Digros Oude Wetering voor derde keer doelwit overval I iKoets-O- Theek nog jaren in d Oudc Morsch STAD OMGEVING Gewonden door valpartijen Tegenvallers deden dierenpark de das om VLUCHTAUTO GEVONDEN, DADERS SPOORLOOS Sluiting bedreigt Alkemadese Scholengemeenschap 18 y tl DINSDAG 31 DECEMBER 1985 PAGINA 9 "5°°o)Ut 'n dagvaardingen: sta en kantonrechtbank tel. 1IDEN De laatste strafzit- 20. g van de kantonrechtbank aan aqy Leidse Rapenburg is gister- °1315' irgen niet doorgegaan. Dat door een fout van het par- in de Officier van Justitie Den Haag. Alle personen die 19 00 vandaaS waren gedagvaard lof 20! dden een brief ontvangen minei iarin als datum stond vermeld: 13.15, december 1986. Het parket !f° d het foutje bijtijds in de gaten '00 heeft hen een nieuw briefje oo' ituurd met de mededeling dat pas volgend jaar aan de Alphense beroofd ALPHEN AAN DEN RIJN Een 35-jari- ge vrouw uit Alphen aan den Rijn is gis termiddag om half drie in winkelcen trum Ridderhof be roofd van een porte monnee met 285 gul den, 3 eurocheques en twee bankpasjes. Een onbekende man botste tegen de op e la ter ontdekte zij dat de portemonnee uit haar boodschappen tas was verdwenen. LEIDEN Drie personen zijn gisteren gewond ge raakt bij valpartijen door de gladheid. Kort na elf uur gistermorgen viel een 63-jarige Leidse op het station. Met rugklachten werd ze opgenomen in het Acade misch Ziekenhuis. Rond half elf viel een 23-jarige in woner van Leiden op de Boshuizerkade om vervol gens met een gekneusde enkel naar het AZL te wor den vervoerd. Op het Stationsplein kwam om kwart voor elf een 51-jarige fietser uit Zoeterwoude ten val om voor onderzoek naar het AZL te gaan. Op de Ste- venshofdreef slipte om elf uur een personenauto, be stuurd door een 19-jarige inwoner van Wassenaar. Het voertuig kwam op zijn kant tegen een aarden wal terecht. De bestuurder kwam met de schrik vrij. DEN HAAG/WASSENAAR Een reeks van tegenval lers heeft ertoe geleid dat het dierenpark Wassenaar op 1 december moest sluiten. Mi nister van landbouw en vis serij, ir. G.J.M. Braks, zegt dit in antwoorden op vragen van de Kamerleden Dijkstal en Nijhuis (beiden VVD). De bewindsman zegde in 1983 een subsidie van 2,7 miljoen gulden toe voor de renovatie van het toen al noodlijdende dierenpark. Daar van is tot de sluiting 2,4 miljoen gulden gebruikt. Volgens Braks is de sluiting veroorzaakt door on der meer technische tegenvallers waardoor het tijdschema voor de renovatie van het dierenpark niet gehaald kon worden. Als gevolg daarvan moest de opening van het nieuwe park worden uitge steld en daardoor kwamen de prognoses over aantallen bezoe kers niet uit. De exploitatie kwam zo onder druk te staan. Om de problemen op te vangen diende nog eens 3,5 miljoen gulden in het park gestoken te worden. Boven dien werd het nodig geacht om het management te versterken. Het bleek echter niet mogelijk om meer geld voor het park bijeen te krijgen. In zijn antwoorden wijst Braks geen schuldigen aan voor het de bacle bij het dierenpark. Hij zegt wel de 2,7 miljoen gulden in 1983 onder een aantal voorwaarden ter beschikking te hebben gesteld aan de provincie Zuid Holland. Deze moest toezien op de besteding er van. Voorwaarde was dat er regu lier werd aanbesteed en er lang durig werklozen bij de renovatie van het dierenpark werden inge zet. Er moest voorts een program ma komen voor de besteding van de gelden en er zou geen steun worden gegeven in exploitatiete korten. Voorts werd bepaald dat er met het ministerie«van land bouw gesproken moest worden over natuur- en milieu-educatieve aspecten rond het reddingsplan van het park en dat de consulent openluchtrecreatie in Zuid Hol land bij de zaak betrokken moest worden. In zijn antwoord op de Kamervragen geeft Braks niet aan of aan deze voorwaarden is voldaan. OUDE WETERING De vestiging van de Di- gros-supermarkt aan de Meerkreuk in Oude We tering vormde gistermid dag voor de derde keer binnen vijf maanden tijd het decor voor een gewa pende