Boeddhisme herleeft in China STTÏT71 TAFEL Voorzitter Evangelische Kerk waarschuwt voor burgeroorlog in Zuid-Afrika Ccidac Souocwt kerk wereld PAROCHIANEN BEZETTEN KERK IN BREDA Grootste satellietcongres in dienst van evangelisatie Joden verontwaardigd over klooster Auschwitz 'W weer ACHTERGROND Ccidac Contant MAANDAG 30 DECEMBER 1985 PAGINA! INT Strafklacht van Goerees ongegrond verklaard De officier van justitie in Leeuwarden heeft een strafklacht van het evangelistenechtpaar Goeree tegen het Fries antifas- cismecomite (FAFK) ongegrond verklaard. Het comité had er vorige maand bij zaalverhuurders in Friesland op aangedron gen geen zaalruimte ter beschikking te stellen aan de evange listen, die wegens hun voor joden kwetsende uitspraken zijn veroordeeld. In een democratie staat het volgens de officier een ieder vrij zijn mening te uiten, mits dat niet in strijd met de wet geschiedt. Het feit dat het FAFK de protesten tegen de zaalhuur in Koudum en Kollum met redenen had omkleed, is voor de officier reden om van vervolging af te zien. Moeder Teresa wijdt AIDS- centrum in New York in Moeder Teresa, draagster van de Nobelprijs voor de vrede, heeft zaterdag in New York een inrichting voor AIDS-patiën- ten ingewijd. Het centrum in Manhattan wordt geleid door de Zusters van de Naastenliefde, een orde die in 1950 door moeder Teresa werd opgericht. Het centrum met voorlopig veertien bedden is gelegen naast de St. Vernociakerk in de wijk Green wich Village. Het aartsbisdom New York draagt de financiële lasten. „Ik spreek de hoop uit dat de AIDS-patiënten hier in vrede kunnen leven en sterven en dat zij een liefdevolle ver zorging zullen ontvangen," aldus moeder Teresa bij de opening. Indien wij zelf geen gebreken hadden, zouden wij er niet zoveel genoegen in scheppen ze bij anderen op te merken. La Rouchefoucauld De voorzitter van de Evangelische Kerk in Duitsland (EKD), bis schop Martin Kruse, heeft gewaarschuwd voor het uitbreken van een bur geroorlog in Zuid-Afrika. In een vraaggesprek voor de „Deutschlandfunk" wees hij er gisteren op dat in de zwarte woonwij ken het geduld op raakt en de bereidheid tot ge weld groeit. Blanke Zuid- afrikanen komen hoe langer hoe meer tot de overtuiging dat de apart heid geen toekomst heeft. Zij beseffen dat er bij een burgeroorlog alleen maar verliezers zullen zijn, al dus Kruse. De kerken in Zuid-Afrika proberen met alle macht zo'n bloedvergieten te verhinde ren. zo zei de EKD-praeses. De Evangelische Kerk heeft zich nog niet aangesloten bij het pleidooi van de Zuidafri- kaanse kerken voor een totale economische boycot. Deze te rughoudendheid verklaarde bisschop Kruse met een ver wijzing naar de economische gevolgen ervan. Wel moet naar zijn mening de EKD dit standpunt opnieuw ter discus sie stellen. Daarbij moet veel aandacht worden geschonken aan de conclusies van het spoedbe raad van de Wereldraad van Kerken en de Zuidafrikaanse kerken, dat onlangs in Harare (Zimbabwe) is gehouden. Deze conferentie was volgens bisschop Kruse een serieuze poging de ontwikkelingen in Zuid-Afrika zodanig te beïn vloeden dat een vreedzame oplossing nog mogelijk is. Hart De katholieke Heilig Kerk aan de Baronielc Breda is gistermorgen door een groep parochianen bezet. Dit geschiedde door aan het spandoek „Heilig Hart Kerk blijft" het woord „bezet" toe te voegen. De parochianen verzetten zich tegen het besluit van bis schop Ernst van Breda de kerk met ingang van 1 janua ri aan de eredienst te onttrek ken. Met de actie willen