Bert Geerlings lapt nog steeds het heden aan zijn afwachtende laars „Personeel vooral in Randstad werven Gemeente bespaart miljoenen op energie £IDEN OMGEVING £aid&a<3owuvnt DINSDAG 7 JANUARI 1986 PAGINA 11 natie 'smVnge auto vrouw was er bijna acht inden later nog ontdaan i. Tijdens behandeling van ir zaak kon ze haar emo- niet bedwingen en was af toe een snik hoorbaar. De kjw was op 25 mei 1985 op A4 in Sassenheim aange- iden, omdat de remmen haar auto (waarin zij met kinderen zat) niet of iwelijks functioneerden, lerzoek wees uit dat de ileidingen waren doorge it. „In augustus waren de hijven en remvoerin- vervangen en in maart wat aan de rem- }n gedaan", legde de ver- :hte uit. Zij had tegen haar gezegd dat er iets mis met de remmen, maar zei dat alles in orde was. reed regelmatig in de en zij maar af en toe. echtpaar had de wagen ir 2500 gulden bij een ga- 'n Leiden gekocht en er jaar lang in gereden, irdat de politie de rotte leidingen ontdekte. Toen man verhaal ging halen de garage, zei de garage- ider dat hij inderdaad niet x de remleidingen had ge ien. „Dat was het enige", jw. Van Ek eiste i boete van 75 gulden. „Als had geweten dat het zo'n 'Jfee auto was, dan was ik er ;t met mijn kinderen inge st". zei de vrouw. Mors es verlaagde de gevraagde ,ete tot 50 gulden. „Als ik advocaat was zou ik advi- en eens te kijken of er jppen mogelijk zijn tegen garage", zei hij tot slot te- fi de vrouw. i meeste mensen stappen achter het stuur van een Ito wanneer ze hun rijbe- Jjs hebben gehaald, maar er ti er ook die dat geduld kunnen opbrengen. In fnmige gevallen wordt dat duld ook wel erg lang op proef gesteld, bijvoorbeeld frnneer iemand meerdere lamens nodig heeft om het aan-^e papiertje te halen. Dat varild ook voor een jongeman Be£ op 5 juli 1985 in Noord- irenc&k achter het stuur van een werd aangetroffen en rijbewijs kon tonen. Het irtuig waarin hij zich glJj^ortbewoog was ook niet li jrzekerd en tot overmaat in ramp werd de jongen om rijbewijs gevraagd nadat een aanrijding had ver- [rzaakt. Kortom, grote mal- |ur- Aan de rechter vertel- [XI f hij dat hij al drie keer )or zijn rijexamen was ge 1 jkt. )j£jn auto was na de botsing beslag genomen. „Volgens I politie zou die 500 gulden aard zijn", merkte Mors- jiis op. Dè verdachte, een 0t slome, slungelachtige s Vaii,gerii was het jaar niet ge- mee eens. Op de vraag Beitike waarde de wagen dan vertegenwoordigde, ant- enebordde de jongen resoluut: soorJOOO gulden". Daarop wilde R^lorshuis weten wat hij voor auto had betaald. „400 gul- bo^-^ ze, je jongen tot alge- eiger^je vrolijkheid van de pu- J*nïeke tribune. De verdachte e"®r%de aan Morshuis uit dat hij auto wel had willen ver stukjkeren, maar dat hij geen ^ëJ"en)rzekering kreeg omdat hij lelin^en rijbewijs had. Officier ^fin jushtie Van Ek knikte "^grijpend en zei: „Als je "ee*)en rijbewijs hebt kun. je v^rpuwens beter geen verzeke- nemen. De verzekering Haalt toch niet uit juist om e, diejt je geen rijbewijs hebt" d uit-jorshuis wilde weten of de scom-jngen nog steeds met zijn eatie-jjbewijs bezig was. Deze muleftikte. „Bij welke vroeg Van Ek. „Eh, maait laatste was Duijndam", zei verdachte na enig naden- open. De officier eiste voor eatie-et rijden zonder rijbewijs lO gulden en voor het on- crzekerd rijden verbeurd prklaring van de auto en iK| 6n voorwaardelijke ontzeg- ing van de rijbevoegdheid Dor zes maanden met een toeftijd van twee jaar. „Dat iatste moge misschien lu lek lijken", voegde Van Ek fan zijn eis toe. Ludiek, om- fat je van iemand die geen Ijbewijs bezit geen rijbewijs dt hijunt afpakken. Maar Van Ek wordpg uit van de mogelijkheid ou déat de verdachte ooit nog e varens zijn rijbewijs haalt. „Ik niet of het ludieke tot u doorgedrongen", ir.for- eenderde Morshuis bij de ver- haaipchte. „Eh, moet ik nog geld Dejetalen?",*was diens enige re- iseerfctie. ar le-jHoeveel rijscholen heeft u ver4genlijk gehad", vroeg Mors- daliuis, die de jongen volgens een^ eis veroordeelde. „Eh, korentje maar". „Ik kreeg even Woufe indruk dat u er meer >mdatieeft gehad", zei de rechter. isver-JJa, ook bij Noordzee", wist elangie verdachte nog uit zijn ge- imentleugen op te diepen. „Wan- vooi^er doet u weer examen?", e ene»Nou, voorlopig niet hoor", van^lonk het moedeloos, KEES VAN HERPEN NEERLANDS OUDSTE INWONER WORDT 108 JAREN De hemelse machten en krachten (met inbegrip van het koor der engelen dat hem eens, volgens het geloof der Kerk, naar het paradijs moet begeleiden, waar de martela ren hem zullen opwachten) hebben nog niet ingegrepen: Bert is, hoewel dun in het vlees, nog veel te taai voor hen. Het enige nieuws eigen lijk dat er over Albert Geer lings te melden valt is, dat zijn pitje wat lager is gaan branden in het afgelopen jaar. Je zou aangaande zijn constitutie een bulletin kun nen verstrekken: „Vorig jaar is de lichamelijke conditie van de heer Geerlings enigs zins achteruit gegaan, waar door hij wat meer bedrust nodig heeft. Geestelijk is hij nog goed gezond". En dat is heel wat waard op die leef tijd. Overmorgen, donderdag 9 januari, wordt Albert Geer lings, Neerlands oudste man nelijke inwoner, 108 jaar. Er gens in den lande is nog een mevrouw die wat ouder is, maar dat deert Bert Geer lings niet in het minst. „Ik pak ze allemaal!", heeft hij een keer gezegd; hij was er niet zo lang geleden nog van overtuigd de langste adem te hebben. Maar nu gaan toch de jaren tellen bij deze Met- husalem der jongste tijden, deze met het vel over been beklede levenskampioen. Leiden, en in het bijzonder de Lorentzhof, waar de oude man resideert, schijnt een ge zond klimaat te hebben. Omdat er de afgelopen twaalf maanden in het le vensritme van de oersterke Bert Geerlings weinig is ver anderd, grijp ik maar terug naar het feest van vorig jaar. Een hele belevenis die ik me nog best herinner. Overmor gen komt Leidens burge meester Cees H. Goekoop voor de zesde keer op ver jaarsvisite; met ambtsketen en geschenken. In al die ja ren is er een soort delicate vertrouwensrelatie tussen Bert en Cees gegroeid. Hoe wel de burgervader er wel moeite voor heeft moeten doen. Hij nam namelijk elk Vorig jaar legde burgemeester Goekoop zijn oudste inwoner nog in de watten met een paar kistjes welriekende sigaren. jaar steevast, met een bewon- derswaardige hardnekkig heid, de verkeerde sigaren voor Bert mee. Maar op die hoogtijdag begin '85 offreerde de magistraat het waarschijn lijk juiste formaat rokertjes: „Een dubbele doos echt goeie sigaren hè?", meende hij, en overhandigde de jarige die toch nog met enige argwaan de feestgave beschouwde twee geurende houten kistjes. Plus een stropdas met de Leidse sleuteltjes en een foto boekje over Leiden buiten de singels. Het was een kostelijke bij eenkomst, vorig jaar, rond ta nige Albert die met z'n dikke eeuw als een pyramide langs de gasten heen keek. Behalve de zich verbaal manhaftig werende burgemeester hij moest alle zeilen voor een re delijke conversatie bijzetten waren daar ook de vijf be jaarde kinderen van de patri arch: de oudste zoon was 77 en Berts jongste dochter pas 62. Hoogtepunt van de bij eenkomst was een spontane onvervalste vloek, geprodu ceerd door de jarige, waarvan iedereen ondersteboven ge raakte. Maar zo niet Cees Goekoop, die als een bemin nelijke gemeentelijke thera peut de Leidse mijlpaal Bert toevoegde: „Bijt maar goed van u af hoor, beste meneer Geerlings!" Maar ook dat ad vies ontging Bert ten enen male. Uit Groningen Misschien wordt het over twee dagen voor Albert Geerlings en de zijnen weer een niet te peilen gedenkdag: Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. U kunt mij telefonisch of schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071 - 12 22 44 op toestel 10. ter qua karakter is een le vend geschiedenisboekje, waarvan de laatste bladzijden zich alleen nog maar tussen vier muren in het Lorentzhof laten schrijven. Ach, je kunt terug verlangen naar de tijd, niet