Sou/ia/nt IDertien partijen willen in Leidse gemeenteraad STAD OMGEVING Vleer stageplaatsen voor streekschool bij gemeente Sterrewacht op zoek naar komeet Halley 4JEIDSE PARTIJEN EENSGEZIND IN STRIJD TEGENCENTRUMPARTIJ VRIJDAG 27 DECEMBER 1985 PAGINA 13 [R31 op de «et'ghtö tegen taarnpaal eloninl )RSCHOTEN Ter hoogte van ude Zilverfabriek aan de Leidse- in Voorschoten is gisteren een Jitenlar onenauto tegen een lantaarnpaal den. De bestuurder raakte door rele plassen water op de weg de ooo.-. ht over het stuur kwijt en botste 662. n de paal. De bestuurder en een I coq ttende bleven door het dragen autogordels ernstig letsel be- otor kiird. Achterin zat de 35-jarige 500.-. j van de bestuurder. Hij sloeg zijn hoofd tegen de zijruit van '80. bluto en is met een zware hersen- idig 11 idding, hoofdletsel en een bloed- 36338- s opgenomen in het Academisch '73 cenhuis in Leiden. Schapen op rijbaan LEIDEN Op de rijbaan van de Eu- ropaweg is op eer ste Kerstdag op nieuw een aantal schapen aange troffen. De dag daarvoor was dat ook al gebeurd. Het is niet geheel duidelijk hoe de schapen hun wei land hebben kun nen ontvluchten. De politie heeft de beesten naar veili ger oorden terug gedreven. Duo breekt acht auto's open om één te stelen LEIDEN Twee Leidse jongens (16 en 15) zijn in de nacht van woensdag op donderdag door de politie aangehouden in een auto die zij even tevoren hadden gestolen. Het tweetal had daarvoor zeven auto's opengebroken en vernield die echter niet op gang gebracht konden worden. Eén van de twee is al vaker voor au todiefstal in aanraking met de politie geweest. Twee agenten troffen rond half zes 's ochtend op de Volmolengracht een auto aan, waarvan het slot was verwijderd en de bedrading was door verbonden, waardoor de binnenverlichting brandde. Terwijl de agenten de auto onderzochten, reed een daarvoor staande wagen hard weg. De achtervolging werd ingezet en de auto, die later bleek gestolen te zijn, werd op de Rijnsburgersingel klem gere den. Het tweetal gaf te kennen een avondje uit te zijn geweest en zin gehad te hebben om nog een stukje te rijden. Op zoek naar een geschikt vervoermiddel braken zij op verschillende plaatsen in de binnenstad auto's open. Daarbij werd ook een ra dio-cassetterecorder gestolen die later echter werd weggegooid. Vrouw aangerand LEIDEN Een 21-jarige vrouw uit Leiden is in de nacht van maandag op dinsdag omstreeks half drie in het Huigpark door een onbekende man aangerand. De vrouw wilde vanaf de Pelikaanstraat via het Huigpark richting Maresingel wan delen. In het Huigpark werd ze door een onbekende man aange sproken, die aankondigde haar sexueel te willen misbruiken. Hij greep de vrouw vast, maar zij ver weerde zich zo dat de man uiteinde lijk losliet. De vrouw hield flink wat schrammen, blauwe plekken en builen aan het gevecht over. Door de duisternis en de emotie heeft de vrouw geen goed signalement van de man kunnen geven. LEIDEN Dertien po litieke groeperingen hebben zich bij de ge- meente aangemeld voor 5.0001 deelname aan de ge- »r- 1® meenteraadsverkiezin gen van volgend jaar maart. De inschrijvings termijn sloot dinsdag. Begin februari dienen de partijen hun kandida ten bekend te maken en 25 handtekeningen te overleggen als bewijs, dat hun partij daadwer kelijk gesteund wordt. Alle partijen die momenteel deel uitmaken van de ge meenteraad hebben zich ook voor de verkiezingen inge schreven. Het zijn: PvdA, VVD, CDA, Links Leiden (samenwerkingsverband van PSP, PPR en CPN), D66 en SP. Daarnaast hebben zich enkele oudbekenden aange meld, die in '82 ook al aan de verkiezingen deelnamen maar niet genoeg stemmen IcVIS? behaalden om in de gemeen teraad te komen. Het zijn de combinatie SGP/GPV/RPF ook wel aangeduid als klein rechts en de Middenpartij. Deze laatste is in 1982 ge sticht door de Haarlemmer- straat-slager A. van der Zon en heeft vooral tot doel meer parkeergelegenheid in de binnenstad te realiseren. Op merkelijke nieuwkomer is de Leidse groepering 'Lei den weer gezellig'. Deze par tij is opgericht door Leide- naar B. Stöxen, eigenaar van café Scarabee aan