ze proberen de kerk zonder hulp van het bisdom en het kerk- Ongeveer vijftig parochianen hebben gistermorgen een ge bedsdienst in de kerk gehou den. Daarin werd onder meer uitgelegd wat er tot nu toe is gedaan om sluiting van de kerk te voorkomen. Alle voorgaande acties hebben de bisschop er niet toe gebracht zijn besluit van eind april te herzien. Momenteel loopt nog een beroepsprocedure in Rome. De parochianen waren eerst van plan de kerk zondag na afloop van de laatste eredienst te bezetten. Toen deze plan nen uitlekten, gelastte het bis dom vrijdag de dienst af uit vrees voor verstoring van de openbare orde. Kort nadat de afgelasting be kend werd, heeft actievoerder P. de Jong de kerk in z'n een tje bezet. In de loop van zater dag groeide het aantal bezet ters tot ongeveer twintig per sonen uit. Zij hebben de deu ren gebarricadeerd. De politie van Breda zou niets ondernemen zolang de open bare orde niet in gevaar komt. Het Openbaar Ministe rie te Breda is op de hoogte gesteld. Het actiecomité wil de kerk net zolang open houden totdat het bisdom toestaat dat er ook na 1 januari diensten gehou den kunnen worden. Zolang dat niet het geval is, wil het comité elke zondag en op feestdagen een dienst verzor gen. Het bisdom heeft in gesprek ken met de vereniging „Be houdt Kerkgebouw Heilig Hart Kerk Baronielaan Bre da" de mogelijkheid geopperd de kerk voor andere dan ker kelijke doeleinden te gebrui ken. Tot 1 maart kunnen der gelijke voorstellen aan de bis schop worden gedaan, zo heeft hij laten weten. Daarna zal mogelijkerwijs een projec tontwikkelaar op dit perceel luxe appartementen laten bouwen. Het gemeentebestuur van Breda heeft informeel laten weten uit oogpunt van stads- schoon behoud van het monu mentale gebouw op prijs te stellen. De kerk is in 1900 ge bouwd naar een ontwerp van architect P. van Genk uit Leur, die voor het bisdom Breda ongeveer twintig ker ken heeft getekend. De mees te daarvan waren geïnspi reerd door de Franse vroeg- -gotiek. De Bredase Heilig Hart Kerk is een driebeukige, neo-goti- sche kruisbasiliek. Het ge bouw telt enkele kunstschat- 1 ten. De gebrandschilderde ra men en de kruisweg staan kunsthistorisch bezien het hoogst aangeschreven. Bestuur Katholiek V rouwendispuut afgetreden Het bestuur van het Katho liek Vrouwendispuut is col lectief afgetreden en heeft zijn mandaat ter beschikking gesteld. Het polariserend ef fect van prof. Tine Halkes, een van de ex-presidentes van het dispuut, en acties van een aantal leden hebben verdeeldheid onder de leden veroorzaakt. Daardoor is het voor het bestuur niet meer mogelijk optimaal te functio neren. Het afgetreden be stuur zal ad interim aanblij ven tot een nieuw bestuur is geformeerd door de bijzonde re algemene ledenvergade ring op 25 januari 1986. Zeshonderdduizend con gresbezoekers in hon derd conferentiecentra in 54 landen en 60 mil joen Amerikaanse huis gezinnen hebben Explo 85, een internationaal congres voor toerusting en evangelisatie, per sa telliet kunnen ontvan gen. Dertig christelijke Ameri kaanse televisiestations zet ten het in de Verenigde Sta ten op het Amerikaanse tv-net. Daarmee is Explo 85 het grootste satellietcongres ooit ter wereld gehouden. In Nederland vond het con gres plaats op de Flevohof. Ruim 300 belangstellenden volgden daar rechtstreeks evangelisatieshows die vanuit Korea, Londen en Washing ton werden uitgezonden. Bill Bright, directeur en op richter van Campus Crusade, die dit congres heeft georga niseerd, zei: „Ik hoop dat