'leidooi voor een warmtebron: ;enealogie is gewoon „in" „Niets kan de muziekcultuur tegenhouden" .EVEN MET JE VERLEDEN: DAT IS HET HELEMAAL, )OK VOLGENS GEMEENTEARCHIVARIS SCHELHAAS wibijdetijdsqescfienft ST fieidae (Bowumt PIANIST HERMAN UHLHORN TREEDT OP IN LEIDEN IDEN OMGEVING Oeid&zQowiant VRIJDAG 27 DECEMBER 1985 PAGINA 15 Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. U kunt mij telefonisch óf schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071 - 12 22 44 op toestel 10. bitten in je eigen of ander- lans kom-af. Een bezigheid 3e gaandeweg meer ingebur- *rd raakt; ook onder het Ne- ïrlands volkje. Zo'n veertig lar geleden maakten edelger- laanse instanties nogal wat ïopaganda voor het zoeken laar de bronnen van Dietse ïmilies. Toen heette iets der- fclijks „sibbekunde". Je kon nn uitzoeken hoe arisch en Liver je voorgeslacht in el- par zat. Liep dat ergens fout, En kon ie altijd nog doen of Tneus bloedde en ermee op- Jouden. Nee, die sibbe zat liet lekker. Ónze tegenwoor- i 40 jïjige nieuwsgierigheid is op- venbijechter, zonder bijbedoelin- |en. Als wij vandaag het ge nschap zoeken van ons ver- eden, doen we aan genealo- |ie, geslachtkunde. Een hulp wetenschap die verslavend fan werken. Wat geeft het (een diepe voldoening, als je Weet van Karei de Grote af te tammen. En het zijn er nog teel wat die dat kunnen zeg- jen. Onder anderen nr.T.N.Schelhaas, sinds mei fan dit jaar gemeentearchiva- m is van de vermaarde stad J "W" meiden, nadat zijn voorganger nr.W.Downer het pensioen- jerechtigde tijdvak had betre- ien en vervolgens vaker dan toit gesignaleerd werd op de iets, gebukt zittend en in forte broek het archivari- lat kan tot (blote) verrassin gen voeren. In mijn geval ging het onge- eer zo", vertelt mr. Schei- aas, wiens wieg in Broek op jangedijk stond en wiens lt vflernachtig accent tegen het ut. Jerfrissende Westfries aan- Wes#unt- Een °Prechte Drenthe- aar was zijn vader, moeder ^YVam van Goeree, met een DOlléverwipje naar Overflakkee. 3en Jaar o wee, op Goeree woon- doecen vanouds boeren en ande- ebrtje buitenlui die (wat verwa- grafelijk bloed in de J, deren hadden. In die streken le* Ead graaf Willem III, bijge eft laamd de Goede, van het 5 afjkuis Holland-Henegouwen ■ho&al huisgehouden, en zijn edele slippertjes breidden zich besli"! als een blauwe inktvlek. Ge< let werd een koor van bas- miste aarden. „Het jongt wel aan", g"; v ou mr.Schelhaas zeggen; „en-. Wes in. die natuurlijke zonen van se pograal Willem zitten ook in isseliip'jn kwartierstaat. De sjieke veer ifstamming die we overigens we rli allemaal wel hebben. En die Hollandse graven zijn terug te voeren tot Karei de Grote. Vandaar dus". Indiaans bloed Je komt in ons landje, althans op de zuidwestelijke eilanden, ook nog indiaans bloed tegen. Op Noord-Beveland kwamen oud-kolonialen terecht, die na de opheffing van de Holland se vestiging bij de monding van de Amazone een eeuw of drie geleden gesticht door die ondernemende adellijke rakker van een Maurits (Mau- ritshuis in Den Haag) van Nassau, de „Braziliaan" naar het vaderland waren ge remigreerd met hun volbloed indiaanse schonen. Gehuwd of niet gehuwd. Kijk morgen nog naar de trekken van hun kinds-kintis-kinderen en je kunt ze herkennen. Ook dat is iets dat Schelhaas