fS vragen opnieuw steun ondgenoten voor sancties Congresleden uit VS vangen bot bij Botha Keizer Hirohito zestig jaar aan de macht Flick betaalt alsnog aan joodse dwangarbeiders Mtenland Proces tegen Vanden Boeynants dreigt opnieuw vast te lopen Flaters van Reagan Overval naakt feit QtidóaQowiant DONDERDAG 9 JANUARI 1986 PAGINA 5 a id-Afrika wil hardere >rs in zaak De Jonge ^NNESBURG De Zuidafrikaanse •ing heeft besloten tot een hardere l in de zaak De Jonge. Aanvankelijk }n de Zuidafrikaanse autoriteiten be- ijn geweest Klaas de Jonge alleen te ilgen op grond van de vuurwapen- maar nu zouden ze weer op stand- staan dat hij moet worden berecht is zijn banden met het verboden Af- National Congress (ANC). Dat K| |ft het regeringsgezinde Zuidafri- L J.5e dagblad The Citizen. De Zuidafri- ie autoriteiten zouden De Jonge nu (tijdig berechten met zijn ex-vrouw ke Passtoors, die al een half jaar in ?leid(me opsluiting wordt gehouden, zon- izenbegang tot een advocaat. H (Van onze correspondent Aad Jongbloed) BRUSSEL De rechtszaak tegen de Belgische minister van staat en ex-premier Paul vanden Boeynants dreigt opnieuw vast te lopen op juri dische procedures. Het proces tegen Vanden Boeynants, die onder meer wordt beschuldigd van valsheid in ge schrifte en belastingfraude voor een bedrag van ongeveer 17 miljoen gulden, werd gisteren vrij wel direct na aanvang verdaagd tot 22 januari. De president van de correctionele rechtbank heeft tijd nodig om zich te beraden over het verweer van de advocaten van de ex-minister, dat er procedurefouten zijn gemaakt. De advo caten stelden gisteren dat er nu veel meer be schuldigingen tegen hun cliënt worden aange voerd dan in 1982, toen de rechter-commissaris de zaak aanhangig maakte. Al in 1981 kwam de fraudezaak aan het licht, maar tot het proces gisteren daadwerkelijk be gon, hebben de advocaten van Vanden Boey nants steeds met succes weten te voorkomen dat hun cliënt lijfelijk in de verdachtenbank kwam. Vanden Boeynants heeft altijd volge houden onschuldig te zijn. Na afloop van de zit ting van gisteren zei hij de moeilijkste uren van zijn leven te hebben doorgemaakt SPIONNEN OP DE WEG HEBBEN VRU SPEL DEN HAAG Spionerende vrachtwagenchauf feurs uit Oost-Europa hebben vrij spel in West- -Duitsland. Om de handel met Oost-Europa niet in gevaar te brengen, controleert de Westduitse grensbewaking alleen de papieren en de techni sche staat van de Oosteuropese vrachtwagens, maar verder worden zij nauwelijks in de gaten ge houden. Dat schrijft het weekblad „Stern". Vol gens westerse inlichtingendiensten zijn veel vrachtwagenbestuurders uit Oost-Europa betrok ken bij spionage-activeiten. De chauffeurs zouden opdracht hebben alles te melden wat om welke re den dan ook interessant zou kunnen zijn. Boven dien zouden als chauffeur vermomde Oostduitse commando's, die in tijd van oorlog achter de vijan delijke linies moeten opereren, alvast hun mogelij ke werkterrein kunnen verkennen. f O L li» volg van voorpagina) voljjHINGTON/BONN- b?fJDEN De Ameri- regering heeft de ;e landen gisteren n girnaal opgeroepen -an iaan te sluiten bij de s sljes tegen Libië. De de is echter zeer gering >ze £uroPa- dat voorals- je hjzeer terughoudend gereageerd, van me- ,zal veranderen. 