Steeds meer jongeren naar de bibliotheek STAD OMGEVING foidóeSomwit „Scholen kunnen niet zonder begeleidingsdienst" rEt pstiinrrler lucht Bus voor parkeerders Nieuwe bewoner voor sciencepark ederland heeft •Kieinst aantal "zwangere tieners Subsidie gebruikt voor secretariaat „Ik hoop dat ze niet in de vleesmolen terechtkomen" SBD'S ZETTEN VRAAGTEKENS BIJ ONDERZOEK DONDERDAG 9 JANUARI 1986 PAGINA 11 r MlDEN Een 23-jarige luurder van een auto h gisteren de benen Ti hij voor een routine- jtrole werd aangehou- in de Leidse Van jinepstraat.De Leide- r kon zijn papieren l tonen en vluchtte feling via het balkon een woning van een gele\lnis. die daar woont, der onderzoek leerde de man het rijbewijs 198>ntzeed en dat h|J no8 iele boetes moest beta- 198» De man is niet aan- 197ouden 198 Bandjes Centrum democraten verspreid in de Merenwijk LEIDEN Een bewoonster van de Arendshorst heeft de politie giste ren meegedeeld, dat een cassette bandje bij haar is bezorgd met opna men van de Centrumdemocraten, de partij van ex-fractieleider Jan maat van de Centrumpartij. Omdat het bandje „vol smeerlapperij" stond, heeft de vrouw het bandje ca deau gedaan aan een buurjongen. Deze wist er wel raad mee en ver ving de „vieze" opnamen door pop muziek. De Centrumdemocraten, die overigens niet meedoen aan de gemeenteraadsverkiezingen in Lei den, hebben bandjes in de Slaagh- wijk bezorgd. LEIDEN Laat op donderdagavond en zaterdag een bus langs pakeergara- ges en -plaatsen rijden die bezoekers naar de binnenstad vervoert. PvdA- raadslid J. van Meijgaarden stelde dit gisteravond voor tijdens een vergade ring van de raadscommissie economi sche zaken. De bussen zouden om het kwartier moeten rijden en een ritje zou gratis moeten zijn. De kosten zouden moeten worden opgebracht door de middenstanders. Volgens Van Meij gaarden zou dit de winkeliers een ton per jaar kosten. „Maar daarmee wordt de stad wel een stuk aantrekkelijker". De PvdA'er opperde de mogelijkheid op dit gebied samen te werken met de NZH. Stadsverwarming Stevenshof moet 196 gulden goedkoper LEIDEN De bewoners van de Ste venshof moeten per jaar 196 gulden minder gaan betalen voor de stadsver warming. Dat standpunt heeft de ge meente ingenomen in het conflict tus sen de Federatie van Woningbouwver enigingen en het Energie Bedrijf Rijn land (EBR) over de stadsverwarming. De gemeente ontkent dat de bewoners 600 gulden per jaar teveel betalen, zoals de Nationale Woningraad had uitgere kend. Het conflict gaat met name over de be taling van het vastrecht. Het EBR re kent dat door aan de huurders, omdat de verhuurder (de Federatie van Wo ningbouwverenigingen) weigert die kosten te betalen. Volgens de Federatie is het haar wettelijk niet toegestaan die kosten te betalen, maar de gemeente betwist dat. De gemeente zet tegelijker tijd vraagtekens bij het besluit van het EBR het vastrecht dan maar bij de huurders in rekening te brengen. Een woordvoerder van de gemeente wijst erop dat een dergelijk conflict ook in andere steden speelt. De woordvoerder van de gemeente verwacht dat de bewoners uiteindelijk hun geld met terugwerkende kracht tot de ingebruikname van hun woning te rug zullen krijgen. De vraag is nog wanneer dat zover zal zijn. Totaal gaat het om een bedrag van ongeveer een ton. Twee raadscommissies buigen zich volgende week donderdag over de stadsverwarming in de Stevenshof. Fiets overleden Leidenaar terecht LEIDEN De fiets