Nederlander in Zuidafrikaanse cel wegens ontduiking dienstplicht Terroristen wilden passagiers gijzelen □KeVP „Roemeense spion in Europarlement" SteidbcQowiard Paniek in Finland na hoorspel kernoorlog Geruchten over emigratie van Russische joden houden aan Spaanse koning Fernando stierf aan liefdesdrank AGIN? U ri'L'N LAND DINSDAG 31 DECEMBER 198S PAGINA S )uitsers tegen SDI Hamburg De bewoners van de fondsrcpubliek zijn in overgrote meer- ferheid gekant tegen het plan van de Jérenigde Staten, een defensiesysteem "ij de ruimte te ontwerpen. Van alle yestduitsers die het weekblad „Stern" jeeft laten enquêteren, zei ruim twee Jerde dat zij niets van het Strategische Jpefensie-Initiaticf van president ïeagan willen weten. Slechts 19 procent i de ondervraagden zei dat men de «lansen moet aangrijpen, die het SDI Siedt De centrum-rechtse regering van "bondskanselier Helmut Kohl heeft kort Jeledcn uitgesproken dat Westduitse be drijven mogen meedoen aan de research i het kader van het SDI, maar ziet zelf i politieke overeenkomst met Washington Handelsconflict EG-VS verscherpt BRUSSEL De handelsproble men tussen de Europese Ge meenschap en de Verenigde Sta ten zijn verscherpt, doordat de Amerikanen gisteren eenzijdig importcontingenten hebben afge kondigd voor halffabrikaten van de Europese staalindustrie. De EG heeft onmiddellijk laten we ten dat er vergeldingsmaatrege len zullen volgen tegen industrie- en landbouwprodukten uit de VS. De EG heeft sinds 1982 stap voor stap toegegeven aan de Amerikaanse druk om de staal- export te beperken. De halffabri katen wist de EG tot nu toe bui- i de regelingen te houden. Redder Joël Deze brug in Lausan ne staat bekend om de vele zelfmoorden die er in deze tijd van het jaar plaatsvinden. Een man die dergelij ke noodlottige daden wil voorkomen is Joël (links). Vanuit een doorzichtige tent praat hij met levens moede mensen, die hij zonder het gebruik van geweld wil ompra ten. Poolse politie beboet voor mishandeling WARSCHAU De politieke politie van Polen is door een rechtbank in Krakov veroordeeld tot betaling van schadevergoeding aan twee mensen die na hun arrestatie waren mishandeld. In het verleden zijn wel vonnissen uitge sproken tegen individuele politieman nen die zich hadden misdragen, maar nimmer tegen de politieke politie als zodanig. De schadevergoeding van 5.000 zloty (ongeveer 100 gulden) is voor twee activisten van de verboden vakbeweging Solidariteit. De politie moet eenzelfde bedrag overmaken aan het Poolse Rode Kruis en voorts schrif telijke verontschuldigingen aanbieden haar slachtoffers. Big Ben uit de steigers LONDEN Het beroemdste herken ningspunt in het Britse landschap, de klokketoren van de Big Ben, is na twee jaar in de steigers te hebben gestaan weer in volle glorie te zien. De bijna 100 meter hoge toren is de afgelopen twee jaar grondig gereinigd en hersteld. De restauratie maakt deel uit van de res tauratie en schoonmaak van het Paleis van Westminster, de zetel van het Brits parlement. Dit werk zal tot 1990 duren, en daarbij zal ook het interieur van het parlementsgebouw een grondige op knapbeurt krijgen. Tot de restauratie werd snel besloten, nadat in L980 een stuk steen uit het plafond van de verga derzaal van het Hogerhuis viel, dat een van de edellieden slechts op een haar na )EN HAAG De 19-jari- re Nederlander Erik van Hoekelen is in Zuid-Afri- ja veroordeeld tot 90 da- |en gevangenisstraf we- |ens afwezigheid zonder (erlof uit militaire dienst, pat heeft een woordvoer- Jer van de Anti-Apart- jieidsbeweging (AABN) in f^msterdam meegedeeld. fan Hoekelen heeft zowel de lederlandse als de Zuidafri- ;aanse nationaliteit. Hij wil nu iroberen zijn Zuidafrikaans taatsburgerschap op te zeg- om zodoende onder de tplicht uit te komen, folgens de AABN is Van Hoe- :elen in januari 1985 opgeko men voor militaire dienst, maar kreeg hij na enkele we ken bezwaren tegen de rol van het leger in Zuid-Afrika. Zo werd hij tijdens zijn opleiding ingezet bij de bewaking van een groep „terroristen" in