Khadaff y vaart wel bij crisis met Amerika estlandaffaire -Is krachtmeting n Brits kabinet Problemen stapelen zich op voor Ronald Reagan Joden boos over uitspraken van Duitse politicus Emigratie naar Israël op dieptepunt IN ZUID-AFRIKA: Na mijnstaking 20.000 ontslagen Op de schouders Namaak Franse politiek machteloos tegen krantenmagnaat gin!UITENLAND Ecidóe Somant DINSDAG 7 JANUARI 1986 PAGINA 5 435]BO 91.50' (Van onze correspondent Roger Simons) js-abNDEN Het gonst in de Britse hoofdstad weer van de ge- 7'4,2oichten. Het naderende einde van het kabinet Thatcher wordt 4085ffl°rsPeld" Volgens politieke waarnemers heeft minister van de- psie Michael Heseltine (52) het op haar baan gemunt. 32,50jnister Heseltine is van plan 292 oon donderdag tijdens de kabi- ftsvergadering het recht op I eisen om ongestoord zijn □ge te doen over de Westlan- ffaire. Deze zaak rond de likopterfabrikant sleept al Ier weken, maar gisteren Slot- ferd bekend dat de directie de ndelen wil overdoen aan n Amerikaans Italiaans con- irtium. Premier Thatcher en inister van handel en indus- je Brittan juichen dit toe. He- [ltine echter wijde een over- [me door een Brits, Frans, [g'oo hits en Italiaans consortium. plgens hem maakt dat Euro- in defensie-opzicht onaf- Harttransplantatie zonder bloedtransfusie Moiré Caradonna, een 7-jarige Italiaanse Jeho vagetuige maakt het uit stekend nadat zij gisteren een harttransplantatie had ondergaan zonder bloedtransfusies. De ou ders waren op godsdien stige gronden tegen transfusies. Dr. Benedet to Marino, de cardioloog die het team leidde, deel de mee dat de transplan tatie goed was verlopen. Het nieuwe hart van het meisje was afkomstig van een 8-jarig slachtoffer van een hersenbloeding. Kou in India eist 160 doden NEW DELHI De al twee weken aanhouden den koudegolf in Noord en Oost-India heeft tot nu toe aan meer dan 160 mensen het leven gekost. Alleen al in de Oostindi- sche deelstaat Bihar kwa men honderd mensen om het leven, zo bleek giste ren uit berichten in de In dische pers. Ook in Jam- mu en Kashmir en in Ut- tar Pradesh vielen doden veelal daklozen. JERUZALEM De emigratie naar Is raël is in 1985 op het laagste peil beland sinds de oprichting van de joodse staat in 1948. Vorig jaar kwamen in Israël 11.298 immigranten aan. Dat is 41 pro cent onder het niveau van 1984. In het cijfer van '84 zijn ook de 8.000 joden uit Etiopië inbegrepen. In januari 1985 kwamen nog eens 2.035 Etiopische fa- lasha's uit vluchtelingenkampen in Soedan in Israël aan. Het aantal immi granten uit de Sovjet-Unie bedroeg vo rig jaar 342, bijna even veel als in 1984. Weer strafkamp voor Sjaranski JERUZALEM De Sovjetdis sident Anatoli Sjaranski is in een strafkamp opnieuw ver oordeeld tot zes maanden ge vangenisstraf. Dit heeft zijn in Israël wonende echtgenote gis teren verklaard. Sjaranski kreeg de straf, omdat hij een hongerstaking had gehouden als protest dat hij zijn post niet ontving. Sjaranksi had net zes maanden in de kampgevange nis in de Oeral gezeten. De 38-jarige Sjaranski werd in 1977 veroordeeld op beschuldi ging van spionage voor de Verenigde Staten. [treft helikopters, eseltine heeft inmiddels ge- reigd geen opdrachten meer I 8even aan Westland, wa- per de aandeelhouders ak- pord gaan met de Ameri- ioIoo pans Italiaanse overname, aar als de aandeelhouders [koord gaan. zou dat wel ^ns tot het ontslag van Hesel- !0,jj° ne kunnen leiden. Para- pxaal genoeg vreest Thatcher [n dergelijk ontslag, want bewel de twee elkaar politiek ;s!ooa jet meer kunnen zien, meent loo premier dat Heseltine bui- n het kabinet meer kwaad al doen dan binnen de gele- pren. Het is mogelijk dat He- £80 [ltine alsnog besluit