Spoedberaad van EG over acties tegen Libië Zonder Shell valt regering Zuid-Afrika" Zigeuners eisen schadevergoeding j Afgetreden Heseltine doet aanval op Thatcher jglTENLAND" iolen dicht na rellen op Haïti Mi Wallraff weer voor rechter VN IN GELDNOOD Kohl wil EDI als tegenhanger SDI Paris Match moet betalen "o v\ Hf- v -1 II lil BC stelt serie uit dreigement eugdige Sikhs massaal opgepakt Vredesplan Libanon op losse schroeven DEBAT NODIG OVER DWANGARBEID IN NAZI-PERIODE Qeidóe.QouAamt VRIJDAG 10 JANUARI 1986 PAGINA 5 ^^tT-AU-PRINCE In heel Haïti zijn gisteren na stu- ^lenprotesten tegen het regime van president Jean- ~^ude Duvalier, particuliere en openbare scholen geslo- jgeweest. In de verarmde natie van 5,5 miljoen bur- werden echter geen nieuwe botsingen tussen de po- en de betogers gemeld. Sinds de ongeregeldheden J november uitbraken, kwamen vijf demonstranten, het leven, onder wie twee afgelopen dinsdag. Duva- 79,'60; heeft vier kabinetsleden en het hoofd van de politie ®®-®°jlagen, waarschijnlijk naar aanleiding van de studen- 10,'sobnlusten, de arrestaties van politieke tegenstanders en g-gtecalatie van een conflict met de roomskatholieke 88>ok over de uitwijzing van drie Belgische priesters en fj'jjüuiting van e<Tn radiostation dat eigendom was van de 85jok. In een communiqué van het ministerie van bin- 74üaPan zaken werd de bevolking verzocht te waken 46i6oèn de dreiging van subersieve elementen en onwettige ^•jjölegingen die trachten de publieke opinie te manipule- 34^40; (Van onze correspondent Gerard Kessels) BONN De Duitse schrijver Gunter Wallraff staat een derde proces te wachten. Wallraff, die in zijn boek „Ganz Unten" op indringende wijze de uitbuiting van de Turkse arbeiders in de Bondsrepubliek heeft beschreven, is voor de rechter gedaagd door het management van de staalgi- gant Thyssen. Tijdens een lezing zou Wallraff de Thyssen- -managers bestempeld hebben als „kleine Eichmannen". Wallraff, die vermomd als de Turk „Ali" een tijdlang bij Thyssen werkte, had het management zwaar bekritiseerd. Managers die met twijfelachtige koppelbazen in zee gaan, zijn de ware schuldigen aan de uitbuiting van de Turkse gastarbeiders, aldus Wallraff. In dat verband vergeleek hij de Thyssen-managers met de SS-er Eichmann, die de moord op zes miljoen joden vanachter zijn bureau organi seerde. Thyssen wil dat de rechter Wallraff dwingt die uit spraak terug te nemen en dat de schrijver-journalist beboet wordt. NEW YORK De Verenigde Naties hebben op het ogenblik te kampen met financiële proble men zoals nooit tevoren in de veertigjarige geschiedenis van de volkerenorganisatie. De financië le problemen worden veroor zaakt door achterstallige contri butiebetalingen van verscheidene lidstaten, waaronder de Verenig de Staten en de Sovjet-Unie. Vol gens een VN-woord voerder zijn talrijke landen overgestapt op de gewoonte hun contributie steeds later te betalen, waardoor de vol kerenorganisatie herhaaldelijk met geldtekort te kampen heeft. (Van onze correspondent Gerard Kessels) BONN West-Duitsland hecht grote waarde aan een Europese tegenhanger van. het Amerikaanse onderzoekspro gramma naar een afweerschild in de ruimte tegen vijandelijke raketten, SDI. Bondskanselier Kohl noemde een Europees Defensie Initiatief (EDI) gis teren tijdens een persconferentie „heel belangrijk". Hij gaf geen nadere details. In tegenstelling tot het Amerikaanse SDI-programma, dat vooral gericht is op het afweren van de grote Russische intercontinentale raketten, moet EDI een schild vormen tegen de op West- -Europa gerichte Russische korte en middellange afstandsraketten. Bier schaars in Suriname DEN HAAG/PARAMARIBO