Jongeren maken theater met rug tegen de muur Efoid^Sdiwnt STAD OMGEVING Gewonden en schade door gladde wegen ALLER LEI(DS) Bachkoor niet op dreef met Weihnachtsoratorium MAANDAG 30 DECEMBER 1985 PAGINA 9 tgporrijden botsing IDEN Een 22-jarige Lei- iaar is zaterdagmiddag doqr politie van huis gehaald, lat hij voor het politiebu- u aan de Zonneveldstraat ■jrgereden was na een aan- ing te hebben veroorzaakt, jongeman was naar het bu il gebracht omdat hij vuur- rk had aangestoken. Zijn rwerk werd in beslag ge- De jongeman verliet lad het bureau, stapte in auto en beschadigde bij wegrijden een naast hem arkeerd staand voertuig. W// ierlani Politieman aangevallen LEIDEN Een Leidse politieman is in de nacht van zaterdag op zondag aangevallen door eqn 37-jarige bewoner van het Leidse woonwa genkamp aan het Trekvaartplein. De man was een van de inzittenden van een personenauto, die door de bemanning van een surveillance wagen werd gezien toen het voertuig met ge doofde lichten reed over de Molenwerf. Om de bestuurder te waarschuwen werd de achtervol ging ingezet. Op de Haarlemmerweg werd de auto ingehaald en werd een stopteken gegeven. Dit teken werd genegeerd. De achtervolging bracht de auto's naar het woonwagenkamp. Daar stopte de auto. De bestuurder verdween snel, maar een van de andere inzittenden liep naar de agenten toe en greep er plotseling een bij de keel en begon hem te slaan. De agent kon zich bevrijden. Met assistentie werd de man vervolgens overmeesterd en mee naar het bu reau genomen. Driemaal geen scheepsrecht OEGSTCEEST Het hang en sluitwerk van een woning aan de Apollolaan in Oegst- geest is het weekeinde van een uitstekende kwaliteit geble ken. Inbrekers wilden de wo ning binnen komen door de voordeur te forceren. Dat mis lukte, waarop geprobeerd werd via de achterdeur de wo ning te betreden. Ook dat mis lukte en toen ae daders ver moedelijk dachten dat „drie maal, scheepsrecht" was, kre gen zij de pin op de neus: ook een derde deur bleek tegen hun geweld bestand. Uitsmijters slaan met honkbalknuppel LEIDEN Een 19-jarige Leidenaar heeft in de nacht van zaterdag op zondag aangifte gedaan van mishandeling. De jongen was op de Lange- brug met een honkbalknuppel geslagen door de uitsmijter van een discotheek. Uit het politie onderzoek kwam vast te staan, dat de jongen deel uitmaakte van een groepje jeugdigen dat zich in de discotheek misdroeg. De groep werd uit de zaak verwijderd, maar bleef zich op de Langebrug ophouden. Toen de jongeren stenen door de ingang van de discotheek wierpen, kwamen de drie uitsmijters naar buiten. Een van hen sloeg met een honkbalknuppel op de jongeren in. De politie heeft de drie uitmijters en de eigenaar van de discotheek onderhouden en laten weten dat gebruik van een knuppel verboden is. „WE HOPEN HIERMEE OOK ANDEREN IN BEWEGING TE KRIJGEN" LEIDEN Een uniek "21.00! Pr03ect werPt z'n vruch- Jr. ten al af nog voordat het is afgerond. Het project is een kunstopleiding voor jongeren van 14 tot 18 jaar oud, die om wat voor reden dan ook niet in de gelegenheid zijn om in het reguliere kunstonderwijs hun plannen te verwezenlij- ken. Het is in september 1984 opgezet door de inschriju Arnhemse Stichting The ater Rozijn. Met 21 jonge ren is gewerkt aan een theatervoorstelling met muziek en dans onder de titel „Hoote Nanny" die als (laatste) „try out" op woensdagavond 8 januari ,CHAAI| (20.15 uur) in de Leidse 70-9915 schouwburg wordt opge- mass voerd. „Een verhaal van deze tijd in muziek en dans, uitbundig, integer swingend en poëtisch Grof en fijnzinnig, zowel triest als vrolijk", zoals de aankondiging meldt: „De perspectiefloze realiteit door jongeren gezien". De Neder- landse schouwburgen zijn vooralsnog niet bereid ge weest de produktie in het jk eikel programma op te nemen. Er staan slechts acht voorstellin- Qe medewerkers van Hoote Nanny gen gepland, „Hoote Nanny zal zich op de planken moe- ir en dia ten bewijzen. Joan Brands: „Na publikaties Theater Rozijn bestaat ruim project, meldden zich 250 jon- tien jaar. Het gezelschap geren aan. Na een selectie kwam aan het Hoote Nanny- bleven -project via een opdracht een werkgroep politie Arn hem. Er moest een stuk