11141* tracbten de Westeuro- te overtuigen heeft het fikaanse ministerie van buitenlandse zaken een docu ment uitgegeven met details- over de Libische steun aan het internationale terrorisme. Het rapport is een samenvatting van de activiteiten welke Li bië volgens de Verenigde Sta ten heeft ontplooid sinds Kha- daffy zestien jaar geleden aan de macht kwam. Maar het rap port voegt nauwelijks nieuwe elementen toe aan al bekende beschuldigingen. Oliehandelaren en politieke waarnemers verklaarden gis teren dat de Amerikaanse eco nomische maatregelen waar schijnlijk weinig invloed zul len hebben op de olie-export van Libië. Zij wezen erop dat Westeuropese afnemers van ruwe olie waarschijnlijk bereid zijn meer Libische olie te ko pen. Bovendien kan Libië zich wenden tot de Sovjet-Unie, de voornaamste leverancier van wapens aan het land. De Libische minister van bui tenlandse zaken. Ali Treiki, noemde de Amerikaanse sanc ties gisteren een „schending van het volkerenrecht". Hij zei dat de in Libië wonende rond 1.500 Amerikanen verder in vrede in Libië kunnen leven of ongehinderd naar de VS kunnen terugkeren. De Libi sche radio sprak van een „oor logsverklaring". Kolonel Khadaffy heeft de westerse ambassadeurs in de Libische hoofdstad gisteren bij zich ontboden om de praten over de sancties tegen zijn land. De kolonel bood daarbij aan beter te zullen samenwer ken op verschillende terrei nen, waaronder terrorisme, zo verklaarde een westerse diplo maat. De inlichtingendienst van het Amerikaanse ministe rie van defensie heeft volgens de Washington Post van van daag geen hoge dunk van de Libische strijdkrachten. Uit andere bronnen is de afgelo pen weken steeds gemeld, dat Libië een van de modernste legers heeft in het Midden- Oosten. Volgens de Washington Post worden marine-schepen be mand door zeezieke militairen. Toen de marine onlangs de zee op werd gestuurd, kregen som mige schepen motorpech en problemen met elektronische apparatuur. Bij andere bleken radarsystemen slecht of hele maal niet te werken. Verder waren er tekorten aan brand stof, water en voedsel. Ook de luchtmacht heeft problemen. Zo zijn er piloten die bang zijn voor het donker, aldus de Washington Post. J. K arder rijden in 9 Belgische enei «3 el weg hr.j SSEL De Belgische lister van verkeer, man de Croo, wil nog |aar de maximum-snel- in zijn land verhogen 120 tot 130 kilometer uur. Maar hij wil eerst [beren of er in Europees """rband een akkoord over i maximum van 130 ki- leter per uur voor de [wegen te bereiken is. i wegen met slechts (e rijstroken wil de Bel- fhe minister de snel- d terugbrengen van 120 ^^110 kilometer per uur binnen de bebouwde n wil hij een maximum Iheid invoeren van 50 L Jmeter tegen 60 op dit prent. In dicht bevolkte pnwijken zal de maxi- m snelheid 30 kilome- Igaan bedragen. irstekeling liest dood diegtuig gisteren A een landingsbaan van 'liegveld van Frankfurt aangetroffen, is kenne- Als verstekeling doodge- f|n in het compartiment het landingsgestel van DC-10. Dat heeft de poli- heegedeeld. Het toestel rHinsdagavond uit Miami lokken en na een vlucht elf uur in Frankfurt ge- Het lijk is vermoedelijk it afremmen uit het lan- Sgestel gevallen. Het Ituig had op de gebruike- «oogte van 10.000 meter jlgen, waar het 45 tot 50 èn onder nul is. WASHINGTON Presi dent Reagan heeft op zijn persconferentie dinsdag avond een aantal flaters ge slagen, die gretig door de Amerikaanse media zijn op gepikt. Een op papier gezette verklaring voorlezende over sancties tegen Libië, struikel de Reagan over de tweede zin en had het over „Viet nam International Airport", in plaats van de internatio nale luchthaven van Vien na" (Wenen). Ook zei hij, dat de PLO weigert de belangrij ke resoluties van de Verenig de Naties 442 en 238 te aan vaarden. Het hadden resolu ties 242 en 338 moeten zijn. Sprekende over zijn econo mische voornemens, pochte de president dat de effecten beurs 18 „dollar" was geste gen tot 1.565. Wat hij bedoel de waren punten. Bij aankomst