zo lang geleden, dat Bert met een 95-jarige buurman, een „broekje", ruziede over berichten in de krant Bij gelegenheid van Berts 108ste geboortejaar ontving ik onlangs boeiende genealo gische informatie van J.Geerligs in Amersfoort, via allerlei lijnen nauw verwant met Bert Geerlings. Het scheelt slechts een „n", maar de „roots", de wortels van het geslacht, liggen omtrent de helft der 17e eeuw. Wel nu, meneer J.Geerligs laat mij het volgende weten. „Al- bert Geerlings', en ook mijn voorouders, vestigden zich in de neder-graafschap Ben- theim, tegenwoordig ten oos ten van Twente. Mogelijk al in de tijd van de volksver huizing, toen de Saksers van uit hun stamland Sleeswijk- Holstein door de Hunnen werden verdreven". Dat moet dus rond de 5e eeuw zijn geweest. Enfin: „De boerderij van de Geerli(n)gs- familie wordt echter voor het eerst als Gherlinck vermeld in een acte uit 1354, als lig gend in Havekinchem (nu Haftenkamp), behorende tot het kerspel Uelsen. Later trokken Alberts (Berts dus) voorouders weg naar Nie- huys, nu Neuenhaus in Wëst- Duitsland, dat in 1369 stads rechten kreeg. De van de boerderij weggetrokken le den van de familie komen in de archieven van Neuenhaus voor als Gherliches (1521), Gerliges (1612). Toen begon nen werd met het bijhouden van een kerkregister (ca. 1660), komt de familie naam erin voor als Geer- lichs". Al gauw werd dat Geerligs, en in een enkel geval ook Geerlings. Geerligs, evenwel, is de meest voorkomende fa milienaam, als het gaat om de familie die afstamt van Neuenhaus; zowel in Duits- overgrootpapa wordt, als vol waardige mens, honderd en acht jaren. Bij elke verjaar dag weer en dat gaat zo door, sinds lang vertelt de krant, dat Bert Geerlings een Grunniger is, van Oldenho- ven, en dat hij 54 jaar ge trouwd was met M.F. van der Lof, die een kwart eeuw ge leden overleed; dat hij tuin man is geweest in de Hortus Botanicus en met pensioen ging toen de Duitsers in '43 al een paar jaar hier te lande molshopen hadden gegraven. Bert Geerlings een vastbij- land als in Nederland. In de familie Geerligs kwamen de voornamen Albert, Gerard, Hendrik en Harmen het meest voor. Een traditie die generaties lang gehandhaafd bleef, tot het niet meer als welhaast een doodzonde werd beschouwd als kinde ren niet meer de naam van de ouders en grootouders kregen. Albert Geerlings verst teruggaande, aanwijs bare voorvader was dan ook een Albert Geerlichs, die in 1674 in Neuenhaus overleed. „Van een broer van hem, Hendrik, die in 1671 over leed, is ondergetekende J.Geerligs te Amersfoort een afstammeling". Tot in 1800 woonden de voorvaderen van onze Ne derlandse, Leidse kampioen in levensjaren, in Neuenhaus. „Maar de in 1810 in Neuen haus geboren Garrijt Geerligs trok naar het Groningse Gro- tegast, waar hij trouwde. De uit dit huwelijk in 1850 gebo ren Petrus Geerligs tekende bij de aangifte van de geboor te van zijn kinderen als Geerlings, welke familie naam derhalve die van Al- bert werd". Als het allemaal goed zit, komt onze 108-jarige Bert Geerlinghs dus van Neuenhaus. Als een echte Saks". Bert Geerlings, die ouwe doorzetter, zit goed. Zeker wat z'n naam betreft. En zijn vroegste bloed werd inge pompt door vasthoudende ge neraties van Geerlings, Geer ligs, Prinsen Geerligs, Geer- lich Wvchman (1598). Nog eenmaal informant J.Geer ligs uit Amerfoort: „Mag Al- bert Geerlings de hoogste leeftijd gehaald hebben die ooit in de familie voorkwam, een andere afstammelinge van Albert, namelijk in 1674, genaamd Alberta Geerligs, geboren in 1882, overleed in 1984 op bijna 102-jarige leef tijd in Amsterdam". Een sterk geslacht, zullen we maar zeggen. Op de grens van Bentheim met Twente. Met een onverwoestbare uit loper naar Leiden. Voorschoten heeft gebrek aan kleine huurwoningen VOORSCHOTEN De ge meente Voorschoten kampt met een groot gebrek aan klei ne huurwoningen. De nadruk in het woningbouwprogramma zal daarom moeten liggen op kleine woningen met maxi maal drie