Ushockeyteam ploetert Fransen winnen volleybalfinale Den Bosch ook halve finalist Stam en Lhnbach op weg naar EK Voorzitter Atletico de Bilbao ontvoerd UNA IMPORT £eidóc@ou/MMit DINSDAG 31 DECEMBER 1985 PAGINA 11 ■■Voorzitter RKC treedt af WAALWIJK De voorzitter van de eerste-di- visieclub RKC, Han van Dinther, is met on- imidddellijk ingang afgetreden. De Waalwijkse voetbalclub maakte bekend dat Van Dinther opstapt wegens drukke werkzaamheden. Van Dinther heeft twee zaken in kantoormeubelen. Secretaris Ben Ouwerkerk zal voorlopig optre den als waarnemend voorzitter. Tot het einde het seizoen vertegenwoordigt Van Dinther de club in de FBO, de organisatie van werkge vers in het betaald voetbal. |In financieel opzicht is RKC, dat in 1984/85 in het betaald voetbal debuteerde, niet aan een sterk seizoen bezig. In vergelijking met het v rig voetbaljaar is de publieke belangstellii w voor de thuiswedstrijden met dertig procent te" ruggelopen. RKC trekt gemiddeld minder dan tweeduizend belangstellenden. Leo Nieberg in handbalselectie DEN HAAG Bondscoach Ton van Linder koos vijftien spelers voor het toernooi om het C-wereld- kampioenschap zaalhandbal voor heren. De gekozenen zijn: doel Jacq. Josten (Blauw Wit) en Peter Bassa (Swift Roermond); veld: Pa trick en Robin van Olphen (beiden Hermes), Lambert Schuurs, Hans Wiltenburg, Remco Vijgeboom en Martin Vlijm (allen Sittardia), Kees Boomhouwer (Aalsmeer), Jan Wil lem Hamers (Vlug en Lenig), Henk Groener, Paul van Noesel (beiden Swift Arnhem), Nico Beekman (Blauw Wit), Joop Fiege (Benfica) en Leo Nieberg (Hellas). Campomanes stelt Kasparov ultimatum LUZERN Wereldkampioen Garri Kasparov moet voor volgende week maandag instemmen met een revanchepartij tegen Anatoli Kar- pov of hij raakt zijn wereldtitel schaken kwijt. Dat heeft de voorzitter van de internationale schaakfederatie FIDE, Florencio Campomanes, gisteren gezegd. Campomanes wilde geen reactie geven op de uitspraak van Kasparov dat een dergelijke revanchepartij nonsens is. Hij heeft de FIDE officieel niets gezegd, zei Campomanes. De 22-jarige Kasparov won de wereldtitel op 9 november met een voor sprong van 13-11 op de 34-jarige Karpov. Een eerdere serie werd na 48 partijen afgebroken bij een stand van 5-3 in het voordeel van Karpov. Op 5 december maakte Karpov gebruik van zijn recht om een revanche te eisen, die op 10 februari moet beginnen. Karpov heeft overigens in een reactie op een ingezonden brief in de krant Sovjetskaja Rossija onthuld dat FIDE-voorzitter Campomanes zou hebben besloten om de tweekamp om de wereldtitel uit te stellen tot 1987. De titelstrijd staat eind 1986 op het programma en een beslissing uit te stellen behoort tot de competentie J' ring van de FIDE. i de plenaire ledenvergade- alle- elijke hangt jk niel )ek va talker DEN HAAG Het is en blijft maar een kwestie van aanmodderen als het gaat om de voorbereiding van het Nederlandse ijs- hockeyteam zodra er een toernooi om het wereld kampioenschap in aan tocht is. En van 20 tot en met 29 maart wordt dit evenement (voor landen die uitkomen in de B- groep) ook nog in eigen land, in Eindhoven om precies te zijn, gehouden. Reden om er iets extra's aan te doen. Welnu, daar is momenteel geen sprake van. Veel houdt natuurlijk op, als er geen geld is. Dat is er uiteraard niet bij de Nederlandse IJshockey Bond, dat het fiasco rond het Prins Willem-Alexander