„Terroristen kregen op grote schaal hulp" V Libanese milities tekenen akkoord H Staat van beleg in Pakistan opgeheven Ruzie over erfenis Tito Zuidafrikaanse activiste Molly Blackburn gedood Israël wacht met vergelding Honduras weigert toegang vredesmars TREINDIENSTEN 0P0UDEJAARSAV0NDEN NIEUWJAARSMORGEN. Peru nationaliseert oliemaatschappij Kritiek Eli Moskou VO op nieuw s kernproef van VS ■BUITENLAND Ccidóe Souxant Na vijf tien jaar geheugen terug LARCHMONT Toen op eerste kerstdag bij Anne McDonnell in Larchmont in de Amerikaanse staat New York de huisbel overging, stond haar 65-jarige echtgenoot Ja mes voor de deur, genezen van vijf tien jaar geheugenverlies. James McDonnell raakte in 1971 gewond bij twee auto-ongelukken. Op een t dag klaagde hij tegenover een vriend over hoofdpijn, ging een straatje om en kwam niet meer te rug. McDonnell werd wakker op straat in Philadelphia en wist alleen nog dat zijn voornaam James was. Hij vertelde dat zijn geheugen terug kwam toen hij op kerstavond weer met zijn hoofd tegen iets aanstootte. Hij keek in het telefoonboek om te zien of zijn vrouw, met wie hij twin tig jaar geleden was getrouwd, nog in hetzelfde huis in een voorstad van New York woonde. Dat was zo en hij ging naar haar terug. Anne McDon nell was nooit hertrouwd, hoewel zij haar man zeven jaar na zijn verdwij ning voor de burgerlijke stand dood had laten verklaren. Zijn terugkeer noemt zij „een wonder". De McDon nells, die geen kinderen hebben, wa ren met iferstmis niet thuis ze waren buitenshuis vijftien kerstmis sen gaan inhalen. James McDonnell, de man die vijftien jaar zijn geheugen kwijt was. bleek in 1982 voor Kerstman te hebben gespeeld in Philidelphia. BELGRADO Het Joegoslavische parlement heeft zich ge mengd in een ruzie over de nalatenschap van wijlen maar schalk Josip Broz Tito, nu zijn weduwe aanspraken op onroe rend goed, auto's en andere voorwerpen ter waarde van vele miljoenen heeft laten gelden. Klaarblijkelijk om de aanspra ken te ontkrachten, besliste het parlement dat alles wat Tito als „bewijs van achting" in de 35 jaar van zijn bewind had vergaard, bezit is van de natie. Volgens het persbureau Tan- jug omvat dit bezit Tito's archieven, geschenken die hij als president kreeg, jachttrofeeën, kunstverzameling en „andere voorwerpen". Maar volgens de 61-jarige Jovanka Broz, gedu rende 28 jaar Tito's vrouw, gaat het om persoonlijk bezit. Mi nister van justitie, Borislav Krajina. kritiseerde Jovanka Broz niet rechtstreeks, maar hij somde de voordelen op die zij ge niet: een riante maandelijkse uitkering, de bouw van een nieuw huis. gebruik van een dienstauto met chauffeur en dienstboden en vrije verwarming, elektrische stroom en tele foon. (Vervolg van voorpagina) PORT ELISABETH Bij een auto-ongeluk zijn za terdagavond twee blanke Zuidafrikaanse anti-apart heidsactivisten om het le ven gekomen. De beide slachtoffers waren Molly Blackburn en dr. Brian Bishop, beiden lid van de provincieraad van de Kaapprovincie. De zuster van Blackburn en de echtgenote van Bishop zijn met verwondingen opgenomen in het zieken huis van Port Elisabeth. De auto van het viertal kwam frontaal in botsing met een te gemoetkomend voertuig. De bestuurder van die wagen, die niet werd geïdentificeerd, kwam eveneens om het leven. De slachtoffers waren gere geld met de dood bedreigd, maar de echtgenoot van me vrouw Blackburn, dr. Gavin Blackburn, zei dat er geen aanwijzingen waren dat haar dood geen ongeluk zou zijn. Twee maanden geleden nog werden de auto's van de fami lie Bishop in brand gestoken. Er werden geen aanhoudingen verricht. In juli vertelde me vrouw Blackburn dat zij voort durend bedreigd werd en dat de banden van haar auto wer den doorgesneden. Met name mevrouw Black burn genoot bijzonder veel respect in de zwarte gemeen schap. Zij was