Aantal overvallen stijgt verontrustend Serviceronde NS werkt zwartrijden in de hand Geelzucht in bejaardenhuis Schoten uit auto op VARA-gebouw VOORAL BANKEN EN GELDTRANSPORTEN MOETEN HET ONTGELDEN Eerste aidsbesmetting onder druggebruikers Bom ontploft bij Bulgaars reisbureau Regeling premiewoning vrijwel onveranderd Hartchirurg verliest geding tegen De Klokkenberg Rutten: zeker geen koopkracht verlies Dochters moeten demente moeder terugbrengen BINNENLAND Ccid^gotnmvt DONDERDAG 2 JANUARI 1986 PAGINA 3 Kleinere oogst appels en peren DEN HAAG De appel- - oogst was het afgelopen jaar 40 procent en de pe- renoogst 28 procent klei ner dan die van 1984. De appeloogst bedraagt 260 miljoen kilo, de perenoogst 92 miljoen kilo. Dit blijkt uit cijfers van de definitieve oogstraming appelen en peren van het Centraal Bureau voor de Statistiek. De lagere oogst is mede veroorzaakt door de vorstschade begin dit iaar en door hagelschade later in het jaar. Verplichte benoeming bestuurder Rijnmond ROTTERDAM De raad van het op te heffen openbaar lichaam Rijnmond moet een nieuwe dagelijkse bestuur der benoemen. De kandidaat ziet evenwel bij voorbaai af van aanspra ken op uitkeringen of pensioenen die uit een benoeming voortvloeien. Dit blijkt uit de voordracht om pensioe nadviseur mr. W.G. van Yperen (36) uit Rotterdam, lid van het CDA, op 6 januari te benoemen tot gecommit teerde van Rijnmond in de vacature die onlangs onstond door het vertrek van drs. J.C. van Duin (VVD). De wet schrijft voor dat het dagelijks bestuur van Rijnmond uit een voorzittewr en zes andere leden bestaat, niet meer en niet minder. Drogist mag geneesmiddelen blijven verkopen UTRECHT De drogist mag ook in de toekomst die geneesmiddelen blijven verkopen die zonder recept afgeleverd mogen worden. De re geling in de Wet op de Genees middelenvoorziening die inhield dat na 1992 alleen apothekers nog medicijnen mogen verkopen is van de baan. Dat heeft staatssecretaris Van der Reijden van volksgezond heid geantwoord op vragen van het VVD-Tweede Kamerlid Dees. „De drogist is een niet meer weg te denken factor in de verstrek king van zelfzorggeneesmiddelen", aldus de bewindsman. Brand in tbr- inrichting VLEDDER In het Drentse Vledder heeft woensdagmor gen brand gewoed in Hoeve Boschoord, een inrichting voor tbr-patiënten. 48 Patiënten werden elders ondergebracht. Een deel van de vleugel brandde uit. Eén van de bewo ners is met snijwonden opge nomen in een ziekenhuis. De man is uit een raam gespron gen of gevallen. De brand ont stond door onbekende oorzaak in een kamer waar drie man nen sliepen. Door te schreeu wen konden politiemannen de drie wakker krijgen. Europarlementariër mist richtingborden tussen Amsterdam en Brussel DEN HAAG De Europese Commis sie zal de EG-ministerraad niet voor stellen om het communautaire trans portbeleid uit te breiden tot regelingen voor het aanbrengen van richtingbor den langs autowegen. Volgens een En gels lid van het Europees Parlement, Richard Cottrell, staat langs de autoweg Brussel-Amsterdam geen enkel bord dat deze twee steden vermeldt, noch de route die moet worden gevolgd om er te komen. De commissie gaat niet in op de juistheid van deze bewering, maar laat alleen maar weten dat dit geen kwestie is waarmee zij zich wil bemoei- Kasteeltje Koudekerke in brand KOUDEKERKE In Kou dekerke (Walcheren) is uur op oudejaarsavond brand uitgebroken in een kasteeltje uit de vorige eeuw. In het huis bevonden zich diverse zeer kostbare voorwerpen. De toren van het kasteeltje stortte vrij snel in en ver woestte een groot deel van de bovenverdieping. De schade wordt geraamd op vele tonnen. De bewoner wist zich in veiligheid te stellen. