Peugeot 309: terug naar de massa Subaru XT Turbo, coupé op nieuw niveau nc Nici ll C Cl 171 itf QlTfl l,10 11 DOC! UC IIIÜJIDC DUÜ-H II HIJ U KJ 1.11.L DJ. AUTO CcidaeSotna/nl DONDERDAG2JANUARI 1986PAGINA 14 Het is bij Subaru gebruikelijk dat er op basis van de grote modellen ook een coupé wordt uitgebracht. Van de nieuwe L- serie, nu bijna een jaar geleden uitgebracht, hadden we die dus nog tegoed. Subaru maak- te er deze keer iets heel speci aals van dat meteen eigenlijk een klasse hoger staat dan de modelreeks waaruit de coupé voortkomt. Het beste voorhan den zijnde technisch materiaal werd gecombineerd met een zeer apart koetswerk, dat voor het eerst niet is afgeleid van de sedan-serie. Het merkwaar dige feit doet zich zelfs voor dat de coupé feitelijk voort komt uit de stationcar-serie. Daar vinden we traditioneel Subaru's meest hoogstaande modellen, namelijk die met vierwielaandrijving. Juist dat .element kreeg de laatste jaren een sportieve bijklank, die Su baru ongetwijfeld aanleiding gaf de coupé nu tot een exclu- sief topmodel te maken. Bij eerdere gelegenheden stelden we al de sedan reeds voor en óok de wat later gepresenteer de vierwielaangedreven ver sies. Eén van de vernieuwin gen betrof een tot 1,8 liter ver grote viercilinder boxermotor met benzine-injectie en later ook met turbo erbij. Die 100 KW/136 pk sterke krachtbron treffen we ook in de XT coupé aan. De wielbasis van dit mo del is gelijk aan die van de Se- -dan/stationcar reeks. De ver- - dere technische basis vinden we zoals gezegd in de station carserie, en. wel in het topmo- - <iel daarvan dat eveneens over die turbomotor beschikt. En - over vier schijfremmen en on afhankelijke wielophanging rondom, uitschakelbare vier wielaandrijving, elektronisch geregelde luchtvering en een vijfbak of automaat. Net als bij die stationcar krijgt de XT coupé met automatische trans missie meteen een digitaal dashboard mee en een systeem dat onder bepaalde omstandig heden automatisch de vierwie laandrijving inschakelt. De uitrusting moest uiteraard al - even exclusief zijn, met elek trische bediening voor zijrui- ten, buitenspiegels en deurver grendeling en ook standaard een uitneembaar dakpaneel. Buitenbeentje Subaru is altijd een beetje een buitenbeentje geweest, eerst met de geheel lichtmetalen boxermotoren en vierwielaan drijving voor „normale" perso- nenauto's. Nu is daar de toe passing van luchtvering met automatische niveauregeling op de topmodellen, iets wat we meestal pas in de allerhoogste klasse aantreffen. En natuur lijk de styling, want de vorm- - geving van de XT coupé die dit jaar al enige malen werd tentoongesteld als prototype maakte heel wat tongen los. Bij het uiterlijk houdt het niet op: ook het dashboard is bij zonder. De stuurkolom is in lengte en hoogte verstelbaar, waarbij de meters mee omhoog of omlaag bewegen. De meeste bedieningsknoppen zitten op twee dozen aan lange armen achter het stuur. Alleen de richtingaanwijzerhefboom niet, en die past daardoor niet in het geheel. Hij loopt name lijk vlak voor de linker arm- metschakelaardoos en is daar door moeilijk bereikbaar. Apart is dan nog de interieur- bekleding. .De omklapbare achterbank heeft kunstleer be kleding, als om nog eens extra aan te duiden dat de coupé een 2+2 is, dus met de achterbank als een soort noodzitting. In het algemeen is er eigenlijlc te veel plastic en kunststof in de afwerking van het interieur gebruikt voor een zo exclusie ve auto. De