boeit. En vanuit die optiek, die ge zichtshoek, kan men de gloei ende voorliefde van de ge meentearchivaris voor 's lands voorvaderen nader ver klaren. Al meer dan 35 jaar geleden werd de Nederlandse Genea logische Vereniging opgericht. Mr. Schelhaas: „Dat was beoe fening van de genealogie op een georganiseerde manier. Er was weinig belangstelling voor. Je ging door voor een zonderling en je was elitair. Wie ging er nou zitten gras duinen in een nauwelijks meer op te rakelen verleden? Dan moest je toch wel ge schift zijn. Een teken met weinig goodwill. Ook de afde ling Leiden leidde een kwij nend bestaan. Amateur-gene alogen werden door de men sen van het archief ook een beetje gezien als lastpakken. Gezeur allemaal; vooral bij de rijksarchieven, waar 90 pro cent van de bezoekers uit amateur-genealogen bestaat. Bij de gemeentearchieven is er een lagere drempel, daar zit men dichter bij de men- Na enig touwtrekken en ver kennen werd een maand gele den," op initiatief van de ver stokte heren Van Egmond (Zoeterwoude), Delforterie te Leiden en Schelhaas (voorzit ter van de nieuwe afdeling), besloten tot heroprichting van Mr.T.N.Schelhaas, gemeentearchivaris, bij specimina van zijn immigranten-expositie in de „Vliet- panden„Wie is van vreemde smetten vrij?" Leven met je verleden; dat is het. een afdeling van de Ned. Ge nealogische Vereniging die „Rijnland" is gaan heten. Schelhaas: „Het bestuur werd gemakkelijk gevormd, met uitstekende lieden. Zelfs met een professor. Nou, dat is wat, voor een genealogische vere niging. Man, man! Want de wetenschap ziet de genealogie als een wat onbeholpen, onbe langrijk facet van de familie geschiedenis. Jammer, want genealogie is een basishulp stuk dat helpt bij het bouwen van de historie. Het verleden: daar zijn altijd mensen bij be trokken. De historie is een menselijk verhaal, net zoals de genealogie". Mr.Schelhaas vindt het „heel verstandig" om mede vanuit het archief de nieuwe genea logische activeiten in goede banen te leiden. „We hebben inmiddels twee lezingen ge had, waarvoor verbazingwek kend veel belangstelling be stond: ruim zestig bezoekers. De eerste lezing (na de herop richtingsvergadering) betrof „Het Rapenburg en zijn bewo ners", de bewoningsgeschie- denis van de huizen aan die gracht; de tweede lezing hield verband met de tentoonstel ling die we op het ogenblik hebben in onze nieuwe „Vlietpanden" achter het ar chief. „Van elders gekomen" heet die expositie over de im migratie van buitenlanders in Leiden de eeuwen door. Vroeger zag je op zo'n lezing hooguit ee man of vijftien. Nu kunnen we zien dat er een behoefte op dit gebied bestaat, dat is duidelijk. Ook ik, als ju rist van huisuit, heb van ge nealogie een hobby gemaakt". De afdeling Rijnland van de Ned.Genealogische Vereni ging wil ook zaken gaan pu bliceren. Schelhaas: „We ge ven al een blad uit; eigenlijk een slimmigheidje om men sen, 't liefst leden, te lokken. Het blad is namelijk uitslui tend verkrijgbaar op de ver gadering, hoe interessant het ook in elkaar zit. En het werkt ook nog", tot groot ple zier van de heer Schelhaas. De Leidse gemeentearchivaris kan smakelijk vertellen over „kwartierstaten" die je kunt zien als de „burgerlijke stand" der genealogie. Het is de in ventaris van een familiepopu latie die