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. Inhalen via vluchtstrook leidt tot „massaproces" AMSTERDAM Bijna vijfhonderd automobi listen die bij een file voor de Coentunnel bij Amsterdam over de vluchtstrook inhaalden, moeten volgende week maandag en dinsdag voor de kantonrechter in Amsterdam verschij nen. Al deze verkeersovertreders werden aan gehouden bij een speciale actie van openbaar ministerie (ÓM) en politie in juli vorig jaar. Toen was één van de buizen van de tunnel af gesloten in verband met herstelwerkzaamhe den aan het wegdek. De maximum straf die de beklaagden te wachten staat is twee maanden gevangenis of een boete van vijfduizend gul den. Ook kan hen de rijbevoegdheid worden ontzegd. Honderden andere overtreders die bij de actie werden aangehouden troffen met de officier van justitie een schikking en betaalden tweehonderd gulden. DEN HAAG Het aantal overvallen in Nederland stijgt verontrustend. In 1984 werden er nog 845 geregistreerd, half decem ber 1985 was dit aantal al 1019, zodat er sprake zal zijn van een stijging van circa 25 procent. Ook het geweld nam fors toe. Zo werden er tot half decem ber vorig jaar al 43 men sen doodgeschoten, tegen twintig in 1984. Dit zei hoofdcommissaris van de rijkspolitie en het hoofd van de Centrale Recherche In formatiedienst (CRI) J. van Straten vandaag in zijn nieuw jaarstoespraak. Spectaculair noemde hij de stijging van het aantal overvallen op banken: van 75 in 1984 naar 122 in 1985, ruim 60 procent meer. Overvallen op geldtransporten stegen zelfs met ruim honderd procent: van 27 in 1984 naar 56 vorig jaar. Een meer dan ver hoogde aandacht voor deze za ken bij justitie, politie en de CRI is dan ook noodzakelijk gebleken, aldus Van Straten. Ook de illegale handel in ver dovende middelen is het afge lopen jaar weer gestegen. Ge bleken is dat Chinese organi saties die zich bezighouden met de vervaardiging van he roïne en de illegale handel, weer geheel terug zijn op de il legale markt. De cijfers van inbeslaggenomen heroïne to nen dit volgens de CRI aan: 114 kilo Zuid-Oost Azië heroï ne (was 28 kilo in 1984), 173 kilo Zuid-West Azië heroïne (was 115 kilo). Totaal 287 kilo tegen 143 in 1984. Opvallend is de ontmanteling van zeven illegale laboratoria voor heroïne in ons land. On derzoek heeft uitgewezen dat in deze laboratoria honderden kilo's zogenoemde Hong- -Kong-3 heroïne werd gepro duceerd. Veel van deze illegaal gemaakte heroïne was overi gens bestemd voor andere Westeuropese landen en Cana da en maar weinig voor de Nederlandse gebruiker. Ver der viel op dat de aangehou den koeriers met heroïne uit Zuid-West-Azië in het bezit zijn van steeds grotere partij en. Veelal hadden deze koe riers per transport hoeveelhe den van tien kilo of meer bij zich. In het afgelopen jaar is het ook nog duidelijker geworden dat de cocaïne-maffia in Zuid- -Amerika Europa als groot- -consument is gaan zien. Vol gens Van Straten is de in Ne derland in beslaggenomen co caïne weliswaar gedaald ten opzichte van 1984 101 kilo in 1985 tegen 180 kilo in 1984 maar daaruit mag niet de conclusie worden ge trokken dat het probleem daarom geringer van omvang is. In Nederland in beslag ge nomen cocaïne had vaak een ander Europees land als eind bestemming en omgekeerd. Het gebruik van vuurwapens nam toe tot 150 gevallen, tegen in 1984 nog 88. Daarentegen daalde het aantal in beslag ge nomen vuurwapens van 4478 in 1984 tot 3284 stuks afgelo pen jaar. Van Straten wijt dit evenwel aan de lagere priori teit die de vuurwapenbestrij- ding krijgt bij politie en justi tie, het verdwijnen van vuur wapenspecialisten bij de lokale politie en de verhoogde werk druk. Van de CRI zaten in 1985 drie ambtenaren in de selectiecom missie van het televisiepro gramma Opsporing Verzocht. Het programma, dat door de politie wordt beschouwd als een regulier opsporingsmiddel, werd afgelopen jaar twaalf maal uitgezonden. Van de 41 opsporingszaken werden er 14 mede door toedoen van het programma opgelost. UTRECHT In het be jaardencentrum Vleuten- /De Meern is vlak voor oudjaar een aantal geval len van geelzucht (hepati tis A, de minst