Kijk mamjk neem volkoren op mil boterham Den Uylzalzich over zes weken terugtrekken als hu d0ENE tLflDÊ Trek naar grote steden bedreigt groeigemeentenr Ts PE TIJD DIABETES DUURT! EEN LEVEN BINNENLAND CcidóeSoutant DONDERDAG 9 JANUARI l986PAGINflpj In De Tijd voorspelt het voormalige CDA-kamerlid Sytze Faber dat Den Uyl zich over zes weken als lijsttrek ker van de PvdA zal terug trekken „Dan zal hij harder dan ooit door de verzamelde partijgenoten worden toege juicht. En het gros van de journalisten zal hem toch nog als staatsman de hemel in prijzen. Lubbers en Van Mier- lo zien zich dan plotseling met een soortgenoot geconfron teerd: Wim Kok". Het omslagartikel gaat over de groeiende belangstelling voor spiritisme in Nederland. Topman Van der Pijl van de Spiritistische Vereniging: „Wij hebben te veel mensen die beter af zouden zijn met de hulp van een psycholoog of psychiater. Zwevers. Soms lo pen mij de rillingen over de rug van het gezweef. Als bij jou thuis een lamp kapot gaat. vervang je hem, maar zo'n zwevende spiritist zegt: „Dag opa". Regisseur Ate de Jong van de nieuwe verzetsfilm In de schaduw van de over winning" zegt in een vraagge sprek „Als je aan doctor De Jong vasthoudt blijft de oor log behoorlijk zwart-wit. De grijstonen tussen goed en fout zijn eigenlijk nog nooit in een film belicht". Elders de vraag hoe katholiek de universiteit van Nijmegen nog is. Voorzit ter Van Lieshout van de Raad van Bestuur- „Slechts voor een beperkt aantal medewer kers is een katholieke levens overtuiging noodzakelijk. Maar ik denk niet dat Rome dit op de spits zal drijven. Ze hebben daar geen houten planken voor het hoofd. Zij zien heus wel dat je niet voor alle katholieke universiteiten in de wereld een gelijkluiden de regeling kunt maken". Elsevier pleit ervoor dat de Nederlandse Antillen gewoon provincie van Nederland worden. „Ingericht naar Frans model met de provin cie-gemeente-variant zouden de Antillen Nederland min der duur komen te staan dan in een andere, op onafhanke lijkheid afgestemde structuur. Tenzij Den Haag natuurlijk het alternatief van een onaf hankelijkheid zonder uitzicht aanbiedt". De wereldkam pioen schaken Kasparov zegt in een interview: „Ik wil re clame maken voor het scha ken door veel partijen te spe len die stuk voor stuk kunst werken zijn. Ik wil de schaaksport dichter bij de mensen brengen. Ik zie alleen maar nieuwe topwedstrijden voor me en geen teruggang". Elders aandacht voor het nieuwe verschijnsel van de politie-infiltrant. De Rotter damse commissaris Blaauw: „Er zitten veel risico's aan vast. De grens zal steeds ver der verlegd worden. Vandaag zijn het nog de drugs, morgen worden infiltranten gebruikt in de vuurwapenhandel en te gen overvallers. Overmorgen tegen helers. Zo glij je lang zaam af. Ik zie er alleen maar ellende van komen". Vanwe ge het aanstaande koninklijk bezoek aan India heeft het blad een bijlage over dat land. Daarin zegt prins Claus: „Ik ben enorm hoopvol gestemd." Het is een geniaal volk, met een enorme werkkracht. Het werkt echt dag en nacht". De Haagse Post heeft een ar tikel over „het kruimelwerk" van staatssecretaris Van Zeil waarnaar een justitieel onder zoek wordt ingesteld. Een waarnemer uit het CDA: „Piet scharrelt graag. Hij doet dat ongetwijfeld te goeder trouw, omdat hij het ware po litieke gevoel mist. Als je in de politiek zit, weet je al als beginnend politicus dat je in Wereldkampioen Kasparov in Elsevier: „Ik wil reclame ma ken voor het schaken door veel partijen te spelen die stuk voor stuk kunstwerken zijn", een porseleinkast woont. Piet beseft dat niet. Bij hem verto nen de ruiten nogal wat kras sen". Elders de vraag waarom sommige bedrijven zo'n groot gebrek aan personeel hebben. Directeur Bakker van een ge westelijk arbeidsbureau „Veel jongeren zijn salarisbe- wust. Heel erg zelfs. Er zijn mogelijkheden om bedrijfsop leidingen te volgen met goede perspectieven voor een vaste baan daarna, maar dat wordt afgewimpeld, alleen maar omdat er tijdens de opleiding een vergoeding wordt gege ven en geen salaris". Aan dacht ook voor het dagblad de Telegraaf en wel in de per soon van diens voornaamste schrijver van cursiefjes. Leo Derksen. Collega uit vroeger dagen Hans Auer: „Die rancu ne van