over jeugdvandalisme komen. Er is toen een plan gemaakt, maar dat is om financiële re denen afgewezen Brands, producente Daarvan zijn er uiteindelijk 25 aangenomen. Kinderen met „teveel" kansen hebben, we buiten het project gèhou- den. Het ging nu juist om kinderen die echt met de rug Joan tegen de muur stonden", zake- „We zijn nu ruim een jaar bezig en de ervaringen zijn onverdeeld gunstig. Finan cieel leek het project een ramp te zullen worden. We hadden twee en een halve ton nodig maar verschillende lijk leidster van de groep: t„Voor ons was dat fiasco aan leiding om iets voor de kans arme jeugd te doen. Dat is uitgelopen op dit project". Z'n naam ontleent de voor stelling aan een New Yorks subsidiegevers bleven steken verschijnsel uit de jaren zes- in een oeverloos gekissbis tig. De maandagavonden in over verantwoordelijkheden, de New Yorkse kroegen lie- Valt ons project nu onder so- pen slecht. De kroegbazen ciale zaken, onderwijs of cul- snde haalden toen jong talent op tuur? Dat soort gemekker, etalen die avonden op de podia. Dat Het enige instituut dat on- »nwoi< wer"den de Hoote Nanny middellijk na- bestudering nights. Die „nights" hebben van de plannen 15.000 gulden /onder andere Bob Dylan op- ter beschikking stelde, was _J geleverd. het Comité Kinderpostze- Regisseur is Theye Twijnstra. gels". Hij schreef de tien op zichzelf AOyJ staande scènes, die samen de „Ondertussen vonden wij dat voorstelling maken. Elke scê- we al zover waren dat we het ne duurt tien tot vijftien mi- tegenover de kinderen niet Ï/M' nuten- Hij begon destijds zijn meer konden maken te stop- 4/1V theaterloopbaan bij Theater pen. Ze hadden al zo imw Wim Zomer in Lieren bij hun neus gestoten. Ze Apeldoorn. nu met iets bezig, wi zich met hart en ziel in stort ten. Het mocht en kon niet meer mis gaan". Terwijl ze bezig waren lever de het project al 'winst' op. Verschillende jongelui haak ten onderweg af. Een jongen ontdekte bij zichzelf dat z'n ziel en zaligheid in de wereld van de show liggen. Hij is op genomen in de kweekplaats van Jos Brink. Een ander kind ontdekte dat het aanleg had voor dans en beweging. Zit nu op de Nel Roosacade mie in Amsterdam. Weer een ander is terecht gekomen op de Micojelopleiding in Nijme gen. Ze komen uiteraard wel kijken als de anderen hun première hebben. Want ze voelen zich allemaal ontzet tend bij het project betrok ken. selmatig te laat kwamen. Daardoor konden bepaalde programma-onderdelen niet worden begonnen of afge werkt. Van lieverlee zijn op die manier bij de kinderen gevoel voor zelfdiscipline en dat soort zaken gegroeid". Het gaat er nu zelfs naar uit zien dat het project financieel toch nog rond komt. Joan Brands: „Er is een moment geweest dat we geen cent meer hadden. Enkele docen ten hadden toen zelfs hun reeds uitbetaalde loon gedeel telijk teruggestort, zodat we nog iets kasgeld hadden. Ze waren toen al maandenlang niet uitbetaald. De kinderen betalen geen cursusgeld. Die hebben hun uitkeringen, waarvan ze de gewone din gen zoals kleding, huisves ting en eten moeten betalen. We hebben veel van onze plannen gewoon moeten schrappen, omdat er geen geld a ambtenaren Uiteindelijk zijn geren zullen Joan Brands: „Er is veel ge beurd in het afgelopen jaar. Alle deelnemers hebben ge voel voor zelfdiscipline en verantwoordelijkheden ge kregen. Er is een hele hechte groep ontstaan, ondanks de zeer uiteenlopende achter gronden van de deelnemers. Het is lang niet steeds van een leien dakje gegaan. Er zijn woede-uitbarstingen ge weest, huilpartijen. Er moes ten mensen getroost en te ruggehaald worden. Af en toe zag iemand het helemaal niet meer zitten, wilde stop pen. Maar we hebben ze er bij gesleurd. Er bij blijven en voor ze vechten, dat is wat alle begeleiders bezielt". En wat iedereen hoopt is, dat als de voorstelling straks de theaters afreist, andere jon- WVC ko- 1 jaar hard werken iets tot 1 kijken. Maar we hadden stand kunt brengen. Joan: Chaos Joan Brands: „In het begin was het een chaos. Ondanks dat er afspraken waren over begin- pauze- en eindtijden, deden veel waar ze zin in hadden. We hebben dat als docenten en begeleiders aan vankelijk maar op z'n beloop gelaten. Op