r ar el vanYenetiën erbitterd na gedwongen aftreden „We beginnen met n schone lei.." CeidóeSomomt ZATERDAG 4 JANUARI 1986 PAGINA 15 ;1t3o!pEN Een simpel (ai); ichtje in de krant dat 312b Holland-voorzitter i) (ai)! lel van Ventiën opge- 3(isi(t was na een buitenge- v.a.fce ledenvergadering, 5°Pp veel atletiekliefheb- 3;00;b en -kenners op- rikken. Het instituut tel.tel" was gevallen, wat e onpaar achter? Ambities 4.00.' andere bestuursleden, gj/'frspannen dadendrang 9 15 de persoon in kwestie, aars- C0Upe van jonge be- irontirsleden, niemand a' 3 it het precies. het eind van het jubi- 9.00.ajaar van de atletiekvrien- 9 30.iring Holland merkt Carel z0 Ven tien teleurgesteld op T45" er toc^ n'et ahcen 0 is nden in de kring zitten bij 9.30. and. Na bijna veertig jaar missie en bestuursfuncties ruit te hebben is hij aan de I geschoven op een door de jigc bestuursleden bijeen pen buitengewone alge ledenvergadering Dit flaatste middel in een ver- problemen intern luden en toch op te lossen de ogen van die be leden nodig, omdat de iet meer als zoda- het bestuur func- rde Ten overstaan van •erd aan de hand op zich zelf staand •elijks de moeite van het waard zijnde voor- aangetoond dat de itter inderdaad niet meer De drie belangrijkste enten (het niet meer lei- I van bestuursvergaderin- Imaar toch naar buiten toe leden als voorzitter, de ver- ide kritiek op andere be- rsleden naar aanleiding hun werk in de jubileum- en op hogere be- 's) worden door Van punt is in één van mijn )te vergadering nadrukke- iaan de orde geweest. Het lS vfctrijdseizoen draaide vol- ens fiet werk eiste meer aan- is h|t op dan normaal en daar- smett liep het privé allemaal ighelzo geweldig. Zeg maar ge- BV1 slecht. Ik had eigenlijk te rn tijd voor die bestuursver- deli|ringen en heb dat ook ge- 1 eé. Daarop kreeg ik van het uur toestemming om een us ijal keren niet als voorzitter in he treden. Met name totdat h» privé omstandigheden •lf aflost zouden zijn of zich at blen stabiliseren. Dat ge- n to|de inderdaad in oktober. 1 bl|r daarmee was de kous lit bjniet af. In september na- Ijk hebben wij de finale et rade eerste klasse uit de lan- se Zjke competitie hier in Lei dat (gehad. Die is door een an- besti bestuurslid aangegrepen m ifeen persoonlijke vete uit te n dnten". a ére te die Van Venetiën be- Carel van Venetiën: „Door bij de rechter je gelijk te halen is nooit goed voor de club. waarvoor je toch veertig jaar bezig geweest bent". doelt, is die tussen het huidige Holland bestuurslid Jan Wief- fering (tevens secretaris van de Districts Jury Commissie) en Gijs Hope (een van de beste microfonisten in de regio en ooit lid van beide Leidse vere nigingen). Gebruikelijk is dat bij een topwedstrijd wat die competitiefinale nu eenmaal is de organiserende vereni ging een voordracht doet aan de DJC over de invulling van de belangrijkste juryfuncties. Microfonist hoort daar bij. Holland had Gijs Hope daar voor voorgedragen. Wieffering voorzag moeilijkheden, omdat Hope lid was van Holland en Holland met twee ploegen in die finale aanspraak maakte op een koppostitie. Bang dat een andere vereniging zou protesteren op de verdenking van coaching en bevoordeling door de „eigen" omroeper, raadpleegde de secretaris van de Distrikts Jury Commissie het Distriktsbestuur en de Na tionale Jury Commissie. Beide (hogere) instanties gaven Wieffering gelijk in zijn angst voor protesten. Dat resulteerde in een door de NJC verorde- neerde afwijzing van Hope als microfonist. KNAU (hij was ook Unie- raadslid en trainer) met on middellijke ingang op te zeg gen. Gelijktijdig werd Wieffe ring de gebeten hond, omdat hij als secretaris van de DJC het besluit van NJC en dis triktsbestuur moest kenbaar maken aan zijn eigen vereni ging. Van Venetiën had echter de indruk dat zijn mede be- sturslid niet het achterste van ■zijn tong had laten zien om Hope toch achter de microfoon te krijgen. De vertrouwens band tussen de voorzitter en administrateur was verdwe nen. „En het is net als in een huwelijk, als je elkaar niet meer vetrouwt, kan je niet meer verder zoals dat eigenlijk zou moeten. Je gaat dingen an ders doen omdat je verwacht van hogerhand tegengewerkt te worden, waardoor de effi ciëntie terugloopt en het resul taat dus ook. Dat kan natuur lijk wel even goed gaan. maar bij het eerste het beste verschil van mening zouden we weer goed botsen. Uitpraten kon niet meer;-het was al heel erg snel: „Hij er uit of ik eruit". Een visie die Van Ventiën al eerder tijdens bestuursverga deringen etaleerde, zij het dat toen de jubileumcommissie aan de beurt was. „Ach, als je als commissieleden niet eens tegen een beetje kritiek kunt. Trouwens die kritiek en daaropvolgende discussie de uitgepraat", volgens de man die jaren het gezicht van de AV Holand bepaalde. „Dat dat dan toch weer boven gehaald wordt, begrijp ik niet en vind ik eigenlijk een beetje gênant. Zoals wel meer dingen mij te gen de borst stuiten. Een oud voorzitter komt vertellen dat het geen stijl is de bestuursver gaderingen niet te leiden als voorzitter, terwijl hij zelf is op gestapt omdat hij zonder aan wijsbare redenen een haf jaar of langer zomaar wegbleef, terwijl ik wel duidelijk aan wijsbare redenen heb." „Over de hele rechtsgeldig heid van die mallotige verto ning ben ik trouwens nog niet eens overtuigd. Een maand voor de vergadering kreeg ie der lid inderdaad een briefje in de bus met daarin de uitno diging. Als reden werd opge geven dat er meningsverschil len binnen het bestuur waren, geen begeleidend briefje met welke meningsverschillen (en dus ook geen tijd als lid om je daar op voor te bereiden), geen opgave van de moties, niks. Tijdens de vergadering overvielen de andere bestuurs leden de aanwezige leden dan ook met de motie om mij te wippen. Een motie van mij om eerst klaarheid te brengen in wat voor mij het belangrijkste geschilpunt was (het gedoe rond Gijs Hope) werd van de hand gewezen en ook een mo tie van de leden om een bemi- delingspoging te ondernemen werd afgedaan met de opmer king dat „de meest vergaande motie eerst in stemming ge bracht moet worden." Hier vergeet de man die in het bestuur van „zijn" cluppie zat voordat het merendeel van het huidige bestuur nog maar ge boren moest worden dat dit in derdaad een vergadertech- nisch juiste volgorde is. Begrij pelijk struikelt Van Ventiën over meer details waar hij een jaar geleden probleemloos over heen gestapt zou zijn. Om na 42 jaar lidmaatschap, waarvan 39 jaar ook als com missie en/of bestuurslid aktief, zo aan de kant geschoven te worden, doet pijn. Toch is Van Venetiën niet verslagen of verbitterd. „Nee hoor. nu komt mijn gezin tenminste weer eens aan de aandacht die het verdient, kan weer wat makkelijker voor mezelf gaan lopen en ook de andere hob by's zullen weer wat meer be oefend kunnen worden. Alles heeft zijn goede kanten, hoe wel ik wel zal proberen dit on gedaan te krijgen. Of dat via de arbitragecommissie van de KNAU kan of via de burger rechter