okker 50 nieuwe mijlpaal duurbetaaïdwordt. iWS verzetten zich niet tegen komst Lubbers naar Tokio INNENLAND Presidium Raad van Toezicht VARA uiteen ROEFVLUCHT MET PROTOTYPE GESLAAGD S^teeste rolstoelen ugen niet Hoofdredacteur Haagsche Courant overleden Kaarten vervangen munten in telefooncellen langs de kust Ambtenaren vaker met vervroegd pensioen PTT Post Infocentrum. Daar hebt u alles op'n rijtje. 3ï EckUeGoivimit MAANDAG 30 DECEMBER 1985 PAGINA 3 rvf^ietser door politie- luto doodgereden [eNGELO De 19-jarige j.H. Paalman uit engelo is gistermorgen vroeg om het leven «komen door een verkeersongeval in zijn oonplaats (buiten de bebouwde kom). Ter ijl de Hengeloër met zijn fiets linksaf sloeg •rkte hij niet dat een politieauto achterop ram. De bestuurder van deze wagen kon de niet meer ontwijken. De jongeman slag dood. Dit heeft de politie van •ngelo bekendgemaakt. De bij het ongeluk 'trokken politieauto was van de technisch jporingsdienst. De wagen was uitgerukt r aanleiding van een brandalarm. Later ;k dat het een valse melding betrof. On- >rzoek heeft inmiddels uitgewezen dat de ilitiewagen op het moment van het ongeluk tot 95 km per uur reed. liben 'S daai Twee mannen ontsnapt uit tbr-inriehting AVEREEST Uit de tbr-inrichting Veldzicht in Avereest zijn gisteren een 30-jarige en een 36-jarige man ontsnapt. Even na elf uur zagen ze kans zich aan de bewaking te ont trekken. Dit gebeurde tijdens het sporten. Het Openbaar Ministerie in het arrondissement Zwolle heeft dit bekendgemaakt. De ontsnapten kre gen hulp van buitenaf, er stond een auto voor hen klaar. De wagen is la ter op de dag teruggevonden in Nieuw Leusen. De 30-jarige man is in maart 1983 veroordeeld wegens we derrechtelijke vrijheidsbeneming en bedreiging en de 36-jarige in novem ber 1984 wegens een poging tot ver krachting. Vendex neemt postorderbedrijf Ter Meulen over AMSTERDAM Vendex Internatio nal neemt de postorderactiviteiten van Ter Meulen over. De bedrijven bereik ten hierover eind vorige week overeen stemming. Voor het betrokken perso neel (ongeveer 580 mensen) zal de overneming zelf geen consequenties hebben. Onder de naam Ter Meulen Post zullen de activiteiten in een zelf standige organisatorische eenheid bin nen Vendex worden voortgezet. Ven dex heeft een postorderdivisie waarin een aantal ondernemingen in vijf West- europese landen is ondergebracht. In Nederland zijn dat bijvoorbeeld Keur- koop en Lecturama. Negen Polen blijven in Amsterdam achter AMSTERDAM Het Poolse crui- seschipjms Rogalin is vrijdagavond uit de, Amsterdamse haven ver trokken met acht passagiers en een bemanningslid minder aan boord dan waarmee het op Twee de Kerstdag in de haven van de hoofdstad afmeerde. Tot op heden is er over de verblijfsplaats van deze Poolse opvarenden niets be kend. Dit heeft commandant J. Schultze-Kool van de brigade Am sterdam-haven van de Koninklij ke Marechaussee zaterdag meege deeld. Voor zover hem bekend hebben deze achtergebleven Polen in ons land nog geen asielaanvrage ingediend. Advies: winkelwagen inzetten tegen criminaliteit TILBURG De gemeente Tilburg heeft het idee opgevat om de kleine criminali teit te gaan bestrijden vanuit een winkel wagen. Het is een van de aanbevelingen van een commissie die een nota heeft uit gebracht over de bestrijding van kleine criminaliteit. De winkelwagen wordt om gebouwd tot mobiele politiepost. Volgens een woordvoerder van de Tilburgse poli tie heeft het in veel gemeenten gevolgde beleid om te komen tot meer wijkbureaus problemen in de personele sfeer opgele verd. De Tilburgse politie hoopt die pro blemen te ondervangen met de winkelwa gen. Deze zal met name worden geplaatst op weekmarkten en dergelijke. HILVERSUM