„Brokkenmakers bestaan in het verkeer niet; pechvogels wel Ter Aarse Valentijnschool breidt steeds verder uit Dicky Dick dommelt en droomt hond zoekt: huis PROFESSOR E. ASMUSSEN NEEMT AFSCHEID VAN SWOV: r> IJZEREN KOEIEN" OM MELKEN TE LEREN LEIDEN OMGEVING CeidóaOowumt ZATERDAG 4 JANUARI 1986 PAGINA 12 PT LEIDSCHENDAM Pro fessor ir. E. Asmussen (61), de eerste en enige hoogle raar in de verkeersveilig heid in Nederland, heeft verleden week afscheid genomen van de Stichting Wetenschappelijk Onder zoek Verkeersveiligheid, de SWOV, in Leidschen- dam. Hij was tot die da tum directeur van die stichting. Hij beëindigde zijn functie omdat hij zich geheel gaat richten op zijn werk aan de TH in Delft. Daar heeft hij een ver dubbeld aantal uren ge kregen en meer tijd voor het geven van post-acade- miale cursussen. Prof. As- mussen blijft wel nog als adviseur aan de de SWOV verbonden. „Een beetje teleurgesteld", zo omschrijft Asmussen zijn ge voelens bij zijn vertrek na ruim twintig jaar als hoofd van het door hem opgerichte en uitgebouwde instituut. ..Mijn ideeën hebben vooral deze laatste jaren minder weerklank gevonden dan ik had verwacht. In dat opzicht heb ik gefaald. Tot een paar jaar geleden gingen we hier de goede kant op toen sloegen de bezuinigingen toe. Thans is verkeersveiligheid in Neder land niet meer dan: een aantal volledig geïsoleerde maatrege len, die toevallig goed scoren, maar waarin zoiets als een vi sie ontbreekt". Alles moet anders. Een ge sprek met Asmussen levert een soms verwarrende, maar altijd boeiende stroom gedach ten. invallen en enthousiaste uitweidingen op over wat As mussen noemt de „geïnte greerde aanpak van verkeers veiligheid". Asmussen: „Het gaat hier meestal zo dat we een weg aanleggen, daarna een aantal voorzieningen en achteraf bedenken: tjonge, hier gebeuren wel erg veel on gelukken. Verkeersveiligheid krijgt pas in een eindfase aan dacht. Ik zeg: hou daar in het begin al rekening mee. Inte greer de maatregelen bij de aanleg van wegen". „Een snelheidsbeperking heeft alleen effect wanneer die aan sluit bij de ervaring van weg gebruikers. Je kunt een brom fietser wel verbieden om har der dan veertig te rijden, maar dan moet je ook zorgen dat harder rijden niet erg leuk is. Honderd kilometer op de snel weg: prima maar dan moet je niet de wegen breder en de auto's comfortabeler maken. Een betere wegligging bete kent ook dat automobilisten een bocht sneller zullen ne men. Hier vlakbij staat bord met de waarschuwing: over stekende kinderen. Heeft geen enkel effect. Automobilisten passeren dat punt honderd keer en zien nooit kinderen dus rijden ze door. Pas als dat bord opflitst op momenten dat werkelijk gevaar dreigt, gaat men er op letten". Een onderzoek van de SWOV naar het gedrag van automobi listen bij spoorwegovergangen leverde op dat een groot per centage mensen door rood licht rijdt. Asmussen: „De au tomobilisten zien treinen van verre aankomen, reageren daarop en rijden door, omdat ze denken: het kan nog. Ei genlijk heel logisch. Je moet dus zorgen dat ze die trein he lemaal niet zien en niet simpel zeggen: het gedrag moet ver anderen. Ander voorbeeld: de dertig kilometergrens in woonwijken. Prachtig hoor, maar zo'n snelheidsgrens zit precies tussen