Stille Nacht: meer dan een hobby BTTïïTI TAFEL m Kh Nederlandse katholieken gaven tien miljoen meer voor Derde Wereld Goud, mirre en wierook te zien in Thessaloniki PAUS STEUNT DEMONSTRATIE TEGEN APARTHEID CcidAcSomart V kerk wereld Conflicten bij Amerikaanse gereformeerden in beeld gebracht Dl ACHTERGROND £eidóc6oirumt MAANDAG 23 DECEMBER 1985 PAGIN Evangelisch conferentiecentrum De Burght met sluiting bedreigd Het evangelische conferentiecentrum De Burght in de Zeeuwse plaats Haamstede wordt met sluiting bedreigd. Voor 31 december moet er 500.000 gulden op tafel komen. In een brief aan „vrienden van De Burght" schrijft het bestuur: „Wij hebben het hoofd boven water willen houden en dat heb ben we tot nu toe ook gehaald. Maar we houden het niet vol. Het schip dreigt te zinken". Voorzitter O. Ramaker van het bestuur van De Burght is afgetreden, maar blijft wel deel van het bestuur uitmaken. Bestuurslid J. Kits reageerde verontwaardigd. „Deze dingen liggen altijd heel gevoelig in de evangelische wereld". Volgens Kits is een deel van de benodigde 500.000 gulden al binnen. Volgelingen van Bhagwhan in staat van beschuldiging Een federale grand jury in de Amerikaanse stad Portland heeft afgelopen weekeinde 21 volgelin gen van Bhagwhan Shree Rajneesh in staat van beschuldiging gesteld voor het aftappen van tele foonlijnen en het afluisteren van gesprekken in de commune van de goeroe in Oregon. De zaak kwam aan het licht nadat de persoonlijke secreta resse van de later uit het land gezette sekteleider. Ma Anand Sheela. met andere topfunctionarissen de commune het verlaten. Wat is originaliteit?Het is zichzelf zijn, en nauwkeurig verslag uitbrengen van wat men ziet en is. Ralph Waldo Emerson De katholieke geloofsge meenschap in Nederland heeft in 1984 ongeveer 140 miljoen gulden bij eengebracht voor pasto rale en andere projecten in ontwikkelingslanden. Dat is tien miljoen meer dan in 1983. Dit blijkt uit cijfers van de Nederland se Missieraad in Den Bosch. De katholieke organisaties op het gebied van missie en ont wikkelingswerk die elk jaar een actie houden, zoals de Vastenactie, de MIVA. ME- MISA en de Pauselijke Mis siewerken, zamelden in 1984 ruim 81 miljoen gulden in te gen bijna 72 miljoen gulden een jaar eerder _T V ooral de Vastenactie, de Stichting Mensen in Nood/Caritas Neerlandica en de Pauselijke Missiewerken konden in 1984 meer aan projecten in de Derde Wereld besteden. Een daling van de opbrengst was te constateren bij de Week voor de Nederlandse Missio naris. Via plaatselijke acties werd naar schatting 59 miljoen gul den bijeengebracht. Een gro'ot deel van dit bedrag gaat via de bemiddeling van missionerende orden en con gregaties. die in de Neder landse Missieraad worden vertegenwoordigd door het Centraal Missionair Beraad Religieuzen (CMBR). Verder worden in veel parochies in zamelingsacties gehouden voor een missionaris die uit die parochie afkomstig is. De conflicten die zich in de 125-jarige geschiedenis van de Christian Reformed Church (CRC) in de Verenigde Staten en Canada hebben voorge daan. vormen het onderwerp van het proefschrift waarop drs. H. de Moor, gereformeerd predikant te Doornspijk, ko mende maand in Kampen hoopt te promoveren tot doc tor in de theologie. De Moor komt tot de conclusie dat de synode van de CRC vaak pragmatische oplossingen voor conflicten heeft gezocht. Daardoor namen de spannin gen eerder toe dan af. Voorts maakt hij duidelijk dat er in de CRC een schrijnend ge brek is aan een voor iedereen duidelijke, bijbels gefundeer de ambtstheologie. De promotie vindt op vrijdag 17 januari plaats aan de Jo hannes Calvijn Academie die is verbonden met de Theolo gische