utr Het is nog altijd geen tijd voor leuke plannetjes dffllENE [kfltfe Zuivel moet van massa- naar speeiaalprodukten MEER OVERSLAG HAVEN ROTTERDAM DE TIJD Vissers hebben nog twee weken voor visplan Plan voor verbinding Amsterdam-Londen met watervliegtuigen Beurs van Amsterdam BINNENLAND/ECONOMIE £eidóe.(2c>wiarit DONDERDAG 2 JANUARI 1986 PAGINA 5 Het omslagartikel van Else vier gaat over de goede voor nemens van het kabinet Lub bers. De premier zelf: „Nu wij een stevig fundament hebben gelegd onder de economie, zijn wij toe aan de tweede fase: de opwaardering van menselijk kapitaal. Hetgeen ook een rol zal spelen in de verkiezingsstrijd". Minister Ruding echter: „Het is nog al tijd geen tijd voor leuke plan netjes". Elders aandacht voor het landelijk servicebureau voor slachtoffers van misdrij ven. Dr. van Dijk van het mi nisterie van justitie: „Ik denk dat de schadevergoedings- straf die voor het slachtoffer een behoorlijke genoegdoe ning kan betekenen, toch wel binnen afzienbare tijd in ons strafrecht wordt opgenomen". Een ander artikel stelt vast dat Nederland vooroploopt in de strijd tegen het afval. „In Amerika doen ze nog hetzelf de wat wij vijf jaar geleden deden: alles op een berg gooi en en maar laten Ook in Japan is het scheiden van afval aan de bron nog niet doorgedrongen. De een voudige Nederlandse manier van afval- en glasbakken spreekt daarom behoorlijk aan, en de eerste negenhon derd vuilcontainers gaan straks op weg naar Amerika". In een terugblik op de top van Genève de vaststelling: „Amerika's standvastigheid en de interne tegenstellingen van het Sovjet-systeem heb ben een toestand geschapen waar de Russische behoefte aan een adempauze en de Amerikaanse wens om de spanning te verminderen, sa mengaan". Het blad wijdt een vakantiebijlage aan onbeken de plekken in bekende Euro pese steden. De Haagse Post wijdt zijn Cabaretière Joke Bruys in Vrij Nederland: „Wat ik gek vind is dat ze je plaatsen in een soort domheid". ten gronde ging en op het nip pertje is gered. Elders zegt PvdA-Kamerlid Stoffelen, die uit de Raad van Toezicht van de Vara is gestapt: „Marcel van Dam is natuurlijk geen wondermiddel. Eigenlijk is de situatie bij de Vara dermate onwerkbaar, dat je moeilijk kunt zeggen: het bestuur kan er nu fris tegenaan gaan". Aandacht ook voor het juri disch verschijnsel, dat man nen die vrouwen lastig vallen, steeds vaker een straatverbod krijgen opgelegd. De Amster damse vice-president van de rechtbank mr. Gisolf: „Ik be merk dat men momenteel lie ver in kort geding een gerich te maatregel vraagt die het slachtoffer beschermt, dan dat men zijn heil in het strafrecht zoekt. Zo'n straatverbod be schouw ik als een pleister op de wonde. Ik denk dat het ge noegdoening geeft als blijkt dat een rechter het gebeuren ook vreselijk vindt". Omdat de NCRV volgende week een televisieserie start naar „Het wassende water" van Herman de Man, portretteert het blad die schrijver. „Hij moet abso luut het type geweest zijn, dat feilloos met het linkeroog in de rechterbroekzak keek en ook gegarandeerd, als je met hem ging lunchen, een kop koffie over je broek kieper- Vrij Nederland loopt vooruit op de film over de Holocaust die de VPRO binnenkort in twee delen op het scherm brengt. Een overlevende: Het was altijd zo vredig hier. Altijd. Toen ze hier tweedui zend mensen joden per dag verbrandden, was het net zo vredig. Niemand schreeuwde. Iedereen deed zijn werk. Het was stil. Vre dig. Net als nu". Voorts ge sprekken met inwoners van Almere, die de kans hebben gekregen zelf hun woning te ontwerpen. „Het benauwde plafond hebben we opgelost door geen plafond in onze wo ning te maken. Als ik uit mijn studio stap, bevind ik mij in een achthoekig planetarium. Ik zie alleen