lange wielbasis (relatief gezien dan) en recht lijnige carrosserielijn had wel licht mogelijkheden geboden voor een vierpersoons coupé. Nu houdt men er in elk geval een behoorlijke bagageruimte aan over. Net als de stationcar heeft de coupé naast de auto matische niveauregeling nog de mogelijkheid de veerhoogte te vergroten voor terreinrij den, alweer iets merkwaardigs voor een sportwagen. Ervaring loont Hoewel het vermogen van de XT Turbo in de klasse van sportwagens boven de vijftig mille niet eens opvallend mag heten, zorgt de motor zeker voor voldoende temperament. De top ligt even boven 200 km/h, de sprint tot 100 km/h kost net geen tien seconden. Maar het is toch vooral de sterk toenemende trekkracht als de turbo gaat werken die de auto een snelle indruk ver leent. Al bij vrij laag toerental, maar wel vrij plotseling komt dat „turbo-effect" op. De voor wielen alleen hebben moeite dat geweld aan de weg te krij gen, zodat het aantrekkelijk lijkt om permanent de vier wielaandrijving aan te laten staan. Daarvan uitgaande valt er over het weggedrag niet te klagen. Geen onverwachte uit breekneigingen, een prettig stevig aanvoelende besturing (ondanks bekrachtiging) en een bijpassende strakke ve ring. Door snelheidsafhanke lijke stuurbekrachtiging en elektronisch gestuurd veerka- rakter vertoont de Subaru XT onder alle omstandigheden hetzelfde karakter, waarmee Subaru bewijst door zijn grote ervaring een uitstekend vier- wielaandrijvings-onderstel te kunnen maken. Ook bij lage snelheid makkelijk en gevoe lig sturen dus, en geen over dreven harde vering. Jammer alleen dat de stoelen nogal aan de kleine kant uitvielen en daardoor het comfort iets be perken. De motor is overigens niet alleen voldoende sterk, maar ook erg stil. Alles bijeen en wel heel aparte auto, ook in de hoge prijsklasse waarin hij zich bevindt: 53 mille voor de handgeschakelde versie en vijf mille meer voor de automaat met zijn extra voorzieningen. Waarbij we dan wel moeten aantekenen dat de stationcar met gelijke techniek ook al 48 mille kost; in vergelijking daarmee is de coupé, die na tuurlijk in kleinere series wordt gebouwd, dan nog niet Nefkens naar Mazda is de heer overgestapt van Peugeot-Talbot Nederland B.V. naar Mazda-importeur Auto Palace-de Binckhorst B.V. te Den Haag. Bij Mazda is de 42-jarige Nefkens Spare Parts Manager. Bij Peugeot was hij hoofd verkoop onder delen. duur uitgevallen. Maar het is wel wennen, Japanse auto's in een dergelijke prijsklasse dat zal Subaru in de verkoop- aantallen waarschijnlijk ook wel merken. PETER FOKKER Ooit beweerde Peugeot het meest merk-trouwe koperspu- bliek te hebben. Indirect bete kende dat dus: geen auto's voor de grote massa, maar voor een publiek met heel be paalde wensen die Peugeot kennelijk het best wist te ver vullen. Een comfortabele posi tie wanneer je over een ge zond marktaandeel beschikt, doch juist daaraan ging het Peugeot steeds meer ontbre ken. Het keerpunt kwam met de 205, die wel de grote massa aanspraak zoals een Peugeot al lang niet meer had gedaan. Uit diezelfde massa-benadering komt nu de 309 voort, als nieuw model zonder voorgan ger. Dat laatste benadrukt Peugeot zeer: het gaat niet om een ver vanging van de bedaagde 305, maar om een tussenmodel dat Peugeot nooit had. Een model in ae massa-klasse die men eerder liever vermeed, getuige de concurrenten die Peugeot zelf aangeeft: Opel Kadett, VW Golf en Fora Escort, de meest geduchte vijanden die je