Ciidóc Somont Consument ontevreden over parkeren in binnenstad Universiteit zuiniger met energie STAD OMGEVING Financiële steun Leids Congresbureau Kerstboominzameling weer groot succes WEEK EINDE ZATERDAG 4 JANUARI 1986 PAGINA 11 lecord-omzet Aalsmeerse ïloemenveiling AALSMEER Met een stijging van 10,4 procent ten opzichte fan 1984 haalde de bloemenveiling Aalsmeer (VBA) in 1985 een jecordomzet in bloemen en planten van 1,44 miljard gulden. De janvoer van snijbloemen, kamerplanten en tuinplanten steeg ca pet 8,2 procent, zodat er gemiddeld sprake is van een lichte >rijsverbetering. De voorlopige jaarcijfers van de Aalsmeerse (n, feiling wijzen naast de produktenomzet op een dienstenomzet ran bijna 450 miljoen gulden. foor de werkgelegenheid was 1985 een belangrijk jaar. Bij de 41 reiling zelf steeg het aantal personeelsleden met bijna 10 procent ot een totaal van 1154. Bij de VBA en de in de veiling gehuisves- idene bedrijven wordt een voortzetting van deze tendens verwacht, d lierdoor zal het aantal onder het dak van de Aalsmeerse veiling Werkzame personen in 1986 de 10.000 benaderen. LEIDEN De binnenkort op te richten Stichting Leids Congresbureau (LCB) krijgt van de gemeente Leiden een le ning van 84.000 gulden. Dit bedrag moet 1 januari 1993 zijn terugbetaald. Ook de universiteit en het Gewestelijk Arbeids Bureau leveren een bijdrage in de posten. De universiteit zal een renteloze lening van 85.000 gulden verschaffen, het GAB draagt in 1986 een ton bij en in 1987 de helft. Deze laatste twee bedragen hoeven niet te worden terugbetaald. Het LCB zal onder meer congressen gaan werven en organi seren en het voorlichting en adviezen hierover aan bedrij ven geven. Dat moet een beter gebruik van de congres- en vergaderfaciliteiten in Leiden en directe omgeving tot ge volg hebben. Het LCB zal bestaan uit vertegenwoordigers van de gemeente en de universiteit. P. de Jager verlaat na 30 jaar Leidse brandweer LEIDEN De Leidse onderbrandmeester P. de Jager heeft gis teravond afscheid genomen van de brandweer. De heer De Ja ger ging met Functioneel Leeftijds Ontslag. Zijn afscheidsrecep tie viel samen met de nieuwjaarsreceptie van de Leidse brand weer. De heer De Jager, die oorspronkelijk een zeer vakkundig houtbewerker was, is ruim dertig jaar in dienst geweest bij de Leidse brandweer. Hij was de bevelvoerder van de autospuit. De hepr De Jager ontving gisteravond uit handen van brandweer commandant Mark, namens de Nederlandse Vereniging van Brandweercommandanten, de Oorkonde Goede Verdiensten. De heer De Jager heeft zich altijd een zeer goed brandweerman ge toond en maakte in de dertig jaren dienst vele grote en middel grote branden mee. Tijdens een oefening in de brandweertoren aan de Langegracht, viel de heer De Jager eens van ruim tien meter omlaag. Het duurde twee jaar voordat hij weer de oude LEIDEN De Leidse Universiteit zal een grote re inspanning moeten gaan leveren om de kos- J LEIDEN De consu ment is duidelijk niet te vreden over de parkeer- mogelijkheden in de Leidse binnenstad. Vooral het parkeren rondom de Haarlem merstraat vindt men ronduit slecht. Van de mensen die in de Haar lemmerstraat winkelen, woont 82 procent buiten de stad. Van het publiek vindt 75,5 procent het winkelen in de Haar lemmerstraat wel gezel lig en 75 procent is van mening dat er een com pleet aanbod te vinden is, al zouden sommige ondervraagden nog wat meer schoenenzaken, winkels in damesmode, boekhandels, kappers, warenhuizen, cafés en platenzaken in de Haar lemmerstraat willen zien. De beste koop avond wordt de donder dagavond gevonden. nemersvereniging Promo tion Haarlemmerstraat en Omgeving is gehouden. Voor het onderzoek werden 686 mensen ondervraagd. Een derde deel werd in de Haar lemmerstraat ondervraagd, een derde deel in de Bree- straat en het resterende deel werd telefonisch benaderd. De enquête werd op twee za terdagmiddagen in mei door ingehuurde studenten ge houden. De winkeliersvereniging hoopt met dit onderzoek een weerwoord te leveren op het parkeerregime dat per 1 ja nuari door de gemeente is