Sou/ia/nt Investeringen met 20% gestegen STAD OMGEVING Sloop Zuiderkerk in april verwacht ALLER LEI(DS) Politie dregt naar fiets en bril [EUGD VERANTWOORDELIJK VOOR STIJGING VAN AANTAL MISDRIJVEN „Verwaarlozing kwaliteit is slachten van kip met gouden eieren" •i i# DINSDAG 7 JANUARI 1986 PAGINA 9 erslaafde Leidenaar bekent serie inbraken JIDEN De Leidse politie ft afgelopen vrijdagmiddag 25-jarige Leidenaar aange- jiden, die inmiddels heeft be- 'jid tussen half oktober en half [ember zeker zestig inbraken i insluipingen te hebben ge legd. De man maakte daarbij br vele duizenden gulden buit. zette dat direct om in heroïne n a; ■5o« Leidse politie werd vrijdag werknemers bij het Anato- h Laboratorium aan de Was- iarseweg, die de man zagen Izwerven, gewaarschuwd. Bij verhoor bekende de mart het iuw te zijn ingeslopen met de joeling geld en cheques te ste len uit tassen en jassen. Vervol gens bekeode hij nog eens zestig insluipingen en inbraken. De man opereerde voornamelijk in open bare gebouwen, bibliotheken, ge meentelijke- en universiteitsge bouwen, ziekenhuizen en musea. De man is bovendien vanwege het geld dat het opleverde, ge trouwd geweest met een Ghanese vrouw. In Amsterdam kreeg hij duizend gulden voor de onder trouw en nog eens duizend gulden bij het trouwen. Daarna verdween de vrouw. Het extra bedrag uitke ring dat de man ontving omdat hij getrouwd was, moest hij maande lijks aan de vrouw overmaken. Servicedienst voor dieren LEIDEN Het echtpaar Tiele, per 1 ja nuari ontslagen als beheerden van het die renasiel, drijft sinds enige tijd een nieuwe servicedienst voor dieren. Zo verzorgen Wil en Mieke het vervoer van en naar dierenartsen, asiels en het crematorium voor dieren. De servicedienst neemt ook de wintervoedering voor vogels voor zijn rekening. Een andere „service" van deze nieuwe in stelling is het vangen van verwilderde katten. Onlangs werden in de Zaanstraat negen katten gevangen en na sterilisatie of castratie weer op straat gezet. De servi cedienst vaart onder de vlag van de Die renbescherming voor Leiden en omstre ken en is bereikbaar op de telefoonnum mers 071-897892 en 01715-1562. Eredoctoraat voor hoogleraar Van Loghem LEIDEN De Amsterdamse Emeritus Hoogleraar dr. J.J. van( Loghem wordt tijdens de diësviering door de Leidse universiteit op 10 februari een eredoctoraat toegekend. Prof. Van Loghem heeft een grote bijdrage geleverd aan onderwijs en onderzoek op het gebied van de immunologie. Bij aanvang van de Leidse werkzaamheden op het terrein van de immunologie, ongeveer dertig jaar geleden, had de Amsterdamse groep onder leiding van Van Loghem zowel nationaal als internationaal groot aanzien verworven en was bovendien de meest vooraanstaande onderzoeker, die zich in Nederland op dat terrein bewoog. Tussen Amster dam en Leiden ontstond een intensief contact en daardoor kreeg het Leids onderzoekscentrum op het gebied van de immunologie de kans zich te ontwikkelen. Ook het Leidse centrum geniet nu grote faam. Van Loghem is onder meer voorzitter geweest van het nationaal kankerinstituut en de Internationale Vereniging voor Bloedtransfusie. Voorschotrekeningen van Rijnland verlagen' LEIDEN Het PvdA-raadslid J. van Meijgaarden heeft er bij het college van beheer van het energiebedrijf Rijnland op aan gedrongen de voorschotrekeningen te verlagen. Dit zijn de maandelijkse voor schotten die de afnemer betaalt, eenmaal per jaar vindt een definitieve afrekening plaats. Van Meijgaarden is behalve lid van de gemeenteraad ook lid van de Algeme ne Raad van het Energiebedrijf. Van Meijgaarden baseert zijn verzoek op de daling van de dollarkoers waardoor de olie- en aardgasprijs is gedaald. De brand stoftoeslag die op het electriciteitstarief moet worden betaald, zal hierdoor ook da len. Verwacht wordt dat de prijs van stroom tien procent