Protest van omwonenden tegen komst wapenhandel Dader moord aanslag Noordwijk voortvluchtig Burgemeester Kret bepleit tolerantie Biertapwedstrijden in de Bollenstreek Tankwagen gekanteld Een tankauto met daarin zo'n 30.000 liter benzine is gistermid dag rond kwart voor twaalf van de weg geraakt en gekanteld. Het on geluk gebeurde op de Nieuwkoop- seweg in Alphen aan den Rijn. De 54-jarige bestuurder uit Alphen raakte in een bocht ter hoogte van de molen met het rechtervoorwiel In de berm. Hij probeerde nog om de rijbaan weer op te komen, maar zijn wagen kwam ongeveer 75 me ter verder tot stilstand en kantelde. De chauffeur raakte niet gewond. De inderhaast gewaarschuwde sloeg groot alarm en bedekte het voertuig een trekker met opleg ger met een grote laag schuim om brand- en ontploffingen te voorkomen. Ook de milieudienst van het provinciale waterschap en een ambulance waren ter plaatse om eventuele verdere ongelukken te voorkomen. Opgelet werd om dat een deel van het blusschuim in de naast de weg gelegen sloot te recht kwam. Met veel moeite is de lading van de tankauto overge pompt en het vehikel is met behulp van een takelwagen overeind gezet en weggesleept. De weg was tot ongeveer zeven uur 's avonds voor al het verkeer afgesloten. „De Basis" klaar voor Scouting '63 Met het laten zakken van een tijdelij ke houten drempel opende voorzitter Alex Senne van Scouting '63 het op geknapte honk van Sherpa's en Ro wans op de grens van Rijnsaterwou- de en Leimuiden. Dit onderkomen, ,,De Basis" geheten, is gehuisvest in het voormalige klooster naast de r.k. kerk aan de Willem van der Velde- weg. Het werd op 17 april 1985 door brand verwoest. De Sherpa's (5 meisjes tussen de 15 en 17 jaar oud), en de Rowans (6 jongens van dezelf de leeftijd), zijn maanden actief ge weest om hun „Basis" weer tot honk te maken. De vereniging telt ruim 100 leden, nu er dit jaar ook een Be- vergroep is gestart voor de jeugd van Leimuiden en Rijnsaterwoude vanaf 5 jaar. ZATERDAG 4 JANUARI 1986 PAGINA 13 aankaartte bij de Raad van State. „Ik ben eerst benaderd door buurtbewoners om de be zwaren op een rijtje te zetten voor de gemeente, omdat ik vice-voorzitter van de buurt vereniging Zeeburg ben. Na de afwijzing van de bezwaren door de gemeente heeft er geen coördinatie plaats gehad. Het bezwaar bij de Raad van State heb ik op persoonlijk ti tel ingediend, omdat er geen overleg is geweest binnen de vereniging", verklaart Pompe het feit dat hij de enige be zwaarmaker bij de Raad van State is. Gistermorgen was hij overigens niet aanwezig bij de behandeling. Pompe vreest aantasting van het recht op veilig en onge stoord woongenot en gevaar voor brand, explosie, en licha melijk letsel van buurtbewo ners. Ook is hij bang voor diefstal en aantasting van de goede naam van Zeeburg cloor de geweldadige bijklank die de wapenhandel heeft, zoals hij het formuleert. „In een kin derrijke wijk vinden we het een slechte zaak als zich daar een wapenhandel vestigt. Ook ontstaat er overlast door auto's die op de stoep geparkeerd NOORDWIJK De Noordwijkse politie heeft een recherche-bijstandsteam ingescha keld in de speurtocht naar de dader van de moordaanslag in de nacht van maandag op dinsdag in Noordwijk. Een 39-jarige projec tontwikkelaar uit het zeedorp werd in-de deur van zijn woning aan de Emmaweg neer geschoten. De Noordwijker lag, net als zijn gezin te slapen toen er dié nacht werd aangebeld. Toen hij open deed, werd zijn naam genoemd en hij beaamde dat dat zijn naam was. Zonder enige