Sportcentrum in Zoetermeer nog niet te boven is. Vandaar, dat de verantwoordelijke coach Cliff Stewart na het toernooi in Groningen in het afgelopen weekeinde snel naar Canada terugkeerde en giste ren op De Uithof in de oefen wedstrijd tegen de nummer zes uit de Sovjet-Unie, Khi- mick Woskresensk, ontbrak en technisch directeur Dummy Smit de honneurs waarnam. Deze was gisteren niet te be nijden, want niet iedere gese lecteerde had zich voorgeno men na het toernooi nog eens op te komen draven voor een oefenpotje op De Uithof. Zo kon het gebeuren dat de pas opgeroepen spe- Aleksej Salomatin van Khimick Woskresensk neemt de Nederlandse doelman Jan Bruijsten onder en de jonge Gerard nen, tegen de zo geroutineerd optredende Oosteuropeanen, die met 7-2 (1-2, 0-2 en 1-3) wonnen, moesten opboksen Met de reeds vast tot de natio- nale selectie behorende Ar- ambassadeur nold Troch was er dus een aar dige Haagse inbreng. Voor Meijer betekende het optreden een rentree na vijf jaar in de nationale formatie, voor Van Hunen een tweede optreden in een oefenduel van Nederland (vorig jaar tegen Tilburg en nu tegen Khimick Woskresensk), hetgeen nog geen interlandde buut impliceert. Opsteken Sommige toeschouwers - ei waren er gisteravond naai schatting 1300, onder wie d( i j Sovjet unie in Nederland Blatov en wethouder Vink - dachten overigens, dat er sprake was van een heuse interland. Niet zo vreemd trouwens, omdat geruime tijd was aangekon digd en volgehouden, dat Ne derland zou spelen tegen Rus land. Hoewel het team van Dummy Smit tegenover de niet grootse nummer zes van de Sovjet-Unie stond, kon het op het gebied van taktiek en discipline heel wat opsteken. Even dacht Nederland voor een verrassing te zorgen toen Bennie Tijnagel al na ruim één minuut de score opende. Het zou overigens het eerste èn het laatste wapenfeit van de speler van Nijmegen zijn. omdat hij spoedig naar de kleedkamer- verdween met een schouder blessure. Toen dit gebeurde had Andrej Kvartalnov al ge lijk gemaakt en kort na het vertrek van Tijnagel gaf Vla dimir Koltsov zijn ploeg de lei ding, die trouwens niet meer zou worden afgestaan. Vlak nadat Kvarnaltov de stand op 1-3 had gebracht werd de zwak begonnen, maar later beter op dreef zijnde Ne- Oogblessure Troch ernstig DEN HAAG Edwin Troch van HYS heeft gis teren te horen gekregen dat de beschadiging van het netvlies van het oog van blijvende aard zal zijn. De ijshockeyer liep zijn oogblessure op tijdens de laatste uitwedstrijd tegen Nijmegen. Troch gaat nog andere specialisten consul teren om te bepalen of volledige genezing nog mogelijk is. derlandse doelman Jan Bruij sten vervangen door Cor Hoogendoorn, de Hagenaar die al enige jaren het doel van Amsterdam verdedigd. Deze kreeg weldra de puck om de oren door toedoen van Leo- nied Trukhno (1-4). Hoop Peter van Oyen bracht met zijn doelpunt vlak na het be gin van de derde periode de hoop voor de Nederlandse ploeg enigszins terug. Toen echter pakten de beslissingen van scheidsrechter Douwes dermate slecht uit (Peter van Oyen em William Klooster lie pen zelfs een misconduct op), dat de Russen prompt uitlie pen naar 2-7 door treffers van Andrej Kvartalnov, Vladimir Shurenko en Vladimir La- Daarmee waren toch weer de tekortkomingen van het natio nale team aangetoond: gebrek aan kwaliteit om redelijk mee te draaien en het oplopen van vaak (onnodige) straf(minu- ten). FRANS LEERMAKERS Boskamp selecteert elf amateurrenners wielrensportcommis Het zijn: Tom Cordes (Wilnis), Michel brugge). Eddy Schurer (Bakkeveen). John Talen (Spijkenisse), Louis de Koning (Heenvliet), Rob Harmeling foort). Cornè van Rijen (Hoeven). De KNWU kwam tot overeenstemming over een werkverband in 1986 met de trainers/coaches: Peter Nieuwenhuis (baan). Cees Stam (stayers). Piet Kuys (junioren weg), Rinus Verboom (dames weg) en André Boskamp (amateurs weg). HEERENVEEN Marie ke Stam en Thea Limbach zijn al een aardig eind in de richting van het Noor se Geithus geraakt. Het tweetal schaatste zich op de eerste dag van de se lectiewedstrijden in Heer enveen naar de top van het klassement, dat voor de sub-top van de kern ploeg over deelneming aan de Europese titelstrijd van 11 en 12 januari be slist. Vorige week plaatsten de na tionale toprijdsters Yvonne Gennip en Ria Visser zich in Stockholm al voor dat all round-toernooi in Noorwegen. Stam, Limbach, Mulder en Boorsma betwisten in twee da gen over drie afstanden (500, 3000 en 1500 meter) de overige twee tickets. De gewestelijke verrassing van het voorsei zoen, Petra Moolhuizen, komt ondanks haar sterke tijden van Inzeil niet in aanmerking voor dat viertal, dat vandaag bekend wordt In vergelijking met de vorige wedstrijd om het Europees kampioenschap bij de dames, in januari van dit jaar in Gro ningen, zal het Nederlandse kwartet straks in Geithus op één plaats verschillen. De voor „Groningen" nog gepasseerde Marieke Stam maakte gisteren duidelijk dat zij momenteel aanzienlijk sterker is dan de vorig seizoen zo verrassende kernploegjuniore Grietje Mul der. De Egmondse won op het Thialf-ijs, slechts even vrijge maakt van de duizenden schaatsrecreanten, beide num mers van de eerste dag. De 500 meter ging in 44,4 seconden; de drie kilometer leverde de in vorm komende Stam de winst in de tijd van 4.48,7. Voor de beslissende 1500 me ter heeft de Noordhollandse, onlangs niet geselecteerd voor de vierlandenwedstrijd in Zweden, een marge van vier seconden ten opzichte van de nummer drie uit het klasse ment, Grietje Mulder. Bonus voor Ivan Lendl DEN HAAG Ivan Lendl, John McEnroe en Mats Wilan- der bezetten de eerste plaatsen in het Grand Prix-klassement over 1985. Dat blijkt uit de, ranglijst, die de vereniging van beroepstennisspelers (ATP) maandag bekend maak te. De eerste plaats in het eindklasssment levert de Tsje- choslowaak Lendl een bonus 800.000 dollar (bijna 2;4 mil joen gulden) op. De Ameri kaan McEnroe incasseerde voor zijn tweede plaats 550.000 dollar. De Zweed Wilander kreeg een bedrag van 400.000 dollar bijgeschreven. rd hj uitvet :>&la besté erdrü „Men heeft me gezegd, dat het erg moedig van mij was het duel Juventus-Liverpool na het kokende oponthoud alsnog te leiden. Waarom? Ik heb me bij de UEFA beschik baar gesteld. Dus doe ik dat wanneer de officials dat van mij verlangen. De tragedie is voor mij nooit aanleiding ge weest met arbitreren te stop pen. De omstandigheden bui ten het veld waren tragisch en ik moet zeggen dat die toestanden me wel degelijk aan het denken hebben gezet. Maar uit het gezichtspunt van de scheidsrechter was het een gewone, goede wed strijd. Niets bijzonders". „Ik moet zeggen dat het ple zier in de sport me ook werd ontnomen. Dat kwam in de eerste plaats door de officials met wie je telkens te maken kreeg. Die mensen