hem. dat zit heel diep Hij past natuurlijk prima bij die krant". Het blad ging op bezoek bij de laatste kruisra ket-mohikanen in Woens- drecht. „Het zijn niet alleen de kruisraketten waar we te gen zijn, het gaat om Het Hek wat er staat. Het bewapend tuig wat er achter loopt. Je kunt ze aaien, ze bijten niet, maar ze slaan je wel in elkaar als het moet". Vrij Nederland praat met di recteur Van den Berg van de Wiarda Beekman Stichting over de wankele basis van de voorspelde PvdA-overwin- ning. „We kunnen die winst in een oogwenk kwijt zijn. Mensen spreken zich nu meer uit voor de PvdA uit aversie tegen het kabinetsbeleid dan uit enthousiasme over onze huidige koers. We moeten er in ieder geval van uit gaan dat we geen 40 procent beha len, tenzij we zelf de kiezers kunnen mobiliseren op ons program". Onderwijsminister Deetman zegt in een vraagge sprek: „Mijn uitspraak om op te komen voor de ouders, welk onderwijs ze ook wen sen voor hun kinderen, doe ik gestand. Als je dat nfèt doet. ondergraaf je de grondslagen van het onderwijsbestel. Hoe kun je nu voor jezelf iets be pleiten en dat aan anderen ontzeggen? Daarom heb ik zo zeer op de positie van het openbaar onderwijs gelet". El ders aandacht voor het onder zoek naar het experiment met marinevrouwen op de Zuider kruis. „Er blijkt één regel te zijn, en dat is: geen lichame lijk contact. Er zijn veel meer regels geweest, maar na vijf jaar zijn we zover en ik denk niet dat die regel opgeheven zal worden. Je mag niet bij el kaar in de hut kruipen. Maa je mag rustig verliefd worden Dat hou je toch niet tegen' Een gesprek tenslotte met ar chitect Holzbauer van de om streden Stopera in Amster dam die dit jaar opengaat. „Ik ben blij dat het hele ding er nu is, al zijn er nog steeds ont zettende moeilijkheden waar door ik niet echt met plezier kan werken. Maar straks zal iedereen moeten toegeven: het is een verrijking van Am sterdam". De Groene Amsterdammer besteedt aandacht aan de dis cussie rond arbeidstijdverkor ting. Voorzitter Bruis van de Dienstenbond FNV: „Een so ciaal conflict over arbeidstijd verkorting zou een landelijke, complete confrontatie moeten zijn. En we weten hoe dat soort dingen tegenwoordig ligt in de vakbeweging". De nieuwe lijsttrekker van de PSP, Andrée van Es, zegt in een interview: „De discussie ging nooit over: samenwer. king, wat wil je ermee'' Of: wat kun je ermee? Maar altijd over de grenzen. Het ging er altijd over of je nog wel aan de goede kant van de streep stond. Het socialisme als meetlat. Als je dat doet, ben je verziekend bezig". Een ander artikel signaleert dat de com merciële ziekenhuizen in op mars zijn. „Zo zal zich ook. zo valt te vrezen, de Nederland se gezondheidszorg gaan ont wikkelen. Aan de ene kant de commerciële ziekenhuizen, gespecialiseerd in rijke pa- tienten. aan de andere kant de niet-commerciele zieken huizen. gespecialiseerd in niet-draagkrachtige en vaak oudere patiënten, behandeld door laag betaald en slecht ge motiveerd personeel". Een in terview ook met de Nijmeegse filosoof Ton Lemaire. „Ik heb nog enige hoop op de milieu beweging, de ecologische be weging en de kleinschalig- Onderwljsminister Deetman In Vrij Nederland: „Mijn uit spraak om op te komen voor de ouders, welk onderwijs ze ook wensen voor hun kinde ren, doe ik gestand". heid, maar eigenlijk komt mijn werk toch voort uit een soort pessimisme. Van het proletariaat verwacht ik niets Hervormd Nederland praat met de voortrekker van de pastorale vorming in Neder land. dr. Wiebe Zijlstra. „Woorden als verzoening en verlossing zijn geweldige woorden, maar dan vraag ik: hoe functioneert dat in uw le ven? Wordt u er vrijer en vrolijker van? Waar kan ik er iets van zien? En als iemand dat niet vertellen kan. wan trouw ik dat". Aandacht ook voor cursussen in solliciteren, het nieuwe gat in de markt. „Wij hebben met deze cursus sen mensen te pakken die toch al veel klappen hebben gehad. Het psychische ele ment bij de mensen is wel zo sterk als het economische". Elders zegt secretaris Kees Kok van de stichting Leer huis en Liturgie: „De ontdek king dat je in het Nederlands geloofstaal kunt zingen is nog niet overal doorgedrongen. Er worden wel veel liedjes ge maakt, maar vaak nog in oen traditionele, religieuze