lager uit zal vallen. Dit betekent dat de kosten van het EBR lager dan geraamd zullen uitvallen, denkt Van Meijgaarden, die vraagt dit voordeel tje door te berekenen aan de afnemers. Van Meijgaarden heeft het college van be heer er bovendien op gewezen dat de mi nister van economische zaken voor de ko mende vijf jaar 150 miljoen gulden be schikbaar heeft gesteld voor de bouw van windmolens. De minister heeft de elektri citeitsbedrijven gevraagd voorstellen voor geschikte plaatsen in te dienen. Het pro vinciaal bestuur heeft inmiddels laten we ten de lokaties Alphen-Bodegraven en Moerkapelle-Zevenhuizen geschikt voor een windmolenproject te achten. Van Meijgaarden vindt dat het college van be heer op korte termijn onderzoek moet la ten verrichten naar geschikte plaatsen voor windmolens om daarover plannen te kunnen indienen bij het ministerie. VOORZITTER KAMER VAN KOOPHANDEL KONINGSVELD: i IT (vuil) rg 12, LEIDEN Het Rijn lands bedrijfsleven heeft zich in 1985 krachtig hersteld. In 1985 was de groei van de werkgele genheid in Rijnland ge lijk aan die in heel Ne derland, maar wat om zetgroei, exportontwik keling en investeringen betreft, scoort Rijnland hoger dan het landelijk gemiddelde. Zo stegen de investeringen na een aantal jaren gedaald te zijn in 1985 met 20 pro cent. Bovendien is het beeld voor 1986 positie ver dan voor afgelopen jaar het geval was. Dat zei A. Koningsveld, voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland, gistermiddag in zijn traditionele nieuws- jaarsrede in de Lakenhal. Een en ander blijkt uit een enquête, die de Kamer onder het bedrijfsleven heeft ge houden. Aan deze zogenaam de ERBO-enquête deden bij na 2.500 bedrijven in het ge bied van de Kamer mee en dat betekent een respons van 60 procent. De omzetten stegen in Rijn land 5 procent (landelijk 1 procent). De groei bij de be drijven met meer dan vijftig werknemers was zelfs 6 pro cent. De groothandel en de dienstensector maakten met 8 en 6 procent de grootste groei door, maar de agrari sche sector groeide slechts 1 procent (landelijk 3 procent). De groei van de export met 8 procent (landelijk 5) werd in sterke mate veroorzaakt door de industrie. „Het percentage bedrijven in Rijnland, dat de omzet zag stijgen (39 procent) was in 1985 het hoogst sinds tien jaar", aldus Koningsveld gis termiddag. In Rijnland sloot 11 procent van de bedrijven 1985 met verlies af (landelijk 15 pro cent). Koningsveld noemde de verliezen in de horeca met 15 procent, zowel landelijk als in Rijnland „opvallend". 43 procent van de horeca in de regio Leiden acht het ren dement te laag. Het winstherstel zette vorig jaar door, maar 35 procent van de ondernemers is nog niet tevreden over het rende ment. Daarentegen was 60 procent wel tevreden en dat percentage is in tien jaar niet gehaald. Over de gestegen in vesteringen merkte de voor zitter op dat „hier ten dele sprake is van een inhaalef fect". Alleen in de agrarische sector en de detailhandel daalde de investeringen (4 procent). In de regio Leiden daalde de investeringen door de detailhandel zelfs met 21 procent. De werkgelegenheid steeg net zoals in de rest van het land met 3 procent en dat komt wat Rijnland betreft neer op 2.000 arbeidsplaatsen. Koningsveld beandrukte dat deze cijfers niet willen zeg gen dat nu sprake is „van een door en door gezond bedrijfsleven" in Rijnland: „Het bedrijfsleven voelt ken nelijk weer vastere grond on der de voeten en durft de toekomst met vertrouwen te gemoet te zien. We zijn op de goede weg, maar te veel on dernemingen blijven nog kwetsbaar bij mogelijke on- aangenaamde conjuncturele veranderingen". Dat blijkt ook uit de verwachtingen van de bedrijven voor dit jaar. 29 procent gaat uit van een omzetgroei (voor 1985 was dat 26 procent) en het aantal bedrijven dat een da ling verwacht, neemt af van 