Hogeschool van de Ger reformeerde Kerken in Ne derland in Kampen. Vele le den van de Gereformeerde Kerken in Nederland die naar de Verenigde Staten of Canada emigreerden, sloten Zich in hun nieuwe vaderland aan bij de CRC. De Moor, die in 1958 met zijn ouders naar Canada emigreerde, behoort tot deze groep gereformeer den. De banden die de Gere formeerde Kerken met de CRC onderhouden, zijn de hechtste die deze kerk met een kerk in het buitenland zijn aangegaan. Er ontstonden enige spanningen in de relatie toen de gereformeerde synode de plaatselijke gemeenten op riep homofielen die met een partner samenwonen, toe te laten tot het avondmaal en de kerkelijke ambten. De synode van de CRC besloot daarop dat predikanten van de gere formeerde kerken alleen in een gemeente van de CRC mogen voorgaan als de kerke- raad daarmee instemt. Zowel de gereformeerde kerken als de CRC zijn aangesloten bij de Gereformeerde Oecumeni sche Synode. De Moor wijst erop dat er in de CRC vele spanningen be staan. Bij de viering van het 125-jarig jubileum in 1982 ble ken er alleen al op het gebied van het kerkelijk ambt der tien min of meer onopgeloste vraagstukken te liggen, waar onder ook enkele kwesties die vooral in de laatste tien jaar polarisatie hebben opgeroe pen. In een kerkje in de Noord- griekse stad Thessaloniki is gisteren een tentoonstelling geopend waar drie mandjes te zien zijn met daarin goud, mirre en wierook. Volgens de eigenaren van de mandjes, de monniken van het klooster Agion Pavlou op de heilige berg Athos, zijn de mandjes de originele geschenken van de drie wijzen aan het kindje Jezus. Duizenden .mensen stonden gisteren voor de deur van de kerk van Sint Cyrillus en Me thodius om een blik te kun nen slaan op de drie zilveren mandjes die voor het eerst in 500 jaar voor buitenstaanders te zien zijn. Volgens de geschiedschrijvers van de Grieks-Orthodoxe Kerk werden de mandjes in 1453 door de moeder van Sul tan Mehmet aan het klooster gegeven. In dat jaar had Meh met de stad Constantinopel veroverd. De schat zou in het jaar 1203 vanuit Jeruzalem naar de hoofdstad van het By zantijnse rijk zijn gebracht, in opdracht van keizer Arcadius. Zwaar bewaakt arriveerden de drie mandjes zondag in Thessaloniki, waar zij tot 3 ja nuari te zien zullen zijn. Va der Ioannis van de Cyrillüs- en-Methodiuskerk zei dat de tentoonstelling is georgani seerd ter gelegenheid van de 1100ste sterfdag van St. Me thodius en de 2300ste veijaar- dag van de stad Thessaloniki. Moderne theologen zeggen dat er geen bewijzen bestaan dat de drie mandjes echt de oorspronkelijke geschenken van de Wijzen uit het Oosten zijn. De twintig kloosters van de berg Athos beschikken over een enorme schat aan reli gieuze kunst, zoals ikonen en manuscripten die vaak meer dan duizend jaar oud zijn. Paus Johannes Paulus II heeft gisteren zijn steun be tuigd aan een demonstratie van linkse politieke partijen en groepen tegen de apartheid in Zuid-Afrika. De demon stranten hadden zich zaterdag verzameld rond de secretaris- -generaal van de Italiaanse Communistische Partij, Anto nio Natta, en de vroegere pre sident van Italië, de socialist Sandro Pertini. Na het Angelusgebed zondag groette de paus de deelnemers aan de demonstratie die zich op het St. Pietersplein hadden verzameld, zonder dat er een spandoek was te zien. Volgens de paus was de mars tegen ra cisme en apartheid een „be vestiging van de onver vreemdbare waarden en rech ten die de mens menselijker maken, hem helpen zich be wust te worden van zijn waardigheid als mens, gescha pen naar het evenbeeld van God, en hem sociaal, cultureel en spiritueel verheffen". Dat alles wordt ook door de Rooms-Katholieke