TAFEL Minder kerkleden brengen meer geld op Aandacht voor de mens HïïïïTI kerk wereld Bezetters verlaten Bredase Heilig Hart-kerk Mgr. Ter Schure keurt 'Bluyssen-beleicT Diocesane raad goed Schoolwijzer I CcicLe Somn/n'1 weer ACHTERGROND EeidócSoiviant VRIJDAG 10 JANUARI 1986PAGIN, Contactgroep vraagt aandacht voor leer en leven van katholieken In Twenthe is een „Contactgroep rooms-katholieken" opgericht, met prof. ir. drs. J. Groot Wassink te Hengelo als initiatiefnemer. Be doeling van de groep is na te gaan of er in het land interesse is voor het oprichten van een stichting of vereniging die aandacht vraagt voor de katholieke leer op basis van bijbel en traditie. Volgens prof. Groot Wassink wordt in de katholieke kerk te veel uitgegaan van de gedachte dat de kerk zich moet aanpas sen aan de „eisen des tijds". „De kerk is weliswaar in de wereld, maar niet van de wereld en de taak van de kerk om de geopenbaarde geloofswaarheid te bewa ren en door te geven heeft grotere prio riteit dan de aanpassing van de tijdgeest, ook al betekent dat niet dat de kerk geen begrip voor de eigen tijd zou heb ben", aldus prof. Groot Wassink. Hij pleit voor studiedagen over actuele problemen als de relatie tussen geloof en wetenschap, de zin van ziekte en lijden, abortus en euthanasie, arbeid en werk loosheid. medische experimenten en der gelijke. Het beleid van de groep is ge richt op het begrip kweken in parochies en dekenaten voor de officiële gelooofs- leer, met de daaraan verbonden conse quenties voor katechese, spiritualiteit en leerhuisactiviteiten. Het is moeilijk een mens te vinden, maar gemakkelijk hem te herkennen. Servisch spreekwoord ACTIE „KERKBALANS" VAN START Het aantal kerkleden in ons land is in 1984 met ongeveer honderddui zend gedaald, maar toch bleef het bedrag aan ker kelijke inkomsten onge veer gelijk. „Tegenover een kwantitatieve afna me, staat een kwalitatieve bewustwording", aldus de hervormde predikant drs. W.H. den Ouden, voorzit ter van de interkelijke kommissie geldwerving, gisteren in Utrecht: „Min der mensen brengen meer op". Hij zei dat tijdens de perspre sentatie van de actie Kerkba lans 1986. Voor de veertiende maal organiseren zeven kerk genootschappen gezamenlijk een geldwervingsactie ten bate van het instandhouden van het plaatselijk kerkewerk (rooms-katholiek, hervormd, gereformeerd, luthers, doops gezind, remonstrant en oud- -katholiek). De deelnemende kerken heb ben gezamenlijk ruim 9,1 mil joen leden. De drie grootste kerken (r.k., nederlands her vormd en gereformeerd) kre gen in 1984 voor ruim 624 miljoen gulden „levend geld" (kerkelijke bijdrage, collecten enz.) toegezegd voor het plaat selijk werk. „De definitieve rekening over 1984 is nog niet klaar, aldus ds. Den Ouden, „maar de ervaring is dat de afrekening hoger is dan de verwachting op grond van de toezeggingen. De deelnemen de kerken hebben 4234 paro chies en gemeenten die 7.500 predikanten, priesters en pas torale werkers in dienst heb ben. De toezeggingen over het jaar 1985 liggen hoger dan die over 1984; bij de hervormden 2,01 procent, bij de gerefor meerden 0,82. Bijdragen per ziel Als de bijdragen die kerken in totaliteit ontvangen wor den gedeeld door het aantal bijdragende leden, ontstaat een „bijdrage per ziel". Deze ligt in de Gereformeerde Ker ken veruit het hoogst: 213 gulden (in 1983 212 gulden); bij de katholieken het laagst: bijna veertig gulden (in 1983 57 cent lager) en bij de her vormden is dat bedrag ruim 75 gulden (in 1983 11 cent la ger). De stijging bij de gere formeerden is vooral ontstaan omdat de inkomsten in 1984 ten opzichte van het jaar daarvoor minder daalden (0.64 procent) dan het zielen tal (1,06 procent). De her vormden zegden in 1984 0,14 procent meer toe; de katholie ken 0,70 procent. De genoemde bedragen zijn een deel van het totaal dat de kerkleden aan kerkelijke doeleinden geven. Zo schen ken hervormden