Italië sluit poorten voor ongewenste gasten „Spanje uit NAVO als meerderheid dat wil" „Deksel op Sovjet-Unie" Burgemeester Moskou met pensioen gestuurd Beroemdste Duitse arts voor rechter wegens stervenshulp Libië tot de tanden bewapend BUITENLAND CaidóaQowiant ZATERDAG 4 JANUARI 1986PAGINA 4. Pinochet treedt in 1989 af BONN De Chileense junta leider en president generaal Augusto Pinochet heeft in een interview met het Westduitse dagblad Die Welt gezegd, dat hij na het einde van zijn huidi ge ambtstermijn zal aftreden. Dat is in 1989. „De meerder heid van het Chileense volk eiste in 1973 een militaire in terventie om het land te red den van een communistisch regime dat Chili binnen de Russische invloedssfeer wilde brengen. Denk maar aan Cuba", aldus Pinochet. „De af gelopen twaalf jaar hebben wij een rechtvaardige, vrije en moderne maatschappij opge bouwd". Pinochet kwam in 1973 aan de macht door middel van een bloedige staatsgreep tegen de democratische gekozen rege ring Salvador Allende. Sinds enige tijd heeft de generaal echter te kampen met een steeds krachtiger oppositie. Sri Lanka onderzoekt thee op arsenicum COLOMBO Sri Lanka on derzoekt volgens kringen in de hoofdstad Colombo zijn ex portthee op de aanwezigheid van arsenicum. Guerrilleros van de Tamil-minderheid, die vechten voor een autonome staat, hebben bekendgemaakt dat zij een theezending naar de Verenigde Staten hebben vergiftigd. Een vooraanstaan de thee-exporteur zei dat ook de ambassades van de Vere nigde Staten en Groot-Brittan- nië bedreigingen over vergif tigde thee hebben ontvangen. Thee is Sri Lanka's voornaam ste bron van inkomsten aan buitenlandse deviezen. „Zuivering" bij rijkswacht BRUSSEL De officieren van de Belgische rijkswacht die verantwoordelijk zijn ge steld voor het uit de hand lo pen van de rellen in het Hei- zelstadion in mei vorig jaar zijn overgeplaatst. De rijks wacht ontkende dat de over plaatsingen te maken zouden hebben met de gebeurtenissen in het stadion, waarbij 39 men sen om het leven kwamen. Het dagblad De Morgen sprak echter van een „zuivering" en zei dat vier hoge officieren bu- reaubanen hebben gekregen. Deze officieren werden door een parlementaire commissie verantwoordelijk gesteld voor de slechte veiligheidsvoorzie ningen in en rond het stadion. Vorig jaar in Zuid-Afrika 137 executies JOHANNESBURG In de centrale gevangenis van de Zuidafrikaanse hoofdstad Pre toria zijn in 1985 in totaal 137 misdadigers door middel van ophanging terechtgesteld. Vijf ennegentig waren zwart, 37 van gemengd bloed en vijf blank. Bij de aantallen zijn niet inbegrepen de personen die in de onafhankelijk ver klaarde voormalige thuislan den Transkei, Bophuthatswa na, Ciskei en Venda werden terechtgesteld. In Zuid-Afrika staat de doodstraf op moord, beroving met geweldpleging, aanranding, ontvoering, braak met diefstal onder verzwaren de omstandigheden en hoog verraad. Voice of America op de middengolf MUNCHEN De Amerikaanse zender Voice of America (VOA) begint overmorgen roet uitzen dingen voor West-Europa via de middengolf. Het nieuwe Engels talige programma is dagelijks ge durende tien uur te beluisteren (1197 kilohertz band). Tot dusvei werd de internationale diens van de VOA alleen op de korte golf uitgezonden en werd de mid dengolf gebruikt voor uitzendin gen die op Oost-Europa gerichi zijn. De programma's bevatten Amerikaanse muziek, internatio naal en regionaal nieuws, inter views en commentaren, aldus de VOA Anti alcoholcampagne Sovjet-jeugd mislukt MOSKOU Twee Russische artsen hebben in een artikel in het partijblad Pravda er kend, dat de campagne tegen drankmis bruik door de Sovjet-jeugd „niet het gewen ste resultaat heeft bereikt". Zes maanden nadat partijleider Michail Gorbatsjov per soonlijk de campagne tegen dronkenschap op gang had gebracht, moet volgens de dok ters Krilov en Serdzjoekovskaja worden toegegeven dat er weinig is veranderd. Uit hun artikel kan worden opgemaakt dat ne gen van de