erge vorm) 'geconstateerd. Op grond hiervan werd op advies van de Keuringsdienst van Waren de keuken van het centrum voor enkele dagen gesloten en werden de aanwezige voedsel voorraden, waaronder alle oliebollen, vernietigd. Zes weken geleden werd bij de echtgenote en twee kinderen van één van de koks van het centrum geelzucht vastgesteld. De kok liet zich vervolgens bij zijn huisarts inenten. De direc tie van het bejaardencentrum heeft na overleg met de Ge neeskundige Inspectie voor de Volksgezondheid en de be trokken huisarts besloten dat er geen aanleiding was om de kok de toegang tot de keuken te ontzeggen. Afgelopen vrij dag werd één van de andere koks onwel: geelzucht. Mede naar aanleiding hiervan wer den ook een bejaardenverzorg ster en een zieke bewoonster op geelzucht onderzocht. Bei den bleken inderdaad besmet te zijn. De directie van het te huis heeft de verantwoordelij ke instanties geïnformeerd, waarna dinsdag tot sluiting van de keuken en vernietiging van de aanwezige voorraad voedsel werd overgegaan. Vol gens de inspecteur is het niet nodig alle bewoners yan het bejaardencentrum in te enten, omdat hepatitis .A vroeger erg veel voorkwam en de meeste bewoners het waarschijnlijk al eens gehad hebben. In overleg met de bewoners frordt nu van geval tot geval over inen ting beslist. aantal patiënten stijgt tot 98 DEN HAAG In Nederland zijn in de afgelopen drie maanden voor het eerst twee druggebruikers met de immuniteitsziekte aids geregistreerd. Een van hen is een buitenlandse vrouw. Het totaal aantal patiënten is in 1985 met 51 toegenomen en ligt per 1 januari op 98. Van hen zijn er al 64 overleden. Volgens de hoofdinspecteur voor de volksgezondheid, dr. H. Bij kerk, die deze cijfers vanochtend desgevraagd bevestigde, is de jongste stijging van het aantal patiënten (15 in het laatste kwar taal van 1985) niet zo sterk als op grond van de ontwikkelingen elders verwacht mocht worden. In Amerika bijvoorbeeld ver dubbelt het aantal aids-gevallen zich nog elke tien tot twaalf maanden. Het aantal patiënten in Nederland is in 1985 minder dan verdubbeld. Met de melding van de eerste twee druggebruikers onder de* aids-slachtoffers lijkt de ziekte zich verder onder de risicogroe pen aan het verspreiden. Besmettingen met ziekte onder drugs verslaafden vinden plaats via het gebruik van eikaars naalden. Toch zegt dr. Bijkerk de indruk te hebben dat de toename niet zo explosief is als eerder in de Verenigde Staten. Het overgrote deel van de slachtoffers in Nederland bestaat nog steeds uit .mannelijke homoseksuelen. Vorig jaar werd verder een aantal besmettingen onder jonge kinderen vastgesteld, een gevolg van transfusies met besmet bloed. Onder de eerder gemelde slachtof fers is ook de echtgenote van een hemofiliepatient. BMKAA Bij het Bulgaars reis- en ver- keerksbureau in de Leidse Straat in Amsterdam is gister avond een bom ontploft waar bij materiële schade werd aan gericht. De brokstukken van de volgens de politie „krachti ge tot zeer krachtige bom" la gen tot zeventig meter in de omgeving. Eén voorbijgangster werd door rondvliegend glas licht gewond. Kort na de ont ploffing had de politie een ano niem telefoontje gekregen waarin geadviseerd werd bij het pand te gaan kijken. De aanslag is nog door geen en kele organisatie opgeëist. HILVERSUM Onbekenden hebben op oudejaarsavond met een vuurwapen vier schoten gelost op het VAR A-hoofdge bouw in Hilversum. De twee portiers die op dat moment aanwezig waren wer den niet getroffen. De VARA vermoedt dat de aanslag te maken heeft met het program ma dat de omroep op Radio 3 uitzond ten behoeve van de anti-apartheidszender van het ANC, Radio Freedom. In het programma werd op oude jaarsdag 30.000 gulden ingeza meld voor de aankoop van korte golfontvangers voor Ra dio Freedom. De twee portiers, die onmid dellijk onder de balie kropen toen de schoten vielen, hebben de indruk dat er