Van Wijhe dolt schaatspeloton Oud-Oranje gretig Ploc verrast op schans Garmisch Michels zet Ajacieden uit selectie Oranje Stam en Limbach completeren ploeg voor EK ANGERERBLUFT SKILOPERS VOOR SPORT £cidae Somanl DONDERDAG 2 JANUARI 1986 PAGINA 11 Interesse PSV voor Schuster correspondent Paul van der Voort) BARCELONA PSV heeft belangstelling voor Bernd Schuster, de Duitse ster die zijn club Barcelona komende maand juni wil ver aten, hoewel zijn contract pas op 30 juni 1988 afloopt. Trainer Ter ry Venables van Barcelona heeft inmiddels bevestigd dat de Duit ser de club verlaten wil. Wel ingelichte bronnen verzekeren dat Schuster weg wil omdat hij voortdurend conflicten heeft met voor zitter Nunez, de machtige bouwondernemer die de club met ijzeren hand bestuurt. De belangrijkste reden voor het eventuele vertrek van Schuster ligt echter op het economische vlak. Schuster's kon- trakt loopt tot aan 30 juni 1988. Per jaar verdient de Duitser tussen de f 750 000 en f 800 000. Schuster vindt dat niet genoeg. Schuster is in Spanje niet de speler die het meeste verdient. Real Madrid betaalt aan de Mexicaan Hugo Sanchez 1,2 miljoen per jaar en aan <)e jonge ster Emilio Butragueno een bedrag tussen de 1,5 en 2 mil joen gulden per jaar. Schuster werd 22 december 26 jaar. Sinds 30 oktober 1980 speelt hij bij de Catalaanse club. De FC Köln ontving in dat jaar bijna 2,5 miljoen gulden voor de middenvelder. ZEIST Op initiatief van bondsmanager Ri- nus Michels heeft bondscoach Leo Been hakker besloten geen beroep te doen op spe lers van Ajax voor de oefeninterland tegen Italië op 8 januari in Ge nua. Dit houdt in dat Ronald Koeman en Son ny Silooy zijn verwij derd uit de selectie van zestien spelers. In een eerder stadium had Ajax medegedeeld, dat de eveneens uitgenodigde spe lers Frank Rijkaard, Gerald Vanenburg, Rob de Wit en Marco van Basten niet be schikbaar zijn voor de wed strijd tegen de Italianen. Bondsmanager Rinus Mi chels achtte de houding van Ajax onaanvaardbaar. Een selectie van het nationaal team dient tot stand te ko men op puur technische gronden, vindt hij. Michels en Beenhakker hechten eraan te verklaren. dat ze hopen op een snelle oplossing van het geschil. Tot die tijd echter geven bei den er de voorkeur aan geen spelers te selecteren van Ajax voor vertegenwoordi gende Nederlandse elftallen. Vandaag nodigt Beenhakker nog drie spelers uit, omdat ook Suvrijn (blessure) is af gevallen. Ajax zal geen initiatief ne men teneinde het conflict met de KNVB over de be schikbaarheid van spelers voor nationale selecties bij te leggen. Dat liet voorzitter Ton Harmsen, tevens lid van het sectiebestuur betaald voetbal van de bond weten. „Deze kwestie zal ongetwij feld een staartje krijgen", zei Harmsen. „Bij Ajax maken wij ons er evenwel niet druk Volgens Harmsen heeft een recent gesprek tussen onder voorzitter Arie van der Eij- den, binnen het Ajax-be- stuur verantwoordelijk voor technische zaken, en bonds manager Rinus Michels een positief resultaat gehad. „Het bericht over de verwijdering van Silooy en Koeman is daarmee in tegenspraak. Het lijkt wel. alsof er nu door de technische staf van de KNVB woordbreuk wordt gepleegd. Ik begrijp niets van deze actie". Harmsen zei, dat Ajax gewoon op de ingeslagen weg zal doorgaan: „We weten wat voor spelers we in huis hebben. Het is in derdaad jammer voor het Nederlandse voetbal dat het zo moet lopen, maar het is niet anders". KNGV TREKT KATLIEVA AAN BEEKBERGEN Het Ko ninklijk Nederlands Gymnas tiek Verbond (KNGV) heeft de Bulgaarse