Basketballers van Washington mager en Visser sterk op 3000 meter Drie nederlagen ijshoekeyseleetie Christoffers morele winnaar in Deventer BILLY OLSONHOOGMET POLSSTOK Handbalteam zonder winst EUROPACUP ZAALKORFBAL VOORPKC twee-vier defensie gaf de te genstander te veel ruimte aan de cirkel. De break-out, de snelle uitval, leverde te weinig rendement op doordat de aan vallers véle kansen lieten,lig gen. Coach Van Linder consta teerde na afloop terecht, dat er voor het WK nog veel ge schaafd zal moeten worden aan de ploeg om in Portugal kans op promotie te maken. Doelpunten Nederland: Patrick van Olphen 1. Lambert Schuur 3. Henk Groener 2. Robin van Olphen 2, Jan- Frankrijk 3-4; 3. België 3-2; 4. Neder land 3-0. Wil Jacobs zal niet met het Nederlands handbalteam deel nemen aan het toernooi om het wereldkampioenschap voor C-landen. De 24-jarige Jacobs maakt geen deel uit van de 15 man tellende selec tie van bondscoach Ton van Linder. Ook Richard van Em merik en Peter Tier (beiden Aalsmeer) zijn afgevallen uit de groep van 18 die Van Lin der enige maanden geleden sa menstelde. Spelmoment van het duel Nederland-België, waarbij Wil Jacobs en Nico Beekman worden gepasseerd door Frans Willemsens. HAARLEM - Hapoel Tel Aviv en Lafayette Hust lers hebben zich gisteren geplaatst voor de halve fi nales van de vierde Haar lemse basketbalweek. En daarmee kwam de voor spelling, voor zover het de B-poule betreft, exact uit. Normaal gesproken voe gen zich Joegoslavië en Den Bosch zich vandaag en morgen bij dit tweetal en wordt Washington daardoor verwezen naar het troosttoernooi. Van deze Amerikaanse ploeg werd aanvankelijk het nodige verwacht, maar coach Gardi ner kon in de VS slechts zes spelers vinden, die geïnteres seerd waren in een trip naar Europa. De ploeg werd daar om voor het Haarlemse toer nooi aangevuld met Amerika nen, die in Europa spelen en deze dagen toch vrijaf hebben bij hun club. Het resultaat is een onsamenhangend geheel, dat niet op elkaar is ingespeeld en daardoor ook al twee keer kansloos verloor. Nadat Den Helder al op de openingsdag had aangetoond dat Washing ton eigenlijk niet thuishoort op dit toernooi, deed landskampi oen Den Bosch het gistermid dag nog eens dunnetjes over: 104-83. Veel publiek Het publiek heeft overigens de weg naar de Kennemer sport hal duidelijk gevonden. Tot en met gisteravond passeerden 9600 toeschouwers de kassa's. Dat betekent dat het aantal, waarmee financieel quitte wordt gedraaid (10.000) hal verwege al bijna is gehaald. Pe belangstelling is zo groot, Henk Pieterse pakt de rebound in het duel tussen Den Bosch en Washington. dat de organisatie besloten heeft vandaag een extra tribu ne op te bouwen, waardoor de capaciteit boven de 3000 zit plaatsen komt. Het hoogste aantal bezoekers tot nu toe (2600) kwam gister avond vooral af op de nationa le ploeg van Joegoslavië en dan vooral op superster Dra zen Petrovic. Het moet een te leurstelling zijn geweest dat coach Kresimir Cosic hem de gehele eerste helft op de bank hield. De voormalige Europese tdpspelér: „Dit is na Madrid en Oostende al ons derde toernooi en sommige spelers zijn een beetje aan rust toe. Bovendien wilde ik zien wat de jonge jon gens kunnen. Na de rust heb ik de sterkste ploeg even inge zet, omdat we deze wedstrijd natuurlijk wel moesten win- Door dat sterkste vijftal werd tegenstander Den Helder, die in de eerste helft gelijk op had kunnen spelen (46-46) com pleet overspeeld. Acht minu ten voor tijd zat daardoor de wedstrijd op slot (75-59) en faalde Cosic stuk voor stuk zijn betere spelers naar bank. De reserves hadden geen enkele moeite om de roy ale voorsprong te consolideren en finishten op 99-73). In