Khadaffy: oorlog als Israël Libië aanvalt Kritiek Reagan op Russische televisie Sobere viering aparte status Top wellicht pas in najaar Zware mijn uit Bodenmeer gevist Botha kondigt meer hervormingen aan Taxi-lied =-; BUITENLAND CeidóaQowumt DONDERDAG 2 JANUARI 1986 PAGINA 7 Kalkoen bewaard in lijkenhuis LONDEN Het bestuur van de Londense wijk Westminster on derzoekt hoe een café-eigenaar zijn diepgevroren kerstkalkoenen heeft kunnen bewaren temidden van negentig menselijken in een gemeentelijk mortuarium. Het wijkbestuur bestreed dat de ne gen kilo zware kalkoenen op hun morbide bewaarplaats besmet konden zijn geraakt. De zaak kwam aan het licht toen een lan delijke krant een foto publiceerde met daarop de dozen kalkoen in de diepvrieskamer van het lij kenhuis. HEILIGE OORLOG TEGEN CORRUPTIE ISLAMABAD De Pakistaanse pre mier Mohammad Khan Junejo heeft zijn landgenoten dinsdag een heilige oorlog tegen de corruptie, onrecht vaardigheid en omkoperij in het voor uitzicht gesteld. Ook nodigde hij de oppositie uit zich te verzoenen met de regering, nu Pakistan weer een bur gerbewind heeft na de opheffing van de staat van beleg. Voorts beloofde hij een streng islamitisch democratisch systeem té vestigen, de economische ontwikkeling te bevorderen, het anal fabetisme uit te bannen en een even wichtige buitenlandse politiek te voe ren. In Pakistan werd deze week na acht en een half jaar een einde ge maakt aan de staat van beleg. Ontevreden patiënt schiet chirurg dood NEW YORK Een ontevreden patiënt in de Verenigde Staten, die met dokters van een ziekenhuis in het Newyorkse stadsdeel Brooklyn ruzie had over een operatie, heeft de chef van de afdeling chirurgie doodgeschoten. Volgens mede delingen van de politie betrad de 47-jarige James Miley het ziekenhuis en eiste een gesprek met de arts die de operatie had verricht. Toen hij hem niet te spreken kreeg, ging de man de kamer van de 40-jarige hoofd-chirurg Thomas Pollock binnen en schoot hem met het vuurwapen dat hij onder zijn kleren gedragen had. in de rug. De chirurg overleed ondanks on middellijk ingrijpen. De dader is voort vluchtig. FATALE RAAD IN VOORLICHTINGSBOEK NEW YORK Een boek over seksue- le voorlichting van een zeer bekende seksuologe in de Verenigde Staten is ter correctie uit de handel genomen, omdat het jonge mensen precies het te genovergestelde aanraadde van wat men moet doen om zwangerschap te voorkomen. In een van de hoofdstuk ken schrijft dr. Ruth Westheimer, dat het risico van zwangerschap geringer is als de vrouw seksueel contact heeft een week voor of tijdens de ovulatie. In fei te is dat het ogenblik waarop de vrouw het vruchtbaarst is. Nadat een biblio thecaresse de fout had bemerkt, riep de uitgever de eerste editie van 115.000 exemplaren uit de handel terug om een correctie aan te brengen. IRA doodt twee politiemannen BELFAST Het verboden Ierse Republikeinse leger, IRA heeft gis teren de verantwoordelijkheid op geëist voor een aanslag op een poli tiepatrouille in het zwaarbewaakte gebied rond Armagh bij de grens met de Ierse republiek. Drie guer rillastrijders brachten een bom tot ontploffing toen de drie man sterke patrouille passeerde en namen de gevallen agenten vervolgens onder vuur. Twee van hen kwamen daar bij om het leven en de derde raakte gewond. De IRA wilde met de aan slag „laten zien waartoe wij in staat zijn". FRIEDRICHSHAFEN Uit het Bodenmeer is gisteren een ronddrijvende mijn gevist, die volgens de politie krachtig genoeg was om een flinke plezierboot uit het water te kunnen blazen. De mijn werd ontdekt door een