twee versnellin gen in de auto en geeft meer luchtvervuiling. Ook wordt zo'n wijk minder goed bereik baar allemaal zaken, die je in een beslissing moet meene men". Mooie tijd Hij laat een publicatie lezen uit 1963, toen hij juist van Philips afkwam en zich als directeur van het éénmansbedrijf SWOV ging bezighouden met verkeersveiligheid. Mooie tijd. Zegt: „Ik was dolblij om te be ginnen. Had een budget van 50.000 gulden belachelijk weinig, maar ik ben een opti mist. Dat is niet altijd goed be grepen. Ik herinner me maart 1963 in het perscentrum Nieuwspoort nog goed, de pre sentatie van ons plan. Toen al kreeg ik kritiek van journalis ten die zeiden: dat lukt u nooit, met alle belangentegen stellingen in het verkeer. Ik leg uit hoe je op basis van be rekeningen verkeersproble men kunt oplossen. Staat er de volgende dag in de krant: nieuwe man beschouwt ver keer als rekensom. Ik werd gebrandmerkt als de techno craat, de techneut en meer van dat soort benamingen". Het aantal doden in het ver keer bedroeg tijdens het eerste halfjaar 695 (1984: 784). Het aantal gewonden steeg op nieuw van 23.700 in '84 tot 24.000 nu. Asmussen:,,Ik moet altijd een beetje glimlachen als ik een minister weer hoor zeg gen: het gedrag van verkeers deelnemers moet anders. Daar ligt nou juist het hele pro bleem. Het gedrag van auto mobilist wordt thuis al be paald: heb ik een belangrijke bespreking? Wil ik daarvoor op tijd zijn? Tal van factoren, dikwijls moeilijk te achterha len. spelen bij ongelukken een rol. Nu staat opeens het ge bruik van medicijnen in het hart van de belangstelling. Na tuurlijk hebben medicijnen ef fect op het rijgedrag. Maar je moet je ook afvragen: hoe zou zo iemand functioneren zon der medicijnen? Het is waar dat oudere mensen trager rea geren in het verkeer. Maar ou dere mensen beseffen dat zelf heel goed stellen hun rijge drag daarop in. Het is net als met de sport: veel mensen spe len tennis of hockey, maar niet allemaal op het hoogste niveau. Toch kunnen die heel aardig uit de voeten". Verbrokkelde maatregelen, ambtenaren op het ministerie, die ieder voor zich een eigen plannetje uitbroeden, institu ten die leuke, aardige onder- zoekjes verrichten: het zet weinig zoden aan de dijk, al dus Asmussen. „De maatrege len worden voor negentig of vijfennegentig procent niet op hun effect bekeken. Neem nu minister Smit-Kroes met haar tarievenplan voor het open baar vervoer, nu gelukkig te ruggedraaid. De SWOV heeft de effecten daarvan onder zocht; er komen door de hoge re prijzen meer fietsers, dus meer ongelukken. Naar die cijfers wordt voor zo'n beslis sing niet bekeken. Kijk. ik vind: men mag best besluiten nemen, maar wel op grond van beschikbare kennis. Wij als SWOV hebben deze kennis in huis en wijzen op fouten in het beleid. Maar dat wordt ons niet in dank afgenomen". De SWOV dreigde begin dit jaar flink gekort te worden: het ministerie van WVC wilde een subsidie van 2.8 miljoen in trekken. Inmiddels wordt er onderhandeld over andere wij zen van bezuinigen. De subsi die van het ministerie van verkeer en waterstaat bedroeg vorig ja^r 9.246.000 gulden. „De mentaliteit rond wat ik heb genoemd de brokkenma ker-theorie die komt terug. Misschien heeft dat iets met de economische crisis