vanuit een rijdende auto geschoten is. Een van de kogels werd terugge vonden in een kunstwerk bo ven de ingang van VAR A's Rooie Haan. Het is de eerste maal dat er dergelijk grof geweld gebruikt is tegen de VARA. Er worden wel regelmatig bedreigingen geuit vanwege onwelgevallige programma's, maar volgens een woordvoerder kun je dat als gekleurde omroep ver wachten. DEN HAAG De regeling voor premiekoopwoningen A en B blijft in 1986 vrijwel ongewijzigd. Óm te voorkomen dat door de stijging van inkomens volgend jaar minder mensen voor een premiekoopwoning in aanmerking komen, wordt zowel voor de A- als de B-woningen de inkomensgrens met vijfhonderd gul den opgetrokken. De stichtingskosten blijven op hetzelfde niveau. Voor premie-A liggen die tussen 132.000 en 142.000 gulden en voor premie-B tu- sen 162.00 en 172.000 gulden. Door de minimale verhogingen komt de inkomensgrens voor de premie-B op 70.500 gulden. Voor de premie-A woningen gelden de volgende grenzen: belastbaar inkomen t/m 33.000 gulden 33.000 - 38.000 38.000 - 43.000 43.000 - 50.500 subsidie 50.000 42.000 f 36.000 30.000 DEN HAAG De hartchirurg T. Wijers krijgt geen inzage in het rapport dat leidde tot zijn ontslag door de kliniek De Klok kenberg in Breda. De vice-president van de rechtbank in Den Haag, mr. R.R. Portheine, heeft deze eis van de arts in kort ge ding afgewezen. Wijers vroeg inzage in een rapport over de langdurige crisissfeer in de medische staf van de kliniek, omdat hij daarmee hoopte aan te tonen dat er sprake was van een com plot in het bestuur tegen hem. UTRECHT Het zwart rijden in de trein is in 1985 vergeleken met 1984 „zorgwekkend" gestegen. Dit stelt de Federatieve Spoorwegvakvereniging (FSV) op basis van signa len uit zijn achterban, die voor een groot deel uit conducteurs bestaat. Ook een interne studie van de Nederlandse Spoorwegen wijst volgens de FSV uit dat het zwartrijden is toe genomen. De spoorwegvakbond vindt dat het zwartrijden beter kan worden bestreden als de zoge noemde serviceronde wordt afgeschaft. Die geeft reizigers zonder kaartje de kans om te gen betaling van 2,50 gulden extra alsnog een plaatsbewijs bij de conducteur te kopen. In het derde kwartaal van dit jaar gebeurde dit ruim 850.000 keer, een stijging van bijna 27.000 vergeleken met 1984. Volgens de FSV hebben con ducteurs het vooral op drukke, kortere trajecten te druk met kaartjes uitschrijven. Aan het volledig doorlopen van de trein komen ze dan niet meer toe, waardoor veel zwartrij ders kunnen ontsnappen. De FSV wil terug naar het oude systeem, waarbij een rei ziger zijn kaartje uitsluitend op het station kan kopen. Daar voor zullen dan op sommige stations weer loketten moeten worden geopend, die uit effi- ciency-overwegingen te weinig klanten in het verle den zijn gesloten. Als iemand geen kaartje heeft zal dat weer voor het instappen aan de con ducteur moeten worden ge meld. Ook acht de bond uit breiding van het aantal con ducteurs nodig. Een woordvoerder van de NS zei in een reactie dat de servi ceronde in de eerste maanden van dit jaar zal worden geëva lueerd. Mocht blijken dat de serviceronde absoluut niet vol doet dan ligt het voor de hand om er niet mee door te gaan, zo stelde hij. Dat zal dan moe ten gebeuren voordat het voorstel voor de Wet Open baar Vervoer wordt aangeno- (Vervolg voorpagina) DEN HAAG Een voortgezet beleid van loonmatiging zal geen koopkrachtverlies voor de burgers betekenen. De col lectieve lasten zullen bij het aantrekken van de economie immers verder dalen en de werkgelegenheid zal toene men, zo zegt prof. Rutten in zijn nieuwjaarsartikel. Rutten pleit ervoor met het oog op verbetering van de in vesteringen niet op de investe ringssubsidies (onder meer de WIR) voor de bedrijven te be zuinigen zolang de investerin gen en de vermogensposities van de bedrijven nog te wen sen overlaten. Een dergelijke ingreep zou kunnen worden betrokken bij