^Strijd in on'Afghanis tan S^aat nog aren door" Voorspellers zien weinig goeds in 86 Witte kerst in..Griekenland Het ieuwe deel is uit! prof.dr. L. de Jong Nu in de boekhandel "liegvelden waren voor nslagen gewaarschuwd Brie rJU Staatsuitgeverij Het Koninkrijk der Nederlanden in de Tweede Wereldoorlog deel I Ib-Nederlands-indië II 1184 pagina's —2 banden - f 69,50 Bij aanschaf van de gehele serie (23 banden) f 200,- voordeel 'TENLAND EMBER r CcidóeSommit (Vervolg van de voorpagina) E/WENEN Ómdat er op het vliegveld van Rome geen enkele heid bestond over de preciese omvang van het commando en over antal (onontplofte) bommen dat de terroristen mogelijkerwijs in rtrekhal hadden achtergelaten, werd de vertrekhal door leger en doorzocht. Het vliegveld werd gesloten voor alle luchtverkeer, p de toegangswegen het vliegveld ligt op 35 kilometer van werdenb vrijgehouden voor ambulances en militaire voertui- pe Europese luchthavens waren overigens door Interpol gewaar- /d, dat er tijdens de kerstdagen mogelijk een aanslag zou worden fgd. Volgens woordvoerder Hirs van de luchthavenpolitie op hol heeft Interpol de waarschuwing twee weken geleden uit laten zonder dat daarin een bepaalde luchthaven met name werd ge- d en bijzonderheden werden gegeven over de terreurbeweging p aanslag had beraamd. Nederlander tipt politie over bende van Nijvel AALST Een 39-jarige Gelderlander heeft de afgelopen weken meerdere ma len contact gezocht met recherche-com missaris Alfon van Rie in Aalst, die het onderzoek in de zaak van de Nijvel-bende leidt. Volgens de commissaris zou de Ne derlander bereid zijn tegen kwijtschelding van een eerder opgelegde vrijheidsstraf en de uitgeloofde premie van 500.000 gul den de namen van zeven leiders van de bloeddorstige bende te noemen. Afgelopen maandag kon Van Rie de Gel derlander een overeenkomst overhandi gen waarin de openstaande gevangenis straf wordt opgeheven. Van Rie: „Sinds dien wacht ik op een nieuw contact, maar tot op heden heeft deze tipgever niet meer van zich laten horen". Gisteren benaderde de Gelderlander, die ook bij het Centraal Recherche Instituut (CRI) in Den Haag bekend is, een aantal Belgische kranten met het nieuws over zijn geheime informatie. Sindsdien is de politie in Aalst wat sceptischer geworden. Van Rie: „Als hij inderdaad op de hoogte is, brengt de man met deze publciteit zijn eigen leven in gevaar". Bij de politie in Aalst komen volgens de commissaris nog dagelijks tientallen tips binnen, die al in sommige gevallen geleid hebben tot de oplossing van andere mis drijven. Van Rie weerspreekt dat de re cente arrestatie van een aantal kopstuk ken van de Strijdende Communistische Cellen (CCC) ook repercussies heeft gehad voor „de bende". In het onderzoek is tot dusverre geen enkel verband gebleken tussen beide terreurgroepen, aldus Van Rie. CASTRODOOFT ZUNHAVANA'S RIO DE JANEIRO Zijn grij zende baard siert nog altijd zijn gezicht en hij steekt zich nog immer in het olijfgroen, maar Havana's klemt de Cubaanse president Fidel Castro niet meer tussen de kaken. Hij is ge stopt met roken. In een vraag gesprek met de Braziliaanse te levisie verklaarde de nu 59-jari ge Castro dat hij al enkele maanden geen sigaar meer heeft opgestoken. „Het drong geruime tijd geleden tot mij door dat de laatste opoffering die ik voor de Cubaanse volks gezondheid moest brengen, op houden met roken was". VRIJDAG 27 DECEMBER 1985 PAGINA 5 NEW YORK De terugkeer van de komeet Halley en en kele verduisteringen van zon en maan beloven volgens Amerikaanse astrologen weinig goeds voor het komende jaar. Als de sterrenwichelaars moeten worden geloofd, krij gen de „groten der aarde" het zwaar te verduren. Bijna alle voorspellers zijn het erover eens dat de