zeker moment halve ton ter beschikking ervaring. We hopen met dit kwam uit de kinderen zelf stelde. Waarna ook de pro- project anderen ook in bewe- kritiek op anderen die stel- vantevoren het consigne ge kregen niet met dit over geld te praten". Korte tijd later kwam richt dat WVC „Ik denk dat het voor veel jongeren van belang is dat te weten. En uiteraard weten alléén niet voldoende. Zelf doen is de belangrijkste „Sterkste Man van Leiden"is Katwijker Peter Smit uit Katwijk is zaterdag uitgeroepen tot de „Sterkste Man van Leiden". Samen met ne gen concurrenten en een reserve spande hij zich op de onderdelen kazen tillen, accu tillen, boom stam heffen, dead liften, bank drukken en biervat heffen het meest succesvol in. Hij verzamelde de meeste punten tijdens dit door sportcentrum The Camp in het Antonius Clubhuis in Leiden georga niseerde spektakel. Tussen de wedstrijdonderdelen door werden demonstraties body building, ae robic dancing, break dancing en modeshows gegeven. Op de foto is krachtpatser Joop Bodijn in actie. Mollie Bateson overleden LEIDEN/OXFORD Miss Mollie Bateson MBI, bijna 40 jaar penning meester en het laatste jaar vice-president van de „Oxford-Leiden link" is op eerste Kerstdag op 77- jarige leeftijd overleden in Oxford, Engeland. Mollie Bateson was een van de oprichters van de culture le en sportieve uitwisse ling tussen de zusterste den Oxford en Leiden. Het achtste lustrum wordt volgend jaar in maart in Oxford gevierd. Nog afge lopen maand november schonk Mollie Bateson twee „link-vlaggen" aan de twee steden, voorzien van de wapens van beide „city's". Mevrouw Bateson, die tien tallen jaren in haar gemeente zwem-instructrice is geweest, waarbij haar bijzondere aan dacht uitging naar de gehan dicapte jeugd, heeft zich 40 jaar lang enthousiast getoond voor de band tussen haar stad en Leiden. Haar contac ten zijn van groot nut ge weest, vooral ook bij het steeds weer vinden van ac commodatie voor de deelne mers aan de jaarlijkse uitwis seling. Afgelopen zomer nam ze nog deel aan een bezoek aan zusterstad Leiden, waar zij in de loop der jaren vele vrienden maakte. Een tragische bijkomstigheid is, dat vorige week haar oud ste zus Ivy (82) overleed. Bei de dames werden enkele ja ren geleden door koningin Elizabeth onderscheiden met het Membership of the Bri tish Empire (MBI). De ge meente Leiden verleende aan Mollie Bateson de Gou den Speld. Beide zusters zul len volgende week dinsdag worden gecremeerd. Ze laten een derde zus, Grace (80), achter. Overigens zal in maart '86, bij gelegenheid van het 40-ja- rig bestaan van de uitwisse ling, door het comité van de Engelse partner Oxford een glas in loodraam worden schonken aan Leiden, met de bedoeling dat dit raam het stadhuis, op een geschik te plek waar iedereen het kan zien" geplaatst wordt. Bachkoor Holland met Weihnachtsoratorium van Johann Bach onder leiding Als laatste in de rij van koren die rond kerstmis van zich la ten horen, voerde het Bach koor Holland zaterdagmiddag het Weihnachtsoratorium van Johann Sebastian Bach uit. Alle zes de cantates waaruit het oratorium bestaat werden integraal uitgevoerd, wat alles bij elkaar genomen een sessie van ruim drie uur opleverde. Zo is het overigens door Bach nooit bedoeld: de cantates vor men wel een eenheid, maar dienen op verschillende dagen te worden gezongen: op eerste, tweede en derde kerstdag, nieuwjaarsdag, de zondag na nieuwjaar en epifaniën. Het Bachkoor Holland stond onder leiding van de vaste di rigent, Charles de Wolff en werd begeleid door het Am sterdams Kamerorkest. Als so listen werkten mee Barbara Schlick (sopraan), Sylvia ScSüüter (alt), Hein Meens (te- nor), (bas). De koorklank was helder en evenwichtig; de gezongen tekst was vrij goed te volgen. Erg wisselend waren de geko zen tempi: soms heel mooi, maar soms ook verbazingwek kend langzaam of juist snel (vooral in de koralen). Een te snel genomen tempo speelde ook het orkest nogal eens par ten. Onduidelijkheid en moeite met de zuiverheid waren het gevolg ervan. Overigens speel de het Amsterdams Kameror kest voortreffelijk, met mooie soli. Van de vokale solisten viel de alt Sylvia Schlüter, op enkele mooie momenten