ÊcicUc 0ommit Milj ardenimpuls voor bouw nodig; Ruding wil aanpak van subsidie- régelingen Vakbonden VS roepen op tot boycot van Shell S Aandelenkoersen minder onder druk NS wil meer vrouwelijke conducteurs Weer BON: Vrijdag 10 januari 1986, 77e jaargang no. 23395 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Wpslerpprs. t>-?hor»^ri<Jol Sijthofl Pers Apothekersdiik 34.2312 DD Leiden. Postbus 11.2300 AA. tel.071-122244. Voor abonnementen; tel.071-313677 Giro 103003 Bank: Amro-Bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: 11 Hfillewas.Chel-redacteur: Wim Buiiteweg. Abonnementen; (incl.5% BTW) per maand 1. 22.49(aut.betaling).kwartaal I 67,43. )aar I. 256.85. Klachten bezorging: maandag t/m vnidaq van 18.00 lol 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071-122248. Advertenties: (excl.5%BTW)l. 0,63 per mm, kleintjes f. 0,44 per mm. Losse nummers f. 1,10. Wisselend bewolkt en enkele buien. Minimumtemperatuur omstreeks 3, middagtempera- tuur rond 6 graden. Matige, aan de kust krachtige of harde zuidwestelijke wind. Zon op: 08.44; onder: 16.51. Schev. hoog water: 3.30 en 15.37; laag water: 11.17 en 23.44 uur. gratis elke woensdag de bijlage bil uw krant met informatieover f1lms.muziek theater. recreatie.exposities en een complete agenda [YPOTHEEKRENTE jAAT OMLAAG EN HAAG In de hypotheekrente zit het ogenblik een neerwaartse beweging, jjkens een mededeling van het Verbond n Verzekeraars in Nederland verlagen levensverzekeraars met ingang van van- ag de hypotheekrente met 0,2 procent, larmee komt de basisrente op 7,6 procent, ize geldt voor hypotheken met gemeente- rantie en voor hypotheken tot ten hoog- I 75 procent van de executiewaarde met itebetaling per maand achteraf. Voor le- igen met looptijden van meer dan tien geldt een opslag van 0,2 procent. Eer deze week maakte de FGH Hypotheek- k een verlaging met 0,2 procent bekend, 7,60 procent voor hypotheken met ge- mtegarantie, met maandbetaling vooraf met een looptijd van vijf jaar. NS-groepschefs eisen forse salarisverhoging UTRECHT De circa vierhonderd groeps chefs bij de Nederlandse Spoorwegen willen een salarisverhoging van tussen de 400 en 500 gulden bruto per maand. Die verhoging zou in juli van dit jaar moeten ingaan, terwijl over het eerste halfjaar een eenmalige uitkering van zeker duizend gulden moet worden gege ven. De salariseisen zijn volgens de groeps chefs gerechtvaardigd gezien de achterstand in beloning met vergelijkbare functies in het bedrijfsleven. Een speciale belangenvereniging gaat zich voor deze eisen inzetten, zo is aange kondigd. Waarschuwing Gewoon een inge zonden brief in de krant is blijkbaar niet voldoende om de bewoners van het aardbevingsge- voelige gebied rond Tokio te waarschu wingen voor nade rend onheil. De ar chitect van deze drie verdiepingen woning heeft met zijn ontwerp de blik gericht op de toe komst. Of het huis zo geconstrueerd is dat het recht staat na een aardbeving, is niet bekend. ios sigaren ar oudste derlander gemeester C. 3koop heeft gis- »n Leidenaar A. >rlings twee ca- iu's aangeboden gelegenheid van verjaardag, lings is 108 ge in en is daar- de oudste in- van Neder- d. De jarige )nt in het bejaar- ihuis Lorentzhof kreeg van de rgemeester een is sigaren en een ik Horti Botanici, srlings heeft zelf de Leidse Hortus tanicus gewerkt. MOGELIJK GRAMMY VOOR WE ARE THE WORLD BEVERLY HILLS De plaat We are the World" die de Amerikaanse popsterren maakten voor de hongerbe strijding in Afrika, is gisteren in drie van de meest be geerde categorieën voorgedragen voor een Grammy, de „Oscar" van de Amerikaanse platenindustrie. Schrijvers van We are the World" zijn Michael Jackson en Lionel Richie en het collectief dat het bracht kreeg de naam USA for Africa. De plaat is voorgedragen voor een Grammy als top-single, beste album en (het belangrijk ste) Song