EK schaatsen zonder ECania-Enke en Jensen Regen spelbreker voetbalinterland Favoriet Bacou breekt dijbeen KNAU rond met sponsor Schapers valt uit met enkelblessure WK honkbal: al elf landen zeker Ushockeyclub Nijmegen stuurt speler/coach weg Nederlaag hockeyteam Sportwereld inaÏORT £eidóc@otuant DONDERDAG 9 JANUARI 1986 PAGINA 9 houwenaar en wc lan naar Vitesse 16): PHEM Vitesse heeft 30'; I versterkt met drie A 2 Iers. Door de komst •ird Roger Schouwenaar Den Bosch) en Rick (al): >n (AZ'67) hoopt trai ls! Hans Dorjee de aan- .ON [kracht van de onderin ,e|- .eerste divisie vertoe- 55' de Arnhemse club te 2: feroten. Eerder had Vi- .15^ fe al de in Belgische 15 nst spelende Chris van •®n Dungen gecontrac- Het drietal vormde (bij het traditionele nooi in Toulon) de rlinie van Jong Oranje. DEN HAAG Na bijna een jaar touw trekken zijn de Koninklijke Neder landse Atletiek Unie (KNAU) en de Nederlandse importeur van het sport- kledingmerk Converse tot overeen stemming gekomen over een sponsor contract. In februari 1985 kondigden de KNAU en de sponsor aan een over eenkomst voor vier jaar te hebben ge sloten. Het contract werd echter nim mer getekend. Na bijna een jaar gehar rewar kwamen beide partijen gisteren tot overeenstemming over een contract, dat tot 1 januari 1989 zal lopen. Met de overeenkomst is een bedrag van 300.000 gulden gemoeid. AUCKLAND Michiel Schapers is gisteren met een enkelblessure uitgevallen in het tennistoer nooi van Auckland. De als vierde geplaatste Rot terdammer moest in de tweede set tegen de Au straliër Woodforde opgeven. Woodforde leidde toen^met 6-4, 4-2. In het juniorentoernooi van Ca racas drong de Nederlander Glenny Schaap door tot de laatste acht. Dat ging ten koste van zijn landgenoot David Hendrin-Yan. De cijfers in het Venezolaanse toernooi waren 4-6, 6-4, 6-4. Anders Jarryd heeft in het toernooi van Atlanta zijn Zweedse Davis-Cupploeggenoot Stefan Edberg verslagen. Jarryd won in de poulewedstrijd van de 500.000 dollar-competitie met 3-6, 8-3, 7-6. Ivan Lendl had tegen Andres Gomez uit Ecuador voor de overwinning een set minder nodig: 7-6, 6-1. AEK Athene klaagt arbiter aan ATHENE De Griekse voetbalclub AEK Athene heeft gisteren bekendgemaakt scheids rechter Meletis Voutsaras te zullen aanklagen voor een bedrag van 50 miljoen drachme (on geveer één miljoen gulden). Het bestuur van AEK is van mening ernstig te zijn benadeeld door Voutsaras in de belangrijke wedstrijd te gen lijstaanvoerder Panathinaikos (1-2). Atheense officials zeiden dat ze Voutsaras, die al twintig jaar fluit en internationaal arbiter is, niet alleen voor de rechter zullen dagen we gens het verzaken van zijn plicht, maar er te vens bij de voetbalinstanties op zullen aandrin gen hem te straffen. Als AEK afgelopen zon dag van de plaatselijke rivaal Panathinaikos had gewonnen, waren beide teams in de com petitie op gelijke hoogte gekomen. Kasparov blijft bij standpunt MOSKOU De reis van FIDE-voorzitter Campomanes naar Moskou heeft er niets aan kunnen veranderen. Gari Kasparov blijft vol harden. „Ik ben niet van plan een revanche-t weekamp tegen Karpov te spelen". Dit ver klaarde de wereldkampioen schaken gister middag in het radioprogramma van de VARA, de Rode Draad. Campomanes kwam naar Mos kou om de revanche voor te bereiden. De Fi lippijn is de mening toegedaan, dat de regle menten van het wereldkampioenschap wel de gelijk in een revanche-tweekamp