je kunt voorstellen. Concur renten waar Peugeot eertijds met de 204, 304 en 305 toch wel wat klanten kon aantrek ken, totdat die Duitse merken hun massamodellen drastisch moderniseerden. De 205 kwam weliswaar met een zeker even modern concept, maar viel in formaat een beetje tussen twee klassen in: ruim voor de klei ne klasse, maar net te klein voor de middenklasse. Van daar de 309, wat groter dan de 205, helemaal nieuw maar wel op de 205 gebaseerd. Met zijn lengte van net over de vier meter valt hij in de klasse van drie/vijfdeurs auto's als de Golf, Kadett en Escort en biedt hij ook dezelfde ruimte. Peugeot wilde kennelijk geen al te uitgebreid gamma maken met aparte hatchback- en se danmodellen (zoals Golf/Jetta, Escort/Orion en Kadett met drie, vier of vijf deuren). Men deed daarom wat Renault eer der met succes toepaste - een vijfdeurs model maken dat er toch een beetje als een sedan uitziet door een bolle achter ruit. Een echte 309 sedan komt er dus niet (maar wel een op volger voor de 305, die weer een ietsje groter is). Aan de voorkant van de 309 zie je wel duidelijk dat de 205 model stond, maar een exacte gelijke nis is er toch niet - ook het on derstel is net niet gelijk in af metingen, maar wel in princi pe. Uitgebreide reeks Al een maand of twee geleden stelden we het 309-gamma aan u voor, toen de verkoop in Frankrijk begon. Bij ons zal dat pas in februari het geval zijn. Nog even in het kort: er zijn dan zeven modellen, alle met handschakeling en benzi nemotor. Het begint met de 309 sedan en GL met 1119 cm3 motor van 40 kW/55 pk, dan de GL Profil en GR met 1294 cm3 motor van 58 kW/80 pk en ten slotte de GT met 1905 cm3 en 75 kW/105 pk. Het po pulairste model moet de GL Profil worden, waarin de er varingen met de V.E.R.A. „zuinigheidsprototypen" van Peugeot zijn verwerkt. We re den dit model bij de introduc tie, evenals de GR met grotere motor en GT. Meteen al werd voorspeld dat de serie nog ver der zou uitgroeien, hetgeen bij het ontbreken van automaat- of dieselversies al wel voor de hand ligt. Alle modellen be schikken nu over vijf deuren, en op het basismodel Sedan na over vijf versnellingen in een heel prettig schakelende bak. Opmerkelijk is het verschil in weggedrag met de 205, waar van toch grotendeels het on derstel is overgenomen. Bena drukt werd dat de 309 een ge- zins- en reiswagen is, zodat je zeker bij Peugeot een soepele vering zou verwachten. Op korte oneffenheden gedraagt de vering zich echter helemaal niet zo soepel, een stugheid die. zich ook uit in duidelijk door gegeven bandenlawaai. Voor het overige gedraagt de 309' zich weer wel net als de 205: een vrij sterke neiging om rechtdoor te gaan in een snelle bocht, daarbij duidelijk over hellende carrosserie maar geen onverwachte reakties. Aangepast Twee typische deugden die men van een Peugeot ver wacht zijn onmiskendbaar aanwezig; comfort en zuinig heid. De stoelen zitten aange naam, het interieur is heel netjes uitgevoerd en de moto ren zijn opvallend rustig en soepel. Daarbij viel er ook weinig onderscheid te merken tussen de wat oudere stoter- stangemotor van de GL Profil en de veel recenter ontworpen lichtmetalen blokken van de GR en GT. Tijdens de testrit ten verbruikten die laatste twee ongeveer één liter op dertien kilometer, terwijl de GL Profil zelfs ruim zestien kilometer op een liter liep. Onderscheid in prestaties was er uiteraard wel, al merkte je dat pas echt op de snelweg. Daar kwam de GL Profilk