van het Jaar. De Grammy's worden 25 febru ari, voor de 28e keer, uitgereikt. VERLANGLIJSTJE NAAR KABINETSFORMATEUR (Van onze sociaal- economische redactie) DEN HAAG Om de produktie en de werk gelegenheid in de bouw weer op een aanvaard baar niveau te brengen zal de overheid de ko mende jaren miljarden extra moeten uittrek ken. Dat blijkt uit een door werkgevers en werknemers in de bouw gepresenteerd verlang lijstje dat na-de verkie zingen aan de kabinet sinformateur en de nieuwe regeringsploeg zal worden ovvrhan- digd. De extra middelen zullen vooral ten goede moeten komen aan de bestrijding van (langdurige) werkloos heid via scholing en het te rugploegen van uitkerings- gelden, d.w.z. het weer aan de slag komen van werklo zen met behoud van uitke ring. Daarnaast moet de ar beidsbemiddeling in de be drijfstak worden verbeterd en zal de overcapaciteit op een sociaal verantwoorde wijze moeten worden weg gewerkt Via meer over heidsinvesteringen bij stads vernieuwing en nieuwbouw zal ook de bouw van de eco nomische groei moeten kunnen profiteren. De komende maanden zul len de verlangens van de bouwwereld verder worden uitgewerkt in het Bouwbe- raad, het orgaan van werk gevers en werknemers. Met ingang van 1 januari heeft dit beraad, dat sinds enkele jaren vrijblijvend functio neerde, een permanent ka rakter gekregen. Het beraad komt maandelijks bijeen en is uniek binnen de Neder landse arbeidsverhoudin gen: alle zaken komen aan de orde die niet binnen het arbeidsvoorwaardenoverleg vallen, zoals de problemen op de arbeidsmarkt en het bouwbeleid van de rege ring. Volgens voorzitter De Vilder van de werkgevers organisatie AVBB zal het bouwberaad leiden tot een intensivere samenwerking en betere verstandhouding tusssen de sociale partners. Zurückpflügen Op de bijeenkomst waarop gisteren het bouwverlan- glijstje werd gepresenteerd, werd ook bekend dat de vrij unieke regeling van het te rugploegen van uitkerings- gelden teneinde werklozen aan de slag te helpen, nu ook navolging vindt in het buitenland. Ook in Duits land wordt binnenkort be gonnen met het „zurückp flügen" van uitkeringsgel- den in de bouw. Dit jaar heeft de Nederlandse over heid 100 miljoen uitgetrok ken voor terugploegprojec- ten. DEN HAAG Minister Ruding (financiën) meent dat als er niet verder be zuinigd mag worden op ambtenarensalarissen en sociale zekerheid de nood zakelijke ombuigingen moeten worden gevonden bij huursubsidies, studie toelagen, gezinsverzor- gingsbijdragen (subsidies die afhankelijk zijn van het inkomen). Ook zal dan gesneden moeten worden in de omvang van het overheidsapparaat en de uitgaven van de depar tementen. Het huidige beleid dient vol gens Ruding doorgetrokken te worden in de volgende kabi netsperiode. In een rede voor de Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel in Rotterdam, waarschuwde hij de politieke partijen dat er ook na 1986 nog geen ruimte be staat voor de uitvoering van beloftes die nu in de verkie zingsprogramma's worden ge daan. Lastenverlichtingen voor de burgers zijn alleen •maar mogelijk als extra wordt bezuinigd en dan pas na 1987, wanneer de hobbel van de da- Minister Ruding lende aardgasopbrengst (van 22 tot 16 miljard) genomen moet worden. Ruding wees op de rentelasten die op het overheidstekort drukken. Dat moet dan ook omlaag, met één procent per jaar tot 1990, om dan in wat rustiger vaarwater terecht te komen. Hij ziet twee voordelen in het terugdringen van de extreem gegroeide subsidies die met het inkomen samenhangen. Nu verdwijnt van elke gulden die meer wordt verdiend de helft of soms alles doordat subsidies wegvallen, zoals minister De Koning onlangs ook betoogde. Ook kan het subsidiegeld wor den gebruikt voor ombuigin gen om het overheidstekort te drukken. Het geld gebruiken voor belastingverlaging (wat minister De Koning sugge