voorzien. De onttroonde wereldkampioen Anatoli Karpov vertrok voor Campomanes' landing in Moskou naar Wenen voor deelname aan een interna tionaal toernooi. In de tweede ronde versloeg hij de Westduitser Stefan Kindermann. Zijn voormalige uitdager, de dissident Viktor Kortsjnoi, leed met zwart een verrassende ne derlaag tegen de Amerikaan Mednis. Loting voor wk damesvolleybal ATHENE Het Nederlands damesteam is bij de loting voor het toernooi om het wereldkam pioenschap volleybal voor B-landen, dat van 2 tot 11 juni in Italië wordt afgewerkt, inge deeld bij onder meer Hongarije en West-Duitsland. De nationa le damesselectie speelt in groep 2 verder nog tegen Australië, Venezuela en Nieuw-Zeeland. Indeling: Groep 1: Italië, Bulgarije, Taiwan. Po len, Haiti en Egypte Groep 2: Nederland. Hongarije, Au stralië. West-Duitsland. Venezuela en Nieuw-Zeeland. 1ITHUS De strijd om •J|- Europees kampioen en! iap schaatsen voor da- zo 6, zaterdag en zondag 4° het Noorse plaatsje ing- ithus, moet de inbreng pen van twee Olympi- Za ie kampioenes, Karin nia-Enke en Björg-Eva le lsen. Beide rijdsters 18); frlen zich na een jaar i afwezigheid in de in- sire nationale competities •J®- t niet sterk genoeg 'uis pr een snelle terugkeer -*a' i de tóp. .30. I r [na- afzegging van de Oostduit- ■45. (Cania, door trainer Rainer nd wel als reserve opge- uda kwam niet als een ver- im- *in6 De 24-jarige schaat- ma. f, begin '85 bevallen van zoon, concentreert zich dit 00- |oen vooral op de sprint. De feldtitelstrijd in Karuizawa van pan) is haar voornaamste .00. I. Over deelneming aan het mooi om het wereldkampi- schap allround, begin fe- Eu_ an >n Den Haag, beraadt aaa nia. in 1984 in Serajewo lil: |nares van Olympisch goud °0- de 1000 en 1500 meter, zich en had zich officieel al ge- j voor de Europese titel- i in eigen land. Woensdag jt de Olympisch kampioene J Lake Placid '80 zich als- terug. De Noorse vond trainingsarbeid van dit »en nog onvoldoende om al .1 zwaar toernooi als dat van ithus te rijden. Zij wordt gangen door Hanne Eriks- iT Karin Kania-Enke. son. Jensen is wel van plan aan de resterende belangrijke wedstrijden van het seizoen deel te nemen. Voor haar toe komstplannen sluit de Noorse rijdster deelneming aan de Olympische Winterspelen van 1988 in Calgary niet uit. Debuut De Oostduitse ploeg is ten op zichte vhn het kwartet van de vorige titelstrijd, in Gronin gen, op één plaats gewijzigd. Björg-Eva Jensen Sabine Brehm, in '85 goed voor brons bij de Europese en wereldtitelstrijd, is door ziekte en blessures tijdelijk terugge vallen in haar prestatie-curve. De sprintster Carola Bürger maakt haar. debuut op de grote meerkamp in een internatio naal titel-evenement. Eerder kwam ze op het wereldkampi oenschap sprint van 1984 in Trondheim voor het voetlicht. De 21-jarige Bürger wordt naar Noorwegen vergezeld door titelverdedigster Andrea Ehrig-Mitscherlich en de Eu ropees kampioene van '84 Gabi Schonbrunn. Aan het toernooi doen 27 rijdsters mee uit 11 landen. De Sovjet-Unie. Oost-Duitsland en Nederland kennen met vier deelneem sters de grootste afvaardigin gen. De Nederlandse ploeg, die donderdag naar Oslo vliegt, bestaat uit Yvonne van Gen- nip, Ria Visser, Marieke Stam en Thea Limbach. De reserve is Petra Moolhuizen, de sprint kampioene van ons land. Moolhuizen blijft overigens thuis en is op afroep beschik baar. Waarmaken De vorige Europese titelstrijd, in januari '85 in Groningen, le verde na het echec van Seraje- vo het herstel van het Neder landse damesschaatsen op. Van Gennip en Visser zorgden voor drie afstandsoverwinnin gen. Yvonne van Gennip won de 3000 en 5000 meter en haal de zilver in de eindrangschik king. „Beter dan vorig jaar kan toch niet. We moeten ons nu waarmaken. In Groningen konden we als outsiders de boel nog verrassen. Vorig jaar was alles nog nieuw, de suc cessen. de trainingsaanpak. Nu is alles al weer gewoon. Zo snel gaat dat", aldus Van Gen nip. De deelneemsters aan de Eu ropese titelstrijd in Geithus zijn: West-Duitsland Angelika Hassmann en Sigrid Froschl-Smuda. Oosl-Duitsland: Andrea Ehrig-Mit- scherlich, Gabi Schonbrunn. Heike Schalling en Carola Bürger (reserve Karin Kania-Enke). Finland Aila Tartia, Taina Salmia en Maila Lohtimaki. Frankrijk: Marie-France van Helden. Joegoslavië: Bibija Kerla. Nederland Yvonne van Gennip, Ria Visser. Thea Limbach en Marieke Stam (reserve: Petra Moolhuizen). Noorwegen: Hanne Eriksson en Edel-Therese Hóiseth. Morawiecz en Lydia Olcon. Sovjet-Unie: Olga Plesjkova, Inga Gi- laoeri, Natalja Artamonovba en Jele- na Lapoega (reserve: Svetlana Boj- sportuitslagen n-Utrecht 123-68; Werkendam- KindS 73-80. ntoernooi in Koeweit i eerste ronde: I-Nederland 1-0 (1-0). 25. Wa- lESPORT rsen Nootdorp: !1TE KOERS (2000 m): 1. Zodijan uykerbuyk) 2.54,5 1.27,3, 2. At- 3. Zjimmy Boy. Toto: winnend 'plaats 1.30 1.10 2,80 kop- f0 J 7,90 trio 536,80. IilEDE KOERS (2000 m): 1. Zerry "iota (G.Nuyten) 2.51.9 1.26.0. 2. tg Geluk. 3. Zarathoestra. Toto: 3?nd 11.60 plaats 3,20 1.30 [koppel 35,10 trio 919,70. J>E KOERS (2000 m): 1. Zormana rl.de Wit) 21.50.4 1.25.2. 2. Zilia ,,lpaen, 3. Zabina Yvoo. Toto. win- 20.20 plaats 5.30 1.60 2.20 pel 39.80 trio 1631,70. IDE KOERS (2380 m): 1. Wendi Öalis (C.lmming) 3.26.0 1.26.7, 2. -toy rose. 3. Zoon van Jensen. t winnend 11,90 plaats 4,00 m' 2.50 koppel 53.40 trio I 30. rOE KOERS (1660 m): 1. Yvette S hijnenburg) 2.21.3 1.25.1. 2. Wim iokjeshof. 3. Yvento. Toto: win- i f 5.00 plaats 1,50 1.40 l koppel 15,70 trio 166,50. gestart nr.1 (Ylaloek). DE KOERS (2000 m): 1. Zanzibar (P.Solleveld) 2.48.9 1.24.5. 2. Ider Attack. 3. Yranda. Toto: win- plaats 1.20 1,40 koppel 12.00 trio 71,50. Niet 9 (Willy Westerhorn) NDE KOERS (1660 m): 1. Yudo (H.Langeweg) 2.19,0 L7. 2. Yaffingale. 3. Volo Reho- J. Toto: winnend 4,20 plaats 1/3,90 ƒ12.00 koppel 42.90 trio T50.60. TSTE KOERS (2380 m): 1. Yanna (Mej Y. Wagenaar) 3.22.4 [0. 2. Wilfred. 3. Ysabel Osse- I. Toto: winnend f 11.40 plaats 0 1.20 1,00 koppel 7,00 trio NDE KOERS (2000 m): 1. Yvere a (C.de Leeuw) 2.47.3 1.23.7. i Borzov. 3. Valentijn D. Toto: md 2.00 plaats 1.90 1.40 koppel 6.60 trio 28,80. KOERS (2000 m): 1. Uno van inte (R.Pools) 2.45,4 1.22.7. 2. 3. Ulaan Voorne. Toto: win ti f 5.30 plaats 2,50 2,90 koppel "0 trio 279,90. Niet gestart nr. r Wittetsein). E KOERS (2000 m): 1. Ulmus du 'j (M.Pools) 2.46.0 1.23.0. 2. Ulino wizorg. 