hier een geweldige stimulans vanuit gaat. Ik hoop en bid dat u na dit congres gaat evangeliseren. Laat Explo explosie beteke- wederkomst moest gebeuren. Explo kan een fantastische aanzet hiervoor zijn". Na afloop1 barstte er op de Flevohof een „explosief" ap plaus los. De bijeenkomst werd besloten door samen met miljoenen anderen te zingen „Come help change the world". De Amerikaanse evangelist Billy Graham zei tijdens de live-uitzending: „Het is mo gelijk dat de hele wereld met het evangelie wordt bereikt. Jezus zei al dat dat voor zijn De Joodse gemeenschap in België is verontwaardigd over de bouw van een katho liek klooster in het voormali ge Nazivernietigingskamp Auschwitz. De stichting „Oostpriesterhulp-Kerk in Nood" van pater Werenfried van Straaten financiert de bouw van het Carmelitessen- klooster. Dit bericht heeft „een golf van verontwaardiging" on der de joden losgemaakt, zo meldt het Informatieblad van de Verenigde Protestantse Kerk in België (VPKB). De plaats, waar vele miljoenen joden om het leven kwamen. is voor hen geheiligd door deze martelaren. Een christe lijke vestiging daar wordt dan ook sterk gevoeld als een aantasting van de herinne ring van de holocaust. Uit piëteit voor de nagedach tenis van de joodse slachtof fers dienen christenen zich verre te houden van Ausch witz, aldus de synodale raad van de Belgische Protestantse Kerk in een brief aan de „Vereniging van Joodse Weggevoerden". Het VPKB-bestuur heeft dit standpunt herhaald in een bijeenkomst, die was belegd Van Riessen voorzitter Vereniging van Kerkvoogdijen Dr. W. J. Diepeveen is deze maand afgetreden als voor zitter van de Vereniging van Kerkvoogdijen in de Neder landse Hervormde Kerk. Hij heeft deze functie sinds 1970 bekleed. Hij blijft lid van het hoofdbestuur. Diepeveen wordt als voorzit ter opgevolgd door mr. J.A. van Riessen, die sinds 1974 deel uitmaakt van het hoofd bestuur. Van Riessen (49) is voorzitter van het college van kerkvoogden van de Hervormde Gemeente te Ha ren (Gr.) Hij is vice-president van de arrondisementsrecht- bank te Groningen. Fiji-eilanden verrast door plannen Bhagwan De regering van de Fiji-ei landen is verrast door de be richten dat de Indiase goeroe Bhagwan Shree Rajneesh van plan is een nieuwe leef gemeenschap op te zetten op een eiland in de Stille Zuid zee dat behoort tot de Fiji-ei- landen. Minister van binnen landse zaken, Peter Howard, verantwoordelijk voor immi gratie en politieke zaken, verklaarde gisteren dat hij van de goeroe geen verzoek om een verblijfsvergunning had binnen gekregen. De 54-jarige secteleider moest verleden maand gedwongen terugkeren naar zijn vader land India, nadat hij door de VS het land was uitgewezen. Tegen een Indiase krant ver klaarde hij vrijdag dat hij zijn oog had laten vallen op drie eilanden in de Stille Oceaan, twee behorend tot de Fiji-ar- chipel en een ander daar niet ver vandaan, die naar zijn oordeel in aanmerking kwa- op te zet ten. Zestig van de 320 eilan den van de archipel zijn in particulier bezit. Ongeveer 10 daarvan zijn groot genoeg om in aanmerking te komen Bhagwan en zijn volgelingen. Geen daarvan is momenteel te koop. De pas 20 jaar geworden Zhi Wu is een van de 66 leerlin gen van het nationale boed dhistische instituut in Peking die hebben besloten het voor beeld van Boeddha te volgen en af te zien van alle aardse genoegens. „De zinnelijke lus ten zijn onzuiver en zijn de oorzaak van de oorlogen en de ongelijkheid in de wereld. Alleen het boeddhisme kan de vrede in