Veel schade ondanks rustige jaarwisseling „'TIS RUSTIG JONGENS, HOUENZO CddócöouAO/nt STAD OMGEVING ZWARE BOM VERNIELT TWEE AUTO'S EN 42 RUITEN DONDERDAG 2IANUARI1986PAGINA 13 I' Vrouw door twee mannen verkracht r LEIDSCHENDAM Een 42-jarige vrouw uit Leid- F schendam is gisteravond om ongeveer half elf door f twee mannen verkracht. Het slachtoffer liep in de j Schout van Eyklaan waar zij haar hond uitliet, toen de I twee mannen haar met messen bedreigden en haar l dwongen om seksuele handelingen te verrichten. Later j verkrachtten zij haar. De vrouw was in staat een vrij nauwkeurig signalement van de daders te geven. Beiden zijn rond de 18 jaar oud en ongeveer 1.80 meter lang. Omdat de vrouw zich nog- i al verweerd heeft, moeten zij flinke krabben in het ge- I zicht hebben. Eén van hen heeft opvallend hel blauwe ogen, lichtblond krullend haar, een vlasachtige snor en lichte wenkbrauwen. Hij droeg een rode kleine ijsmuts en een blauw gebleekt spijkeijack. De tweede dader droeg een bivakmuts met gaten voor de ogen en even eens een gebleekt spijkerjack. Hij had donkere ogen en zwart haar. Drumstel gestolen LEIDEN Uit een kelderbox aan de Co- rantijnstraat is in de nacht van dinsdag op woensdag een drum stel met een waarde van 5.300 gulden ge stolen. De deur van de kelderbox werd geforceerd. Volgens de eigenaar van het drumstel is het de derde keer in vier jaar dat muziekin strumenten van hem gestolen zijn. Twintig kandidaten voor Haarlemmermeer HAARLEMMERMEER Twin- tig sollicitanten hebben bij de Commissaris van de Koningin in Noord-Holland hun kandidatuur gesteld voor het ambt van burge meester van de Haarlemmer meer. Veertien van hen behoren tot het CDA, een vijftal komt uit de gelederen van de VVD en één sollicitant is lid van de Haarlem- mermeerse Arbeiderspartij (HAP). Onder de sollicitanten bevindt zich één vrouw. Zij is lid van de VVD. Zestien van de kandidaten voor de opvolging van burgemeester Hans de Boer zijn al burgemeester. Meisje aangerand LEIDEN Een 17-, jarig meisje is gister avond aangerand. Het meisje stond in een telefooncel aan de Doezastraat en werd lastiggevallen door vijf of zes jon gens. Twee jongens gingen de cel binnen. Het meisje deed on middellijk aangifte, maar de politie kon de jongens niet meer ontdekken. Autowrak in brand OEGSTGEEST Twee jongemannen tussen de 18 en 20 jaar oud hebben vermoedelijk afgelopen nacht in Oegstgeest een autowrak in brand gestoken. Juist om dit te voorkomen was het wrak door de Sassenheimse politie op oudejaarsavond uit Warmond overgebracht naar Oegstgeest. Het stond geparkeerd op het parkeer terrein tegenover het politiebureau. De politie uit Oegstgeest (071-155440) en Sassenheim (02522-12048) verzoekt eventuele getuigen zich te melden. Veel werk voor reiniging LEIDEN De sneeuwval van vannacht heeft de ge meentereiniging handen vol werk bezorgd. Om tien mi nuten over half vier werd de reinigingsdienst, zoals ge bruikelijk bij de sneeuwval, door de politie gewaar schuwd en rukte men uit. Dief brengt buit terug NOORDWIJK Een 14-jari- ge Noordwijker is gisteren op het politiebureau in Noordwijk berouwvol zijn buit van een diefstal komen brengen. Ver gezeld van zijn vader overhan digde de jongen een horloge aan de politie. Dat was gesto len uit de etalage van een boe tiek in de Hoofdstraat kort na de jaarswisseling. Bij de onge regeldheden in de Hoofdstraat waren diverse ruiten gesneu veld, ook die van de boetiek. De jongen heeft een standje gekregen en is naar huis ge stuurd. Man mishandeld LEIDEN Een bewoner van de Mahlerstraat is in de nacht van maandag op dinsdag mishandeld door een groep van ongeveer tien jongens. De jongens wilden er vandoor gaan met een aantal kerstbo men die in de tuin