Uleen reglementen uinnen Becker stoppen Feyenoord snel klaar —todae Sou/tout Cruijff staat geen spelers af aan Oranje Jk'' Êfi ereldrecord ilezovski 500 meter loegosl [eJ weg sprekki x-gedi ïttle Lor rikaans van Jac Sir Ala Schr< Boot der Ci bben ngelan i ongen praat MAANDAG 23 DECEMBER 1985 PAGINA 13 ,1A ATA De Rus Igor Zje- vski heeft zaterdag op de van Alma Ata het wereld- rd op de 500 meter verbeterd rebraeht op 36,49 seconden, oude record stond sedert 26 1983 op naam van Pavel ov met 36,57 seconden. Ook Fokisjev bleef onder het wereldrecord op de 500 me- De 22-jarige Olympische ipioen maakte een tijd van 2 seconden. Op de 1000 meter Zjelezovski met 1.12,85 its 0,27 seconden boven het lg' eldrecord. Van Hanegem mogelijk naar Waterschei DEN HAAG Wim van Hanegem heeft een aan bieding gekregen om als trainer aan de slag te gaan bij Thor Waterschei. Bij de Belgische eersteklasser uit Genk werd vorige week oefenmeester Martin Gijs op staande voet ontslagen. Van Hanegem was gister middag niet present bij de competitie-wedstrijd SC Heracles-Feyenoord, maar zat op de tribune in Brus sel bij het degradatieduel tussen RWDM en Water schei (0-0). Van Ettekoven valt weer op ROTTERDAM Scheidsrechter Van Et tekoven heeft weer van zich doen spreken. In de blessuretijd van Ex- celsior-FC Twente (2-2) floot hij voor wat een strafschop wegens hands van een Twente naar leek. Na een dis cussie met Dick Schoe naker, kreeg echter de FC een vrije trap mee wegens duwen. Volgens de spelers van Excelsior zou de leidsman hebben gezegd: „Ach, dit is toch mijn laatste wedstrijd". Auto met uitrusting gestolen van Joop Nederpelt RIJSWIJK In de nacht van zaterdag op zondag is in Scheveningen de auto met de ge hele sport-uitrusting van wereldkampioen ijs- surfen Joop Nederpelt gestolen. De Rijswijker vertelde gisteren: „Ik ben alles kwijt. Ik had voor de komende wedstrijden geheel nieuw materiaal ontworpen waarmee ik nog sneller kon gaan. Ik zou vandaag voor wedstrijden naar Noorwegen vertrekken. Die wedstrijden kan ik nu wel vergeten. Wat hebben die die ven aan mijn uitrusting? Ik hoop dat ze het er gens in de buurt hebben weg gegooid en dat mensen die nog vinden. Waarschijnlijk ging hen toch alleen om de BMW. Ik ben ook al mijn vergunningen, licenties en persinformatie voor het buitenland kwijt". Joop Nederpelt brengt de kerstdagen nu onverwacht thuis door. Oranje geplaatst voor EK '88 PARIJS Het Nederlands voetbalelftal kan op een voorkeursbehandeling rekenen bij de indeling voor het Europees voetbalkampioenschap van 1988, waarvan de eindronde in Wets-Duitsland wordt gespeeld. Neder land is, samen met Spanje en Portugal, als derde ge plaatst voor de loting, die op 14 februari in Frankfort zal plaatsvinden. Jacques Georges, voorzitter van de Europese Voetbal Unie (UEFA) heeft zaterdag in Parijs de zeven landen bekend gemaakt, die als eerste in de groepen zullen worden geplaatst. Nederland, als enige van die zeven landen niet aanwezig bij de verdere af wikkeling van het toernooi om het wereldkampioen schap van 1986, dankt zijn plaatsing aan de resultaten die behaald werden in de kwalificatieronden voor het Europese kampioenschap 1984 en van het laatste we reldkampioenschap. Nederland kwam op een puntento taal van 1,429, iets meer dan België (1,417) en Frankrijk (1,375), wat minder dan Engeland en Denemarken (1,500). VEDEN WINT „SLASCHAAL" DAVIS CUP MET MOEITE il ven ei llNCHEN Boris Bec- r mag dan dit jaar met entree voor een bijna ^(/olutionaire verande- nma hg in de tenniswereld nderpr^jben gezorgd, één ding pft hij niet kunnen wij- ren: het reglement van iuwspr# toernooi om de Davis Jp. En dat bepaalt al 85 jff qjT dat een wedstrijd )or dat meest prestigieu- Muztad evenement voor lan- ise, Nrfnploegen bestaat uit er enkelspelen en een !Uwsprc|bbelspel. En juist in dat ktste element school de rzaak dat niet Beckers peg, maar Zweden de huwelijke slaschaal" de wacht sleepte. Want irdat West-Duitsland )g maar