van de Leidenaar, die afgelopen vrij dag dood is aangetroffen in een vijver aan de Marnix- straat, is terecht. Naar aanlei ding van de berichtgeving over het dreggen naar de fiets en de bril van de man, meldde een inwoner van Leiden dat een dergelijke fiets tegen een huis aan de Van Hogendorp- straat stond geparkeerd. De fietssleutel die op het lichaam van de man was aangetroffen, bleek in het slot te passen. Het is volgens de politie nog steeds onduidelijk of sprake is van een misdrijf of niet. LEIDEN Het bio-sciencepark in de Leeuwenhoek krijgt er een tweede be woner bij. In februari of maart gaat de eerste paal de grond in voor een Neder landse vestiging van het Amerikaanse bedrijf Moleculair Genetics Inc. Het nieuwe bedrijf, Mogen BV, gaat zich bezig houden met het veredelen van plantenzaden langs biotechnologische weg. Ook zullen veterinaire vaccins worden geproduceerd. Het bedrijfs pand, waarin in het begin zo'n vijftig mensen werk zullen vinden, verrijst naast het Amerikaanse Centocor Euro pe BV. Centocor, waaraan momenteel driftig wordt gebouwd, gaat naar alle waarschijnlijkheid eind 1986 draaien. i97r 198 MINIMALE STIJGING TARIEVEN 198| 198! 198! -268 LEIDEN Steeds meer iimuiijongeren komen boeken lenen bij de Leidse open bare bibliotheek. Direc- teur van de centrale bi bliotheek aan de Nieuw- steeg, T. de Caluwé, denkt dat deze toename het gevolg is van het in- tensieve contact dat de t ^bibliotheek onderhoudt ie Imet de Leidse scholen. 'Die toenemende belang stelling is overigens ook te zien bij de groep jon geren tussen de 18 en 20 jaar, die gebruik kunnen 'maken van het lage „overgangstarief" en bij bejaarden. minui Doordat de bibliotheek een extra subsidie van 30.000 gul den van de gemeente heeft ontvangen en haar strakke ^■^budgettering heeft doorgezet, hoefden de lidmaatschap- sprijzen van de bibliotheek per 1 januari slechts met twee kwartjes verhoogd te worden. De tarieven zijn nu 18 gulden per jaar voor vol wassenen, de groep 18-, 19- en 20-jarigen, houders van een CJP-paspoort en deelne mers aan het tweede kans onderwijs moeten nu 12 gul den betalen en voor 65-plus- sers wordt de prijs 6 gulden 50 gulden. Jeugdigen tot 18 jaar kunnen gratis van de fa ciliteiten in de bibliotheek gebruik maken. De boete, die wordt opgelegd als mensen een boek te laat terugbren gen, wordt met een dubbeltje verhoogd van 40 naar 50 cent. De heer De Caluwé is zeer verheugd dat de verhoging van de tarieven zo minimaal kon blijven. „Als de gemeen te niet was bijgesprongen dan hadden de tarieven zeker met twee gulden verhoogd moeten worden en dat zou ons beleid niet ten goede ko men. Ons doel blijft toch om de drempel tot de bibliotheek zo laag mogelijk te houden. Het beleid van lage tarieven en een grote dienstverlening begint zijn vruchten af te werpen. Hiermee zijn we nu enkele jaren bezig en geheel tegen de landelijke ontwik kelingen in, neemt het bi bliotheekgebruik bij ons thans weer toe. De tendens dat er steeds minder lidmaat schappen werden verkocht, is bij ons in 1985 gestabili seerd en als ik het laatste kwartaal van '85 afzet tegen dat van '84 dan is een duide lijk toename van het biblio theekgebruik waar te ne men", aldus de directeur van de bibliotheek. Dienstverlening Ook voor dit jaar wil De Ca luwé weer veel aandacht be steden aan de dienstverle ning in de bibliotheek. Met de uitkomsten van het lezers onderzoek dat de bibliotheek in samenwerking