van de Leidenaar lagen. De man maakte daar een opmer king over en kreeg als antwoord een klap met een onbekend voorwerp. Zes tanden zaten los en bovendien liep de man een wond aan zijn lip op. prijl LEIDEN/STREEK De jaarwisseling is in Leiden en omgeving vrij rustig verlopen. Opvallende za ken in Leiden waren een zware bom op de 2e Bin nenvestgracht (die dins dagmiddag al ontplofte en twee auto's totaal ver nielde en 42 ruiten ver splinterde) en het gooien van straatklinkers in de Marnixstraat en omge ving, waardoor veel au to's werden beschadigd en ruiten vernield. De enige opvallende aange legenheden in de streek waren het gooien met molotov-coctails in Leid- schendam, drie aanhou dingen in Noordwijk en een flinke brand in Rijnsburg. Getuigen hoorden dinsdag middag om kwart voor vier op de 2e Binnenvestgracht in Leiden een zeer zware knal en zagen vervolgens een gro te, zwarte rookpluim. Eén van deze getuigen zag twee bejaarde personen zich uit de voeten maken. Zij hielden hun handen tegen hun oren gedrukt. De politie vermoedt dat dit tweetal zo'n vijftien meter van de bom was ver wijderd toen deze ontplofte. De politie zou graag in con tact komen met deze twee mensen, die volgens een woordvoerder van de politie aan de dood zijn ontsnapt. De samenstelling van de bom, die vermoedelijk onder een auto lag, is nog niet be kend. Mogelijk was het zeer zwaar vuurwerk, een bunde ling van vuurwerk of een zelfgemaakte bom. Door de kracht van de explosie wer den twee auto's totaal ver nield (een stuurstang brak fi naal doormidden), twee wa gens zwaar beschadigd en sneuvelden in een straal van zo'n 100 meter 42 ruiten. Van een gebouwtje werd de dak lijst weggeslagen. Bij de poli tie kwamen dinsdagavond twee meldingen binnen van -twee zeer zware explosies op de Willem de Zwijgerlaan. Of deze iets te maken met de bom op de 2e Binnenvest gracht is niet duidelijk. In Leiden was alleen in de Marnixstraat en omgeving sprake van flinke ongere geldheden. Jongeren haalden klinkers uit de straat eri be kogelden daarmee op de Wil lem de Zwijgerlaan auto's. Op het kruispunt Willem de Zwijgerlaan/Marnixstraat werden de verkeerslichten vernield en van twee win kels werden de ruiten inge gooid. Politiewagens werden ook met klinkers onder vuur genomen, één achter- en één voorruiï sneuvelden hierbij. De politie, die nauwelijks in actie kwam, kon de daders niet aanhouden. Kerstboombrandjes werden gesticht in de De Genestet- straat, het Valkenpad, Toma- tenstraat, Marnixstraat, Roomburgerlaan. In enkele gevallen bluste de brandweer het vuur en ruimde de reini gingsdienst de restanten op. Deze dienst verwijderde ook een hoop kerstbomen van de Stevenshofdreef. In de Van der Waalstraat werden twee glasbakken omgegooid en van een kruidenierszaak aan de Roomburgerlaan werden enkele ruiten ingegooid en verdwenen goederen met een waarde van 2000 gulden. Ruiten werden ook vernield op de Breestraat (P C) en de Haarlemmerstraat (een winkel in sportartikelen) en de Botermarkt. Uit de sport zaak verdwenen goederen. Verder sneuvelden ruiten op het Broekplein, Oosterkerk straat, Potgieterlaan, Hoog straat, Langebrug en van nacht op de Hogewoerd en Hooigracht. Van vier op de Lage Morsweg geparkeerde auto's werden de ruiten inge slagen. De politie moest rond zes uur 's ochtends optreden in verband met een vecht partij in een café aan de Oude Vest. Een man werd meegenomen naar het bu reau, maar mocht niet lang daarna naar huis. De brandweer moest gisteren in actie komen om kerstbo menbrandjes in de Lelie straat en Rommburgerlaan te blussen. Alleen in Leidschendam raakten de gemoederen over verhit en werd een 18-jarige inwoner van die gemeente aangehouden wegens het gooien met molotov-coctails