te maken. In elk geval ligt het psycholo gisch lekker om brokkenma kers aan te wijzen en te bewe ren dat bepaalde personen niet goed kunnen rijden. Tijdens de Tweede Wereldoorlog kwa men Engelse vliegers soms niet terug van een missie. Zei den de collega-vliegers: wij hebben altijd geweten dat hij niet capabel was. Dat geeft een gevoel van veiligheid. Onlangs is in Nederland een enquête gehouden. Het blijkt dat ze ventig, tachtig procent van de weggebruikers zichzelf een goed rijder acht. Men vindt ook dat brokkenmakers streng moeten worden gestraft. Ik zeg: brokkenmakers bestaan niet. Zijn althans niet te iden tificeren. Je kunt er niets mee. Drie jaar geen ongeval hebben is waarschijnlijk toeval. Je hebt hooguit: pechvogels", al dus Asmussen. Het systeem want dat is het van Asmussen stoelt op een redenering als in het straf recht: misdadigers bestaan niet, er zijn hooguit de omstan digheden. die tot de misdaad hebben geleid. Mensen zijn geen robotten, laten zich niet zomaar veranderen. Verkeers kunde als studie van het wel begrepen eigenbelang. Is dat niet een negatief mensbeeld9 Nee, zo vernemen wij, dat is een realistisch mensbeeld. Er zullen best goede en minder Professor E. Asmussen: „Drie jaar geen ongeluk krijgen, is waar schijnlijk toeval". goede rijders bestaan, maar daar kun je maar beter niet van uitgaan. Mensen denken al gauw: het dodencijfer daalt dus het zal wel goed zijn wat we doen. Is gewoon niet waar. Als professor Asmussen het voor het zeggen had, dan zou hij alle kennis bundelen, de verkokering tegengaan en op basis daarvan pakketten maat regelen nemen Want, zegt hij, bij beleidsmakers heerst een waanzinnig gebrek aan infor matie. Asmussen ziet perspectief: „We moeten toewerken, naar de tijd waarin de verkeersstro men centraal worden geleid. De eerste kenmerken daarvan zie we nu al in een recentelijk ontwikkeld apparaat: je stopt informatie over de route in een computer. Die zegt vervol gens welke weg de snelste is. Nou, zoiets moet in de toe komst vanuit één centraal punt worden geregeld. Com pleet met informatie onder weg. Daarmee kun je een ge middelde reistijd voor ieder een realiseren". Asmussen is nu dus vertrok ken als directeur van het SWOV wee degene echter die meent dat hiermee de strijd is opgegeven. Zijn werk aan de TH betekent: een ande re strategie. „Studenten van mij komen straks op functies, waarin ze invloed kunnen uit oefenen. Een soort infiltratie. En die is effectief. Ik merk dat in Noord-Brabant bijvoor beeld. Dan gebeurt er wat. Kijk. het maken van rappor ten is mooi, alleen ze wor den niet gelezen". Professor ir. E. Asmussen drukt zijn sigaar uit. Hoopt dat hij eens de voorzitter kan wor den van de wetenschappelijke adviesraad voor verkeersvei ligheid, zoals die onlangs door de WRR, de Wetenschappelij ke Raad voor Regeringsbeleid, is voorgesteld. ARJEN SCHREUDER TER AAR IJzeren koeien met kunstuiers. Sinds kort heeft de Ter Aarse Valentijnschool voor agrarisch onderwijs aan de Westkanaalweg er een schuurtje bij waar deze „koeien" op stal staan. Het is de bedoeling dat de leerlingen met be hulp van de vernuftige oefenapparaten en een professionele melkmachi ne het melken onder de knie krijgen. Hiermee zet de Valentijnschool weer een