Oegstgeeste rkanaal moet breder voor vergroting capaciteit Katwijks gemaal BI» JOUR AIAAL KVIH: Ook Katwijkse economie bloeit op Onrust in gevangenis na ruzie ri Valkenburg wil „gemeentelijk" geschenk kopen JENAPLANSCHOOL LISSE HEEFT NIEUWE RUIMTE NODIG Middel tegen verhoogde botafbraak kanker patiënten LEIDEN OMGEVING SaidóaOowumt DINSDAG 7 JANUARI 1986 PAGINA Juf L. Meijer overleden VOORSCHOTEN Op 75-jarige leeftijd is overleden mejuf frouw L. Meijer In 1930 werd zij als 20-jarige in haar geboorte plaats aangeteld als onderwijzeres aan de pas opgerichte r.k. jon gensschool en in 1975 nam zij afscheid als onderwijzeres aan de St Jozefschool. Ook na haar pensionering bleef zij nog regelma tig een bezoek brengen aan de school waar zij 45 jaar lief en leed van r.k. Voorschoten gedeeld heeft. Mejuffrouw Lena Meijer bleef zo lang aan de school verbonden dat zij zelfs de eerste kleinkinderen van haar eerste leerlingen onderricht gaf. Zij werd van jongste lerares moeder van al het onderwijzend personeel. Zij heeft ongeveer tweeduizend veelal jongens de eerste beginselen bijgebracht van lezen, schrijven en rekenen. De laatste jaren woonde mejuffrouw Meijer in Alphen aan den Rijn Vandaag is zij teruggekeerd in Voorschoten. In de St. Lau- rentiuskerk werd een Eucharistie gevierd en daarna werd zij te ruste gelegd in het familiegraf op het oude kerkhof achter de parochiekerk. Lichten nodig op kruising Ringvaart LISSERBROEK De Dorpsraad en de Milieu groep van Lisserbroek zullen blijven aandrin gen op het plaatsen van verkeerslichten op de kruising nabij de brug over de Ringvaart. Een kruising die niet alleen de mensen die uit de nieuwe woonwijk van Lisserbroek Vele irrita ties bezorgd maar ook steeds gevaarlijker is ge worden. De bevolking dat er wat gebeurt voordat er slachtoffers vallen. Onder de Lisserbroekse be volking werden onlangs al 1389 handtekenin gen opgehaald van mensen die het streven steunen. Die handtekeningen zijn op de tafel van wethouder Auer van de Haarlemmermeer gelegd. De dorpsraad zowel als de milieugroep zullen het het niet alleen bij deze aktie laten, doch zo nodig beslist meer ondernemen. Gemeente wil vervuiling water Tespellaan aanpakken NOORDWIJKERHOUT De gemeente Noordwijkerhout is van plan om de vervuiling van het oppervlaktewater door de vuilstortplaats aan de Tespellaan aan te pakken. Er is al een offerte binnen om een advies inzake de aanpak hiervan af komstig van Grontmij N V. Dit advies zou de gemeente 26.000 gulden gaan kosten. Het werk zelf moet daarna nog gedaan worden. Wethouder P.C. Heemskerk stelde gisteravond tij dens de vergadering van de raadscommissie financiën het vragen van advies nog niet wil zeggen dat de Grontmij ver volgens ook het werk mag uitvoeren. In haar offerte had de maatschappij hier wel op gezinspeeld. Uit een vorige week verschenen rapport over de vuilstortplaats is gebleken dat de zuivering van het grondwater op grotere diepte niet direct noodzakelijk is. Maar omdat het oppervlaktewater de omlig gende poldersloten verontreinigt, wil de gemeente deze ver vuiling in elk geval tegengaan. Mogelijkheden die worden ge opperd zijn zuivering of afvoer van het water. Don Boscoschool wil beveiliging LISSE Voor wat het bestuur van de Don Boscoschool betreft is de maat duidelijk vol. In vrij kor te tijd heeft men driemaal bezoek gehad van inbreker en heeft men twee banden geblust zien worden en dat is duidelijk een beetje te veel. Het bestuur wil daarom een inbraaksignaleringsinstallatie aan laten brengen en verzoekt het gemeentebestuur van Lisse om daar financieel aan mee te wer ken. Het schoolbestuur raamt de kosten op ongeveer vierduizend gulden en B en W stellen de ge meenteraad op woensdag 15 janu ari voor dat bedrag te verstrek ken. Mechanisatie-expositie gisteren gestart LISSE In de Hobaho-hallen in Lisse is de| week veel ruimte gemaakt voor de jaarlijl mechanisatietentoonstelling. Meer dan 5" vierkante meter vloeroppervlak