gaan ten onder aan machtswellust. Hun haan moet altijd victorie kraaien of het belang van de sporter ermee gediend is of niet. Dat doet er weinig toe. De collega's op topniveau dragen in de tweede plaats erg veel haat, nijd en jaloezie aan. Wat eerst allemaal fan tastisch mooi is, slaat later om in afgunst. Déór kon ik absoluut niet tegen". (Ex-motorcoureur Wil Har- tog in het Algemeen Dag blad) „Jan Keizer is werkelijk eng, enger dan jij en ik samen. Hij heeft me ooit verteld dat zijn vrouw de hele nacht heeft doorgewerkt om een pop af te maken, die Jan kon mee nemen naar Seipelt, de Oos tenrijkse voorzitter van de UEFA-commissie. Je bent natuurlijk stom als je zo'n pop meeneemt, maar je bent nog stommer als je zo'n pop aanneemt... Keizer heeft ten aanzien van mij alle fatsoens normen met voeten getre den". Oud-voetbalscheidsrechter Frans Derks in Voetbal In ternational) „Onze voetballers hebben nu ook vrij. Weken lang. En als ik de trainers en de medische staf van vrijwel elke club mag geloven zijn ze eraan toe ook. Door een moordend pro gramma liggen onze vedetten zo goed als op apegapen. Zou den er nu nog één of meer wedstrijden zijn gevolgd, het leed zou niet te overzien zijn geweest, de ziekenboegen tot de nok toe gevuld en de teams dermate door uitval lers verzwakt, dat zelfs pen ningmeesters en terreink nechten zouden moeten op draven om de ploegen com pleet te krijgen. Nee, de win terstop is een geschenk uit de hemel. Nu is er eindelijk tijd om het hele wrakke stelletje FRANS DERKS weer een beetje op te knap pen, zodat ze er straks weer een paar duelletjes tegen kunnen". (Columnist Nico van der Zwet Slotenmaker in de Telegraaf) „In de voetballerij is onlangs zoveel te doen geweest over die nieuwe regels waarbij coaches op de bank dienen te blijven. Daar kwam een kri- vbek op van de heren oefen- iTieesters zelf. Maar wat doen ze nou eigenlijk? Zo lopen wel langs de lijn te gillen, maar ingrijpen doen ze niet. Een Ernst Happel doet iets tijdens de wedstrijd. Die kan met één wissel of één positie wijziging het hele wedstrijd - verloop veranderen. Die ziet het, maar de meeste andere trainers springen toch alleen maar langs de lijn als er een goal valt. Ik ben in de voet ballerij veel trainers tegenge komen. Het zijn allemaal aar dige mensen, allemaal lief- hebbertjes noem ik ze, ze zijn verknocht aan voetbal en dan is het moeilijk om kri tisch ten opzichte van het spel te blijven". (Fysiotherapeut Richard Smith in Voetbal Interna tional) „Via meer kanalen zal er in derdaad meer sport op ons af komen. Sporten die we nog niet kennen of die in Neder land niet populair zijn, zoals snooker. Ook zullen we sportprogramma's krijgen aangeboden die nergens meer om gaan. Een exhibi tion bijvoorbeeld tussen Boris Becker en Ivan Lendl. De NOS is zo'n tennispartij ook al eens aangeboden, maar ik SJOERD BOUMA ...verbaal geweld... wilde dat niet. Er zal in de toekomst een groot onder scheid moeten worden ge maakt tussen werkelijke sportevenementen en wed strijden die speciaal voor de televisie worden opgezet. Aan dat laatste zal Studio Sport niet meewerken". weid in het Nederlandse hoc key af en toe onaanvaardba re normen aanneemt. En dat niet alleen op het hoogste ni veau. Soms wordt een gedrag waargenomen dat in het maatschappelijke verkeer buiten het sportveld als on aanvaardbaar zou worden ge- oordeeeld. Hoewel door