Despa Katlieva aangetrokken als trainster voor de nationale selectie rit mische sport gymnastiek (rsg). Katlieva, onder wier leiding de Bulgaarse ploeg in 1983 de wereldtitel veroverde, volgt bij het KNGV haar landgenote Trachlieva op. Katlieva arri veert op 4 januari in Neder land. Op 11 januari kan zij zich al een beeld vormen van het in Nederland aanwezige ta lent. Dan wordt de eerste se lectiewedstrijd gehouden. RUHPOLDING De Westduitse skiloper Peter Angerer heeft de Silves ter-marathon van Ruhpol- ding, die voor de 21e keer werd gehouden, gewon nen. De olympisch kam pioen op de biathlon had voor de dertig kilometer lange tocht door de sneeuw 1 uur 11 minuten i en 30 seconden nodig. Zijn 'landgenoot Franz Sehöbel en de Oostenrijker Josef Rehrl volgden hem op de voet. De Nederlandse afvaardiging gebruikte het traditionele eve nement in Ruhpolding als se lectiewedstrijd. Bij de heren was Allard Kappetein de bes te, al sprak zijn tijd (1.27.30) internationaal niet tot de ver beelding. Voor deelneming aan komende internationale uithoudingsproeven kwalifi ceerden zich ook Haie Visser (Rotterdam), Leo Landsbergen (Rotterdam), Paul van Schaik (Landsmeer) en Martin Eek hof (Rotterdam). Bij de dames kon Anja Wol thuis het tempo van de besten aardig bijbenen. De Utrechtse finishte na 1.44.20 en werd daarmee in het algemeen klas sement vierde. Naast Wolthuis veroverden Bianca Teeling (Baarn), Ria Uytenwaal (Utrecht) en Carolien ten Bosch (Amersfoort) een plaats je in de nationale selectie. GARMISCH PARTENKIR- CHEN De Tsjechoslowaak Pavel Ploc heeft op nieuw jaarsdag in Garmisch Parten- kirchen zeer verrassend de traditionele wedstrijd schans springen gewonnen. De Oost- duitse favoriet Jens Weissflog, tweemaal winnaar, eindigde slechts als vierde. De tweede plaats was voor de Oostenrij ker Ernst Vettori, beste in de eerste reeks sprongen, en de derde positie voor de Joegos laaf Primoz Ulaga, de leider in het klassement om de wereld beker. Na de wedstrijden in Oberstdorf en Garmisch werd fee. Ploc kreeg in aanwezigheid van 10.000 toeschouwers de overwinningsbeker van Birger Ruud. De Noor won vijftig jaar geleden op dezelfde schans de olympische titel De anders zo gevreesde Oost- duitse ploeg beleefde een licht afgang. Tweevoudig winnaar Weissflog werd slechts vierde. In Oberstdorf had hij het nog slechter gedaan met de negen tiende plaats. In de ploeg ble ken geen adequate vervangers aanwezig. Ulf Findeisen over trof zichzelf, maar werd toch slechts zesde, vlak voor de Fin Pekka Suorsa, recent winnaar in Oberstdorf. De Oostduitsers hadden slechts één troost: het baanrecord van Weissflog, 108 SPORTPRIJSVRAGEN in de sportprijsvragen zijn: r. 2e. 9 x f. 33.333,33, 3e: 107 x f. 1.874,30, 4e: .991 x f. 5" igoed: gee ;d: 191 J I HEERENVEEN Niets was Dries van Wijhe te dol in de marathon van het Friesch Dagblad in Heerenveen, de dertiende in de strijd om de KNSB-beker. Op 40-jarige leeftijd was Dolle Dries niet meer de sterkste. Voor zijn eerste zege van het seizoen moest hij het hebben van zijn boerens- limheid. Daarmee dolde hij de complete marathon- top, incluis de vedette- n-in-vorm Van der Duim, i Christoffers en Van Kem pen. Aan de vooravond van het eerste toptreffen op de schaats in 1986 was Van Wijhe nog zo serieus als een beginneling. „Ik ben om zeven uur naar bed gegaan en ik ben geen se- j conde wakker geweest. Mijn nieuwjaar begon in deze wed- Van Wijhe bewaarde zijn vuurwerk voor de marathon aantal jaren geleden al eens won. In de 13e en 55e ronde reageerde hij