Britse premier Margaret Thatcher op haar hoede moet zijn of zelfs beter aan aftreden kan denken. De maansverduiste ring van 24 april kan de IJzeren Dame dwingen ontslag te nemen, zo meent astroloog Richard Nolle. Voor de ziener Smollin is het de zonsverduistering van oktober die That cher last zal bezorgen. Ook president Ronald Reagan zou zijn deel krijgen van het onheil, dat 1986 volgens de voorspellingen in petto heeft. Jeane Dixon voorziet ernstige gezondheidsproblemen voor IJancy Reagan. De president zelf zal grote moeite hebben de vrede te bewaren tussen de leden van zijn regering. Hij slaagt er niet in het ontslag van minister Shultz van bui tenlandse zaken tegen te houden, aldus Dixon. De betrekkingen tussen Washington en Moskou blijven volgens Richard Nolle gespannen, al zal het niet tot een direct conflict tussen de supermachten komen. De magiër Smollin vreest echter dat de aanwezigheid van Mars in het teken van de dierenriem van Michail Gorbatsjov de Sov jetleider ertoe kan brengen, zich in militaire avonturen te storten. Ook de Britse koninklijke familie duikt herhaalde lijk op in de glazen bol van de Amerikaanse voorspellers: Prins Charles en prinses Diana brengen de winter terugge trokken door, nadat zij zijn bedreigd met aanslagen. Hun liefde lijdt daar echter geenszins onder en de geboorte van een derde kind wordt aangekondigd. Het paar maakt voor het eind van het jaar een reis met het Amerikaanse ruim teveer. Voor het vorstelijk leven in Monaco daarentegen weinig voorspoed: Prinses Caroline gaat mogelijk scheiden, prins Rainier wordt ziek en prins Albert wordt achter volgd door een gevaarlijke crimineel. Helderzienden hebben niet alleen oog voor de „groten der aarde": Een greep uit de voorspellingen voor 1986 toont aan dat een Noorse visser het monster van Loch Ness vangt, een gevechtsvliegtuig tegen de Ei fel toren botst, dui zenden vleermuizen een grote Amerikaanse stad aanvallen en Amerikaanse ruimtevaarders contact leggen met bui tenaardse wezens. Bestand in Afrikaanse grensoorlog ABIDJAN De Westafrikaanse landen Burkina Faso en Mali zouden een een bestand hebben gesloten in de grensoorlog, die eergisteren tussen de twee landen uitbrak. Overigens werd van morgen door Burkina Faso een Malinese schending van het be stand gemeld. Het leger van Burkina Faso zou daarop besloten hebben de strijd voort te zetten. De inzet van het woestijnconfli- uct tussen de beide straatarme en hongerende landen is een grensgebied van 160 kilometer lang en 15 kilometer breed. De bewoners, Touareg- en Bellah-nomaden, gebruiken het gebied als weidegrond voor hun vee, maar in de bodem worden voorra den uranium, mangaan, titanium en gas vermoed. Het grensge schil dateert al van het tijdstip dat beide landen onafhankelijk werden van Frankrijk. Elf jaar geleden woedde ook een korte grensoorlog in hetzelfde gebied. Mali en Burkina Faso waren vorig jaar overeengekomen hun geschil voor te leggen aan het Internationaal Gerechtshof in Den Haag. Een uitspraak van het Hof wordt in juni 1986 verwacht. Gorbatsjov stuurt Grisjin de laan uit MOSKOU De eerste secre taris van de communistische partij voor de Sovjethoofdstad Moskou, Viktor Grisjin (71), is „ontheven van zijn functies". Dat heeft het persbureau TASS gemeld. Grisjin wordt vervangen door de 54-jarige Boris Jelstin, een vertrouwe ling van partijleider Gorbats jov. Grisjin is een van de oud ste leden van het Politburo, het hoogste partijorgaan, en werd begin dit jaar nog gezien als mogelijke opvolger van de overleden Sovjetleider Tsjer- nenko. TASS zei niets over Grisjins lidmaatschap van het Politburo, maar waarnemers gaan er van uit dat ook zijn vertrek uit dit orgaan niet lang meer op zich zal laten wachten. Het