briefings van de technische commissie aan de scheids rechters het terugdringen van het verbale geweld wordt nagestreefd en er wel degelijk een verbetering in vergelijking met ervaringen in achterliggende jaren valt waar te nemen, kan ik niet genoeg benadrukken dat de besturen van verenigingen hier een verantwoordelijk heid dragen die zwaar weegt. Immers, een verruwing van het spel in fysiek en verbaal opzicht zal de spelvreugde voor degenen, die bewust voor hockey hebben gekozen, veel doen verminderen. Dit komt de groei van onze bond niet ten goede en verstoort de prettige verhoudingen in onze familiesport". (KNHB-voorzitter Sjoerd Bouma in hockeysport) APELDOORN Frank rijk en Olimpia Teodora hebben de hoofdprijzen veroverd tijdens het der tiende internationale Dy namo-volleybaltoernooi in Apeldoorn. Frankrijk, nummer drie van de strijd om de Europese titels in oktober in Amsterdam, won in een teleurstellen-, de finale van Zweden in drie sets. Na een spannen-, de eerste set, werd de wedstrijd al in een vroeg stadium van de tweede beslist. Bij het landen na een schij- naanval kwam de Zweedse ster Bengt Gustafson, gekozen tot beste aanvaller van het toernooi, ongelukkig terecht en scheurde zijn enkelbanden. Daarna hadden de Fransen weinig moe'te meer met de aangeslagen Scandinaviérs. De eindstrijd bij de dames gaf meer strijd en evenwicht te zien. De Cubaanse dames, die het matige optreden van de heren enigszins goed maakten, waren echter in de beslissende fasen van de strijd niet bij machte het spelverdelen van Manuela Benelli te doorzien. De set-upster van Olimpia Te odora stuurde haar ploeg naar een toch onverwachte zege (3-1). Dat de Italiaanse daar naast ook nog de prijs van bes te spelverdeelster in ontvangst mocht nemen, gaf haar presta tie nog meer allure. Blessure-leed trof een aantal ploegen. Meest gedupeerd werd Santal Parma. De Itali aanse winnaar van de Europe se beker voor landskampioe nen, verloor in Apeldoorn twee van zijn betere spelers. In de verloren kruisfinale te gen Frankrijk scheurde de voor veel geld in Italié spelen de Pool Tomasz Wojtowicz zijn enkelbanden. In de eindstrijd bij de heren, verloor Parma, dat in 1986 de eindstrijd van het Europa Cup 1-toernooi or ganiseert, zijn tweede vedette: Bengt Gustafson. Ook de organiserende vereni ging Dynamo zal het enige tijd zonder twee speelsters doen. Door de ernstigste bles sure werd de veelvoudige in ternational Helene Kat getrof fen. Kat scheurde zaterdag de kruisbanden van haar rech- ter-knie. Ellen Nijman kan 1 haar teamgenote gedurende enige weken aan de zijlijn ge zelschap houden. Zij liep even eens een, zij het een lichtere, knie-kwetsuur op. De laatste geblesseerde is Margreet Brug man van Martinus, die zondag een zweepslag opliep. LONDEN Drie gewapende mannen hebben gisteravond in de Noordspaanse stad Bilbao de directeur van de plaatselijke voet balclub Atletico de Bilbao ontvoérd. De Spaanse radio meldde dat Juan Pedro Guzman werd overmeesterd toen hij na afloop van een diner dat de club voor de pers had georganiseerd, in zijn auto wilde stappen. Guzman is een vooraanstaand zakenman in Bilbao. Hij zou vol gens de radio herhaaldelijk met de dood zijn bedreigd door de Baskische afscheidingsbeweging ETA. ETA-acties hebben dit jaar aan 36 mensen het leven gekost. HAARLEM Landskampioen Den Bosch en de nationale ploeg van Joegoslavië hebben