attent op uitvallen van kopgroepen on der aanvoering van Hilbert van der Duim. De oud-wereld kampioen langebaan was voor eigen publiek, ruim 4500 man, de sterkste in het grote veld. Onder zijn impulsen ontstond er op het gladde ovaal een chaotische situatie. De groepjes Ontgaan In de 80e ronde zette Van der Duim aan voor een nieuwe ontsnapping. Vier man sloten aan: Ruud Christoffers, Bennie van der Weide, Lex Cazemier en Jan Kooiman. Het vijftal passeerde het peloton voor de derde keer en nestelde zich vervolgens aan de kop van de groep om de wedstrijd te kun nen controleren tot de finale. Het was dit eminente vijftal ontgaan, dat een viertal be staande uit Dries van Wijhe, Rick van Kempen, Jos Pronk en Frans Boon eveneens voor de derde keer een ronde uit liep op het grote peloton. Zij kwamen dus op gelijke hoogte met het Van der Duim-quin- tet. Gewoontegetrouw bepaalde de wedstrijdleiding, die dit keer alle ontwikkelingen nauwge zet bijhield en op papier zette, dat de gedubbelden voortijdig afsprintten voor de ereprijzen. Op dat moment zag Van Wijhe zijn kans schoon. Hij sprintte met de achterblijvers mee. Van der Duim, Kooiman, Christoffers, Cazemier en Van der Weide reageerden niet, want zij gingen er vanuit dat Dolle Dries een ronde achter stand op hen had. Toen de achterblijvers de eindstreep waren gepasseerd en de douches opzochten, reed Van Wijhe plotseling 150 me ter voor de rest uit. De spea ker van dienst was ook korte tijd verrast, zodat reacties op deze „stiekeme" uitval in eer ste instanties uitbleven. Op het GOEDE DAG VOOR KHFC DANK ZIJ RECLAME EN TV HAARLEM De ge woonte van de laatste ja ren, dubbel verlies voor de Koninklijke HFC in de ontmoeting met de ou d-internationals, is door broken. Op het veld moest de Haarlemse club op nieuw, zij het minimaal, inleveren, maar financieel was er na een serie van slechte jaren zonder meer winst voor HFC. Niet door de ruim duizend toe schouwers aan de Spanjaards laan, wel door de komst van de televisie met de begeleiden de reclameborden. De VARA, die het initiatief nam de Haar lemse taditie in beeld te bren gen, zorgde er indirect voor dat de club ongeveer dertig duizend gulden rijker werd. Een bedrag dat de verliezen van de laatste jaren goed maakt. De internationals van vroeger, een groep met zo'n 200 landenwedstrijden achter de namen, vragen dan wel geen cent vergoeding voor deze speciale wedstrijd, HFC ontvangt zijn gasten zoals past in de stijl van de vereniging. Dat is de reden waarom ou d-Oranje zo graag naar de Haarlemmerhout komt. De kandidaten zijn zo gebrand op deze wedstrijd dat bijvoorbeeld Hugo Hovenkamp op oude jaarsdag weigerde zich te ver kleden voor een gezellig zaal- toernooi, omdat hij een dag la ter in Haarlem een „echte" wedstrijd moest voetballen. Hovenkamp namelijk is één van dje mensen, die eigenlijk geen vriendschappelijke wed strijd kén spelen. Toch was de instelling van veel van de ou deren anders dan in voorgaan de jaren. Het ging er op de eerste dag in 1986 niet om te gen HFC, of met elkaar te voetballen, maar om weer eens vóór de televisie te spe len. De toeschouwers profi teerden daar vooral van, zeker in de eerste helft. Eerste uur HFC kwam terug nadat Geels en Hovenkamp, met een sier lijk doelpunt, voor een rust stand van 2-0 hadden gezorgd. Schrijvers hield de deur lang dicht, maar werd, nadat het eerste uur voltooid was, toch twee keer gepasseerd. Door Vissers, nadat Haarlemse snel heid de hele verdediging iets te veel was geweest en door Burke, die Van Duivenbode de straf gaf voor een poging iets te doen dat hij vroeger wel kon, maar nu niet meer op een vrij moeilijk bespeelbaar veld. HFC, toch niet meer dan een modale vierde-klasser, leek zelfs op weg naar winst in alle opzichten, maar dat ging Ho venkamp iets te ver. Zijn snel le uitbraak, negen minuten voor tijd bood Geels de gele genheid voor de winnende treffer. HFC - oud-internationals 2-3 (0-2). 