vertrek van Grisjin wordt door Kremlin- deskundigen gezien als een be vestiging van de sterke positie die Gorbatsjov de afgelopen maanden heeft opgebouwd. gegooid, de ontvolking gaat maar door, hele dorpen zijn uitgestorven, en de hongers nood is schrijnend". En toch, zo meldt Voorhoeve, neemt het verzet toe. De verschillen de Afghaanse stammen wer ken nu beter samen tegen de Russen. Pakistan verzet zich steeds meer, met miljarden hulp overigens van de Vere nigde Staten. Bovendien dui ken zo nu en dan berichten op over muiterij in Sovjet kampen en ook in het kamp van de Afghaanse regering, die met de Russen mee- De Sovjets hebben volgens Voorhoeve zo'n 15.000 tot 20.000 mensen verloren in de Afghaanse strijd. Hun grootste Crobleem is de afsluiting en ewaking van de Afghaanse grenzen. De Russen hebben pakweg 120.000 manschappen in het land en dat is totaal on voldoende om het te kunnen controleren. Maar veel belangrijker dan het verlies aan mensenlevens is voor de Russen de politieke schade die de invasie veroor zaakt heeft. De Sovjet-Unie staat er niet alleen, in het Westen, maar ook bij de Der de Wereldlanden sinds Af ghanistan gekleurd op. En niet rood, maar zwart. Voor hoeve: „Daar betalen de Sov jets hun prijs. Veel bevrij dingsbewegingen in Derde Wereldlanden zien dat de Russen grove imperialistische praktijken toepassen. De ideo logische invloed van de Sov jets in de Derde Wereld taant dan ook". In de Verenigde Naties is bovendien onlangs door 122 landen een resolutie aangenomen die de Sovjet-be zetting van Afghanistan ver oordeeld. „Uit Afghanistan komen de meest afgrijselijke mensenrechtenrapporten", zo voegt Voorhoeve er aan toe. Voorhoeves stelling dat de Sovjets geen haast hebben wekt dan ook bevreemding. Afghanistan is nou niet be paald het visitekaartje van het Kremlin. De VVD'er legt uit wat hij bedoelt: „Afghanis tan is voor de Russen natuur lijk een wonde, maar ik ge loof toch dat ze zich niet zo druk maken over het ge zichtsverlies in de wereld. Door hun ideologische we reldbeeld zien de Sovjets het zelf niet zo objectief. En bo vendien ontlenen de Russen hun sterke positie aan vrees. Hun macht berust op vrees". Doctrine Alle problemen die de Sovjet- Unie met de inval in Afgha nistan op haar hals heeft ge haald roepen steeds weer de vraag op, wat het Kremlin in 1979 bezield kan hebben. Voorhoeve wijst er nog eens op, dat de Sovjet-invasie ge heel past in de Brezjnev-doc- trine, die de bescherming van communistische revoluties in de wereld voorstaat. Dat de invasie goed is voor de olie- belangen van de Sovjets in de Perzische Golf. En dat Afgha nistan van niet onaanzienlijk strategisch belang is. De oor log heeft de Sovjet-Unie vol gens Voorhoeve bovendien wellicht meer geld opgele verd, dan hij gekost heeft. „VS willen feodalisme herstellen" MOSKOU Washington wil in Afghanistan het feodalisme herstellen en van het land een springplank voor militai re agressie maken. Dit heeft TASS gemeld bij de zesde verjaardig van de Russische inval in Afghanistan. Volgens TASS zijn er in Pakistan op bevel van de Verenigde Sta ten al meer dan 100 oplei dingscentra voor guerrilla strijders opgericht. Via ha vens en vliegvelden in Pakis tan ontvangen de guerrilla strijders de modernste wa pens, voegt het eraan toe. Het doel van de oorlog is „de volksmacht in Afghanistan te vernietigen, de oude feodale orde te herstellen, en een re gering aan de macht te bren gen die naar de pijpen van Washington danst". „De Sovjet-Unie haalt uit Af ghanistan aardgas, uranium, koper en edelstenen". Vaak wordt een vergelijking gemaakt tussen de strijd in Afghanistan en de (Ameri kaanse) oorlog in Vietnam. Voorhoeve ziet ook wel over eenkomsten, maar benadrukt vooral de