidige omvang biedt bijvoorbeeld geen gelegenheid voor het wijkgericht werken, alleen daar voor al zouden er tenminste 35 mensen bij moeten, zo liet Van Voorden gistermiddag doorschemeren. Hij wees er op dat voor de Merenwijk met zijn 25.000 inwoners slechts één wijkagent beschikbaar is. Van Voorden zei hoop te hebben gehad dat er bij de in voering van de nieuwe politiewet mogelijk heden voor samenwerking met andere poli tiekorpsen zou zijn ontstaan. Van Voorden is voorstander van één politiekorps voor Leiden en de regiogemeenten. Dit is door de nieuwe politiewet echter onmogelijk ge maakt. Samenwerking zal nu slechts inci denteel kunnen geschieden. Voor de om vang van zijn korps heeft Van Voorden hoop gevestigd op de nieuwe regel van mi nister K. Rietkerk dat bij de vaststelling van de sterkte ook de criminaliteit ter plaatse zal worden meegewogen. „En Leiden is wat dat betreft een stadje waar wel iets omgaat", al dus Van Voorden. Weliswaar kan de Leidse criminaliteit niet tippen aan die in Amster dam of Den Haag, maar wel aan die van een stad als Utrecht die wél een veel groter poli tiekorps heeft. Aan de benodigde ruimte zal het niet liggen. Het Leidse korps bestaat momenteel uit 204 mensen, terwijl er in het nieuwe bureau aan de Langegracht ruimte is voor 250. Overigens blijkt de werving voor de politie nog steeds een probleem te zijn. Van de 220 sollicitanten konden in 1985 slechts 17 (ook administratief personeel) worden aangenomen. De drie kandidaten die afkomstig waren uit een etnisch minder heidsgroep moesten ook afgewezen worden. INGENIEURSBUREAU NOG ENIGE HUURDER LEIDEN Nadat het Gemeenschappelijk Administra tie Kantoor (GAK) ongeveer een jaar geleden het grote kantoorgebouw aan de Vondellaan 47 verliet, zullen nu ook de Provinciale Kruisvereniging, het RIAGG en het Sociaal Pedagogisch Centrum het gebouw gaan verlaten. Zij hebben het huurcontract van het pand, dat'eigendom is van verzekeringsmaatschapij Aegon, niet verlengd. Dit contract loopt af op 1 juni. Het ingenieursbureau Heerema met ruim twee honderd werk nemers in dienst en de grootste huurder van het gebouw, wil uitbreiden en heeft zijn huurcontract wel verlengd. Ook wil het de nu leegkomende ruimte in gebruik gaan nemen. Heerema wordt dan de enige huurder van het gebouw. De drie instellingen, die het kantoorgebouw per 1 juni verlaten, zullen alle een nieuw eigen onderkomen in Leiden of directe omgeving betrekken. Zij zijn niet tevreden over het onderko men aan de Vondellaan. Het weinig sfeervolle gebouw zou bij de cliënten van de instellingen nogal drempelverhogend werken. Ook het gebruik van allerlei pasjes, die toegang tot het gebouw verschaffen, zou hen tegenstaan. Het Sociaal Pedagogisch Centrum zal per 1 juni zijn intrek ne men in een pand aan de Rijnsburgerweg 160. Dit centrum heeft ongeveer 20 mensen in dienst en is een bureau voor maatschap pelijk werk en -dienstverlening voor geestelijk gehandicapten. Het RIAGG zal volgend jaar een nieuw kantoor betrekken aan de Lammenschansweg op de plaats van de uitgebrande Zuider- kerk. Omdat het nieuwe kantoor aan de Lammenschansweg pas volgend jaar gereed zal zijn, zullen de ongeveer 12 werknemers die voor het RIAGG aan de Vondellaan 47 kantoor houden, tij delijk bij andere bureau's van deze instelling worden onderge bracht. Het districtsbureau Leiden van de Provinciale Kruisvereniging met ongeveer 25 mensen in dienst zoekt nog nieuwe huisves tingsmogelijkheden. Half februari hoopt de vereniging een defi nitieve keuze gemaakt te hebben. Het nieuwe onderkomen zal weer in Leiden of directe omgeving komen. Cursussen Het Leidse Volskhuis start binnenkort weer met een aantal cursussen. Zo staat er een cursus gemeenteraad op bet programma. Nadere in lichtingen zijn telefonisch verkrijgbaar: 149180). Film Youth for Christ Leiden draait morgen de film „Alsof het gisteren gebeurde" in de Petrakerk aan de Curagao- straat 