„Ha wil de staat klap in het gezicht geven" Kohl stuurde secretaresse naar Flick om geld te halen m Fransen zijn dolgelukkig met Euro-Disneylan positief negatief er voorstel :rnproeven eeif' Tf GUZELHOUDER IN RECHTSZAAL NANTES: Lancering uitgesteld Weduwnaarspensioen komt dichterbij !!.J] 'aginMTENLAND EcidoeSomont vrijdag 20 december 1985 pagina 5 de~pt ope arb ;HINGTON/MOS- !e?wo,e, Df Verenigde (buitem en hebben gisteren .ie in N( voldoening gerea- erbarmi d op een eerder op de idighedt gepubliceerde verkla- gale tex^ Van de Sovjet-Unie, dit land bereid zou leaver lementi Heuvel loekje n ministi ociale In dit cole van 3 situati de arbp belangri 'oorden „Als i langend inspectie van terrei- voor kernproeven buitenlandse des- digen toe te staan. hieraan verbonden voor- rde dat de VS zich dan zouden moeten aanslui- bij een permanent ver- op kernproeven is echter de Amerikanen in ver- de aarde gevallen. De vinden dat proeven dzakelijk zijn om een ge- waardige nucleaire af- ikkingsmacht in stand te nen houden en te moder- en. De VS hebben de ït-Unie eerder dit jaar al inodigd waarnemers te n naar Amerikaanse ïproeven. Daar is niet op 'deze ageerd. Als de VS het gaan sc n'et aannemen, zal rgen depovjet*Unie overigens de jeugdh n kernproeven hervat- ruk opl de prd lende sd lien won •p deze 1 ■itse tplieden op bres voor edkopere dding D, AC PTT NDEN Voor het Britse gerechtshof diende van een proces, aangespannen de Britse Nationale Vere- g van Handelaars in Ge- jlling \|ogd Fruit omdat deze het eens 's met de razzia s die Britse douane heeft gehou- PPaoH«rbij enkele van hun leden. leden werden ervan ver- met ht de EG-importvoorschrif- te hebben overschreden. ek naai ei proces 10 icveiu WQacht legen de EG om sulta- t t m°5r en andere rozijnen uit :l _Varpekenland te beschermen. -importprijs, die 1982 door Brussel is vastge- is volgens hen te hoog. Britten zijn 's werelds otste consumenten van ge ogde druiven. Hun jaarlijk- bed raagt nagenoeg .000 ton met een waarde dan 240 miljoen gul ekwart van de geïmpor- rde rozijnen en krenten rden door de Britten gecon- de kersttijd. Zij >ben dan enorme hoeveel- krenten, sultana- en an- rozijnen nodig voor hun pies" en „Christmas lings". Mince-pies zijn ine taartjes, die worden op- Id met gemalen rozijnen nten. Ook in de traditio- Christmas (plum-) pud- g gaan grote hoeveelheden n gedroogde prui- de EG zelf niet vol- tnde krenten en rozijnen iduceert, importeren Britse iplui grote hoeveelheden Turkije, Australië, Zuid- ■frika en zelfs Afghanistan. Britten klagen nu dat zij gevolge van de door Brus- bepaalde minimum-import- r gedroogde druiven, moeten betalen voor Jt-Griekse druiven. De 98oplieden hopen deze zaak te nnen winnen, wat in de rste plaats tot gevolg zou •lebben dat de Britse huisvrou- i volgend jaar minder hoe- betalen voor hun kerst- Isê/1! 198 L 19# idingen. 191 Politici Suriname komen alleen als Bouterse mee mag PARAMARIBO De drie „oude" politie ke leiders in Suriname, Arron, Lachmon en Soemitan, hebben de Nederlandse uit nodiging om te komen praten over de toe komstige betrekkingen tussen beide landen afgewezen. De drie waren naar Den Haag uitgenodigd om een toelichting te geven op het onlangs met legerleider Bouterse geslo ten akkoord over de politieke toekomst van Suriname. Ze hebben de invitatie afge slagen omdat Bouterse niet is uitgenodigd. In een advertentie in het Surinaamse dag blad „De Ware Tijd" stond gisteren dat de uitnodiging aan de drie poltici „een klap is in het gezicht van de vierde dialoogpartner (de militairen, red.) en dat kunnen wij niet accepteren". Ontsnapping per helicopter