3. Geels 0-1, 35. Hoven kamp 0-2, 61. Vissers 1-2, 67. Burke 2-2, 81. Geels 2-3. Toe schouwers: 1100. De oud-internationals speel den met: Schrijvers; Flinke- vleugel, Schneider (Van Nee), Warnas en Hovenkamp; Van Duivenbode, Swart en Müh- ren; Ressel, Geels en Rensen- brink (Couperus). Da Silva bezorgt landgenoten een goede jaarwisseling ISAO PAULO De Braziliaan Jose Joao da Silva heeft hon derdduizenden landgenoten een prettige jaarwisseling bezorgt door voor de tweede keer in zijn atlétiekloopbaan de beroemde iSilvesterloop in Sao Paulo te winnen. Hij liep de 12,640 kilome ter lange route door de binnenstad in wolken confetti in 36 mi- inuten en 48,96 seconden. De dertigjarige Da Silva, Braziliaans recordhouder op de vijf en tien kilometer, ging op oudejaarsa vond kort voor het middernachtelijk uur door het finishlint en gaf daarmee het sein voor het geknal van vuurwerk en cham- Ipagnekurken. Het was de derde keer in de 61-jarige geschiedenis dat een Bra ziliaanse atleet - Da Silva had het internationale evenement in 1980 al eens op zijn naam gebracht en daarmee een einde ge maakt aan de langdurige buitenlandse suprematie die met de Chileen Raul Inostraza in 1947 was begonnen - in Sao Paulo ze gevierde. Bij de dames had Rosa Mota het nog nooit zo gemak kelijk. Zonder tegenstand van betekenis liep de Portugese atlete, die bij de Olympische Spelen van Los Angeles brons won op de marathon, in recordtempo naar de eindstreep. Na precies 43 mi nuten kon ze worden gehuldigd, alweer voor de vijfde maal in HEERENVEEN Marie ke Stam heeft zich dins dag in Heerenveen verze kerd van een startbewijs voor de Europese schaat- stitelstrijd. De 21-jarige rijdster uit Egmond aan Zee bleef in een driekamp Thea Limbach, Grietje Mulder en Alie Boorsma de baas. Limbach, die dinsdag de 1500 meter won in 2.17,8 verwierf met Stam het recht om op 11 en 12 januari in het Noorse plaatsje Geithus aan het Europese toernooi deel te nemen. Tijdens de landenwedstrijd in Stockholm, anderhalve week geleden, kwalificeerden Yvon ne van Gennip en Ria Visser zich al voor het kampioen schap. Op de eerste dag van het mini- -toernooi hadden Stam en Limbach (26) al ruimschoots afstand genomen van de twee andere kernploegrijdsters. Mulder en Boorsma waren dinsdag geen bedreiging voor de favorieten, die het eerste paar vormden. Beide Friezin nen konden niet tippen aan de door Limbach (2.17.8) en Stam (2.19,4) neergezette tijden. Bondscoach Tjaart Klooster boer, die zich bij deze geïm proviseerde driekamp ook nuttig maakte door de baan- markering te plaatsen, kende dan ook geen twijfel in zijn advies aan de begeleidings- commisssie kernploegen (BCK). Langzamer „De verrichtingen van Marie ke Stam verrassen mij niet. Zij herstelt langzamer dan ande ren van zware inspanningen. Daarom heeft zij zich ook bij de Kraantje Lek-trofee niet voor de landenwedstrijd ge plaatst. In de loop van het sei zoen gaat dat beter", stelt Kloosterboer. „Thea Limbach rijdt zich altijd op het juiste moment in de kijker. Een kille rekenaar, die haar wedstrijden perfect plant. Zij pakt die winst op de 1500 meter door tegen de wind in slim achter haar