visser, die eerst dacht met een losgeslagen boei te maken te hebben. Hij kreeg echter argwaan toen hij het voor werp nader bekeek en waarschuwde de politie. Deze stelde vast dat het een 500 kilo wegende mijn betrof die waarschijnlijk in de Tweede Wereldoorlog in het meer was gelegd. De politie vraagt ziclf nu af of er niet nog meer van dergelijke mijnen in het Bodenmeer liggen. Zij is op zoek naar mensen die destijds bij het mijnenleggen betrokken zijn geweest. (Vervolg van voorpagina) TRIPOLI Als Israël wraak neemt voor de ter reurdaden van eind vori ge week in Rome en We nen roep ik „de oorlog uit in het Midden-Oosten". Dat heeft de Libische lei der Khadaffy gisteren ge zegd op een persconferen tie in Tripoli. Zoals be kend heeft Israël aange kondigd wraak te zullen nemen voor de aanslagen, vorige week vrijdag, op de vliegvelden van Wenen en Rome. De Libische leider verklaarde dat Israël het recht niet heeft om wraak te nemen, omdat de aanslagen een vergelding wa ren voor het Israëlische bom bardement op het hoofdkwar tier van de Palestijnse Bevrij dingsorganisatie (PLO) in Tu nesië in oktober. „En als ie mand een aanval tegen Libië onderneemt, is dat het begin van het einde, en komt er een onbegrensde oorlog van", al dus de Libische leider die „alle beschuldigingen v me aan het adres van de Pa- lestijnen categorisch van de hand wees". Khadaffy nam het ook op voor Abu Nidal, wiens organsiatie ervan ver dacht wordt achter de recente terreurdaden te zitten. De Israëlische premier Peres heeft in een rede voor het par lement beloofd een onver moeibare campagne te zullen voeren om terroristen te straf fen. Hij riep op tot ondubbel zinnige sancties tegen landen die het internationale terroris me financieren en steunen. Peres verklaarde dat zijn land zal handelen met alle ter be schikking staande middelen in preventieve acties, directe confrontaties en vergeldings acties. Zijn harde rede volgt op signalen van de kant van de VS, dat het geen tegenstander is van vergeldingsaanvallen op de plegers van de aanslagen op de vliegvelden van Rome en Wenen. Premier Peres zei dat Israel „niet zal rusten" voordat het de daders van deze terreu racties heeft gevonden. Hij riep* verder op Libië te isole ren door de lucht- en zeever bindingen af te snijden. Het was de derde keer dat de Is raëlische regeringsleider Libië beschuldigde van steun aan Palestijnse terroristen. De islamitische terreurorgani satie Jihad („Heilige Oorlog") heeft gedreigd in 1986 nog meer Amerikanen te zullen ontvoeren of doden. Ook zal de strijd worden opgevoerd te gen Israël en Turkije, door de Jihad „instrumenten van het Amerikaanse imperialisme in het Midden-Oosten" genoemd. De dreigementen waren ver vat in een verklaring die per post werd opgestuurd naar een westers persbureau in de Liba nese hoofdstad Beiroet. „De terrorist Reagan moet we ten dat andere Amerikaanse ambassades en oorlogsschepen zullen worden opgeblazen", al dus de Jihad, die zich in het verleden verantwoordelijk heeft gesteld voor de zelf moord-aanslagen op de Ameri kaanse ambassade en het ma rine-hoofdkwartier in 1983 en de autobomaanslag op een bij gebouw van de Amerikaanse, ambassade in Oost-Beirut in 1984. Bij deze aanslagen kwa- Kagiso bij Johannesburg voor het door de politie afgevuurde traangas. Bij rellen zijn KAAPSTAD De Zuida- frikaanse president Pieter Botha heeft dinsdag in zijn nieuwjaarstoespraak meer hervormingen aan gekondigd. Hij stelde „dat in 1986 moet worden gestreefd naar verder binnenlands overleg en verdere her vormingen", maar gaf niet aan welke