met de Leidse universiteit onder le zers en niet-lezers heeft ge houden. hoopt hij die dienst verlening nog meer te kun nen toespitsen op de specifie ke eisen en verlangens van de bezoekers en potentiële bezoekers. Het rappprt dat naar aanleiding van dit le zersonderzoek wordt opge steld, zal half maart gereed zijn. De Leidse bibliotheek viert volgende maand haar 75-ja- rig bestaan. Ter gelegenheid hiervan zal er boekje ver schijnen waarin allerlei ver halen van lezers en bekende schrijvers uit Leiden zijn op genomen. De verhalen zullen allemaal iets met de biblio theek te maken hebben. Het boekje is vanaf eind februari voor alle bibliotheekbezoe kers gratis verkrijgbaar. De bibliotheek zal haar jubileum overigens op zeer bescheiden wijze vieren. „We kunnen de financiën beter besteden aan goede, op de toekomst gerich te zaken gericht dan aan een omzien naar het verleden", aldus De Caluwé. LEI dat REIDEN Nederland telt Voorft laagste aantal tiener- n m^rangersc^aPPen en "abor- jssen ter wereld. De aan- pcht voor problemen van OOQeners rond sexualiteit, die is 5(J de zestiger jaren nog vrij ■oot was, verdwijnt echter iel. Die problemen zullen lardoor, zoals ontwikkelin- in in Amerika aantonen, roter worden. Deze consta- >0 iring is de aanleiding voor symposium, dat morgen i^Bider de titel „Uitvliegen- K^Bmaar er niet in-vliegen" ^floor het Leidse Academisch aSfiekenhuis wordt gehouden. HVet symposium is georgani- Teerrd ter gele6enheid van het ijftienjarig bestaan van de orMolikliniek voor geboortere- it u fling van het AZL. De stel- vJng de aandacht voor pxuele problemen van tie- teg<ers afneemt, is onder meer tbaseerd op cijfers uit de ferenigde Staten en Enge- d^nd, waar bijvoorbeeld het liscfental teenagerzwanger- l xhappen al zeven maal zo Voot is dan in Nederland, i refolgens de socioloog E. Ket- n0(|ng, medewerker van het jederlands Centrum voor an. feestelijke Volksgezondheid ar |n inleider op het symposium 1 J het aantal zwangerschap- jen per 1.000 meisjes van 15 Ot en met 19 jaar in Neder- id gedaald van 27 in 1972 it 12 in 1984. Het aantal ■rtussen in deze groep 1de in dezelfde periode 6,9 tot 4,7 en het aantal rten van 20,1 tot 7,4. 'olgens Ketting is het aantal inerzwangerschappen tot '77 duidelijk gedaald, daar- stabiliseerde het in een iriode waarin veel kritiek de pil werd geleverd en daarin zich een sterke stij- 'ing van het aantal abortus- in voordeed en sinds 1981 is it pilgebruik weer toegeno- ien en het aantal zwanger- ihappen verder gedaald. Ketting meent verder dat het iexuele klimaat in Nederland ■|erandert. Sex is weer slecht, s zijn conclusie, alleen wordt flat nu met andere termen chreven dan vroeger: in- ïst, misbruik, onderdruk king van de vrouwkinder- porno en misbruik. Net zoals vroeger krijgen ouders daar door weer steun om hun kin deren van sexuele toenade ring af te houden en dat ver vreemdt jongeren van de maatschappij, aldus Ketting. Volgens een andere inleider op het symposium, de Ameri kaanse sociaal wetenschappe lijk onderzoekster D. Wuif, is het grote aantal ongewenste zwangerschappen in Ameri ka, een afspiegeling van een dieper liggende maatschappe lijke malaise: ernstige sexuele verwarring. Die verwarring komt volgens haar onder meer voort uit de grote mate van godsdienstigheid, een diep gewortelde dubbele sexuele moraal voor mannen en vrouwen en het winstmo tief dat bij de media in Ame rika heerst. Zij wijst op