Kimberley. In augustus deser teerde hij en dook onder. Eni ge tijd later werd hij gearres teerd en voorgeleid voor de krijgsraad. Van Hoekelen is niet berecht wegens desertie, maar voor het lichtere vergrijp van ongeoorloofde afwezig heid. Daarop staat doorgaans drie tot zes maanden gevange nis. Hij verblijft nu bij zijn moeder in Durban in afwach ting van de verdere gang van Den Haag bevestigde dat de Nederlandse ambassade in Pretoria zich met de zaak-Van Hoekelen bezighoudt. Van Hoekelen heeft een nieuw Ne derlands paspoort aangevraagd omdat zijn pas was gestolen. Hij heeftj zoals alle Nederlan ders in het buitenland, recht op consulaire bijstand en op een paspoort, aldus de zegs man. Buitenlandse Zaken hoopt dat „op humanitaire gronden" met de Zuidafri- kaanse autoriteiten een oplos sing kan worden gevonden voor zijn probleem. Het is niet duidelijk of de gevangenisstraf zou vervallen als Van Hoeke len er in slaagt afstand te doen van zijn Zuidafrikaans staats burgerschap. Vorig jaar werd in Zuid-Afri ka een nieuwe wet op het staatsburgerschap van kracht, waardoor alle buitenlanders die tenminste vijf jaar in Zuid- -Afrika verblijven automatisch de Zuidafrikaanse nationaliteit krijgen. De groep 15- tot 25-ja- rigen onder hen valt dan ook onder de dienstplicht. Het Zuidafrikaanse staatsburger schap kan ook geweigerd wor den, maar dan moet de betrok kene zelf het initiatief nemen. Weigering heeft overigens verlies van de permanente verblijfsvergunning tot gevolg. De lichting van januari 1985 was de eerste lichting waarbij jongens werden opgeroepen die op grond van die nieuwe wet een dubbele nationaliteit bezaten. De categorie dienst plichtigen met dubbele natio naliteit telt naar schatting Voor zover be kend is Erik van Hoekelen de eerste Nederlander die, een maal in dienst, bezwaar maak te tegen de vervulling van zijn dienstplicht. Er zijn wel meer gevallen bekend van jongens die, voordat ze worden opge roepen, terugkeren naar Ne derland om aan de militaire dienst te ontkomen. Vervangende dienstplicht, die zes jaar duurt, bestaat in Zuid- -Afrika alleen voor gewetens bezwaarden die op grond van godsdienstige overtuiging paci fist zijn. In andere gevallen staat op dienstweigering zes jaar gevangenisstraf. Volgens een globale schatting van Buitenlandse Zaken wo nen in Zuid-Afrika ongeveer 100.000 mensen met de Neder landse nationaliteit. Uitgaand van die ruwe schatting zouden rond 4.000 tot 5.000 Nederlan ders in Zuid-Afrika dienst plichtig kunnen zijn. Neder landers die in het buitenland in militaire dienst gaan omdat ze in hun land van vestiging dienstplichtig zijn, behouden hun Nederlandse staatsburger schap. Wie als vrijwilliger zon der toestemming van de Ne derlandse autoriteiten in vreemde krijgsdienst treedt, verliest zijn Nederlanderschap. Uit de handelingen van het Zuidafrikaanse parlement blijkt dat 31 Nederlanders zich in 1984 als vrijwilliger hebben gemeld bij het Zuidafrikaanse leger. Dat heeft volgens Bui tenlandse Zaken verlies van Nederlanderschap tot gevolg. HELSINKI Een luisterspel over een kernoorlog tussen de grote mogendheden dat afgelopen zondag in Finland werd uitgezonden, heeft paniek veroorzaakt. Woordvoerders van de radio-omroep zeiden dat de telefoontjes van in paniek ge raakte luisteraars niet van de lucht waren, overtuigd als zij ervan waren dat het Amerikaanse spel „The Next War" een reportage was. In verschillende delen van het land moesten behandeld worden wegens shock. De directie van de omroep zei dat zij verbijsterd was door de indruk die het spel had gemaakt en zij betreurde dat men het op zijn programma had gezet, ondanks waarschuwingen vooraf, tijdens en na de uitvoering dat sprake was van fictie. Het stuk, waarin gebruik wordt gemaakt van beroeps nieuwslezers om de echtheid te vergroten, bevat een bericht waarin wordt gewaggemaakt van uitzonderlijk hoge radio- -activiteit in de atmosfeer en een aanstaande verklaring van de president van de Verenigde Staten. Dit veroorzaakte de paniek, aldus de omroep. Een spel over interplanetaire oorlog van H.G. Wells, getiteld „The War of the Worlds", veroorzaakte een soortgelijke re actie toen het meer dan veertig jaar geleden in de Verenigde Staten over de radio werd uitgezonden. De dit jaar overle den acteur Orson Welles maakte er naam mee. 7,00 Israël beziet in""| toenadering moo Jordanië- Syrië met argwaan 36^ Umascus/beiroet 63^60 Koning Hoessein van Jordanië ^5 30b |oert vandaag in de Syrische 194^50 hoofdstad Damascus een twee- 60,50 je ronde van besprekingen 17Z80 h101 president Hafez el Assad. 