verschillen. „De oorlog in Vietnam was geen invasie-oorlog, in tegenstel ling tot Afghanistan. En de oorlog in Vietnam beïnvloed de de Amerikaanse media. Door de eigen media moest de Amerikaanse regering de oor log staken. Maar de Russen krijgen de waarheid over Af ghanistan nauwelijks te zien of te horen. Dat is het ver schil". Scenario De balans van zes jaar oorlog in Afghanistan is zeer nega tief. Zowel voor het land zelf als voor de Sovjet-Unie. Het „meest hoopvolle* scenario voor een oplossing in Afgha nistan is volgens Voorhoeve „een internationaal akkoord; het land wordt geneutrali seerd, de Sovjets trekken zich terug en de bevolking krijgt een eigen onafhankelijke re gering van coalitiepartijen". Voorhoeve: „Als ik in het Kremlin zou zitten, zou ik ad viseren: Trek je zo snel moge lijk terug. Want dit is een si tuatie waarin we de grootste vijand van onszelf zijn gewor den. Maar ja, staten treden vaak niet in hun eigen belang °P" 1 19) „Bij mijn gouden kroon, bevond U zich k aan boord, mijnheer Pond?" zei Koning An- lyc verrast. „Dat was ons niet bekend. Hoe am dat dan?" „De zaak zit eigenlijk zó, ijesteit," legde 009 uit. „Doctor Polnyck en l handlangers hadden mij op de een of ande manier herkend. Ze wisten mij te pakken te jgen en sloten me op in een kist. Maar dank I de hulp van smidje Verholen kon ik ontsnap- K I n. En ja..., een beetje geluk moet er natuurlijk k bijkomen. Toen ik naar het vasteland ge- ommen was, kwam ik terecht in de buurt van kroondomein. Daar kwam ik toen in aanra- ig met de aldaar woonachtige Janos de woes- Houthakker, een prima kerel met de moed >QG n een ,eeuw en een harl van 9oud—"Dat ons bekend," merkte Koning Antonyc fijntjes op. „Aan de nobele Janos, alias de Graaf van Lmborg Strom, danken ook wij ons leven." En de goede Graaf wist eventjes niet hoe hij kijken moest, toen er zóveel prijzende woorden over zijn kale schedel werden uitgestort... -- „En dan zal ik nu maar weer eens verder gaan met het verhaal," zei smidje Verholen. „Sjeems hier ver telde aan de Graaf, dat ik te Boecograd rond liep in de vermomming van Pjotr Nogrottr. En wat deed die sluwe vos van een Graaf? Hij zocht in het telefoonboek op waar Pjotr No grottr precies woonde en ging hem ijskoud op zoeken. Hij had wel begrepen, dat ik als ik tóch voor Pjotr Nogrottr speelde -- ook wel in Pjotr's huis zou wonen. En nou is de rest ook duidelijk, denk ik. Dank zij de Graaf werd het contact tussen mij en Sjeems Pond hersteld..." DEN HAAG Grauw: nat en voor het jaargetijde te warm. Dat waren de trefwoorden voor het kerstweer in vrijwel ge heel Europa. De winter sportgebieden in de Alpen lagen er over het alge meen groen bij. Alleen het Italiaanse Alpenge bied hoefde zich geen zor gen te maken om de sneeuw. Net voor de Kerst was daar rijkelijk sneeuw gevallen. Ook veel Grie ken kenden een witte kerst. Noord- en Midden- -Griekenland gingen ver scholen onder een witte deken en zelfs de bergen rond Athene en op Kreta waren in het wit gehuld. Net als in sommige delen van Nederland veroorzaakte aan houdende regenval veel over last in Zuid- en West-Enge- land en kwamen veel straten blank te staan. Op enkele Brit se autowegen stond gisteren dertig centimeter water. In Zwitserland viel de eerste neerslag sinds vier weken vooral in de vorm van regen. De sneeuwgrens is in de Alpen weliswaar gedaald van 180C naar 1000 meter, maar de ver se sneeuwlaag bedraagt veelal niet meer dan vijf a vijftien centimeter. Het milde winter weer leidde in de wintersport- centra in Oostenrijk tot de op roep aan de media berichten over „een groene Kerst" te ontkennen. Als men maai hoog genoeg stijgt (boven de 2.000 meter), dan ligt er wel sneeuw, aldus de optimisten van de VVV's. De slechte