20 tot 14 procent. De voorzitter bepleitte uit voerig en bij herhaling de noodzaak van de aanleg van rijksweg 11. „Een goede ver binding tussen de A4 en de A44 is een absolute noodzaak voor het in de bollenstreek en in Katwijk, Valkenburg en Rijnsburg gevestigde bedrijfsleven". De Kamer van Koophandel werkt mo menteel aan een onderzoek dat de noodzaak van de aan leg van rijksweg moet aanto nen. Rijksweg 11 zou ook noodzakelijk zijn voor Lei den en dan met name voor de Oostvlietpolder (de polder tussen de Voorschoterweg en de A4). Die polder moet wat Koningsveld betreft het nieuwe industriegebied van Leiden worden als Roomburg vol is en volgens de voorzit ter gaat het wat Roomburg betreft de goede kant op. De voorzitter merkte nog over de bollenstreek op, dat daar vooral de visserij en het toerisme verder tot ontwik keling gebracht zouden moe ten worden. Uitbreiding Koningsveld maakte bekend dat de Kamer vergevorderde plannen heeft om zijn onder komen aan de Stationsweg in Leiden aanzienlijk uit te breiden. Verder heeft de Ka mer een nieuw logo laten ontwikkelen, waarin de re gionaal-economische struc tuur beter tot uitdrukking zou worden gebracht. Wer den de Kamers van Koop handel in het verleden nog wel eens betitteld als „slaap kamers", nu is „werkkamer" of „kraamkamer" van nieu we ideeën beter op zijn plaats, meende Koningsveld. De Kamer wil volgend jaar meer aan voorlichting gaan doen en dat zal onder meer bestaan uit een rondreis langs alle gemeenten in het gebied van de Kamer, waar bij onder anderen informatie wordt verstrekt over hetgeen de Kamer'te bieden heeft. De voorzitter wees het bedrijfsleven er nog eens na drukkelijk op, dat de wet eist d«t jaarrekeningen worden gepubliceerd. „Die publica tieplicht stond niet op ons verlanglijstje, maar het parle ment heeft de uitvoering van die wet nu eenmaal aan de Kamers van Koophandel op gedragen", voegde hij er aan toe. De overleden man, die afge lopen vrijdag in een vijver aan de Marnixstraat, blijkt niet door een geweldsmisdrijf om het leven gekomen te zijn. Dit heeft sectie op het li chaam van de man uitgewe zen. De man moet in de vijver zijn verdronken. De Leidse politie heeft gistermiddag omstreeks twee uur enige tijd in de vijver van de Marnix straat gedregd naar de fiets en de bril van de man. Er werd echter niets aangetrof fen. Vermoed wordt dat de man, die suikerziekte had en ook het nodige had gedron ken, een black-out heeft ge had en van zijn fiets is geval len. Waarschijnlijk in een soort shock-toestand is de man daarna aan het dwalen gegaan en in de sneeuw op de schuine walkant van de vijver uitgegleden en daarna in de vijver gevallen. De Leid se politie vraagt getuigen, die een bril of een rode sportfiets met vijf versnellingen merk Peugot hebben aangetroffen zich te melden, telefoon 071- 149961. LEIDEN De Haagse projec tontwikkelaar Erica Beheer hoopt in april met de sloop van de Zuiderkerk te kunnen beginnen. Op deze plaats wil het bedrijf een kantoorgebouw neerzetten voor de Regionale Instelling voor Ambulante Geestelijke Gezondheidszorg voor noordelijk Zuid-Holland (RIAGG). Tegen de komst van dit kantoor zijn slechts enkele bezwaarschriften ingediend. De bezwaren richten zich vooral tegen verwachte par keeroverlast, die de komst van het kantoor met zich mee zou kunnen brengen. Veel bewoners van de Leidse binnenstad, die precies binnen de singels wonen en derhalve per 1 januari vanwege het nieuwe parkeerregime voor hun parkeerplaats moeten be talen, zetten hun auto net bui ten de singels om zodoende geld uit sparen. De indieners van de bezwaarschriften zijn bang, dat het kantoor teveel verkeer zal aantrekken en dat de parkeermogelijkheden die er nu zijn voor bewoners zul len afnemen. De bezwaren zullen in één van de eerstvolgende vergaderin gen van de commissie ruimte lijke