Tentoonstellingen over verwaarloosde 16e eeuw De kogels van de western fluiten Bernardo Bertolucci maakt film over laatste keizer van China Silverado adrenaline voor het wilde westen Vader Schwarzenegger vuurwapengevaarlijk FILM/KUNST £eidóc@oma/nt VRIJDAG 10 JANUARI 1986PAGIN: PEKING De Italiaanse filmregisseur Bernardo Bertolucci is van plan het leven te gaan verfilmen van de laatste keizer van China. Er zullen meer dan 10.000 kostuums voor worden gemaakt. Xu Chunqing van de China Film Co-production Corpora tion deelde mee dat de opna men voor „De laatste keizer" in april van dit jaar zullen be ginnen in de voormalige kei zerlijke paleizen van Peking en Changchun en dat zij min stens 18 weken zouden duren. Als basis voor het filmverhaal dient de autobiografie van Henry Pu Yi, die in 1908 kei zer werd en in 1911 afgezet toen de Chinese republiek werd uitgeroepen. In 1934 werd Henry Pu Yi „keizer" van een vazalstaat die de binnengevallen Japan se troepen stichtten in het noordoosten van China. De keizer werd later als oorlogs misdadiger in Tokio berecht en voor negen jaar, tot 1959. in China gevangen gezet. Hij overleed in 1967. De rol van Henry Pu Yi als jongeman en man van mid delbare leeftijd zal worden ge speeld door de Amerikaanse acteur John Lone, die speelde in Cimino's „The Year of the Dragon", die in Chinees- Amerikaanse kringen als an ti-Chinees werd afgekraakt. Het script dat Bertolucci en twee medewerkers hebben geschreven is goedgekeurd door het Chinese ministerie van cultuur. De film is een gemeenschappelijke produktie van Xu's corporatie. Bertoluc- ci's onderneming en een Brit se filmmaatschappij. Bijna tezelfdertijd liet Rafael- la de Laurentiis. dochter van filmmagnaat Dino de Lauren tiis en producer van de 25 miljoen dollar-produktie „Tai- pan", naar de in HongKong spelende roman van James Clavell, weten dat zij niet aan haér project in het zuiden van China begonnen zou zijn als ze vermoed had hoe groot de bureaucratische problemen zouden zijn en welke kosten stijgingen die met zich mee zouden brengen. KOMEND NAJAAR IN ZEVEN NEDERLANDSE MUSEA: DEN HAAG Zeven tentoonstellingen over de (verwaarloosde) zestiende eeuw zijn dit najaar in ons land te verwachten: in Amsterdam door het Am sterdams Historisch Mu seum, het Gemeentear chief Amsterdam en het Rijksmuseum Amsterdam. In Den Haag exposeert Rijksmuseum Meermanno Westreenianum „Het boek in Nederland in de 16e eeuw", in Haarlem biedt het Frans Halsmu seum „Leerrijke reeksen", in Rotterdam exposeert Museum Boymans van Beuningen „De huisraad van een molenaarswedu we" en in Utrecht biedt het Rijksmuseum Het Cat- harijneconvent „Papen en ketters onder Filips II". Alle exposities zijn onge veer in de periode sep tember - december. De oorzaak van deze 16e eeuw-explosie is het nogal plotseling en gezamenlijk doorgebroken besef, dat onze gouden zeventiende eeuw veel meer heeft achtergelaten dan de zestiende, die geteisterd werd door de opstand tegen Spanje, de calvinistische kerk- zuiveringen en de heftige uit barsting die als beeldenstorm bekend werd. Toch blijkt, bij nader inzien, hoe boeiend de politieke en culturele ontwik kelingen waren die de opmaat vormden tot de ons meer ver trouwde zeventiende eeuw. Amsterdam In het Amsterdams Historisch Museum zullen de portretten centraal staan van leden van belangrijke families van koop lieden die in het Amsterdam van de 16e eeuw de politieke macht uitoefenden. Rond deze portretten wordt een beeld ge geven van het wonen, de kle ding en het boekenbezit van deze belangrijke burgers. Ook komt het toneel van die tijd aan bod in de allesomvattende expositie: „De smaak van de elite". In het Gemeentearchief Am sterdam zal te zien zijn hoe Amsterdam van een provin cieplaats met 10.000 inwoners uitgroeide tot een machtige haven- en handelsstad van 50.000 inwoners. Deze groeipe riode kende veel spanningen: het Wederdopersoproer in 1535, protesten tegen het stag nerende beleid van de stadsre gering, beruchte jaren van schaarste en duurte, een blok kade door de Watergeuzen en de Alteratie in 1578 toen Am sterdam de zijde van de op stand