de verga- ojoo ering van aandeelhouders !an Westland op 14 januari af 1 wachten alvorens zijn zegje i doen, maar het kabinet jomt hoe dan ook onder poli- lek vuur te liggen. Frankrijk auigt niet voor verkeersleiders ARIJS Als gevolg van de aking van de Franse lueht- rkeersleiders is gisteren inder dan tien procent van dagelijkse vluchten uitge- oerd. De luchtverkeersleiders ebben zich moeten houden een Franse wet die mini- ale dienstverlening in de ichtvaart verplicht stelt, anuit Nederland werden ze en vluchten niet uitgevoerd. Ie staking werd in de loop an de avond beëindigd, let was voor de derde maal in ijf maanden dat de 5000 ichtverkeersleiders, technici n ingenieurs het werk neer- jgden. Zij eisen een hogere alariëring en een betere pen- loensregerling. De luchtver- eersleiders krijgen toeslagen ie oplopen tot 45 procent van salaris. De overheid voelt r weinig voor om aan de eis egemoet te komen, omdat zij 'reest voor een kettingreactie ^nder andere groepen ambte- iaren. PENTAGON TEGENSTANDER MILITAIRE VERGELDING (Vervolg van voorpagina) WASHINGTON Wan neer president Reagan vannacht nieuwe econo mische sancties tegen Li bië afkondigt, zal hij de mogelijkheid van een mi litaire vergeldingsactie uitdrukkelijk openhou den. De Zesde Vloot volgens het Pentagon ongeveer 24 schepen groot blijft voorlopig voor de kust van Noord- -Afrika liggen. Maar naar in Washington verluidt, is het Pentagon tegenstan der van een militaire ver geldingsactie. Westerse diplomaten in het Midden-Oosten hebben er gis teren op gewezen, dat de Libi sche leider kolonel Khadaffy voorlopig wel vaart bij de cri sis. De isolering van Tripoli in de Arabische gemeenschap lijkt, ten minste tijdelijk, ge ëindigd en binnenlands is de populariteit van Khadaffy toe genomen. „De Libiërs moeten tevreden zijn met wat gebeurt omdat de PLO in diskrediet is gebracht; de Arabische naties, die normaal niet met Tripoli zouden praten, hun steun heb ben geuit en de Amerikanen de slechterikken lijken", aldus een diplomaat. Libië, dat heeft ontkend direct bij de aanslagen betrokken te zijn geweest, heeft zijn strijd krachten in staat van paraat heid gebracht om een vergel- dingsaanval te pareren. Bo vendien is een deel van de re servisten opgeroepen. De Amerikaanse regering heeft bij monde van Witte- -Huiswoordvoerder Larry Speakes gezegd, dat de VS op hun hoede zijn voor aanslagen .door Libische zelfmoordcom mando's. Afgelopen zondag waarschuwde Khadaffy dat Libië in het geval van een Amerikaanse vergeldingsactie zal terugslaan met zelfmoord- Volgens het Koeweitse dag blad Al-Qabas heeft Moskou aan de VS duidelijk gemaakt, dat het iedere Amerikaanse blokkade van Libië zal door breken. De Sovjet-Unie heeft Washington gezegd vastbeslo ten te zijn Libië te zullen ver dedigen en Russische schepen zullen Libische havens blijven aandoen, desnoods met een es corte van Sovjet-oorlogssche pen, aldus het Koeweitse blad. (Van onze correspondent Jo Wijnen) WASHINGTON De Amerikaanse president Ronald Reagan gaat een moeilijk 1986 tegemoet. Dat menen althans de po litieke koffiedikkijkers in Washington. De proble men, die de president met zoveel vaardigheid voor zich uit heeft geschoven, beginnen nu echt levens groot te worden. De grootste moeilijkheden le vert het huishoudboekje op: het tekort op de begroting zou dit jaar wel eens kunnen oplo pen tot 210 miljard dollar. Het Congres heeft de president steeds om ingrijpende maatre gelen gevraagd, maar Reagan heeft daar tot dusver geen oren naar gehad. Immers, zijn economische filosofie komt er op neer dat als er maar groei is en als er maar voldoende win sten worden gemaakt, alles op z'n pootjes terecht zal