betrokken bij acties om het onderwijs voor zwarte kinderen te verbete ren. Eerder dit jaar liep zij on aangekondigd een politiebu reau binnen en betrapte agen ten erop een geboeide zwarte jongen in elkaar te slaan. Twee zwarte agenten werden later veroordeeld tot boetes van ongeveer 200 gulden. Molly Blackburn, gerespec teerd en geliefd bij de zwarte Zuidafrikaanse gemeenschap, overleed dit weekeinde na een auto-ongeval. Iran onderschept explosieven TEHERAN Iraanse pa trouilleboten hebben een Deens vrachtschip onder schept dat 60.000 kilo explosie ven aan boord had, bestemd voor Irak. Volgens de com mandant van de Iraanse mari ne, Malekzadegan werd de 3000 ton metende „Hornland" zaterdag in de Zee van Oman tot stoppen gedwongen. De la ding explosieven zou gebruikt moeten worden in de Golfoor log. De Iraanse marine zal voortaan elk schip „met een verdachte lading" opbrengen, aldus de commandant. De Hornland is het dertiende schip dat sinds midden-augus- tus door Iran is aangehouden. ROME/JERUZALEM Uit het voorlopige onder zoek naar de aanslagen van afgelopen vrijdag te gen de Israëlische lucht vaartmaatschappij El Al in Rome en Wenen is gecon cludeerd, dat de daders „op grote schaal hulp heb ben gehad". Gevreesd wordt dat de terroristen, die zeer waarschijnlijk be horen tot de groep van Abu Nidal, van plan wa ren nog meer aanslagen te plegen en dat hun „werk" nu door anderen zal wor den overgenomen. De Italiaanse politie vermoedt dat de vier terroristen per schip Italië binnen zijn geko men. Men heeft informatie dat het viertal in Iran is opgeleid en via Syrië naar Italië is ge komen. Westerse inlichtingen diensten verdenken Iran er al lang van terroristen uit het Midden-Oosten op te leiden. Het wordt zeer waarschijnlijk geacht dat de mannen hun wa pens pas in Italië kregen. De politie is daarom een zoekactie begonnen naar een Palestijnse basis in de buurt van Rome, van waaruit terroristen zou den worden voorzien van wa pens en valse identiteitspapie- De paspoorten van twee terroris ten komen namelijk overeen met die van de papieren van Arabieren die in september in Rome aanslagen pleegden. Ook het type wapens wijst op een mogelijk verband met eer dere aanslagen in Italië én de kaping van het Italiaanse crui seschip Achille Lauro. De Oostenrijkse politie denkt dat de terroristen die de aan slag op het vliegveld van We nen pleegden op Tunesische paspoorten Oostenrijk zijn bin nengekomen. Ook de Oosten rijks minister van binnenland se zaken, Karl Blecha, neemt voorlopig aan dat Nidals groe pering achter de aanslagen steekt. Abu Nidal is een pseudoniem dat wordt gebruikt door Sabry al-Banna. die tien jaar geleden brak met de Fatah-organisatie van PLO-leider Arafat. Hij vormde zijn eigen beweging: Fatah Revolutionaire Raad, die inmiddels vele aanslagen heeft gepleegd. Als met zeker heid is vastgesteld dat de da ders inderdaad tot de Abu Ni dal groep behoren, zal de Is raëlische wraak r dig zijn. Volgens militaire des kundigen is de kleine radicale splintergroep een moeilijk te treffen doel, omdat zij nergens een groot hoofdkwartier heeft. Het merendeel van de leden van de groep houdt zich in Li bië op. Dit land noemde de bloedige aanslagen in Wenen en Rome in een officiële reac tie „heldhaftige acties". Maar ook in Libanon bevinden zich op verspreide plaatsen aan hangers. Abu Nidal zelf is 49 iaar. Volgens de Israëlische te- evisie zou hij in slechte ge zondheid verkeren. Er lijkt Is raël alles aan gelegen om deze radicale Palestijnse leider de komende tijd dood of levend in handen te krijgen. JERUZALEM/LOS AN GELES De Israëlische regering heeft, kennelijk op aandringen van de Verenigde Staten, ge wacht met de aangekon digde wraakacties voor de aanslagen van vrijdag op de El Al-balies in Rome en Wenen. De Ameri kaanse regering is bang dat een