Werknemers van de Surinaamse bierbrouwerij Parbo in Paramari bo zijn sinds het begin van deze week in staking, waardoor de pro- duk tie bij dit bedrijf is stil komen te liggen. De directie van de brou werij en de vakbond liggen al maanden overhoop over een nieu we cao, die op 1 januari van het vorig jaar had moeten ingaan. Door de langdurige problemen bij Parbo is bier een schaars artikel geworden 'in Paramaribo. Consu menten zijn aan het hamsteren ge slagen en veel winkels hebben geen bier meer in voorraad. PARIJS Het Franse weekblad „Paris Match" moet aan prin ses Caroline van Mona co, tegenwoordig me vrouw Stefano Casirag- hi, een bedrag van 45.000 frank (ongeveer 15.000 gulden) schade vergoeding betalen. Dit besliste een rechtbank in Parijs omdat het tijd schrift een reeks clan destien genomen foto's van de prinses en haar zoontje had gepubli ceerd. II S i verslaggevers voor de deur van Downing Street 10 hadden wel verwacht dat Heseltine zou J [eden, maar niet dat hij gewoon uit een kabinetsvergadering zou weglopen. J)NDEN De gisteren getreden Britse minister n defensie, Michael He- Itine, heeft zijn vertrek i de regering gepaard |en gaan met een scher- j aanval op premier brgaret Thatcher. Aan- fding tot het ontslag van psseltine was de toe- ïmst van de helikopter- (briek Westland. W YORK De Ameri- anse televisiemaatschappij heeft de produktie van mini-serie met de titel nerika uitgesteld, na een ïigement uit Moskou dat het orzetten. van het project de iviteiten van ABC in de vjet-Unie in gevaar kan ;ngen. De kostbare mini-se- van zestien uur zou onge- er honderd miljoen gulden an kosten en moest een eld geven van wat er zou beuren als de VS werden zet door de Sovjet-Unie. Het emlin beschouwde het plan i een nieuwe stap in de anti- ussische mediahetze die vol de Russen in de VS wordt houden. De nieuwe minister van de fensie in de Conservatieve re gering wordt de 54-jarige George Younger, tot dan mi nister voor Schotland. Heseltine (52) raapte gisteren zijn papieren bij elkaar en liep boos weg uit de kabinetsverga dering, omdat hij verklaringen over de Westland-zaak voort aan voor goedkeuring aan de regering voor zou moeten leg gen. Hesseltine wil dat de in moeilijkheden verkerende Westland-fabriek wordt over genomen door een Europees consortium. De rest van het kabinet en do fabrieksleiding willen samenwerking met het Amerikaanse Sikorsky-con cern. wensband tussen hem en de premier was verbroken. „Ik kan niet, zonder gezichtsver lies, in een dergelijk kabinet blijven". Hij zei dat Thatcher een reeks kabinetsvergadering gen „opzettelijk" heeft gema nipuleerd om ervoor te zorgen dat Sikorsky het pleit wint. Heseltine kreeg voor zijn standpunt de steun van ver scheidene Europese regerin gen. In West-Europa werd dan ook teleurgesteld gereageerd op zijn aftreden. In Den Haag zei staatssecretaris Van Hou- welingen dat Nederland zal af zien van de voorgenomen aan koop van Westland-helikop- ters als het bedrijf in zee gaat met de Amerikanen. Het vertrek van Heseltine be tekent ernstigste kabinetscrisis in de zeseneenhalf jaar die Thatcher nu aan de macht is. De in de uitgeverswereld mil jonair geworden Heseltine is zeer populair onder de Conser vatieve aanhang. In 1976 bleek zijn vaak impulsieve wijze van handelen, toen hij in het La gerhuis dermate buiten zich zelf van woede geraakte over het aanheffen van De Rode Vlag (het partijlied) door La- bourafgevaardigden, dat hij de ceremoniële scepter greep en boven zijn hoofd heen en weer zwaaide. De verwachting is dat Heselti ne, een van laatste vertegen woordigers van de gematigde vleugel binnen de Conserva tieve partij, zich