ordening worden bespro ken. In het bouwplan van Eri ca Beheer zouden overigens volgens directeur Swaak ruim schoots voldoende parkeer plaatsen zijn opgenomen. Als de bezwaarschriften in de commissie zijn behandeld, moeten Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland nog een verklaring van geen bezwaar afgeven. Verwacht wordt dat de procedure voor april is af gerond. Zoals bekend brandde een deel van de Zuiderkerk op 15 sep tember 1984 af. Het geblaker de gebouw werd bijna een jaar later door een groep van zo'n twintig jongeren gekraakt. Ze wilden er woon- en werk ruimte in creëren. De krakers verlieten begin deze winter het gebouw. In de kerk had men geen beschikking over gas en electriciteit. Met de koop en sloop van de Zuiderkerk en de nieuwbouw van het kantoor voor de RI AGG zijn ettelijke miljoenen gemoeid. Bij de RIAGG zijn ruim honderd mensen werk zaam die in dienst zijn bij in stellingen als het Medisch Op voedkundig Bureau, de Stich ting Instituut voor Multidisci plinaire Psychotherapie, het Bureau voor Levens- en Ge zinsvragen en de Sociaal Psy chiatrische Dienst. Deze instel lingen vormen sinds 1983 het RIAGG, maar zijn nog steeds ondergebracht in een groot aantal verspreid in de stad lig gende panden. De Leidse ar chitect Van Oerle van het ar chitectenbureau Van Oerle en Schrama maakt een ontwerp voor het kantoorgebouw. Het is de bedoeling dat het gebouw niet massaal oogt, maar open en speels wordt opgezet. 'urgemeester pleit voor extra aandacht EIDEN Het is met name De sterkte van het plaatselijk jeugd die verantwoordelijk politiekorps is een bron van voor de forse stijging van aanhoudende zorg voor de ;t aantal misdrijven. De afge- burgemeester, jaarlijks laat hij niet na dit in zijn redevoering te vermelden. In tegenstelling tot het aantal misdrijven is het aantal politiefunctionarissen (>pen zes jaar is het aantal -lisdrijven in Leiden verdub- I. 4 eld tot bijna 9500 gevallen in )85. 80 procent van de stij ing in het laatste jaar kwam de afgelopen zes jaar gedaald. f. 4 oor rekening van de jeugd. De opkomst van jeugd- en Een lichtpuntje noemde Goe- koop dat het oplossingspercen- ngerencriminaliteit baart tage in 1985 nagenoeg gelijk is 6brgen voor de toekomst. Deze gebleven aan dat van 1980. „Twee maal zoveel misdrijven werden opgelost door een ge- ugdcriminaliteit behoeft fei- ïlijk veel meer aandacht dan j tot op heden krijgt", zei lijkblijvend aantal politiemen- urgemeester C. Goekoop gis- Tavond in zijn nieuwjaarsre- e. De stijging van het aantal lisdrijven is in belangrijke '"late toe te schrijven aan het USantal diefstallen. Het aantal Parkeergarage etsdiefstallen bijvoorbeeld is i vergelijking met 1980 ver- rievoudigd- De burgemeester er inmiddels zelf ook het achtoffer van geworden, zo leek gisteravond. nenstad voldoende parkeerge legenheid nog ontbreekt. Hij deed daarom de suggestie aan de Morssingel (tegenover de Morspoort) een parkeergarage te bouwen en sloot hierbij de mogelijkheid van een over dekte Morsstraat als toegangs route tot de binnenstad niet uit. Het komend jaar zal voor Goe koop in belangrijke mate in het teken staan van een even tuele herbenoeming. Nadat hij per 1 september 1980 in Lei den werd aangesteld, loopt dit sen. Hier is lof voor de politie jaar^zijn eerste ambtstermijn op z'n plaats", aldus de burge- meester. af. De komende maand moet hij laten weten of hij in aan merking wenst te komen voor verlenging ervan. Eerder liet Goekoop weten zijn twijfels daarover te hebben (hij wilde Goekoop sprak zich positief uit graag wat meer verantwoorde- over de totstandkoming van parkeergarages in Leiden lijkheden in het gemeentebe stuur), gisteren sprak hij uit constateerde dat er aan nog niet te hebben nagedacht de zuid-westkant van de bin- over een tweede ambtstermijn. De nieuwjaarsreceptie van