de Pie terskerk koorstaag. Ook heeft de Centrumpartij zich aangemeld. Tenslotte hebben zich twee partijen ingeschreven waar van het nog onduidelijk is of zij ook werkelijk aan de ver- U .'UV kiezingen zullen deelnemen. Het betreft hier de partijen „Anti Woningnood Aktie", een partij- die betere volks huisvesting voorstaat, en de partij „God met ons" uit het Brabantse dorpje Terheijden. De VCN (het van de CPN afgescheiden Verbond van Communisten in Nederland) heeft zich niet ingeschreven hoewel dat wel was aange kondigd. Op het Stadshuisplein werd dinsdagmiddag door een groot aantal groeperingen actie gevoerd tegen deelna me door de Centrumpartij aan de gemeenteraadsver kiezingen. Aan de actie werd onder meer deelgeno men door het comité Leiden tegen Fascisme, de Jonge renbeweging, PvdA, PSP, CPN, PPR, LSb, het Vrou wenhuis, buurthuis Groe- noord, LWH, COC, JAC, In dustriebond FNV, Abva/Ka- bo, de Marokkaanse krant Al Mizan en de Onderwijs- winkel. Voorbijgangers werd ge vraagd de Centrumpartij geen zetel in de Leidse ge meenteraad te bezorgen. „Geef racisten geen stem", luidde de oproep. Ds. A. Dronkers riep op de Cen trumpartij geen kans te ge ven: „We kunnen met ze al len verhinderen dat de Cen trumpartij in de Leidse ge meenteraad komt". Een ver tegenwoordiger van de Jon gerenbeweging betoogde, dat de Centrumpartij uit is op terreur en openlijk geweld. Volgens J. Jacobs van het Comité Leiden tegen Fascis me hebben alle politieke partijen in Leiden laten we ten „geen enkele behoefte te hebben aan de aanwezigheid van de Centrumpartij in de Met spandoeken werd dins dagmiddag op het Stadhuis plein geprotesteerd tegen de Centrumpartij. gemeenteraad". Maar CDA en VVD willen eerst intern overleg, voordat ze deelne men aan manifestaties als deze. Daarom konden ze vanmiddag niet op het Stad huisplein aanwezig zijn", al dus Jacobs. De politieke partijen die mo menteel zitting hebben in de gemeenteraad hebben afge sproken volgende maand bij elkaar te komen om een strategie te bepalen tegen de Centrumpartij tijdens de verkiezingscampagne. ËIDEN Het aantal geplaatsen voor leerlin- |n van de streekschool de gemeente Leiden Jordt uitgebreid. Dat }eek dinsdagmiddag toen jethouder D. Tesselaar lolkshuisvesting) diplo- uitreikte aan twee jerlingen van de streek- fhool. leerlingen hebben ruim n jaar een stageplaats bij de recties woonruimteverdeling verkeer vervuld en daar nnis gemaakt met het reilen zeilen van de gemeente, me van der Klugt uit Dordwijkerhout en Ria Plas- eijer uit Oegstgeest ontvin- n het Ecabo-diploma voor ministratief medewerkster. Stichting Ecabo bevordert idelijk het economisch en ministratief beroepsonder- ijs. et doel van deze stages is de prlingen praktijkervaring op laten doen en hen zo te hel- !n bij het vinden van een >an. De gemeente was door ft arbeidsbureau verzocht ageplaatsen beschikbaar te ellen. van Stigt liet zich namens gemeente bijzonder positief t over de samenwerking tus- n de streekschool en de ge- eente Leiden: „Het is geble- en dat leerlingen die bij ons ;n stage hebben gevolgd, een rotere kans van slagen heb- ïn als zij solliciteren. Het an is dan ook het aantal aatsen uit te breiden van zes stages bewijzen overigens Kerstbomen verwijderd LEIDEN De gemeentereini ging heeft in samenwerking met de politie dinsdagmiddag een zestigtal kerstbomen uit de Jan van Galenstraat verwij derd. De partij was vermoede lijk overgebleven van een ver koping. De bomen zullen in de ovens van de vuilverbranding vernietigd worden. Geen Krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. LEIDEN De Leidse Sterrewacht probeert al enige tijd de komeet Hal ley in het vizier te krijgen. Vanwege het wolkendek dat de laatste weken vrij wel onafgebroken boven Nederland hangt, is men daar tot nu toe niet in ge slaagd. Er werden al spe ciale kijkdagen voor het publiek georganiseerd, maar ook toen bleef de komeet verborgen achter de wolken. Het is de be doeling dat er rond de jaarwisseling wederom kijkdagen worden georga niseerd, in de hoop dat het dan eindelijk mogelijk is de grote telescopen op een onbewolkte