nog eens on geveer vijftig miljoen voor di- akonaat en zending; de gere formeerden zo'n 28 miljoen gulden aan landelijk werk, zending en diakonaat en de katholieken gaven in 1984 on geveer tweeëntwintig miljoen gulden aan missie- en ontwik kelingswerk. Bij vergelijking van de bijdra gen per ziel in de drie kerken moet rekening worden gehou den met de „papieren leden", mensen die wel staan inge schreven als kerklid, maar geen (financiële) binding met de kerk hebben. Bij de gere formeerden is dat aantal het kleinst; de hervormden reke nen er tweederde deel van hun ledenbestand toe en de katholieken hebben een deel nemingspercentage van bijna vijftig procent. Volgens ds. Den Ouden is vooral bepalend voor de hoog te van het bedrag per ziel de gemeenschapsbeleving in de plaatselijke kerk. Hoe sterker dat gevoel is. des te meer geld willen mensen aan hun kerk geven. De bijdragen van kerkleden verschillen nogal per provin cie (bisdom). Van de bisdom men levert het bisdom Den Bosch het meeste, gevolgd door dat van Utrecht, Roer mond, Rotterdam, Haarlem, Breda en Groningen. Verre kend met het deelnemings percentage scoort het bisdom Groningen echter het hoogst per bijdragend adres (ruim 169 gulden), gevolgd door het bisdom Rotterdam met ruim 163 gulden; het bisdom Breda heeft het laagste bedrag (ruim 97 gulden). Bij de hervormden levert Friesland het hoogste bedrag per ziel (ruim 103 gul den, een stijging van vier pro cent), Groningen het laagst (ruim 54 gulden, een vermin dering van twee procent). In Zuid-Holland geven de her vormden ruim zeventig gul den per ziel. Van de gerefor meerden zijn geen bedragen per provincie verstrekt. Mr. J. M. Chr. Klok, voorzit ter van de interdiocesane commissie geldwerving van de R.-K. Kerkprovincie, deel de mee dat de Nederlandse rooms-katholieken per jaar 100.000 gulden uitgeven voor het Vaticaan. Dit bedrag wordt in de parochies geïnd via vrijwillige bijdragen aan de zogeheten Pieterspenning. Op het niveau van de kerk provincie wordt voor het Va ticaan geen geld uitgetrokken. Paus Johannes Paulus II heeft er in november bij de kardinalen op aangedrongen dat zij de gelovigen verzoeken meer bij te dragen aan de on kosten van het centrale be- voor 1985 een tekort van ruim 150 miljoen gulden. „Doorgeven" De pedagoge dr. T.G.I.M. An dree uit Odijk hield een be schouwing over het thema van de actie die van 12 tot en met 26 januari wordt gehou den. Zij wees er op hoe de kerk traditioneel geneigd is een „ik-geloof" door te geven aan de jongere generatie. Zij omschreef dit geloof als een gericht zijn op wetenschap en vooruitgang, zonder te reke nen met de „onzichtbare wer kelijkheid". Veel jongeren ge loven hier niet meer in; zij zien de gevaren er van in: ar moede, honger, uit de hand gelopen wapenwedloop en verdwijnen uit de kerk. De kerk wordt uitgedaagd, aldus dr. Andree, om „die andere werkelijkheid, die boven de mensen uitgaat, als richting- bepalend te laten zijn". Daar bij kan de kerk, geregeerd door vooral ouderen, zich veel laten gezeggen door de jeugd waarvan velen vanuit die „andere werkelijkheid" pro beren te werken aan een leef bare wereld. „Ouderen en jongeren kunnen in dialoog van elkaar leren om het ge loof dat in Christus tot volle ontplooiing is gekomen, dóór te geven", aldus mevrouw Andree. De uitvoering van de actie Kerkbalans is aan de plaatse lijke kerken. Op velerlei wijze wordt daaraan vorm gegeven. De interkerkelijke stichting heeft materiaal vervaardigd dat bij die plaatselijke acties kan functioneren. In de twee actieweken gaan honderddui zend vrijwilligers daarmee aan het werk. Er zijn ook plaatselijke kerken die niet aan Kerkbalans mee doen. Bij de gereformeerden is dit per centage hoog; ruim zestig pro cent. Deze kerken proberen op eigen manier de kerkelijke inkomsten op peil te houden. LÜTSEN KOOISTRA KORT GEDING VERLOREN De bezetters van de Heilig Hart-kerk in Breda moeten