hervormingen hij op het oog had. Botha prees zijn eigen verrich tingen in het afgelopen jaar en zei dat het verzachten van de apartheid niet van de ene dag op de andere kan worden ver wezenlijkt. Hij ging nauwelijks in op de bloedige onlusten van de laat ste zestien maanden. De enige verwijzing naar de onlusten was vervat in de zin: „Het spijt mij dat er binnen en buiten dit land pogingen worden gedaan een chaos te creëeren in een aantal van onze stedelijke ge bieden". De zwarte Zuidafrikaanse acti viste Winnie Mandela, die was gearresteerd omdat zij on danks een verbod naar haar woonplaats in Soweto bij Jo hannesburg was gegaan, is dinsdag op borgtocht vrijgela- Zij moest beloven niet meer naar Soweto te gaan. Haar fa milie zegt dat zij zich daar niet aan zal houden. Winnie Man dela, die lijdt aan overver moeidheid, moet van de dok ter overigens rust houden. Zuid-Afrika is het nieuwe jaar ingegaan met rellen waarbij minstens elf zwarten om het leven zijn gekomen. Bij stam- mengevechten in Moutse, bij Pretoria, zijn vijf zwarten om het leven gekomen. Volgens een Amerikaanse ca meraman zijn in Moutse rond de jaarwisseling ook elf zwar ten gedood, maar de politie wil dit niet bevestigen. In de Kaapprovincie zijn bij inciden ten twee zwarten om het leven gekomen toen van collaboratie met het blanke regiem be schuldigde zwarten het vuur op een menigte opende. De politie vond gisteren bo vendien de lijken van drie zwarten die in het westen van de Kaapprovincie bij gevech ten tussen zwarten om zijn ge komen. Spanje wil toch banden met Israël MADRID Spanje zal in de eerste helft van dit jaar diplo matieke banden aanknopen met Israël. Dit heeft de Spaan se minister van buitenlandse zaken Ordonez, gisteren be kendgemaakt. Spanje is het enige land dat geen officiële banden heeft met Israël. De Israëlische premier Peres had eerder gezegd dat Spanje geen plausibel excuus meer heeft voor uitstel van de betrekkin gen. „De vrees dat Arabische landen Spanje sancties zouden opleggen zijn geweldig over dreven", aldus Peres. Geen lintje voor Geldof LONDEN De popmusicus 1 Bob Geldof, die meer dan 200 miljoen gulden verzamelde i voor slachtoffers van de hon gersnood in Afrika, heeft geen lintje gekregen van de rege ring Thatcher. Politici in Lon- 1 den spuiden gisteren na de lintjesregen dan ook felle kri tiek, omdat de voordracht van Geldof volgens hen „een voor de hand liggende keuze ge weest zou zijn". Mike Smith, betrokken bij de organisatie I van Live Aid zei in een reac tie: „Ik kan mij alleen inden ken dat Bob van de lijst is af gelaten als een vergelding voor zijn kritische opmerkin gen aan de regering en me vrouw Thatcher tijdens de in zamelingsperiode". Volgens een woordvoerder van That cher zijn lintjes bedoeld voor Britten die hun vaderland ver diensten hebben bewezen: „Ik meen dat Geldofs werk voor namelijk op Ethiopië was ge dicht". De zanger, van Ierse afkomst, maar woonachtig in Engeland, heeft zelf geen com- geleverd. ARUBA APART LAND IN HET KONINKRIJK (Vervolg van voorpagina) ORANJESTAD De vie ring van de aparte status van Aruba, bij de over gang van 1985 naar 1986, werd overschaduwd door het ernstige ongeluk van Betico Croes, de grote voorvechter voor de onaf hankelijkheid van het eiland. Enkele uren voor het Antiliaanse eiland zijn aparte status binnen het Koninkrijk der Nederlan den verkreeg, raakte de 48-jarige politicus van de MEP levensgevaarlijk ge wond. De viering van de aparte sta- tus was sober en werd door een bescheiden aantal mensen bijgewoond. In de hoofdstad Oranjestad werd de