stapje verder op de weg van school voor plant- en dierverzorging naar lager agrarisch on derwijs voor zowel land bouw, tuinbouw, bos bouw, veehouderij en le vensmiddelentechnologie. Vol trots laat directeur J. Mensch de schuur op het ter rein van de school zien waar behalve de „runderen" en de melkmachine ook een hooizol der en een aantal dierenver blijven moeten komen. Cavi a's, konijnen, woestijnratten en vissen gaan de nieuwe be huizing binnenkort bevolken. Het gebouwtje is op een vrije zaterdag gezamenlijk door ou ders. leerkrachten en andere vrijwilligers van een betonnen vloer voorzien en in de verf gezet. „Meer hulp is nog altijd welkom", meldt de heer Mensch, die zelf ook flink de handen uit de mouwen heeft gestoken. „Allerlei klussen zo als timmeren, electriciteit en verwarming aanleggen moe ten nog gebeuren". Pindakaas Een tweede uitbreiding van de Valentijnschool is het lokaal voor de verwerking van agra rische produkten. Dankzij de aankoop van een paar oude fornuizen van een huishoud school en de verbouwing van een toiletruimte kunnen de ongeveer 100 leerlingen nu naar hartelust aan de slag met het bereiden van yoghurt, kaas, pindakaas, nogakoekjes en het inmaken van augurken, zilveruitjes en worteltjes. Hoe wel er bij agrarisch onderwijs niet zo gauw gedacht wordt aan het het in de weer zijn met potten, pannen en levens middelen, is dit volgens de heer Mensch wel degelijk een vaardigheid die op een school voor agrarisch onderwijs thuis hoort. „Het verwerken van melk tot kaas, boter en karne melk is in een veehouderij on ontbeerlijk, terwijl het ver werken v in graan tot veevoer de toekomstige landbouwer ze ker van pas komt", legt hij uit. Ook de technische vakken ko men op de Valentijnschool uit gebreid aan bod. Technieken als electrisch lassen en het on derhoud van motoren nemen een belangrijke plaats op het lesrooster in. Het leerplan van de vierjarige opleiding is glo baal in drie hoofdonderdelen te rangschikken: plantenteelt en verzorging, techniek, en dierenhouderij en verzorging, waarbij ook de kleinere huis dieren tegenwoordig betrok ken zijn met het oog op banen bij proefboerderijen of dieren winkels. „Hielden we ons vroeger puur bezig met plantenteelt- en ver zorging, nu komen daar steeds meer andere vakken bij", ver telt de heer Mensch. Behalve de theorielessen op school, be zoeken de leerlingen veelvul dig agrarische bedrijven in de omgeving van Ter Aar om de onderwezen werkzaamheden in de praktijk aan den lijve te ondervinden. „Zo gaan we bij voorbeeld vaak bollen pellen of rozen snijden bij kwekers of koeien en schapen scheren bij een veehouder". De geit op het .weitje naast de school, het kalf en het elders gestalde schaap die de school in bezit heelt worden daarvan gevrijwaard. Omdat de school sinds haar oprichting in 1965 altijd gespe cialiseerd was op het gebied van tuinbouw, is zij al tiental len jaren een uitgebreid kas sencomplex, moestuinengebied en boomkwekerijtje rijk waar de leerlingen les krijgen in het verzorgen, onderscheiden, kweken en stekken van ver schillende soorten potplanten, groenten en bloemen. Belangstelling Hoewel in de afgelopen jaren het leerlingental van de Va lentijnschool was gedaald naar slechts 33 jongens en meisjes, telt de