Een ontsnapping zoals die in een filmscript had kunnen voorko men: je laat een paar vriendjes een helicop ter kapen, landt daar mee op de binnen plaats van de gevange nis. je pikt drie gedeti neerden op en vliegt daarmee naar de vrij heid. Voor de sheriff van Greenville in Cali- fornië was het geen film: van de werkelijke ontsnapping, die giste ren plaatsvond is tot nu toe alleen de helicopter terug gevonden. Verzet tegen dienst groeit in Zuid-Afrika AMERSFOORT Sinds het Zuidafrikaanse leger wordt in gezet in de zwarte woonwijken is het verzet onder jonge blanken tegen de dienstplicht sterk gegroeid. „Voor veel jon ge mannen is de dienstplicht een verschrikkelijk dilemma. Ze raken direct betrokken bij bruut geweld tegen zwarte burgers, niet alleen bij relbestrijding, maar ook bij geweldda dig optreden tegen vreedzame mensen", aldus Laurie Nat han, een Zuidafrikaanse student die in Kaapstad de campag ne tegen de dienstplicht (End Conscription Campaign) orga niseert. In januari 1985 negeerden maar liefst 7.500 man op een totale lichting van 15.000 a 20.000 hun oproep. Over de tweede lich ting van 1985, die in juli moest opkomen, heeft de regering geen cijfers bekendgemaakt. Onder de weigeraars zijn ook mannen met zowel de Zuidafrikaanse als Nederlandse natio naliteit. De sancties op dienstweigering en desertie zijn zwaar. Veel jongens in de dienstplichtige leeftijd verlaten Zuid-Afrika dan ook of veranderen van adres, zodat ze kun nen zeggen dat de oproep hen niet bereikt heeft. KENNEDY IN '88 NIET BESCHIKBAAR VOOR WITTE HUIS BOSTON Senator Edward Kennedy doet niet mee aan de verkiezingen voor het presi dentschap van de Verenigde Staten in 1988. Hij heeft dit in een betaalde televisiebood schap meegedeeld. De 53-jarige Kennedy ver klaarde dat hij niet naar het presidentschap streeft, maar dat hij lid van de Senaat wil blijven. Al sinds 1962 vertegenwoordigt hij de staat Massachusetts. De beslissing komt als een vrrassing. Er werd op gerekend dat Ken nedy kandidaat zou zijn. Met het uitstappen van Kennedy lijkt de race om het Witte Huis in 1988 een open zaak te worden, omdat pre sident Reagan, die aan zijn tweeede termijn bezig is, krachtens de grondwet niet herko zen kan worden. De voornaamste kandidaten zijn op dit moment vice-president Bush (Re publikein) en de de Democraten Gary Hart en Mario Cuomo. (Vervolg van voorpagina) NANTES Abdel Karim Khalki, een van de drie gijzelhouders, heeft ver klaard dat hij de Franse staat met deze actie „een klap in het gezicht wil ge ven". Khalki heeft al eer der geweld gepleegd voor radicale moslimbewegin gen. ling op film vastlegde, klaarde dat de drie m; over een aantal granaten be schikken en over geweren van zwaar kaliber. Volgens een andere getuige zijn er drie schoten afgevuurd, kennelijk als waarschuwing. Vermoedelijk is niemand ge troffen. Na de gijzelingsactie is de ge pensioneerde politiechef Broussard, die gespecialiseerd is in dit soort zaken, uit Parijs overgekomen om met de gij zelhouders te praten. De leider van de gijzelingsac tie, de 34-jarige Georges Cour- tois, had voedsel en recht streekse onderhandelingen met de autoriteiten geëist. Verder eiste hij dat de actie door een televisieploeg moest worden vastgelegd, wat ook gebeurd is. Een regionale tele visiemaatschappij maakte op namen, die overal in de we reld werden uitgezonden. Nieuwe opnamen werden ech- last i het van binnenlandse zaken niet uitgezonden. Parijs meent dat de bezetters de media voor hun zaak willen gebruiken. De cameraman die de opnamen gemaakt heeft, zei dat de be zetters verklaard hebben: „Wij zijn vastbesloten. We