komen. Eind vorig jaar nam het Huis van Afgevaardigden een aan tal voorstellen aan die er op zijn gericht de duizelingwek kende tekorten op de begro ting voor 1991 weg te werken. Dit jaar moet er al voor twaalf miljard dollar worden bezui nigd. Voornaamste slachtoffer van deze maatregelen is Rea- gans troetelkind defensie. Het ziet er naar uit dat defensie dit jaar voor meer dan tien mil jard dollar moet inleveren. Op de uitgaven voor de sociale voorzieningen en voor de laagstbetaalden mag, volgens het Gramm-Rudmanplan, niet worden bezuinigd. Voor Reagan, die de defensie-uitga ven tot grote hoogte heeft op geschroefd, wordt het er niet makkelijker op. Hij zal zonder twijfel proberen de schade voor defensie zo beperkt mo gelijk te houden. Volgens de meeste deskundi gen is dan een verhoging van de belastingen onvermijdelijk. Maar dat is nu juist het laatste dat Reagan wil. Immers, zijn presidentschap stoelt in feite op het inzicht dat, wil de eco nomie groeien en willen han del en industrie genoeg speel ruimte krijgen, de belastingen omlaag moeten. Aan het begin van zijn eerste ambtsperiode heeft Reagan al belastingverlagingen doorge voerd. Daarna heeft hij alle suggesties voor belastingver hogingen, om zo de begroting partijgenoten. Het zijn immers juist de Republikeinen geweest die met klem hebben aange drongen op het versneld weg werken van de begrotingste korten, die zich hebben verzet tegen Reagans ambitieuze be lastingplannen, die steen en been hebben geklaagd over het maar oplopende handelste kort en die met zoveel nadruk hebben gepleit voor maatrege len tegen de golf van con sumptiegoederen uit met name Japan en het Verre Oosten. Reagan kan echter nog steeds op een immense populariteit bogen. Volgens de jongste ge gevens draagt zijn beleid de goedkeuring van 68 procent van de Amerikanen weg. Bo vendien heeft hij de Amerika nen voor het eerst na Vietnam het gevoel gegeven dat alles weer op rolletjes loopt. Maar tegelijkertijd heeft Reagan de grootste problemen voor zich uit geschoven ten fa veure van makkelijke succes sen. Of zoals een zeer boze se nator het dezer dagen om schreef: „Amerika leeft op de pof en heeft zich bovendien totaal uit de markt geprijsd". Reagans partijgenoten kijken enigszins in de hand te hou- dan ook met grote zorg naar den, met grote beslistheid van de tussentijdse verkiezingen de hand gewezen. die dit jaar gaan plaatsvinden Intussen is er grote verrdeeld- en met nog grotere zorg naar aid onder zijn Republikeinse de verkiezingen van 1988. OHANNESBURG De irectie van de op een na [rootste platina-mijn in uid-Afrika heeft gisteren 10.000 zwarte arbeiders op taande voet ontslagen, imdat ze hadden meege- laan aan een wilde (loon- itaking. De produktie is Irrijwel stil komen te lig- I fen, maar de directie I peeft al gedreigd de ove rige 10.000 arbeiders ook t,e zullen ontslaan wan neer ze vandaag niet op hun werk verschijnen. De Impalamijn neemt onge veer veertig procent van de platinaproduktie van Zuid- -Afrika voor haar rekening. Het land is de grootste platina- producent ter wereld en levert zestig procent van de totale be hoefte aan het metaal op de wereldmarkt. Platina wordt niet alleen gebruikt voor siera den, maar ook voor medische en militaire apparatuur. De Zuidafrikaanse regering heeft nog geen besluit geno men op welke manier zij ver geldingsmaatregelen zal ne men voor de land mijnexplosie van afgelopen zaterdag die twee blanken het leven kostte. Wel zijn inmiddels versterkin gen gestuurd naar het grensge bied met Botswana; eerder werd extra bewaking gestuurd naar Zimbabwe, Mozambique en Lesotho. |1177) „Nou nou, we zien er net zo piekfijn uit ,als