school nu ruim honderd leerlingen. „Er valt in heel Nederland een toegenomen belangstelling voor agrarisch onderwijs te constateren", al dus de heer Mensch, die zegt verheugd te zijn dat er nog al tijd genoeg werk in de agrari sche sector te vinden is. „Vooral de vele proefstations, toeleveringsbedrijven, kwe kers en veilingen kunnen nog veel geschoolde mensen ge bruiken". Op de Valentijn school ziet de heer Mensch toch nog altijd de meeste inte resse voor de plantenteelt. „Maar ie merkt toch dat steeds meer leerlingen kiezen voor een beroep in de dierenverzor- ging of -houderij". De Valentijnschool zet 18 janu ari haar deuren wagenwijd open voor belangstellenden die dan van 13.00 tot 17.00 uur de uitbreidingen van de school kunnen bekijken. JEANNETTE SCHREUDER Dicky Dick is ongeveer vijf jaar oud. Het is geen familie van televi siepoes Dicky Dick van het verhaaltjesboek uit het kinder programma Sesamstraat. Maar hij zou het best kunnen zijn. Want de Dicky Dick van de Leidse Besjeslaan is net zo'n gezellige poes als haar naam genoot van de televisie. Zo'n vijf weken geleden werd de Leidse Dicky Dick bij het dierenasiel binnen gebracht. Een buurtbewoonster had haar nabij de Ververstraat bijna da gelijks buiten zien lopen en besloot haar met het oog op de naderende winter naar de Bes jeslaan te rijden. Daar zit ze nu nog steeds, want een baasje heeft zich niet aangediend. Een paar dagen geleden heeft ze een kleine medische ing reep ondergaan, om te voorko men dat ze onverhoopt man den vol kroost ter wereld zal brengen. Ze heeft de operatie voortreffelijk doorstaan en is weer de rustige poes van daar voor. Ze is tijdens haar verblijf in het asiel nog geen moment iemand tot last geweest. Ze is immers de rust zelve Dat be tekent overigens niet, dat er helemaal niets met haar te be leven valt. Verzorger Koos noemt haar immers „een zeer lieve, gezellige huiskat". Dicky Dick is kortharige Cy perse kat met een rode inslag en is ongeveer vijfjaar oud. Ze ziet er goed uit en lijkt door de vorige baas erg verwend te zijn. Blijkbaar was er toch iets mis met dit „baasje" want Dic ky Dick had hem of haar al lange tijd niet gezien tot de buurtbewoonster zich over haar ontfermde. Dat was ech ter slechts voor de rit naar het asiel, zodat ze nu hoopt dat er snel iemand komt om haar de finitief een thuis te bezorgen. Dommelen en dromen in het asiel is natuurlijk beter dan in de open lucht, maar een war me huiskamer met mensen die zich om hem bekommeren is de plaats waar eén huisdier thuis hoort. En dat geldt ook voor Dicky Dick. Jonas, de hond van vorige week, is nog steeds op zoek naar een teas. Voor kater Koos hebben mensen inmid dels al belangstelling getoond. Hij zal waarschijnlijk binnen korte tijd onder dak zijn. Het verloop in het asiel is overi gens vrij groot. Er worden veel dieren binnengebracht, maar er melden zich ook met regelmaat nieuwe eigenaar aan. r Wekelijks verschijnt in de Leidse Courant de rubriek „Hond zoekt huis". In deze rubriek wordt een hond (of soms ook wel een kat) beschreven die in het asiel ver blijft om daar een zekere dood tegemoet te gaan... ten zij het dier een goed tehuis vindt. De in de rubriek be schreven honden zijn óf gevonden óf door hondenbezit ters naar het