tien drank-verslaafden de alco hol als het ware met de moedermelk bin nenkrijgen: zij zijn vóór hun vijftiende jaar gaan drinken. „En het eerste glas wordt nog altijd aangereikt door naaste familie", aldus de artsen. Amerikanen willen aids-onderzoek VIRGINIA BEACH/ATLANTA Uit een onderzoek van het Ameri kaanse Gallup-instituut is gebleken, dat 72 procent van de Amerikanen wil dat er een landelijk bloedonder zoek komt naar de verspreiding van aids. Bijna tachtig procent van de on dervraagden was van mening dat ho moseksuelen die solliciteren naar een baan waar ze met voedsel omgaan, moeten worden verplicht een aids-on- derzoek te ondergaan. Zeventig pro cent vond dat zo n onderzoek ook moet gelden voor toekomstige leraren, artsen en verplegers of verpleegsters. Sinds de ziekte in 1981 officieel werd vastgesteld, zijn in de VS meer dan 12.000 gevallen van aids geregistreerd. Joden en moslims samen contra dierbeschermers LONDEN In Groot-Brittannië hebben orthodoxe joden en moslims een front gevormd tegen groeperin gen, die ijveren voor de rechten van het dier en die actie voeren tegen het rituele slachten op godsdiensti ge grond. De Britse wet bepaalt dat dieren die voor de menselijke consumptie zijn bestemd, verdoofd moeten worden alvorens te worden geslacht. Maar een uitzondering wordt gemaakt voor joden en mos lims. die zeggen dat deze praktijk strijdig is met hun geloof. In een rapport hebben dierbeschermers nu verklaard dat ritueel slachten het dier meer pijn be zorgt dan het gewone slachten. De Britse regering kan naar aanleiding van het rapport ritueel slachten verbieden, maar joden en moslims vertrouwen erop dat het niet gebeurt. Gebeurt het wèl, dan zou Groot- -Brittannië het eerste EG-land zijn dat ertoe overgaat. Betico Croes naar - ziekenhuis in Miaml^ ORANJESTAD De Arubaanse pol^ ticus Betico Croes is gisteren per vlieg, tuig overgevlogen naar Miami (Florï da) en opgenomen in de neurochirurgfc sche kliniek van het Jackson MemorL, al Hospital van de universiteit van M£r ami. De toestand van Betico Croes volgens de behandelende artsen n< steeds kritiek. De beslissing om Cro over te brengen naar Miami werd gen<i! men na overleg tussen de artsen en fa milieleden van Betico Croes. In 198L werd Croes al eens in Miami behad deld, nadat hij zwaar gewond was raakt door een politiekogel. |f ROME Voor buitenlan ders wordt het voortaan een stuk moeilijker Italië binnen te komen en er te blijven. De Italiaanse re gering heeft een aantal maatregelen- genomen, die de traditionele Italiaanse gastvrijheid voor buiten landers wel eens drastisch kan beperken. De nieuwe maatregelen zijn een rechtstreeks gevolg van de terroristische acties van de laatste maanden in Italië. Met name de kaping van de Achil- le Lauro en de bomaanslag op het Romeinse vliegveld Fiumi- cino hebben de autoriteiten doen inzien, dat er behoefte is aan een serieus vreemdelin genbeleid. De vreemdelingenregistratie in Italië is zo'n puinhoop, dat de overheid alleen een vage schatting kan geven van het aantal uitgegeven verblijfsver gunningen: tussen de 600.000 en 1,2 miljoen. Zo'n administratieve chaos is ideaal voor vreemdelingen met onwettige en immorele bedoelingen, terroristen bij voorbeeld. Het internationaal terrorisme heeft Italië niet voor niets als werkterrein uit gekozen. Dit gebrek aan orde in het vreemdelingenbeleid is door Italiaanse politici tot nog toe verdedigd met een verwij zing naar de aantrekkings kracht van dit land voor toe risten. Dat wordt nu anders. Buitenlanders zonder vergun ning riskeren maandenlange gevangenisstraf. Die straf geldt ook voor diegenen, die zonder aangifte hun huis openstellen voor buitenlan ders. De buitenlanders die nu illegaal zijn, krijgen de ko mende drie maanden de tijd om hun verblijf te regelen. Aan de grenzen zal scherper worden gelet op wie er binnen komt. Veel burgers van Arabi sche staten, die tot nog toe zo maar Italië binnen konden, zullen voortaan een visum moeten halen