roofoverval. Rond kwart voor vijf 's mid dags werd een geldloper van Van Gend en Loos onder bedreiging van een vuurwapen een geld- cassette afhandig ge maakt. Volgens getuigen heeft de dader hierbij twee keer geschoten, maar de politie gaf gis teravond geen commen taar op deze verklarin gen. Van de twee daders ontbreekt elk spoor; de politie kon ook niet zeg gen hoeveel geld is buit gemaakt. Afgelopen zaterdag nog werd een geldloper in de vestiging van Digros in Katwijk van een geldcassette beroofd. Ook in dit geval is niet bekend hoeveel geld is gestolen. De Katwikse politie kon gister avond geen vorderingen in het onderzoek melden. De gepantserde geldwagen van Van Gend en Loos kwam gistermiddag de dag opbrengst van de supermarkt halen. Toen een geldloper met een cassette naar de auto liep, werd hij buiten door een man met een vuurwapen be dreigd. Volgens getuigen zou de dader met een vuurwapen twee keer op de geldauto hebben geschoten. De werk nemer van Van Gend en Loos gaf de man de cassette waarop deze er vandoor ging. De man rende schuin over een grasveld naar een aan de overkant van de Digros ge parkeerde rode Volkswagen Golf, waarin een chauffeur achter het stuur zat. De wa gen is later in Roelofarends- veen aangetroffen en blijkt gestolen te zijn. Direct na de overval ging de technische recherche aan de slag. Zo werden voetsporen onderzoek onderworpen en werden ook enkele deuken in de geldauto bekeken. Een van de rechercheurs merkte daarbij op dat een zwaar ka liber handvuurwapen moet zijn gebruikt. Volgens een winkelmeisje had de overval ler lang haar en legde hij de loop van het vuurwapen in de nek van de geldloper. En kele omstanders wisten te melden dat de buit 80.000 gulden zou bedragen, maar dit bedrag is hoogst onzeker. Zeker is wel dat het gisteren zeer druk was in de Digros, de klanten moesten in de rij staan om een winkelwagentje te bemachtigen. i de nader Oude Wetering is, dat de da ders in alle drie de gevallen hun slag op maandag hebben geslagen. De eerste overval werd gepleegd op maandag 22 juli van dit jaar. Twee mannen beroofden om vier uur 's middags een geldloper van Van Gend en Loos van een geldcassette met 50.000 gulden. Ook dit tweetal ging er in een gestolen auto van door en de vluchtauto werd later op de dag in de Breit- nerlaan in Roelofarendsveen gevonden. De buit van de overval op maandag 7 okto ber is niet bekend, 's Middags om vier uur gaf een geldlo per een cassette onder be dreiging van een dubbelloops jachtgeweer aan een man die vervolgens achterop een mo torfiets sprong. Het tweetal werd nog achtervolgd door de geldwagen van Van Gend en Loos, maar die achtervol ging leverde niets op. De overval op de RABO- bank in Oude Wetering, ge pleegd op 26 augustus, is, zo als bekend, wel opgelost. Hierbij werd door drie over vallers 100.000 gulden buitge maakt. De drie daders maak ten deel uit van een bende van 22 criminelen uit Den Haag, Delft en Schiedam die bij verschillende overvallen ruim drie miljoen gulden heeft buitgemaakt. De polite hield ook een 35-jarige man uit Oude Wetering aan die ervan wordt verdacht tips aan deze bende te hebben ge geven. ALKEMADE De Scho lengemeenschap Alkema de moet dicht als de plan nen van staatssecretaris N.J. Ginjaar-Maas van on derwijs doorgaan. Een op lossing voor de naderbij komende problemen zou een samengaan kunnen zijn van de scholengemee- schap met Mavo Johannes de XXXIII. Daarover zou den momenteel voorzich tig oriënterende gesprek ken worden gevoerd. De plannen van de staatssecre taris komen erop neer dat scholen voor voortgezet onder wijs vanaf 1989 slechts mogen voortbestaan indien ieder leer jaar minimaal 60 leerlingen telt. Deze maatregel betekent een bedreiging voor 600 scho len op het platteland en met name voor het beroepsonder wijs bij de Scholengemeen schap Alkemade. Het CDA- raadslid J. van den Bosch heeft dan ook onlangs vragen hierover gesteld aan B en W. Omdat het parlement zich over deze zogenaamde „her schikking in het voortgezet onderwijs" nog moet uitspre- BEDRIJFSLEVEN VOELT ZICH DOOR BEMEENTE IN DE STEEK GELATEN )EN HAAG/LEIDEN )e Koets-O-Theek zal nog iren in de d'Oude Morsch ijn gevestigd. Pogingen an de gemeente om de istreden discotheek aan Kruisstraat naar een etere lokatie te verplaat- hebben tot dusver iets uitgehaald en het iet er niet naar uit dat at binnen enkele jaren vel het geval zal zijn. Dat •leek gisteren tijdens een loorzitting door de Raad an State. 