de lucht in tel kens wisselende stelling. En zo nu en dan vliegt er een vlucht wilde ganzen over. Daar kan ik lyrisch van wor den". Een interview ook met de cabaretière Joke Bruys. „Wat ik gek vind, is dat ze je plaatsen in een soort domheid die er natuurlijk niks mee te maken heeft. Ik bedoel: je vult een rol in en dat doe je goed of niet. Ik heb het al ge merkt toen ik op een gegeven moment Gerard Cox was. Die verbazing. Want Gerard staat bekend als een vrij intelligen te, linkse jongen, die in hun ogen dan met een Jokt Bruys... zangeresje..." Elders wordt gepraat met Barbara den Uyl (inderdaad, een doch ter), die een omstreden film over de Amsterdamse staats liedenbuurt heeft gemaakt. „Ik heb die links-liberale ty pes een beetje willen provoce ren. Miin grootste ergernis is namelijk, dat in links-liberale kringen vaak gezegd wordt: we hebben het zo slecht nog niet. En o wee als je die illusie dan verstoort door te laten zien, dat er radikalere i Fred van der Spek zegt in De Groene Amsterdammer: „An- drèe van Es weet niets van het socialisme". De Tijd plaatst bij de verkie zing van premier Lubbers tot politicus van het jaar de kant tekening: „Het wordt door de beste sinds Drees de hoogste tijd zich af te vragen of zijn komende verkiezingsover winning geen Pyrrusover winning zal blijken te zijn een overwinning voor zijn coalitie, maar een nederlaag voor zijn en onze democratie". Voorts een gesprek met flui tist Frans Brüggen over zijn populaire Orkest van de Achttiende Eeuw. „Als we van Beethoven zo snel moe ten spelen, dan ziten we op onze oude intrumenten vrese lijk ons best te doen. We zit ten aan de grens van het mo gelijke. En dat heeft een enorm effect op de expressie van het geheel. Wij zijn echt kwaad, terwijl een modern orkest moet doen alsof". De schrijfster en beeldend kun stenaar Charlotte Mutsaers zegt in een interview: „Ik houd niet van uitlegkunst. Er vaar ik een zaal in een mu seum als een willekeurig alle gaartje, en het educatief infor matieblad meldt iets anders, dan verandert dat echt geen sikkepit aan mijn mening. Mensen lopen op hun tenen door een museum met fluiste rende stemmen. Ik begrijp dat niet". De Groene Amsterdammer praat met de voormalige lei der van de PSP, Fred van der Spek. „Andrée van Es weet niets van het socialisme. Echt niet. Dat is gewoon een feite lijke mededeling. Ze weet niet wat voor structuur het socia lisme heeft. Ze heeft daar zeer verwarde denkbeelden over. Dat was voor mij ook een ver rassing. Ik ontdekte dat pas echt driekwart jaar geleden". Elders aandacht voor het ver schijnsel van de burgerwacht. „In 1986 zal in verschillende Nederlandse steden een meer gematige variant daarvan ge boden worden, de buurtpre ventie. De leden mogen van de overheid niet georgani seerd de straat opgaan. Maar of het Oud-Strijderslegioen ?ich aan dit verbod zal hou den?" Een gesprek ook met de naar Nederland verbannen Russische journaliste Irina Grivnina. „Ik denk dat het een voorrecht is om in dit land te leven. In Amsterdam voelde ik me vanaf de eerste dag thuis. Het is een bijzonder soort mensen, Nederlanders. Jos Brink in Hervormd Neder land: „Ik heb me in de kerk gestort". Ze trekken zich andermans leed meer aan dan hun eigen jaar voor een groot deel aan de geschiedenis van de ma nier, waarop het blad bijna jaar was een dieptepunt in mijn leven. Ik heb me toen in de kerk gestort. Een rooms- katholieke binnenstadparo chie. Een gekraakte kerk. Ze moeten het gebouw zelf on derhouden. Als daarvoor een werkweek is, ga ik mee de steiger op om te stuccen, want dat kan ik. Ik ben in die kerk gaan geloven dat de mensen goed zijn". Voorts een gesprek met Claire Posthumus van het archief voor de vrouwen beweging. „Op het ministerie van