ingesteld. De winkeliers be treuren dit nieuwe parkeer beleid van gemeente en ho pen met de enquête aan te tonen dat ook de consument er niet teverden mee is en op dit punt" dezelfde mening heeft als de middenstanders. De komst van een parkeer garage aan het Ir. Driessen- plein wordt door de winke liers „een 'stap in de goede richting" genoemd, „maar het is nog lang niet voldoen de". De winkeliers hopen met de resultaten van het onderzoek de gemeente raadsleden tot andere ge dachten over het huidige parkeerbeleid te bewegen. Omdat uit de enquête verder isi gebleken dat de Haarlem merstraat ondanks de par- keermoeilijkheden erg in trek is, vooral bij niet-Leide- naars, is de vereniging van plan om deze winkelprome nade extra te gaan promo ten. Daarvoor wil zij adver tenties gaan plaatsen in ver schillende dag- en weekbla den die in Leiden en omge ving verschijnen. Ook wil men reclame-borden in de regio plaatsen waarop de Haarlemmerstraat als win kelgebied wordt aangepre zen. Om een goed ontwerp voor een affiche te krijgen, wil de vereniging een prijs vraag uitschrijven voor stu denten aan de Haagse Kunstacademie. Het beste ontwerp zou dan beloond worden met duizend gulden. „Als we zo'n opdracht aan een reclame-bureau geven, zullen we aanzienlijk meer kwijt zijn. Ook als we het ontwerp niet geschikt vin den voor onze straat", luidt de redenering van de mid denstanders aan de Haar lemmerstraat. Als derde pro motiemogelijkheid noemt de vereniging het adverteren via radiopiraten. Voor het derde achtereenvolgende jaar werden de ingezamelde kerstbomen massaal op het Schuttersveld verbrand. LEIDEN De kerstbo meninzameling is dit jaar net zo'n groot succes ge worden als die van het jaar ervoor. Toen werden bijna 10.000 bomen bijeen gebracht en ook dit jaar werd dat aantal gehaald. Gisteravond werden de ingezamelde bomen op het Schuttersveld onder het toeziend oog van de brandweer door politie commissaris H. van Voor den aangestoken. Ook in een aantal regio gemeen ten werden de afgelopen dagen kerstboomverbran dingen gehouden. Volgens reinigingsvoorlichter M. Tol speelt het weer van af gelopen dagen een voorname rol bij de inzameling van de bomen. „Als er sneeuw ligt, speelt de jeugd liever buiten", aldus Tol. Het weer zorgde er daarom voor, dat de inzame- lactie dit jaar minder makke-- lijk op gang kwam dan in het verleden wel het geval was. Door de snel intredende dooi werd die achterstand later ruimschoots ingehaald. Dat ruim 10.000 bomen zijn in gezameld wil niet zeggen, dat er gisteravond ook zoveel op het Schuttersveld op de brand stapel werden gegooid. De bo men die vóór de viering van oud en nieuw al zijn opge haald, zijn naar de vuilver branding gebracht en daar vernietigd, vandaar dat er gis teravond maar 6.000 op de brandstapel op het Schutters veld belandden. „We hebben nergens ruimte om ze op slaan en bovendien zou dat maar weer extra werk betekenen", aldus Tol. Om het inzamelen van de de bomen te stimuleren waren ook dit jaar weer loten uitge deeld. Het aantal prijzen was vergeleken met vorig jaar uit gebreid. Politie, brandweer, de reini ging, de directie groen gemeente en e die zich bezighoudt met de be strijding van vandalisme ho pen met de inzamelactie te be reiken, dat op straat minder kerstbomen worden verbrand. Politievoorlichter Graveland meent dat de actie, die dit jaar voor de derde keer is gehou den, een goede bijdrage levert aan de rust in de stad. „Er wa ren dit jaar wat meer kerstbo- menbranden dan vorig jaar, maar de overlast is zeker min der dan in de jaren, dat er nog geen inzamelactie was. Toen gingen de branden en brandjes nog vaak weken door en dat lijkt nu verleden tijd". ten van energieverbruik in de hand te houden. Eerste stap moet zijn het (weer) aanstellen van een energie-ambtenaar en daarbij moet een energie informatiesysteem op po ten worden gezet. Ook moet aandacht worden besteed aan oorzaken van toename van het energie verbruik. Hierbij wordt gedacht aan „energievre ters" als computers en la serstraalopstellingen. Dit staat in het „Voortgangs verslag 