Israëlische vergel dingsactie zal leiden tot een escalatie van het ge weld in het Midden-Oos ten. De Israëlische minister van defensie Rabin erkende dat de VS hebben aangedrongen op terughoudendheid. Maar hij benadrukte dat de beslissing over de wraakacties alleen een zaak van Israël is. Hij zei dat de geheime dienst moet uitma ken of Nidals groepering ach ter de aanslagen zit. Libië lijkt een mogelijk doelwit voor Is raëlische wraakacties, aange zien het Nidals groepering on derdak zou bieden. De Israëli sche premier noemde Libië gisteren het internationale centrum van terrorisme. De" Israëlische regering heeft gis teren overigens wel over mo gelijk acties vergaderd. Het beraad werd bijgewoond'door legerstafchef Levy en de be velhebber van de luchtmacht generaal-majoor Lapidot. BIOLOGE VERMOORD KIGALI De Amerikaanse biologe Dian Fossey, een we reldvermaarde autoriteit op het gebied van gorilla's, is ver moord in een wildpark in de Afrikaanse staat Rwanda. Dat heeft de politie zaterdag be kendgemaakt. Het lijk van Fossey werd donderdag ge vonden op het terrein van het Karisoke-instituut, dat door de biologe zelf was gesticht. Uit het onderzoek is naar voren gekomen dat haar moorde naars het gebied goed moeten hebben gekend. „Gekke soldaat" krijgt levenslang' SUEZ Een militaire recht bank in Suez heeft zaterdag de Egyptische politieman Soelei- man Khater tot levenslange dwangarbeid veroordeeld. De man schoot op 5 oktober zeven Israëlische toeristen dood bij een grensovergang in de Sinai waar hij was gedetacheerd. De aanklager had de doodstraf ge ëist. De schietpartij veroor zaakte ernstige politieke pro blemen tussen Israël en Egyp te. Volgens de rechter is in het vonnis rekening gehouden met de psychische toestand van „de gekke soldaat", zoals hij door de Egyptische pers wordt aangeduid. LA PLAY A Hondurese militairen hebben het afgelopen weekeinde verhinderd dat een groep van ongeveer 200 deelnemers aan de vre desmars door Midden-Amerika vanuit Nicara gua hun land zouden binnenkomen. De Hondu rese regering had ruim een week geleden al la ten weten geen prijs te stellen op de aanwezig heid van de buitenlandse vredesactivisten. Ook de regering van El Salvador zei de deelnemers aan de vredesmars niet binnen de grenzen te willen hebben. De militairen aan de Hondurese grens joegen ook een groep van 150 landgeno ten weg die naar de grensovergang waren ge komen om de vredesmars te begroeten. SMIDJE VERHOLEN EN DE KNAP-MUTATOR 1171) „Wij beginnen zo langzamerhand te geloven, dat die kolonel Plimmp van u een bui tengewoon slimme vogel is", zei Koning Anto- nyc II en een geamuseerde uitdrukking gleed over zijn vorstelijk gelaat. „En wat gebeurde er toen verder?" „Het ging allemaal pijlsnel, Majesteit", lachte smidje Verholen. „Ik zie het nóg voor me. De vlieger van de helikopter kon niet eens meer seinen, dat hij in moeilijkheden verkeerde, want ook zijn radio was stuk. Binnen een paar minuten waren we tot landen gedwon gen op het dek van de Dorus Kaaiman. Daar werden we opgewacht door grimmige matrozen met nóg grimmiger vuurwapens. Ze namen ons zonder pardon gevangen en..." „O grutjes! Allerkostelijkst!" riep Koning Antonyc geamu seerd uit. „Nu begrijp ik het helemaal! Des avonds werd er natuurlijk in alle kranten ver meld, dat de Dorus Kaaiman een paar gevaarlij ke geheime agenten had opgepikt!" „Pre cies, Majesteit", grinnikte de smid. „Bulbac de Beul, die de helikopter vloog, sloten ze op in een stevige cel. Maar ik werd naar het'officie renkwartier gebracht, waar kolonel Plimmp al op mij wachtte. Nou..., toen werd mij een fees telijke ontvangst bereid en we dronken er een gezellig borreltje bij óók!" „Dat kunnen wij ons uitstekend voorstellen", zei Koning Anto nyc. „Een oud en wijs Nicolagonisch spreek woord zegt het immers zo duidelijk: Een vrij