3. Winston. Toto: win- 1 6,00 plaats 2,30 1,90 koppel 28,70 trio 463,40. -ÏAUSATOROMZET: 230.525,00. feldkampioenschap dubbelspel agen in de „blauwe groep": Gone/ Van Rensburg (Vst/ZAf- il/ Sarichez (Spa) p-7.7-6.7-5; Günthardt/ Taroczy 'Hon)-DePalmer/ Donnelly (Vst) '6.7-6.6-1. de „rode groep": ig/ Lloyd (Vst/Gbr)-Edmond- 1 Warwick (Aus) 6-2.7-5.6-4. DEN HAAG De organisatoren van het toernooi om het we reldkampioenschap honkbal, dat in Nederland wordt gehouden, hebben zekerheid over elf van de twaalf deelnemende landen. Alleen de komst van Porto Rico is nog onzeker. Tijdens de bij eenkomst van de technische commissie van de IBA in Indiana polis zal het deelnemersveld definitief worden bekendgemaakt. Twee maanden geleden verzond het organisatiecomité de invita ties voor deelneming. Cuba, Verenigde Staten, Colombia, Vene zuela, Nederlandse Antillen, Zuid-Korea, Taiwan, Japan, Italië, België en Nederland hebben hun inschrijving reeds bevestigd. Het toernooi wordt van 19 juli tot 2 augustus verspeeld. In India napolis krijgt ook het wedstrijdschema een definitief karakter. Wedstrijdplaatsen zijn Haarlem, Rotterdam, Utrecht en Eindho ven. Het Nederlands team zal in alle vier plaatsen spelen. NIJMEGEN Het bestuur van ijshockeyclub Nijmegen heeft het contract met speler-coach Mike Marta met onmiddellijke in gang opgezegd. Het bestuur kwam tot de conclusie dat er vol strekt geen basis meer is om verder te gaan met de Canadees, die aan het begin van het seizoen werd aangetrokken als opvol ger van Alex Andjelic. De technische leiding bij Nijmegen zal tot aan het einde van de competitie in handen zijn van de zes oud ste spelers van het team, te weten Pim Mater, Jorma Mantere, Fred Homburg, Benny Tijnagel, Jan Bruysten en Harry van Heumen. De oorzaak van het verdwijnen van Marta heeft te maken met het feit dat sinds zijn komst de discipline binnen het team niet meer aanwezig was. Het bestuur van Nijmegen heeft Marta toe gezegd, dat zijn salaris tot aan het einde van het seizoen normaal zal worden doorbetaald. Een aanbod om aan te blijven als speler werd door Marta resoluut van de hand gewezen. KOEWEIT Het Nederlands hockeyteam, dat in vergelijking met de andere deelnemers aan het vierlandentoernooi in Koe weit laat arriveerde, heeft het gisteren in de eerste wedstrijd net niet kunnen bolwerken tegen Pakistan. Het elftal van de bonds- coaches Van Heumen en Bellaart verloor met 0-1 door een doel punt van vleugelaanvaller Waseem Feroze na 25 minuten. De verrassing van de eerste dag was de zege van Groot-Brittannië op India. De uitslag 1-0 kwam in de blessuretijd tot stand. Oranje begon overtuigend. Een groot gedeelte van de eerste helft werd Pakistan onder druk gezet, maar een moment van verslapping leidde tot de tegentreffer. Het was tevens de enige keer dat de Pakistaanse aanval, geleid door schutter Waseem Feroze, de Nederlandse defensie voor problemen stelde. Na het doelpunt golfde het spel voortdurend op en neer, zonder dat één van beide teams erin slaagde een definitief stempel te zetten op de wedstrijd. Pakistan verloor voor het laatst in november 1983 in Karatsji van Nederland (2-3). Ruud Gullit (rechts) trekt een vies gezicht bij het verlaten van het speelveld, nadat scheidsrechter Sostaric het duel tegen Italië heeft afgelast. GENUA De officieuze interlandwedstrijd tussen de voetbalelftalen van Italië en Nederland (tot 23 jaar), die gisteravond in Genua zou worden ge speeld, is afgelast vanwe ge de slechte gesteldheid van het veld. De Joegosla vische scheidsrechter Sos taric en zijn twee grens rechters verschenen even voor acht uur met beide aanvoerders op het onbe speelbare veld. Een bal stuitte minder dan een halve meter op, het veld stond blank. Met name de doelgebieden waren grote plassen. Ijzige wind maakte een verblijf in het stadion van Genua onaan genaam. Voor de wed strijd hadden 800 toe