de laatste wedstrijd leverde Lafayette een prima show af. De Amerikanen overspeelden DL Amsterdam na de rust ledig. Binnen tien minuten groeide het verschil van tien punten bij de rust (43-33) i 32 punten (74-42). Daarna liet Lafayette de concentratie wat varen, waardoor Amsterdam iV=delijk eindigde: 101-75 GRONINGEN De spor tieve problemen hebben de financiële moeilijkhe den binnen de Nederland se ijshockeywereld afge lost. Het nationale team, van 20 tot 29 maart in Eindhoven deelnemer aan de strijd om de wereldtitel in de B-groep, eindigde gisteren in het eerste toer nooi van Groningen als vierde en laatste. Woskre- sensk werd gisteravond winnaar van het toernooi, maar dat ging moeilijker dan het aanvankelijk leek. De Sovjet-ploeg ver sloeg het fel tegenstribbe lende Dukla Trencin uit Tsjecho-Slowakije met 4-1. Vergeleken bij de zeges op Nederland en op Gro ningen, dat overigens tweede werd, was dat een bescheiden resultaat. Dat Nederland het sterke Woskresensk uit de Sovjet- Unie moest laten voorgaan (2- 10), was nog niet zo'n ramp. Dat het matige Dukla Trencin uit Tsjechoslowakije zich ook boven Oranje plaatste (2-3), kon al minder geslaagd wor den genoemd. Maar dat Gro ningen, in de nationale compe titie tot de middenmoot beho rend, niet kon worden gestopt, was des te erger: 3-5. De lage klassering betekende niet alleen een tegenvaller voor technische directeur Dummy Smit en de Canadese coach Cliff Stewart, maar ook voor de bond, begin december in overleg met de rijksover heid begonnen aan de reorga nisatie van de boekhouding. Aansprekende prestaties van de nationale ploeg zou het ijs hockey eindelijk eens positief in het nieuws hebben gebracht na de opschudding over finan ciële malversaties binnen de NIJB. Daar is weinig van te rechtgekomen. Deels logisch, omdat de groep sinds het toer nooi om het B-wereldkampi- oenschap in Zwitserland, waar in maart de zesde plaats werd behaald, niet meer op interna tionaal niveau had gestreden. Bovendien hadden enkele toonaangevende spelers zich om uiteenlopende redenen af gemeld. Homburg, Mason, Van Heumen en Buchly bleven thuis. Klooster, Tijnagel en Berteling verschenen alleen zaterdag in de partij tegen Dukla. Verwarring Op die dag werd echter een klimaat geschapen, dat niet bepaald geschikt was voor to- p-ijshockey. De Veronica Om roep Organisatie had er vijf tienduizend gulden voor over het duel tussen Nederland en Dukla naar Eindhoven te ha len voor televisie-opnamen. Veronica hield gala in de hal, waar het we- reldtiteltoernooi in maart plaats vindt. De wedstrijd be gon al een uur te laat, doordat de Tsjechoslowaken in de mist tussen Groningen en Eindho ven het spoor bijster waren ge raakt. En in de pauzes werden optredens verzorgd. Eerst door een in een nauwsluitend pakje gestoken kunstrijdster, later door zangeres Margriet Eshuis, die op een podium in winters feer werd bijgestaan door vijf luchtig geklede danseressen. „De spelers werden in verwar ring gebracht door die show", vertelde Stewart. „Maar het was voor ons wel de kans ijs hockey via de TV te promo ten". Van de rel die vrijdagavond ontstond, zijn geen beelden be schikbaar. Halverwege de tweede periode tegen Gronin gen stapten de Tsjechoslowa ken van het ijs, omdat ze arbi ter Van Berkel te lankmoedig vonden optreden tegen hun gastheren, met name Wayne van Dorp. Na tien minuten verscheen Dukla weer binnen de boarding. De verzoenings poging van de Westduitse scheidsrechter Kompalla was gelukt. Dummy Smit en Leo Koop- mans speler/trainer van Gro ningen vochten gisteren een verbale ruzie uit. De technisch directeur vindt het oefenpro gramma van zijn team te be perkt en heeft de clubs ge vraagd