is door groot aantal standhouders letterlijk volgeproj met alle mogelijke materialen, machines, reedschappen en benodigdheden. volwassen geheel is geworden. Sterker nd zonder die verregaande mechanisatie zou wa. schijnlijk een rendabele bloementeelt heden t dage niet meer mogelijk zijn. Tot en met vrj dag kan men terecht om kennis te maken mi al die machines en hun uitvinders en/of verk£ pers. DEN HAAG In de ScKe- veningse gevangenis is giste ren rond het middaguur ru moer ontstaan, nadat een ge detineerde en een bewaker ruzie hadden gehad. Daarbij gooide de gevangene een stoel naar het hoofd van de bewaarder. Bij de worsteling die daarop volgde sloeg de gedetineerde over de balu strade van de tweede etage. Hij kwam in het één verdie ping lager hangende net te recht. De gewonde gedeti neerde werd ter observatie overgebracht naar het zie kenhuis. In verband met de onrust onder de gevangenen werd de Mobiele Eenheid op geroepen Deze heeft echter niet hoeven ingrijpen. Sassenheim wil bezuiniging straatverlichting terugdraaien SASSENHEIM Nog al wat problemen doen zich voor met het functioneren van de Open bare straatverlichting. De commissie volkshuisvesting, openbare werken en bedrijven kon gisteravond dan ook niet anders concluderen dat de in het verleden ingezette bezuini gingsmaatregelen hebben ge leid tot een stijging van kosten en een aanzienlijk lagere licht opbrengst. CDA-raadslid Th.G. van der Plas stelde dan ook duidelijk dat wat hem betreft er geen enkel probleem bestond om de in het verleden genomen maatregelen terug te draaien. Voorheen werden de verlich tingsarmaturen frequent schoongemaakt en onderhou den volgens een vast tijdsys teem. In het kader van de be zuinigingen kwam deze rege ling te vervallen en werd ver vangen door een kostenbespa rend systeem Deze kostenbe sparing heeft inmiddels een achterstand veroorzaakt van een kleine drie jaar. waarin achterstallig onderhoud moet worden verricht. OEGSTGEEST Bij de bouw van Haaswijk is re kening gehouden met een verbreding van het Oegst- geester Kanaal met circa 25 meter. In de toekomst is genoemde verbreding noodzakelijk omdat de ca paciteit van het gemaal te Katwijk vergroot moet worden om de waterstand in Rijnland op peil te hou den. Geruchten dat de verbreding van het ka naal niet lang meer op zich zou laten wachten werden gisteren ontze nuwd. De gemeente Oegstgeest heeft een brief ontvangen van het Hoog heemraadschap waarin wordt medegedeeld dat de verbreding niet voor het jaar 2000 zal plaatsvin den. De plannen om de deelplan VIII van Haaswijk 85 bejaar denwoningen te bouwen zijn ernstig in het gedrang geko men. Men beschikt in Oegst geest reeds over een contin- gent van 50 woningen maar de verwachting dat de overige 35 dit jaar zouden worden toege wezen. is niet uitgekomen. Daardoor is het niet mogelijk om de totale bouw dit jaar in één keer uit te voeren. De wethouder van openbare wer ken. de heer Th. van Hazel, deelde gisteravond mee dat er naar een oplossing voor het ontstane probleem gezocht zal worden. „Wij zijn ernstig te leurgesteld" voegde hij er aan toe. De bouw van een multifunc- Haaswijk in aanbouw met links ervan het Oegstgeester Kanaal. Tussen bebouwing en het kanaal in is duidelijk een strook grond vrijgehouden. tioneel centrum in Haaswijk komt deze week uitvoerig tef sprake in de commissies open bare werken, financiën en welzijn. De bouw van een der gelijk centrum zal ongeveer 2,3 miljoen gulden gaan kosten en de wethouder van openbare werken, Th. van Hazel, deelde gisteravond mede dat de ge meente overweegt een bouw commissie in te stellen die er op toe ziet dat het budget niet wordt overschreden. Een be langrijk gegeven is dac men vrijwel zeker zal afstappen van een naast de Van Eysinga- brug geplande insteekhaven. „Deze waterpartij zal de moge lijkheden om vanuit een mul- tifuncioneel centrum naar bui ten te treden beperken en dat Jigt niet in de bedoeling", al dus Van Hazel. Overigens