schouwers op de tribunes plaatsgenomen. Gisteravond werd aangekon- dig dat het duel zou worden verschoven naar hedenmid dag. Maar vanmorgen is de ontmoeting opnieuw afgelast. De regen die de gehele dag TECHNIEK LAAT GEHANDICAPTE CLAY REGAZONNI IN DE STEEK PARIJS De Franse motorcoureur Serge Ba cou, een van de favorie ten bij de rally Parijs - Dakar, is gisteren in de buurt van het Algerijnse stadje Iferouane ernstig ten val gekomen. Bacou liep daarbij een gebro ken dijbeen op en zal worden overgebracht naar Parijs. Organisator Thierry Sabina zag giste ren zijn voorspelling dat dertig procent Niger niet zou halen bewaarheid. De Nederlandse vracht wagenrijder Polsvoort kwam gisterochtend niet meer aan de start. Clay Regazzoni voor zijn slecht functionerende voertuig, waarmee hij aan Parijs-Dakar deelneemt. Ook Clay Regazzoni was een teneergeslagen man in het bivak van de Sahara-stad Ta- manrasset. Hij heeft in de woestijnrally buiten zijn ei gen handicap met alle moge lijke tegenslagen te maken gekregen. Dat de vroegere formule-1-s- ter uit Zwitserland, die in 1981 bij een zwaar ongeluk in de Grand Prix van Long Be ach aan beide benen verlamd raakte, in het mulle zand van het rennerskwartier niet ver van zijn eigen tent kan ko men, vindt hij begrijpelijk. Dat de techniek hem in de race echter in de steek laat, gaat het begrip van de 46-ja- rige doorzetter te boven. Met zijn vrachtwagen bezet hij in het door de Nederlander Jan de Rooy riant aangevoerde klassement de voorlaatste plaats. Na vier rally-dagen heeft Regazzoni al meer dan veertig uur achterstand op de transportondernemer uit Son en Breugel. Die tegenvallen de prestatie heeft niets met de lichamelijke handicap van de Zwitser te maken, maar alles met de katastrofaal slechte voorbereiding van zijn équipe. Het meest ergert Regazzoni zich aan het gerin ge motorvermogen van zijn Iveco-eentonner, die slechts 135 paardekrachten onder de motorkap heeft. Waterloo „Daarmee bereik ik op het asfalt, een beetje bergaf en met een aanloop van drie ki lometer een topsnelheid van 90 kilometer per uur", kreunt hij. Dat is lang niet genoeg om de concurrentie bij te houden, die met 1000 PK vermogen van Parijs naar Dakar buldert. Jan de Rooy's DAF met dubbele mo tor heeft een topsnelheid van 200 km/u. Op de steenslag tussen Salah en Tamanrasset haalde de Nederlander een snelheid van 190. Zelfs na twee lekke banden haalde De Rooy nog de tweede plaats in die proef. Regazzoni moet het in het zand met 40 kilometer per uur doen, op de verharde pa den haalt hij 65. Hij is er aan gewend geraakt door alle an dere deelnemers voorbij ge reden te worden. Zijn Water loo beleefde de Zwitser, toen hij door een aftandse Alge rijnse kiepwagen werd inge haald. Die ging zand halen. „Deze auto is zo slecht gepre pareerd, dat de schokbrekers het stuk voor stuk begeven. Nu is zelfs de ophanging ge scheurd. Verder hebben we onderweg al grote hoeveelhe den onderdelen verloren'.' 