84>o Ret is het eerste bezoek van loessein aan Syrië in zes jaar ijd en is tot stand gekomen na emiddeling achter de scher- n door Saoedi-Arabië. Ja- lang zijn de betrekkingen >en Amman en Damascus ?rst koel geweest. Saoedi- ^rabië hoopt met een toenade- ing tussen Jordanië en Syrië Ie Arabische eenheid te ver- Itcrken, vooruitlopend op een Saoedie-Arabië te houden ibische top. Israel intussen beziet de toena- lering tussen haar twee buur- anden met argusogen. Minis- an defensie Rabin ver klaarde.deze week dat het be- van koning Hoessein de op rechtstreekse bespre kingen tussen Israël en Jorda- gevaar kan brengen. Sioo Hoechst in de race mm Voor order Van 10 miljard mark Sn boRTMUND/bonn Het 98.60 Vcstduitse chemische concern 98io foechst aast via zijn in Dort- 98 60 nund gevestigde dochteron- gjj derneming UHDE GmbH op 95X)o ien Russische order voor een 96.60 abriek die synthetische vezels noet gaan produceren. De or- 9570 Ier heeft een waarde van 10,1 mm nfjard mark. Het is overigens 9470 nog maar de vraag of de order 95 50 nc*erdaad naar West-Duits- 34 70 and gaat. Er zijn andere be- 97.50 Irijven in de race, waaronder 9120 Pe Britse Davy McKee en de 94I90 flapanse Kobe Steel. !2'80 (ADVERTENTIE) bpoea'sin Nood zes jaar. tussen koning Hoessein (rechts) en president Sadat ONDANKS ONTKENNING DOOR TASS MOSKOU De publika- tie van een kort bericht door het officiële Russi sche persbureau TASS heeft geen eind kunnen maken aan de voortdu rende geruchten over een ophanden zijnd akkoord over de emigratie van een groot aantal joden uit de Sovjet-Unie. Dat de geruchten blijven aan houden, hangt samen met de dubbelzinnigheid van het TASS-bericht. Dat spreekt weliswaar tegen dat Israël en de Sovjet-Unie een akkoord hebben bereikt over het ver trek van een groot aantal jo den naar de joodse staat. Maar het ontkent niet, dat over zo'n akkoord gesproken wordt. Ook het feit dat TASS op de geruchten reageert is opmer kelijk. Moskou spreekt zelden over het probleem van joden die liever naar Israël emigre ren. De Sovjet-Unie heeft ove rigens een duidelijk belang bij een akkoord over de emigratie van joden. Premier Peres van Israël heeft in het recente ver leden herhaaldelijk verklaard dat Moskou een rol kan spelen bij het vredesproces in het Midden-Oosten, mits het aan twee voorwaarden voldoet: herstel van de diplomatieke betrekkingen en een versoepe ling van het emigratiebeleid ten opzicht van joden die het land willen verlaten. (Vervolg van voorpagina) WENEN/BONN/ROME De drie Palestijnse ter roristen die afgelopen vrijdag een bloedbad aan richtten op de luchthaven van Wenen, waren van plan Israëlische passagiers in gijzeling te nemen. Zij wilden met hun gijzelaars en een vliegtuig van de Israë lische luchtvaartmaatschappij El Al uit Wenen vertrekken. Er zijn vermoedens dat zij naar Tel Aviv wilden vliegen om hun terreuractie daar voort te zetten. De Oostenrijk se minister van binnenlandse zaken, Karl Blecha, heeft dit gisteren bekendgemaakt. Voor de aanslag verbleef het drietal, dat afkomstig was uit Libanon, in verschillende pen sions in Wenen. De Palestijnen bleken in het bezit te zijn van Tunesische paspoorten met valse namen. Tunesië is het enige Arabische land waarvan de burgers zonder visum Oos tenrijk binnen mogen. PLO-leider Jasser Arafat heeft in een televisie-inter view in Tunis de aanslagen op de vliegvelden van Wenen en Rome scherp veroordeeld. Hij betichtte niet nader genoemde Arabische regeringen ervan Het