werd reeds eerder door bewo ners van Haaswijk bezwaar aangetekend tegen genoemde waterpartij. Het is de bedoe ling dat de gemeente Oegst geest zelf. via een commissie, het multifunctioneel centrum gaat beheren. „De mogelijk heid om het aan derden uit te besteden staat ons niet aan. Wij willen het niet omdat er voor een belangrijk deel ge meenschapsgelden in gaat zit ten", aldus Van Hazel. Berg Berg Hans Liberg komt na zijn so loprogramma Dada met een nieuwe voorstelling, Berg Berg, naar Tripodia in Kat wijk. Op vrijdag zit Hans Li- berg alleen achter de piano. en allerhande andere vormen van entertainment. Kaarten zijn verkrijgbaar bij K&O aan de Sluisweg in Katwijk voor f6 voor CJP- en Pas 65- houders, 8 voor K&O-in- schnjvers en f10 voor overi ge belangstellenden. Toneel De toneelvereniging Maske rade houdt donderdag-, vrij dag- en zaterdagavond de door omstandigheden verlate herfstuitvoering in het dorpshuis van Rijpwetering. Gespeeld wordt ,,Een huis vol gekken", een klucht in drie bedrijven van de auteur A. van der Lugt. Aarfvang op de drie avonden is om 20.00 uur. toegangskaarten zijp aan de zaal verkrijgbaar vooi vijf gulden per persoon. Jon geren tot 14 jaar betalen1 3,50. 65-plussers hebbed gratis toegang. Klaverjas- I kampioenschap Voor de tweede maal worde ni - er op vrijdag 14 februari! open kampioenschappen voor koppels in de Rijn- en Gouwestreek gehouden. De aanvang van het kampioen schap, dat plaats heeft in depl Beurshal in Boskoop, is o/nj611 20.00 uur. Er kunnen maxi-jg I maal 350 koppels meedoen J e Het inschrijfgeld bedraagt] b' 12,50 per koppel. De in- re schrijving loopt tot zaterdag Zlacl februari. Voor inlichtingenj3^1 en inschrijving kunnen be langstellenden terecht bij Or-^ld ganisatiebureau Florida /njcar Hazerswoude, 01714-4535 o/jlti 5111 (dagelijks tot 22.00 uur), te leE' Schrijfavond De werkgroep SossenheimBlv van Amnesty International^' houdt donderdag een schrijf-Ke avond in ,,Het Onderdak"P, aan de Hoofdstraat 167 /nf] Sassenheim. De avond wordtr van acht tot half tien gehou-rn den, voorbeeldbrieven en in-f* formatie zijn verkrijgbaar. rn Nadere informatie is ver- f.r krijgbaar bij J. van Velzen, 02522-17518. Criminaliteit in Wassenaar stijg WASSENAAR De crimi naliteit in Wassenaar is het afgelopen jaar met tien pro cent gestegen. De stijging van het aantal aangegeven misdrijven, exclusief fiets en bromfietsendiefstal, be droeg vorig jaar 28 procent. Met name het aantal inbra- Patijn opent Boerhaavehuis VOORHOUT De officiële opening van het gerestaureer de geboortehuis van Herman Boerhaave heeft op 30 januari plaats. Om 15.30 uur wordt de opening verricht door mr. S. Patijn commissaris van de ko ningin. Vrijdag en zaterdag is er open huis voor de bevol king en andere belangstellen den. ken in woningen en autojwo steeg sterk: 225 in 1985 tegeirel 95 in het jaar daarvoor. jho Ook het aantal verkeerson gevallen steeg het afgelope jaar met tien procent. Vii mensen kwamen daarbij oi het leven. Volgens burgd meester P.H. Schoute val Wassenaar is het noodzake. lijk, in 1986 extra aandacm te geven aan verkeersveilig heid en aan de bestrijdii van criminaliteit. Ook menwerking met andere litie-korpsen is daarbij nodibhc Ook willen B en W van Wasfjp senaar in het voorjaar kome met mogelijke oplossing voor terugdringing van h sluipverkeer rond het attrac tiepark Duinrell. KATWIJK Het afgelopen jaar stond duidelijk in het te ken van een opbloeiende eco nomie in Katwijk, aldus de voorzitter van de Katwijkse Vereniging van Industrie en Handel (KVIH). de heer L. Kruyt. gisteren tijdens zijn nieuwjaarsrede. Met burge meester Bos zegt hij trots te zijn op een totaal-uitgifte van 10 hectare industriegrond, ge durende het afgelopen kalen der jaar, wat zijns insziens ty perend is voor een gezonde Katwijkse industrie en het hebben van een schitterend industrieterrein 't Heen in deze gemeente. Het afgelopen jaar heeft getoond dat Katwijk een aantal