Onvrede over het functioneren van de Raad van Toezicht van de VARA heeft er toe geleid dat twee van het drie leden tellende presidium hun functie ter beschikking hebben gesteld. Het Tweede-Kamerlid Piet Stoffelen (PvdA), vice-voorzitter van de Raad, heeft ver klaard geen heil meer te zien in een verder aan blijven, voorzitter Lafever stelt zijn functie ter beschikking. In een commentaar op zijn aftreden zei Stoffelen dat de verdeeldheid binnen de rtijcoi verkil hii eeecbfcHIPHOL Fokker heeft de ontwikkeling van het ikker 50-programma een jeuwe mijlpaal bereikt. Het daarbf-Qtotype van de Fokker 50 'irtrok zaterdag voor de eer- t proefvlucht, die twee uur eft geduurd. Volgens de fa- rikant is die proefvlucht vol- piloot Jaap Hofstra en boord- periode is mogelijk geworden door werktuigkundige Wim Burgers. Met deze eerste vlucht is het vlieg- test- en certificatieprogramma van de Fokker 50 begonnen. In totaal het gebruik van de geavanceerde systemen die de vluchtgegevens verwerken. Per vlucht gaat het om tientallen miljoenen gegevens die omvat dat ongeveer 650 vlieguren geanalyseerd worden. Deze syste- en nog eens 75 uren voor het serie- men zijn door Fokker samen met produktievliegtuig. In februari het Nationaal Lucht- en Ruimte- hoopt Fokker een tweede prototype vaartlaboratorium (NLR) ontwik- Ie Fokker 50 PH-OSO, geheel wit iet alleen op de staart in blauw en fanje de naam, vertrok zaterdag morgen rond elf uur vanaf Schip- pl voor een vlucht boven Neder- [nd. Het toestel werd gevlogen ofror gezagvoerder Henk Them- ajen, chef testvlieger van Fokker, gereed te hebben. De beide vlieg tuigen april t veld van het Spaanse Granada worden gestationeerd. Daar van daan zullen testvluchten worden gemaakt, waarbij de start- en lan dingseigenschappen en de geluids- karakteristieken worden vastge legd. Het proefprogramma zal zes maan den in beslag nemen. Deze korte keld. Wanneer het gehele testpro- zullen vervolgens vanaf gramma (in nauwe samenwerking maanden op het vlieg- met de Rijksluchtvaartdienst) vol- tooid is, zal de Fokker 50 naar ver wachting in december volgend jaar van de dienst het bewijs van lucht waardigheid verkrijgen. De Fokker 50 is een schroefturbi- ne-verkeersvliegtuig en ontwik keld voor de korte afstanden. Het toestel kan in de standaarduitvoe ring plaats bieden aan vijftig passa giers. Uiterlijk lijkt de Fokker 50 zeer veel op de bekende Fokker F-27 Friendship. Het opvallendste verschil wordt gevormd door de twee motoren. De Fokker 50 is uit gerust met twee PW 124-'turbop- ropmotoren van de Canadese fabri kant Pratt and Whitney. Déze mo toren hebben zesbladige propellors van Dowty Rotol. De cockpit van de Fokker 50 is uitgerust Imet de zeer geavanceerde apparatuur die nu in de burgerluchtvaart wordt toegepast. Fokker heeft inmiddels ;38 van deze vliegtuigen aan zes,' lucht vaartmaatschappijen in zes landen verkocht. In de tweede helft van 1986 zal de eerste kunnen worden afgeleverd. onJEN HAAG De Verenigde k hpftaten verzetten z'ch "iet te- Sn de komst van premier even^ybbers naar de economische welktereldtop in Tokio. De Ameri- anen gaan ervan uit dat de lederlandse premier, als voor- itter van de Europese Ge- va^eenschap, aanwezig zal zijn randeij deze confèrentie, die ko mend voorjaar plaatsvindt, al dus een woordvoerder van de Amerikaanse ambassade in Den Haag. Hij verklaarde dat de „VS niet hebben geprobeerd te belet ten" dat Lubbers aan de top conferentie in Tokio deel neemt. „Afspraken worden ge maakt door het gastland, in dit geval Japan, in overleg met alle deelnemers. Naar wij be grepen hebben, zal Lubbers een van de deelnemers zijn". De ambassade wil hiermee on juiste berichten in de Neder