willen het busje". De Franse autoriteiten hebben tal van maatregelen genomen om de affaire tot een goed ein de te brengen. Er is een crisis centrum ingericht, een groot aantal agenten heeft het ge bouw omsingeld en een spe ciaal commandoteam van de politie is naar Nantes ontbo den. FIAT VOOR PRODUKTIE CHEMISCHE WAPENS VS WASHINGTON Het Amerikaanse congres heeft gisteren de defensiebegroting voor 1986 goedgekeurd, waarin een verbod is opgenomen voor het testen van anti-satellietwapens. Er kwam wel toestemming voor de produktie van chemische wapens. De militaire uitgaven voor het komend jaar bedragen 297 miljard dollar (840 miljard gulden). De defensiebegroting maakt deel uit van een totale begroting van 370 miljard dollar (1.050 miljard gulden), die door de Senaat werd aangenomen. Eerder op de dag had het Huis van Afgevaardigden dag zijn goedkeuring uitgesproken. Journalisten op Cape Canaveral pakken hun spullen in als blijkt dat de lancering van het Ameri kaanse ruimteveer Columbia vijftien seconden voor het ontbranden van de motoren is afgebroken. Later werd bekend dat de vlucht tot 4 januari is uitgesteld. Eerder was de vlucht 54 minuten uitge steld in verband met de slechte weersomstandigheden. De laatste vlucht van het ruimteveer Co lumbia was in november 1983 en het veer had net een 18 maanden durende revisie ondergaan. JMIDJE VERHOLEN EN DE KNAP-MUTATOR 9. BS) Polnyck barstte uit in een aan- enlijke huilpartij, die het midden hield tussen klaaglijk geween en een wenend geklaag, zal het nóóit meer doen, Majesteit!" jam- erde hij. -- „Die kans zult ge ook niet krijgen, hurk!" sprak de Koning streng. „In uw koffer- hebt ge twee miljoen dnycs, die ge stal uit de latkist. Mijnheer Bravhencky zal nu zo goed dit geld weer in de schatkist te doen. Dan w. =.„w ben we tenminste een klein aanvangskapi- 70-^4703^fjea's we morgen beginnen te regeren." Ten verhief de vorst zich van zijn troon en rak: „Wij zullen U voor het gerecht dagen, •Inyck. En dan zult ge een eerlijke en redelijke krijgen voor alle misdaden, die ge pleegde v de wetten en de bevolking van dit land. wildet ge niet graag de Koninklijke Stan- ird hijsen? Welaan dan, vriend! Dat moogt doen! GIJ zult degene zijn, die onze stan daard weer fier laat wapperen van de koepel, zodat ons volk zal weten dat zijn Koning is te ruggekeerd!" „Heb meelij, Majesteit, heb meelij!!" jammerde doctor Polnyck, maar zijn geweeklaag haalde niets uit. Hij moest de Ko ninklijke Standaard naar boven hijsen en zo duurde het niet lang of een blij gerucht raasde door de opgewonden stad. Niemand wist hele maal precies wat er aan de hand was, doch wel kwamen er plotseling uit allerlei hoeken en ga ten feestmutsen en papieren toeters tevoor schijn. Twee vrolijke feestgangers bijvoorbeeld stoven jubelend het kleine havenkroegje binnen, waar het nieuws nog niet was doorgedrongen, en waar dus nog steeds een sombere stilte hing. Een bejaarde zeekapitein, die dagelijks aan de toog zijn bittere gal stond uit te spuwen, keek de feestgangers verwijtend aan.... Aids-virus wellicht in lab gemaakt LONDEN Men dient de mogelijkheid niet uit te sluiten dat het virus van de dodelijke ziekte aids gemaakt is in labo ratoria die onderzoek doen op het gebied van de biologische oorlogvoering. Het zou daaruit per ongeluk of opzettelijk zijn vrijgelaten. Dr. John Seale, een omstreden Brits expert op het gebied van aids, verklaar de gisteren dat er zwakke plekken zitten in de theorieën dat aids ontstaan is door spon tane mutaties van een mense lijk virus of door een in Afrika levende apensoort op de mens is overgedragen. Seale zei dat