LIBANON: BLOEDIG UITEINDE Uitbreiding EG mijlpaal voorhandelsblok ■BUITENLAND CeldócÜömant DONDERDAG 2 JANUARI 1986 PAGINA 9 Familiedrama op oudejaarsavond PONTOISE In de Parijse voorstad Sarcel- Ics heeft een geestelijk in de war geraakte Fransman op oude jaarsavond vijf mensen doodgeschoten: drie van zijn kinderen en lijn schoonouders. Ver volgens heeft hij de hand aan zichzelf gesla gen. Volgens de politie lag aan het familiedra- tia een ophanden zijn- e echtscheiding ten fjondslag. De dader eefde al enige tijd ge scheiden van zijn 26-ja- rige vrouw. Nog een Kennedy naar het Congres TOWSON Kathleen Kennedy, de oud ste dochter van wijlen senator Robert Kennedy, heeft deze week gezegd dat ze overweegt mee te doen aan de komende verkiezingen voor het Congres. Ze heeft nog geen definitief besluit genomen. Haar broer Joseph III doet wel mee aan de ver kiezingen voor het Huis van Afgevaardig den. De 34-jarige Kathleen zei dat ze met Democratische politici uit Maryland, de staat waar ze woont, heeft gesproken over een kandidatuur. Ze heeft het oog daarbij laten vallen op de zetel die nu wordt bezet door de Republikeinse Helen Bentley. Of ze genoeg steun heeft weten te len, wilde ze niet zeggen. Westduitse president wil niet op postzegel BONN De huidige president van de Westduitse Bondsrepubliek, Richard von Weizsücker, wil niet op postzegels afgebeeld staan. Hij heeft een voorstel van die strekking van de Duitse PTT van de hand gewezen. In de Bondsre publiek zijn tot nu toe alleen de konter feitsels van de presidenten Theodor Heuss (vanaf 1954) en Gustav Heine- mann (vanaf 1970) op frankeerzegels verschenen. In 1982 werd een blok uit gegeven met de portretten van alle pre sidenten tot dan toe, Karl Carstens en Walter Scheel inbegrepen. Op de West duitse postzegels van nu staan burchten en kastelen en motieven, die zijn ont leend aan industrie en techniek. 170 Ghurka's in één jeep HONGKONG Het we reldrecord meeste men sen in een jeep" is in Hongkong gebroken, toen 170 ghurka's van het Britse leger zich bin nen 51 seconden in zo'n terreinwagen lieten per sen. Ze deden dat voor een liefdadig doel. Het vorige record werd door 153 Britse soldaten ge vestigd, die er in novem ber 1984 tijdens een tele visie-uitzending precies één minuut voor nodig hadden. Drugs-hotline succes MIAMI Vijf maanden geleden hebben de autoriteiten in de Ameri kaanse staat Florida een hotline voor tips over drugsmokkelaars geopend. Het blijkt een daverend succes te zijn. De proef wordt uitgebreid tot de staten Georgia en Zuid-Carolina. De hotline kreeg in vijf maanden 508 te lefoontjes, die leidden tot 200 onder zoeken, die op hun beurt leidden tot drie arrestaties en het in beslag ne men van een boot. een vliegtuig, ze ven kilo cocaïne en een lading mari huana, aldus de douane. De politie gelooft dat de meeste tips afkomstig zijn van smokkelaars, die proberen concurrenten uit te schakelen. Wie een tip geeft die leidt tot een arresta tie krijgt een beloning van 2.500 dol lar. Gratie voor Bandaranaike COLOMBO President Jaye- wardene van Sri Lanka heeft oud-premier Sirima Bandara naike gratie verleend en haar in haar burgerlijke rechten hersteld, zo is gisteren uit de hoofdstad Colombo vernomen Enkele uren na die bekendma king eiste mevrouw Bandara naike algemene verkiezingen Het parlement ontnam de oud premier in oktober 1980 haa burgerrechten en stootte haai uit het parlement nadat zij schuldig was bevonden aan machtsmisbruik gedurende haar regeringsperiode. Churchill wenste rapport over vliegende schotels LONDEN De Britse staatsman Sir Winston Churchill heeft in 1955 aan het ministerie van luchtvaart gevraagd om een rapport over vliegende schotels. „Wat is dat toch met al die verhalen over vliegende schotels? Wat zich er achter? Wat is er van waar?", schreef hij in zijn briefje. In zijn antwoord gaf de toenma lige minister van luchtvaart, burggraaf de L'Isle and Dudley, verschillende op ties: de vliegende schotels zouden astro nomische verschijnselen kunnen zijn, ge zichtsbedrog, vliegtuigen, ballonnen of moeilijk