hun internationals in januari af te staan voor partij en tegen Denemarken en Frankrijk. „De ellende begint maandag al", zei Smit. „Ik moet met twaalf man naar Den Haag voor die partij tegen Woskresensk (aanvang 20.30 uur op „de Uithof", red.). Hierop reageerde Koopmans fel: „De spelers van Gronin gen werken altijd mee. Alleen in dit toernooi niet. We heb ben ons al enkele maanden ge leden contractueel verplicht voor ons eigen team te spe len". MAARSSEN WINT SCHAATSMARATHON IN MASSASPRINT DEVENTER Ruud Chris toffers wordt met de week zelfverzekerder. Als leider van het KNSB-klassement van de marathonschaatsers begint hij steeds vaster in de eind overwinning te geloven. Zeker zolang de concurrentie steken laat vallen. Zaterdagavond in Deventer, tijdens de laatste marathon van 1985, vielen Hilbert van der Duim en Ri chard van Kempen terug. Zij veroverden geen klassement- spunten, terwijl Ruud Chris toffers voor zijn tweede plaats negentien belangrijke punten in de wacht sleepte. De enige die het in Deventer beter deed dan Christoffers was Dirk Maarssen. De rijder uit .Rijsenhout klopte de klas sementsleider met gering ver schil in de sprint en verdrong daardoor in de algemene rang schikking Van Kempen van de tweede plaats. Maarssen heeft nu een achterstand van bijna 22 punten op Christof fers. De marathon in Deventer ver liep geheel volgens de wensen van Christoffers. Het tempo lag bijzonder hoog, zodat ont snappen een schier onmogelij ke opgave was. Er werden ge noeg pogingen ondernomen, met Hilbert van der Duim en Dries van Wijhe als grote ani mators, maar elke demarrage was bij voorbaat tot mislukken gedoemd. De belangrijkste aanval op Christoffers kwam van zijn grootste concurrent Richard van Kempen. De jeugdige re velatie van dit marathonsei zoen begon echter te vroeg aan een manmoedige solo. Van Kempen zette zijn aanval vijf tien ronden voor het einde in en ondervond dat de ontsnap ping met een jagend peloton achter zich geen kans van sla gen had. Van Kempen kwam niet verder dan een voor sprong van een halve baan. (ADVERTENTIE) Gereedschap, BOUTEN, MOEREN, ringen, schroeven in alle soorten en maten OOK IN ROESTVAST STAAL Meteoorstraat 80, Tel. 477696. „Binckhorst", Den Haag. 'i SPORT U/"^APENDRECHT PKC heeft zaterdag in Papen- Irecht de finale van het Europese bekertoernooi zaal- torfbal gewonnen. Voor 1500 toeschouwers werd het Jelgische Sikopi met 16-11 verslagen. Bij rust was de tand 7-5 voor de Nederlandse kampioen, die vanaf -3 voortdurend voor stond. Jan de Jager maakte vijf oelpunten, Corry Euser vier, Shirley Eilbracht twee, lanneke Cosijn twee, Maijo van de Singel een, Gert Cornet een en Rob Roelofs een. Voor de Belgische Joeg maakte Ilse Poinart zeven doelpunten. i de Europa Cup zaalkorf- CeidAcSomcwt MAANDAG 30 DECEMBER 1985 PAGINA 5 SASKATOON De Amerikaanse polsstokhoog springer Billy Olson heeft tijdens wedstrijden in Sas katoon in de staat Saskatchewan een hoogte van 5,86 méter bedwongen. Dat betekent de beste wereldpres tatie bij indoorwedstrijden. De topper stond op naam van de Fransman Thierry Vigneron, die op 4 maart 1984 in Gothenburg met een sprong van 5,85 de Eu ropese indoortitel veroverde. Het wereldrecord (out door) is in het bezit van de Sovjet-atleet Sergej Boeb- ka. Deze zomer (op 13 juli in Parijs) werd hij de eer ste atleet, die een hoogte van zes meter overmeester- de. Nelli Cooman (AV Rotterdam) heeft gisteren tijdens internationale indoor-atletiekwedstrijden in Dort mund de 60 meter voor dames gewonnen. De Euro pese kampioene legde de afstand af in 7,2 seconden (handtijd). Martha Derby (Sparta, Den Haag) werd met éentiende seconde achterstand tweede. Arjan Visserman (AAC) zegevierde op de 200 meter bij de heren in 21,7 seconden. Elly van Hulst is gisteren bij de negende editie van de stadloop in Zürich als vierde geëindigd. De meer voudige Nederlandse kampioene had voor de 8000 meter een tijd van 27 minuten en 41,27 seconden no dig. De deelnemers werden geteisterd door hagel, die later overging in sneeuw. Door de ijzige wind werd het parkoers door de binnenstad van Zurich, dat drie maal moest worden gelopen, zeer glad. De Zwitserse Cornelia BUrki zegevierde in 27.18,96 voor de Engelse Ruth Partridge (27.28,97) en de Westduitse Ellen Wessinghage (27.36,55). Als vierde eindigde Elly van Hulst een plaats hoger dan in 1984. De wedstrijd bij de heren werd gewonnen door de Engelsman Nat Muir in 23 minuten en 31,27 secon den. De Oostenrijker Dietmar Millonig werd in de sprint op de streep verslagen. Met de Zwitser Markus Ryffel, die uiteindelijk als derde eindigde, hadden Muir en Millonig de wedstrijd beheerst. De Hagenaar Patrick Aris werd bij de heren dertiende. KNAU-trainers De Koninklijke Nederlandse Atletiek Unie (KNAU) heeft voor het nieuwe jaar het trainerskorps rond. In het jaar van de Europese titelstrijd, die eind augustus in het Neckar-stadion in Stuttgart wordt gehouden, zal de atletiekunie vijftien trainers in dienst hebben. Veertien van hen waren in 1985 ook al in dienst van de bond. Nieuw is de naam van Ton Eykenboom, die zich zal gaan bezig houden met de training van de zevenkamp bij de dames en de training van de jeugd op kogelstoten en discuswerpen. Irad ST. VITH Het Nederlandse zaalhandbalteam is in het vier- landentoernooi in St.Vith bij Hasselt zonder overwinning gebleven. In de laatste wed strijd verloor de ploeg met 13-15 van de Belgen. Bij de rust was de stand nog gelijk 8-8). Zaterdag had het Neder- andse team met 25-32 verlo ren van Frankrijk. In het toernooi dat gold als voorbereiding op het wereld kampioenschap in de C-groep in Portugal, maakte het natio nale herenteam weinig indruk gemaakt. De experimentele Sportwereld Atletiek +- Gerard Nijboer zal op 12 april deelnemen aan de Westlandmarathon. De Eu ropese kampioen moet dit vooijaar voldoen aan de limiet van 2 uur en 12 minuten J Stuttgart zijn titel te kunnen 'verdedigen. Nijboer acht zijn kans op kwalificatie in de Westlandmarathon groter dan Amsterdam of Rotterdam. olleybal De herenvolley- 'balploeg van Martinus is in het weekeinde derde geworden in een internationaal toernooi in p het Belgische Sint Niklaas. De n laatste wedstrijd tegen Kort- rijk werd met 15-13, 15-7, 15-5 iketbal Den Bosch is in het internationale basketbal- toernooi van Oostende niet verder gekomen dan de vierde laatste plaats. Zaterdaga vond verloren de Brabanders de wedstrijd om de derde plaats tegen Oostende met 92-95. Paardesport Het onder Ne derlandse licentie koersende paard Noble a Tout, getraind door Jan Kruithof, heeft in Parijs de Prix de Bourgogne, een voorbereidingsrace voor de Prix d'Amerique gewon- Voor zijn eigenaar won Noble a Tout een bedrag van 190.000 franken, 65.000 gulden. Wielrennen Het wereld uurrecord amateurs van de Deense wielrenner Hans-Hen- rik Oersted is overeind geble ven. De Italiaan Paoletti kwam zondag op de Olympi sche piste van Mexico Stad niet verder dan 47,568 kilome ter. Oersted reed in november 1979 op dezelfde plaats een stand van 48,200 kilometer. Tennis Op 69-jarige leeftijd is de vroegere aanvoerder van het Australische Davisbeker- team, Harry Hopman, overle den. Onder Hopmans leiding veroverde Australië tussen 1939 en 1967 zeventien keer de Davisbeker. Hopman, bezweek tijdens een tenniskamp in T' rida aan een hartaanval. iapp Zwemmen Tijdens interna- eeiiitionale