op het consulaat. De toeristen wereld heeft al de vrees geuit, dat de nieuwe maatregelen een ongunstig ef fect zullen hebben op het toe risme in het komend seizoen. Maar de regering verzekert dat de toeristen vrijuit gaan, tenminste als ze hun termijn van dertig dagen niet over schrijden. „Recente voorvallen leren ons dat we het de vreemdelingen tot nog toe te gemakkelijk hebben ge maakt", aldus de Italiaanse re gering. Op de Filipijnen is de campag ne voor de op 7 februari te houden presidentsverkiezingen in volle gang. De kandidaten van de oppositie, mevrouw Aquino en haar running-ma te" Salvador Laurel, waren gis- Campagne Aquino teren op toernee in het noor delijke gebied Luzon (foto), waar president Marcos van daan komt en zijn grootste aanhang heeft. Aquino en Lau rel hebben in hun verkiezings programma onder meer opge nomen, dat de grote Ameri kaanse militaire bases op de Filipijnen in elk geval tot 1991 open blijven. Over de tijd daar na kan onderhandeld worden. MOSKOU Nog geen twee weken nadat Viktor Grisjin zijn post als partij leider van Moskou heeft verloren, is ook de burge meester van de Russische hoofdstad met pensioen gestuurd. Het vertrek vaii de 77-jarige Vladimir Pro- myslov werd via de Sov jettelevisie bekendge maakt. De opvolger van Promyslov is Valeri Sai- kin, directeur van de Mos- kouse ZIL-autofabriek. Promislov werd vorig jaar openlijk in Russische kranten bekritiseerd naar aanleiding van een onderzoek naar bouw- schandalen in Moskou. In 1966 werd Promislov lid van het centrale Comité van de com munistische partij. Men ver wacht dat hij ook deze positie zal verliezen als 25 februari op het partijcongres een nieuw Centraal Comité gekozen zal worden. Het bestuursapparaat en de partij in Moskou hebben altijd een grote invloed gehad op de politiek in de Sovjet Unie en de vervanging van Promislov en Grisjin wijst erop, dat beide onder invloed zijn gekomen van Gorbatsjov en zijn aan hangers. Dé oudgedienden Grisjin en Promislov werden gezien als aanhangers van wij len Leonid Brezjnev. Over de nieuwe burgemeester Valeri Saikin is weinig be kend. Hij is geboren in 1937 en begon in 1956 zijn loopbaan als arbeider in de Zil-autofabriek en klom op tot algemeen di recteur in 1982. Sovjet-Unie bouwt vliegtuig dat veel op Boeing 757 lijkt MOSKOU De Sovjet-Unie zal naar verwachting binnen vijf jaar eën nieuw, zuinig type verkeersvliegtuig in produktie nemen. De regeringskrant Iz- vestia heeft dit gemeld. Uit de tekening die bij het artikel in de krant is afgebeeld, blijkt dat het toestel veel lijkt op de Boeing 757, die in 1983 in ge bruik werd genomen. Het toe stel is ontworpen door Alexei Tupolev, de zoon van de le gendarische Andrei Tupolev, die veel van de Russische mili taire en civiele vliegtuigen heeft ontworpen. BONN Duitslands be roemdste en meest om streden arts, professor dr. Julius Hackethal, hangt een gevangenistraf van minstens zes maanden bo ven het hoofd. Hackethal móet terecht staan omdat hij in april 1984 een dood zieke, aan kanker lijdende vrouw stervenshulp ver leende. Hij liet de 69-jarige vrouw een beker met zoveel cyaankali drinken, dat ze vrijwel onmid dellijk stierf. Tevoren had de arts het dringende verzoek van de vrouw om haar te laten sterven, op film vast laten leg gen. Toen de patiënte dood was, belde Hackethal zelf de politie met de mededeling dat hij „indirecte actieve stervens hulp" had verleend. De zaak baarde destijds veel opzien in de bondsrepubliek, vooral na dat het aangrijpende gesprek van Hackethal met de patiënte door de televisie was uitgezon den. Hackethal verdedigde zich door er op te wijzen dat hij slechts de laatste wil van een zieke, afschuwelijke pij nen lijdende vrouw had geres pecteerd. Hackethal is de be roemdste Duitse arts sinds de legendarische Sauerbruch. Zijn behandelingswijze van bepaalde soorten kanker geldt als baanbrekend. De meeste collega's kunnen zijn bloed echter wel drinken omdat hij voortdurend op provocerende wijze heilige huisjes in de me dische wereld omver trapt. Met zijn stervenshulp wilde Hackethal de discussie over de toelaatbaarheid van stervens hulp opnieuw aanzwengelen. Dat is hem in ieder geval ge lukt. SMIDJE VERHOLEN EN DE KNAP-MUTATOR 1175) .