nadere uitleg werd hij on middellijk door drie kogels getroffen in zijn linker bovenbeen, zijn buik en zijn borst. Na een acht uur durende operatie was het slachtoffer buiten levensge- De Noordwijkse politie verrichtte meteen een buurt onderzoek, maar dat leverde niets op. Wel heeft de Noordwijker een signalement kunnen doorgeven en heeft hij aanwijzingen gegeven over wat de aanlei ding tot de moordaanslag kan zijn geweest. De politie vermoedt dat er sprake is van een wraakactie maar wil daarover echter in het kader van het onderzoek nog geen mededelingen doen. Het recherchebijstands team bestaat uit zeven Noordwijkse politiemensen bij gestaan door elf mensen vanuit de Haagse regio. Zij zijn te hulp geroepen omdat de Noordwijkse recher che interlokale verbanden vermoedt en daarom bij de naspeuringen assistentie nodig acht. Thomasvaer en Pieternel op dreef in Nieuwveen NIEUWVEEN Burgemeester M. Boelen van Nieuwveen compli menteerde gisteravond Thomas vaer en Pieternel met hun jaaro verzicht van het politiek gebeuren met de woorden: „Als het zo was als u zegt ze dronken een glas, deden een plas en alles bleef zoals het was dan vind ik het knap dat u er nog zo'n lang verhaal van hebt gemaakt. „1985 is een duf en kleurloos jaar tje, want als een gemeentebestuur fouten wil maken, moet ze natuur lijk wel wat doen", zei Thomas vaer hoofdschuddend. „Het ging langzaam en zeker onder Soede en Fransen (beide wethouders) toen Gerard (van der Kroft, de toenma lige burgemeester) na ons optreden vorig jaar zei: Bekijk het maar. Hij vertok als Bolle(n)boos naar Lisse. Het CDA wilde graag een doorge winterde opvolger (ook CDA) maar Nieuwveen kreeg er één van Edje (VVD)", zo vervolgde Tho masvaer zijn betoog. Het kritische echtpaar zong vervolgens een wie geliedje voor de VVD. „Tenslotte willen we ze niet wekken". Meer vuur kwam in de voorbeschou wing op 1986, het verkiezingsjaar. Achtereenvolgens passeerden de revu „Joke van (Amelunxen van Gemeentebelangen) die zichzelf als wethouder best een mooie vindt" en „de Groene (CDA-kleur) fresia van raadslid Van der Hoorn (fresiakweker) die zal worden aan geboden aan'iedere dame die kan bewijzen dat ze CDA heeft ge stemd". Thomasvaer en Pieternel zongen tot slot vermanend: „Ach wat kopen we toch voor namen- ....werk toch allen lekker samen". SASSENHEIM „Laten we elkaar in 1986 de ruimte geven, elkaar waarderen, elkaar eerbiedigen. Dat zou een zegen zijn". Met deze oproep heeft burgemeester A.J. Kret gisteravond de Sassenheimse bevolking verzocht dit jaar toleranter te worden. De burgerva der deed dat naar aanleiding van de gebeurtenissen het afgelopen jaar; het bezoek van de paus en de komst van de Tamils. „Men laat nu openlijk de mas kers vallen" en het is „de intolerantie in optima for ma die hier wordt gedemonstreerd", zo keurde Kret de reacties op beide voorvallen af. De eerste burger van Sassenheim stelde dat de over heid alleen voorwaarden voor een prettig leef- en woonklimaat kan scheppen, maar dat de mensen die zelf verder moeten invullen. „De overheid kan zor gen voor schoolgebouwen en onderwijsmiddelen, maar goed onderwijs moet u zélf maken: de teams, de kinderen en de ouders zelf. De overheid kan wonin gen bouwen, maar u moet er zelf in leven'; of u in uw woning gelukkig zult zijn, hangt af van uzelf. Geld middelen kunnen beschikbaar worden gesteld voor straten, pleinen, plantsoenen en groenvoorzieningen, verlichting en versiering. Maar hoe ermee omgegaan wordt, bepaalt u zelf en dus niet de anonieme 'ge