is de stemming tussen de Amerikaanse delegatie en Botha nog vriendelijk; na afloop van het gesprek zijn de ver houdingen behoorlijk bekoeld. Winnie Mandela, omringd door medestanders, brengt bij het verlaten van het gerechtsgebouw de Black Powergroet. JOHANNESBURG President Pieter W. Botha van Zuid-Afrika heeft gis teren de Amerikaanse po litiek van sancties tegen zijn land „miserabel" ge noemd. Een delegatie van zes congresleden uit de VS bood hem een lijst aan met zes voorstellen ter be ëindiging van apartheid, maar zei na afloop weinig hoop te hebben dat er in grijpende komen. veranderingen Botha was „onbehouwen en in sommige opzichten zelfs grof", aldus de democraat Kostmey- er. „Ik ben bitter teleurgesteld, vooral in de president, die ik totaal gesloten vond en niet bereid om te luisteren. Wij staan ver, ver uit elkaar". De congresleden spraken twee uur met de president, die ook gisteren onvermurwbaar bleek op de vraag of de Amerikanen Nelson Mandela mochten be zoeken. „Dat kunnen wij niet toestaan", aldus Botha. Winnie Mandela is gisteren in Johannesburg voor de rechter verschenen om haar banning order aan te vechten. Volgens die order mag zij Johannes burg en de nabijgelegen zwar te woonstad Soweto, waar haar woning staat, niet bin nenkomen. Mevrouw Mandela bracht met opgeheven vuist de black-powergroet en lachte bij het verlaten van het gerechst- gebouw naar zwarte mede standers, terwijl blanke voor bijgangers haar aanstaarden. De rechtbank heeft nog geen uitspraak gedaan. Duizenden zwarten scholieren, die in sommige gevallen al twee jaar school boycotten, weigerden ook' gisteren weer te gaan, ondanks een een nieu we oproep van de regering. Vooral in Soweto verschenen slechts een paar leerlingen bij de lagere scholen. Er werd geen enkele les gegeven. Frankrijk heeft gisteren als eerste EG-land besloten uit voering te geven aan beperkte sancties tegen Zuid-Afrika zo als die zijn aanbevolen door de EG-ministerraad. Het gaat om verboden op wapenverkopen, nieuwe contracten op het ge bied van kernenergie en op de levering van olie en „gevoelig materieel" voor leger of poli tie. Frankrijk had al eerder haar ambassadeur teruggeroe pen en de investeringen in Zuid-Afrika stopgezet. EERHERSTEL VOOR JAPANSE MONARCHIE TOKIO Bijna honderdveertigduizend mensen, onder wie een aantal extreem-rechtse Japanners in paramilitair uniform, stroomden vorige week samen voor het keizerlijk paleis in Tokio om de nieuwjaarstoespraak van keizer Hirohito te horen, d|ie dit jaar zijn diamanten jubileum als staatshoofd zal vieren. De nu 84-jarige Hirohito verscheen samen met keizerin Nagako op het balkon van zijn paleis. Vanachter kogelvrij glas sprak Hirohito de juichende en met vlaggen zwaaien de menigte toe. „Gelukkig nieuwjaar. Het doet me genoe gen u allen gezond en opgewekt te zien en ik hoop dat het komende jaar voor iedereen weer een goed jaar zal wor den", zei hij ondermeer. Volgens de politie waren er dit jaar vijfduizend mensen meer op de been dan vorig iaar. Het is niet duidelijk of het uitzonderlijk milde weer, of de verwoede pogingen van de regering om steun voor de monarchie bij elkaar te trom melen, hiervoor verantwoordelijk was. Op 25 december 1926 besteeg Hirohito de Chrysanten- troon van Japan. Hij is de 123e keizer van Japan en nog nooit is een Japanse keizer zo lang aan de macht geweest of zo oud geworden. Dit zijn echter de enige prestaties waarover de keizer zich kan verheugen in een regerings periode, die noch gelukkig, noch roemrijk is geweest. Als staatshoofd en opperbevelhebber van de Japanse troe pen gaf Hirohito in de jaren dertig de