CRM wist men geen raad met ons. Eerst ressorteerden we onder de afdeling gezin, later bij volksontwikkeling, en we hebben zelfs bij prehis torie gezeten". Ook wordt de schrijver Harry Mulisch geïn terviewd. „Laten we hopen dat de tijd voor eeuwig een naspel van de tweede wereld oorlog blijft, want alleen door de derde wereldoorlog zal er een nieuwe situatie ontstaan, waarin we niet meer over de tweede wereldoorlog spreken. We moeten maar hopen dat we het eeuwig over die twee de wereldoorlog kunnen heb ben". Elders zegt dominee Lootsma van de Hervormde Stichting voor Maatschappe lijk Welzijn in Zuid-Holland: „De diaconie heeft ontdekt dat cliënten vaak niet eenzij dig voorwerp van zorg kun nen zijn. Het vaste patroon hulpgever-hulpontvanger is doorbroken. Er is sprake van wederkerigheid DEN HAAG Wil Neder land zich ook in de toekomst handhaven als 's werelds eerste zuivelland, dan zal deze sector aanzienlijk meer dan het gewone moeten pres teren. De derde industriële sector staat zó wordt ge zegd voor de deur. De mo gelijkheden daarvan moeten worden benut. De Neder landse zuivelsector zal het in de eerste plaats moeten heb ben van speeiaalprodukten en niet van massaprodukten. En dan zal de wereld groot blijken te zijn en zal de we reldmarkt voor Nederlandse zuivelprodukten openliggen, redenen voldoende om met vertrouwen de toekomst te gemoet te treden. Aldus H. Schelhaas, voorzitter van het Produktschap voor Zuivel tijdens zijn vanmiddag ge houden nieuwjaarsrede in het Kurhaus in Schevenin- gen. Volgens Schelhaas is het jaar 1985 in vele opzichten een moeilijk jaar geweest voor de Nederlandse zuivel. De super heffing leidde op de melkvee houderijen tot problemen en gaf in de gehele sector aanlei ding tot discussie en ongenoe gen. Ook gaf de markt niet de opleving te zien, die werd ver wacht. De melkproduktie was 2,5 procent lager dan in 1984, in welk jaar de produktie al 3.3 procent lager was dan in 1983. Door het gunstige weer in 1985 bevindt de melkpro duktie zich momenteel toch nog aanzienlijk boven het toe gestane quotum. Als dat zo blijft, zal over '85/'86 ongeveer 140 miljoen gulden aan super heffing betaald moeten wor den aan „Brussel", tegen tach tig miljoen gulden over '84/'85. In het afgelopen jaar bleef de afzet van de zuivelprodukten stabiel, de opbrengst van de totale zuiveluitvoer kon zich stabiliseren op ruim 7,6 mil jard gulden, dank zij de op nieuw toegenomen export naar de EG-landen. De zuive- lexport naar EG-landen kon in '85 met 173 miljoen gulden groeien tot 4,1 miljard gulden. Van die toename is zeventig miljoen gulden toe te schrijven aan de stijgende uitvoer (met name naar Frankrijk) van de Maasdammer kaas ofwel de Hollandse gatenkaas. EG onderzoek naar Nederlands bankkartel DEN HAAG Naar aanlei ding van het toetreden van de Postbank tot de Vereniging van Deviezenbanken onder zoekt de Europese Commissie of deze vereniging de EG-be- paling voor een vrije concur rentie schendt. Dit heeft de Commissie, het dagelijks be- Vereniging van Deviezenban- stuur van de EG, meegedeeld ken, moet de consument 7,50 in antwoord op vragen van de gulden gaan betalen voor het socialist P. Dankert. Dankert overmaken van bedragen bo- baseert zijn vragen op een ar- ven de 25 gulden naar het bui- tikel in de Consumentengids tenland. Totnutoe was dit gra- over .de Postbank. Doordat tis. deze bank is toegetreden tot de SUSKE EN WISKE DE MOOIE MILLIREM Postbank van start Op een Rotterdams notariskantoor passeerde op de laatste dag van 1985 de stichtingacte van de Postbank. Op de foto zet dr. O. Ruding, minister van financiën, zijn handtekening. Links van hem dr. P. Korteweg, thesaurier-generaal van het departement, rechts mr. A. Schulting, notaris. De Postbank is de