zwemwedstrijden am b het Spaanse Gijon heeft de \me-Zandvoortse zwemvereniging >p di 5 drie nationale jeugdrecords nali - (25-meterbaden) verbeterd. De voo:: 4x100 meter jongens werd af- jndi-igelegd in 3.39.38. De 4x100 me- J heüter wisselslag ging in 4.06.57. erin k Het record 5x50 meter vrije nsslag stond al op naam van Zee- i werd Ruud Molenaar ziet doelman Cacas van Tsjecho-Slowakije een redding verrichten. ,ehu INZELL Gerard Kem- heeft tijdens de trai ningswedstrijden in Inzeil de 3000 meter gereden in ist 4 minuten 07,5 seconden. niLeo Visser noteerde een 'tijd van 4.07,9. Het we- nPro reldrecord staat met 4.03,31 op naam van de d Oostduitser André Hoff- imann. De beste tijd op de Krei»baan van Inzeil is in het 'd J bezit van de Noor Oyvind ■s na Tveter- die vorig jaar in het voorseizoen 4.03,5 klokte. iKemkers (18) en Visser (19) verbeterden hun persoonlijke □'toptijden aanzienlijk. In regen en wind noteerde Kemkers vorige week tijdens de landen- wedstrijd in Gothenburg 4.18,59. Visser had 4.18,66 staan. De in Inzeil verwezen lijkte tijden zijn de beste van dit seizoen. De wedstrijden werden inge last toen de omstandigheden op de Beierse kunstijs vrijdag avond ideaal bleken. De offi cieuze races leverde een stroom van persoonlijke re cords op. Achter de twee jeugdschaatsers finishte Eric Stecher in 4.10. Beste rijdster was Henriet van der Meer in 4.37,8. Zij werd gevolgd door Jolanda Grimbergen in 4.39,2. Zaterdagochtend legde Ingrid Haringa de 500 meter af in 42,52 seconden. De rijdster uit Velsen bleef een-honderdste seconde boven haar beste (Ne derlandse) seizoentijd. Haringa maakt deel uit van de kern ploeg van het gewest Noord- -Holland/Utrecht van Egbert van 't Oever, die evenals de nationale jeugdselectie van Leen Pfrommer in Inzeil een trainingskamp heeft opgesla gen. Op de 1500 meter leverde Pe tra Moolhuizen een voortreffe lijke prestatie. Ze won in 2.08.39, een tijd waarmee ze op de volledige seizoenranglijst van vorig jaar zesde zou zijn geworden. Het betekende een verbetering van haar persoon lijk record met ruim drie se conden. De omstandigheden in Inzeil waren op dat moment ideaal. De Westduitser Hans- -Jörg Baltes verbeterde met 1.57.29 het bijna acht jaar oude op Medeo gereden Westduitse record van Herbert Schwarz (1.57.39). Onzeker Het is onzeker of de prestatie die sprintwereldkampioen schaatsen Igor Zjelezovski op de 1500 meter in Alma Ata le verde als wereldrecord zal worden aangevraagd en er kend. Dit maakte het Oost- duitse persbureau ADN be kend. Tass, het officiële persbureau van de Sovjet-Unie, maakte bij de berichtgeving over Zjele- zovski's verrichting geen mel ding van een wereldrecord. Toen 22-jarige schaatsenrijder enige dagen later de 500 meter aflegde in een nog nimmer verwezenlijkte tijd, betitelde het nieuwsagentschap die prestatie wel onmiddellijk als een wereldrecord. Op 15 december reed Zjele zovski, die in februari dit jaar in Heerenveen de wereldtitel voor sprinters veroverde, de 1500 meter in 1.53.00. Het offi ciële wereldrecord staat met 1.53,26 op naam van zijn land genoot Oleg Bozjev (Medeo, 24 maart 1984). Eveneens op de hooglandbaan van Medeo sprintte Zjelezovski op 21 de cember naar 36,49 seconden. Sinds 26 maart 1983 was Pavel Pegov met 36,57 seconden in het bezit van het record. De 1500-meterprestatie van Zjelezovski werd geleverd tij dens het allroundkampioen schap van de Sovjet-Unie. Vol gens de reglementen van de Internationale Schaats Unie kunnen records alleen worden erkend als het gaat om inter nationale kampioenschappen, tijdig bij de ISU aangemelde internationale wedstrijden dan wel nationale kampioenschap-

Leidse Courant | 1985 | | pagina 5