mens is zijn matigheid waard. Wij mogen dus aannemen, dat gij met mate van uw oorlam ge noten hebt." „Dat zal wel", grijnsde Sjeems Pond. „Zó royaal zijn ze niet bij de Marine. De leiders van de drie belangrijkste milities in Libanon sluiten een pact en beëindigen, daarmee de tien jaar oude burgeroorlog. Vrede in zicht na tien jaar burgeroorlog: DAMASCUS De leiders van de christelijke en islami tische milities in Libanon hebben zaterdag in de Syri sche hoofdstad Damascus een bestand getekend. Daarmee moet een einde komen aan de burgeroorlog die het land nu al sinds tien jaar ver scheurd. De onderhandelin gen die tot het pact leidden, hebben drie maanden ge duurd en stonden onder lei ding van de Syrische vice- president Khaddam. Na de ondertekening van de overeenkomst drukten de lei ders Walid Jumblatt (druzen) Nabib Berri (Amalbeweging). en Elie Hobeika (christenen) elkaar de hand, terwijl mede werkers elkaar omhelsden. De radioprogramma's in Libanon werden onderbroken om de bezegeling van het akkoord aan de bevolking mee te de len. Tijdens de burgeroorlog verloren zeker honderddui zend mensen het leven en ont stond een schade van naar schatting tot 60 miljard gulden. Met het zaterdag onderteken de akkoord tussen de drie mi lities heeft Syrië het bewijs ge leverd dat alleen dit land met succes kan pogen vrede te stichten in Libanon. Het ak koord veroorzaakt echter ook extra spanning tussen Syrië en Israël. De overeenkomst voor ziet namelijk ook in militaire samenwerking tussen Syrië en Libanon. En Syrië heeft on langs Russsische luchtdoelra ketten geplaatst, tot grote schrik van Israël. Sinds in april 1975 de burger oorlog uitbrak was nog geen enkele andere poging geslaagd om een oplossing te vinden voor de Libanese crisis, wat de Arabische Liga en Ameri kaanse en Franse gezanten, ook deden. Syrië was al spil van alle politieke actie in Li banon, vooral nadat de wester se multinationele vredesmacht zich terugtrok. In 1984 was op Syrisch aan dringen een „regering van na tionale eenheid" tot stand ge bracht, maar deze bleek niet in staat de vrede af te dwin gen. Daarop besloot Syrië in september van dit jaar een po ging te wagen via de milities, die de gebieden beheersen. Details van het akkoord zijn nog niet volledig bekend, maar uit politieke bronnen is vernomen dat het voorziet in de onmiddellijke vorming van een nieuwe regering die erop moet toezien dat in een perio de van twaalf maanden fron ten verdwijnen en milities worden geneutraliseerd. Het aantal parlementsleden wordt vergroot opdat er evenwicht komt tussen leden die de mos lems en leden die de christe nen vertegenwoordigen. Heeft de regering eenmaal voldoen de gezag dan organiseert zij de eerste parlementsverkiezingen sinds 1974 en kan het nieuwe parlement stemmen over af schaffing van het huidige machtsbestel. Syrië wil raketten niet verwijderen BEIROET Syrië heeft za terdag verklaard dat het zijn luchtdoelraketten niet zal te rugtrekken uit Libanon. Een Israëlische minister waar schuwde dat Israel zich uitein delijk gedwongen zou kunnen voelen de raketten te vernieti gen. Het Syrische standpunt stond in een hoofdartikel in het regeringsblad Tishrin, waaruit werd geciteerd door radio-Damascus. De Israëli sche premier Peres zei afgelo pen week dat Damascus op nieuw mobiele luchtdoelraket ten van het type SAM-6 en SAM-8 had opgesteld bij haar troepen in de Oostlibanese Be- kaa-vallei, nadat het ze op 15 december na Amerikaanse be middeling had teruggetrokken uit dat gebied. Peres zei dat de rakettencrisis gemakkelijk kan ontaarden in een confron tatie. Uit het hoofdartikel in Tishrin blijkt dat Syrië niet van plan is opnieuw het hoofd te buigen voor Amerikaanse druk. Kennelijk wil het zich voortaan verzetten tegen de Israëlische overheersing van het Libanese luchtruim. MOSKOU