reerde) heeft niet Rudings voorkeur. Abbas verklaart oorlog aan VS DUBLIN Mohammad Abbas, het vermoedelijke brein achter de kaping van het Italiaanse cruiseschip Achille Lauro, heeft alle internationale revolutionaire partijen uitgenodigd voor een geheime conferentie om het Amerikaanse terrorisme te bestrij den. Het dagblad Irish Times in Dublin maakte dat gisteren be kend. De Ierse krant had met Abbas een vraaggesprek op een onbekende plaats. Abbas beschuldigde de VS er van de oorlog te hebben verklaard tegen de PLO en zijn Palestijns Bevrijdings Front (PLF). Daar moet een oorlogsverklaring van ons tegen over staan, aldus Abbas. (AAR AANLEIDING BC-EXPLOSIE rezin roorzitter Jaagse voetbalclub jedreigd IEN HAAG - Het gezin van tiorzitter Van der Lem van e Haagse voetbalvereniging IONA krijgt sinds gisteren nonieme telefoontjes van le en van andere voetbalvereni- Ingen, waarin het wordt be- feigd. De heer Van der Lem: Tegen mijn vrouw werd on- ër meer gezegd: als mijn kind blijkt te krijgen dan gaat ok jouw dochter eraan". IONA kwam gisteren in het ieuws als gevolg van een ex- losie van tuberculose in de fereniging. Onder de onder- bchten (spelers, familie en tennissen) bleek één persoon pen tbc te hebben, drie geslo- en tbc en achttien bleken be- inet te zijn. Extra politie voor Schiphol (EN HAAG Het korps tjkspolitie dat op de luchtha- 'en Schiphol de bewaking uit- 'oert, wordt tot 8 maart met 16 man uitgebreid. Daarmee ijn 162 rijkspolitiemensen op le luchthaven gestationeerd, n maart beslissen de autoritei- en hoe de bewaking van Ichiphol verbeterd moet wor- len. Dan besluit men ook defi- (itief over de positie van de txtra 26 politiemensen. Met de fjdelijke uitbreiding van het tolitiekorps wordt tegemoet (ekomen aan de noodkreet 'an de rijkspolitie na de terro ristische aanslagen op de fliegvelden van Rome en We ien. - Katwijkse vissers vangen grote bom De marine heeft vanmorgen rond tien uur een zware vliegtuig bom uit de Tweede Wereldoorlog onschadelijk gemaakt. De bom, een duizendponder, werd onder water tot ontploffing ge bracht. Een marinewoordvoerder heeft dit meegedeeld. De bom was gisteravond door een Katwijkse visserskotter uit zee opge vist. De kapitein van de kotter wilde het projectiel aanvankelijk in IJ- muiden overdragen aan de mijnoprulmingsdienst van de marine, maar de gemeente Velsen was daar tegen. Later op de avond verleende de gemeente echter alsnog toestemming. Na gelost te zijn in IJmuiden werd de bom onder begeleiding van de mare chaussee met een speciaal voertuig van de marine naar Den Hel der overgebracht. Aldaar werd de vliegtuigbom op een schip ge laden en buitengaats gestuurd om daar te worden opgeblazen. Volgens de marine-woordvoerder ging de explosie gepaard met een honderd meter hoge waterzuil. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 yur, zater dags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. MSTERDAMNEW YORK De Amster- lamse effectenbeurs heeft zich vanochtend niet iten imponeren door de voortgezette daling 'an de aandelenkoersen gisteravond op Wall •treet, de beurs van New York. Daar daalde de Jidex gisteren met 8,38 punt, al veel minder lan de koersval (39,1 punt) van woensdag. De meeste internationals op het Damrak noteerden Vanochtend onveranderd of zelfs duidelijk ho ger dan het slot van gisteren een dag die —voor alle Europese effectenbeurzen nerveuze Leftemming en flink lagere koersen met zich meebracht in reactie op Wall Street. In het licht van de snelle stijging van de koer sen de afgelopen maanden noemen handelaren in New York de koersval van weinig betekenis. De beurs wordt traditioneel gezien als een be langrijke graadmeter voor de staat van de eco nomie. Omdat handelaren speculeren en daar mee bijzonder gevoelig zijn voor geruchten en sfeertjes, zijn hun daden niet altijd even ratio neel. Pag.4: Koersen maken smak na onheilstij ding Kaufmann. Nobelprijs winnaar Seifert overleden PRAAG De winnaar van de Nobelprijs voor de literatuur in 1984, Ja- roslav Seifert, is afgelo pen nacht aan de gevol gen van een hartaanval overleden. Dit is van morgen van de familie van Seifert vernomen. Seifert overleed in het Strahov-hospitaal in Praag. Hoge kindersterfte onder migranten LEIDEN De sterfte onder Turkse en Marokkaanse kin deren tot 14 jaar in Nederland ligt tweetal maal zo hoog als bij Nederlandse kinderen. Dat blijkt uit een onderzoek van TNO in Leiden. De overheid moet dan ook extra aandacht besteden aan de gezondheid van migranten. De grootste problemen tussen artsen en migranten ontstaan door taal- en cultuurverschil len. Officiële tolken worden te weinig gebruikt, aldus de on derzoekers. Jazzweek op televisie LEIDEN Het televisiepro gramma Brandpunt van de KRO zal zondagavond tussen 17.30 en 18.30 uitgebreid aan dacht besteden aan de Leidse Jazzweek. Met name wordt de jazz-marathon van het Leidsch Studenten Muziek Gezelschap die 's avonds om 21.00 uur in het Waaggebouw begint, in de schijnwerpers gezet. Het is de bedoeling, dat het orkest live in de uitzending optreedt. ADVERTENTIE AUTOVERHUUR F.PRANGERS verhuur van luxe^ en bestelauto's HOOFDSTRAAT 104 LEIDERDORP Tel. 071-89.40.40. UTRECHT In een poging om meer vrouwelijke conduc teurs op de trein te krijgen be ginnen de spoorwegen met een wervingsactie onder vrouwen die weer aan de slag willen, nadat ze een aantal jaren niet buitenshuis hebben gewerkt Het project wordt gesubsi dieerd door het ministerie van sociale zaken en werkgelegen heid. De spoorwegen mikken erop om 32 „herintredende" vrouwen in dienst te nemen die na hun opleiding ruim schoots voor de start van de nieuwe dienstregeling in '87 volledig aan de slag zouden kunnen. De conductrices kun nen overigens ook in deeltijd gaan werken. NS kent al on geveer tien jaar vrouwelijke conducteurs maar ze zijn nog ver in de minderheid: circa 75 van de 2.300 conducteurs zijn vrouwen. WASHINGTON Met het symbolisch verscheu ren van een credit card voor benzinestations heb ben Amerikaanse vak bondsleiders gisteren op geroepen tot een consu mentenboycot van pro- dukten van Shell Oil Co. Ze willen daarmee het re gime in Zuid-Afrika on der druk te zetten om de apartheid af te schaffen. Shell is volgens de oproep een van de steunpilaren van het Zuidafrikaanse apartheidsregime. L-CIO, de machtige Ameri kaanse vakbondsfederatie en burgerrechtenorganisaties ho pen de organisatoren de ver koop van Shell-benzine en olieprodukten in de Verenigde Staten tot staan te brengen en tegelijk de Amerikaanse be volking van het probleem van de apartheid te doordringen. „Wij hebben Shell als een van de grootste multi-nationals uit gekozen", zei Randolph Robin son, voorzitter van de Bewe ging voor een Vrij Zuid-Afri ka, een overkoepelend orgaan van anti-apartheidsorganisa- ties in Amerika. „Ons primai- doel is een boycot van de In samenwerking met de AF- gering Zuid-Afrika" Wie vandaag de thermometer en de barometer nauwlettend in de gaten houdt kan eigenaardige schommelingen waarnemen. Het hangt er wel een beetje van af in welk deel van het land hij woont, want dat kan flink verschillen, maar er staat weer van alles aan het weerfront te gebeuren. We worden belaagd door een depressie, die dwars over het land trekt om de vorst weer voor een tijdje te verjagen. Het kan sneeuwen, maar ook ijzelen, vriezen maar ook dooien. Weer om snel te vergeten dus. En hoe kunt u dat beter doen dan desnoods over het weer te lezen. Maar dan wel in de Leidse Courant, natuurlijk. i De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend In een open envelop tonder postzegel opsturen naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. w§*£eidócSouaont

Leidse Courant | 1986 | | pagina 1