weet ik nog niet, je moet ook voorzichtig zijn met dat soort dingen. Door bij de rechter je gelijk te halen is nooit goed voor de club, waar voor je toch veertig jaar bezig geweest bent". GERT VELTHUIZEN Het kampioensteam en de oude begeleidingsgroep poseren trots na het behalen van de Nederlandse titel. Als het aan de nieuwe commissie ligt zullen de banden met de „oude hap" zeker worden aangehaald. NIEUWE BEGELEIDINGSGROEP OPTIMISTISCH OVER TOEKOMST LEIDS DAMESVOETBALTEAM LEIDEN Dat er in een half jaar veel kan veran deren, bleek overduidelijk in het Leidse damesvoet balwereldje. De hosannas temming rond het beha len van het Nederlands kampioenschap voor dis trictsteams was nog niet verstomd of er ontstond nieuwe deining in en om de Leidse voetbal- 'trots'. Yvonne van Wieringen speelde, zoals bekend mag worden verondersteld, een hoofdrol in een affai re, die de begeleidings commissie van het zo suc cesvolle elftal de kop kostte. Het betreffende drietal Theo Kraan, Al- bert van der Berg en Roos Hazebroek werd kort na de titelstrijd in Zeist op het matje geroepen bij de Leidse voetbalbond, die een verklaring wilde heb ben omtrent het meespe len van SJZ-speelster Yvonne van Wieringen in het eerder gememoreerde kampioenschap. De Zoe- terwoudse was, door een incident met de Leidse zaalselectie, geschorst en daarom, volgens het be stuur van de KNVB Afde ling Leiden, niet speelge rechtigd. Niet alleen voor zaalactiviteiten, maar ook voor het veldgebeuren. De begeleidingscommissie achtte deze handelwijze niet juist en stelde Van Wieringen wel op. Non-actief Dit verschil van interpretatie over de getroffen strafmaatre gel escaleerde zodanig, dat Kraan, Van der Berg en Haze broek geschorst werden. In eerste instantie tot één januari 1986, maar later werd dit te ruggeschroefd naar één no vember 1985. Afdelingsvoor zitter Jan Persoon vindt „ge schorst" niet het goede woord: „Ik spreek liever over „op non-actief gesteld". Geschorst klinkt zo strafrechterlijk en van dat woord houden wij van het afdelingsbestuur niet zo". Inmiddels waait er weer een frisse wind door de Leidse da mesvoetbalwereld. Sinds kort is er een nieuwe technische commissie geïnstalleerd, die een streep onder het verleden heeft gezet en opnieuw wil be ginnen. De ingezetenen van het herboren orgaan zijn Ed Kamerling (Oegstgeest), Ton Zwagerman (Iduna) en Jan van Tongeren (LFC), die de laatste maanden de honneurs heeft waargenomen. Vermoe delijk wordt het driemanschap gecompleteerd door Nel van Zonneveld, die zich bij LFC op bestuurlijk niveau met dames voetbal bezighoudt. Een terug- èn vooruitblik. Voorvechter Eén van de gedupeerden van de oude ploeg is Theo Kraan. Damestrainer van het Voor- schotense SVLV, voorvechter van het damesvoetbal en en kele jaren zeer nauw betrok ken bij het Leidse dameselftal. Kraan kan de hele gang van zaken maar moeizaam accep teren: „Het is mij aan het hart gegaan, maar ook oude won den helen. De voetbalbond laat bij mij in ieder geval een wrange nasmaak achter. Nooit kon er iets extra 's worden ge daan, omdat er met een klein budget gewerkt werd en altijd was er wel iets aan de hand met de reiskostenvergoeding. Vond ik allemaal niet erg, om dat ik mij zeer betrokken voelde bij het hele damesge- beuren. Ik blijf mij trouwens, ondanks alles, positief opstel len tegenover het damesvoet bal. De bond heeft echter voor mij afgedaan". „Er mankeerde veel aan het randgebeuren; je moest de meeste zaken zelf opknappen en dit is dan je