asiel gebracht. Ze worden om uiteenlopen de redenen afgestaan, vaak begrijpelijk, maar soms ook volslagen onzinnig. De in „Hond zoekt huis" beschreven dieren zijn alle goed gezond, hebben een wormenkuur ondergaan en zijn volledig ingeënt. Tegen betaling van circa 80 gulden (voor katten is dat 45 gulden) ten bate van zwerfdieren zijn ze af te halen. Adres: Nieuw Leids Dierenasiel, Besjeslaan 6b, Leiden. Tel.: 411670. Geo pend di. t/m vr. 10-12 en 14-16 uur. Zondag en maandag gesloten. ARTSEN Leiden: Groep 1: Tan, Janssen. Zwljnenburg. Mey er, R. van Leeuwen, Verhage, Groeneveld en De Ruiter: za. en zo. dr. R. van Leeuwen, tel. 218661. Groep 2. Bergmeijer, Pieterse. Van Gent. Taytelbaum, Van Luyk, Klaassen, Rus en Kruis: 2a. dr. De Lange, tel. 212025, zo. dr. Van Gent, tel. 122538. Groep 3: Pleiter. J. i Leeuwen. Smit. W. de Bruij- ne, J. de Bruijne. Stolk, Jurgens en Fogelberg: za. dr. W. de Bruijne, tel. 134345, zo. dr. J. de Bruyne. tel. 141225. Groep 4: Van Wingerden, Lahr, Van Rijn, Bénit, Nieuwenhuis, Roos. Boer. Van de Waard en Arnou: za. dr. Bénit. tel. 729404, zo. dr. Van Rijn. tel. 314349. Groep 5: Schaefer. Jasperse, Crul, Kooy- man. De Jong, Prince, Reinders, D. Hammerstein en A. Hammer- stein: za. dr. Kooyman, tel. 122268, zo. dr. A. Hammerstein, tel. 767646 Oegstgeett: vanaf '0 uur: dr. Van Walchren. tel. 174830. Patiënten van dr. Steen- hoven ot dr Voorzaat: bellen naar 176867. Spreekuur za. en o. 11.30-12.30. Kaag - Abbe- nes - Nieuw Vennep: tel. 02526- 72850 Leiderdorp: geen opga ve. Voorachoten: za. dr. Koop- mans, zo. dr. Baars. Warmond Voorhout: dr. Hoornweg, tel. 02522-11393 Noordwijk: Groepspraktijk tel. 19300. Noordwijkerhout - Llsse: geen opgave. Katwijk aan Zee: dr. Pool. tel. 22322. Katwijk - Rijnsburg - Valkenburg: dr. Bergman, tel. 12921. Sassen- heim: dr. Van Riet. tel. 11777. Alkemade Rijnaaterwoude: dr. Glansbeek. tel. 01713-2511. Praktijk Saeys/van Mierlo/Roe- len: dr. Saeys, tel. 01713-2217. Alphen: groep 1. za. dr. Plag, zo. dr Zikel. groep 2. za. dr. Eradus, dr. Van der Steen. Hazers- woude - Koudekerk: dr. Van Buuren. tel. 01714-2020. Ben thuizen - Boskoop: dr. Leeu- wenburgh, tel. 01727-5700. Langeraar - Nieuwveen - Ter Aar - Woubrugge: dr. Gorissen, tel. 01722-2139 Nieuwkoop - Noorden: dr Brinkman/dr. Sluis, il. 01725-9301. TANDARTSEN Leiden - Lei derdorp - Oegstgeest: dr. Peer- deman. tel. 213122, za. en zo. spreekuur om 13.00 uur. Alke made Leimuiden: eigen tand arts bellen voor 15.00 uur. Leidschendam: voor spoedge vallen tel. 974491. Bollen streek: dr. Laverman, tel. 02520- 17036. APOTHEKEN Leiden - Lei derdorp - Oegstgeest - Voor schoten: Apotheek Haven In Lei den en Apotheek Hofland in Voorschoten. Alkemade: Apo theek Alkemade. open: zat 12- 13. 17.30-18 u. zon feestda gen 12.30-13 en 17.30-18 u. Noordwijk - Katwijk: Apotheek Katwijk aan den Rijn. Noord wijkerhout: za. geopend van 9- 13. u. en van 17-18 u. en zo van 12-13 u. en 17-18 u. Spoedre- cepten tel. 3511 of dienstbel. Sassenheim: 02522-10169. WIJKVERPLEGING Leiden - Noordwijkerhout De Zilk Voorhout tel. 071-122222. Bollenstreek: Wijkverpleging Gezondheidscentrum. tel. 02522-14147. Hillegom: Opga ve via het antwoordapparaat, tel. 02520-16217. Leidschendam: Kruisvereniging, tel. 