naar de politie. De man zit nog steeds ingesloten in het politiebureau. Hij werd in de kraag gevat op het Damplein, de enige plek in de gemeente waar het net als voorgaande jaren onrustig was. Rond twee uur 's nachts braken daar wat ongeregeldheden uit waarbij diverse winkel ruiten het moesten ontgel den. De politie moest de brandweer, die bezig was ka potte ruiten af te dekken, be schermen. De problemen werden zo groot dat de poli tie het Damplein met charges „schoonveegde". Tijdens die acties gooide de 18-jarige Leidschendammer tot twee keer aan toe een zelfgemaak te bom naar de politie. Die kon hem om vijf voor drie arresteren. De brandweer was om half één 's nachts in Rijnsburg snel ter plaatse toen er brand uitbrak in een opslagloods van een kassenbouwbedrijf. Dat bedrijf grensde namelijk aan de brandweergarage en dat laatste pand kon dus door nathouden gespaard blijven. De loods en de daarin opge slagen materialen zijn vrijwel geheel uitgebrand. De brand weer is bijna een uur in touw geweest. Niemand raakte overigens gewond. De Hoofdstraat was in Noordwijk het toneel van onrust. Maar liefst negen rui ten sneuvelden daar en in to taal werden er drie inwoners van de bloemenbadplaats aangehouden door de politie. De voormalige kleuterschool in de Hoofdstraat was het eerste grote „slachtoffer" van de onrust. Vier ruiten van dit gebouw sneuvelden en ver volgens ontstond er brand in de gordijnen van het gebouw, vermoedelijk veroorzaakt door rotjes die door de kapot te ruiten naar binnen waren gevlogen of gegooid. De brandweer had de zaak snel onder controle. Verder gin gen er in de Hoofdstraat rui ten kapot van het Buurthuis, een boetiek, een woning en een drogisterij. Bij dat laatste adres werden twee Noordwij- kers aanghouden; een 19-jari- ge omdat hij de ruit ingooide en een 28-jarige omdat hij vervolgens uit de geopende etalage een kaars met kande laar weg nam. Wegens het plegen van ver nielingen en poging tot brandstichting werd om tien voor vijf een 19-jarige Noord wijker aangehouden op het Palaceplein. Hij was daar met een groepje jongeren bezig een telefooncel in brand te steken. Daarvoor hadden ze een met spiritus doordrenkte doos op het dak van de cel gezet en het hokje verder ook met de brandbare vloeistof besprenkeld. Op het moment dat de jongen het vuur wilde aansteken, greep de politie, die het groepje al een tijdje in het oog hield, in. De telefoon cel raakte hierbij nauwelijks beschadigd. Op twee andere plaatsen in het dorp brak ook brand uit. Het betrof papier containers aan de Sartorius- straat en in het Dobbelman- duin. De brandweer heeft het Hoornesplein afgesloten omdat daar andere jaren nog al eens ongeregeldheden uit braken. Dit jaar was het daar opmerkelijk rustig en de po litie vermoedt dat het plein volgende jaren ook op oude jaarsdag wordt afgesloten. Ook een andere voorzorgs maatregel bleek prima te werken. Het jongerencen trum Scum had vergunning gekregen open te zijn en daar was het dan ook „gezellig druk" volgens de politie. Voor de rest moest de politie in Katwijk alleen een paar keer in actie komen voor een nieuwe rage in het dorp: het opblazen van telefooncellen met zelfgemaakte bommetjes. In de meeste andere gemeen ten in de regio is het zeer rustig geweest. In Alphen aan den Rijn waren slechts enkele kerstboombrandjes en wat kapotte ruiten te melden. Ook in Wassenaar was het „opmerkelijk" rustig. Op wat kleine straatbrandjes na was De Tomatenstraat bood een wat vrolijker beeld. de politie zeer tevreden over het optreden van de plaatse lijke jeugd. In Alkemade zijn hier en daar wat kleine vernielingen aangericht. Lantaarnpalen, wat ruiten van het gemeentehuis en het gemeentelijke mededelingen bord moesten eraan