'olgens A. van Paridon van directie ruimtelijke orde- IS..0 het de gemeente er nog DEN |eeds alles aan gelegen de dis- itheek te verplaatsen: „De idige lokatie is wat ons be reft nog steeds onaanvaard- De overlast voor de om wenden is te groot". De ge- :ente zou er dan ook alles In doen om een betere plek vinden. Waar het bedrijf zou moeten, kon hij it zeggen. Ook na hevig aan- fngen door staatsraad R. bleef hij een antwoord uldig. „We kijken voortdu- id rond en we hebben ook Ondernemers uit de Pieterswijk wezen de Raad van State gisteren onder meer op de gevolgen van het tekort aan parkeerplaatsen in bun buurt, waardoor het bedrijfsleven geschaad zou worden. Dat tekort zal volgens onderne mers nog verder toenemen als donderdag het Pieterskerkplein, nu nog een parkeerterrein, autovrij wordt gemaakt en in de hele wijk be taald parkeren wordt ingevoerd. wel ideeën". Het zou nog te vroeg zijn om daar op in te gaan. Wel wilde de vertegen woordiger van de gemeente kwijt dat dat wordt gedacht aan de rand van de binnen stad. Al vanaf 1979 worden pogin gen ondernomen de disco theek elders onder te brengen. Zo is onder meer gedacht aan de Sandersgarage, maar die onderhandelingen mislukten. In de garage ;komt nu overi gens de supermarkt Hoogvliet. Miljoen Mocnt de gemeente er toch in slagen een goede lokatie te vinden, dan wil dat nog niet zeggen, dat de Koets-O-Theek geval niets in een verhuizing. Verplaatsing zou zeker een miljoen kosten en bovendien zou toch geen goede andere lo katie voorhanden zijn. Over de overlast die de (bezoekers van de) discotheek zou veroor zaken werd gezegd, dat „wel licht sprake is van enige over last voor omwonenden". Ver huizing zou alleen maar ver plaatsing van de overlast bete kenen. De Afdeling voor de Geschil len van Bestuur van de Raad van State boog zich gisteren over de Koets-O-Theek in het kader van een hoorzitting over de bestemmingsplannen d'Ou de Morsch, Transvaal, Pieters wijk en Pancras-West. Tijdens die hoorzitting werden alle be roepsschriften behandeld, die tegen de gemeentelijke plan nen zijn indiend. In bijna alle gevallen ging het om onderne mers die tegen plannen van de gemeente in het geweer zijn gekomen. Ondernemers van de Morsweg betoogden, dat de gemeente het wonen te zeer wil bevorderen in hun straat, waardoor het bedrijfsleven in de knel zou raken. H. ten Have van het KNOV leek de gevoelens van een groot aantal ondernemers te vertolken, toen hij opmerkte dat veel bedrijven zich door de gemeente in de steek gelaten voelen: „De formele procedu res maken het voor een indivi duele ondernemer bijzonder moeilijk de bezwaren gehono reerd te zien. Bezwaar maken bij de gemeenteraad heeft door de gedetailleerdheid van de bestemmingsplannen nauwe lijks resultaat. De raad gaat er van uit dat het college van B en W zijn huiswerk goed heeft gemaakt, gelooft het verder wel en wijst de bezwaren af". Blonk Volgens die gemeentelijke plannen zouden onder meer de bedrijven van N.G. Blonk aan het Kort Galgewater en de Smidsteeg moeten verdwijnen. Er wordt al een jaar onder handeld tussen Blonk en de gemeente, maar tot dusver zonder resultaat. Grootste pro bleem daarbij vormen de fi nanciën. Hetgeen de gemeente als vergoeding wil betalen, is volgens Blonk „onfatsoenlijk". „Ik wil best meewerken aan een verplaatsing, maar dan wel op redelijke gronden". Hij vroeg zich af waarom zijn be drijven aan de Smidsteeg en het Kort Galgewater wél wor den wegbestemd en die aan de Narmstraat niet. Blonk vroeg zich daarbij af waarom de