Kerk er kend en goedgekeurd, zo voegde de paus eraan toe. Aan de demonstratie deed ook een vertegenwoordiger van de verboden Zuidafri- kaanse verzetsorganisatie ANC mee. Door middel van een satellietverbinding kon den de deelnemers aan de de monstratie luisteren naar een toespraak van nobelprijswin- naar bisschop Desmond Tutu. Oud-president Pertini deed een felle aanval op de blanke Zuidafrikanen. Hoe kunnen zij zich christen noemen, als zij nog niet hebben geleerd hun zwarte broeders lief te hebben, zo vroeg Pertini zich af. De secretaris-generaal van de Wereldraad van Kerken, Emilio Castro, heeft de chris tenen opgeroepen met Kerst mis te bidden voor de inwo ners van Zuid-Afrika. In zijn kerstboodschap schrijft Castro dat de „noodkreet" van de Zuidafrikanen en de „diepe betrokkenheid van hun ker ken bij de strijd voor de fun damentele voorwaarden van menselijke waardigheid" alle steun van de kerken nodig heeft. Juist rond de kerstda gen moeten christenen bereid zijn zich te vereenzelvigen met de lijdende mens, een vereenzelviging die een ver andering in het persoonlijke en openbare leven tot doel heeft, zo meent Castro. „Zo wordt kerstmis tot het ei genlijke feest van gelovige so lidariteit met de hele mens heid en met ieder individu". HEERENVENER VERZAMELT UITVOERINGEN VAN KERSTLIED "Het fascinerende, dat is eigenlijk dat hele eenvou dige, simpele liedje, dat ze overal op de wereld kennen. Geen gewichtig stuk. Maar gewoon dit ene liedje 'Stille Nacht'. In de Eerste Wereldoor log werd er op de slagvel den van Verdun tijdens de kerstdagen een vuur- pauze ingelast. Vanuit de loopgraven van beide partijen klonk toen, ge zongen door de weder zijdse vijanden, eveneens dat liedje. Typisch toch dat ze Stille Nacht zon gen." Het klinkt haast wat ingeto gen, voor iemand die zó veel en zó vaak bezig is met een melodie en enkele teksten, die we aanduiden als het Stille Nacht. Het lied is voor de heer J. Kuiper (56) uit Heer enveen een deel van zijn le ven. Dat valt meteen al op wanneer men zijn woning be treedt. Een brievenbus aan de gevel, die bij een postkantoor niet zou misstaan, verraadt de stroom reacties van mensen die weten van Kuipers' grote hobby en hem daarover van alles toesturen. Via, de trap loopt hij naar de bovenverdieping, een geurig sigaartje losjes in de mond. De kamer staat bomvol met re corders, projectoren, mappen, mengpanelen, draaitafels, banden, platen, dia's en cas settes. Kortom, alles wat in beeld, geluid of op schrift vastgelegd kan worden over dat Stille Nacht. Kasten, plan ken en dozen vol. Zijn belangstelling voor het Kerstlied werd gewekt tijdens een reis naar Noorwegen ze ven jaar geleden. „We logeer den bij kennissen. Ik zat wat in hun platenkast te neuzen daar zat een langspeelplaat bij met wat kerstliederen. Er stond onder andere een Noor se versie van het Stille Nacht op. Datzelfde jaar waren we in Denemarken en daar vond ik bij toeval ook een plaat met dezelfde Stille Nacht-melodie. Het gekke was dat er een an dere tekst bij was. Ik las een verhaal over Stille Nacht, waarin stond dat hét het eni ge lied is, dat over de hele wereld bekend is. "Dat groei de al snel uit tot een hobby. Ik kreeg van alles in handen: bladmuziek, de tekst in aller lei talen, platen en banden, cassettes met aparte uitvoe ringen, enzovoort. Ik ging naar radiozenders luisteren en pikte overal wat op. Mensen die wisten dat ik er mee bezig was gingen me dingen toestu ren, en zo groeide het uit." Bij het verzamelen van uit voeringen uit zoveel mogelijk landen en talen, kwam het de Heerenvener goed van pas dat zijn echtgenote en hij veel van reizen houden. "Ja, dat deden we voor deze hobby