dank. Toch wil ik best terugkomen, maar dan moeten ze me wél vragen en vervolgens zullen bepaalde za ken uitgepraat moeten wor den". Terugkomen is voor Albert van der Berg in zoverre van toepassing geweest, dat hij nu de zaalselectie onder zijn hoe de heeft. De huidige oefen- meester van UDO heeft het daarmee goed naar zijn zin: „Ik werk hier lekker en hoef niet zo nodig terug naar de veldselectie. Gelukkig wordt de zaak daar nu weer op poten gezet, want kwalitatief holde de selectie achteruit. Dat deed mij toch pijn, want ik blijf mesjogge van voetbal". Ophef Jan Persoon vindt de hele af faire nogal overtrokken. „Er is te veel ophef over gemaakt; het kampioenschap was zon der meer een positieve zaak, maar er zijn een aantal regels die opgevolgd moeten worden. Er is wel gesteld door een aan tal speelsters, dat ze alleen te rug zouden komen indien Theo Kraan de leiding weer op zich zou mogen nemen. Wij hebben de zaak bespreekbaar willen maken en kregen drie telefonische afmeldingen. De rest kwam in het geheel niet opdagen, zodat wij mochten concluderen dat deze dames geen interesse meer hadden. Met Kamerling, Zwagerman en (waarschijnlijk) Van Zon neveld, zal Jan van Tongeren in de toekomst die resultaten natuurlijk weer wel moeten nastreven. Van Tongeren ziet dat r t het kingsverband wel zitten. „De problemen zijn opgelost, de commissie is geformeerd en de taakverdeling gaan we in ja nuari uitwerken. Ik zie dit als een enorme uitdaging, omdat het damesvoetbal nog steeds als een ondergeschoven kindje wordt beschouwd". Ed Kamer ling ondervond als coach van LSVV '70, dat het universitai re sfeertje beperkt was. „Ik wilde mijn blik wat verrui men", aldus Kamerling, „en aangezien ik van organiseren, selecteren en scouten houd, leek dit mij een aantrekkelijke bezigheid". Kamerling wil zich niet zon der meer neerleggen bij de se- lectiegroep die nu uitverkoren is: „Wij hebben nog geen stem gehad in de keuze van deze nieuwe groep en zijn ook niet helemaal gelukkig met de for mering. De banden met „oude hap" zullen zeker worden aan gehaald, wanneer die dames duidelijk maken positief te genover het Leidse elftal te staan. Ploegen als Iduna, Ter Leede, SJZ, UDO en Alkma- nia hebben natuurlijk genoeg speelsters die in aanmerking komen, maar ze moeten wel écht willen. Belangrijk is, dat we met een schone lei gaan beginnen". JELLE RAAP Onder redactie van Gert-Jan Onvlee en Willem Spierdijk lersfe helft iet Nederlands amateurelftal kende afgelopen zaterdag ven Quick Boys. Eén van de ld en en om dit soort duels in jat wijk af te werken is de jede gesteldheid van het ter- jdn. Het weer moet wel bar i boos zijn wil er op Nieuw Uid niet gevoetbald kunnen orden. Fotograaf Kees knip- ler dan ook lustig op los en wde onder meer deze actie ïn doelman Suyker. Floor Duyn en Hans van der re fotograaf benutte het 1 tevens om zijn moeizaam worven status van blanke te bederven: een hoge 1 komt op hem af. Gerouti- lerd maakt de fotograaf het „dood". Overmoedig ge erden door dit succes, be- hij de bal enige malen loog" te houden voor hem ig te schieten naar de kee- De doelman kan vervol- s het leer bij de andere lelpaal gaan oprapen veede helft fotograaf vertrekt. Bij- fan de foto maakt duidelijk Het weer is in tien i tijd spectaculair om slagen. Én bovendien, sprak onze fotograaf: „De keepers vertelden me. dat ik geen bal len meer hoefde terug te schieten... Humor Het zal u misschien nooit op gevallen zijn. maar wij van Hutspo(r)t zijn gezegend