de paniek over Aids, pogingen om geboorteregeling terug te dringen en de hevige kritiek en aanvallen op abortuskli nieken. Sex wordt afgeschil derd als iets dat „vies en voos" is. De Zweed G. Boëthius wijst op de voorlichting, die in zijn land wel op een hoog niveau staat. Zweden is als eerste land in de wereld begonnen met sexuele voorlichting. Al in de jaren twintig ontston den initiatieven in het onder wijs en in 1956 werd het een verplicht onderdeel van het onderwijs. De grote hoeveel heid informatie in de media (in Nederland overigens nog meer) heeft de opvattingen over sexualiteit zo veranderd, dat een juist klimaat kon ont staan om goed met anti-con ceptie om te gaan, aldus Boëthius. Relaties tussen tee nagers zouden niet afgewe zen moeten worden „omdat je nog te jong bent", maar juist aanvaard en gerespec teerd moeten worden. De inleiders op het symposi um wijzen op de noodzaak van het steeds weer herhalen van goede voorlichting. Sexuele vorming en voor lichting mogen niet op een laag pitje worden gezet ook niet in een land als Ne derland waar de problemen relatief klein zijn maar moeten steeds weer worden herhaald om ook de jongste generaties te bereiken. LEIDEN De subsidie die door de gemeente aan de Stich ting Leidse Binnenstad (SLB) is verleend, is gebruikt voor het secretariaat van deze stichting. Daarvoor was de subsidie ook bestemd. Dit zei wethouder J. Fase van economische za ken gisteravond in een vergadering van de raadscommissie voor economische zaken op opmerkingen van de raadsleden J. van Meijgaarden (PvdA) en H. de la Mar (klein links) die zich afvroegen hoe zinvol de subsidie door de SLB is ge bruikt. Zaken die betrekking hebben op de gemeentelijke subsidie zijn gecontroleerd door de gemeentelijke accoun tantsdienst. Van Meijgaarden en De la Mar vonden het on derzoek erg summier, maar Fase achtte het voldoende. De SLB krijgt momenteel geen subsidie meer van de gemeente omdat men geen inhoudelijke bemoeienis wenst. Eigenaar Van Steijn over zijn ganzen: „Ze horen bij het stadsbeeld, het is een stukje natuur voor de deur". LEIDEN Het is gedaan met het ongestoorde leventje van de 37 ganzen in de Witte Sin gel. De politie heeft een aantal klachten gekregen van buurt bewoners en heeft eigenaar P. van Steijn gesommeerd een tiental beesten op korte ter mijn te verwijderen. Waar de dieren naar toe móeten, is ech ter nog volstrekt onduidelijk. GANZEN MOETEN WEG VAN WITTE SINGEL Het besluit van de politie is volgens voorlichter D. Grave- land gebaseerd op meldingen over levensgevaarlijke situa ties, die door, de beesten zou den zijn veroorzaakt: „Ze ma ken veel herrie en vormen een gevaar voor het verkeer". De 70-jarige Leidenaar Van Steijn toont weinig begrip voor het standpunt van de politie: „Dat is toch zonde", aldus Van Steijn, die zich afvraagt waar de beesten nu naartoe moeten. „Ze horen bij het stadsbeeld, het is een stukje natuur voor de deur". Volgens de gepensio neerde melkboer zijn de klachten schromelijk overdre ven: „Als de mensen ze aan het water van de singel zou den voeren, is er niets aan de hand. Dan komen ze ook niet de rijbaan op. Maar als mensen op de stoep met hun broodzak gaan staan zwaaien, steken de dieren zonder op of om te kij ken over. Trouwens, automo bilisten moeten niet klagen. Ze moeten maar wat rustiger rij den". Hoewel het hem zeer aan het hart gaat, zal Van Steijn de orders van de politie opvolgen. Het is