revuekomieken," lachte smidje Verholen, die zwierig een wandelstokje hanteerde en een def tige hoge hoed op zijn weerbarstige stekelkuif had geplaatst. „En hier staat dan de beroemde acteur Sjeems Pond in zijn glansrol „de vod denraper van Parijs," grinnikte 009, zichzelf in de spiegel bekijkend. „Zeg Verholen, wil je wel geloven, dat ik nog nooit zo'n raar pakkie heb gedragen?" - Maar deze opmerking was de eer van de hofkleermaker blijkbaar te na. „Kom (kom, heren," zei hij bestraffend. „Deze gelegen- heidscostuums zitten U als gegoten. En ge draagt ze met het natuurlijk gemak van de gen tleman, die nooit iets anders gedragen heeft. Ik zou zeggen: gaat U de stad maar eens in. Dan zult U zien hoe de mensen naar U kijken!" - j„Dat zegt niks," vond Sjeems Pond. „Naar een clown of een rare potsenmaker kijken ze ook. Maar dat idee van U om de stad eens in te gaan, dat lijkt me wel wat. Ga je mee, Verholen? Een beetje rondflaneren en.- en dan lekker op een terrasje zitten en een kouwe pijp drinken zonder dat je leven gevaar loopt? Gréag!" vulde smidje Verholen aan. En zo lie pen de twee deftige heren een goed half uurtje later al in de straten van de stad. Alles zag er vrolijk uit. De verlichting brandde volop en het leek wel of het e^ns zo sombere Boecograd nu uitsluitend door onbezorgde en gelukkige men sen bewoond werd. - „Kom op, Verholen! Hier is plaats. Hier gaan we zitten," zei Sjeems Pond. „Het wordt tijd, dat ik eindelijk weer eens een dubbele met ijs en sodawater verschalk. - Maar smidje Verholen luisterde amper. Met grote ogen staarde hij in de verte, mompelend: „Da. dat kan niet!" De Filipijnse dictator Marcos wordt door aanhangers op handen gedragen. Marcos moet het in de verkiezingen opnemen tegen Corazon Aquino, weduwe van de voormalige oppositieleider Be- nigno Aquino. Een stoomwals in de Tai wanese hoofdstad Taipeh maakt korte metten met 100 Taiwanese compu- ters, die tegen afbraak- prijzen op de markt wor den gebracht. De compu ters zijn nagemaakt en dat is verboden. (Van onze correspondent Bob van Huet) PARIJS Zoals de Duitsers Axel Springer hadden en de Engelsen Robert Murdoch, zo hebben de Fransen Robert Hersant. De 65-jarige krantenmagnaat en Europarlementa riër staat aan het hoofd van de machtige „Groupe Hersant" die bijna een kwart van de Franse pers beheerst. Met als vlaggeschepen Le Figaro, France Soir en Le Daup- hine Libere wordt de omzet van de groep Hersant (waar tienduizend mensen werken) voor 1985 op een dikke an derhalf miljard gulden geschat. Robert Hersant denkt al leen in het groot en lijkt daarom nauwelijks aangedaan wanneer de Franse minister van Justitie, Badinter dapper aankondigt pogingen in het werk te zullen stellen hem van zijn Europarlementaire onschendbaarheid te laten onthef fen om vervolgens een rechtszaak tegen hem te kunnen beginnen. „Om een (communicatie)oorlog te kunnen winnen is het soms nodig vooruit te lopen op een wet", aldus Hersant gis terochtend nonchalant in een commentaar in zijn eigen Fi garo. Beter dan geen ander weet hij dat de dagen van het socialistische regime geteld zijn en dat vanaf maart rechts weer met de scepter zal zwaaien. Vanuit die hoek werd hem reeds de toezegging gedaan de gewraakte perswet van 1984, die mediaconcentraties verbiedt, met prioriteit zal worden geannuleerd. De plannen van Robert Hersant hebben wel eens verkeerd uitgepakt. In 1944 werd hij tot een maand gevangenisstraf veroordeeld en voor tiep jaar verbannen uit overheids dienst wegens zijn leidende rol in de Petainistische jeugd beweging en het uitgeven van antisemitische geschriften. Veel deerde hem dat overigens niet want aan het begin van de jaren vijftig was hij in het