's Nachts wordt het voor Re gazzoni het lastigst. En hij rijdt veel in de nachtelijke uren, want tenslotte is hij voorlaatste. „Wij hebben maar twee extra schijnwer pers op de auto. De anderen hebben er tien, twaalf". Aan gebrek aan geld kan de mati ge voorbereiding niet hebben gelegen, want de winnaar van vijf Grote Prijzen wordt door vele sponsors onder steund. Clay Regazzoni geeft de schuld aan de garage, die zijn wagen heeft opgezet. „De firma Tocci kent Parijs-Da kar goed. Zij moesten toch weten, wat er voor het vol brengen van zo'n rit noodza kelijk is. Maar ik geloof, dat Tocci voornamelijk voor de financiële winst heeft ge werkt". Het enige, dat goed functio neert op de wagen, zijn de bedieningshandles in de cabi ne. Omdat Regazzoni zijn be nen niet kan gebruiken, is al les voor handgebruik omge bouwd; het gaspedaal is een soort tweede stuur, dat hij naar beneden moet drukken. Remmen en koppelen gebeu ren ook met de hand. Om uit de rolstoel in de krappe stuurhut te komen heeft Re gazzoni een takel op zijn dak laten monteren, waarmee hij in zijn speciale bestuurders stoel wordt gehesen. Ook die installatie heeft het begeven. Helpers en monteurs moeten de gehandicapte Zwitser in de auto tillen Aan opgeven denkt hij nog niet:„We rij den, zo lang het gaat. Vol gend jaar kom ik terug met een veel betere wagen". met kleine beetjes was geval len, ging tegen acht uur 's avonds over in een hagel- en natte sneeuwstorm, die de overstroming van de grasmat voltooide. Leo Beenhakker vertelde dat de afgelasting voor de groep een geweldige tegenvaller is. „De stemming in de ploeg was dat men het liefst wel het veld was inge gaan. Je komt niet drie dagen naar Genua om zonder wéd- strijd gespeeld te hebben naar huis terug te keren. De Italia nen wilden ook wel, misschien ook omdat de wedstrijd direct op de televisie zou worden uit gezonden. Maar het was wer kelijk onmogelijk". De bondscoach rekende er gis teravond niet op dat er afstel van zal komen. „Ook wanneer het donderdag onmogelijk is, zullen wij proberen een ande- re datum voor de wedstrijd te vinden". Algemeen Het resultaat van de trekking voor de West- duitse midweekslotto „7 uit 38" is: 1-6-12-16-26-30-35. Re servegetal: 20. Winnend getal Spel 77: 4 1 8 9 5 9 1. Schaatsen Harm van der Pal zal buiten mededinging deelnemen aan de kleine vier kamp, die komend weekeinde in Davos wordt gehouden. De vroegere kernploegrijder ont moet Egbert Post, Yep Kra mer, Emiel Hopman en Rob Vunderink. Volleybal De Franse vol leyballers hebben de eerste wedstrijd van een serie tegen Cuba met 3-1 gewonnen. De setstanden van het duel, dat in Lille werd afgewerkt, waren: 15-11, 15-10, 7-15, 15-11. Skilopen De Zweed Ing- mar Somskar heeft gisteren de internationale skiloop over vijftien kilometer in Mont Re- vard gewonnen. Hij finishte na 45 minuten en 44 seconden. Bij de'dames, die 7,5 kilometer aflegden, won de Noorse Berit Aunli in 25.36. Voetbal FC Twente heeft gisteravond een oefenwed strijd tegen de Denekampse eersteklasser DOS'19 met 6-1 gewonnen. Bij rust was het al 4-1 voor de Enschedese eredi visieclub. Voetbal Tottenham Hot spur heeft gisteravond de vier de ronde bereikt van het toer nooi om de Engelse voetbal be ker (FA-cup). De Spurs won nen de replay tegen Oxford in de verlenging met 2-1. Kunstrijaen Kunstrijdster Anna Kondtratsjova is giste ren kampioene van de Sovjet- Unie geworden. Ze bleef in Leningrad Kira Ivanova en Natalja Lebedeva voor. Schaatskalender DEN HAAG Op de schaatskalen der van de KNSB staan voor de ko mende dagen de volgende evene- IJsclub De veen, Overijsselse kampioenschappen korte baan dames/heren senioren. Aanvang: 13.30 uur. Aanmelden tot 12.30 uur. 05498: 59519 - 59246. Dinsdag 14 januari: IJsvereniging Ommen, marathon he ren over 100 ronden, aanvang: 20 00 uur. Aanmelden tot 19.00 uur, 05291 1172

Leidse Courant | 1986 | | pagina 9