kamers en een huurprijs tot en met 450 gul den per maand. Dat staat in de Volkshuisvestingsnota 1985- 1990 die de gemeente Voor schoten heeft laten verschij nen. De nota schetst de huidi ge situatie en de toekomstige behoefte aan woningen. Bij de gemeente Voorschoten staan op het ogenblik een klei ne 800 woningzoekenden inge schreven. Zo'n 450 daarvan staan als urgent te boek. Drie kwart van' de woningzoeken den wil een woning met 3 of minder kamers. Ongeveer 70 procent is bereid maximaal 450 gulden huur te betalen. De ingeschrevenen zijn voorna melijk jonge mensen met een laag inkomen, die een 1- of 2- persoonshuishouden hebben of gaan voeren. Twee derde woont nog niet zelfstandig. Het totale aantal woningen in Voorschoten bedraagt zo'n 8000. Iets meer dan 3000 zijn huurwoningen. Daarvan zijn 1641 ondergebracht bij het ge meentelijk woningbedrijf en de woningbouwverenigingen. Over de resterende particulie re 1445 huurwoningen heeft de gemeente bij iets minder dan de helft wat te zeggen bij toewijzing. In juni vorig jaar verschenen de resultaten van een volks- huisvestingsonderzoek. Daar uit blijkt dat het woningaan bod in de komende jaren lang niet overeenkomt met de ver wachte vraag. Het gevraagde aantal woningen kan vermoe delijk wel worden gebouwd, maar de typen woningen die worden gebouwd komen niet overeen met de verlangens van de woningzoekenden. Zo zal volgens de nota na 1990 nog altijd een behoefte van 270 woningen in de sociale huur sector bestaan. COMMANDANT RIJKSPOLITIE IN NIEUWJAARSTOESPRAAK: DE LIER De rijkspolitie in het district 's-Gravenhage gaat nieuw personeel vooral in de Randstad werven. Dit zei ko lonel J. van de Ban, comman dant van de rijkspolitie in het district 's-Gravenhage gister middag tijdens de nieuwjaar stoespraak die hij in de ge meente De Lier hield. „Door sollicitaties naar andere diensten, districten en naar het bedrijfsleven is de sterkte van ons politiekorps nog steeds beneden het niveau dat nodig is", aldus de commandant. De Algemene Inspectie van de rijkspolitie is inmiddels tot een gerichte werving en selectie in de Randstad overgegaan. „De resultaten blijven echter nog achter bij de verwachtingen. Het merendeel van de sollici tanten blijkt namelijk nog steeds uit andere delen van het land dan de Randstad te komen", aldus Van de Ban. De commandant merkte op dat het 40-jarige korps rijkspo litie nog niet eerder in zijn be staan met zulke ingrijpende veranderingen is geconfron teerd als het afgelopen jaar. Hierbij doelde hij vooral op de reorganisatie, van een aantal diensten die voor vele mensen een verandering van dienst, functie en rang betekende. Ook de toenemende deconcen tratie van bevoegdheden naar districtsniveau vroeg inspan ningen van commandanten en administrateurs van de land- groepen.„Voor komend jaar zal een deconcentratie van be heersbevoegdheden weer veel aandacht vragen. Het is mijn bedoeling om, daar waar het uit oogpunt van een efficiente bedrijfsvoering noodzakelijk is, bevoegdheden nog verder te deconcentreren naar groepsniveau", voegde Van de Ban daar nog aan toe. Ook noemde hij de oprichting van een dienst persoonsbevei liging eind vorige jaar. Deze dienst krijgt een uiteindelijke sterkte van ongeveer 70 man. De ontwikkelingen met be trekking tot de automatisering worden voortgezet. „Hierbij denk ik bijvoorbeeld aan het automatiseren van het systeem bij de afhandeling van bekeu ringen". Komend jaar wordt een begin gemaakt met onderhandelin gen met de Rijksgebouwen dienst over noodzakelijke nieuwbouw of verbouw van een aantal groepsbureau's. „Het is nog steeds moeilijk om inzicht in deze weerbarstige materie te krijgen. De rijksfi nanciën laten tot nog toe niet toe dat hierin op korte termijn verbetering komt". Commandant Van de Ban be sloot zijn toespraak met een pleidooi voor betere communi-' catie binnen en buiten de or ganisatie. „Een passend voor nemen lijkt mij dan ook dat wij ons in 1986 toeleggen om