hem voorals nog echter niet gelukt een nieuw onderkomen te vinden voor de dieren. „Ik hoop één ding: dat ze niet in de vlees molen terecht komen. Dat zou verschrikkelijk zijn". De ge meentelijke directie groen zet enkele vraagtekens bij de woorden van Van Steijn. Woordvoerder E. Cornet be twijfelt met Van Steijn de ernst van de situatie, maar vraagt zich bovendien af, of Van Steijn zich eigenaar van het koppel mag noemen. „Ie dereen kan een aantal van die beesten uitzetten en zich later eigenaar noemen van al hun volgelingen. Ik heb het idee dat de politie het wel fijn vindt, dat iemand zich de eige naar noemt en die persoon vervolgens verantwoordelijk kan stellen. Ik heb er geen be zwaar tegen als zij dat zo op wil lossen, maar anderzijds voelen wij er ons ook verant woordelijk voor. Wij zoeken dan ook mee naar een nieuwe bestemming". Cornet ver wacht wel dat dat voor veel problemen zal zorgen: „De hele stad zit vol met ganzen en de kinderboerderij in de Me renwijk heeft er ook al ge noeg...". LEIDEN „We zitten in de hoek waar veel wordt ge knokt. We moeten ons dan ook waarmaken, maar onze medewerkers zijn zich daar goed van bewust", zegt de heer J.L. de Bil, directeur van de Schoolbegeleidingsdienst Rijn land in een reactie op een dinsdag gepubliceerd onder zoek waaruit zou blijken dat het werk van schoolbegelei dingsdiensten weinig zin heeft. De Bil zet overigens de nodige vraagtekens bij het onderzoek. Dat doen ook mevrouw W. Maris-Dikker, tijdelijk direc teur van onderwijsbegelei dingsdienst Duin- en Bollen streek en de heer W. Van Dongen, directeur van de schoolbegeleidingsdienst Mid den-Holland en Rijnstreek. Scholen die hun boontjes zelf doppen doen het even goed als scholen die worden bijgestaan door een schoolbegeleidings dienst, is een van de uitkom sten van een onderzoek dat is ingesteld door het RION in Groningen, het rijksinstituut voor onderwijsonderzoek. Vol gens C. van den Berg, die het onderzoek leidde, werken de onder wijsbegeleid ingsd iensten zeer inefficiënt. Er zou ook sprake zijn van „vergaderziek te". Voor de gemiddelde bege leider gaan daar bijna 18 uren per week mee heen. Ons land telt zestig onderwijsbegelei dingsdiensten. Bijna alle basis scholen en ongeveer de helft van de middelbare scholen zijn er bij aangesloten. De schoolbegeleidingsdienst Rijnland werkt voor 105 basis scholen met 17.000 leerlingen in Leiden, Leiderdorp, Oegst- geest, Voorschoten en Zoeter- woude. Volgens directeur De Bil zijn slechts vijf scholen niet bij zijn dienst aangesloten. Bij" de SBD Rijnland werken 52 personen,. 75 procent is partti me. Deze medewerkers zijn beslist niet vergaderziek, zegt De Bil. „Hier wordt gemiddeld 5 a 8 uur per maand verga derd", zegt de directeur die zijn vraagtekens zet bij de 18 uur vergaderen per week die in het onderzoek worden ge noemd. De Bil zegt dat scholen op be paalde terreinen ondersteu ning van de SBD niet kunnen missen. Hij wijst op informati ca, het speerpuntbeleid lezen, schoolwerkplan en didactisch en psychologisch onderzoek. „Met een klas van 30 kinderen heb je geen tijd voor onder zoek, laat staan dat je er ge kwalificeerd voor bent". De directeur merkt op dat uit de enquete ook blijkt dat 92 pro cent van de scholen tevreden is met de SBD. De SBD Rijnland krijgt per leerling 104 gulden, het rijk betaalt hiervan 49 gulden 50, de gemeenten 54 gulden 50. In totaal krijgen allé SBD's in Nederland 200 miljoen