inmiddels gebruikelijke beeld op de meeste Europese lucht havens. Zwaar gewapende agenten en militairen houden de wacht. Een meerderheid van de Pa lestijnen op de bezette westelij ke Jordaanoever heeft de ter reuraanslagen op de luchtha vens van Rome en Wenen van afgelopen vrijdag veroordeeld, naam en het Ook heeft men zich bezorgd Palestijnen". getoond over de schade die de aanslagen hebben toegebracht aan de Palestijnse zaak. De pro-westerse, gematigde bur gemeester van Bethlehem, Eli- as Friej, omschreef de aanval len als „misdaden tegen on schuldige mensen en tegen de de BARCELONA De Spaanse katholieke koning Fernando II stierf in 1516 als gevolg van het innemen van een overdo sis giftige liefdesdrank. Dit is de opzienbarende conclusie van een vier jaar durend we tenschappelijk onderzoek, waarop de 84-jarige Catalaanse apotheker Joaquin Isern Fabra uit Gerona dezer dagen aan de Universiteit van Barcelona cum laude is gepromoveerd. Volgens de bejaarde historicus slikte de vorst het aphrodisia- cum om zijn afkeer de over winnen voor zijn tweede vrouw Ursula Germana de Foix, die niet bepaald met oog verblindende schoonheid was bedeeld. Het voornaamste be standdeel van de dodelijke liefdesdrank was de stof Can- taridina, dat al door de He breeën als sexueel stimulerend middel werd gebruikt. De Spaanse vorst bleek er niet te gen bestand. „De koning ver toonde al spoedig apathie en gebrek aan eetlust en verloor al zijn belangstelling voor de aangelegenheden van de staat", zo schrijft de kersverse doctor in zijn omvangrijke stu die die uit twee boekdelen be staat en in totaal 513 pagina's Nieuw spoor van CCC (Van onze correspondent Aad Jongbloed) BRUSSEL Aan de hand van gevonden documenten in een gestolen lijkwagen maakt de Belgische politie op, dat een aantal leden van de terreur groep CCC (Strijdende Com munistische Cellen) nog actief is. Aanvankelijk werd gedacht dat de CCC met de recente ar restatie van Pierre Carette en drie andere kopstukken een vernietigende slag was toege bracht. De bewuste lijkwagen werd bij toeval ontdekt in de Brusselse gemeente Schaer- beek en bleek kort voor de kerstdagen, dus na de arresta tie van Carette, te zijn gesto len. Achterin de auto vonden rijkswachters boeken en pa pieren met de naam van Ca rette, maar ook documenten die na de arrestatie gemaakt zijn. Hieruit wordt afgeleid dat nog een aantal CCC-leden op vrije voeten is. Belgische politie boos op Nederlandse „tipgevers" (Van onze correspondent Aad Jongbloed) BRUSSEL Het verhaal in een Nederlands ochtendblad, waarin een 39-jarige man vori ge week verklaarde de „gou den tip" te kunnen leveren voor de aanhouding van de Bende van Nijvel, is door de Belgische Justitie „kolder" ge noemd. De Procureur des Ko- nings in Dendermonde, De Saegher, noemt de man „een ordinaire oplichter, die zelfs chantage niet uit de weg gaat." „Sinds bekend werd dat er 15 miljoen franc bloedgeld is uit geloofd, hebben tientallen Ne derlanders zich gemeld met de meest waanzinnige verhalen. Ze deinsen er niet voor terug om meerdere keren per nacht politiemannen uit bed te bel len. Sommigen stelden zich zelfs voor als hoogleraren. Alle verhalen kwamen er op neer dat zij geld wilden in ruil voor loos gepraat. We zijn die Hol landse arrogantie meer dan beu", aldus de politie. SMIDJE VERHOLEN EN DE KNAP-MUTATOR 1172) „En wat deed kolonel Plimmp met U, (toen ge eenmaal bevrijd waart uit de klauwen van doctor Polnyck en zijn trawanten?" infor meerde Koning Antonyc II. -- „Om te beginnen stuurde hij mij met vakantie," antwoordde jsmidje Verholen. „Hij bracht me onder in een 'fijn hotel in zo'n afgelegen toeristendorpje, dat 'eigenlijk alleen maar bereikbaar was met zo'n jgezellig antiek stoomtrammetje. Ik heb daar een héérlijke tijd gehad..." -- „Hoor hém 'es, Ko ning!" spotte Sjeems Pond. „Mijnheer Verholen ging fijn met vakantie en reed rond in allerlei ro mantische stoomtrammetjes. En intussen waag de de arme Sjeems Pond zijn leven met het fo tograferen van allerlei zeer geheime werkteke