ook al. Het mooie is dat we beiden niet veeleisend zijn. We zijn samen dwars door IJsland getrokken in een heel klein tentje. Elke morgen een laag ijs op het doek en dat ter wijl we allebei de 55 al gepas seerd zijn. En tja, dan wordt je nieuwsgierigheid geprikkeld. Dan gebeurt het, dat je mid den in de winter in de Finse sneeuw ineens het Stille Nacht staat te zingen." Togo Hij geeft het niet met zoveel woorden toe maar ontkent het ook niet: de reisdoelen van het echtpaar Kuiper worden aangepast aan de liefhebberij. Hij heeft nu zo'n 165 verschil lende uitvoeringen van het Stille Nacht, maar telkens is er weer dat ene land, die spe ciale taal, waarvan het zo fijn zou zijn ook het lied daarin op De Kerstnacht in het hooggebergte band te hebben. "Je hebt na tuurlijk ook teleurstellingen. Erg sneu was het vorig jaar toen we in Togo (donker Afri ka) zaten. Ik had daar een groepje kinderen bij elkaar gekregen, die voor mij het Stille Nacht zouden zingen in hun taal. De melodie had ik ze even voorgezongen en ze herkenden het onmiddellijk. Toen ik de bandrecorder in schakelde bleken de batterij en leèg, door de warmte Dit jaar gaan we er weer heen, maar dan met aange paste batterijen!" Intussen heeft Kuiper het lied wel in vele vertalingen te pakken weten te krijgen. "Ik heb 'm in de talen van alle Scandinavische landen, IJs land, in het Duits, Engels, Frans, maar bij voorbeeld ook in het Marokkaans. Spaans en Portugees. Ik denk eigenlijk dat er zoveel uitvoeringen van het lied zijn als er talen zijn". De mooiste die hij in zijn ver zameling heeft is voor wat be treft de Heerenvener een be werking in het Spaans: 'No- che De Paz', uitgevoerd door de Polifonia Davidena. "Maar als je de rillingen over je lijf wilt hebben, dan moet je die van Mahalia Jackson horen!" Verguisd Dat er vele critici zijn, die het qua tekst en melodie maar zo-zo vinden, is Kuiper be kend. Hij trekt eens sigaartje: "Het wonderbaarlij ke is juist de geschiedenis van dit eenvoudige lied. Dat ver guisd is door tekstdichters en componisten, omdat het vol gens hen zo eenvoudig is, dat het op gelijke hoogte staat met een Sinterklaasgedichtje. Het geeft geen enkele artistieke waarde vinden ze. En toch Geen beroemde dichter heeft de woorden neergeschreven; geen beroemd componist heeft de muziek geschreven; geen gevierd zanger heeft het ooit gezongen waardoor het bekendheid kreeg. En toch zal ook dit jaar weer het Stille Nacht over de hele wereld ge zongen worden." De weerzin tegen het spelen of zingen van het lied gaat soms vrij ver. zo heeft de ver zamelaar gemerkt. Nadat hij vorig jaar over zijn hobby had gepraat op de radio, ontving hij een telefoontje van een do minee uit Utrecht. "Die klaagde dat hij het Stille Nacht nooit gezongen kreeg in z'n kerk omdat de organist botweg weigerde het te spe len. Hij vroeg me of ik mis schien de originele toonzet ting op papier had. Die had ik, en ze zingen het lied nu dit jaar voor het eerst Wat Kuiper zonder meer dwars zit is het ontbreken van een Friese uitvoering van het zo internationale kerst lied. "Er zijn vier Friese ver talingen van de tekst, die ik alle vier heb. De mooiste vind ik persoonlijk die van Fedde Schurer. Geregeld vraagt men mij ernaar maar een uitvoe ring door een koor is er niet in het Fries! Ik zou graag wil len weten waaróm niet. Als ik 'm wél kan laten horen uitge voerd door het Bostons Pro menade Orkest, dan denk ik dat het nog niet zo'n Taag' liedje is." De reacties die Kuiper krijgt zijn, zoals gezegd, talrijk. "Tja, dat gaat gelukkig altijd door. Vorig jaar stond er in Heremastate ineens een jon gen aan de balie, die naar mij vroeg. Hij had een Stille Nacht voor me, zei