zich sterk uitbreidt: „Het verdubbelt steeds en je zit zó met je duizenden op grote vellen papier. Het is bij de wilde spinnen en de konij nen af; daar zegt u me wat. Neem als voorbeeld Australië, daar was in de vorige eeuw nog geen konijn te bekennen, totdat op een schip twee ko nijnen noem ze maar Adam en Eva vanuit Enge land naar Australië werden uitgevoerd. Als je nu een ko nijnenkwartierstaat zou ma ken komen alle Australische konijnen op die Adam en Eva uit. Leuk is ook die befaamde Habsburgse onderlip, die zich in vorstelijke kringen almaar uitbreidde en zich versterkte. Men trouwde er uitsluitend binnen de familie, van neef tot nicht. Noem het inteelt, maar het was geen ramp Op zoek naar de wortels Langs z'n neus weg vertelt mr.Schelhaas, dat prins Bern- hard om er nou maar 'ns één te noemen „wel een keer of vijf van Willem de Zwijger afstamt. Juliana wel tientallen keren. Maurits, graaf van Nassau, waar veel Nederlanders van afstammen, zou het toch wel geappre cieerd hebben als hij geweten had dat nagenoeg al Zijn na komelingen in de adel bleven hangen. Dat is nou op; alle takken der Nassau's zijn weg. De familie is de vorige eeuw- uitgestorven. Dat napluizen is een boeiende aangelegenheid. Ieder mens wil wel z'n roots kennen, z'n wortels, z'n her komst. De meesten doen daar niets mee, maar we leven in een tijd waarin de maatschap pij je zo opslokt dat je je hier in wil terugtrekken. Mis schien is het een soort „vlucht" voor het dagelijks le ven, het zien los te komen daarvan. Dan ga je het verle den bestuderen, je zoekt ban den met wat eens was". De archivaris noemt zijn hob by „niet duur; het kost hoog uit reisgeld als je voor je on derzoek op stap moet. Het kost wel tijd, maar alia, daar is het je liefhebberij voor. Men is tegenwoordig ook meer geschoold dan vroeger en beschikt over meer vrije tijd. Mede daardoor is deze hobby (die vroeger in een slechte reuk stond: amateur- genealogen waren vreemde lieden met een boekje in een hoekje, duf en muf) nu veel populairder (geworden: onge veer 40.000 Nederlanders heb ben actieve belangstelling voor genealogie!" Mr.Schel haas (met zo'n naam móet je automatisch wel achter je voorgeslacht aan gaan; dan wil je weten wie allemaal je met die naam hebben opgeza deld) stelt het zo: „Je hebt succes met je onderzoek, je vindt steeds wat nieuws, en je nieuwsgierigheid wordt be vredigd. Historisch onderzoek duurt maar voort, tot in eeu wigheid amen. Locomotiefjes verzamelen houdt eens op, dacht u niet?" Vreemde smetten Toch wel een aardige gedach te, die gemeentearchivaris Schelhaas ontwikkelt: „Als je Leidenaar bent, kun je feite lijk nooit dat liedje zingen: „Wien Neerlands bloed door d'aderen vloeit, van vreemde smetten vrij..." Minstens 50 procent van alle rechtgeaarde Leidenaars stamt af van im migranten uit de 16e en 17e eeuw. Maar goed, onze vere niging gaat de genealogische belangen een beetje stroomlij nen. Uiteraard staan we dege nen die zich op het genealogi sche vlak willen begeven met raad en daad terzijde. Banden des bloeds hebben onze war me belangstelling, zeg ik maar. Als introducee is men van harte welkom bij onze (gratis toegankelijke) lezingen die steeds geannonceerd wor den in de dagbladen. En dan maar lid worden hè!" „Goede contactuele eigenschappen": van