combinatie van de huidige Postgiro en de Rijkspostspaarbank, die per 1 januari uit de zijn PTT gelicht en samengaan als Postbank, een zelfstandige nv met de staat als enige aandeelhouder. Tot lid van de raad van bestuur is nu ook een Raboman benoemd. Het gaat om mr. H.W. Unger (47), die op 15 april bij de Postbank in dienst zal treden. DEN HAAG Het visserijbedrijfsleven heeft van staatssecreta ris Ploeg van landbouw en visserij nog twee weken de tijd ge kregen om een visplan op te stellen. Daarin moet het voor groepscontingenten onder meer duidelijk aangeven hoe de vangsten over 1986 wordt .verdeeld. Ploeg heeft afgelopen dins dag de vangsthoeveelheden voor 1986 en enkele nadere maatre gelen vastgesteld, nadat hij maandag nog overleg met het bedrijfsleven had gevoerd. De staatssecretaris gaat akkoord met het vormen van groepscon- tingenten in 1986 voor tong en schol. Het Visserijschap verwacht dat daarover binnen het bedrijfsleven in de komende weken overeenstemming kan worden bereikt. Mocht dat niet lukken dan is de kans groot, zo is de indruk van het Schap, dat Ploeg zelf nadere maatregelen neemt, waarbij kan worden gedacht aan een regeling voor verplicht stilligen gedurende een gedeelte van het jaar. VS gematigd optimistisch over economie in 1986 WASHINGTON De Ameri-1 kaanse regering gaat ervan uit dat de economische groei in de Verenigde Staten in 1986 vier procent zal bedragen tegen 2,8 procent dit jaar. De prijzen zullen gering stijgen en de werkloosheid zal iets vermin deren. Ook in 1987 zal de Amerikaanse economie gevrij waard blijven van een econo mische recessie. Deze gema tigd optimistische voorspellin gen zijn afkomstig van ae eco nomische adviesraad van de Amerikaanse regering. Daarnaast rekent de advies raad op een toeneming van de inflatie van 2,9 procent in 1985 naar 3,8 procent in 1986 en iets dalende werkloosheid en ren te. Het optimisme van de regering wordt niet gedeeld door parti culiere onderzoeksbureau's, het bedrijfsleven en de ban ken. De meeste achten een economische groei van drie proèent in 1986 waarschijnlij ker en houden rekening met een economische recessie in 1987. Randstad op Franse schoonmaakmarkt DIEMEN Randstad Holding heeft alle aandelen overgeno men van het Franse schoon maakbedrijf Groupe Services Industrie GSI, een dochter van de Britse Pritchard Servi ces Group. Met een 'omzet van omgerekend ruim veertig mil joen gulden en tweeduizend werknemers is GSI volgens Randstad een van de grootste schoonmaakbedrijven in Frankrijk. De overneming past in het diversificatieplan van Randstad. Randstad, actief op het gebied van uitzending, schoonmaak en beveiliging, behaalde in 1985 een omzet van ruim een miljard gulden en heeft nu 250 vestigingen in vier Europese landen. ROTTERDAM De overslag van goederen in de haven van Rotterdam nam dit jaar met 0,7 miljoen ton ofwel 0,3 pro cent toe. Totaal werd 249,8 miljoen ton overgeslagen. Ver wacht wordt dat die in Am sterdam vrijwel gelijk zal blij ven aan de ongeveer 27 mil joen ton in 1984. De Eemsha- ven in Delfzijl raamt dit jaar een stijging van de overslag met bijna zeven procent tot eeh totaal van bijna 3,3 mil joen ton. Rotterdam is de grootste haven ter wereld. In 1984 werden in Rotterdam 245,3 miljoen ton goederen overgeslagen. Na Rotterdam komt Kobe (Japan) met 157 miljoen ton, dan New York met 125 miljoen ton, en als vierde Yokohama (Japan) met 117,6 miljoen ton. De gemeente Rotterdam over weegt een financiële deelne ming in de nieuwe container- terminal langs de Rijn in de Westduitse plaats Germer- scheim bij Ludwigshafen. Deze terminal komt in februa ri gereed en heeft al een aan tal Nederlandse bedrijven als participanten, waaronder ,het Rotterdamse containerover slagbedrijf