5. De voorstelling be gint om kwart over acht. De toegang is gratis. Omroep Rijnland Het sportprogramma van Omroep Rijnland is met drie uur uitgebreid. Tot dusver begon het programma 's mid dags om vijf uur, nu is dat twee uur. Omroep Rijnland heeft hiertoe besloten om rechtstreeks verslag te kun nen doen van een aantal wedstrijden. Het sportpro gramma duurt tot zeven uur. EHBO De EHBO-cursus voor begin ners van Peerke Donders heeft nog ruimte voor een aantal cursisten. De cursus bestaat uit zestien lessen en wordt op dinsdagavond ge houden in de St. Jozefschool aan de Opperheimerstraat. Aanmelden kan telefonisch: 144678 of 121866. Nieuwjaar CPN De afdeling Leiden van de CPN houdt zondagmiddag een nieuwjaarsreceptie in het buurtcentrum De Dijk in het Volkshuis aan de Apothe- kersdijk 33. Op het program ma staat onder meer een le zing met dia 's van Brigitte le Blanc en Ar ie Oexman over de bouw van een school in 'Nicaragua. De bijeenkomst begint om twee uur. Woensdrecht Vanuit de Leidse regio wordt morgen een tocht gehouden naar Woensdrecht. De bussen vertrekken om negen uui vanaf het Schuttersveld. Aanmelden kan telefonisch. 132760. *3NK EN SCHOENENIMPORTEUR VAN ^JNSBURGERSINGEL NAAR SCHUTTERSVELD 4-151 L[fra&DEN De NMB en tei. schoenenimporteur en ^orjndelsmaatschappij i. fo Moda BV worden de huurders van het dag Voorpand Schutters- uwJte. De NMB verhuist iWen) de Rijnsburgersingel J- HUnaar Schuttersveste en cJi jromoda BV verlaat Jisburgersingel 9. De JDER,w van het kantoor, dat tèipe hoek van het Schut- schafVrld aan de Schutters- s1°. ndweg moet komen, be- |5u-|t in april. De benodig- Tfl| handtekeningen wor- i vr. a volgende week gezet, bouw van het complex de verhuizingen moe- lénieuw cassette- jidje Centrum- aocraten gedoken 'EN Een 22-jarige Lei- lar heeft gisteren bij de itie een cassettebandje met amen van de Centrumde- I Btraten bezorgd. Het bandje lit bij hem in de bus van zijn ■^Jiing aan de Reigerhorst ge- [^Toneerd. Eerder werd een «gelijke cassette bij een |>uw aan de Arendshorst be- fld. De politie onderzoekt of Discriminerende teksten op j bandje van de 22-jarige Idenaar staan. ten over anderhalf jaar achter de rug zijn. De bouw van Schuttersveste wordt gefinancierd door een pensioensfonds. Het kantoor van de NMB aan de Rijnsburgersingel is een zo genaamde „moedervestiging", die nauw betrokken is bij de filialen in de regio Leiden en op zijn buurt verantwoording aflegt aan de hoofdvestiging van de bank in Amsterdam. Het Leidse filiaal van de NMB is nu gevestigd aan de Rijns burgersingel, maar de NMB wil daar al jaren weg. Er wer ken 55 personen, die allemaal meegaan naar Schuttersveste. Volgens de bank betekent de verhuizing noch een uitbrei ding noch een vermindering van het aantal personeelsle den. „Het is niet meer dan het kiezen van een beter onder dak", aldus een woordvoerder van de bank. De NMB acht het huidige onderkomen niet lan ger aanvaardbaar, omdat het te klein is geworden, op een ongeschikte plaats staat en slecht toegankelijk is. Zo ligt de nachtkluis nogal afgelegen en is de afgelopen jaren dan ook verscheidene malen doel wit geweest van overvallen. De woordvoerder benadrukt dat de verhuisplannen nog niet helemaal rond zijn „maar wel voor negentig procent". Uitbreiden Oorspronkelijk wilde de NMB de huidige vestiging^ aan de De NMB wil het onderkomen aan de Rijnsburger singel onder meer verlaten, omdat daar SS onvoldoende ruimte zou zijn de uitbreidings plannen naar behoren te realiseren, Rijnsburgersingel uitbreiden, wat leidde tot langdurige on derhandelingen met de ge meente. Gemeente en bank konden het niet eens worden, omdat de gemeente het par keerterrein bij de bank gedeel telijk wilde gebruiken voor woningbouw, maar de bank meende dat de bedrijfsvoering daardoor teveel belemmerd zou worden. De bank ging op zoek naar een ander onderko men. Tijdens de onderhande lingen met de