welke gesproten tak zou deze niet geheel „Hollandse" Schelhaas die hebben „over geërfd"? Een vriendelijke grijns laat dit alles in het mid den. „Het jongt wel aan", zegt hij nog eens, bij het afscheid. OORWAARDELUKE STRAF :n al OOR 19-JARIGE AANRANDER BndejlDEN/DEN HAAG Een 19-jarige Leidenaar is dinsdag "orduf,r de Haagse rechtbank veroordeeld tot 150 dagen cel, er pofarvan 92 voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. lat to) jongen heeft meermalen vrouwen „betast". M. is zwakbe- oop <fefd en kampt met seksuele impulsen die hij tot voor kort )urg Jt kon beheersen. Volgens de psychiater verloopt de be- pdeling van M. echter voorspoedig. M. heeft de 58 dagen nu. Voorwaardelijke gevangenisstraf al in voorarrest doorge- n. Dacht, ien ei helpi giHgUn krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zater- Jbestfgs tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw teg%nt wordt nog dezelfde avond nabezorgd. nog ii plezi Klaf <3uartz klokje in de vorm i oneen mini-huiscomputer eire grootte 5 cm.). or vi. i i begft is voor u als u een uur 5UWe abonnee aanbrengt. n nieuwe abonnee krijgt wel i krant de eerste ital if, jfee weken gratis. jloteer als nieuwe abonnee ingaande. (aam: «dres: |ostcode/plaats:_ elefoon:. itróle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per: J maand (per automatische betaling) kwartaal per acceptgiro Stuur als dank het computerklokje aan: [Postcode/plaats jluur de bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, f500 VD Den Haag (postzegel niet nodig). TTr Pianist Herman Uhlhorn is uitgenodigd deel te nemen aan het Festival in Praag, waar hij volgend jaar Mozart's Pianocon cert in C KV 467 zal vertolken. Ook uit Finland en IJsland heeft hij invitaties ge kregen voor het geven van meestercur- sussen, respectievelijk in Helsinki en Reykjavik. Door zijn veelzijdigheid kreeg hij grote bekendheid. Zo maakte hij drie grote toernees door Japan met de violist Takaya Urakawa. Als vaste bege leider van Ëlly Amcling bezocht hij met haar enige keren Amerika. In eigen land trad hij op met alle grote orkesten, waar onder achtmaal met het Concertgebouw orkest. In de komende tijd krijgt Uhl horn het druk met recitals, en met zijn optredens in kamermuziekensembles. Herman Uhlhorn is president van de Ne derlandse afdeling van de EPTA (Euro pean Piano-Teachers Association). Hij is hoofdleraar piano aan het Utrechts Con servatorium. Binnenkort zal hij in Lei den enige keren te horen zijn. Op 30 de cember in een trio met Roseline Piveteau en Herre Jan Stegenga, in de Kapelzaal van K&O. Op 8 januari geeft hij een nieuwjaarsrecital met een Mozartspro- gramma, eveneens in de Kapelzaal. Op 9 februari staat een koffieconcert voor K&O op zijn programma in de foyer van de Stadsgehoorzaal in Leiden. LEIDEN/ROTTERDAM Stationsrestauraties zijn in veel gevallen wel de meest praktische trefpun ten voor een vraagge sprek, maar lang niet al tijd de meest ideale, zoals 's middags om vijf uur in Rotterdam. Op dat tijdstip lijkt zo ongeveer half Eu ropa met elkaar te hebben afgesproken, en het kost dan ook heel wat moeite om een tafeltje te verove ren, waarachter Herman Uhlhorn, pianist van grote faam kan plaats nemen. Drukte en geroezemoes deren hem niet in het minst. Het spel van