gemeente een his torische haven aan het Galge water toestaat en de bedrijvig heid aan het Kort Galgewater ondertussen wil opheffen. Ook aan verplaatsing van zijn be drijf aan de Nieuwstraat wil Blonk meewerken „mits met financiële compensatie". Firma De Vrind aan de Be schuitsteeg vroeg de Raad van State zijn loodgietersbedrijf ook in de toekomst groothan delsactiviteiten te laten uitoe fenen. Volgens de gemeente is de Beschuitsteeg daar te klein voor, maar De Vrind wees erop dat men al jaren zo werkt. De Afdeling Leiden van Hore ca Nederland meende dat er meer cafe's in de Pieterswijk toegestaan moeten worden dan de vijf waar de gemeente nu vanuit gaat. Volgens de Wijk- vereniging Pieterswijk is vijf juist meer dan genoeg, omdat er nu al veel overlast van de bezoekers van cafés en socië teiten zou zijn. De Raad van State brengt in de loop van dit jaar advies uit aan De Kroon, die officieel be sluit over de vier bestem mingsplannen en de ingedien de beroepsschriften. ken, regent het nu protesten van de zijde van schoolbestu ren en overkoepelende orga nen. Volgens de voorlopige plannen moeten de scholen er per 1 augustus 1986 voor zor gen dat elk leerjaar minimaal 45 leerlingen telt. Per 1 augus tus 1989 moeten dat er dus minstens 60 zijn. Voor de Oude Weteringse scholen voor voortgezet beroepsonderwijs. LTS De Veenstreek en LHNO De Koperwiek die zijn gefu seerd onder de naam Scholen gemeenschap Alkemade, bete kent dit een bedreiging omdat de scholen het vereiste aantal van 360 leerlingen in 1989 niet halen. De scholengemeenschap telt in totaal zes leerjaren (waarvan twee voor de onder bouw) met per leerjaar gemid deld 50 leerlingen. „Als het beroepsonderwijs uit Alkema de weg moet, zal dit een groot verlies betekenen voor de hele regio", betoogde raadslid Van den Bosch onlangs. Een eventueel samengaan met de Mavo Johannes de XXIII zou om daadwerkelijk iets op te lossen binnen drie jaar een feit moeten zijn. Volgens di recteur van Gerwen van de Scholengemeenschap Alkema de zijn er momenteel al ge sprekken met de mavo „Be slist geen fusiegesprekken" om tot een grotere eenheid te komen. Van Gerwen vindt overigens dat de staatssecretaris eerst maar eens met concrete plan nen moet komen. „Ze produ ceert alleen maar plannen, herzieningen daarop en verder ingewikkelde, onleesbare cir culaires zonder wetskracht. Het is allemaal zó ingewikkeld dat zelfs de leerkrachtten door ons nog niet officieel zijn inge licht. Het enige dat we echt concreet weten is dat ze vindt dat alleen de écht grote scho len goed kunnen functione ren". Van Gerwen laat weten dat de schoolbevolking de ko mende acht jaar landelijk ge zien met dertig procent zal af nemen. Het aantal 4-jarigen is al veel kleiner dan het aantal 10-jarigen en dat is weer veel kleiner dan het aantal 15-jari- gen. In Alkemade is deze gens kan ook Mavo Johannes XXIII met hetzelfde probleem te maken krijgen alleen is de terugloop van leerlingen op die school niet zo groot als bij het beroepsonderwijs. Met de mavo is scholengemeesnchap Alkemade het er in ieder ge val over eens dat het voortge zet onderwijs in Alkemade zo veel mogelijk behouden moet blijven. Omzet Bloemenveiling Westland 10% hoger HONSELERSDIJK Op de Bloemenveiling Westland is het afgelopen jaar voor 1,1 miljard gulden aan bloemen en planten verhandeld. Dat is tien procent of honderd mil joen gulden meer dan in 1984. Bestuursvoorzitter A.J. van Marre\vijk heeft dit gisteren meegedeeld. Hij schrijft de omzetstijging toe aan de grote re aanvoer van planten (plus twaalf pfocent) en bloemen (plus vijf procent). De prijzen van de bloemen zijn niet noemenswaardig ge stegen, terwijl de planten ge middeld zeven procent duur der waren dan in 1984. LEIDSE REGIO VERBRANDT KERSTBOMEN MASSAAL EIDEN/STREEK Veel ïmeenten in de regio zullen, /enals Leiden, de kerstbo- massaal verbranden. In Bder meer Katwijk, Valken- g, Voorschoten, Lisse en oeterwoude zullen de droge >arren en dennen op hoge fandstapels worden gestapeld