tegen Spanje koos. De tentoonstelling behandelt deze woelige periode in het schema: Stadsregefing-openba- re orde, ruimtelijke ordening, handel, scheepvaart en nijver heid; de ambachtsgilden, ker ken en kloosters, ketterij en reformatie. Beeldenstorm Het Rijksmuseum Amsterdam biedt een grote overzichtsten toonstelling van kunst uit de periode 1525 - 1580: „Kunst voor de beeldenstorm". Het is een periode waarin de beel dende kunst een snelle ont wikkeling doormaakt en waarin kiemen voor de bloei van de kunst in de zeventien de eeuw zijn gelegd. Bekende en minder bekende kunste naars hebben hieraan bijge dragen, zoals Jan van Scorel, Maerten van Heemskerck, Lu cas van Leyden en Dirck Ba- rensz. Behalve schilderijen, te keningen en prenten worden in deze tentoonstelling monu mentale glasschilderkunst, beeldhouwkunst en kunstnij- verhéid in samenhang met el kaar getoond. Den Haag In Den Haag geeft het Rijks museum Meermanno-Westree- nianum/Museum voor het boek een overzicht van de ge schiedenis van het boek en de boekdrukkunst in de Noorde lijke Nederlanden in de 16e eeuw. Al vanaf 1470 werd in ons land de boekdrukkunst beoe fend. fn tientallen steden wer den in de late 15e en in de 16e eeuw drukkerijen gevestigd. Toch bleef de Noordneder landse boekenproduktie lang in de schaduw van die in de Zuidelijke Nederlanden, waar vooral Antwerpen een belang rijke drukkersstad was. In het begin van de 16e eeuw sluiten de Noordnederlandse boeken sterk aan bij de tradities uit de vorige eeuw. Ook worden nog veel manuscripten gemaakt in Portrethistorie van de Antwerpse familie Peter Panhq (1529-1585) met Mozes. Maarten de Vos, 1574-75. tail. Maerten van He donna". nskerek, detail uit zijn schilderij „De heilige Lucas schildert de Ma de laat-middeleeuwse stijl. Een echte opbloei van het druk- kersbedrijf begint na 1585, na de val van Antwerpen. Rotterdam Het Rotterdamse museum Boymans-Van Beuningen heeft de uitzonderlijk gedetail leerde inventaris, die Oude Maria Dircsdochter, de wedu we van een Leidse molenaar, omstreeks 1580 naliet, tot uit gangspunt gekozen van een tentoonstelling. De voorwer pen van ceramiek, glas en me taal die tot een dergelijke in boedel konden behoren en die zich nu bevinden in de collec tie Van Beuningen-De Vriese, maken samen met prenten en archivalia deel uit van de ten toonstelling „De huisraad van een molenaarsweduwe". Haarlem In het Frans Halsmuseum in Haarlem worden zestig pren ten getoond van de man die in het Haarlemse kunstleven van zijn tijd een prominente plaats innam: Maerten van Heems kerck. Met grote virtuositeit wist hij te verbeelden wat in het denken, in de levensfiloso fie van zijn tijdgenoten naar voren kwam. Deze zestig pren ten vormen samenhangende reeksen, waarvan de betekenis zonder nadere toelichting voor ons niet meer begrijpelijk is. De expositie „Leerrijke reek sen" zal de boodschap deze prenten, moralistisC lessen in wel-leven, duide&o maken. re- Aii VI; Utrecht K In het Rijksmuseum Het («u harijneconvent in Utrecht wo men een tentoonstelling ^l; den met veel materiaal niet alleen in historisch, mu ook in kunsthistorisch opziöi! belangwekkend is. Danlüe bruiklenen uit binnen- en Ir0 tenlandse musea kan een rr- geschakeerd beeld geschf worden van de religieuze <ti wikkeling in de Nederlan^ in de tweede helft van de 2mi tiende eeuw. Vanzelfsprekfte wordt aandacht besteed aanjji katholieke reformatie, C' protestantse groeperingen j0 hun vervolging. Daarnaast W men minder bekende zaM aan de orde zoals de invlPj' van de buitenlandse vludf3 lingengemeenten die zich $e deze periode in Londen, Eijtir den en op andere plaat?R< vormden. Ook de weinig kende spiritualisten worio,. ten tonele gevoerd. Met ,Jwi pen en ketters onder Filipsiva maakt het Catharijnecon*^ een rijke tentoonstelling e velen zal aanspreken. En Cl hier zal men vele ontdek#' gen doen, want niet eerde® in Nederland op deze Arnold Schwarzenegger: bijna een robot in „Commando". LUXOR LEIDEN EN EURO CINEMA ALPHEN AAN DEN RIJN: „Commando" (16) met Arnold Schwarze negger en Rae Dawn Chong. Regie: Mark L. Lester. Mocht er ooit nog eens