ningen. En al deze levensgevaarlijke arbeid ivond plaats in de smidse van Verholen zelf, die met vakantie was! Een mooie boel! U moet na melijk weten, dat kolonel Plimmp mij als leer jongen bij smidje Verholen had neergezet..." -- ,,U werkte dus bij de namaak smidje Verho len..., of liever Pjotr Nogrottr," merkte Koning Antonyc op, die hiermee liet blijken dat hij die hele spionage- en contraspionage-geschiedenis uitstekend begrepen had. „En bij Nogrottr maakte U die geheime foto's van geheime werk tekeningen," vervolgde hij. „Wat waren dat dan voor werktekeningen?" „De ontwerptekenin gen van de KNAP-mutator," antwoordde Sjeems Pond ernstig. „Ik heb ook geholpen dat duivelse ding in elkaar te zetten." „Juist, juist," zei Koning Antonyc ernstig. „Nu komen we terecht bij die verwenste KNAP-mutator en nu beginnen de stukjes van de legpuzzle op hun plaats te vallen. Vertelt U mij nu eens even het fijne van de KNAP-mutator...." (Van onze correspondent Bob van Huët) PARIJS De Franse af gevaardigde Gustav Por dea, die voor het extreem- -rechtse Nationale Front van Jean-Marie Le Pen in het Europese Parlement in Straatsburg zit, zou in werkelijkheid een Roe meense spion zijn. Voor 500.000 dollar zou Le Pen in 1984 aan de net tot Fransman genaturaliseerde Pordea een verkiesbare plaats op zijn lijst hebben verkocht, niet wetende dat de Roemeen se geheime dienst (DIE) daar voor betaalde. De in Roemenië geboren Pordea zou als voor naamste taak hebben in het Europarlement te lobbyen ten gunste van de Roemeense lei der Ceauscescu, die streeft naar goodwill in het Westen. Het betreft hier geen scenario Franse spio- nagefilm, maar heuse beschul digingen van Jon Swain, de Parijse correspondent van de serieuze Engelse Sunday Ti mes. Nadat de Franse krant Le Matin vorig jaar al een soortgelijk verhaal bracht, komt Swain na een langdurig onderzoek tot twee niet misse conclusies: er zit een commu nistische spion in het Europar lement en Jean-Marie Le Pen heeft zich laten omkopen. Alle Franse kranten namen het grote nieuws gisteren breeduit over. Uitgerekend Frankrijks meest notoire com munistenvreter Jean-Marie Le Pen zou in de valstrik zijn ge stapt. Het geld zou hij onder meer besteed hebben aan de verkiezingscampagne van het Nationale Front, dat in juni 1984 tot de verrassende score van elf procent kwam. De „mysterieuze nummer vier" op de lijst van Le Pen was kort na de oorlog verbon den aan de Roemeense ambas sade in Den Haag. In 1948 week Pordea uit naar Frank rijk, waar hij in contact stond met ultra-rechtse personen. Na te zijn afgewezen door de neo- -Gaullistische RPR en de libe rale UDF vond deze doctor in de rechten politiek onderdak bij Le Pen. Die koketteerde met hem als „woordvoerder van de Oosteuropese volken" bij zijn kruistoent tegen het tenslotte opmerkelijke ontboe zemingen over zijn prive-le- ven door zijn ex-vrouw Pier rette, kan op de valreep van 1985 dan ook nog een spiona- ge-verhaal aan de onvoltooide schelmenroman „Jean-Marie Le Pen" worden toegevoegd. De leider van extreem-rechts in Frankrijk rekent er desal niettemin op bij de kamerver kiezingen in maart 90 tot 100 aanhangers in de Nationale Vergadering te kunnen bren gen. In een eerste reactie op de conclusies van de Sunday Ti mes zei Europarlementariër Pordea deze affaire „erg grap pig" te vinden. Hij wilde noch ontkennen noch bekennen. Le Pen zelf was niet voor com mentaar bereikbaar. Na nieu we getuigenissen over door hem gepleegde martelpraktij ken in Algerije, beschuldigin gen van betrokkenheid bij de dood van de miljonair Lam bert, die zijn vermogen aan Le Pen naliet, na problemen met de Franse belastingdienst en ADVERTENTIE LEIDSE COURANT LOSSE NUMMERPRIJZEN De stijgende kosten maken voor de Nederlandse dag bladen een aanpassing van de prijs van een los gekocht nummer van onze dagbladen noodzakelijk. In verband hiermee zal de prijs van een los gekocht nummer van de Leidse Courant met ingang van 2 janu ari 1986 1.10 bedragen.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 5