ECT, Network en Vis Beheer. AMSTERDAM De recent opgerichte Nederlandse luchtvaart maatschappij Seabird Airlines heeft bij de Rijksluchtvaardienst en bij de gemeente Amsterdam plannen ingediend om met wa tervliegtuigen een luchtverbinding tussen de haven van Am sterdam en het centrum van Londen te gaan onderhouden. De maatschappij, opgericht door de zakenman Robert Kok uit La ren, wil deze verbinding gaan onderhouden met vliegtuigen van het type Twinotter die plaats bieden aan zestien passagiers. Volgens de Amsterdamse wethouder Heerma zullen burgemees ter en wethouders van de hoofdstad binnen veertien dagen een beslissing nemen over de plannen van Kok. Deze plannen zijn inmiddels diverse instanties voor advies gepasseerd. meente Amsterdam worden gedaan. Een woordvoerder a ministerie van verkeer en waterstaat zei dat de aanvraag voor de vluchten wordt bestudeerd. Hij zei dat de vergunning voor een proefperiode wel verwacht kan worden. Feest Handelaren op de beurs van New York hadden afgelopen dins dag, de laatste beursdag van 1985, alle reden tot feestvieren. Wall Street heeft een uitstekend jaar achter de rug met een winst van 335.10 punten. Meneba Meneba heeft haar belang van 65 procent in de Franse Pain Turner verkocht aan de Ame rikaanse Campbell Taggert. Campbell is een onderdeel van de voedings- en genotsmidde- lengroep Anheuser Busch en heeft ook het belang van 35 procent van de familie Turner De Europese organisatie van Campbell Taggert omvat al een bakkerijgroep in Spanje (Bimbo, 2300 medewerkers) en een deegwarenfabriek in Frankrijk (Euromate, 120 per soneelsleden). Jansen-Rijswijk Ben Jansen Vuga (kantoorin richting- en machines) in Rijs wijk gaat onder leiding van ir. G.E. Berenschot zefstandig verder. Daarmee beëindigt Vuga haar activiteiten in de detailhandel in de betreffende sector en concentreert zich verder op automatiseringsyste men, voornamelijk voor de la gere overheden, en op formu liersystemen. Voor de werkne mers van Ben Jansen heeft de verzelfstandiging geen gevol gen, aldus Vuga. denrubber wordt een al op het terrein van JSR in Yokkaichi aanwezige installatie aange past, aldus Shell. Dollar De koers van de Amerikaanse dollar is afgelopen dinsdag verder gedaald. Op de wissel markt in Amsterdam werd die dag voor de dollar een officiële middenkoers vastgesteld van 2,7650 een cent minder dan de ƒ2,7750 van maandag. Te gen het slot van de handel in Amsterdam noteerde de dollar omstreeks de 2,7570 gulden. Boeing Shell Japan Shell Kosan en Japan Synthe tic Rubber Company JSR gaan elk voor de helft deelnemen in de nieuwe Nihon Solution Rubber Company, die rubber voor de bandenindustrie gaat produceren. Voor de jaarlijkse fabrikage van ongeveer der tienduizend ton nieuw ban- De Amerikaanse vliegtuigbou wer Boeing heeft opnieuw een tweetal grote orders binnenge haald. Het gaat om opdrachten van Japan Airlines en United Parcel Service en er is een be drag van omgerekend zes mil jard gulden mee gemoeid. Voor 570 miljoen dollar levert Boeing vijf 747-vliegtuigen, een 767 en vier 747-300-toe- stellen aan Japan Airlines. Het Amerikaanse United Parcel taat twintig vrachtvliegtuigen open en heeft een optie geno men op nog eens vijftien toe stellen. Deze transactie zou een totale waarde kunnen hebben van 4,2 miljard gulden. Vendex Vendex International (V D-concern) wil Bischot Modezaken (dameskleding) in Utrecht overnemen. Het is de bedoeling, de vier Bischot-za- ken te integreren in de Ven- dex-dochter Nieuw Engeland. Voor de 83 personeelsleden van Bischot zal de overneming geen gevolgen hebben, aldus Vendex. Wessanen 246.50 263.0< beurs van New York i. brands 65 cllicorp n kodak 50 1, general electric gen. motors goodyear

Leidse Courant | 1986 | | pagina 5