opdracht China aan te vallen. Hij ondertekende het bevel voor de aanval op Pearl Harbour en leidde Japan naar de nederlaag en de nog nooit eerder ervaren vernedering van een buitenland se bezetting. De viering van het keizerlijke diamanten jubileum is het geesteskind van premier Yasuhiro Nakasone, een groot voorstander van het gedeeltelijk in ere herstellen van de keizerlijke macht. De Amerikaanse overwinnaars hadden na de nederlaag van Japan de macht van de keizer drastisch beperkt De festiviteiten zullen hun hoogtepunt bereiken op de 85e verjaardag van de keizer in april. Cynische journalisten zeggen dat dit in het politieke voordeel is van premier Na kasone, die misschien in juni algemene verkiezingen wil houden. De premier hoopt bovendien in de herfst van dit jaar voor de derde maal als leider van de regerende partij gekozen te worden. Premier Nakasone is ook de man achter de plannen om de Japanse kroonprins voor een bezoek naar de VS te sturen. Ook heeft de premier er bij de kroonprins op aangedron gen Zuid-Korea te bezoeken. Het zou de eerste keer na de Tweede Wereldoorlog zijn dat een lid van de keizerlijke familie voet zou zetten in Korea, dat tot 1945 onderdeel was van het Japanse rijk onder Hirohito. De Koreanen zijn de wreedheden, die Japan uit naam van de keizer gepleegd heeft, minder snel vergeten dan de Amerikanen. ROBERT WHYMANT Copyright The Guardian DEUTSCHE BANK BEZWIJKT VOOR DRUK BONN Meer dan veer tig jaar na de oorlog wordt er een schadeloosstelling betaald aan de nog in le ven zijnde joodse dwang arbeiders uit de fabrieken van het Flick-concern. De Deutsche Bank, die vorige maand het Flick-imperi- um overnam, heeft beslo ten vijf miljoen mark te betalen aan de overleven den van de Holocaust. Voorzitter Heinz Galinski van de Joodse Gemeente in Berlijn bestempelde het bedrag als „een aalmoes" en een „bespot ting" van de slachtoffers. Het bedrag van vijf miljoen werd in opdracht van de Deutsche Bank door het vroegere Flick- -bedrijf Feldmuhle-Nobel AG betaald aan de internationale joodse „Claims Conference". Bij deze organisatie hebben vroegere joodse dwangarbei ders hun eis tot schadeloosstel ling gedeponeerd. Flick was tot nu toe het enige Duitse be drijf dat consequent weigerde ook maar iets te doen voor de slachtoffers van de oorlog. In de bedrijven van Flick werk ten in de oorlog 3.500 dwang arbeiders. Net als .de andere concerns betaalde Flick de SS enkele marken per dag voor de gevangenen, die vanuit de concentratie-kampen werden aangevoerd. Op enige mild heid hoefden de gevangenen niet te rekenen. De SS en ook de concerns zagen de dwan garbeid als „vernietiging door arbeid". Friedrich Flick, de vader van Friedrich Karl, werd in 1947 in Neurenberg veroordeeld tot een gevange nisstraf van zeven jaar wegens uitbuiting en slavendrijverij. IDJE VERHOLEN EN DE KNAP-MUTATOR „Ja, heren," zei kolonel Plimmp, toen Jnmaal in de taxi zaten. „Op mijn advies r\ Zijne Majesteit Koning Antonyc zijn plan- gewijzigd. Niet zo vreemd natuurlijk, want ik Jtfnu eenmaal een B.G.D.-er, nietwaar? Wij WSn staat zelfs Koningen van gedachten te la- jjjjflreranderen." - „Nou breekt mijn klompl" Vögent 009 verrast uit, en hij wou nog meer -Jen, maar kolonel Plimmp viel hem al in de fl. „Laat die klomp maar rustig heel, Qns," zei hij, bedachtzaam aan zijn sportie- Wjp zuigend. „Ik ben al bij de Koning ge it en ik heb een héél plezierig onderhoud 'hem gehad. Hij lijkt me een verstandige en, die Antonyc, waar Nicolagonië nog veel ier van beleven kan." - „Maar hoe komt U dan zo onverwachts hier verzeild?" informeerde Sjeems Pond. - „Je valt me tegen, nul-nul-ne