landse pers, als zou Washing ton niet gediend zijn van Lub bers' aanwezigheid in Tokio, tegenspreken. Uit een enquête, gehouden door AVRO/NIPO, blijkt dat slechts een derde van de Ne derlanders weet dat Nederland op 1 januari voor een half jaar het voorzitterschap van de Eu ropese Gemeenschap op zich neemt., Negen procent noemde de naam van een ander land, ruim de helft (58 procent) wist niet welk land voorzitter wordt. Als Nederland geen lid zou zijn van de EG dan zou het le ven in ons land naar de me ning van 39 procent van de ondervraagden duurder zijn; 22 procent dacht dat het dan in Nederland goedkoper zou zijn en volgens 25 procent maakt het niks uit. De EG wordt door 81 procent van de ondervraagden een belangrij ke rol toegedacht bij de aan pak van de milieuproblema tiek. De oplossing van het pro bleem van de werkloosheid ziet 51 procent als een belan- gerijke EG-taak. De grootste aanhang voor een verenigd Europa is te vinden onder de PvdA-stemmers (66 procent); voor de CDA- en VVD-stemmers zijn die per centages respectievelijk 62 en 53. Raad, rond de dracht van Van Dam als voor zitter van het VARA-bestuur, alsmede het feit dat het oude bestuur de vaak dringende ad viezen van de raad nauwelijks serieus nam, voor hem de doorslaggevende redenen zijn geweest. Stoffelen zei dat de Raad al ruim een jaar geleden bij het VARA-bestuur aan de bel heeft getrokken over de in middels nijpende financiële si tuatie bij de omroeporganisa tie. „Daarop is door het be stuur niet of nauwelijks gerea geerd", aldus Stoffelen. „Toen bovendien de voordracht voor Van Dam door de selectiecom missie waarin ik zitting had, geen unanieme steun kreeg bij de Raad, was voor mij de maat vol". Voorzitter Lafeber on derschrijft de bezwaren van Stoffelen. Hij is van mening dat de Raad van Toezicht moet worden teruggebracht tot drie a vijf leden, die uitsluitend tot taak hebben het bestuur te controleren. SLM HUURT KLM-BOEING 747 SCHIPHOL De KLM zal de komende drie weken een maal per week een retourvlucht met een Boeing 747 uitvoeren voor de Surinaamse lucht vaartmaatschappij SLM op de route Amsterdam-Paramaribo. Dit heeft de directeur van de SLM in Nederland, Lachmi- sing, dit weekeinde meege deeld. De eerste van deze vier vluchten is gisteren uitge voerd, de andere drie op 7, 14 en 22 januari. De SLM zal in die periode geen vluchten meer met DC-8-Vliegtuigen tussen Amsterdam en Parama ribo uitvoeren. 1 deze rijder ten spijt: rolstoelen vol- MSTERDAM Vrijwel alle ilstoelen die in Nederland '°eorden gebruikt, vertonen ge- "leken. Dat blijkt uit een re- .^Jesentatief onderzoek van de °01' emeenschappelijke Medische ^enst (GMD). Deze onder- ensda^t onjangS 230 rolstoelen en van der- 8 verschillende merken en larvan voldeed er niet één illedig aan de minimum-ei- n voor de gebruiker. Netle GMD heeft gebruikersei- p siagii voor rolstoelen vastgesteld ••jin de hand van beperkingen i i het functioneren van vijf- o'tn categorieën rolstoelge- i juikers. Vervolgens zijn deze o sen door de GMD toegepast nagenoeg alle rolstoelmer- o tn die in Nederland in de Indel zijn. Zo werd gekeken lar de gebruikskwaliteit en veiligheid. Bovendien werd de hand van technische evens een en ander in rela- tot de prijs bezien, iet ingang van 1 januari 1986 de GMD de nieuwe ge bruikseisen hanteren bij het adviseren en verstrekken van rolstoelen aan cliënten. De GMD heeft inmiddels deze ge bruikseisen besproken met de importeurs en producenten van rolstoelen en heeft hen gevraagd de rolstoelen aan deze eisen aan te passen. Daar mee is evenwel wat tijd ge moeid, zodat de GMD bij het adviseren en verstrekken van rolstoelen rekening houdt met een termijn van drie jaar, waarin van