vanaf zijn po sitie op de achterste banken van het Lagerhuis zal ontpop pen tot een gevaarlijke rivaal van Thatcher. Hij zou That cher graag willen opvolgen als partijleider en premier. Op zijn persconferentie wilde He seltine niet ingaan op vragen over zijn politieke ambities. MRITSAR Aan de >oravond van een aange- mdigde protestactie door nge Sikhs, hebben poli- en paramilitaire troe- :n gisteravond in de hele ►ordelijke Indiase deel- aat Punjab honderden kh-extremisten opge- ikt. De studenten wilden indaag het verkeer in de deelstaat lamleggen om kracht te zetten bij hun eis tot vrijlaten van alle gevangen Sikhs. Een politiefunctionaris ver klaarde dat meer dan 400 mili tante Sikhs werden gearres teerd. Een woordvoerder van de federatie van Sikh-studen ten (AISSF) zei dat het aantal arrestanten al boven de 1.000 lag. D invallen in extremisti sche schuilplaatsen zijn de hele nacht voortgegaan. Uit protest tegen de arrestatiegolf hebben woedende jongeren in Amritsar twee interlokale bus sen van een openbaar ver voersbedrijf in brand gesto ken. De regering heeft duizen den extra-paramilitaire man schappen naar Punjab ge stuurd om belangrijke installa ties en verkeerswegen te be waken. SMIDJE VERHOLEN EN DE KNAP-MUTATOR WO) „Ik weet er alles van. Verholen", zei oionel Plimmp. „Zodra X-03 weer in Graven- recht was, meldde ze zich op mijn hoofdkwar- er met haar sportieve rugzakje en de rest van aar Nlcolagonische geld. Ze deed me een auwkeurig verslag van wat er allemaal gebeurd 'as en vertelde me onder andere, dat ze haar peciale kortegolfzendertje aan jullie had gege- en. Het was haar bedoeling, dat jullie je met at zendertje rechtstreeks met mij in verbinding ouden stellen. Eilaas, ik hoorde maar niks en >egon dus een beetje nerveus te worden. Zou "es nu tóch nog verkeerd zijn afgelopen, vroeg me af..." „We hadden dat zendertje voor ndere dingen nodig, kolonel", antwoordde IJeems Pond. „Ja ja", zei de kolonel een tik- smalend. „Als Pietje Plimmp gedachtenlezer 'as. had-ie dat natuurlijk kunnen v/eten. Helaas is Pietje Plimmp geen gedachtenlezer. Hij is maar een doodgewone B.G.D.-jongen, die feiten nodig heeft om mee te kunnen werken. En op een goeie avond las ik zo'n feit in de krant. Ra dio en televisie waren er trouwens óók vol van. Ik las, dat de monarchie in Nicolagonië was her steld. En dat leek me nou echt een streek van JOU, Sjeems. Een monarchie afbreken, dat kan ten slotte elke politieke warhoofd. Maar een Ko ning weer op zijn troon brengen, daar moet je echt een getrainde agent van de Bijzonder Ge heime Dienst voor zijn. Dus dacht ik in mezelf: Kom, Plimmpie. Ga jij zélf maar eens in Nicola gonië kijken. Zo gezegd, zo gedaan. Ik charter de een regerings-Kaduca en nauwelijks een paar uur later kwamen de bergen, de haven en de huizen van Boecograd al in zicht. Nou..., en hier ben ik dan!" In tal/van Li bische ste den worden DEN HAAG/WASHING TON Nederland, dat het eerste half jaar van '86 voorzitter is van de EG, treft voorbereidingen voor een speciale bijeen komst van de ministers van buitenlandse zaken. Zij zouden een gezamen lijk antwoord moeten ge ven op het verzoek van de VS, zich aan te sluiten bij de economische strafmaat regelen tegen Libië. De bijeenkomst wordt waar schijnlijk begin volgende week gehouden. Het Witte Huis toonde zich gisteren vastbesloten de steun van de Europese bondgenoten te verkrijgen voor de economi sche strafmaatregelen tegen Libië. Dat land is volgens pre sident Reagan in hoge mate betrokken bij het internationa le terrorisme. Amerikaanse ambassadeurs bezochten giste ren in Europese hoofdsteden de ministeries van buitenland se zaken om het