de burgemeester genoot zoals gebruikelijk ook gisteren een overweldi gende opkomst. Stichting Burcht aan de Burg- steeg 14 haar derde lezing in de serie Esthetica. In de le zing „Kunst en kunstkritiek", gaat zij in op ontwikkelingen in de kunst na „de Verlich ting". De lezing begint om half negen. Toegang vijf gul den. Leden hebben gratis toe gang. De Burcht Janneke Wesseling kunstkri- Leiden Leeft tica van het NRC-Handels- blad, houdt vanavond bij De vereniging van onderne mers „Leiden Leeft", de KNOV- Verenigingsraad, Haarlemmerstraat Promotion, Breestraat- Winkeliersvereni ging en Leiden Promotion houden morgen een gezame- lijke nieuwjaarsreceptie in ho tel Nieuw Minerva aan de Boommarkt 23. De receptie begint om zes uur en duurt tot tien uur. PvdA De PvdA hervat vanaf don derdag zijn wekelijkse inloop spreekuur m Het Gulden Vlies aan de Breestraat. Men kan er terecht tussen zeven en negen uur. Tijdens dit spreekuur kan men proble men voorleggen aan gemeen teraadsleden en bestuursleden van de PvdA. Tijdens het in loop-spreekuur kan ook ge beld worden: 254547. Volkenkunde straat 1 wordt zondag 12 janu ari vanaf drie uur 's middags een film over Bonaire en de Nederlandse Antillen ge draaid. In de film vertelt de 82-jarige Pedon zijn levens verhaal: de geschiedenis van Bonaire met zijn slavernij en kolonialisme. Aan de orde ko men de plantages vol slaven uit Afrika, de vrijheid die kwam met honger en malaria, de zoektocht van mannen naar werk en de overlevings tocht van vrouwen en kinde ren. GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE Bil UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS,MUZIEK THEATER, RECREATIE,EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA VOORZITTER AZL-BESTUUR SIDERIUS: LEIDEN „Het academisch ziekenhuis moet zich ook in de toekomst nadrukkelijk bezighouden met onderwijs en onder zoek. Verwaarlozing van deze taken staat gelijk met het slachten van de kip die gouden eieren legt". Dit zei gistermiddag dr. P. Siderius, voorzitter van het bestuur van het Academisch Zieken huis Leiden (AZL) tijdens de nieuwjaarsreceptie van dit zieken huis. „De positie van het academisch ziekenhuis in het circuit van ge zondheidszorg is zo afhankelijk van onderzoek en onderwijs, dat het kortzichtig en dom zou zijn die taken te verwaarlozen. De kwaliteit van onderzoek en' onderwijs bepaalt immers de essen tiële functie van het academisch ziekenhuis", aldus Siderius. Zijn nieuwjaarsrede had de vorige maand in gebruik genomen nieuwbouw als hoofdthema. Met de nieuwbouw is een eind ge komen aan de structuur met talrijke paviljoens, eigenlijk alle maal kleine min of meer zelfstandig werkende ziekenhuisjes. Die verandering heeft ook consequenties voor het management die de zorg heeft voor patiënten, onderwijs en onderzoek. Sideri us noemde het vooral van belang dat het management van zie kenhuis en faculteit meer een eenheid gaat vormen. Hij noemde het bedrijfsmatige karakter van het AZL geenszins een bezwaar voor de taken van onderwijs en onderzoek. „Deze taken zijn juist gebaat bij een bedrijfsmatige aanpak vanuit één manage- ment-conceptie". De voorzitter van het AZL-bestuur noemde de samenwerking met het bedrijfsleven en de overheid een van de nieuwe initia tieven. Als voorbeeld rioemde hij het afstoten van branche vreemde activiteiten (privatisering) zoals schoonmaakwerk- zaamheden, wasserij, koffieshop en winkels. Een ander voor beeld van samenwerking noemde hij parkeervoorzieningen. „De bouw van een parkeergarage is wellicht alleen mogelijk samen met andere bedrijven en instellingen zoals de Nederlandse Spoorwegen en de gemeente. Dankzij de goede samenwerking met deze twee zal voor de ontsluiting van het AZL-terrein aan de kant van het station binnenkort oen eerste stap worden ge zet".

Leidse Courant | 1986 | | pagina 9