vlag van de Nederlandse Antillen met de zes sterren gestreken en de nieuwe vlag gehesen: een rode ster op een blauwe achter grond en horizontale gele stre pen op het onderste gedeelte. Een Nederlands oorlogsschip in de haven loste een salvo van 21 saluutschoten. Het vuurwerk dat ook op het pro gramma stond moest worden afgelast, omdat het vuurwerk gestolen was. Gistermorgen wapperde op alle overheidsgebouwen van Aruba de nieuwe vlag. In het parlement werden premier Henny Eman en zijn zeven ministers tellende kabinet beë digd door gouverneur Filipito Tromp, alvorens de 21 zetels tellende Staten, het parlement van Aruba, aan zijn eerste zit ting begon. Op Curasao, waar de regering van de overige vijf Nederland- Betico Croes op het moment, dat hij het ziekenhuis in werd gebracht. se Antillen is gevestigd, werd het kabinet van premier Don Martina beëdigd door gouver neur René Romen. De Arubaanse premier Eman, wiens grootvader 50 jaar gele den de onafhankelijkheidsbe weging oprichtte, verzocht de bevolking om zijn regering alle steun te geven voor de op bouw van een „nieuw Aruba" in de tien jaar die het eiland nog scheiden van de volledige onafhankelijkheid. SMIDJE VERHOLEN EN DE KNAP-MUTATOR 1173) „Ik kan U de KNAP-mutator precies uitleggen, Majesteit," vertelde Sjeems Pond. „Ik ben trouwens erg blij, dat we op tijd hebben kunnen ingrijpen, want anders was de doffe el lende niet te overzien geweest. De KNAP-muta tor is een toestel, dat nauwelijks groter is dan een electrische naaimachine. Maar als ditzelfde toestel in handen zou raken van een misdadi ger, dan zou hij de hele wereld aan zich kunnen onderwerpen. K.N.A.Pdat betekent Katho de Negatief..., Anode Positief.., en zo heffen deze twee tegengestelde krachten elkaar op tot nul. Op grond van dit eenvoudige principe kan de KNAP-mutator, waar ook ter wereld, elke machine stilzetten. Ik heb de heer Pjotr No- grottr met dat duivelse ding bezig gezien. Hij bracht er de sneltrein naar Gravendrecht zo maar mee tot stilstand. Maar daarmee was hij blijkbaar nog niet tevreden, want even later haalde hij op dezelfde wijze een vliegtuig uit de lucht." „Maar dat is afschuwelijk!" zei Koning Antonyc ernstig. „Wij kunnen ons echt de gru welijke angst wel voorstellen van de brave ma chinist en de koene vlieger, toen hun beider ma chines plotseling dienst weigerden! Voor een machinist is dat dan misschien nog zo heel erg niet, want zijn sneltrein blijft wel op de rails dunkt ons. Edoch, wat deze vlieger betreft..., welk een afschuwelijke ontzetting moet zich van hem hebben meester gemaakt, toen hij bedacht dat zijn leven op het spel stond. Hij was toen immers gedwongen een noodlanding te maken, nietwaar? Als wij echter eens mogen vragen: hoe zijn deze doortrapte proefnemingen uitqe- lekt?" Draka definitief los van NKF (Philips) AMSTERDAM Draka Ka bel, sinds 1958 onderdeel van Philips-dochter NKF, is vanaf 2 januari definitief zelfstandig. Belangrijkste aandeelhouders zijn nu de participatiemaat schappijen Parcom en Flint Beheer (elk ongeveer 27 pro cent), het personeel (via een stichting vijf procent), en de directie twee procent. NKF houdt een belang van twintig procent. De Draka-vestigingen in Amsterdam-Noord en Em- men bieden werk aan circa achthonderd mensen. Het be drijf heeft een jaaromzet van f 240 miljoen en produceert 150.000 kilometer kabel per jaar. Met name de groepson- dernemingsraad van NKF had nogal problemen met de afsto ting van Draka. Een taxi-chpuffeur in Taipeh. de hoofdstad van Taiwan, heeft een unieke manier bedacht om passagiers te lokken. De