„De rest is nu ook gauw verteld, Ma jesteit," zei smidje Verholen. „Doctor Polnyck was razend en schold Kille Klansky de kale schedel vol. Hij zwaaide woest met de krant en maakte de Kille uit voor alles wat mooi en lelijk was." „Dan zijn wij nu helemaal in de picsjr.., zoals de Engelsen het zo treffend weten uit te drukken," zei Koning Antonyc II. „Die schurk van een Polnyck was natuurlijk van oordeel, dat ze die proeven met de KNAP-mutator nóóit op één plaats hadden mogen houden. Daarmee waren ze veel te veel in de gaten gelopen en zo doende was hij gedwongen uw land eerder te verlaten dan hij oorspronkelijk misschien van plan was." „Precies!" hernam smidje Verho len. „En daarmee zijn we aan het eind van ons verhaal. Kolonel Plimmp hengelde Pjotr No- grottr netjes uit mijn smidse weg, en schoof mij in zijn plaats." „Ja ja..," knikte de Koning geamuseerd. „Dat kon dus zo gemakkelijk, om dat U er uitzag als een tweelingbroertje van de beruchte Pjotr Nogrottr. Vervolgens voer U met dat hele stelletje misdadigers naar Boecograd toe, alwaar U met de onderzeeboot voor anker ging in de haven. En die dwaas van een Polnyck had U verteld, dat hij Koning wou worden van Nicolagonië, Keizer van Europa, ja zelfs Impera tor van het Heelal. Nou.., we zullen hem léren koning-keizeren! Wat jij, Bravhencky?" „Ik ben het héélmaal met U eens, Majesteit," ant woordde de heer Bravhencky. „Doch nu de he ren Verholen en Pond U zo precies hebben ver teld wat zij allemaal voor U en ons dierbare va derland gedaan hebben, mag ik mij dan ver stouten U even te herinneren aan de richtlijnen inzake moed en beleid, getoond door vreemde lingen ten gunste van ons land?" „Sakker loot nog-an-toe!" liet Koning Antonyc zich ont vallen. „Je hebt gelijk, Bravhencky! Het gouden boekje, hoofdstuk 3, sub 2!!" Aruba wil referendum over onafhankelijkheid ORANJESTAD De Aru- baanse bevolking moet zich via een referendum kunnen uitspreken over de vraag, of Aruba op 1 januari 1996 inder daad onafhankelijk moet wor den. Dat staat in het regeer programma van de nieuwe Arubaanse regering onder pre mier Henny Eman. In het re geerprogramma staat niet wanneer het referendum zal worden gehouden. Met deze opstelling tornt de Arubaanse regering aan de onafhanke lijkheidsdatum en doorkruist zij alle bedoelingen van de Ne derlandse regering, die de op 1 januari ingetreden status apar te beschouwt als een „over gangsperiode" na de onafhan kelijkheid van Aruba op 1 ja nuari 1996. Deze datum is on der druk van de Nederlandse regering zelfs opgenomen in artikel 62 van het (nieuwe) statuut. De nieuwe Arubaanse rege ring is verder van plan de eco nomie van het land in drie tot vijf jaar herstellen. Eendaagse top De Amerikaanse president Reagan was gisteren voor een een daags topgesprek op bezoek bij zijn Mexicaanse collega De la Madrid (rechts) Om te praten over de drugshandel, het terrorisme in Zuid-Amerika en over Mexico's pogingen zijn schulden af te betalen. De Amerikaanse regering maakt zich vooral zorgen dat de krachtige Mexicaanse drugsbendes de regering zouden kun nen destabiliseren, waardoor Mexico een tweede Colombia zou worden. Volgens Reagan wordt de drugshandel gesteund door Cuba en Nicaragua. Deze opmerking is in de Sovjet-Unie slecht gevallen. Volgens het persbureau Tass zijn de VS, als grootste gebruikers, zelf schuldig aan de wijdverbreide handel in verdo vende middelen. (Vervolg van de voorpagina) TRIPOLI/NEW YORK 4 Een van de redenen waaroij Israël en de Verenigde State* nog-geen vergeldingsactie helT ben uitgevoerd tegen Libië lij mogelijk in het feit, dat dï land tot de tanden bewapen| is. Volgens het International Instituut voor Strategisch) Studies (IISS) in Londen schikt Libië