een prijs worden uitgereikt aan de figurant die in een film op de meest overtuigende manier weet dood te gaan dan maken de vele tientallen die zich daarvoor lenen in „Comman do" allemaal een goede kans. Het wordt onderhand alweer een beetje traditie dat in de hedendaagse vechtfilms de held van het verhaal zonder enige hulp hele legers uitscha kelt, waarbij de meest uitzon derlijke voorwerpen als wa pens worden gebruikt. De door „Missing in Action" en „First Blood" ingezette trend heeft met „Commando" nu een nieuwe navolger, waarin het uit zijn voegen gegroeide Michelin-mannetje Arnold Schwarzenegger zich aan de zijde van Chuck Norris en Syl vester Stallone mag scharen. Ook Schwarzenegger is een zwijgzame ex-commando, met dit verschil dat hij iemand heeft waarmee hij zich écht verbonden voelt: zijn dochter- in de openingsscènes zien we hem dan ook liefdevol met haar omgaan: vriendelijk la chend in het zwembad, samen in de keuken en, nog steeds glimlachend, in een aanschou- weljke cursus vijand-mollen- met-geweld. Een moeder ont breekt, maar dat is met zo'n tot wanstaltige proporties uit gegroeide bodybuilder als va der ook niet zo verwonderlijk. Helaas blijft voor de ex-com mando het leven niet lang zo idyllisch. Een van zijn vroege re vijanden wil zijn hulp bij een staatsgreep in het staatje Val Verde. Aangezien Arnold toch niet met woorden te over tuigen is, ontvoeren zij zijn dochtertje. Hij krijgt haar te rug zodra hij heeft geholpen de president van Val Verde van zijn zetel te blazen. Onder het motto „Kom niet aan mijn dochter want dan kom je aan mij" ontwikkelt John Matrix, zoals Arnold in de film heet, zich tot een wraaknemende vechtmachine, waartegen geen enkel kruid gewassen is. Meedogenloos, keihard, en bjzonder vuurwa pengevaarlijk (geen mitrail leur heeft vat op hem) trekt hij ten strijde om zijn dochter tje te ontzetten. De dialogen zijn van een ont stellende simpelheid, de perso nages hebben evenveel diep gang als de gemiddelde strip held, chronologisch schort het ook hier en daar en Schwarze negger had zonder problemen vervangen kunnen worden door een échte robot, maar een kniesoor die zich er echt aan stoort. „Commando" is als een snack tussendoor: de kwaliteit is niet zo belangrijk, als het maar smaakt. KOOS VAN WEES Regisseur Larwnce Kasdan (met bril) praat een scene van „Sil verado" door met zijn vier ..magnificent man" (Danny Glover, Kevin Kline, Scott Glenn en Kevin Costner). Linda Hunt is de bar- juf. DEN HAAG/LONDEN Zaterdagnacht is in de Haagse bioscoop Cineac de voorpremière te zien van „Silverado". Een film die in Amerika verschrik kelijk veel publiciteit kreeg en waarvoor Holly wood meer dan 22 miljoen dollar uittrok. Volgende week gaat hij in een reeks Nederlandse bisocopen draaien. Allemaal niets bijzonders, lijkt het. Maar de slagzin voor „Silvera do" luidt: „Eindelijk weer eens een echte ouderwetse western". Westerns be staan die dan nog? vroeg een jong Amerikaans pu bliek zich af. Regisseur Lawrence Kasdan: „Ik heb altijd al een western willen maken. En voor het jonge bioscooppubliek is het een compleet nieuw genre. Dat weet nauwe lijks nog wat het is". Nadat Michael Cimino's kapi tale „Heaven's Gate" flopte, wist iedereen het zeker en voor goed: Het wilde westen had voor Hollywood geen be staansrecht meer. De western was dood. Het genre van koei- ejongens, scherpschutters, sa loongevechten, valsspelers en al dan niet rechtvaardige sher iffs was voor altijd voorbij. De Amerikaanse film raakte met oen een stevig stuk van z'n wortels kwijt. Want de „wes tern" was zo oud als de film in de Verenigde Staten oud was. Van de oerdagen van de cine ma met „The great train rob bery", via nog zwijgende cow- den ze: een groot budget voor een western? Vergeet t maar. Ze zijn er tóch ingestapt, om dat ze in mijn film iets vonden dat ze nergens anders nog ge zien hadden. Dat heb ik ook een beetje te danken aan het succes van mijn film „The big chili". Daar zagen ze in Holly wood eerst ook niets in. Dus nu denken ze bij de studio's: Die jongen weet iets wat wij niet weten". Kasdan werd ontdekt door wie anders