het kerkgebouw vandaag verlaten. Dit heeft rechtbankpresident mr. B. Pronk in Breda gisteren besloten in het kort geding dat het kerkbestuur en het bisdom Breda hadden aangespannen te gen drie bezetters van de kerk. De bisschop van Breda heeft de parochie opgeheven en de kerk met ingang van 1 januari ge sloten verklaard als gevolg van het teruglopen van het aantal parochianen en de financiële middelen van de parochie. Op 29 december bezetten enkele jongelui de kerk namens een groep parochianen die het ipet het besluit van de bisschop niet eens zijn. Een vereniging „Behoud kerkgebouw Heilig Hart- -kerk Baronielaan Breda" is in Rome in beroep gegaan tegen het besluit van de bisschop van Breda. Door dit beroep zou vol gens de bezetters het besluit van de bisschop zijn geschorst en zou de burgerlijke rechter niet bevoegd zijn in te grijpen. Dit verweer is in het vonnis verworpen. In zijn oordeel stelt de president dat hij bevoegd is omdat het geding uitsluitend gaat over de vraag of het verblijf van de bezetters zonder toestem ming van het kerkbestuur in het kerkgebouw onrechtmatig is. De bezetters hebben de kerk inmiddels zonder tegenstand ver laten. Lambarene weer in originele staat Elk jaar slaagt de Albert Schweitzer Vriendenkring, opgericht om het levens werk-van deze Elzasser arts theoloog-musicus in de vorm van een oerwoud-zie kenhuis in Lambarene in de tegenwoordige Afrikaanse staat Gabon overeind te houden, er weer in aanzien lijke geldbedragen in te za melen. De afgelopen drie jaar werd elk jaar rond 220.000 gulden voor dit doel overgemaakt. Het afgelopen jaar werd de gave besteed aan de restau ratie en terugbrenging in de oorspronkelijke staat van het huis waarin Schweitzer te Lambarene werkte. Mgr. Ter Schure van Den Bosch heeft gisteren zijn goedkeuring uitgespro ken over het beleid, dat het Diocesaan (betreffen de het bisdom) Pastoraal Centrum (DPC) in het af gelopen jaar heeft ge voerd. Volgens teamleider L.C.J. Verreijt heeft mgr. Ter Schu re met name gezegd dat hij het beleid onderschrijft dat het DPC heeft gevoerd in de periode waarin hij bisschop van Den Bosch is. Deze goed keuring is volgens Verreijt „heel essentieel" voor het werk van het DPC. Als de bisschop zijn goedkeuring zou hebben onthouden, zou dit grote problemen voor het Centrum hebben opgeleverd. Verreijt benadrukte dat het DPC ook na de benoeming van Ter Schure, begin vorig jaar, in de geest van de vorige bisschop, mgr. Bluyssen is blijven werken. Van verschil lende zijden onder meer de dekens is er bij bisschop Ter Schure op aangedrongen de lijn van Bluyssen voort te zetten. Medewerkers van het DPC hebben vorig jaar steun uitgesproken voor de Bossche dekens. Deze dekens die gisteren eveneens vergaderden, heb ben zich opnieuw verontrust getoond over het beleid van de Bossche bisschop. Ze zijn van mening dat een Diocesa ne Pastorale Raad van groot belang is voor de pastoraal van dit bisdom, maar de bis schop is het daar niet mee eens. Dat heeft hij gezegd te gen de vroegere centrale com missie. Die opvatting staat haaks op de betrokkenheid van gelovigen bij het beleid zoals dat onder mgr. Bluyssen gestalte heeft gekregen. Zij constateren verder een opval lende verandering van koers in het bisdomblad van Den Bosch. Het is naar hun me ning'duidelijk minder kerke lijk geworden en ook onzorg vuldig in haar berichtgeving. Het blad verliest aan mede werkers en abonnees. Het bestuur van het Dioce saan Pastoraal Centrum heeft het vertrouwen in de eindre dacteur van het blad, de door het Katholiek Nieuwsblad voor een jaar uitgeleende P.J. Latjes, opgezegd. Het bestuur, dat nadere besluiten hierom trent van de bisschop af wacht, hoopt dat binnenkort aan een herstel van de nor male verhoudingen kan wor den gewerkt. Een aantal medewerkers heeft na de aanstelling van Latjes de medewerking aan het blad opgezegd. Enige tijd geleden publiceer den de kranten