sterren hemel te richten. Om streeks die tijd zal de ko meet ook het best te zien zijn. Het is overigens ook mogelijk de komeet zelf op te zoeken. In principe is de staartster met het blote oog te zien, maar het is makkelijker om een verre kijker te gebruiken. Een ver rekijker die zeven keer ver groot is al heel geschikt. De komeet moet worden gezocht in zuidwestelijke richting, waar hij door de dierenriem trekt. Momenteel' tussen de sterrenbeelden Pisces (Vissen) en Aquarius (Waterman). In de loop van januari verlaat de komeet Halley Aquarius en reist verder onder Pegasus door. Wie deze sterrenbeelden wat moeilijk kan vinden kan zich wellicht eerst oriënteren op het opvallende sterrenbeeld Orion aan de zuidelijke hemel. Orion is onder meer herken baar aan drie sterren die vlak naast elkaar staan en bij wijze van spreken de riem van deze mythologische jager vormen. Naar de komeet Halley moet rechts van Orion worden ge- Uniek De komeet Halley komt eens in de 76 jaar voorbij. Dat is vrij uniek, aangezien de meeste kometen maar eens in de 100.000 jaar de aarde met een éénmalig bezoek vereren. De komeet van Halley werd 2300 jaar geleden al voor het eerst waargenomen. De Engelse as tronoom Edmund Halley be wees dat de komeet periodiek is. Daarmee werd indertijd ook de zwaartekrachttheorie van Newton bevestigd. De komeet Halley zal uitgebreid worden bestudeerd. De ruimtesonde Giotto van ESA (European Space Agency), die ontworpen is bij ESTEC in Noord wijk is momenteel op weg naar de ko meet en zal door zijn staart vliegen. De kern van een komeet is een soort vuile sneeuwbal, een klomp kosmisch grint die los jes bijeen wordt gehouden door bevroren water en gas sen. De kern heeft een om vang die tussen de één en tien kilometer ligt. Bij nadering van de aarde vergast het ijs en wordt de kern omgeven door een ijle gaswolk, die een door snede kan hebben van 100.000 kilometer. Het kosmisch gruis komt gedeeltelijk vrij en kan in de vorm van een meteoren zwerm in de dampkring van de aarde verbranden. De zoge naamde „zonnewind", een door de zon uitgestoten ijle gasstroom blaast de rondom de komeet vrijgekomen gassen en stofdeeltjes weg en daardoor onstaan er twee langgerekte staarten, één van stof en één van gas, die een lengte van tientallen miljoenen kilome ters kunnen krijgen. Oort-wolk De komeet Halley en andere kometen zijn afkomstig uit een gaswolk ver buiten ons zonne stelsel, een reservoir dat mil jarden kometen bevat. Deze zogenaamde Oort-wolk is ge noemd naar zijn ontdekker, een Leidse astronoom. Als de kometen daar in hun baan worden gestoord kunnen ze in de richting van onze zon wor den gestuurd en in de banen M Algol PERSEUS De komeet Halley tijdens zijn verschijning in 1910. De opna me is met een computer be werkt om helderheidsverschil- len en daardoor structuren be ter zichtbaar te maken. van de planeten terechtko men. Eens in de dertig miljoen jaar botst een komeet met de aarde. De gevolgen zijn dra matisch: miljarden tonnen tot stof verpulverde aardkorst worden dan hoog de stratos feer ingeworpen waar ze een verduisterende laag vormen die het klimaat op aarde dras tisch kan verstoren. Dat zou ook op kleinere schaal gebeu ren bij een totale atoomoorlog op aarde. Waarschijnlijk zijn de dinosauriërs miljoenen ja ren geleden aan hun eind ge komen als gevolg van een neervallende komeet. De ko meet Halley zal de aardbewo ners een dergelijk lot bespa ren. Hij trekt rustig op een af stand van minimaal 93 miljoen kilometer langs de aarde en verdwijnt in de ruimte, om in het jaar 2061 weer terug te ke ren. T .'J DRIE- •-sQr,L,n T. HOEK ^.Pleiaden /^WEELINC^N - RAM>i? A1deb<£n^T.IER De baan die de komeet Halley langs onze hemel beschrijft. Wethouder Tesselaar (rechts) reikt de twee diploma's uit aan de leerlingen van de streekschool. niet alleen hun waarde voor de leerlingen. Ook ambtena ren zouden er een graantje van mee kunnen pikken. Dat kan in elk geval geconclu deerd worden uit een opmer king van wethouder Tesselaar, die naar aanleiding van de scriptie over het functione ren van de directies woon ruimteverdeling en verkeer van beide leerlingen losliet „dat de ambtenaren nu ook eens kunnen leren hoe de ge meente in elkaar zit". U'Hnii.'