De Amei kaanse ondergrond kernproef, die zaterdag de Nevadawoestijn wei gehouden, heeft onmi dellijke kritiek van Sovjet-Unie ontlokt. Vc gens het persbureau Ta werd de proef uitgevoei in het kader van Amerikaanse onderzot naar ruimtedefensie SI Het ministerie van ene kj gie in de VS heeft beve. tigd dat de proef werd g houden om na te gaan i kernexplosies met behujpjzEL van laserstralen kunne \,pr- hi worden ontdekt. lór ft.03,31 e 300" Moskou riep Washington gist 4 mini opnieuw op zich alsniLeo V te sluiten bij de stop va alle ondergrondse kernpro, - ven. De Sovjet-Unie vanaf 6 augustus een eer.-.ju. moratorium afgekondigd d Oostdll overmorgen (1 januari) 4mann. loopt. Tegelijk wees het Krei baan lin opnieuw een aanbod Vj bezit V resident Reagan af om d< na,het klokte ÜKemke -erbete toptijde De ondergrondse ontploffii van een waterstofbom had kracht van tussen de 20 en kiloton. Het KNMI in De B zei een kracht te hebben g meten van tussen de 50 en kiloton en 5.5 op de schaal Richter. De proef, volgens VS de vijfde in dit jaar, ra volgens Tass de zestiende, w drie maal uitgesteld de windrichting. st. vr zaalhar landeni Hasselt geblevt itrijd ms!5w ISLAMABAD De presi dent van Pakistan, Zia Ul- Haq, heeft vanmorgen de beëindiging aangekondigd van de staat van beleg in het land, die meer dan acht jaar van kracht is ge weest. Tegenover de beide kamers van het parlement in Islamabad uitte de mili taire leider zich „tevre den" over de resultaten van zijn bewind. „Onze besluiten hebben bewe zen correct te zijn en ze heb ben de juiste gevolgen gehad", aldus de generaal. Bij de staatsgreep werd burgerpre mier Zulfikar Ali Bhutto afge zet. Bhutto werd later opgjs] hangen. Zia Ul-Haq had al beloofd derde en langste periode v] militair bewind in het nu jaar onafhankelijke Pakisl voor het eind van dit jaar beëindigen. Maar hij had gee ij datum genoemd. Hij verklaarde vanmorgen de militairen de politieke economische gezondheid het land hersteld hebben een hernieuwde strevende staat overdr; aan de nieuwe burgerregerin „Het volk van Pakistan li in een atmosfeer van vrede rust onder de Islam en is tr op Pakistan", aldus Zia, die zeker 1989 president kistan blijft. (ADVERTENTIE) Op Oudejaarsavond geldt een afwijkende dienstregeling Als u die avond ergens heen moet. wilt u er dan rekening mee houden dat de meeste treinen na 8 uur niet meer rijden. Op Nieuwjaarsmorgen zullen er alleen op het trajekt Dordrecht-Amsterdam RAI vv enige treinen niet rijden. Op de stations kunt u hierover informatie verkrijgen. Wij wensen u een prettige jaar- wisseling en een voorspoedig 1986. vero^ 1939 Davii tijdei rida LIMA/LOS ANGELES De Amerikaanse oliemaatschapp TZwei Occidental Petroleum is het met Peru eens geworden over eeintiona nieuw contract voor oliewinning in het Zuidamerikaanse laniLhet en is daardoor ontkomen aan nationalisering. Een andere Ame-^Zand rikaanse maatschappij, Belco Petroleum, was niet bereid op disdrie eisen van de Peruaanse regering in te gaan en werd genationaü- (25-n seerd. Peru heeft laten weten dat er een schadeloosstelling voo v4xl0l Belco zal worden vastgesteld door een commissie van deskundi igeleg gen die zal worden benoemd door het hooggerechtshof van hei:ter land. President Garcia heeft laten weten dat de nationaliserin i Het van Belco niet moet worden gezien als een anti-Amerikaans slag maatregel en dat het slechts gaat om een conflict met één be sschu drijf. 3 gebr, ren vai In het voorbe kampic Port nale he gemaal Spe Atleti Ml WPe 1 ^fkans ,rul Westl. aëtin Am 'ee balploi Plaatste rijk w de v. plaats 92-95. Paan derlai door Parijs de" P nen. Noble 190.0C Wieli uurre Deeni rik O ter. C 1979 stand MAANDAG 30 DECEMBER 1985 PAGINlfcpQ «rfbal g lelgische Jtand 7-5 voort ■^ioelpunt lanneke Kornet c >loeg ma

Leidse Courant | 1985 | | pagina 4