hij. De jongen reist veel over de we reld maar had tijdens een lan ding op Schiphol iets unieks meegemaakt. Hij vertelde dat het Stille Nacht in het toestel gespeeld werd tijdens het lan den. Normaal wil iedereen al tijd zo snel mogelijk het vlieg tuig uit maar dit keer bleven de passagiers twee volle mi nuten zitten. De meesten had den de tranen in de ogen." Zelf heeft Kuiper ook de kracht van zijn Stille Nacht ervaren. "Ik trek al een paar jaar door het land met een klankbeeld van dia's en Stille Nachtmuziek. Sinds 1983 zit ik daar vanaf veertien dagen voor Kerst mee vol, avond aan avond. Dit jaar gaat het weer net zo. Voor volgend jaar ben ik ook al volgeboekt en er zijn zelfs al twee data vastgelegd in 1987. Dat komt, denk ik, doordat het klank beeld zo veel indruk maakt op de mensen die het gezien en gehoord hebben. De dierbaarste ("iets ander dan de mooiste of die waar je rillingen van krijgt") is voor de Heerenvener een versie van het lied dat hij eens in .IJsland opnam. Hij dooft z'n sigaartje: "We kwamen in een klein museumpje. De man daar keeg door dat we Neder landers waren. Hij vertelde me dat hij een orgeltje had staan, afkomstig van een ver gaan Nederlands schip. Zo'n traporgeltje met van die touwtjes, waarmee je de regis ters moet opentrekken. Heel primitief. Hij speelde en zong op ons verzoek het Stille Nacht, zodat ik het op kon ne men. Dat was zeer bijzonder en ik geloof dat het m'n dier baarste uitvoering is." HERBERT VAN WEERDENBURG De vervuiler betaalt het n king. ONDER onze boeren wordt luidkeels ach en wee geroe -einigi over het pakket maatregelen, dat het ministeriële tweern schap Braks-Winsemius aan de Tweede Kamer heeft voor' steld om tot een geleidelijke oplossing te komen van het bleem van de mestoverschotten. Voor de bekostiging van oplossing zullen de boeren zelf moeten opdraaien en dat per bedrijf tot duizenden guldens per jaar oplopen. Vooral bedrijven met leghennen en slachtkuikens worden zwaar troffen. terpc •ten d klei kome isume onge van r ;enhu ihoud (ben ii IEDEREEN, ook de boer zelf, is het er wel over eens, dat mestlozing in ons land een groot gevaar is geworden voor zuiverheid van het grondwater en daarmee ook van drinkwater. De toevloed van mest is bovendien medeven zaker (voor dertig procent menen deskundigen) van zure gen. Toch valt de schrik en verontwaardiging in boerenkrj wel enigszins te begrijpen. DE op zichzelf prijzenswaardige voortvarendheid, waar kabinet om bekend staat, wordt in deze kwestie respluut tf gepast bij een groep zelfstandigen, die in het verleden di de overheid stevig is aangemoedigd juist zo intensief mi lijk te produceren. Voor de bijkomende gevolgen van die tensieve productie krijgt ze nu een onverwachte rekenj gepresenteerd. DaT verandert uiteraard niets aan het feit, dat de situa onhoudbaar is geworden en dat maatregelen onvermijdei zijn. Het steekt de boeren vooral dat de beide ministers daj bij zonder pardon het uitgangspunt willen toepassen, dat jWl vervuiler betaalt". De boeren hebben berekend dat de maj regelen wel eens een verlies van 42.000 arbeidsplaatsen gevolg kunnen hebben; een berekening die minister Bri overigens als onjuist van de hand wijst. Trouwens, terwijl|AMS slachtoffers menen dat zij veel te streng worden aangepajgaat betogen milieubeschermers dat er veel te mild wordt opjzing' treden. Daaruit blijkt opnieuw de tegenstelling tussen bode en milieubeschermer. ladop de Het is echter onmiskenbaar dat op korte termijn paal Irectt perk moet worden gesteld aan de milieuvervuiling als gev< het van het mestoverschot. Evenzeer is duidelijk dat daar vi ke i geld voor nodig is. De boeren waar het hierbij om gaat, a