de harten terug brengen. Hij heeft opvolgers nodig in China, daarom ben ik hier", zegt de novice die, als hij uit het klooster komt, deel zal uitmaken van de boeddhistische elite in China. Zhu staat iedere dag om vijf uur. op, leest voor uit de su- tra's (geschriften), mediteert en leert van zijn meesters en uit de heilige teksten van het boeddhisme. Zijn enige per soonlijke bezit is een grijs ge waad. Zijn eten is voedzaam: rijstkoeken, heldere soep, groenten, nooit vlees. Het boeddhisme in China telt on geveer 100 miljoen aanhan gers, die al dan niet openlijk van hun geloof getuigenis doen. De school van Fa Yuan Si (de bron van de wet) werd in 1956 opgericht en heeft alle boeddhistische hoogwaardig heidsbekleders opgeleid. Met een onderbreking, want net als andere religieuze instellin gen moest ze tijdens de Cultu rele Revolutie (1966-76) haar deuren sluiten. Pas in 1980 kreeg het hoofd van het klooster. Chuan Yin, van de communistische auto riteiten toestemming om weer nieuwe leerlingen aan te trek ken. Hun selectie gebeurt na een voorbereidende stage en op voordracht van een mon nik. „Het eerste jaar hielden we slechts 40 van de ruim 500 kandidaten over die zich uit alle uithoeken van China hadden aangemeld", zegt hij. „Onze leerlingen hebben vier geloften afgelegd: alle levende wezens redden uit de zee van smarten, alle materiële genoe gens uit hun geest verbannen, de boeddhistische teksten be studeren en het voorbeeld van Sakyamuni (Boeddha) volgen", zegt hij. Als de jonge monniken eenmaal klaar zijn met hun opleiding moeten zij op hun beurt het boeddhisme onderwijzen en de tempels en kloosters overal in net land beheren. Het boeddhisme, in China ge ïntroduceerd tijdens de Han- -dynastie in de 2de eeuw voor Christus, heeft het Chinese denken sterk bepaald. Veran derd onder invloed van het taoïsme en confucianisme kende de leer in de loop van de eeuwen hoogte- en diepte punten, waarbij monniken soms werden beschuldigd van Tijdens de Culturele Revolutie publiceerde het officiële Chi nese persbureau foto's, waaruit zou moeten blijken dat de bevolking ijverig het Rode Boekje van Mao bestudeerde. zo- als hier in Tibet, waar overwegend boedhisten wonen corruptie. Tijdens de Culture- gardisten geplunderd. Talloze le revolutie werd een groot monniken werden systema- deel van de tempels door rode tisch vervolgd en naar het platteland gestuurd om „bij te dragen aan de opbouw van het land". Pas in 1979 werd het boedd hisme weer legaal en tegen woordig zijn er, zo zegt de abt, elf scholen met 600 tot 700 monniken tussen de 19 en 25 jaar. „Het boeddhisme heeft een geschiedenis van meer dan 2.000 jaar in ons land en zijn invloed neemt eerder toe dan af en overtreft zelfs die van voor de bevrijding in 1949". De abt nam deel aan twee massabijeenkomsten in Changchun in het noordoos ten en Jiangxi in het zuidoos ten waarbij telkens 1.000 jon ge monniken hun eed aan Boeddha aflegden. Volgens Chuan Yin zijn het marxisme en het boeddhisme niet fundamenteel tegenstrij dig met elkaar, maar met gêne herinnert hij er discreet aan dat het boeddhisme de communisten sinds ze in 1949 de macht grepen hadden te aanvaarden. „Het marxisme en het boeddhisme hebben één gemeenschappelijk doel: het geluk van de mensheid. Het marxisme is atheïstisch maar onze leiders voeren te genwoordig een politiek van godsdiensttolerantie en wij geven hun onze steun", aldus Chuan Yi die verzekert dat hij geen marxist is en voor al les vertrouwt op Sakyamuni (Boeddha). Hij koestert