Amerikaanse standpunt uit te leggen en aan te dringen op aansluiting bij de strafmaatregelen. Volgende week komt een Amerikaanse onderminister voor dit doel naar Europa. Zoals bekend hebben de meeste Europese landen tot dusver zeer terug houdend gereageerd op de Amerikaanse oproep zich aan te sluiten bij de sancties. Al leen Italië heeft enige maatre gelen genomen. Het Italiaanse zakenleven is gewaarschuwd geen profijt te trekken van het terugtrekken van Amerikaan se bedrijven uit Libië. Ook zal Italië op dit moment „voor zichtig" zijn met de wapenex port naar Libië. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken George Shultz heeft gisteren gezegd dat de VS vastbesloten zijn een einde te maken aan door Libië gesteund terrorisme. Daarbij liet hij nadrukkelijk de moge lijkheid van een gewapende actie open. „Geweld is niet al tijd het beste middel om terro risme te bestrijden", zei Shultz, „maar het kan in som mige gevallen noodzakelijk zijn". De Libische leider Khadaffy heeft op zijn beurt opnieuw gedreigd met zelfmoordacties, als de VS besluiten tot een mi litaire actie. Bovendien dreig de hij met aanslagen in West- Europa, als de Europese lan den zich aansluiten bij de Amerikaanse sancties. In een gisteren gehouden in terview met vijf vrouwelijke journalisten heeft Khadaffy gezegd dat de voortdurende bedreigingen van de VS Libië steeds meer in de richting van •de Sovjet-Unie en het commu nisme drijven. Khadaffy zei verder dat West-Europa en de Arabische wereld samen moe ten werken om „Amerika weer bij zinnen te brengen". Hij karakteriseerde de Ameri kaanse mentaliteit als die „van een stinkende rottige kruis vaarder, een vijand van Arabi sche landen". Toen hem werd verteld dat Reagan hem „fla ky" (geschift) had genoemd vroeg Khadaffy om een verta ling van dat woord. Vervol gens zei hij lachend: „Ik heb nog nooit gehoord dat Reagan een psycholoog of een neuro loog was. Ik weet dat hij een .nutteloze acteur is geweest". •Khadaffy betuigde opnieuw zijn steun voor de Palestijnse strijd, maar zei nogmaals dat Libië niet verantwoordelijk was voor individuele en acties waartoe Palestijnen hun toe vlucht nemen. Op verzoek van Libië heeft de Arabische Liga de lidstaten opgeroepen voor een spoedzit ting om zich te buigen over de Amerikaanse sancties. Aan staande maandag moeten de ministers van buitenlandse za ken en van financiën bijeen komen om te praten over „de militaire bedreigingen en de economische maatregelen van •de VS tegen Libië". De pers in de Arabische wereld heeft de Amerikaanse maatregelen fel veroordeeld. Maar het is de vraag of de Arabische landen actie zullen ondernemen tegen de VS. Geslaagde operatie Donna Ashlock (midden met maskertje voor), die onlangs het hart van haar overleden vriendje Felipe Garza kreeg in geplant, staat hier op de foto met oma Musie Carson (links) en haar beste vriendin Jennie Chavez (rechts). Felipe Garza, die wist dat Donna een hart- transplantie moest onder- gaan, had haar W zijn hart beloofd in het geval hij dood zou gaan. Eind vorige week overleed Felipe plotseling aan een hersen tumor. Afgelo pen zondag werd ziin hart getransplan teerd. Volgens de artsen is de opertaie ge- J slaagd. BEIROET Syrië heeft de leiders van de drie sterkste milities van Libanon (druzen, sji'iten en christenen) voor spoedoverleg bijeengeroepen, om een tijdschema op te stel len voor de uitvoering van het verdrag dat een eind moet ma ken aan de burgeroorlog in het land. De Syrische maatregel komt op een moment dat er van christelijke zijde steeds meer verzet groeit tegen het vredesproces, waarover op 28 december in Damascus een ak koord werd ondertekend. President