Ven in feite veelal kleine industriëlen. Net als voor de industjdere moet voor hen het uitgangspunt gelden, dat de vervuiler I Schi taalt. Hoe hard dat ook aankomt. Hij v DE BILT (KNMI) De dichtstbijzijnde van enkele oceaandepressies ligt morgen boven Groot-Brittannië. De frontale zone, die erbij hoort, trekt in de loop van de dag over ons land. Daardoor gaat het vanuit het westen regenen. Het blijft vrij zacht Vannacht ligt de minimumtemperatuur rond een graad of 4, morgen middag wordt het ongeveer 8 graden. De wind, die uit richtingen tussen zuid en zuidwest waait, wakkert behoorlijk aan. In het binnenland tot vrij krachtig, aan de kust en op het IJssel- meer tot hard of stormachtig. Ook woensdag houden we re genachtig en winderig weer. Weersvooruitzichten voor di verse Europese landen, geldig voor woensdag en donderdag: Zuid-Scandinavië: veel bewol king en af en toe regen of sneeuw. Middagtemperatuur omstreeks 3 graden. Groot-Brittannië en Ierland: half tot zwaar bewolkf en af en toe regen. Middagtempera tuur van 3 graden in noord- -Schotland tot 8 graden in zui- d-Engeland. Benelux: veel bewolking en af en toe regen. Middagtempera-, tuur woensdag rond 7. donder dag omstreeks 5 graden. Duitsland: veel bewolking en af en toe regen. Middagtempe ratuur woensdag tussen 5 en 9, donderdag tussen 1 en 6 gra den. Frankrijk: veel bewolking en af en toe regen. Middagtempe ratuur van 9 graden in het noordwesten tot 13 graden in het zuiden. Spanje en Portugal: langs de oostkust droog. Elders half tot zwaar bewolkt en vanuit het westen regen, vooral in Pongj/\ gal. Middagtemperatuur v)jaar 11 graden in het noorden iste 0 westen tot 17 graden in hjjit zuiden en oosten. Op (utre Spaanse hoogvlakte kouder, berg drik Italië en Joegoslavische ku van toenemend bewolkt, voorali ^ind het noorden kans op regen.! het zuiden droog en period keni met zon. Midd»gtempcrall «pVc van 10 graden in het noord ^er tot 17 graden in het zuidt nen maar in de Povlakte rond graden. In v nen Alpengebied: veel bewolki) het en af en toe regen of sneeu» wor Nulgraad-niveau woensdi rond 1400 m, donderdag rol 900 m. Middagtemperatuur l de dalen woensdag tussen 31 8, donderdag tussen 1 en 5 den. Stamppot boerenkool met worst appelkwark Als u met tweeën bent, dan heeft u het volgende nodig: Vz tot 1 kg grote aardappe len, 450 g diepvries boeren kool, zout, 200 g rookworst, 30 g margarine, (augurken, zilveruitjes, piccalilly of zoetzuur van pruimen of meloen); 225 g kwark, 1 Golden De licious, 1 dl karnemelk, basterdsuiker naar smaak, kaneel. Als u met de kerstdagen zelf voor het eten zorgt (mijn ideeën daarover stonden vo rige week woensdag in de krant), dan krijgt u het mcr- gen druk in de keuken. 1 menu voor morgen is zo kozen dat het klaarmaA (ijfho daarvan weinig tijd kost. l^an Leg de geschilde en n doorgesneden aardappelen de pan met daarop de bt )pei renkool, zout, de rookwo dge en circa drie centimeter wyier ter. Laat de massa koken nste de aardappelen gaar zijn, i fjSS( duurt circa een half u Haal de worst uit de pi r- schenk het kooknat in schaal en stamp aardappel £n€ en boerenkool fijn en doV£g elkaar. Voeg de margaritsrï en zo veel kooknat toe dat stamppot prettig eetbé wordt. Warm de stampt R nog even al roerende door leg er de in porties verdeel worst op. Geef er desgewei - augurken, zilveruitjes, pici r lilly of zelf ingemaakt zoi zuur van vruchten bij. Rasp de appel grof en mei er direct, dat is om te voc r komen dat hij bruin kleu r karnemelk en kwark doi Breng het mengsel op sma met basterdsuiker, doe het de schaal(tjes) en strooi er garnering en voor de smal kaneel over. JEAM I' tJj

Leidse Courant | 1985 | | pagina 2