1984 Energiebeheer bij de Rijksuniversiteit te Lei den". In vergelijking met 1978 gebruikte de universiteit in 1984 19 procent meer electrici- teit, terwijl de kosten met 103 procent zijn toegenomen. In 1984 werd één procent minder water gebruikt dan in 1978, maar de kosten stegen wel met 22 procent. Het gasverbruik steeg met 8 procent en de kos ten gingen met 213 procent omhoog. Het gebruik van olié nam, door het overschakelen op aardgas, af met 31 procent. De totale kosten van oliever- bruik stegen met 87 procent. In 1984 kwamen verschillen de, door het rijk gefinancierde, energiebesparende projecten gereed, zoals in de Sylvius- en Gorleaus-laboratoria, de Hor tus, de oude universiteitsbi bliotheek, de Anatomische- en Zoölogische laboratoria en het Hugo de Groot complex. Het gaat hier om een investering van ruim 4,2 miljoen gulden die een jaarlijkse besparing van meer dan 1,3 miljoen ku bieke meter aardgas moet op leveren. Verder staat er nog een viertal projecten op stapel die voor een besparing van 400.000 kubieke meter gas moeten gaan zorgen. Op het gebied van electriciteit wordt gemikt op een jaarlijkse bespa ring van 170.000 gulden. Dit wordt bereikt met kortingen op grootverbruikerscontracten en het meer benutten van goedkopere nachtstroom. Ondanks al deze besparingen moet toch nog harder worden gewerkt om de kosten te druk ken. Daarom moet de functie van energie-ambtenaar (die wordt waargenomen) weer fulltime worden vervuld. Vooral het gebruik van elec triciteit (noodzakelijk voor de vele wetenschappelijke appa ratuur) zal moeten worden te ruggedrongen. Maar volgens de samenstellers van het ver slag is toename van het aantal computers onvermijdelijk en zal daardoor het gebruik van electriciteit stijgen. Verhoging van het energiebudget is daar om noodzakelijk. Met bijdragen van Wil lem Buijteweg en Marcel Gelauff. Makkelijk (i) mam Dick Tesselaar isopnieuw lijsttrekker voor de PvdA in Leiden. De wethouder van volkshuisvesting was dat vier Ejaar geleden ook al en kan on der meer door zijn bemoeie nissen met de sport gerekend worden tot een van de meest bekende plaatselijke notabe- len. Geen verrassing dus, de keuze door het bestuur voor Tesse laar? Vooral het linker deel van de afdeling Leiden van de socialisten en dan met name de Rooie Vrouwen zal er niet echt blij mee zijn. Zij hadden hun kaarten gezet op 1 Henriëtte van Dongen, de wethouder van onderwijs. He laas voor de Rooie Vrouwen: Van Dongen stelde zich uit eindelijk niet kandidaat, hoe wel ze dat zeker wel van plan is geweest. De ambitieuze wethouder miste dus een kans voor open doel: in de PvdA geldt de regel dat bij gelijke geschiktheid de voorkeur ge geven dient te worden aan een vrouw. Daarmee voor kwam ze wel dat het bestuur in een moeilijk situatie zou zijn gebracht, Tesselaar zou moeten passeren en de partij openlijk het gevecht tussen zeg maar rechts en links had moeten voeren. Meest opmerkelijk in de lijst is misschien nog de plek van fractievoorzitter Marietje van }8 der Molen. Zij is niet alleen gepasseerd door Tesselaar en Van Dongen, maar ook door verkeerswethouder Jit Peters en door Anneke Boot, de on- derwijsspecialist. Niet ieder een in het bestuur is blijkbaar tevreden over de manier waarop Van der Molen de PvdA de afgelopen jaren ver dedigde tegen de voortduren de aanvallen door CDA-voor- man Joop Walenkamp. Makkelijk (2) Een makkie dus, die keuze voor een lijsttrekker. En het PvdA-bestuur had het bij de samenstelling van de lijst toch al zo makkelijk. De partij staat in de peilingen op winst, drie zittende fractieleden stappen op en van de rest van de fractie heeft niemand aan leiding gegeven hem of haar op een zijspoor te rangeren. Dat alles bood voldoende mo gelijkheden om het resterende deel van de fractie een ver kiesbaar plaatsje te geven en enige frisse aanwas naar vo ren te schuiven. En om de af deling maar gelijk wat wind uit de zeilen te nemen, zijn wat nieuwelingen boven de gevestigde namen geplaatst. Zo te zien dus een geslaagde poging de vrede te bewaren en de conflicten binnenska mers te