jaar tot jaar de ei sen die aan de rolstoelen wor den gesteld, zullen worden verhoogd. Dit betekent dat met ingang van 1 juni 1989 door de GMD nog slechts rol stoelen zullen worden geadvi seerd en verstrekt die volledig aan de eisen voldoen. Enkele categorieën rolstoelen zoals die voor kinderen en sport zijn nog niet onderzocht, zodat het advies- en verstrek- kingsbeleid daarvan voorlopig op de oude wijze wordt voort gezet. :RIEMELS DEN HAAG Gommert de Kok, hoofdredac teur van Haag sche Courant, Rotterdams Nieuwsblad en Goudsche Cou rant, is in de nacht van vrij dag op zaterdag overleden. Met hem verliest de Nederlandse journalistiek een van zijn meest welsprekende pleitbezorgers. De Kok genoot de faam bij aller lei gelegenheden en op talloze spreekbeurten de Hoofdredacteur G.A. de Kok van de waarde van het Haagsche Courant geschreven woord monde ling uit te dra gen. Hij deed dit met verve en boeide daardoor zijn toe hoorders, die zijn boodschap niet mis konden verstaan: de dagbladen vervullen de rol van waakhond in onze sa menleving. „Dagbladen rapporteren burgers over wat in* de sa menleving gebeurt gen als men dat aantasting zag, overheid of machten wordt beschouwd' andere onfatsoenlijk waakhond de overheid. Daarom moeten ze volstrekt onafhankelijk van die overheid zijn", zei hij bij gelegenheid van het zilveren jubileum van het Genoot schap van Hoofdredacteu ren, waarvan hij de laatste jaren voorzitter was. De persvrijheid ging hem boven alles. Desondanks geldt dat journalisten „hun vak fair moeten uitoefenen, hoor en wederhoor toepas sen. Daar wordt nogal eens tegen gezondigd". Hij was niet optimistisch over het beeld van de persvrijheid in de wereld. Met een verwij zing naar Watergate ver klaarde hij: „Ik raak opge wonden als ik moet verne- Gommert de Kok werd in 1924 in Goes geboren. In 1947 werd hij journalist bij de Provinciale Zeeuwse Courant, die hij in 1978 als hoofdredacteur verliet om naar Den Haag te vertrek ken. De Kok was onder meer lid en voorzitter van het Genootschap van hoofd redacteuren, lid van de Cul turele Raad van Zeeland, van de Raad van Beheer ANP en de Omroepraad. Hij was bekend als journalistiek commentator, ontving de Zeeuwse prijs voor Kunsten en Wetenschappen, was offi cier in de Orde van Oranje Nassau en drager van het Grosses Verdienstkreuz van de Duitse Bondsrepubliek. De crematie vindt donder dag om 15.00 uur plaats op het crematorium Ockenburg in Den Haag. ^btnaoebl van scHacsCecH^K. 2mm is Dfrr kieCeÖEEKl DENkr Om W TV/UK evi no Ic-,k ÖEEW DENlCT Om JE THMIS £N Op WfJZK NIKS IK vfcgteujgw Negr. DORDRECHT Een deel van het produktieproces bij de chemiegigant Dupont de Ne mours BV in Dordrecht is za terdag stilgelegd nadat 's och tends een transportleiding voor zoutzuur was gaan lek ken en enige tientallen kilo's van dit gevaarlijke produkt ir gasvorm waren ontsnapt. Door snel ingrijpen van de brand weer en de Technische Milieu dienst Drechtsteden, die de gaswolk met behulp van vier waterkanonnen oplosten, is gevaar voor de bewoners de nabij gelegen woonwijk echter voor. (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG Op de Waddeneilanden en langs de kust zullen op proef zestig telefooncel len geplaatst worden waar men niet meer met geld maar met kaarten betaalt. PTT-topm^n ir. C. Wit heeft dan van morgen aangekondigd bij de presentatie van zijn traditionele nieuw- jaarsbericht. De PTT start in '86 op talrijke te- lecommunicatie-terrei- nen nieuwe diensten De kaarten voor de telefoon cellen kunnen worden ge kocht bij postkantoren, VVV's en mogelijk camping houders. Er komen kaarten voor vijf gulden (20 telefoon tikken), 10 gulden (45 tikken) en 25 gulden (115 tikken). Verder