over een staanil leger van 73.000 man. Hierbij komen reservisten van volksmilitie met circa 40.001 man en het para-militaire isla mitisch-panafrikaanse legioei van 7.000 man. Het leger be schikt over uiterst moderr» wapens, die voor het meren deel uit Frankrijk, Italië en d» Sovjet-Unie afkomstig zijn. D afgelopen dagen zijn bovert dien ongeveer 2.000 Russischi militaire adviseurs in Libij aangekomen om de luchtaf weerraketten van het typj SA-5 te bedienen, die Khadal fy kort geleden uit Moskot heeft ontvangen. Libië heeft gisteren officie* tegengesproken, dat het eni, -aandeel heeft gehad in de „be treurenswaardige bloedbaden op de luchthavens van Rorrn en Wenen. Eerder had Libi de acties „gerechtvaardigd" ej „heldhaftig" genoemd. In eei brief aan de Verenigde Natid beschuldigt het land de VS e| Israël er van, dat zij de tef reurdaden aangrijpen als voo^ wendsel voor agressie tegel Libië. Overigens is ondanks alle prcj blemen de handel tussen d VS en Libië in 1985 gestegeii In de eerste negen maandel van '85 exporteerden de VI voor 260 miljoen dollar tegerl over 164 miljoen over dezelfd) periode in '84. De import ui Libië bedroeg in deze periodi 36,5 miljoen dollar tegenovej 9,5 miljoen dollar in 1984. Geen krant ontvangen Bel tussé 18.00 en 19.00 uur. zaterdags tusset 14.00 en 15.00 uur. telefoonnr.071 122248 en uw krant wordt nog dezelt de avond nabezorgd. >nd ach ali* f A: eel le i MADRID Als een meerder heid van de Spanjaarden zich bij het referendum in maart uitspreekt tegen het lidmaat schap van de NAVO, zal Span je zich terugtrekken uit het Atlantisch Bondgenootschap. Dat verklaarde de Spaanse premier Felipe Gonzalez giste ren op een gemeenschappelij ke persconferentie met NA- VO-secretaris-generaal Lord Carrington. Carrington, op bezoek in Ma drid, zei dat opzegging van het Spaanse lidmaatschap een „zeer ernstige verzwakking" van het bondgenootschap zou betekenen. Volgens opiniepei lingen is een meerderheid van de Spanjaarden tegen het NA- VO-lidmaatschap. Spanje trad in 1982 toe tot de NAVO onder }nti fuli pm een centrumrechtse regerin) Na de socialistische verkiftar zingsoverwinning werd a verdere integratie in amn NAVO bevroren en Spanai x bleef ook buiten de militaii r< structuur van het bondgenoo loi schap. |t C Gonzalez, die inmiddels vooglS stander van de NAVO is g(ssii worden, zei dat naar zijn mi- v£ ning een „logisch verbanfygn bestaat tussen deelneming (atii de verdediging van West-EtUr, ropa en het lidmaatschap vajn de Europese Gemeenschap. IJzez verwachtte dat de kiezeirre steun zullen betuigen aan zijrfr; oproep Spanje wel lid te latefnd; blijven van de politieke strufeatf tuur van de NAVO, maar bul ten de militaire organisatie blijven. EERSTE FASE SDI VOOR '95 GEREED -L WASHINGTON De Verenigde Staten hebben bij hun onderzoek naar een rakettenafweer in de ruimte zulke „monumen tale successen" geboekt, dat de eerste fase van SDI voor het midden van jaren negentig kan worden ge stationeerd. Dit is de mi ning van George Key- worth, tot vorige week de wetenschappelijke advi seur van president Reagan. Keyworth verklaarde in de Washington Times dat de pre sident van de Verenigde Sta ten in het begin van de jaren negentig „over voldoende in formatie beschikt om ernstig na te denken over de statione ring van de eerste fase van SDI". Volgens de oud-adviseur zijn technische successen voor al behaald bij het onderzoek naar de mogelijkheid Russi sche raketten vroegtijdig te vernietigen. De Verenigde Staten zullen binnen tien jaar in staat zijn de raketten on middellijk na de start te ver- nietingen. als zij zich nog in de atmosfeer bevinden. Hierlj| wordt gebruik gemaakt een laserstraal, die vanaf aarde op een in de ruimte plaatse spiegel wordt gericl en die vervolgens naar de aa) de wordt teruggekaatst, deze manier wordt er gei schild boven de Verenigt Staten geplaatst, maar e^ „deksel op de Sovjet-Unie", dus Keyworth.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 4