over één speler i OvJn kwaliteit van de limbledonwinnaar be- Wkt, ging zaterdagmid dag het sleutelduel, de ^"kibbelpartij, verloren. En t gevoegd bij twee inge- jljl|lculeerde nederlagen jUmtn Michael Westphal ed de balans gister- maal- ond met 3-2 doorslaan iar de Scandinavische kerhouder. iar niet nadat er bloedstol- ide taferelen te zien waren jweest in de volgepakte ympia Halle, die Westphal golven enthousiasme naar n stunt tegen Stefan Edberg d willen zien drijven. De utse nummer 51 van de we- Idranglijst, die een paar landen geleden al opzien arde door in een partij van ;er dan vijf uren tegen Tsje- o-Slowakije bij te dragen n het bereiken van de eind tijd, bracht Edberg aan het |en "Tndje van de afgrond. Hij pn de eerste set tegen de beedse nummer vijf van de pP-lijst en leek daarmee een le basis te hebben gelegd de complete Duitse sensa- Maar Westphal kon de tbaar geïmponeerde :ed net geen voldoende tje geven. Edberg won in van de meest dramatische vis-Cuppartijen uit de ge- iedenis met 3-6, 7-5, 6-4 en Uit pure blijdschap over het prolongeren van het Davis-Cupsucces „jonast" het Zweedse tennisteam speler Stefan Edberg. Sportarts: Becker beste conditie MÜNCHEN De Westduitse sportarts dr. Ceul heeft Boris Bec ker uitgeroepen tot de beste ten nisser ter wereld. Althans op het conditionele vlak. Volgens Ceul is Becker sinds Borg de speler met de grootste fysieke mogelijkheden, dank zij zijn uit zonderlijk grote hart. Beckers hart is 30 procent groter dan dat van een niet-spor- tende leeftijdge noot en de capaci teit van de hart spier zou zelfs 50 procent groter zijn. Volgens Ceul, die ook begeleidings arts is van de Westduitse atle- tiekploeg, is Bec ker daardoor in staat een betere concentratie en coördinatie te be werkstellingen naast het feit, dat zijn vermoeid- heidsgrens aan zienlijk hoger ligt dan bij colle ga's. Het hart van de Duitse tennis- vedette zou 210 keer per minuut slaan bij een hoge belasting, maar in rust zou zijn polsslag slechts 38 bedra gen. Want na zijn spectaculaire zege van vrijdag tegen Edberg deed Becker het in zijn laatste bijdrage nog eens dunnetjes over tegen Mats Wilander (6-3, 2-6, 6-3, 6-3). En -wakkerde daarmee het al vorstelijk bran dende Becker-vuur nog eens stevig aan. Om, typerend voor zijn karakter, op matchpoint zijn uitzinnig geworden fans op de tribunes zelf tot kalmte te manen, met twee brede armgebaren. In de euforie om de terugge brachte spanning (2-2) in de fi nale werd niet eens stilgestaan bij de laatste bal van Wilan der. Die werd „in" gegeven door de lijnrechter, -maar de invasie op de baan was toen al in volle gang. En de Franse scheidsrechter Richard wilde het iets te vroeg, maar terecht losgebarsten feestje ook niet meer bederven, evenmin als Wilander, die zich schikte in het onvermijdelijke. Psychologen Met zijn zege verbaasde Boris Becker de internationale sportwereld opnieuw. De pas 18-jarige jongeman uit Lei- men, van wie zes maanden ge leden nog nauwelijks iemand had gehoord, etaleerde de af gelopen dagen in München een mate van volwassenheid die ook wel eens psychologen zou kunnen zijn. Toonde hij bijvoorbeeld al op Wimbledon een geestelijke on buigzaamheid waar menige oudere jaloers op zou kunnen zijn, in München leek het feit dat hij niet als individu, maar als lid van een team èn hoop van de ganse natie acteerde hem totaal onbewogen te la ten. Althans, de druk van het móéten presteren deed hem net als vrijdag niet van het succespad afdwalen. Wilander, die zich zaterdag in het gemakkelijk (6-4, 6-2, 6-1) gewonnén dubbelspel nog de onbetwiste leider had geweten, kon nog zo „meer dan secuur" spelen, de nummer drie van de wereld schoot op de kardi nale punten te kort tegen de ontketende Boris Becker. Die met uitzondering van de twee de set, toen hij zijn eigen con centratie verstoorde met enig gezeur over beslissingen van lijnrechters, zijn bijnaam Boem-Boem alle eer aandeed. Maar, en dat tekende de ge groeide rijpheid van