Uhlhorn was vroeger virtuoos en daarin is veel veranderd. Is deze groei zo ongemerkt over hem heen gegaan? „Moeilijk om dit over jezelf te zeggen. De weg naar de kunst- met-een-grote-K (want dat be doel je toch met je vraag?) is een eindeloze. Je begint eraan, maar niemand weet van tevo ren waartoe die zal leiden. Je streeft naar een kern, maar je weet nooit of je die al hebt be reikt, of dat je verder moet. In het algemeen kun je stellen dat dergelijke ontwikkelings stadia heel complex zijn en in gebed liggen in iemands per- soonljkheidsstructuur, in zijn creativiteit en zijn gedreven heid. Het heeft ook maar wel zijdelings te maken met vak bekwaamheid. Van groter be lang vind ik de contactuele in stelling naar anderen en naar hèt andere. Voor mezelf heb ik het de moeilijkste opgave gevonden om je te leren los maken van jezelf. Eigen emo ties kunnen heel remmend werken. Je moet de balans le ren vinden tussen gevoel en verstand. En dat is veel moei lijker dan je denkt". „Waarom ik vakbekwaamheid niet het belangrijkste uitgangs punt vind? Het is me opgeval len hoeveel tijd we besteden aan het studeren van driek lanken en toonladders in alle mogelijke variaties. Het zijn automatismen die kant en klaar worden ingepakt in het grote repertoire. Ik heb dit al tijd gevoeld als een vervlak king. We zijn er ons niet meer van bewust dat elke noot bete kenis heeft. Denk bijvoorbeeld eens aan het begin van Bee- thovens „Mondscheinsonate". De drieklanken daar hebben een emotionele geladenheid, die nogal eens vergeten wordt". Hij zegt het te betreuren „dat er zoveel contacten met het verleden verloren zijn ge gaan". „Ik bedoel de overleve ringen over uitvoeringsprak tijken die lange tijd hebben bestaan. Ritmiek en tempo wa ren niet vast te leggen en daar moeten we naar raden, ook al heeft onderzoek wel veel, maar niet alles opgeleverd". Hij wijst op het handschrift Bach. „Als je dat bekijkt, zie je dat de verbindingsstreep bo ven een groepje bij elkaar ho rende noten (dus die de noten waarde aangeeft) bij hem altijd gebogen is. Volgens mij heeft hij daarmee een aanwijzing bedoeld over de uitvoering, iets dat men toen algemeen wgI wist, maar waarvan de overlevering verloren is ge gaan. Onze muziekdrukkunst, waar deze verbindingslijnen recht zijn, heeft onbedoeld meegewerkt aan een vervlak king, aan een automatisme. Overigens geloof ik dat het tempo in de Barok vroeger ho ger lag dan wij nu denken". Behalve interpretator is Uhl horn ook pedagoog; hoofdle raar piano aan het Utrechts Conservatorium, en president van de Nederlandse afdeling van de EPTA (European Pia no-Teachers Association). Vol gens de pianist zijn al die be zigheden met elkaar te vereni gen: „Voorop gesteld dat ik graag les geef, maar het heeft wel twee kanten. De winst voor jezelf is dat je als peda goog je steeds bewust moet zijn van het 'waarom', wil je iets kunnen overdragen. Maar de andere kant heeft het gevaar dat je je 'sound' verliest. Ik kan het niet anders uitdruk ken: de karakteristiek van het eigen ik kan dit niet uitleg gen. Ik moet oppassen dat ik mezelf blijf". Uhlhorn zegt niet benauwd te zijn voor maatschappelijke ontwikkelingen als bezuinigin gen met als gevolg dat mu ziekscholen worden opgehe ven. En muziekscholen zijn toch de doorgeefluiken naar