men sen kunnen tijdens de rit hun favoriete lied zingen en worden, via een cassetterecorder, nog begeleid door een orkest ook. Dit jonge paar vindt het een prima idee. SOVJETS ZONDEN TOESPRAAK ONGECENSUREERD UIT (Vervolg van voorpagina) WASHINGTON/MOS KOU Een vrouw in Washington toonde zich bemoedigd door de tv-toe- spraken van Reagan en Gorbatsjov. „Dat ze praat ten over vrede, is een stap in de goede richting". Een vrouw in Honolulu op Ha- wai vond Gorbatsjovs boodschap aardig, maar hoopte dat hij zijn woor den zal onthouden voor als dit jaar de wapenon derhandelingen in Genè- ve weer beginnen. Reagans debuut op de Russi sche televisie hij was daarmee de eerste Ameri kaanse president sinds Ri chard Nixon in 1972 de Rus sische tv-kijkers toespraak wekte ook enige beroering. De Sovjet-media hadden de vijf minuten durende uitzen ding niet aangekondigd maar veel mensen die naar buiten landse radiostations hadden geluisterd waren er deson danks van op de hoogte. Twee kijkers reageerden verbaasd dat Reagan zijn tekst aflas van een „tele prompter", een beeldscherm waarop de tekst wordt afge draaid en waar de Russen to taal onbekend mee zijn. Rea gans woorden waren ook duidelijk hoorbaar terwijl die simultaan werden vertaald in het Russisch. Gorbatsjov las zijn tekst ge woon van het papier op for melere manier voor. Hij kwam de Amerikanen in hun informaliteit wel enigs zins tegemoet doordat was te zien hoe hij de kamer in het Kremlin binnenliep en ging zitten. Kennelijk is. er niet geknipt in Reagans tv-toespraak. De eerste keer dat Reagan in no vember vorig jaar een inter view had met Russische jour nalisten, waren gevoelige passages verdwenen in de enige krant die het vraagge sprek publiceerde. Reagan zal wel op heel wat tenen hebben getrapt met zijn op merkingen over de mensen rechten en zijn Strategische Defensie Initiatief. Zo zei de president dat de Sovjet-Unie ook aan een soortgelijk verdedigingssys teem werkt, wat haaks staat op wat Moskou sinds jaar en dag volhoudt. Reagan had het ook over de vrijheid van meningsuiting, vrijheid van vergadering, bewegingsvrij heid en godsdienstvrijheid. „Het staat voor ons onomsto telijk vast dat iedere indivi du een uniek geschenk van god is", zei hij. Het Kremlin en de (officiële) Sovjet-media hebben juist Amerikaanse beschuldigin gen verworpen dat de men senrechten in de Sovjet-Unie worden geschonden. „Waar om moest hij het weer heb ben over mensenrechten?", reageerde in Moskou een vrouw van middelbare leef tijd. „We kennen dat pro bleem niet". Vandaag hebben nog eens 30 miljoen kijkers in Siberisch Rusland Reagan op de buis gezien. Vanwege het tijds verschil konden die de toe spraak van de Amerikaanse president niet eerder volgen. PALM SPRINGS De tweede topontmoeting tussen pre sident Reagan en partijleider Gorbatsjov wordt waarschijn lijk in het najaar gehouden en niet in de zomer, zoals eerst de bedoeling leek te zijn. Dit heeft een hoge Amerikaanse functionaris gisteren gezegd. Hij wilde geen commentaar geven op een bericht in de Washington Post, dat de Sovjet- Unie gevraagd heeft om uitstel tot september. Na de eerste top in Genève op 19 en 20 november 1985 hadden de we reldleiders afgesproken elkaar weer te ontmoeten, in 1986 in de VS en in 1987 in de Sovjet-Unie. Officieel is nooit een datum genoemd voor de top in de VS, maar in verslagen was de maand juni genoemd. „Nader overleg heeft tot de conclusie geleid dat een kleine verschuiving tijd laat voor grotere vooruitgang", aldus de zegsman.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 7