best mee, maar beschikten de GR en GR toch wel over veel grotere reserves. Het bespro ken weggedrag vertoonde zich bij alle drie modellen in vrij wel gelijke mate, ook het na volgende gaat voor allen op. De besturing werkt licht en zeer gevoelig, waardoor de 309 zich ondanks zijn niet erg sportieve wegligging toch nog best thuisvoelt op een bochtig traject. De remmen reageren over-agressief; ze zijn bij wat lagere snelheid maar moeilijk goed te doseren. Het dash board volgt de moderne „cock pit-stijl" en voldoet in over zichtelijkheid en bediening heel goed - dat was bij Peugeot ook wel eens anders. Prijzen van de 309 zijn voor Neder land nog niet vastgesteld, doch het is voor de hand liggend dat ze boven die van de goedkoop ste 205-versies en onder die van de duurdere 305-modellen liggen - tussen zeventien en vierentwintig mille derhalve. De 309 is in eigenschappen toch wel een typische Peugeot - een comfortabale, zuinige reiswagen. Geen erg origineel model, terwijl aan vering en remmen nog wel enige fijnafs temming gepleegd mag wor den. Het valt nauwelijks te voorspellen hoe het de 309 op de kopersmarkt zal vergaan; ook dat zal wel ergens tussen de 205 en 305 in liggen. Niet zo'n groot succes als de origi nele 205 waarschijnlijk, maar ook niet zo'n outsider als de wel erg klassieke 305. Voor Peugeot is echter elk succesje met de 309 winst, omdat dit merk voornamelijk kopers zal trekken (hoopt men) waarvoor Peugeot eerst geen model had. En dan ook nog eens in de klasse waarin het grootste aan tal autokopers is verzameld. Dat kan niet stuk, zou je zeg gen. PETER FOKKER Het beste nieuws van1986. Onder het motto "de eerste klap is een daalder waard" begint Suzuki het jaar met de nieuwe Alto. Hij doet alleen aan de oude Alto denken als het om z'n betrouwbaarheid gaat Maar verder is hij helemaal anders. Hij is zuiniger dan de Alto die u al kent Hij is ruimer dan de Alto die u al kent En hij ziet er moderner uit dan de Alto die u al kent Wij vinden het de beste Alto die er maar te bedenken is De motor van de nieuwe Alto bijvoorbeeld zorgt voor een top waarmee je royaal in de bekeuringen valt maar is tegelijkertijd zo zuinig met normale of loodvrije benzine, dat u zien daar geen zorgen over hoeft te maken. En ondank z'n prestaties is die motor zo compact dat hoewel de Alto niet langer of breder is geworden, het interieur veel ruimer en comfortabeler is Terwijl de carrosserie zo slim is ontworpen dat de nieuwe Suzuki Alto uitzonderlijk aëro dynamisch is. Maar die efficiënte vormgeving betekent niet dat de Alto uitsluitend gecreeërd werd door robots en computers Nee, de Alto is door creatieve mensen gestyled dus ziet hij er leuk en eigentijds uit De nieuwe Alto is dus goed nieuws. En dat wordt alleen nog maar beter als we u iets over de prijzen vertellen. Want hij staat bij ons in driedeurs uitvoeringen vanaf f11.295,-*. In vijfdeursuitvoering voor f12.495,-* en als volautomaat vanaf f13.795,-*. Hopen maar dat u met ons eens bent dat dit voorlopig het beste nieuws van 1986 is Importeur b.v. Nimag Reedijk 9,3274 KE Heinenoord, Telefoon 01862-7911. is de Alto GL/driedeurs (f11.995,-). BV GARAGE DE GOUDEN LEEUW, Veurseweg180,2252 AG Voorschoten (01717-2814). AUTO DE HOORN GARAGE AVI FAUNA, Hoorn 69, 2404 HG Alphen a/d Rijn (01720-31093). AUTO MEER BV,HogeRijndijk4,2313 KJ Leiden (071 -125259). AUTOCENTRUM VAN EGMOND.Langevaartla, 2231 GA Rijnsburg (01718-22911).

Leidse Courant | 1986 | | pagina 14