de West duitser, het waren niet alleen maar ongenadig harde klap pen. Ook de voorbereiding op het scoren van de punten ge tuigde van een talent, dat Bec ker binnen afzienbare tijd moet doen uitgroeien tot 's we relds beste tennisser; wiens enige manco op dit moment misschien nog zijn gebrek aan constantheid in normale toer nooien is. Hetgeen, zoals be kend, onlangs in Melbourne tegen Michiel Schapers (een „Nederlandse niemand", aldus een Duitse krant gisteren) bleek. Maar daarover maakte Duits- lands jongste sportfenomeen, die zelf notabene een ein^e maakte aan het televisie-inter view direct na afloop van de partij, zich gisteren uiteraard totaal niet druk. „Deze over winningen op Edberg en Wi lander zijn de mooiste uit mijn carrière tot dusver", sprak Becker zonder een spoor van emotie in zijn stem. Zoals de Westduitser ook nau welijks meer een woord vuil maakte aan zijn heupblessure, die hem zoals hij zaterdag klaagde in zijn dubbelpartij enigszins parten had gespeeld. „Ik heb 's ochtends zes pillen geslikt. Daardoor had ik wèl een beetje last van mijn maag, maar dat liever dan pijn aan die heup". Mats Wilander, die ondanks zijn bijna spreekwoordelijke onverstoorbaarheid, gaande weg énige tekenen van onte vredenheid over de gang van zaken demonstreerde, gaf na afloop ruiterlijk zijn nederlaag toe. „Tegen een Boris Becker in deze vorm zou ik op elke baansoort hebben verloren. Ik speelde zelf ook bepaald niet slecht, maar vooral in de vier de set heb ik geen kans meer gehad. Kennelijk heeft Boris geen last meer gehad van zijn heup. FRANK WERKMAN ALMELO SC Heracles heeft het Feyenoord gis termiddag voor achtdui zend toeschouwers bijzon der gemakkelijk gemaakt. De eerste-divisiekampi- oen, die de laatste weken juist in een betere vorm leek te komen, geloofde vooraf nog in een stunt, maar al na drie minuten was de partij beslist. Twee keer kreeg Hoekstra alle vrijheid ongehinderd rich ting doelman Tukker op te rukken. Beide keren faalde hij niet. Bij de eer ste treffer ging Degenaar in de fout en amper een minuut later werd Sche pers eenvoudig op snel heid geklopt. Die snelle achterstand brak de weerstand bij Heracles, dat dit seizoen toch al van dieptepunt naar dieptepunt snelt. Een niet bijster sterk spelend Feye noord, slechts Tahamata kwam voor een voldoende in aanmerking, kon daardoor vervolgens zonder problemen uitlopen tot 0-4 door Eriksen en alweer Hoekstra. Via een strafschop bracht Ten Cate na een overtreding van Nielsen weliswaar nog even hoop in de Almelose gelederen, maar acht minuten later bedroeg de mar ge alweer vier treffers doordat Tahamata Sörensen een niet te missen kans bood. Direct na rust verzuimde een ongemotiveerd Feyenoord verder uit te lopen. Daardoor kon Heracles nog iets terug doen, maar verder dan een treffer van Metz kwamen de Almeloërs niet. Het weinig overtuigende spel van zijn teamgenoten wekte bij doel man Hiele enige irritaties op. Hij liep in de slotfase dan ook terecht tegen een gele kaart op van de goed leidende arbiter Mulder. Dezelfde Mulder on derbrak in de eerste helft de strijd twee minuten, omdat een voetbalschoen van de doelman van Feyenoord door midden was gebroken. Heracles-Feyenoord 2-5 (1-5) 2. Hoekstra 0-1, 3. Hoekstra 0-2, 19. Eriksen 0-3, 26. Hoekstra 0-4, 35. Ten Cate (strafschop) 1-4, 43. Sörensen 1-5, 83. Metz 2-5. Scheidsrechter: Mulder. Toeschouwers: 8.000. Gele kaart: Hiele (Feyenoord). Heracles: Tukker; Poell, Gritter, De genaar (Lalopua), Richardson, Sche pers, Dilling, Van Til, Ten Cate (Ter Mors), Metz, Reinerink. Feyenoord: Hiele; Wijnstekers, Mon- kou, Nielsen, Brard, Hoekstra, Mole naar. Sörensen. Ling (Barendse), Eriksen (Roos), Tahamata. Henk ten Cate van Heracles komt handen te kort om Feyenoor- der Stanley Brard van de bal te houden. VERMOEID AJAX GEEN INTERESSE IN GROTE ZEGE OP MW jrco van Basten brengt Ajax met een fraaie kopbal op 0-2 tegen MVV. MAASTRICHT Johan Cruijff stond zaterdaga vond weer in het middel