gen," rijmde de kolonel. „Ik had agente X-03 toch immers hierheen gestuurd om 'es pools hoogte te nemen. Welnu, zodra die lieve meid de kans had, belde ze me op om te zeggen, dat ze jullie weer had samengebracht. Ik geloof, dat ze kranig werk verricht heeft." - „Nou en of!" prees smidje Verholen. „Ze vermomde zich als verpleegster en weet ik veel wat voor sluws ze nog méér heeft gedaan. Ze sloeg zelfs twee ge spierde soldaten met de koppen tegen elkaar. Ik hóórde de schedels kraken. Nou.die jon gens lagen toen een mooi tijdje uitgeteld ter aarde. En zo konden wij ontsnappen aan de greep van doctor Polnyck!" MOEDER OVERDONDERT ONTVOERDERS KINDEREN MANIZALES Een wanhopige moeder in Manizales in Colom bia heeft de ontvoerders van haar twee kinderen onder bedrei ging van een keukenmes gedwongen de twee weer terug te ge ven. Francia en Juan Arevalo, vier en twee jaar oud, waren op een grasveldje aan het spelen, toen een man en een vrouw hen in een auto sleurden. De moeder wist een taxichauffeur over te halen tot een achtervolging. De taxi sneed de andere auto af, waarop de moeder uit de auto sprong en de ontvoerders te lijf ging. Zij stonden de kinderen zonder slag of stoot af, hoewel één van hen een pistool had. „Ze waren overdonderd door het optre den van de moeder" aldus de politie, die nog naar het tweetal op zoek is. Lichte voorwerpen vallen sneller NEW YORK Amerikaanse natuurkundigen hebben bewijzen gevonden voor het bestaan van zogeheten anti-zwaartekracht. Tot dusver gaat men er in de natuurkunde van uit dat een zwaar voorwerp even snel naar beneden valt als een licht voor werp. Dat werd vierhonderd jaar geleden bewezen door de Ita liaan Galileo Galilei, die berekende dat voorwerpen van onge lijk gewicht blootstaan aan een gelijke zwaartekracht en dus even snel vallen. Daarmee doorbrak de Italiaan het idee dat zware voorwerpen sneller vallen dan lichte. Maar wanneer nu de Amerikanen gelijk hebben vallen lichte voorwerpen sneller naar beneden dan zwaardere. Deskundigen noemen de theorie redelijk overtuigend. Parlementsleden aangevallen Drie Israëlische parlementsleden moeten onder politiebegelei ding de Tempelberg in Jeruzalem verlaten, nadat zij door enkele honderden woedende Palestijnen waren aangevallen en met de dood bedreigd. De parlementsleden bezochten de voor moslims heilige plaats om te onderzoeken of daar en illegaal monument was geplaatst ter nagedachtenis aan de slachtoffers van het bloedbad in de Palestijnse vluchtelingenkampen Sabra en Chatil- Zesde maan bij Uranus ontdekt PASADENA De Ameri kaanse ruimtesonde Voyager-2 heeft een zesde maan ontdekt bij de planeet Uranus. De klei ne maan heeft voorlopig de naam „1985 UI" gekregen van de specialisten van de NASA die de missie van de Voyager begeleiden. De sonde die in 1977 werd gelanceerd zal Ura nus op 24 januari passeren, een „rendez-vous" waar naar wordt uitgezien door de NA- SA-deskundigen die er zeer op gebrand zijn meer te weten te komen over deze verre en ge heimzinnige planeet. De NASA sluit niet uit dat er nog meer manen zullen worden ontdekt in de buurt van Ura nus. NEUMUNSTER Een jeugdige dief in Neumiln- ster in het noorden van de Bondsrepubliek heeft vol gens de politie een tot dus ver onbekend middel ge bruikt om zijn prooi de adem te benemen en ver volgens zonder tegenstand te beroven. Ondanks de bijtende kou dook de jon geman slechts gekleed in gymschoenen op voor zijn slachtoffer, een 61-jarige dame. Zij was zo verbijs terd door de naakte aan blik, dat zij haar tas met 65 mark zonder verzet liet af nemen.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 5