dan het duo Spielber- g/Lucas. Zij gaven hem de kans „Continental Divide" (met John Belushi) te draaien en voor hen schreef Kasdan de scenario's van „Raiders of the lost Ark" en van „Star Wars". Zelf maakte hij „Body Heat" en „The big chili". Het ene succes na het andere. En dan nu die western. Kasdan: „Voor ik ben begonnen met filmen heb ik vooral films van John Ford en Howard Hawks bekeken. „Red river" heeft me erg geholpen, maar het meest ben ik beinvloed door „Gun- fight at OK Corral" en „The magnificent seven", films die ik gezien had toen ik nog een jongetje was. Maar als je die films nu bekijkt, lijken ze veel langzamer dan ze in je herin nering waren. We zijn veel meer snelheid in ons leven ge wend. Vandaar dat „Silvera do" drie keer zoveel actie heeft als zo'n oude western en iets van de snelheid van „Rai ders of the lost Ark" heeft meegekregen". Corrupte sheriff Aangezien Kasdan van huis •uit scenarioschrijver is, mag je er van uit gaan dat het op dat vlak geheid goed zit met zijn Een zwarte en een blanke cowboy: Danny Glover en Scott Glenn. boys als William S.Hart en Bronco Billy naar John Way ne. Het „this is America" klonk onuitgesproken door achter de trotse westernmu- ziek a la Dmitri Tiomkin dffe wijd uitschalde over de pano ramische beelden van Santa Fe, Rocky Mountains, Texas, Gun Hill, Yuma of Arizona. Een piloot had je in elk land, dokters kon elke filmindustrie bij bosjes ophoesten, maar al leen Amerika had mannen als Tom Mix, Glenn Ford. Alan Ladd en Gary Cooper, die met hun laarzen aan stierven. Tot de Italianen spaghetti maakten van Amerika, Clint Eastwood met de geldbuidel weglokten en van de edele westernheid een smerige, ongeschoren lo sprijsjager maakten, die voor een handvol dollars meer nóg een rijtje „gunslingers" neer legde. Hollywood probeerde op zijn beurt de Italiaanse na- maak-western weer na te ma ken. Daarna werd het stil. Al leen een „halve" western met een romantisch tintje als „Butch Cassidy hnd the Sun dance Kid" redde het riant. De koeiejongens lieten daarna nog maar weinig kogels over Hol lywood fluiten. Vorig jaar kwam de verandering: Clint Eastwood was de eerste die de klok terugzette. Met „Pale ri der" haald hij eindelijk weer evenveel mensen in de biosco pen als hij in zijn beste tijd ge wend was. Omdat het een western was? Omdat de terug keer van de western zo goed paste in het nieuwe ethische reveil a la Ronald Reagan? Het terug naar de Oude Waarden? Star wars Lawrence Kasdan maakte er gebruik van. Samen met zijn broer Mark schreef hij een scenario: „In Hollywood zei- John Cleese speelt een Engelse knauwende Wilde Westen. sheriff met Oxford-accent In IfC films. Hij vertelt niets nieuws. De slinkse gokker, de wijze baijuf. de corrupte sheriff, de klassieke „shoot out" en een complete stampede van hon derden dolgeworden stuks vee. Het zit er allemaal in. Hij groepeert al die gebeurtenissen alleen slim rond een merk waardig viertal, Kasdans „Magnificent Four": Scott Glenn als man van veel rake kogels en weinig (maar rake) woorden in Eastwood-stijl, Ke vin Costner als zijn jongere, wilde broer, Kevin Kline als een cowboy tegen wil en dank die het liefst de lucht van de saloon ruikt en Danny Glover als een zwarte cowboy die zich tegen racisme verzet. Kasdan: „Westerns deden het niet meer omdat ze verkeerd aan gepakt werden. Het publiek wordt aangetrokken door de wijdsheid, de hoop en ER! kracht van een western. Alop die dingen goed gebruikt, men je niet nostalgisch terug) h denken, maar kan je eenfit der publiek plus een ni«pn publiek vinden". )'s Het is te hopen voor_heminui voor de western. Want fces film die 22,7 miljoen dollarM1 kost heeft, moet volgens&w studio (Columbia) zeker te r derd miljoen dollar opbreng in En dat is veel geld. Niet alljle voor een western. In Ameigoi werd tussen de Rio Grandék i Rockie Mountains een col)te tieve zucht van verlichtingtsti slaakt toen „Silverado" oflet nomen ging worden. Einde c weer een verhaal uit de i West. Ze draaien daar nu bp duimen dat Lawrence Kast i niet in het stof hoeft te bijfCl BERT JANSpR tl

Leidse Courant | 1986 | | pagina 14