geen rancune te gen de rode gardisten hoewel die zijn klooster in 1966 vrij wel geheel vernielden. Het klooster, dat dateert van 645 onder de Tang-dynastie, is mede dankzij overheidssubsi dies gerestaureerd en her bergt tegenwoordig de rijkste collectie boeddhistische ge schriften in China, 130.000 werken waarvan sommige ou der dan 1.000 jaar. Gelukkig voor de leerling-monniken ligt het klooster in een nauw steegje in Peking, afge schermd tegen de nieuwe „be dreiging" van de horden toe risten die op hun zorgvuldige uitgestippelde route deze wijk nog niet aandoen. Zhi Wu, een naam die hij kreeg toen hij novice werd, heeft geen spijt van zijn keuze die hij met instemming met zijn ouders maakt en geeft niets om de materiële voorde len die de sinds 1979 uitge voerde economische hervor mingen beginnen op te leve ren. Zijn opleiding van vier jaar is grotendeels gewijd aan het boeddhisme. De rest om vat oude Chinese literatuur, de geschiedenis van Chinese en internationale filosofie, bui tenlandse talen zoals engels en japans, lichaamsbeoefening en lessen „politieke kennis" die op alle scholen in China verplicht zijn. iets iuto VVD maakt rare sprongen ENGEI engelo ikomen Ijl de h VJOK al krabbelt de VVD in de opiniepeilingen iets ove^erkte 1 eind, daarmee zijn nog niet de spanningen binnen deze partfram. D weggeëbd. Integendeel. Het ziet er zelfs naar uit, dat VVBelser n leider Nijpels zijn fractie in de Tweede Kamer niet meer-ir® de hand heeft. Deze conclusie dringt zich op nu liberale ki^^ke merleden een initiatief op het gebied van de anti-discrimina,Sporin| tiewetgeving hebben ontwikkeld. En dat terwijl de liberalkar aan voorman steeds te kennen heeft gegeven de discussies daaifeek da over in het kabinet te willen afwachten. F"? DÈ dadendrang van de liberale kamerleden heeft onmi kenbaar te maken met de naderende verkiezingen. Daarv; getuigden ook al hun bereidheid met D66 in zee te gaan oi een regeling voor de euthanasiewetgeving te treffen en hi afwijzende houding ten opzichte van de mediawet van mini^ ter Brinkman, althans ten opzichte van enkele essentiële oi derdelen daarvan. nijpels roept steeds, daarbij gesteund door zijn partijconB gres, dat de VVD het kabinetsbeleid tot inzet van de verkil" zingen maakt. De opstelling van zijn fractie inzake de hie| aan de orde zijnde immateriële onderwerpen is daarmee echpfrjpi ter flagrant in strijd. r •p. tkker de liberale fractie wil zich kennelijk koste wat het kost onjjeuWe derscheiden van die van het CDA. Ze presteert het daarty.0t0ty zelfs met een „mogelijk" initiatiefwetsvoorstel te komen, uifertrok gerekend tijdens het kerstreces, een periode die bij uitsteeg pro arm is aan parlementair nieuws. Ze laadt daarmee de schijjggft g op zich dat het haar meer gaat om een poging in de publici|rjkani teit te komen dan te komen met een goed uitgewerkt vooiLjjg g stel. Ie Fokl let allei fanje d lorgen pl i Mentaliteit ast TT ,nd H X1ET voorstel van de VVD is overigens niet meer, maar ooi>or ge niet minder, dan een poging een rangorde vast te stellen vaJen> de grondrechten die onze samenleving bij wet kent. Het vast stellen van een rangorde is uiterst discutabel. Het is namelij|j de vraag of zaken als geestelijke vrijheid en vrijheid derwijs niet in het gedrang komen als anti-discriminatie bo ven alles voorrang krijgt. Al jarenlang wordt er uit en te na gediscussieerd over eet anti-discriminatiewetgeving, terwijl artikel 1 van onz(E|^nH, grondwet toch heel duidelijk is. Daarin wordt namelijk