meenschap'. Zo is het ook met niet-materiële zaken zoals levensruimte. Daarmee bedoel ik uw gevoel van veiligheid op straat, uw gevoel van vrij te zijn in uw meningsuiting en nog meer positieve gevoelens. Er. kunnen wel wetten zijn die matiging van geluidshin der, milieubederf, burengerucht of discriminatie ver bieden; de positieve invulling moet van mensen ko men en het gaat dan om medemenselijk respect en om verdraagzaamheid", aldus Kret. HILLEGOM Zeven kroegen in de Bollenstreek organiseren de vijfde Bierliefhebbers Biertapwedstrijd Bollenstreek. De komende weken zullen de voorrondes worden gehouden, waarna op 19 fe bruari de finale plaats heeft. De hoofdprijs is een reis naar Parijs voor twee personen. Het programma ziet er als volgt uit: 6 januari in 't Buitenbeentje in Noordwijkerhout, 7 januari in 't Kolkje in Beinsdorp, 8 januari bij Hans en Mien in Nieuw Vennep, 13 januari in Zomerzorg in Hillegom, 14 januari in 't Vierkant in Lisse, 15 januari bij Van Diemen in Lisse, 16 januari in De Doofpot in De Zilk, 20 januari in 't Buitenbeentje, 21 januari in 't Kolkje, 22 janua ri bij Hans en Mien, 27 januari in Zomerzorg, 28 januari in 't Vier kant, 29 januari bij Van Diemen en 30 januari in De Doofpot. In schrijven voor de voorrondes kan bij een week voor bovengenoem de data bii de deelnemende kroegen. Het inschrijfgeld bedraagt 2,50. De finale vindt plaats in café Zomerzorg in Hillegom. BEZET GEBIED: „In een Servisch dorp, door de Duitschers bezet, op den voorgrond de dorpsgeestelijke en de burgemeester". Gods zegen ons dan ook in 1916 beschermen en vrede brengen aan al de ande ren!" Zö, dat was er weer even uit, zeventig jaar geleden. De feuilletons konden hun werk weer gaan doen: De Dochter van den Dorps heelmeester, en Het Bloe menmeisje. Deze laatste vooral: „Dwars door de bloemen klom ze telkens tot boven op den dijk en daar liet ze zich dan, het bleeke gezichtje stralend van ge luk, op het heerlijke bloe- mentapijt nedervallen. En daar droomde ze dan dat ze zelf ook een wilde bloem was, die niets anders noodig had dan morgendauw en zonneschijn en blijde zo mertijd". Mare, heette het kind, „van nature een schuw vogeltje". Tot mijn zeer grote spijt en leedwezen moet ik consta teren, dat Johan de Raad: selredacteur de nieuwe aardappeltjes en de nieuwe jaargang van het Zondags blad niet meer gehaald heeft. Geen woord meer, geen puzzels en andere op gaven, geen wijze lessen aan de Beste Vriendjes en Vriendinnetjes, geen korze lige opmerkingen, niets meer. De man was of ter ziele, of gewoon ontslagen omdat zijn rubriek niet meer aansprak. Jammer, ik zal hem warempel missen. Ook het aantal anecdotes, ilEIDEN OMGEVING Nieuwjaarsrecepties rekken veel publiek |*REEK In diverse gemeenten werden gister- fond nieuwjaarsrecepties gehouden. Deze bijeen- jmsten droegen in Voorschoten, Oegstgeest en (venhoven een informeel karakter en leverden larom geen toespraken op. In Voorschoten werd !t gebeuren in het Cultureel Centrum zeer druk izocht geweest. Raadsleden, gemeenteambtena- i, bestuurders van Voorschotense verenigingen andere Voorschotenaren maakten van de gele- nheid gebruik om elkaar de beste wensen te ge in. In Oegstgeest gebeurde dat ook, maar daar ëeg het gebeuren een opvallend tintje door het Irschijnen van oud-burgemeester jonkheer Th.J. |n Eijsinga. In Zevenhoven hield burgervader jjigsloot een kort praatje waarin hij teruggreep lar de begrotingsbehandeling. 