070-455300. Oegstgeest: Kruisvereniging, tel. 071-177444. DIERENARTSEN Leiden: dr. Helder, tel. 220513. Voorscho ten - Leidschendam: dr. Birnie, tel. 070-275450. ONGEVALLENDIENST ZIEKEN HUIZEN LEIDEN Ongevallen- dienst elke dag Academisch Zie kenhuis behalve van dinsdag 13.00 u. tot woensdag 13.00 u. (Diaconessenhuis poliklinieken tel 155543, afdeling S.C.U. tel 175639) en van vrijdag 13.00 u. tot zaterdag 13.00 u. (Elisabeth- ziekenhuis). BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: Bezoekuur dagelijks van 16.00 tot 17.00 uur en van 18.30 tot 19.30 uur. Kin derafdeling dagelijks van 14.00 tot 20.00. Niet meer dan twee bezoekers per patiënt. Sint Elizabeth-ziekenhuis: Volwas senen dagelijks van 14.00-14.45 u. en van 18.30-19.30 u.: klasse afdelingen ook 11.15-12.00 u. Kraamafdeling: dag. van 15.00- 16.00 u. en van 18.30-19.30 u. en van 19.30-21.00 u. alleen voor vaders. Kinderafdeling dag. 15.00-18.30 u. CCU (hartbewa- klng) dag. van 14.00-14.30 u. en van 19.00-19.30 u. Intensieve verpleging: dag. van 14.00-14.30 u. en van 18.30-19.00 u. Sporl- Medisch Adviescentrum: Spreekuur ma. 19.30-20.30 u. in het St. Elisabeth-ziekenhuis. Endegeest: Di. en vr. 13.00- 14.30 u.; zo. 11.00-12.00 u. 14.00-15.00 u.; eerste klasse: de gehele dag. Jelgersmakliniek: Jongerenteam: za. en zo. 14.00- 17.00 u. Opname: werkdagen 16.45-17.45 u.; za. zo en feest dag. 10.00-11.30 en 14.00-16.30 u. Team A, C en D: dag. tot 21.00 u. met uitzondering van behandeltijden en etenstijden. Academisch Ziekenhuis: Voor alle patiënten (behalve kinderen) zijn de bezoekuren als volgt: Da gelijks 14.15-15.00 u. en 18.30- 19.30 u. Avondbezoekuur afde ling verloskunde: 18.00-19.00 u. De Praematurenafdeling dage lijks van 14.30-14.45 u. en 18.30-18.45 u. Voor ouders en familie is voortaan doorlopend bezoek mogelijk. Bezoek aan ernstige patiënten: wanneer aan ernstige patiënten doorlopend bezoek wordt toegestaan kan de hoofdverpleegkundige hiervoor speciale kaarten verstrekken. De bezoektijden van de kinderkli niek zijn dagelijks 15.00-15.45 u. en 18.30-19.00 u. De bezoektij den van de kinderafdeling (al leen voor ouders van kinderen kan er een afwijkende tijd afge sproken worden met de hoofd verpleegkundige) zijn dagelijks van 14.15-15.00 u. en van 18.30- 19.00. Rijnoordziekenhuis: Dagelijks 14.30-15.15 u. en 18.30-19.30 u. Extra bezoek hartbewaking: 11.00-11.30 u. Extra bezoek vaders kraamafde ling: 19.30-20.30 u. Kinderafde ling 15.00-15.30 u. alleen voor ouders 18.00-18.30 u. LEIDSE RECHTSWINKEL Ju ridisch Adviesbureau. Ketelboe- terssteeg 10. tel. 130775; afde ling belastingen: alleen op af spraak, klachtenbureau: di. en do. 18.30-20.30, afdeling vreemdelingenrecht: ma. 13-15 en do. 18.30-20.30, afdeling vrouw: vr. 10-12. S.O.S.-DIENST Telefonische hulpdienst, tel. 071-125202. Voor allen die in moeilijkheden verkeren of eenzaam zijn. Ver trouwelijk. Dag en nacht bereik- BUREAU VOOR RECHTSHULP Herengracht 50. tej. 123942; spreekuren ma. en di. 10.00- 12.30 u., wo. 13.30-16.00 u.; do. 18.30-20.30 u. DIERENHULP- EN AMBULAN CEDIENST Hulpverlening in Leiden, Leiderdorp, Oegstgeest, Rijnsburg. Valkenburg. Voor schoten. Warmond en Zoeter- woude. Tel. 071-174141.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 12