tegenstandster te schui len". Het kwartet dat volgende week donderdag naar Noorwe gen vertrekt, verschilt op één plaats van de vier die vorig jaar in Groningen aan de start verschenen. De plek van de toen zo verdienstelijk debute rende Mulder (elfde) is inge nomen door Stam. Terwijl Stam altijd al wat moeizaam op gang komt, maakte Mulder in het schaatsjaar 1984/85 een komeetachtige ontwikkeling door. Na het Europese toernooi was de rijdster uit Ureterp echter opgebrand. „Die ont wikkeling was erg snel", zegt Kloosterboer. „Misschien is er wel een beetje roofbouw ge pleegd". Niet aannemelijk Het is niet aannemelijk dat het Seizoen voor Mulder en Boors ma nog een internationaal vervolg heeft. Het tweetal krijgt weliswaar voor het toer nooi om het wereldkampioen schap allround (op 8 en 9 fe bruari in Den Haag) een nieu we kans, maar het elite-kwar tet moet wel benen breken wil die werkelijkheid worden. Boorsma's sprintscherpte is zo afgebot, dat zij alle moeite zal hebben zich te plaatsen voor de wereldtitelstrijd op deze specialiteit. De eerste gelegen heid daartoe doet zich het ko mend weekeinde in Utrecht voor. Dan moet de Nederland se recordhoudster - haar 41,21 seconden op de 500 meter da teert uit 1982 - wel haar colle ga's uit de kernploeg alsmede de in Inzeil warm gedraaide Ingrid Haringa en Petra Mool- huizen achter zich houden. Rijdster en coach staan voor raadsels, want tijdens de trai ning schijnt alles naar wens te gaan. Techniek, snelheid en kracht verdwijnen zodra het startschot heeft geklonken. Omdat het internationale sprintprogramma zo schamel is en uit vrees in een land zon der sprinttraditie alleen te staan, heeft Boorsma dit sei zoen ondanks een eerdere mis lukking voor de allround-op zet gekozen. Kloosterboer be twijfelt de juistheid van de keuze. De prestaties van Boorsma lijken hem gelijk te geven. Op de 1500 meter zakte voor de voormalige Neder landse kampioene naar een slotronde van 39,6. moment dat duidelijk werd dat Van Wijhe wel degelijk nog in de wedstrijd hoorde, was het voor de anderen te laat hem nog van de overwinning af te houden. Van der Duim, de sterkste, sprintte voor Christoffers naar de tweede plaats. Hij trok na afloop een boos gezicht, maar was er wel snel van overtuigd dat zijn nederlaag aan eigen onoplettendheid te wijten was. De vijf man die later wer den verrast door de stunt van winnaar Dries van Wijhe: Chris toffers, Kooi man, Caze mier, Van der Duim en Van der Weide. Inzet: Van Wijhe. Ruud Geels, die twee keer scoorde, in actie voor de oud-interna tionals. Jose Joao da Silva passeert de eindstreeep van de fameuze Silvester-loop als winnaar. Zuid- en Noord-Korea hervatten overleg SEOEL Het Zuidkoreaanse Olympische comité zal een zes man sterke afvaardiging naar Lausanne sturen om op 8 en 9 januari opnieuw te onderhan delen met Noord-Korea over een mogelijk gezamenlijke aanpak van de Zomerspelen van 1988. De Zuidkoreaanse delegatie staat onder leiding van Kim Chong-ha, de voor zitter van het nationale Olym pische comité. Noorkoreaanse sportofficials hebben indertijd laten door schemeren, dat de landen van het Sovjet-blok de Olympische Spelen in Seoel wel eens zou den kunnen mijden als niet een belangrijk deel van de evenementen in Pyongyang wordt gehouden. Zuid-Korea heeft op die eis afwijzend ge reageerd, maar het het idee om in het noorden een aantal voorwedstrijden af te werken niet op voorhand laten varen. Thea Limbach en Marieke Stam kunnen starten bij de Europese titelstrijd.

Leidse Courant | 1986 | | pagina 11