houden. Blijft de vraag of het allemaal veel in vloed zal hebben op het uit eindelijk stembusresultaat. De modale kiezer voelt zich uit eindelijk bij verkiezingen of het nu om provinciale sta ten, de gemeenteraad of het europees parlement gaat meer aangesproken door de landelijke voormannen dan door de plaatselijke hotemeto- Raadsheer (1) De Raadsherenbuurt, het Leidse wijkje dat zo'n nauwe band met Oegstgeest onder houdt, heeft een florerende buurtvereniging. Ook maakt men een eigen buurtblad met als titel „De Raadsheer". In het decembernummer onder meer 'de mededeling, dat de redactie is versterkt. Dat is verassend, omdat buurtbladen en dergelijke doorgaans te kampen hebben met een vol strekt onvoldoende aantal re dactieleden. Zo heeft elk blaadje geregeld een witte pa gina. met de mededeling „hier had uw copy kunnen staan". Dus niet in De Raadsheer. In dit blad de gebruikelijke me dedelingen zoals de adverten tie voor balletschoentjes, roze, maat 34, de waarschuwing dat er weer fietsen worden gesto len en de komst van nieuwe wijkbewoners. Ook een redactioneel stukje over OPA. Dat gaat over de Oud Papier Actie van de buurt, waarvan de baten ten goede komen aan Terre des Hommes. Of beter gezegd: kwamen. Raadsheer (2) Want een paar maanden gele den is door de gemeente een gifgroene papiercontainer ge plaatst aan het eind van de Oldebarneveltstraat. Zonder enig overleg, schrijft de Raadsheer boos. Ook na de melding van het bestuur dat men over een eigen goedlo pende actie beschikte, werd de container niet weggehaald. Het gevolg was merkbaar. De opbrengst van OPA over 1985 is duidelijk afgenomen. En dat terwijl de gemeente bij de invoering van de papier bakken, die op een groot aan tal plaatsen in de stad zijn neergezet, toch had voorspeld dat bestaande oud-papier ac ties niet benadeeld zouden worden. Het plaatsen van de gemeentelijke bakken zou er juist voor zorgen dat papier wordt ingezameld, dat anders maar door gemakzuchtige Leidenaars in de grijze afval zakken zou worden gedepo neerd. Dat blijkt dus niet helemaal zo te werken. Of om het met de Raadsheer te zeggen: „Na Miljoenen wenskaarten zijn de afgelopen dagen weer verstuurd. De LC-redactie heeft er een honderdtal mogen ontvangen. Onder meer van lezers van deze rubriek. We beloven gehoor te geven aan de daarin geuite wens om voort te gaan met de mild-kritische kanttekeningen in deze kolommen. Het oog viel dezer dagen ook op de hierbij afgebeelde wenskaart, verstuurd door de Leidse wethouder Henriëtte van Dongen van onderwijs, samenlevingsopbouw en emancipatie en Peter Peters van de directie onderwijs. De afbeelding ging vergezeld van de tekst: „Wij wensen u en 'de schapen onder uw hoede' alle goeds voor 1986". Voorwaar een herderlijk schrijven dat voor komend jaar, vooral voor het bijzonder onderwijs, goede perspectieven biedt. mens de kinderen "van Terre des Hommes, bedankt ge meentebestuur". Katterig (1) Het blijft toch een merkwaar dige gebeuren, zo'n hoorzit ting van de Raad van State over een bestemmingsplan. Burgers, bedrijven of instel lingen komen opdraven in het statige onderkomen van de Raad aan de Haagse Kneuter dijk om voor de zoveelste keer hun bezwaren tegen de gemeentelijke plannen uiteen te zetten. „Voor de zoveelste keer", om dat de boze burger dezelfde bezwaren ook al heeft moet vertellen aan de desbetreffen de gemeenteraadscommissie in zijn woonplaats en aan een provinciale commissie. Want voordat men bij het 0___ rechtcollege is beland, dfent het omstreden plan eerst daar te worden aangevochten. Ui teraard wordt elke stap in de procedure minutieus op pa pier gezet, wat uiteindelijk leidt tot dikke, nauwelijks te doorgronden, pakken papier. Zo boog de Raad van State zich begin deze week over de bezwaarschriften, die tegen vier Leidse bestemmingsplan nen zijn ingediend. Voor de toeschouwer ont vouwt zich dan het volgende tafereel. Katterig (2) Aan de ene kant van de tafel staatsraden als oud-minister Gerard Veringa en oud-werk geversvoorzitter Chris van Veen, die als dank voor alle inspanningen in dienst van de