— Groenteveiling LEIDEN Noteringen groente- en fruitveiling, vrijdag 27 december: an dijvie: 3,15-4,10; boerenkool: 1,17- 1,49; prei: 1,15-1,36; ijsbergsla: 1,60- 1,69; spruiten a: 1,91-2,11; b: 2,36- 2,46; c: 2,11; d: 1,40-1,55; uien: 17- 42; winterpeen: 15-30; witlof: 60-2,10; bloemkool 6 per bak: knolselderij: 64-1 22; bleekselderij: 1,30-1,32; sel- derW: 56-1,45. GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS,MUZIEK THEATER, RECREATIE,EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA Workshop Chris Joris, de leider van de Afrikaanse groep Bula San- goma doceert op 28 en 29 de cember Afrikaanse percussie- technieken. Hij wordt bege leid door Rifi Kythouka. De workshop is van tien tot één voor beginners en van half drie tot half zes voor gevor derden. Kosten 40 gulden per workshop. Ken Ndiaye, Rifi Kythouka en de percussie groep Aja houden 11 een 12 januari een workshop voor Afrikaanse dans en -ritme. Ken, uit Senegal afkomstig, geeft de danslessen. Rifi zal als percussionist de dans- workshop begeleiden. De workshop duurt van tien tot vijf uur. Kosten 80 gulden. Inlichtingen over waar één en ander zal plaats hebben, zijn verkrijgbaar bij Leoniek, tel. 01718-23223 en Gidia Ja cobs 071-122935. Nieu wjaarsbal Buurthuis Morschwijk aan de Topaaslaan 19 houdt vrijdag 3 januari een nieuwjaarsbal met medewerking van „De Rijnsons". De aanvang is om acht uur, de zaal gaat een half uur eerder open. De toe gangsprijs bedraagt 4. Kaar ten zijn verkrijgbaar in het buurthuis. Jongeren Van vrijdagavond 24 tot en met zondagmiddag 26 januari houdt de jongerengroep van het Humanistsich Verbond een weekeinde voor jongeren tot 26 jaar in het buitencen trum Korte Vliet". Centraal staat de vraag hoe je als jon gere vorm kunt geven aan je leven. De prijs van het week einde bedraagt 35. Aanmel ding is mogelijk via een briefkaart naar het Humanis tisch Verbond, postbus 114, 3500 AC Utrecht. Telefoni sche informatie is verkrijg baar onder het nummer 030- 318145. Hutspotten De carnavalsvereniging „De Hutspotten" houdt zaterdag 4 januari een nieuwjaarsbal in het Antonius Clubhuis. Bij die gelegenheid wordt be kend gemaakt wie de ont vangers van de jaarorde van de Leidse carnavalsvereni ging zijn. Het feest begint om acht uur. Leden betalen vijl gulden en niet-leden betalen 12,50 per persoon. Groenoord Buurthuis Groenoord heeft een groot aantal actviteiten voor de kerstvakantie op het programma staan. Voor de kinderen wordt een video ge draaid, er worden nieuw jaarskalenders gemaakt, er wordt gesport en verder staan bezoeken aan het Tiki- bad in Wassenaar gepland. Nadere informatie is ver krijgbaar bij büurthuis Groe noord aan de Pasteurstraat. Feestavond De Stichting Surinamers Lei den houdt morgenavond een Surinaamse Feestavond in het Antonius Clubgebouw aan de Lange Mare 43. Het feest begint om half elf, de toegangsprijs bedraagt tien gulden. Ruzies op Kerst-inn LEIDEN Tijdens de bij Au- gustinus gehouden Kerst-inn hebben zich enkele ruzies voorgedaan. Tweemaal werd iemand een bierglas in het ge laat gedrukt. Woensdag werd een 21-jarige Leidenaar het slachtoffer van de agressie van een bezoeker, donderdag over kwam dit een 17-jarige jongen. Beiden moesten naar het zie kenhuis worden gebracht. De daders zijn nog niet aangehou den. Vroeg in de ochtend op eerste Kerstdag moest de poli tie ingrijpen toen op de Bree- straat een vechtpartij tussen een aantal opgewonden jonge ren dreigde te ontstaan. Enke len van hen liepen rond met een ontbloot bovenlijf. Het bleef vooralsnog bij wat trek ken en duwen. Auto de bocht uit LEIDEN Een 20-jarige Lei denaar heeft zich vannacht met zijn auto rond een paal op de Schipholweg gevouwen toen hij zijn vervoermiddel in de befaamde bocht aldaar niet langer in de hand kon houden. De man bleek dronken te zijn en raakte op het kritieke mo ment in een slip. Het ongeluk gebeurde om twee uur, de man u^rrd er niet bij gewond.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 13