'EN HAAG/NOORD- JIJKERHOUT Muni- en wapens in een |oonwijk vormen een ge- jiar voor veiligheid en redig woongenot in een 'oonwijk. Dat is kort sa- lengevat het bezwaar dat ikele bewoners van de ijk Zeeburg in Noordwij- srhout hebben tegen de ?stiging van een ver- )oppunt voor wapens in de Groenewege. De S.A.M. Schermer oest wil daar een kleine apenhandel aan huis be nnen. Gisteren werd het izwaar van Zeeburgbe- oner W. Pompe behan- tld bij de Raad van Sta- •rder hadden 32 Noordwij- irhouters bezwaar aangete- ïnd bij de gemeente tegen besluit van B en W om een nderwetvergunning te ver- n aan Schermer Voest. bezwaar was echter afge- ?n, waarna Spanjaars- achtbewoner Pompe de zaak staan", aldus Pompe. Hij vind dat Schermer Voest, als hij ee wapenhandel wil beginner dat maar buiten de wijk moet doen. Wethouder P. Heemskerk v klaarde gistermorgen staatsraad Veringa dat de be zwaren werden ondervangen door de eisen die aan een hin derwetvergunning worden ge steld. Volgens Schermer Voest wordt zijn handel zeker geen winkel. „Mensen met een wa penvergunning moeten een lefonische afspraak maken, bij mij langs komen. Ik verkoop alleen j die de juiste papieren hebben", aldus Schermer Voest. Hij zei de angst van buurtbewoners niet te begrijpen. Hij heeft al een wapenvergunning, door hij altijd al in beperkte mate wapens en munitie i: huis had. „Ze zijn nooit een komen praten om er achter t komen hoe de zaken er voo staan". Pompe vindt echter dat Schermer Voest eerst had moeten overleggen met de buurt, voordat hij zijn handel wilde beginnen. CeicUcSowuvnt Onder redactie van Ton Pieters. IDYLLISCH: „Een oorlogsidylle aan het vaderlandsche Noordzee strand". het allerlei aan moppen en uitjes, was drastisch geslon ken. Allemaal grote verha len waar de Beste Vriendjes en Vriendinnetjes, die als verweesd achterbleven, geen boodschap hadden. De spoeling wordt nu erg dun. Het eerste Zondagsblad nummer van het nieuwe jaar 1916 bevatte slechts én kwinkslag. Een reiziger in tabaksartikelen vervoegt zich bij een winkelier en stelt zich voor: „Vergeef me, mijnheer, mijn naam is Meijer'Winkelier: „Die vergiffenis zij u gaarne ge schonken, ga thans uws weegs". van den oorlog. „Zalig Nieuwjaar" wenschen we aan al onze lezers toe bij den aanvang van den nieuwen jaarkring. „Zalig Nieuwjaar", maar in dien wensch leggen we meer beteekenis dan ande re jaren, waarin wij Neder landers dezen dag op zoo'n gulle en hartelijke wijze vrij van kommer en zorgen gewoonlijk vieren. Want evenals het vorige jaar is er veel meer reden om elkaar met den meesten ernst een Zalig Nieuwjaar toe te wen schen. Niemand immers kan ook het jaar 1916 zon der zorg ingaan, zonder zich af te vragen wat het nieuwe jaar brengen zal. Het „Zalig Nieuwjaar" teza men met de oude spreuk „Aan Godes zegen is 't al gelegen" komt wel nimmer beter naar waarheid uit dan bij deze jaarwisseling wan neer we terugzien op de da gen die achter ons liggen en waarop ons het groote oor logsleed bespaard bleef. Dan beseffen we inderdaad ten volle, dat het levenge- luk op aarde, de vrede naar ziel en naar lichaam niet anders bereikt worden dan door Gods zegen. Moge Het „Geïllustreerd Zon dagsblad", het wekelijk se extra lees- en kijkple zier voor de abonnees van De Leidsche Cou rant, wenste zijn lezers en lezeressen het aller beste op de valreep van 1915, vrijdag 31 decem ber; „Ook ditmaal staat Nieuwjaarsdag, jammer genoeg, in het teeken IN OOST-EUROPA: „Een kiekje van het front in Bessarabië, vlak bij de Roemeensche grens: een gemakkelijke wijze van vervoer der gewonden".

Leidse Courant | 1986 | | pagina 13