geloven. Ook vloog een telefooncel in brand en werd een bushokje in Rijpwetering vernield. Rond half drie is er een klei ne vechtpartij op straat ge weest, veroorzaakt door een inwoner van Alkemade die geïrriteerd raakte over het vuurwerk. Er vielen op straat enkele rake klappen, maar niemand liep meer dan blauwe plekken op. De brandweer moest in actie ko men om in Roelofarendsveen twee forse autobandenbran- den op de Langeweg en de Europaweg te blussen. In Leiderdorp sneuvelden slechts twee ruiten en in Lis- se was het „ontroerend" rus tig. Slechts een ruit werd vernield. De politie vermoedt dat deze rustige nacht werd veroorzaakt doordat er maar drie horecagelegenheden open waren. De Noordwij- kerhoutse politie spreekt ook van een „opvallend rus tige" jaarwisseling en in Oegstgeest was slechts wat overlast van vuurwerk. Ook in Sassenheim sneuvelden wat ruiten, vier stuks, maar de poltie denkt dat dat voor namelijk veroorzaakt is door vuurwerk. In Warmond was het onrustig druk, maar daar kwam. het niet tot ongere geldheden hoewel groepen jongeren wel probeerden de In totaal gingen op de 2e Binnenvestgracht door de zware explosie 42 ruiten aan diggelen. De glaszetters gingen direct na de klap aan de slag. rijkspolitie te provoceren. De brandweer moest in die ge meente twee keer in actie komen voor autobrandjes. In Voorschoten moesten enkele bushokjes eraan geloven en werd 'in het centrum een winkelruit ingegooid. De ei genaar kon maar net voorko men dat zijn etalage werd leeggeroofd. Voorts woedden er in de dorpskern enkele kerstboombrandjes. Extra be waking zorgde er voor dat er dit jaar geen vernielingen in winkelcentrum Noord Hof land werden aangericht. In Hazerswoude en Zoeter- woude is de jaarwisseling ook rustig verlopen. Een Zoe- terwoudenaar werd in de wijk Vogelweide mishandeld door enkele jongëren en moest zich onder doktersbe handeling stellen. De politie hield twee jongens aan. Op vuurwerkgebied was het in de meeste gemeenten in de Duin- en Bollenstreek erg rustig. De politie schrijft dat toe aan het feit dat de koopperiode van vuurwerk in de hele regio tot twee da gen beperkt was. Hoewel in Leiden vier dagen vuurwerk mocht worden verkocht, werd er ook in deze stad minder vuurwerk afgestoken dan in voorgaande jaren. In Leiden viel het aantal onge vallen door vuurwerk bijzon der mee, oogletsel werd niet genoteerd. Wel moesten kele mensen aan snijwonden worden behandeld en werd een vrouw gebracht die een rotje'in haar decoleté had ge kregen. Alle gewonden kon den na behandeling naar huis. De meeste mensen konden de jaarwisseling- met fami lie en vrienden vieren, maar er zijn er ook die gewoon 11 moesten werken. Dat gold ook voor de politie, die het op oudjaarsavond en nieuw jaarsnacht juist extra druk had. Met speciale observatie teams hield de Leidse poli tie de situatie in de stad in de gaten. Een verslaggever van deze krant reed een paar uur met één van deze teams mee. Hieronder volgt zijn relaas. Conclusie: afge zien van een steen door een ruit van de politiewagen was het betrekkelijk rustig in de stad. 99 LEIDEN Niet alleen „stille" verte genwoordigers zoals van de Guide Du- chemin, de gids die de kwaliteit van het eten in restaurants beschrijft, worden herkend. Zijn deze ongeziene mensen in de film van Louis de Funès, die oude jaarsavond over de beeldbuis rolde, ech ter zo gelukkig dat zij overstelpt wor den met de fijnste gerechten van het huis als zij eenmaal zijn ontmaskerd, de in burger observerende vertegenwoor digers van de Hermandad kunnen in die situatie soms op een minder prettige ontvangst rekenen. „Daar heb je die kankerlijers weer!" Wij rijden hier niet opvallend met ME- busjes rond" aldus de hoofdagent. De chauffeur