sneeuwcondities hebben ge zorgd voor een groot aantal ongelukken. Overigens wordt voor de komende dagen een verdere daling van de tempe ratuur en meer sneeuw ver wacht. De Franse hoofdstad Parijs be hoorde op Kerstmis met elf graden en regenbuien tot een van de warmste Europese hoofdsteden. Ongewoon warm kerstweer werd gemeld uit Spanje en Portugal. Ook in de Bondsrepubliek heersten voor jaarsachtige temperaturen. In Moskou en Warschau was het droef en grauw en daalde de temperatuur tot enkele graden onder nul. Nieuwsgierig Olifant Abu kon zijn nieuws gierigheid niet bedwingen toen de wagen die hem naar een circus in Sydney transporteerde voor een stoplicht moest wachten. Abu stak zijn slurf door het open raam van een eveneens gestopte auto en tastte het interieur af. Gelukkig voor de verraste bestuurder kwam de olifant nergens met z'n poten aan. IORHOEVE (VVD) BIJ „ZESDE IRJAARDAG" SOVJET-INVAL >nten hebben gisteren in ft-Londen een apparte- it bestormd en het 4-jari- peisje Carlene, dat 29 uur «O. I was gegijzeld, gered uit J den van een man die eer- ge- haar moeder had ge- *rkortd De man< die op de foto vrouw met een mes be- Igt, werd overmeesterd en wond. rer- IflIDJE VERHOLEN EN DE KNAP-MUTATOR IN HAAG „De oor- in Afghanistan gaat irschijnlijk nog jaren >r, tot alles is platge- ïibardeerd is. Zelfs aan taaiheid en de weer- nd van de Afghanen mt een eind. De militai- iacht van de Sovjets is iterk". stelt prof.dr.ir. Joris 'prhoeve, Tweede-Kamerlid tr de VVD, precies zes jaar de Russische inval in Af- inistan. De recente berich- dat de Sovjets zich zouden len terugtrekken verwijst naar het rijk der fabelen. Ie bereidheid bij de Sovjets gering; de onderhandelin- i over Afghanistan hebben i steeds niets opgeleverd. sktyii Guyj is een duidelijke tegen- 'aak tussen de woorden en daden van de Russen. De taai re Sovjet-acties in Af- lanistan zijn de laatste tijd fs toegenomen". (et Kremlin weet dat het op n duur aan 't langste eind :kt en dat de wereld 't ac- pteert. Maar dat hoeft niet gebeuren als het Westen »er steun geeft, humanitaire un, daér ontbreekt het r !et belangrijkste is dat de ;hanen gevoed worden (de ;en vernielen de oogsten) dat oorlogsslachtoffers me- ich geholpen worden. Van vier oorlogsslachtoffers erlijden er drie door gebrek n hulp. Een Afghaanse ver- Isleider vertelde eens, dat t gebulder van de Sovjet nonnen hem niet deerde, j was veel bevreesder voor t gekrijs van de hongerende jghaanse kinderen". In Nederland probeert de Stichting Help de Afghanen geld bijeen te brengen voor voedselprojecten en medische hulp. Maar de belangstelling is niet overweldigend. Kan Voorhoeve een verklaring ge ven voor het gebrek aan wes terse hulp?' „In de eerste plaats is er geen grote belangstelling voor een land als Afghanistan. Dan is er het misverstand dat je, door kritisch te zijn ten op zichte van de Sovjets, de Kou de Oorlog(s-retoriek) bevor dert. Vergeet ook niet dat Af ghanistan is afgegrendeld voor de pers. Het is levensge vaarlijk om als journalist Af ghanistan binnen te gaan. De Russen zeggen zelf dat ze geen onderscheid maken tus sen contra-revolutionairen met een geweer en contra-re volutionairen met een pen". Vluchtelingen Voor het begin van de oorlog telde de Afghaanse bevolking zo'n zestien miljoen zielen. In middels zijn drie miljoen mensen naar Pakistan ge vlucht en twee miljoen naar Iran. In het land zelf zijn nog zo'n twee miljoen vluchtelin gen. Het aantal doden, voor namelijk burgers, bedraagt een miljoen. Voorhoeve: „De oorlog in Af ghanistan is de grootste die momenteel aan de gang is, met de meeste aantal slachtof fers en het grootste aantal vluchtelingen. Afghanistan is een puinhoop, alles is kapot-

Leidse Courant | 1985 | | pagina 5