allerlei ver ontrustende verhalen over de sterke toename van het aantal gevallen van zelfdoding (suï cide). Hoewel de publiciteits golf weer wat is weggeëbd, is en blijft het een uiterst ver ontrustend verschijnsel, ook in de scholen. Want het be treft met name scholieren. Ik ontleen hier nog even een paar gegevens aan het onder zoeksverslag „Suïcidaal ge drag van leerlingen in het voortgezet onderwijs" van de vakgroep Klinische Psycholo gie van de Rijksuniversiteit Leiden. Uit gegevens afkom stig van 2368 scholen voor voortgezet onderwijs, bleek dat op 298 scholen (12,6%) in 1982 28 suïcides en 382 suïci de-pogingen van leerlingen bekend waren. Daarbij komt zeer zeker een aantal gevallen dat onbekend is gebleven. Het ging meestal om onopvallende leerlingen bij wie niet zozeer slechte leerresultaten als wel meer gevoelens van moede loosheid, eenzaamheid en neerslachtigheid als oorzaken konden worden aangemerkt. De school blijkt zeer sterk bij het een en ander betrokken te zijn, in velerlei opzicht: hoe vertelt men „het" aan de leer lingen, hoe reageert men erop, praat men erover, maakt men het een en ander bespreekbaar, doet men aan (eventuele) preventie etc. etc. De taken die de scholen zich zelf toekennen wat betreft het omgaan met suïcidaal gedrag vallen in drie groepen in te delen: het opvangen en de be geleiding van de medeleerlin gen, het onderkennen van suïcide risico's en het infor meren van de (medeleerlin gen. Vele docenten gaven te kennen dat ze behoefte had den aan meer training en voorlichting op dit gebied. Voorwerk Het zojuist verschenen num mer van „Voorwerk" (Tijd schrift voor godsdienstige vorming in school en kerk) (2e jaargang nr. 2) is geheel aan de bovengenoemde pro blematiek gewijd. Het behan delt het thema „Vragen rond leven en dood". Uit ervarin gen van godsdienstleraren is de redactie gebleken, dat over dit thema door jongeren veel wordt nagedacht. Gaarne geef ik het een en ander uit de in houd van dit nummer aan u door. Ik ben van mening, dat we er op de scholen voor moeten zorgen dat deze pro blematiek in elk geval be spreekbaar is. En de leerlin gen willen erover praten. Eén van de medewerkers van „Voorwerk" vertelt dat. als zijn leerlingen een keuze mochten maken uit veertig aangereikte thema's, suïcide bijna altijd de hoogste score per klas kreeg. Prof. dr. H. M. Kuitert be spreekt in dit nummer van „Voorwerk" de theologische en ethische aspecten van de zaak. Hij kiest voor de term zelfdoding boven zelfmoord, omdat het een aanduiding zonder oordeel is. Op grond van bijbelonderzoek is hij tot de conclusie gekomen, dat een onverbiddelijke plicht tot le ven niet bestaat. Een essentië le vraag in dezen is „of je de ramp kunt verantwoorden die je voor anderen ontketent als je voorgoed uit hun leven verdwijnt". „Veel liefhebben, en vooral op tijd liefhebben, is de beste, preventie die we kunnen bedenken" (volgens prof. Kuitert). Dr. M. E. Brinkman geeft ver schillenden thema's aan in het denken over de dood voor het gesprek met 20e eeuwse jongeren. In een interview geeft ds. C. H. van Rhijn vanuit zijn ja renlange ervaring adviezen voor scholen die met zelfdo ding of met pogingen daartoe worden geconfronteerd.- Drs. A. Stoffer, docent gods dienstonderwijs, bespreekt een lessen serie die het C.P.S. aan het onderwerp heeft ge wijd. Lessen, die o.a. als doel stelling hadden, dat leerlingen zich kunnen inleven in de di versiteit van motieven die een mens tot zelfdoding kunnen brengen of hem er juist vanaf kunnen brengen. Het is een zeer op de praktijk gerichte lessenserie. Opgemerkt wordt ook, dat men de leerlingen de problematiek niet moet op dringen. Met name voor het behandelen van dit onder werp moet men „tijd en wij ze" kennen. Ook het artikel van drs. T. Kramer (eveneens docent godsdienstonderwijs) is heel door ,drs. K. de Jong Ozn. praktisch getint: gesprekken, situaties, adviezen. Een citaat: „Voor een ieder die met suïci de-pogingen en met depressi viteit in net algemeen te ma ken heeft is het vooral zaak zich de onmachtsgevoelens bewust te maken, die onont-; koombaar zijn in een dergelij ke situatue. De kunst is vooral om in die onmachtsgevoelens zelf stand te houden en er doorheen te gaan. Wees voor al op uw hoede voor vlucht wegen als zelf veel praten in plaats van luisteren, bemoedi gende verhalen houden, en wees vooral niet bang voor stiltes, die kunnen n.l. ruimte scheppen om bij diepere ge voelens te komen". Oud-MAVO-directeur S. Nau- ta vertelt een kort, indrin gend ervaringsverhaal en wijst ook op het bekende boek van prof. W. ter Horst „Over troosten en verdriet". Drs. O. Mulder bespreekt lesmateriaal in de klasse-situatie. Ook is er een literatuurlijst opgenomen. Dit waren een paar punten uit een nummer dat voor het voortgezet onderwijs, en met name voor hen die vanuit en in het christelijk geloof met deze dingen bezig willen zijn, van groot nut en ook tot sterkte kunnen zijn., „Voor werk" is een uitgave van de Unie „School en Evangelie", Herengracht 366, 1016 CH Amsterdam. Tel. 020-261401. Sancties tegen Libië EEl irdi HET conflict tussen de Verenigde Staten en Libië overgtc steun van het bewind-Khadaffy aan het terrorisme dreigtj>aa te lopen op gezichtsverlies voor president Reagan, terwijl bië er betrekkelijk ongeschonden vanaf komt. Het effect ljfe de totale economische boycot van Libië, waartoe de Am^rt kaanse president opdracht heeft gegeven, is beperkt. Al ttfn t maal eerder hebben de VS sancties tegen Libië afgekondpb waardoor de handel tussen beide landen nog maar een fic tie is van wat hij geweest is. jd [va UlT de manier waarop de Amerikaanse regering de kwel* heeft aangepakt blijkt een gebrek aan visie. Kolonel Kha<r a fy had tot op heden in de Arabische wereld nauwelijks enp— steun, maar het aanvankelijke Amerikaanse wapengeklej heeft Libië uit dat isolement gehaald. Intussen staat pri^ dent Reagan nog steeds met vrijwel lege handen. Het hq er alles van weg dat Amerika, om dat falen te maskeren, als in de kwestie van de Russische aardgasleiding naar Wf] Europa, de bondgenoten de zwarte piet tracht toe te spelji DiE bondgenoten van de VS zijn voorlopig niet geneigd Amerikaanse sancties tegen Libië over te nemen, hoewel i ropa uiteraard geen enkele reden heeft minder belang hechten aan een doeltreffende bestrijding van het terroj me. Per slot van rekening i& het vooral Europa, dat doori jaren heen het slachtoffer is geworden van de (Palestijn terreur. r" De Europese bondgenoten zetten echter vraagtekens bij M wapen van economische sancties. Het is inderdaad onwa schijnlijk dat de fanatieke extremisten uit het Midden-Q ten zich door een boycot van Libië zullen laten stoppen,Ln zijn immers meer landen in die regio die bereid zijn hen wapens en een schuilplaats te voorzien. EN file De belangrijkste reden voor de Europese terughoudendhp^ ligt echter in de nauwe economische betrekkingerwnet Lil De Europese handel met dat land is veel omvangrijker die van de VS. De economische schade van een boycot w#1- kennelijk zwaarder dan de mogelijk zuiverende werking f* een dergelijke actie. Geen nieuw, maar wel een kwalijk VP"!' schijnsel. Europa is hierin overigens consequent: ook,mi kwesties als Polen, Zuid-Afrika en Nicaragua was (is) Eurica tegenstander van economische sancties. TENSLOTTE speelt een rol, dat de bondgenoten niet voq durend door de VS voor voldongen feiten willen worden plaatst, zoals ook nu weer is gebeurd. Het is daarom geluk*! dat Europa en Amerika binnenkort overleg plegen, zoxx over de noodzakelijke gezamenlijke aanpak van het terroi me als over de manier waarop politieke en economist druk kan worden uitgeoefend op regeringen die terrorisi onderdak bieden. Het moet landen als Libië duidelijk w den gemaakt dat Europa niet langer het strijdtoneel wenqflft. zijn van het (Palestijnse) terrorisme. Ook bij het komer Europees-Amerikaanse overleg zullen er ongetwijfeld i ningsverschillen blijven. Maar er is geen andere weg. AllpN als de westerse wereld eensgezind optreedt, kan enig sur"* worden verwacht van de strijd tegen het terrorisme. oni Sneeuwbe richten Nederland Nog voldoende langlaufmogelijkhe- den zijn gemeld uit: Groningen, Drenthe, Overijssel, Gelderland en Flevoland. Ook vanuit de Waddenei landen Ameland en Schiermonnik oog werden diverse langlaufmoge- lijkheden gemeld. Men dient er ech ter wel rekening mee te houden dat veel langlaufloipes „verijst" zijn. Belgie/Duitsland In de Ardennen tersportmogelijkh sneeuwlaag van 10 tot 15 cm. Eifel: 10 tot 20 cm. redelijke wintersport- mogelijkheden. Harz: redelijke tot goede ski- en langlauf mogelijkheden in de hogere delen ligt tussen de 20 en 40 cm sneeuw. Sauerland: goede ski- en langlaufmogelijkheden op een sneeuwlaag tussen 15 en 30 cm. Bei erse Alpen: 20 tot 40 cm, redelijk tot goede wintersportmogelijkheden. De weersverwachting tot zaterdag- Belgische Ardennen: morgen dooL Duitse wintersportgebieden: van nacht sneeuw. Temperaturen gelei delijk oplopend tot rond het vries- filaatsen is afdaling tot in het dal en anglauf mogelijk. Gemiddelde sneeuwhoogte (resp. la gere en hogere pistes): Vorarlberg: 35 60; Tirol: 30 65; Salzburgerland: 50 105; Karinthië: 45 85. Weersverwachting; vooral aan de noordzijde sneeuw. Vorstgrens oplo pend tot ongeveer 1000 meter. Zwitserland V Ook hier is de situatie niet veel wijzigd. Op de meeste plaatsenk redelijk tot goede wintersportim lijkheden. Gemiddelde sneeuwhoogte (ress gere en hogere pistes): T Berner Oberland: 30 65; Grautr den: 25 45; Wallis: 35 65. Noord-Italië Goede wintersportmogelijkhedei gemiddelde sneeuwhoogte hier tussen de 30 cm op de lage t cm op de hoge pistes. Frankrijk Goede tot zeer goede winterspot gelijkheden. Gemiddelde sneeuwhoogte (resj gere en hogere pistes): Savoie/Haute Savoie: 55 100; 1 du Sud: 60 105 Weersverwachting Zwitser Frankrijk en Noord-Italië: naar oost sneeuw. Vorstgrens pend tot ongeveer 1200 me Voor gedetailleerde informatie u de volgende nummers bellen: derland: 070-26 46 46; Belgische dennen/Eifel/Sauerland/Harz: 06-910 910 20; Oostenrijk: 06-911 30; Zwitserland/Frankrijk/Not talie: 06-910 910 40 Athene Berlijn Brussel Dublin Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Linzencurry met rijst yoghurt-hangop met beschuit vegetarisch Nodig voor twee personen: 250 g linzen, 1,5 liter water, zout, 1 ui, kerrie, 15 g mar garine, 1 dikke prei, stuk knolselderij, knoflook, 0,5 dl koffie- of slagroom, ket jap, selderijblad; 200 g droogkokende zilver vliesrijst, 5 dl water, zout; 0,75 liter yoghurt, jam of li monadesiroop, 2 beschui ten. Was vanavond de linzen een keer en zet ze weg met het water en weinig zout Kook de linzen morgen in het weekwater gaar in twintig minuten. Fruit stukjes ui met kerrie lichtbruin in de mar garine. Voeg de klein gel** den prei (het witte en J/(njn groene deel) met stukjesL^ derijknol, geperste knoflj\ei en zout toe. Sluit de pa%m smoor de groenten tien ||en nu ten. Schep de massa Mare tijd een paar keer om en\ er zo nodig een paar le. water bij. Schep de fo\ groenten en linzen dooi kaar, voeg room en fifas knipt selderijblad toe maak het gerecht op suf af met zout, kerrie en kei Zorg dat de curry het ure lijk heeft van een dikke verdun de massa met hef| S zen-kookvocht. ïïsl Geef bij de curry zilvervi rijst, met een kooktijd vijf-en-veertig minuten rb vervliesrijst is gezonden witte, minder 'uitget geld'). Dl Laat de yoghurt een ft" dag staan op een zeef' daarin een natgema doek (servet of stuk laké toen). Schep de dikker worden yoghurt uit de l en doe het uitgelekte V (dat is bijna alleen wi weg. Breng de yoghun smaak met jam of limoit siroop. Leg per persoon beschuit op een bordje' daarop het yoghurtmeni

Leidse Courant | 1986 | | pagina 2