punt van de belangstel ling. Die interesse had echter niets te maken met de zege van Ajax op MVV (4-1). Het conflict van de technisch directeur heeft weer eens betrekking op het Nederlands elftal, een instelling waarmee hij in zijn actieve loopbaan ook al enkele keren botste. Vorige week maandag nog be loofden de leveranciers van het Nederlands elftal al het mogelijke te doen om het na tionale elftal weer zo snel mo gelijk naar de top te loodsen en alle medewerking daarbij te verlenen. Nog geen vijf da gen later liet Johan Cruijff weten Vanenburg, Van Bas ten, Koeman ten Rijkaard geen toestemming te geven op 8 ja nuari met de nationale, ver jongde ploeg in en tegen Italië te spelen. „Vermoeidheid", heette de eerste officiële verklaring, maar Cruijff lichtte dat in Maastricht als volgt toe: „In derdaad is er sprake van enige vermoeidheid, maar boven- blessures. De winterstop is een ideale gelegenheid om hele maal fit te worden en dan past daarin zo'n interland niet". Cruijff, die zich niet gelukkig voelt met het nieuwe incident, merkte bovendien op: „Dit was gemakkelijk te vermijden geweest. Als men tevoren even contact met mij had op genomen, was dit allemaal niet gebeurd". Ware gezicht Alleen in de eerste tien minu ten in de ontmoeting met MVV heeft Ajax in het Geu- seltstadion zijn ware gezicht getoond en in die periode leek de ploeg meteen op weg naar een overwinning met dubbele cijfers. De flitsende start van de Amsterdammers resulteer de al na vijf minuten in een treffer van Ronald Koeman. Hij kogelde een voorzet van Vanenburg keihard in de bo venhoek: 0-1. Drie minuten la-, ter kopte Marco van Basten, opnieuw na een voorzet van Vanenburg, nummer twee kei hard in de kruising, buiten be reik van doelman Baetsen. Na zijn 28e competitiedoelpunt werd de jonge Amsterdamse spits volledig aan banden ge legd door MVV's Deense voor- stopper Busk. Heel Ajax ge loofde het trouwens wel na die snelle voorsprong en schroefde de inspanningen meteen een heel eind terug. MVV was dankbaar dat Ajax er niet op uit was de Maastrichtenaren voor eigen publiek (7800 men sen) een vernederende neder laag toe te brengen en sputter de zowaar nog tegen. Na 25 minuten kreeg daardoor Van Staveren een unieke kans de spanning in de wedstrijd terug te brengen, toen Maas door Spelbos onderuit gehaald werd en arbiter Geurds de bal op de stip legde. De Maastrichtse verdediger zag zijn schot ech ter gestopt door een snelle re actie van doelman Menzo. Nauwelijks één minuut later moest Ophof aan de noodrem trekken bij Van Mierlo, net buiten het strafschopgebied. De vrije trap van Van Mar wijk leek wel doel te treffen, maar de bal caramboleerde via de handen van Menzo, de lat en het hoofd van de doelman, op miraculeuze wijze tot hoek schop. Zo MVV nog enige hoop mocht koesteren voor de tweede helft, werd ook die nog voor rust de bodem ingeslagen. Een snelle inworp van Silooy, terwijl MVV dacht balbezit te krijgen, bracht Koeman drie minuten voor rust alleen voor Baetsen en dat betekende 0-3. Na rust mocht Smeets einde lijk in de spits opduiken bij MVV en de lange aanvaller bracht binnen zes minuten de tegentreffer voor zijn ploeg op het scorebord. Ajax schrok er niet eens van en liet MVV rus tig aan een offensiefje bouwen. Toen dat echter te lang ging duren, sloeg Ajax nog een keer genadeloos toe. Een terug speelbal van Smeets, in de 68e minuut, belandde voor de voe ten van Van 't Schip. Busk werd simpel uitgespeeld en ook doelman Baetsen was kansloos: 1-4. MVV-Ajax 1-4 (0-3). 5, Koeman 0-1, 8. Van Basten 0-2, 42. Koeman 0-3, 51. Smeets 1-3, 68. Van 't Schip 1-4. Scheidsrechter Geurds. Toeschou wers: 7800. Gele kaart: Koeman (Ajax). MVV: Baetsen; Linders, Van Mar wijk, Busk, Van Staveren; Adam, Schmeitz (Smeets), Delahaye, Maas; Van Mierlo, Van de Boogaard. Ajax: Menzo; Ophof, Spelbos, Koe man, Boeve; Vanenburg (Mühren), Rijl'aard, Silooy; Van 't Schip, /an Basten, De Wit (Bosman).

Leidse Courant | 1985 | | pagina 13