gemeente is on der meer gesproken over nieuwbouw voor de NMB op de hoek van de St. Jorissteeg en het Levendaal de zoge naamde Jorisboulevard, waar volgens de laatste plannen huizen komen maar uitein delijk ging de voorkeur van de NMB uit naar het Schutters veld. Wat de bank betreft, had al maanden geleden begonnen kunnen worden met de bouw van Schuttersveste, maar om dat geen enkele belegger be reid bleek het in dat plan op genomen hotel te financieren, besloot de Utrechtse project ontwikkelaar NBA steeds weer tot uitstel. Uiteindelijk stemde het Leidse college van B en W toe in de bouw van Schuttersveste zonder hotel. Overwogen is overigens nog de NMB niet in Schuttersves te, maar in één van de andere nog te bouwen kantoren op het Schuttersveld te huisves ten. Het bouwplan voor Schut tersveste biedt wel de moge lijkheid het hotel later alsnog te bouwen, maar ook wethou der J. Fase van economische zaken liet deze week weten nog maar weinig vertrouwen in de komst van het hotel te hebben. Wat met het huidige onderko men van de bank aan de Rijnsburgerweg gaat gebeuren, als de bank dat eenmaal heeft ontruimd, is nog onduidelijk. Het pand is eigendom van de NMB. Onderhandelingen tus sen de gemeente en de bank over aankoop door de gemeen te hebben nog niets opgele verd. „Woningen daar bou wen, is makkelijker en beter, als het NMB-pand is gesloopt. Maar dat doen we uiteraard alleen als we het tegen een re delijk prijs kunnen kopen en we hebben de tijd", aldus een woordvoerder van de gemeen- Italië De schoenenimporteur en - handelsmaatschappij Euro Moda BV de tweede huur der van Schuttersveste biedt nu werk aan 12 personen en heeft nog een magazijn aan de Narmstraat. Het huidige onderkomen is te krap gewor den en bovendien heeft men genoeg van het voortdurend opbreken van de Rijnsburger singel. Euro Moda heeft de huur van Rijnsburgersingel 9 per 1 juli 1987 opgezegd. In een poging wat nieuws te vin den, werd onder meer het Kantorenhuis, dat naast het postkantoor aan de Schiphol- weg staat, bekeken. „Daar werd vanaf gezien omdat geen magazijnruimte beschikbaar is en in Schuttersveste krijgen wel dat wel", aldus een woord voerster van het bedrijf. Euro Moda laat schoenen in Italië maken en inmporteert ze ver volgens. Het pand van Euro Moda aan de Rijnsburgersingel is eigen dom van de Stichting Huisves ting Werkende Jongeren. Wat de Stichting met het pand doet, na het vertrek van Euro Moda, is nog niet bekend. Vast staat wel dat het een bedrijfs pand blijft. Geen LOI-examen LEIDEN/DEN HAAG De 38-jarige Duitser die in de ge vangenis van Scheveningen zit en van de staatssecretaris van justitie buiten de gevangenis geen examen mag doen, moest niet op voor een examen van de LOI (zoals woensdag 8 ja- rièari in deze krant werd ver meld), maar voor een examen van de Stichting Vakopleiding Horecabedrijven (SVH). De Duitser volgde de opleiding wèl via de Leidse Onderwijs Instellingen. De SVH neemt echter de examens af. De LOI is overigens wel bereid in de gevangenis examens af te ne men, de SVH is dat echter niet. Informatie-avond over Driessengarage LEIDEN De gemeente houdt dinsdag in het voorma lig schoolgebouw aan de Mid delstegracht 5 een informatie avond over het plan om op het Ir. Driessenplein een parkeer garage te bouwen. De garage wordt gecombineerd met wo ningen en winkels. Er komt volgens de plannen onder meer een vestiging van de kle- dingsupermarkt Marca. Het college van B en W wil eerst de mening van de buurt horen, voordat het bouwplan aan de raadscommissie ruimte lijke ordening wordt voorge legd. Om Marca in de garage onder te kunnen brengen, moet het bestemmingsplan Pancras-Oost worden ge wij. zigd. Dat bestemmingsplan staat nu wel de garage toe, maar niet de vestiging van een kledinggigant als Marca. Ar chitect H. van Egmond zal een toelichting geven op het schetsplan.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 9