zich gisteravond bij Hapoel Tel Aviv en het Amerikaanse Lafayette gevoegd om het kwartet halve-fina- listen van de Haarlemse basketbalweek te completeren. Den Bosch won vrij eenvoudig het Nederlandse onderonsje van Den Helder met 94-79. De Joegoslaven zegevierden met 117-80 over een experimenteel team dat onder de naam Washington uit komt. Den Helder kon tot voor zes minuten voor de rust gelijke tred houden, maar moest daarna de voor deze gelegenheid met drie Amerikanen spelende ploeg uit Den Bosch laten gaan. Johnson, Knight en Robinson voerden af en toe een aardige show op, die de goedkeuring van de 2200 toeschouwers volledig kon wegdra gen. Dat was zeker ook het geval met de tweede wedstrijd tussen Joegoslavië en Washington. Na drie toernooidagen kennen deze spelers in elk geval eikaars namen en kwamen tegen de favorie te Joegoslaven in de eerste helft soms tot leuke dingen. De coach van de Zuideuropeanen, Kresimir Cosic, moest veel langer dan zijn bedoeling was zijn sterkste spelers (Petrovic, Radovic en Frankovic) in het veld houden. Vandaag moeten Joegoslavië en Den Bosch uitmaken wie winnaar wordt van de A-groep en in de halve eindstrijd tegen Lafayette speelt. De verliezer van de laatste voorronde wedstrijd ontmoet woensdag Hapoel Tel Aviv, de nummer één van groep B. sportuitslagen loord) en Alie Boorsma (Drachten 44,9; 4. Grietje Mulder (Ureterp) 45,3 mededinging: Ria mere) 45,3; Yv( (Haarlem) 46,9. 3000 r Gennip Stam 4.48,7; 2. Limbach 4.50,0; 3. Mulder 4.51,3; 4. Boorsma 5.00,9. Klassement na twee afstanden: 1. Stam 92.516; 2. Limbach 93.233; 3. Mulder 93.850; 4. Boorsma 95.050. Buiten mededinging, 1500 m: 1. Vis ser 2.15,7; 2. Van Gennip 2.20,1. Kernploeg heren Jan Ykema (Harlingen) r Pal (Oosterzee) (Weesp) 40,9; 6. Yep Kramer (Oudêschoot) 41,3; 7. Robert Vunderink (Raalte) 42,3; 8. Emiel Hopman ('t Zand) 42,7. 5000 m: 1. Vergeer 7.42,4; 2. Vunde rink 7.42.9; 3. Schalij 7.48,7; 4. Hop man 7.54,4. Kuiper reed de 1000 meter. Zijn tijd Cuba, 3. Oost-Duitsland, 4. Tsjecho- (13-15, 15-4, 15-8, 15-13). Fin (Ned), 7. Dynamo (Ned), 8. Canada, 9. Joegoslavië-Washington 117-80 (51-45). Scorers: Joegoslavië: Ciitura 30. Radovic 23, Perazoviv 17. Petro- ington: Calguitt 22, Pe- Aviv 3-6, 2. Lafayette 3-4, 3. Gent 3-2, 4. Canadians 3-0. SCHAKEN EK jeugd Groningen (Ned) 1/2-1/2, Kuczynski (Pol)-Kekki (Fin) 0-1, Lev (Isrj-Fernandez (Spa) t (Ned)-Erdogan (Tur) afg., Olafs- (ler)-Hansen (Den) 1/2-1/2, (Bel)-Calinescu (Roe) 1/2-1/2, O'Neill (Wal)-Djurhuus (Noo) 1-0. Stand aan kop: 1. Khalifman 10 pun ten. 2. Howell 8 1/2, 3. Blatny 7, 4. Arlandi. Dimitrov, Marcel Piket. Zysk, Miralles, Jeroen Piket, Kekki 6 1/2, 11. Lev, Burgess, Nikolic 6. KORFBAL Competitie Ons Eibernest-Ready 19-11, Kwiek- De Danaiden 11-10. SCHAKEN Toernooi in Brussel Eindstand: 1. Kortsjnoj (Zwi) 11 pun ten, 2. Spasski 10 1/2, 3. Van der Wiel 9, 4. Sax 8 1/2, 5. Nunn 8. 6. Grünfeld 7, 7. Garcia Palermo en Pol- gar 6 1/2, 9. Speelman en Koutaly 6. Zeilen De Nederlander Dirk Nauta voerde gisteren met de Innovator de zeilrace om de wereld aan. De deelne mers zijn van Kaapstad op weg naar de Nieuwzeelandse hoofdstad Auckland. De Buil uit Frankrijk is tweede. Algemeen Behalve Assen heeft ook Arnhem zich kandi daat gesteld voor de organisa tie van de Olympische Spelen voor Gehandicapten in 1992.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 11