brand worden gestoken, inderen krijgen voor iedere "geleverde boom een lot of ïn kaartje voor een filmvoor- elling. at wijk wil de kerstboom erbranding tot een waar olksfeest laten uitgroeien. Op inuari zullen de bomen door brandweerlieden in brand 'orden gestoken voor de oude •randweerkazerne aan de •antineweg. Vanaf verzamel- "jaatsen in het dorp zullen vrachtwagens van de Dienst Openbare Werken de bomen naar de vuurhaard voeren. Voor iedere ingeleverde boom wordt een bonnetje op waar mee men kans maakt op een prijs. De inzamelpunten zijn Hercules, Bries, Havenstraat en Fresiastraat 's morgens en Hoornesplein, Marktplein en Abeelplein 's middags. De Valkenburgse kerstbomen gaan vrijdag 3 januari in vlam men op. Dat gebeurt op de speelweide aan de Marinus Poststraat. Iedereen kan daar vanaf 17.00 uur bomen in ko men leveren en voor elke boom krijgt men een chocola dereep. Om 19.00 uur steekt de vrijwillige brandweer de bo- menstapel in brand. In Lisse wordt de kerstboom verbranding gehouden op 4 ja nuari op de Blinkerd om vijf uur. De verbranding begint om vijf uur. Tussen drie en vier worden de bomen verza meld. bewoners van de Engel kunne hun boom tussen drie en half veir inleveren bij spleetuin Kindervreugd. Ieder kind tot 12 jaar dat een boom inlevert krijgt een kaartje voor een filmvoorstelling op 8 janu ari in 't Trefpunt. Het gemeentebestuur van Zoe terwoude maakt het voor de jeugd interessant zoveel moge lijk kerstbomen te verzamelen en deze aan te bieden voor de centrale verbranding. Voor ie dere boom krijgt de jeugd een lot dat kans geeft op een (geld- )prijsje. De kerstboomverbran ding heeft plaats op donder dagmiddag 2 januari om kwart over vier langs het Molenpad. Vanuit het dorp kunnen de kerstbomen op 2 januari tus- één i het verzamelpunt langs het Mo lenpad (nabij de gemeente-op slagplaats) worden gebracht. De jeugd van de Hoge Rijndijk kan de kerstbomen tussen één uur en half drie naar het ver zamelpunt bij De Eendenkooi brengen. Ook in Voorschoten worden de kerstbomen op initiatief van de gemeente verbrand. Dat gebeurt maandag 6 januari aan de Koninklijke Marine laan 's avonds om half acht. Ook hier wordt voor iedere in geleverde boom een lot uitge reikt. Nieuwjaarsbal Carnavalsvereniging De Damzwabbers houdt zaterdag een nieuwjaars- tevens boe renkielenbal in de zalen van De Witte Kaketoe aan de Damlaan in Leidschendam. Daar worden ook de grootste boerenpummel en bóeren- trien gekozen. Muzikale me dewerking verlenen Het Damzwabbertrio, Disco Hor- se Cooper, de eigen boeren- kapel en de Zwabbershow- 'irls. Kaarten zijn verkrijg bar bij Sluiskant 19 en Dam laan 47 en sportcomplex De Fluit. Expositie (1) Het Open Jongeren Centrum Magnifiosi aan de Ruishorn- laan in Lisse begint donder dag het nieuwe jaar met een serie exposities van begin nende of onbekende kunste naars. De eerste exposant is René van der Berg uit Noord wijk. Deze 21-jarige maatschoenmaker, leerling orthopedisch schoenmaker en saxofonist van Swiss Miss tekent in zijn vrije tijd en heeft nooit les gehad. Expositie (2) De kunstenaar Wijnand Slokker exposeert vanaf za terdag tot en met 13 februari in De Veenhoeve aan de Oude Nieuwveenseweg 84 in Nieuwveen. Het werk van Slokker bestaat voornamelijk uit sfeervolle landschappen. De Veenhoeve is van maan dag tot en met zaterdag van 10.00 tot 17.30 uur geopend en op vrijdag tot 21.00 uur. Agents of Decay De rock/new waveband Agents of Decay treedt zater dag op in Taberna aan de Ju- lianalaan in Oegstgeest. Le den betalen drie gulden en tree, niet-leden vier gulden. De groep speelt onder meer nummers van de in april uit gebrachte mini-LP Searching for pleasure?. Aanvang 20.00 Kevin Village Blues Brothers in Hillegom presenteert vrijdag Kevin Village ofwel Kees van Vre- degen. Hij maakte onder meer de LP .Out of the inner secrets of my mind' en Frits Spits vergelijkt hem met Gerry Rafferty en Steelers Wheel. Aanvang 21.00 uur.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 9