te onderscheiden vogels. Dat Sir Winston het kattebelletje schreef bleek uit deze week gepubliceerde vertrouwe lijke, stukken die na dertig jaar niet lan ger geheim zijn. BEIROET De Libanese politie heeft gisteren be kendgemaakt dat Libanon het bloedige jaar 1985 uit geluid heeft met dertien doden, veertig gewonden, een aanslag op het leven van president Amin Ge- mayel, twee autobomex plosies en nieuwe gevech ten tussen christelijke en moslemmilities. Bij een aanslag met onder meer anti-tankgranaten op de presidentiële autostoet raakten dinsdag acht mensen gewond. President Gemayel (Falange- partij) zat echter niet in de auto. Volgens de christelijke Libanese Strijdkrachten zou echter niet Gemayel, maar de autostoet van veiligheidschef Assad Shaftari die tezelfdertijd vrijwel dezelfde plek passeer de het doelwit van de aanslag geweest zijn. Shaftari overleef de de aanslag, maar een van zijn lijfwachten werd gedood en een ander raakte gewond. De veiligheidschef is direct be trokken geweest bij de onder handelingen die vorige week leidden tot het vredesakkoord tussen de drie belangrijkste milities in Libanon. Ten noorden van Beiroet bra ken na de aanslagen gevech ten uit tussen twee christelijke milities. De Falangepartij van president Gemayel is namelijk tegenstander van het akkoord dat een einde moet maken aan- de burgeroorlog. Zonder de handtekening van de presi dent kan ook geen uitvoering worden gegeven aan de vre desinitiatieven. De christelijke Libanese Strijdkrachten ziin voorstander van het akkoord. Na de aanslag, die plaatsvond in een christelijke voorstad van Beiroet zijn op dezelfde plek twee autobommen ont ploft, waarbij drie officieren van het Libanese leger om kwamen. De mannen probeer den de bommen onschadelijk te maken. De sfeer in Beiroet is door de twee aanslagen zeer gespannen, ondanks het be sluit van milities om met een algemene wapenstilstand een einde te maken aan de bijna elf jaar oude burgeroorlog in Libanon. Libanezen vermoorden twee joden BEIROET De „Organisatie van de Onderdrukten in de Wereld", een sji'itische mos limgroepering in het zuiden van Libanon heeft twee van de vier joden gedood die zij negen maanden geleden heeft ontvoerd. De moord is een vergelding voor Israëlische militaire acties in het zuiden van Libanon. Suriname wil betrekkingen onderhouden met Nederland PARAMARIBO De Surinaamse regerings- en legerleider Desi Bouterse heeft in een nieuwjaarstoespraak via radio en te levisie gezegd dat zijn land openstaat voor hervatting van goede betrekkingen met Nederland. „Wij spreken daarbij echter de hoop uit dat dat land in staat zal zijn politiek van het meten met twee maten te vervangen door een beleid dat gericht is op het vestigen van oprechte vriendschap", aldus Bouterse. De rege ringsleider zei dat de financiële positie van Suriname onder an dere aangetast werd omdat Nederland „nog steeds geen uitvoe ring geeft aan de met haar gesloten overeenkomst voor het ver strekken van ontwikkelingshulp". Ondanks oproepen van de politie om thuis te blijven heeft in Londen een rumoeri ge menigte van ruim 50.000 mensen de jaarwisseling tra ditioneel al zingend, dansend en drinkend gevierd op Tra falgar Square. Bijna 300 men sen raakten gewond en 124 werden gearresteerd. In Darmstadt bliezen twee jonge Westduitsers, die het nieuwe jaar met vuurwerk van een 1 kilo eigengemaakte explosie ven wilden inluiden, zichzelf woensdagochtend op. Hun auto vloog enkele meters door de lucht. Bij de feeste lijkheden op de Filippijnen werden vijftien mensen ge dood en meer dan 600 ge wond. Zeker 5.000 mensen raakten dakloos. Er werd ook op leuk wijze „Feest" over de grenzen feest gevierd. In Londen (link sonder) kreeg een nacht- braakster een kus van de agent wiens helm zij had af gepakt. En in Parijs (rechts boven) deelde een feestnum mer zelfs zijn champagne met de politie. De Franse hoofd stad kreeg van de Eiffel-toren (links boven) een nieuw licht toegezonden. In plaats van 1290 lampen rondom de to ren, zijn nu 292 spotlampjes binnen de stalen structuur aangebracht. Ook