Gemayel van Liba non, die gisteren naar de Syri sche hoofdstad Damascus zou komen, heeft zijn bezoek uit gesteld tot morgen. Gemayel zou meer tijd nodig hebben om zich een mening te vormen over het vredesakkoord. De aanhangers van de president hebben zich inmiddels open lijk tegen het plan uitgespro ken. De Syrische minister van informatie heeft eerder ge dreigd tegenstanders van het vredesverdrag hard aan te pakken. (Vervolg van voorpagina) WASHINGTON Voorzitter Robinson van de Bewe ging van een Vrij Zuid-Afrika liet tijdens de oproep tot een boycot van Shellprodukten een bord zien met de afbeelding van een „Shell-dis-creditcard", onderte kend door alle deelnemende organisaties. „Ik wil hel pen apartheid te beëindigen, een systeem dat Zuid- -Afrika tot slavernij brengt en tegelijkertijd Ameri kaanse banen ondermijnt", aldus de tekst. Betalingen van Shell aan de Zuidafrikaanse regering vormen volgens de Amerikaanse vakbondsleiders de voornaamste eco nomische pijler van het regime. Zonder Shell zou de Zuidafri kaanse regering de druk niet kunnen weerstaan en vallen, aldus voorzitter Richard Trumka van de United Mine Workers. Op de vraag waarom niet een Amerikaans bedrijf voor een boycotactie is uitgekozen, antwoordde Robinson, mede-voorzitter van de Free South Africa Movement, dat Koninklijke/Shell 27 procent van haar inkomsten uit Amerikaanse verkopen put en een mul tinationale onderneming is. Shell is niet meer een Nederlands bedrijf dan een Brits of een Amerikaans bedrijf, zei hij. Bisschop Desmond Tutu uit Zuid-Afrika zal uiteindelijk ook ge weld kunnen goedkeuren, als dit nodig is om een einde te ma ken aan apartheid. Hij zei dit gisteren in een interview in de VS. In Lusaka, Zambia verklaarde de leider van het verboden zwar te nationalistische Afrikaans Nationaal Congres, Oliver Tambo dat het ANC haar guerrilla-oorlog zal opvoeren. President Pie- ter W. Botha wil niet voldoen aan de eisen van de zwarte meer derheid in het land, maar speelt alleen maar met het idee van hervormingen. Tambo zei dit ter gelegenheid van het 74-jarig bestaan van het ANC. De zes Amerikaanse congresleden hebben gisteren de illegale krottenwijk Crossroads bij Kaapstad bezocht onder leiding van dominee Allan Boesak, een leider van het Verenigd Democra tisch Front UDF. KEULEN Een woord voerder van de Westduit- se centrale raad voor zi geuners, Romani Rose, heeft gisteren meegedeeld dat ook de zigeuners een schadeloosstelling gaan ei sen voor de dwangarbeid die door hen verricht is qnder het nazi-regime. Rose vertelde dat enkele honderden van de zigeu- s ners die dwangarbeider geweest zijn nog in leven zijn. De zigeuners zouden volgens de woordvoerder !op bijna alle terreinen van de Duitse oorlogseconomie werkzaam geweest zijn. Met de symbolische schade loosstelling aan voormalige joodse dwangarbeiders door het voormalige Flick-concern Feldmühle Nobel AG is vol gens Rose het probleem poli tiek noch moreel afgelopen. Ook de voorzitter van de cen trale raad van joden in West- -Duitsland, Werner Nach- mann, acht een politiek debat over het lot van de voormalige dwangarbeiders in de Duitse industrie dringend noodzake lijk. De zaak is niet ten einde gebracht met de betaling van vijf miljoen mark door het Flick-concern, verklaarde Nachmann. In de periode 1933-1945 heb ben ongeveer acht miljoen mensen onder ondraaglijke omstandigheden dwangarbeid verricht in de Duitse fabrie ken, mijnen en landbouw. Volgens historici hebben zeker een half miljoen mensen in de wapen- en munitiefabrieken gewerkt die eigendom waren van Flick, Krupp en andere grootindustrieën.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 5