een grote herzie ning van belastingen, premies en subsidies, die Rutten voor de nabije toekomst voorziet. Wat de technologische ver nieuwing betreft wil Rutten nagaan of de premies voor vernieuwingen van specifieke- in meer algemene stimulansen kunnen worden omgezet. De topambtenaar van Econo mische Zaken pleit er verder voor om binnen de te kiezen koers de overheidsuitgaven door te lichten en bij te stellen met het oog op bevordering van de economische groei. Ge zien de dalende aardgasbaten in 1987 is de komende kabi netsperiode volgens Rutten wel een bezuiniging van circa 10 miljard gulden nodig. Boeren vrezen superheffing van 140 miljoen gulden DEN HAAG Als de Neder- landse melkproduktie in de komende drie maanden niet drastisch daalt, moeten de melkveehouders aan de Euro pese Gemeenschap 140 miljoen gulden superheffing (boete op te veel geproduceerde melk) betalen. Dat heeft de voorzit ter van het Produktschap voor Zuivel, drs. H. Schelhaas, tij dens zijn nieuwjaarsrede ge zegd. Sinds april 1985, het begin van het nieuwe melkjaar, is de melkproduktie één procent ge stegen, terwijl de toegestane melkproduktie juist met één procent is verlaagd. Deze overschrijding schaadt volgens Schelhaas de Nederlandse on derhandelingspositie in de Eu ropese Gemeenschap, waar wordt vastgesteld hoeveel melk door de leden geprodu ceerd mag worden. Schelhaas riep de melkveehouders daar om op ongeveer vijf procent minder melk te produceren. Ondanks de superheffing heb ben de melkveehouders vorig jaar niet slecht geboerd. Zij kregen een iets hogere prijs voor hun melk, betaalden minder voor het krachtvoer en kregen meer voor hun melkkoeien en kalveren. Schelhaas verwacht dat de in komens gemiddeld met vijf tot tienduizend gulden zullen stijgen. Architectentitel toch beschermd DEN HAAG Het kabinet heeft na advies van de com missie Geelhoed (minder en simpeler overheidsregels) be sloten door te gaan met de be handeling van het wetsont werp tot bescherming van de architectentitel. Die bescher ming zal ook gelden voor ste debouwkundigen, tuin- en landschapsarchitecten en inte rieurarchitecten. Minister Winsemius heeft dat de Twee de Kamer in een brief meege deeld. FRIEMELS HMN hemel'. wat was jftr MoePex. werd een vReseujte droom. 71chjernagemeten Ooor het rotste komt ncc. wij l«6K 'R MMR NIETTE fttKWEM! ARNHEM Twee zusters uit Veenendaal moeten hun 87-jarige demente moeder binnen twee da gen terugbrengen naar het verpleeghuis Velser- duin in Velsen. Beide zus sen hebben hun moeder vorige week eigenmachtig en zonder enig recht uit dat tehuis gehaald, terwijl alleen de 90-jarige echtge noot van de vrouw be voegd is beslissingen te nemen over de plaats waar en de wijze waarop zijn vrouw verpleegd dient te worden. Dat bepaalde de president van de rechtbank in Arnhem, mr. E. Wytema, in het kort geding, dat de bejaarde man tegen zijn dochters had aangespannen. Beide dochters „bevrijdden" hun moeder op 17 december uit het verpleeghuis, omdat zij daar verkeerd behandeld zou worden. De moeder wordt sindsdien door haar dochters verzorgd op een flat in Vee nendaal. Toen de vader de verzorging van zijn demente rende vrouw in 1984 zelf niet meer aankon, bracht hij haar mede op advies van de huis arts onder in een verpleeghuis. De dochters verweten hun va der, moeder „op te sluiten". Volgens beide vrouwen, die onder meer mét pamfletten voor de ramen van hun flat te gen de handelwijze van hun vader protesteerden, zou ook moeder zelf het met die „op sluiting" in een verpleeghuis niet eens zijn. De advocaat van de vader, mr. J. Boers, ver weet de dochters dat zij „op volstrekt onverantwoorde wij ze met hun demente moeder lopen te slepen" zonder zich ook maar iets aan te trekken van de belangen van hun va der. „Een harmonieus familie leven is zo ontspoord en een familiedrama geworden", al dus de advocaat.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 3