bij de Am sterdamse Gelderkade (rechts onder) werd de mid dernachtelijke duisternis door fraai lichtend vuur opgehe ven. In Tokio (midden rechts) vierde Minnie Mouse de nieuwjaarsopening van het Japanse Disneyland aan de hand van twee in kimono ge hulde vriendinnen. BRUSSEL De Europese Gemeenschap, het groot ste economische samen werkingsverband in de wereld, is gisteren met de officiële toetreding van Spanje en Portugal een nieuw tijdperk binnen ge gaan. Door de aansluiting van het Iberisch schierei land omvat de gemeen schap nu 320 miljoen mensen. De EG neemt ruim een vijfde van de to tale wereldhandel voor haar rekening nemen en is, althans potentieel, qua economische macht de ge lijke van de Verenigde Staten. Het lijkt zonneklaar dat het handelsblok, hoewel nog steeds lijdend onder een imago van onderlinge verdeeldheid, belangrijke veranderingen te wachten staan. Het was de derde maal dat de gemeen schap haar grenzen verlegde sinds Frankrijk, Italië, West- -Duitsland, Nederland. België en Luxemburg het Verdrag van Rome ondertekenden, dat in maart 1957 leidde tot de op richting van de Europese Eco nomische Gemeenschap. Het doel van de gemeenschap is niet alleen de bevordering van het handelsverkeer, maar tevens de versterking van de democratische waarden in een werelddeel, dat als gevolg van politieke en economische con currentie eeuwen achtereen te lijden heeft gehad van oorlog voering. In de realiteit lijdt de gemeen schap ernstig onder onderlinge concurrentie, bureaucratische rompslomp en schijnbaar ein deloze debatten over detail kwesties. Dit heeft tot gevolg dat er weinig gebeurt om het welvarende Europa van de ja ren zestig opnieuw tot leven te wekken. De toevoeging van Spanje en Portugal zal daarin niet on middellijk verandering bren gen. Aan de andere kant is de gemeenschap, na de toetreding van Groot-Brittannië, Ierland en Denemarken in 1973 en Griekenland in 1981, gewend geraakt aan groestuipen. Door de toetreding van Spanje en Portugal krijgt het Europe se bedrijfsleven een betere po sitie op de wereldmarkt. Span je en Portugal bezitten samen immers ongeveer 50 miljoen consumenten. De uitbreiding zou echter ook nadelen met zich mee kunnen brengen. Er komen twee nieu we stemmen bij, wat weinig zal bijdragen tot een sneller besluitnemingsproces. Ge vreesd wordt dat, tenzij er spoedig wijzigingen worden doorgevoerd op het bestuurs niveau, het onvermogen om snel te reageren het verval van Europa als een economi sche macht in de hand zal werken. Veel Europeanen betwijfelen reeds of de EG ooit nog in staat zal zijn om haar econo mie in goede banen te leiden. De Verenigde Staten hebben de afgelopen tien jaar ruim 15 miljoen nieuwe arbeidsplaat sen weten te creëren, terwijl de netto toename van arbeids plaatsen in de EG-landen pre cies nul procent is. Hoewel het ongewoon hoge werkloos heidscijfer van 11 procent in 1985 gelijk bleef aan het voor gaande jaar, na sinds het ein*-" van de jaren zeventig jaarlijks te zijn toegenomen, wordt niet spoedig een verbetering ver wacht. Door de toetreding van Spanje en Portugal zal het ge middelde werkloosheidsper centage in de EG zelfs verder toe kunnen nemen. Op de korte termijn zal het economisch herstel van de EG in haar totaliteit meer afhan gen van het beleid van de af zonderlijke regeringen, dan van het gezamenlijke beleid op Europees niveau. Op de lange termijn is de welvaart echter wel degelijk afhankelijk van wat de EG aan aanpassings vermogen kan opbrengen. Daarbij moet het streven ge richt zijn op de vestiging van een werkelijk gemeenschappe lijke markt waarbinnen goede ren en mensen zich vrij kun nen bewegen. In Lissabon (foto), Madrid en bij de EG-gebouwen gingen gisteren, ter gelegenheid van de toetre ding van Spanje en Portugal tot de EG, de vlaggen van de twaalf lidstaten van de gemeenschap in top. De premiers van beide landen spraken van een „historische dag". Maar de taxi-chauffeurs in Madrid en Lissabon waren radeloos. Zij vroegen zich af, of zij hun klanten nu voortaan btw moeten

Leidse Courant | 1986 | | pagina 9