prominente bedrij ven binnen haar gemeente grens heeft, waarbij de export- tak goed vertegenwoordig is. Behalve de Katwijkse econo mie ging het de Katwijkse Vereniging voor Industrie en Handel het het afgelopen jaar ook goed. De vereniging groei de van 104 naar 116 leden. In totaal geeft deze vereniging van bedrijven aan een vijfdui zend mensen werk. In zijn te rugblik naar het afgelopen jaar stond de heer Kruyt gedu rende een lange tijd stil bij het grandiose succes van de ge meente Katwijk om in jaar tijd 10 hectare industriegrond te verkopen. In vierkante meters klinkt het zelfs nog spectacu lairder, aldus de heer Kruyt, die snel voorrekende, dat in 1985 de gemeente Katwijk (met name de Dienst Openba re Werken) 10.000 vierkante meter grond kon uitgeven voor industriële doeleinden. De voorzitter van de KVIH verwees ook op de navolging in veel andere Nederlandse gemeenten van het in Katwijk opgezette project tussen On derwijs en Aroeidsleven. Juist de problematiek van de schoolverlaters en de mogelij ke kloof onder wijs-bedrijfs leven wordt hier gemeen schappelijk aangepakt en daadwerkelijk worden de pro blemen bestreden en behaald men tastbare resultaten. „Een toch wel unieke prestatie". Het probleem van de werk loosheid en het creëren van werk heeft evenzo de volledi ge aandacht van de KVIH. Be halve het al genoemde project van de KBOK (Kontakt Be roepsleven Onderwijs Kat wijk) wordt via stages en korte arbeidsplaatsen gepoogd de jongeren aan werk te helpen. De heer Kruyt hoopt dat de overheid in deze problematiek overtuigend ingrijpt. Zachte heelmeesters maken ook hier stinkende wonden, aldus een persoonlijke overpeinzing van de voorzitteer van de KVIH. Biertapwedstrijden Een serie van zeven biertap wedstrijden in de Bollesn- treek is gisteravond begon nen in café Buitenbeentje in Noordwijkerhout. De wedstrij den staan open voor klanten en andere ongeoefenden. De 18 deelnemers dronken hun tapwerk zelf op of ze deelden de pilsjes aan elkaar uit waar door de stemming spoedig steeg. Het is de bedoeling dat in de komende weken nog zes andere cafés in de streek twee tapavonden zul len organiseren waarna ieder zes kandidaten mag sturen naar de grote finale op 19 fe bruari in Zomerzorg in Hille- gom. De deelnemende cafés zijn behalve Buitenbeentje: 't Kolkje in Beinsdorp, Hans en Mien in Nieuw Vennep, het Hillegomse Zomerzorg, 't Vierkant in Lisse, Van Diemen in Sassenheim, en de Doof pot in De Zilk. Inschrijfgeld is 2,50 maar voor dat geld mogen alle getapte pilsjes opgedronken worden. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. VALKENBURG B en W willen een „gemeentelijk" cadeautje hebben om aan te bieden in bijzondere omstan digheden. Daarom is een of ferte aangevraagd voor het vervaardigen van een speldje met het gemeentewapen. De Koninklijke Begeer B.V. heeft laten weten dat de een malige kosten van een model 1.175 gulden exclusief BTW zullen bedragen. De prijs voor de zilveren spelden zal ongeveer 35 gulden bedra gen. B en W vroegen daar voor het advies aan de ge meentelijke commissie be stuurszaken. A. de Vries (GPV) wees op de normen die daaraan ge steld moeten worden om de waarde en verrassingseffect te behouden. Ook het raads lid P. Mizee dacht dat men zo'n speld beperkt uit moet reiken om waarde van deze geste te behouden. Mevrouw A. van den Broek-Westerink (PvdA/PPR) dacht dat 'de gemeente naast het uitreiken van een zilveren speld op be paalde gelegenheden, de ge meente ook meer aandacht moet gaan besteden aan re- pressentatiegeschenken en stelt ook voor, dat aanschaf fing van broche een goede zaak zou zijn. Dit idee werd aangevuld door H. Dijkhui zen (CDA) die opperde dat schildjes geschikt zouden zijn voor representatie aan bezoe kende sportverenigingen uit het buitenland. De commis sie ging alvast akkoord met de aankoop van 100 zilveren speldjes. De inrichting voor een tijde lijke woonwagenkampje aan de Achterweg zijn door ge meentewerken geraamd