met een gezonde dosis gevoel voor humor. Wij maken op een ge middelde oudejaarsavond toch zeker twee goede grappen. Niet zoveel, denkt u. maar m ieder geval altijd nog meer dan Seth Gaaikema. denken Wij zullen u dan ook staaltje geven van ons overtroffen gevoel voor Tweede helft zich Humor (2) Het is na de wedstrijd Quick Boys - Nederlandse amateur selectie. Ron Groenewoud, de bondscoach, vertelt dat zijn selectiesysteem deugt: „Je mag toch wel aannemen, dat de beste voetballers in de hoogste klassen spelen. Ook bij de amateurs, want de ama teurclubs scouten ook. Die jongens zelf willen toch ook hogerop, als ze hebben Wij van Hutspo(r)t knallen ei onmiddellijk één van onze leukere humoristische opmer kingen uit: „Ja dat klopt, mijnheer Groe newoud, die jongen van Aan- dewiel is indertijd ook hoge rop gegaan...." Humor (3) Een grap, die zoals u begrijpt, nauwelijks een glimlach op de Katwijkse gezichten kan brengen. Bestuurslid Sip pro beert het nog met: „hij is toen naar DS gegaan maar Groe newoud is oprecht verbaasd over het feit dat Aandewiel thans Rijnsburgse Boys ooit nog de kleuren van Quick Boys verdedigde. Hoe gevoe lig de zaak wel lag, begrijpt de man uit Zeist direct: „Ik be grijp nu dat je de naam Aan dewiel hier beter niet kan uit spreken Selectie De naam Aandewiel was trouwens maar één van de tien „Leidse" namen, die ont brak in het elftal van Groene woud. Volgens ons van Hut- spo(r)t is er moeiteloos een ge lijkwaardig, zo niet sterker elftal met „Leidenaars" op te stellen dan de nationale selec tie. Op doel Dick Dortmund (Noordwijk), laatste man is Jack Manuputty (Rijnsburgse Boys). Hij vormt met Fred Fi- lippo (UVS), Peter Siera (RCL) en Hans van der Plas (Quick Boys) de laatste linie. In het midden speelt natuur lijk Huug Aandewiel. Floor van Duyn (Quick Boys) blijft natuurlijk m Groenewouds selectie. Theo van Eerste helft (UVS) en Geert-Jan Bakker (Noordwijk) comple teren het enigzins aanvallend ingestelde viermans-midden- veld. In de voorhoede kiezen we voor Marco van der Plas (Quick Boys) en Klaas Vink van Noordwijk- Die kunnen elkaar dan lekker voor de voeten lopen op de linker vleugel. Maar ja, beiden verdienen ge woon een plaatsje in de nieu we Groenewoud-elf. Mager Het was een mager sportjaar- grienden. Moest de jury in het verleden prestaties, die thans zonder meer met een eerste plaats waren beloond, tevreden stellen met een tweede of zelfs derde prijs. Dit jaar heeft de jury werke lijk met een vergrootglas naar goede sportprestaties van Lei denaars moeten zoeken". Dit zal wel ongeveer de in houd van het rapport van de jury zijn, die komende vrij dagavond in de UVS-kantine de Leidato-sportprijzen voor het jaar 1985 uitreikt. Mooi, dat wij van Hutspo(r)t hier al een week voor de uit reiking mee komen, kunt u vrijdagavond tenminste ge woon voor de televisie blijven zitten. Wie heeft dan die eerste prijs gewonnen, zult u vragen. Han Kulker zal die duizend piek wel mogen ophalen. Het is een Leidschendammer, maar goed, wie moet die prijs anders krijgen. Fides Pacta zal wel een prijsje in ont vangst mogen nemen en er loopt ongetwijfeld nog wel er gens een achtjarige z wemster- tje rond, die weer zoveel li mieten heeft gezwommen. Jammer, natuurlijk een min der „Leids" sportjaar, maar aan de andere kant; alles is beter dan de situatie van vo rig jaar, toen schaakprof John van der Wiel zijn vriendin langs stuurde om die „rug" soldaat te maken.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 15