hea^e de' nadrukkelijk discriminatie op grond van godsdienst, levens;ubbers overtuiging, politieke gezindheid, ras, geslacht of op welklereldt grond dan ook verboden. anen lederla Bij al die discussies wint de gedachte dat bestrijding vajeenscl discriminatie vooral een kwestie is van mentaliteitsverandeij dezt ring, steeds meer veld. Maar mentaliteit laat zich nu eenmaa niet bij wet regelen. Regering en parlement zouden er daar; om goed aan doen hun inspanningen op de eerste plaats ti richten op maatregelen die de gewenste veranderingen té weeg kunnen brengen, daarbij zelf uiteraard in het uitvoé rend beleid het voorbeeld gevend. Goed voorbeeld doet dan naar wij hopen goed volgen. Oliebollen (circa 40 stuks) De benodigdheden zijn: 1 pak oliebollenmix of 500 g bloem, 30 g gist, 4,5 dl melk, 1 theelepel suiker, I theelepel zout, 1 ei, 50 g krenten, 50 g rozijnen, 25 g sukade, 1 appel, frituurolie of -vet, poedersuiker. Gebruik oliebollenmix vol gens de gebruiksaanwijzing of maak (dat is voor grotere hoeveelheden voordeliger) een beslag van bloem en gist. Zeef de bloem in een ruime kom. Meng de gist met wei nig lauwe (lichaamstempera tuur) melk en de suiker. Schenk het mengsel in een kuiltje in de bloem, duw er wat bloem over en wacht tien minuten. Voeg vervol gens zout, ei en de rest van de lauwe melk toe en roer van de massa een glad en dik beslag. Maak dit beslag luch tig door het enige minuten te beslaan. Voeg de gewassen, uitgelekte en door bloem ge schudde krenten en rozijnen met stukjes sukade en appel toe. Zet de kom, met daarop een iets schuin liggend dek sel, in warm water. Laat het deeg een uur rijzen op een warme en tochtvrije plaats. Maak olie of vet warm tot er een lichte damp af komt (170 graden), steek er twee droge lepels in en schep daarmee een aantal lepels beslag in de pan. Zet de lepels na de eer ste ronde in een bakje met lauw water, sla ze voor de volgende keer scheppen zo droog mogelijk. Pas daarbij op dat er geen water in het hete vet spat. Houd een pas send deksel bij de hand om daarmee een mogelijke vlam in de pan gevaarloos te kun nen doven. Bak de oliebollen vijf minuten, draai ze in die tijd een keer om en laat ze na het bakken op een vergiet uitlekken. Presenteer de oliebollen vers met poeder suiker bestrooid. Morgen volgt een recept voor appelbeignets. De beno digdheden voor 20 stuks zijn: 100 g zelfrijzend bakmeel, 1 ei, 1 dl melk, 4 appels. Menu tip voor morgen: chili con came met rauwkost (sla of witlof) en brood. JEANNE Lichte tot matige vorst DE BILT (KNMI) Het wordt het komende etmaal be paald door een zwak hoge drukgebied, dat van Frankrij naar Noord-Duitsland trek Hierdoor is de wind bij ons komende 24 uur zuidelijk neemt geleidelijk iets Daarmee wordt uit Noord -Frankrijk, dat grotendeel met sneeuw is bedekt, koud lucht aangevoerd. Daarin het vannacht matig vrie kunnen boven ma* - sneeuw bedekte plaatsen waaA/I het 's nachts langdurig op-W I klaart zelfs tot tegen de min lf graden dalen. Ook morgen middag blijft het vriezen. Dl temperatuur blijft dan op dj meeste plaatsen bij 3 grade**- steken. Het blijft morgen overj dag droog met nu en dan zon^STj j jjstoel Na morgen worden oceaand^rden pressies voor ons weer van bOg^n. lang. In eerste instantie breii;esent gen ze nog geen echte dooi, bLmee] een toenemende zuidwesterijenst wind wordt ook op woensdaLht Q] nog kou uit Frankrijk aangew.w. voerd terwijl na woensdag d(n ve' sneeuwkansen groot zijn. [arvai jlledif

Leidse Courant | 1985 | | pagina 2