na, uit de toon. Haar toon is gespannen en aan de dikke kant. Boven- dieg heeft ze een overheer send vibrato. Ze lijkt technisch Egmond gezien niet zoveel affiniteit met barokmuziek te hebben, en heeft grote moeite om ro mantische trekken achterwege te laten bij het zingen hiervan. Sopraan Barbara Schlick daar entegen zong prachtig, met een glasheldere stem. Ze toonde geen zweem van w kunsteldheid. Ook Hein Meens (tenor) zong bijzonder helder en natuurlijk. Met name i recitatieven was hij zeei pressief. Max van Egmond (bas) heeft prachtige dingen gedaan, en kan de relatie tus sen muziek en tekst heel beel dend overbrengen. Toch kan hij het veel beter dan hij zater dagmiddag liet horen: het ge heel klonk voor zijn doen wat aan de matte kant, en niet sprankelend en fris als we v hem gewend zijn. ANNETTE JASPERSE LEIDEN/REGIO De door sneeuwval en bevriezing glad geworden wegen hebben geleid tot vele slippartij-, en. Daarbij raakten enkele personen gewond. De scha de aan voertuigen was groot. In Woubrugge raakte zaterdagavond een gezin van vier perso- licht gewond bij een ongeval op de provinciale weg 5. De bestuurd door een 38-jarige inwoner van Heemstede, raak- 1 een slip en belandde op zijn kop in de sloot naast de weg. Dankzij snel ingrijpen van een buschauffeur, een buspassagier en een politieman in burger, konden de man, zijn 33-jarige echt- genote^en zijn twee kinderen van 7 en 8 jaar worden gered. Het genoemde drietal slaagde erin hen via de achterruit uit de auto te halen. De bestuurder raakte nauwelijks gewond, zijn echtge note liep beenwonden op, een schouder raakte uit de kom en de kinderen kregen water binnen. Een 26-jarige automobilist uit Leiden wist in de nacht van zater dag op zondag nog net uit zijn auto te springen voordat deze na een slip in een sloot raakte. Het ongeluk gebeurde op de Van Klaverweideweg in Woubrugge. De automobilist raakte niet ge wond. Een 19-jarige bromfietser uit Leiderdorp is zondagoch tend door de gladheid gevallen en licht gewond geraakt. De slip partij gebeurde op de Rijndijk in Hazerswoude. Hij liep een beenwond op en is naar het Rijnoord ziekenhuis gebracht. In Leiden werden door de politie vier ongevallen ten gevolge van de gladheid geregistreerd. Deze ongelukken gebeurden in de loop van de zondagavond op de Dr. Lelylaan, Herenstraat, Witte Singel en Meerburgerkade. In Alphen botsten gisteravond twee auto's op elkaar op de Pres. Kennedylaan. Een vrouw en twee Innderen raakten gewond en werden in het ziekenhuis op genomen. Een 81-jarige automobilist kwam met zijn voertuig zondagavond in een sloot langs de Oranje Nassaukade terecht. De bejaarde werd uit de auto gered door een onbekend gebleven Cursus Andesmuzieh De Streekmuziekschool houdt met ingang van maan dagavond 13 januari een cur sus Andesmuziek in het ge bouw van de muziekschool aan het Rapenburg 22. Deel name kost 120 gulden. Tele fonische inlichtingen zijn verkrijgbaar onder nummer 141041. Vorming Een cursus Politieke Vor ming voor Vrouwen gaat 6 januari van start in de school aan de Koppenhinksteeg. De cursus bestaat uit tien lessen. Nadere informatie is telefo nisch verkrijgbaar: 120517. Ziekenfonds Met ingang van 1 april zal de vrijwillige ziekenfondsverze kering opgeheven worden. Verzekerden bij het Regio naal Ziekenfonds Leiden - Alphen kunnen voor vragen over de gevolgen daarvan te recht op de volgende adres sen: Witte 'de Withlaan 1, Voorschoten tel. 071-311141, Aarplein 6, Alphen aan de Rijn telefoon 01720-93951, Voorstraat 39 Noord wijk te lefoon 01719-12466 en Sitter- laan 89 Leiden telefoon 071- 142714. LVC Het LVC opent het jaar met een dans festijn op 10 januari. In de grote zaal wordt dan de film „Stop ma king sense" van de Talking Heads gedraaid, waarna de uit Wolvega afkomstige acht mansformatie Weekend at Waikiki" de avond afsluit. De film begint om elf uur, de toegangsprijs bedraagt zes gulden vijftig. Zaterdag 11 ja nuari speelt de Afrikaanse band Fatala in het LVC. Fa- tala is afkomstig uit Guinee en speelt speelt repertoire uit dat land op originele instru menten. De toegangsprijs be draagt dit keer een tientje.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 9