naast hem, een rechercheur, valt hem bij. „Dat lokt alleen maar agressie uit". De ander: „Als wij uitstap pen, gebeurt er niets. Het is een heel andere benadering: nf je als agent in een politie-auto komt, of als observant in een gewone auto. Wij komen eens rustig kijken, een praatje maken zeg maar. Pas als wij het niet kunnen oplos sen, vragen we om assistentie". Niets aan de hand dus, en de eerste in drukken lijken deze uitspraken te be vestigen. Vanaf het begin van de rit, een uur voor middernacht, tot een uur daarna, dienen zich niet meer dan rou- tineklusjes aan: Leiden beleeft een rus tige jaarwisseling. Vanuit de meldka mer aan de Zonneveldstraat komen meldingen binnen van nogal onschuldi ge brandjes of situaties, waar wel eens iets in brand zou kunnen worden gesto ken. De „vangsten" lopen uiteen: bij de eerste brand op de openbare weg kan de brandweer rustig haar werk doen. Burgers kijken toe, de komst van twee observatieauto's wekt nauwelijks beroe ring. Het afsteken van een naar don derslagen evenmin. In de Merenwijk blijken na enig zoeken een stel kerstbo men op elkaar te zijn gestapeld, klaar om in brand te worden gestoken. Ook hier geen bijzonderheden: afgezien van een paar donderslagen die vanuit een flat naar beneden worden gegooid, lijkt de politie hier alleen maar welkom. Het is zo rustig, dat er even na midder nacht zelfs tijd is om in de binnenstad te kijken wat voor fraais er dit jaar alle maal de lucht in wordt geschoten. Er wordt niet gereageerd op onze komst, een enkele brandende kerstboom kan bij al het geknetter en gesis ook geen interesse opwekken. Tijd om weer ver der te gaan. Even verderop viert een aantal studen ten de jaarwisseling niet alleen met knallen door middel van ontploffend kruit. De basdreunen uit hun luidspre kers produceren hier een veel groter volume en toepasselijk klinkt het „Dan cing in the street". Collega's worden ge groet. 't Is rustig jongens, houen zo!". Vanaf half één is het echter gedaan met de „rust". In het Noorderkwartier, waar al geruime tijd een grote hoop branden de rommel de weg verspert, vrezen buurtbewoners dat een leegstaand huis ook aan de vlammen ten prooi zal val len. Ditmaal reageren omstanders min der vriendelijk en is het zaak de ramen gesloten te houden. Even later meldt de centraliste dat er in dezelfde wijk met stenen zou worden gegooid naar voor bijgangers. Op enige afstand kijken de observanten vanuit hun. auto toe. De stenen liggen op straat, gooiers zijn niet te herkennen. Als we voor de derde maal komen kijken, gaat er even iets mis: onze komst is steeds direct opge merkt, maar meer dan wat vuurwerk en scheldwoorden zijn er niet naar ons hoofd geslingerd. Ditmaal wordt echter de degelijkheid van koetswerk en ra men op de proef gesteld met straatste nen. De achterruit sneuvelt. Daders zijn in zo'n situatie niet aan te wijzen, zodat het beter is terug te keren naar het bu reau en anderen de observatie over te laten nemen. In de Zonneveldstraat krijgt de centra liste van de meldkamer geen moment rust. De telefoon zoemt voortdurend. Meldingen van brandjes, ingegooide ruiten, plunderingen en lawaai-overlast worden afgewisseld door nieuwjaars wensen. Daarnaast moeten de acties van observatie-en surveilance-auto.'s, busjes, brandweer en reiniging gecoör dineerd worden. De wachtcommandant en de hulpofficier steken een helpende hand toe. De laatste heeft een rustige avond. De enige verdachte die binnen wordt gebracht, moet wegens gebrek aan bewijs weer los worden gelaten: de tipgever heeft zijn naam niet genoemd. Om half drie keert de rust pas weer. Ook in het Noorderkwartier is men „uitgefeest". Tijd om de Chinees op te bellen. PIETER EVELEIN

Leidse Courant | 1986 | | pagina 13