gulden. Momenteel wordt in de Twee de Kamer gesproken over de nieuwe wet op de onderwijs verzorging en ook de rol van de SBD's wordt daarin gere geld. Ook het bedrag per leer ling heeft hiermee te maken. De Bil is daarom niet gelukkig dat de resultaten van het on derzoek nu bekend zijn ge maakt, ze zouden een negatie ve invloed kunnen hebben op de financiering van de SBD's. Volgens het hoofd van de di rectie onderwijs van de ge meente Leiden, P. Peters die benadrukt dat een derge lijk onderzoek „genuanceerd" bekeken moet worden is in Leiden al eerder opgemerkt, dat de SBD op een aantal pun ten „niet effectief genoeg" functioneert. „Maar je mag ze ker niet constateren dat de SBD overbodig is. Een paar jaar geleden werd 40 procent van het budget besteed aan in terne vergaderingen, huisves ting, administratie en andere overheadkosten en 60 procent aan directe begeleiding van de scholen. Die verhouding gaat nu in de richting van 25-75". De gemeente Leiden heeft de afgelopen jaren overigens flink bezuinigd op de SBD: 770.000 gulden op een oor spronkelijk bedrag van 1,6 miljoen. Mevrouw W. Maris-Dikker, lid van het dagelijks bestuur van de onderwijsbegeleidings dienst Duin- en Bollenstreek en tijdelijk directeur, acht de onderzoeksresultaten niet op haar dienst van toepassing. „Het aantal vergaderuren en de verhouding,tussen admini stratief en inhoudelijk perso neel liggen bij ons heel anders. Mevrouw Maris is er van overtuigd dat de dienst veel goed werk verricht voor het onderwijs, vooral door de in voering van de wet op het ba sisonderwijs. „Het nieuwe ba sisonderwijs brengt dingen met zich mee die geen onder wijzer op de Pedagogische Academie heeft gehad. Je krijgt vakken als informatica- onderwijs en gezondheidskun- de. Dat zijn dingen waar wij ons nut bewijzen". Bij de on derwijsbegeleidingsdienst zijn nagenoeg alle scholen in de Duin- en Bollenstreek aange sloten, 76 in totaal. „Wij hanteren hier een heel strak schema om zo efficiënt mogelijk te kunnen werken", stelt de heer W. van Dongen, directeur van de schoolbege leidingsdienst Midden-Holland en Rijnland, met nadruk. „Dat moet ook wel omdat 95 pro cent van alle scholen in Mid den Holland en de Rijnstreek bij onze dienst zijn aangeslo ten. Dat komt neer op 50.000 leerlingen van 106 scholen". Tevens maakt Van Dongen voor Midden Holland en de Rijnstreek melding van het feit dat geen enkele school in deze regio zijn contract heeft opgezegd. „Wij 'ontvangen nooit klachten of signalen van ontevredenheid". Debuut Het Tros-radioprogram- ma „Om het Boek" maakt morgenavond op namen bij Stichting De Burcht aan de Burgsteeg 14. Om half negen start een gesprek tussen Rita van Lint, Marja Brou wers, Else Film en Her- mme de Graaf. De toe gang is gratis. Wandeltocht De Wandelkring Leiden en Omstreken houdt za terdag een wandeltocht over tien of vijftien kilo meter. Van tien tot één kan bij het VVV-kantoor aan het Stationsplein worden gestart. Deelna me kost twee gulden vijf tig- Jazz Het trio van de gitarist Klaus Flenter en vocalis- te Jenny Gordee treden zondag 12 januari op bij Jazz on Sunday in het bowlingrestaurant aan de Boshuizerlaan. Het trio bestaat uit Peter Ypma (drums), Henk Haver- hoek (bas) en Flenter zelf. Het concert begint om kwart over drie. Le den betalen zeven gulden vijftig, niet leden acht vijftig en CJP-houders en studenten zeven gul den.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 11