natie een rustig baantje voor de laatste arbeidsjaren toege schoven hebben gekregen. Aan de ander kant van die ta fel boeren, burgers en buiten lui, al dan niet voorzien van juridisch geschoolde onder steuning. Dat alles omlijst door ambtenaren van ge meente, provincie en de Raad van State zelf. Allen horen geduldig wachtend of onrustig op hun stoelen schuivend, de vaak lange betogen van alle betrokken partijen aan. Echt luisteren doet eigenlijk nie mand, omdat iedereen van ie dereen vaak al jaren weet, wat hij of zij te berde zal brengen. De dames en heren staatsra den maken het zich daarbij makkelijk door iedereen al 's morgens om kwart vóór tien te laten opdraven, los van het feit of men ogenblikkelijk aan de beurt is dat ogen blikkelijk wil dan in de prak tijk zeggen op zijn vroegst om kwart óver tien of pas 's middags om drie uur. Dat laatste moet vooral voor de inwoner van Vlagtwedde of Maastricht, die voor dag en dauw op moet om tijdig in Den Haag aanwezig te kun nen zijn, een katterig gevoel geven. Katterig (3) Is dat katterig gevoel eenmaal een beetje verdwenen dan blijkt, dat de staatsraden nog een paar vragen willen stel len. Vragen die soms verhel derend werken, maar ook wel eens de indruk wekken, dat halverwege het betoog over de hoogte van de schutting, de plaats van het duivenhok of de wegbestemming van een bedrijf de aandacht helaas even is verminderd. Als dat eindelijk allemaal achter de rug is, deelt de voorzitter mee dat de Raad zich zal beraden en een advies zal opstellen, waarna de Kroon uiteindelijk moet be slissen. „Op zo kort mogelijke termijn", is de gebruikelijke toevoeging, waarbij dan in maanden en niet in weken moet worden gedacht. Ligt dat besluit eenmaal ter tafel, dan is daarmee een einde ge komen aan een beroepsproce dure, die vaak al jaren eerder van start is gegaan. Zo was deze week onder meer een Leids bestemmingsplan uit 1981 aan de orde, dat op een aantal belangrijke punten in de praktijk allang is achter haald. Onlangs liet het Europese Hof van Justitie in Straatsburg weten dat het Nederlandse beroep op de Kroon (om juri dische redenen) dient te wor den afgeschaft. Dat zou de mogelijkheden van de burger om zich tegen de overheid te verweren wel erg ver inper ken. Maar duidelijk is wel, dat het op deze manier ook niet goed gaat. Nevelen Het is al ruim een maand ge leden dat Dierenpark Wasse naar de poorten definitief sloot. Rijk, provincie, gemeen ten en provincie stopten de afgelopen jaren miljoenen in het park maar het mocht niet baten. De familie Louwman bleef bij het voornemen de dieren te verkopen en het personeel de wacht aan te zeggen. Was dat echt nodig die slui ting? Echt duidelijk werd dat niet eind vorig jaar. Dat von den blijkbaar ook de Tweede Kamer-leden Dijkstal en Nij- huis, want zij vergastten mi nister Braks van landbouw op een aantal schriftelijke vra gen. Ook de twee VVD-ka- merleden was het blijkbaar niet ontgaan, dat met name in politiek Wassenaar al langdu rig geruchten gingen dat Louwman snode plannen met de grond van het dierenpark heeft. Hoe de vork ook in de steel moge steken: minister Braks gaf deze week antwoord op de vragen van de twee kamerle den. „Een reeks van tegenval lers" heeft er toe geleid dat de dierentuin dicht moest, aldus de bewindsman, die zelf in 1983 nog 2,7 miljoen gulden voor de renovatie op tafel leg de. Onduidelijk blijft hoe dat allemaal zover is kunnen ko men en wie daar verantwoor delijk voor is. Braks geeft in zijn antwoord ook niet aan, of tijdens de renovatie door de dierentuin aan een groot aan tal door de minister gestelde voorwaarden is voldaan. Ook nu blijft de sluiting dus in nevelen gehuld. En laadt de minister de verdenking op zich, dat hij alle geruchten over mogelijke diepere ach tergronden niet kan ontzenu- Voor wie het nog niet duide lijk was dus nog maar een keer: met name in politiek Wassenaar gaan al maanden geruchten als zou Louwman de dierentuin willen opdoe ken om er een bungalowpark, of iets wat daar op lijkt neer te zetten.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 11