bezit van een van Frank- rijks best florerende weekbladen 'L'Autojournal'. Dat dat blad vol primeurs was opgezet met zwart geld kwam pas later uit. Noodlijdend Met een ongewoon doorzettingsvermogen en ook een hoop lef kocht Hersant in de jaren zestig en zeventig de ene na de andere noodlijdende krant op. Vooral door een koppe ling van de redactionele inhoud van die kranten en een bundeling van de advertentiecampagnes slaagde hij erin de kosten enorm te drukken. Vlot kwam hij daardoor uit de rode cijfers. Een klapper maakte Hersant in 1980 met de overname van 'France Soir' waarvoor meer dan 150 mil joen gulden zou zijn betaald. Waar dat geld precies van daan kon komen weet niemand, maar inmiddels is wel duidelijk dat Hersant een meester is in het opzetten van gewaagde financiële constructies. Door tal van blunders heeft men de machtigste man van Frankrijk niet op de knieën kunnen krijgen. In tegendeel, het is Hersant die in zijn vuistje lacht. Want wanneer de Franse regering er niet in slaagt (en daar ziet het naar uit) hem wegens overtreding van de perswet te veroordelen, dan is dat een pijnlijke illustratie van haar eigen zwakte. (Van onze correspondent Gerard Kessels) BONN Met zijn uitspraak: „Joden zijn er als de kip pen bij als ze ergens geld horen rinkelen", heeft de christen-democratische Duitse politicus Hermann Fell- ner (CSU) zich de verontwaardiging van de joden in de Bondsrepubliek op de hals gehaald. De voorzitter van de Joodse gemeenschap in Berlijn, Heinz Galinski, eist dat CSU-voorzitter Franz Josef Strauss zich onmiddel lijk van Fellner distancieert. Galinski zei dat hij zich aan tijden herinnerd voelde, waarvan hij meende „dat ze tot het verleden behoorden". Fellner, woord voerder voor binnenlandse zaken van zijn fractie, deed zijn uit spraak naar aanleiding van een verzoek van joodse organisaties om schadevergoeding voor joodse dwangarbeiders die in de oor log in de fabrieken van het Flick-concerrj moesten werken. De Centrale Raad van de Joden in de Bondsrepubliek heeft Flick gevraagd acht miljoen mark beschikbaar te stellen voor de dwangarbeiders. Vele voormalige dwangarbeiders lijden tot op de dag van vandaag aan de gevolgen van het bikkelharde ar beidsregime in de Flick-bedrijven. In tegenstelling tot enkele andere grote bedrijven, zoals Krupp, heeft Flick steeds geweigerd een schadevergoeding te betalen aan de voormalige joodse dwangarbeiders. De oude eis om een schadevergoeding is weer aan de orde na de verkoop van het Flick-concern aan de Deutsche Bank. Hart cadeau als blijk van liefde PATTERSON Een 15-jarige jongen die wist dat zijn vrien dinnetje een harttransplantatie moest ondergaan, heeft drie weken geleden tegen zijn moe der gezegd dat hij ging sterven en dat zijn vriendin zijn hart moest krijgen. Felipe Garza, die leek te blaken van gezond heid, stierf afgelopen zaterdag aan een beroerte. Zijn familie willigde zijn wens in, en Feli pe's hart werd zondag inge bracht bij de 14-jarige Donna Ashlock. Volgens artsen in Patterson, een plaats ten zui den van San Francisco, maakt Donna het goed. Meisje overleden na tien jaar coma GIESSEN Een 12-jarig meisje dat bijna 10 jaar gele den in coma raakte na een verkeersongeval, is op 29 de cember overleden. Dat hebben de autoriteiten gisteren be kendgemaakt. Anja Bach werd op 9 april 1976 aangereden toen ze voor haar huis speelde. Ze was toen drie jaar. Het meisje liep ernstig letsel op en raakte in coma, waaruit ze niet meer is bijgekomen. Anja Bach heeft jarenlang in een zieken huis in Giessen gelegen, voor ze werd overgebracht naar een verpleegtehuis. Daar is ze overleden.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 5