op een bedrag van ruim 25.000 gulden. Van rijkswege kan men op een vergoeding reke nen van 6.000 gulden. Wan neer deze plaats definitief zal zijn, wordt een rijksbijdrage verkregen van 95 procent. Mevrouw Van den Broek in formeerde wanneer er zicht zal zijn op een definitieve standplaats. Burgemeester C. Sinke kon deze vraag moei lijk inschatten. Pas als de de finitieve afrit van de aan te leggen S4 aan de Achterweg bekend zal zijn, kunnen we ons beraden over een vaste woonwagenstandplaats meende hij. De commissie bestuurszaken kon unaniem akkoord gaan met het voor gestelde krediet. LISSE De Stichting Jena planschool behoeft heeft een nieuwe ruimte nodig om het onderwijs op behoorlijke wijze te kunnen doen plaatsvinden. Van die noodzaak is ook het collegë van B en W van Lisse overtuigd, zo blijkt uit het huisvestingsoverzicht van het basis-onderwijs tot en met 1989. Thans is de Jenaplan school gehuisvest in twee ge bouwen, namelijk een aan de Ooievaarstraat en een aan het Lisbloemplein en die gebou wen liggen ongeveer een kilo meter van elkaar af. Op 16 oktober van het vorige jaar telde de school een gemid deld aantal leerlingen van 158,2. In de huidige gebouwen situatie kan de school uitbrei den tot zeven groepen, het geen gebeurt bij 183 en meer leerlingen. Als dat gemiddelde daarna stijgt tot 212, kan een achtste groep worden gevormd en die grens zou volgens een prognose van het schoolbe stuur rond 1990 gehaald moe ten kunnen worden. Op dat moment is de school dus dui delijk uit haar jas gegroeid en zal in ieder geval nader in de huisvestings-situatie moeten worden voorzien. De minister acht één depen dance wel aanvaardbaar, doch het college stelt daar tegen over dat de huidige situatie be paald niet optimaal is. De huis vesting wordt daarnaast in fei te al ontoereikend als de ze vende groep kan worden ge vormd, omdat op dat moment de gemeenschapszaal eraan moet geloven. Daarom wordt dan ook gedacht aan het ple gen van nieuwbouw. De nieu we school komt uiteindelijk het beste tot zijn recht in het nog te ontwikkelen bouwge- bied Poelpolder Zuid II (ra ming circa 1800 woningen). Daarom zou de bouw van een nieuwe Jenaplanschool onge veer in 1988 plaats kunnen hebben. De gemeente raad van Lisse zal het voorstel om deze zaak als zodanig op het huis vestingsoverzicht op te nemen in de raadsvergadering van woensdag 15 januari aanstaan de behandelen. LEIDEN Ongeveer tie Cc procent van de patiënten mé een kwaadaardig gezwel krijj te maken met een verhoog jjj calciumgehalte in het bloej Mi (hypercalciaemie). Dat kan le "i' vensbedreigend zijn. De Haaj jj? se internist-oncoloog HI Sleeboom (36) concludeert i Va zijn proefschrift „Intravenei tri toegediend APD bij tumor-h> tel percalciaemie" waarop h P woensdag aan de Leidse uni versiteit hoopt te promovere ha tot doctor in de geneeskundi cJii dat de botafbraak kan worde 9c tegengegaan door een bepaal medicament, het bisfosfonaa m APD. Kanker kan de normal Mi botafbrekende cellen activd-23 ren. Als de nieren niet in staal 9® zijn de extra kalk die daardoo w< in het bloed komt in de urin uit te scheiden, kan dit d dood van de patiënt tot gevol L hebben. De meest geschikt behandeling is uiteraard d behandeling van de kwaadaai iS dige tumor zelf. Maar als da niet mogelijk is of te lan P: duurt is remming van de vei p hoogde botafbraak het mees zinvol. Het proefschrift ver k meldt de resultaten van ee f onderzoek in het Ackdemisc Ziekenhuis in Leiden onde leiding van prof. O.L.M. Bi voet. Daar kregen 73 patiënte! die tengevolge van ee jj§> kwaadaardig gezwel een t ||i hoge concentratie kalk in he f. bloed hadden via de bloedbaa f/ APD toegediend. Bij alle pa tiënten daalde het calciumge halte en bij 69 van hen (9 procent) werd het zelfs normaal. Er werden geen bij| werkingen vastgesteld. Sle» boom noemt APD dan ook ee aanwinst bij de acute behande] ling van hypercalciaemie.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 12