goed naar elkaar te luisteren. Ons korps moet er vooral op gericht zijn om de dienst aan de samenleving te verbeteren. We zullen de trends in die sa menleving moeten herkennen en ons dienstenpakket daarop moeten afstemmen". Kolonel J. van de Ban: „...merendeel sollicitanten komt van bui ten de Randstad". NIEUWE BEZUINIGINGEN OP STRAATVERLICHTING LEIDEN Het energiebe sparingsplan, zoals dat in het begin van de jaren tachtig door de gemeente werd op gesteld, heeft zijn vruchten afgeworpen. Gebleken is dat over 1985 door energiebespa rende maatregelen de ge meente een miljoen gulden in de eigen portemonnee heeft kunnen houden. Nieu we maatregelen zullen nog eens 1,6 miljoen gulden ople veren, zo wordt verwacht. gerealiseerd bij de openbare verlichting. Hoewel het aan tal straatlantaarns de afgelo pen jaren steeds is gestegen (momenteel bedraagt dit aantal ruim 11.000) is het energieverbruik door ge bruik te maken van energie arme verlichting aanzienlijk gedaald. De laatste twee ja ren valt echter weer een stij gende lijn te constateren het geen nieuwe maatregelen noodzakelijk maakt. Voorge steld wordt om de straatver lichting per wijk te gaan re gelen en het op stille uren te dimmen, zonder dat echter de veiligheid op straat in ge vaar mag komen. Daarnaast zijn energiebespa rende maatregelen genomen in een aantal zwembaden en sportaccommodaties. De be sparingen zijn niet spectacu lair maar wel rendabel. Ook de aansluiting van diverse gemeentelijke gebouwen op de stadsverwarming heeft positieve resultaten afgele verd. Voor de komende jaren is de aansluiting op het net te verwachten van het nieuwe politiebureau aan de Lange- gracht, het Stadsbouwhuis, de Groenoordhallen en het Pesthuis. Overwogen wordt het net tot Leiderdorp uit te breiden en ook het gebouw van de sociale werkvoorzie ning en het zwembad De Zijl er op aan te sluiten. Aan de basis van het ener- giebesparingsplan ligt een automatisch verwerkingssys teem dat het verbruik in alle gemeentelijke gebouwen, scholen en sportaccommoda ties registreerd. Hierdoor wordt het mogelijk stijgingen en dalingen onmiddellijk te constateren en te corrigeren. Voor de komende jaren is het plan nog voor tal van ge bouwen in Leiden een bespa ringsplan te ontwerpen. Uit cijfers uit de gisteren uit gebrachte energienota van de gemeente blijkt dat het energieverbruik de gemeente jaarlijks acht miljoen gulden kost'. De schoolgebouwen zijn hier voor meer dan een der de verantwoordelijk voor. De openbare verlichting kost in het totaal 21 procent van het totale energieverbruik ter wijl gemeentelijke gebouwen voor 18 procent afnemen. GS: gronden voor Leidse Baan terug aan oude eigenaars DEN HAAG/VOOR SCHOTEN De gronden ten noorden van de Pa penlaan worden binnen kort te koop aangeboden aan de voormalige eige naars. Slechts enkele ge deelten zullen gebruikt worden voor de bouw van de Leidse wijk Stevens hof. Dat antwoorden Ge deputeerde Staten (GS) op vragen van CDA-Statenle- den L.T.M. Offringa- Knibbe, P.G.J. Bakker en A.P.J. van der Weijden. Zij vroegen uitleg over de verkoop van gronden die ooit door de Provincie waren aangekocht voor de aanleg van een snelweg van Leiden naar Den Haag. Die aanleg ging naderhand niet door en de drie Statenleden wilden onder meer weten wat er met de gronden ging gebeu ren en wat de gevolgen voor grondaankopen in de toe komst zouden zijn. Zij waren bang dat de voormalige eige naren niet benaderd zouden worden. Strikt genomen is de provincie daar niet toe verplicht, maar GS willen rekening houden met de be langen van de grondeigena ren. Als een voormalig eige naar de grond niet wil terug kopen, geeft de provincie voorkeur aan een boer-koper die een beheersovereen komst wil afsluiten. De peri kelen rond de gronden leve ren volgens GS geen nadeli ge gevolgen voor grondaan kopen in de toekomst op. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, za terdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 11