de conservatoria. „Ik geloof niet dat een maat schappelijke ontwikkeling de muziekcultuur kan tegenhou den. Zelfs als alle conservato ria verdwenen zouden zijn, dan blijven er nog altijd kuns tenaars en zal er ook altijd muziek gemaakt worden. Dat is niét tegen te houden". BEP RIJNDERS Herman Uhlhorn: „Je begint aan een lange weg. maar niemand weet waartoe die zal leiden". LEIDEN Ondertrouwd: J. H. van Tilburg en C. Siebert; J. Wildschut en M. J. van der Hout; A. van Delft en D. J. Brace; M. C. J. van der Donck en E. A. M. Cleerdin; P. J. Koomen en W. M. E. van Oudeniel. Geboren: Demet dv. A. Arikan en F. Mizrak; Peter zv. P. van Wijk en R. van Andel; Eva Leonora dv. J. Koster en L. N. Koornneef; Denise Elisabeth Jacoba dv. H. Rolloos en A. M. J. Spierenburg; Ronald zv. J. C. C. Vink en S. de Haas; Frederique dv. B. L. Schut en N. T. Bal; Lennart Mat|ijs zv. V. L. Gijsen en K. M. Kuijpers; Geer tje Johanna dv. G. Pronk en J. Kuijt; Annemieke dv. E. H. van der Plas en C. K. Minnee; Bryan zv. H. J. Nulkes en M. J. Heijkoop; Maaike Johanna dv. J. E. van Naerssen en M. E. J. Heijnders; Hilde Afra Margaretha dv. T. Kooistra en D. A. M. Twisk; Patri cia dv. G. van Zeist en C. J. H. Ie Mair; Maarten Jan Willem zv. W. C. Ouwehand en L. M. Hoek; Nadine ELize dv. A. J. de Lange en I. Rom- bouts; Caspar Adriaan zv. L. G. Kien- jet en J. M. L. van den Hout; Eefje Arianna dv. W. E. Zalm en H. M. P. Heus; Wouter zv. F. van der Reijd en E. M. van Hoekelen; Silvia Anna dv. Z. Gawronski en W. Kromolicka; Ab- del Jalil zv. M. El Fakih en H. Ben- said; Sophie Hèlène dv. L. de Goeij en H. A. W. A. Vonk; Gianpaolo zv. B. Camiletti en L. J. Schaefer; Anne dv. R. P. van der Plicht en M. J. Wattel; Miranda Cornelia dv. J. W. J. van Haaster en P. Guijt; Jacoba dv. G. Harteveld en M. K. van der Plas; Go ran zv. Z. Jovanovska. Overleden: G. van Egmond, geb. 13- 2-1917, man; A. Kuijper, geb. 15-2- 1913, vrl., echtgen. van B. J. W. Beunders; M. Sierat, geb. 6-12-1934, man; A. Mol, geb. 17-8-1896, vrl., geh. gew. met A. Ham; W. Haasnoot, geb. 21-9-1907, man; N. Messema- ker, geb. 16-12-1915, man; F. P. Smit, geb. 10-11-1903, man; T. Prins, geb. 26-4-1914, man; A. J. van Ees, geb. 26-1-1900, vrl.; W. C. Serlie. geb. 20-4-1905, vrl., geh. gew. met A. Gijzenij; J. J. J. B. van Beek, geb. geb. 24-1-1908, man; A. E. Meeuwe noord, geb. 14-4-1914, vrl., echtgen. van W. F. H. Karstens; Z. N. J. van Briemen, geb. 29-12-1911, man; W. A. E. Uiterdijk, geb. 28-5-1901, vrl., echtgen. van J. J. Bernard; J. Wol- ters, geb. 28-7-1928, man; E. Hansen, geb. 18-3-1914, vrl., echtgen. van J. Vogelenzang; W. Jansen, geb. 12-5- 1906, man; M. van Adrighem, geb. 19-1-1906, vrl., geh. gew. met G. Hendrikse; H. J. W. Aniba, geb. 23-1- 1916, man; T. Geerligs, geb. 8-5-1922. man; J. Hand graat. geb. 22-12-1912, man; J. Glasbergen, geb. 22-12-1921, man; J. M. E. Tuerllngs. geb 10-10-1926, vrl., geh. gew. met C. J. P. H. Snijhorst; A. Taoutaou. geb. 1920, man; M. de Heus, geb. 5-6-1923, man; C. J. Schrijver, geb. 21-10-1906, man; A. Blok. geb. 3-11-1908, man; H. Roozendaal, geb. 23-1-1892, man. n c. van Strien; P. L. Bom en H. r; R. Bhikhie en M. H. Oeveling; A. J. Ien Hogen; J. M. Ro- n Zandwijk. 3 Arribas en G. M. S.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 15