zullen met ingang van 1 januari storingen in te- lecommunicatie-apparatuur ook buiten kantooruren met een 'worden verholpen. Daar voor moet de klant wel 50 gulden betalen. Tot nu tot be stond deze quick-servicve al leen op proef in Den Haag. De gratis antwoordnummers 06 zijn een groot succes. Per maand worden er een half miljoen gesprekken op ge- l april voerd. Met ingang a komt daar ce bij. Via het 06-i kunnen ook aankopen den gedaan. Het verschuldig- dé bedrag wordt dan via de telefoonrekening van de op beller voldaan. De 06-service waarbij opbel lers in het buitenland niet hoeven te betalen omdat de gebelde de kosten op zich neemt, zal ook belangrijk worden uitgebreid. Tot nu toe geldt deze service alleen voor de USA en Groot Brit- tannië. Volgend jaar komen daar Zweden, Duitsland, De nemarken en Frankrijk ze ker bij terwijl gesprekken lo pen met België, Spanje, Italië en Japan. Meer dan zes miljard telefoontjes DEN HAAG Het binnen- lands telefoonverkeer steeg met 4 procent en het interna tionale met 10 procent. Het ziet ernaar uit dat het aantal gevoerde telefoongesprekken in Nederland in 1985 de grens van 6 miljard zal overschrij den, goed voor een opbrengst van 2,5 miljard gulden, aldus het jaarbericht. Ook de zogenoemde meiddien sten, zoals ANP-nieuws, menu van de dag en het weerbericht delen in de verkeersgroei. Al leen met de tijdmelding gaat het slecht. Bedroeg het aantal oproepen hiervoor in 1980 nog 130 miljoen, dit jaar waren het er 98 miljoen. De oorzaak ligt volgens de PTT in de kwaliteit van kwartz-uurwerken, die het grote publiek steeds meer gebruikt. NAUWELIJKS OVERHEIDSPERSONEEL UIT MINDERHEDEN DEN HAAG Tussen juli 1984 en juni 1985 zijn 10.864ambtenaren ver vroegd uitgetreden. Dat is duizend meer dan in het jaar daarvoor. Dit heeft vooral te maken met de mogelijkheid voor ambte naren die 40 jaar in dienst zijn om ongeacht hun leeftijd met vut te gaan. Zeventig procent van deze jubilarissen in overheids dienst is van plan van deze regeling gebruik te maken. Van de banen die door de vut vrijkwamen is 80 procent bezet via exter ne werving. nauwelijks sprake van een personeelsbeleid dat is gericht op ethnische minderheden. Een oproep daartoe uit 1983 heeft niets geholpen, zo blijkt uit een onderzoek van het mi nisterie van Binnenlandse Za ken heeft dit uitgewezen. Slechts bij een beperkt aantal kleine gemeenten is een ge richt beleid voor het in dienst nemen van mensen uit ethni sche minderheden. Bij de rijksoverheid ontbreekt een. dergelijk beleid helemaal. Nu werken er drieduizend men sen uit etnische minderheden bij de rijksoverheid. Dat is 1,9 procent van alle ambtenaren. Om aan de huidige toestand een eind te maken is een ge richt personeelsbeleid voor de etnische minderheden nodig, moeten selectieprocedures worden aangepast en is een tij delijke voorkeursbehandeling onontbeerlijk, aldus de onder zoekers. (ADVERTENTIE) Hoe komt u aan een sportvisakte en wat kost die? Waar moet u op letten als u iets koopt? Op simpele, maar praktische vragen als deze vindt u voortaan een even simpel als praktisch antwoord bij het PTT Post Infocentrum op uw postkantoor. Daar krijgt u dit soort informatie - van de overheid, Postbus 51, de Postbank, in - stellingenen het bedrijfsleven - keurig op een rijtje. Gratis en geheel vrijblijvend. Deze maand zijn er folders over o.a.: Postbus 51Kopen met t koppie, Premie- koopwoningen Aen B, Welkom in de openbare bibliotheek. Sportvissen met de juiste papieren, Zomervakantie 1986. Postbank: Girorekening, Sparen, Lenen, Hypotheken. PTT Post: Postzegels verzamelen, Verhuisbericht, Handige tips voor iedereen die post verstuurt.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 3