taal. Zulke woorden worden braaf geslikt en gezongen, maar niemand begrijpt ze". Een in terview tenslotte met hoofd redacteur Kopuit van het ju bilerende Nieuw Israelietisch Weekblad. „Vormen joden een minderheid, dan worden ze onderdrukt omdat ze een minderheid zijn Vormen ze een meerderheid, dan beheer sen ze ik weet niet wat. Er is altijd wel wat met joden". u NIJMEGEN Het overheids beleid dat er sinds 1983 op ge richt is meer bewoners naar de grote steden te trekken om het verval van die steden te be perken, bedreigt kleinere en tot nu toe sterk groeiende ge meenten. Wanneer in groeige- meenten als Purmerend, Ca- pelle aan de IJssel, Poortugaal of Nieuwegein, maar ook Zoe- termeer en Alphen aan den Rijn kunnen daartoe worden gerekend, de sterke bevol kingsgroei plotseling zou ein digen als gevolg van de trek naar de grote steden, heeft dat desastreuze gevolgen. Dat stelt de Nijmeegse socio loog drs J. Latten in zijn on derzoek naar de gemeentelijke bevolkingsontwikkeling sinds 1880, waarop hij donderdag aan de katholieke universiteit in Nijmegen promoveert. De resterende bevolking in deze gemeenten zal vergrijzen en er in draagkracht op achteruit gaan. de voorzieningen wor den teruggeschroeft en de wo ningvoorraad veroudert, waar door deze gemeenten hun aan trekkingskracht verliezen en verpauperen. Volgens Latten worden de gevolgen van een beleid dat gericht is op afbouw van de groei van kleinere ge meenten ten gunste van de grote steden onvoldoende on derkend. Met het wegtrekken van de bevolking uit de grote steden begon volgens Latten in de ja ren zestig het verval van die steden. Vooral jonge en draag krachtige huishoudens verlie ten de stad De bevolking nam daar niet alleen af in aantal, maar werd volgens Latten ook relatief armer en ouder. Nieuwbouw bleef sterk achter, het draagvlak van de voorzie ningen nam af en een neer waartse spiraal was het gevolg. De gemeenten die de voorma lige stedelingen opvingen ging het volgens Latten de afgelo pen jaren echter voor de wind. Zij ondervonden een kwalita tieve groei. De bevolkingsom vang nam niet alleen toe, maar de nieuwkomers waren |tij< ook relatief hoog opgeleidjmt rijk, kozen nieuwe huizenpeg waren de gemeenten firt cieel nauwelijks tot last. De problemen in de grote i den. een gevolg van het wi rekken van de bevolking, men sinds de jaren zestig 1 gens Latten echter hand d hand toe en hebben inmidl dusdanige proporties aangq men dat de regering zich noodzaakt ziet een ni6 spreidingsbeleid te voeren de grote steden nieuw leven te blazen. „De overheid moet er ecl)| op letten dat ze niet zelf i werkt aan wat ze later t moet herstellen", aldus de j| movendus. Hij constateertl ses van verval na een perij van groei en bloei, zowel in grote als in de kleinere, sljr groeiende gemeenten, overheidsbeleid is voldHl hem te zeer gericht op bew£ kingsaantallen en niet op 1 litatieve kenmerken meenten. Volgens Latten zal een g#11^ delijke terugdringing van iaa ningbouw in de thans sjjej groeiende gemeenten, de volkingsachteruitgang en J acuut verval van deze meenten enigszins in de I houden. Hagenaar nieuvfn burgemeester nki van Margraten F DEN HAAG Drs. H.J. ft ser (31) uit Den Haag is ingang van 1 februari noemd tot burgemeester de gemeente Margraten. heer Kaiser is lid van -> CDA en momenteel hoofd t het bureau secretaris-gene( van het ministerie van weli£ volksgezondheid en cultu Hij volgt burgemeester jhr. L.M. Michiels van Kessen»g< op, die in november werd F.' noemd tot secretaris-gene^, van het ministerie van fini WORDT'T IN 1986 SPANJE, PORTUGAL, «RIEKENLANb, OF VISSEN OP DESHANNON? Op de zaterdagen 11/1- <12-22/2 1986 verschijnen de dagbladen van Sijthoff Pers* met uitgebreide informatie over diverse vakantiebestemmingen. Inlichtingen over de adverteermogelijkheden in deze edities worden graag verstrekt door René Leibbrand. bereikbaar onder nummer 071 - 12244 HAAGSCHE COURANT DAGBLAD HET BINNENHOF GOUDSCHE COURANT LEIDSE COURANT. Diabetes (suiker/.ieklel laatje nooit meer los. De weten- p is er nog steeds niet in geslaagd deze volksziekte uit e bannen. Iedereen kan het knjgen. vanjoQglot oud. Steun dal wetenschap pelijk onderzoek, steun het Diabetes Fonds Nederland!

Leidse Courant | 1986 | | pagina 4