instituten die onderzoek doen op het gebied van biologische oorlogsvoering sinds 1949 het dodelijke visna-virus bij scha pen kennen. Dit virus bezit een structuur die opmerkelijk op die van het aids-virus lijkt en het veroorzaakt een soort gelijke ziekte. Bulgaarse musici verdwijnen op Spaanse concertreis ZARAGOZA Twee Bul gaarse musici zijn twee dagen geleden verdwenen toen hun gezelschap op een Spaanse tournée optrad in Zaragoza. De plaatselijke politie deelde gisteren mee dat de mezzoso praan Ginka Radilova en een niet genoemde cellist, een briefje voor hun collega's ach terlieten waarin zij meedeel den dat zij niet zouden terug keren. Radilova en de cellist maakten deel uit van een klein operagezelschap van 16 jonge zangers en 24 musici die voor het eerst Spanje bezoch ten. De directeur van het ge zelschap, Nicolai Nikolov, zei tegen journalisten dat de afwe zigheid van de twee de rest van het programma niet zou beïnvloeden. GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS,MUZIEK THEATER. RECREATIE.EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA Weg weg Het zag er allemaal zo goed uit. In de buurt van Pinkafeld (Burgenland) was onlangs een nieuwe deel geopend van de snelweg van de Oostenrijkse hoofd stad Wenen naar Graz. Maar gisteren zakte de weg over een lengte van ruim 150 meter plots klaps vijftien meter naar beneden. Om dat zich op dat mo ment geen verkeer op de weg bevond, zijn ongelukken uit gebleven. Geologi sche problemen, luidde het commen taar van deskundi gen. De schade be draagt ruim een mil joen gulden. PARIJS Na jaren van lang en moeizaam onder handelen is de knoop doorgehakt: de Ameri kaanse onderneming Walt Disney Productions bouwt zijn eerste „Euro-Disney land" in Marne-la-Vallee, dertig kilometer ten oos ten van Parijs. De komst van Donald Duck en zijn kornuiten werd gisteren in vrijwel alle Franse kranten van harte toege juicht. Het linkse „Liberation" ver sierde zijn logo voor de gele genheid met twee zwarte bol len, waarin de kenners de oren van Mickey Mouse kon den ontdekken. De presenta trice van het middagjournaal op het eerste Franse tv-net droeg ook al van die muize-o- De Fransen zijn hun voor naamste concurrenten, de Spanjaarden, die Disneyland in de streek rond Alicante wil den, te snel af geweest. „Mic key Mouse eet liever brie dan paella", was het commentaar in een Parijse ochtendkrant. Hoewel het defjnitieve con tract nog niet ïs getekend, moet het wel heel raar lopen wil „dit leukste contract van de eeuw" niet doorgaan. De Fransen zijn er van overtuigd in 1991 de wonderwereld van Disney vlak bij huis te kunnen bezoeken. Eenmaal voltooid zal Disney alle andere recreatieparken in West-Europa in de schaduw stellen, want het complex zal zich uitstrekken over maar liefst 1500 hectare. De bouw moet in twee fasen geschieden. Allereerst het park zelf (op pervlakte: 53 hectare) met par keergelegenheid, hotels en campings. Tot fase 1 worden ook de aan leg van een golfbaan gere kend, de bouw van een aqua- land („Splash", naar het voor beeld van het beroemde Sea- world in Florida), en verder nieuwe wegen aansluitend op de Autoroute A 4. Euro-Dis neyland zal van uit Parijs bin nen een half uurtje makkelijk te bereiken zijn met de sprin ter-metro-combinatie RER, die speciaal hiervoor tien kilome ter wordt doorgetrokken. Het totaal aan investeringen voor fase 1 beloopt meer dan zes miljard gulden. De tweede fase van het project wordt wellicht nog duurder. Rond het nieuwe pretpark zal een compleet stadsdeel verrij zen, met een theater, sport park, technisch- en cultureel centrum, universiteit en ver der kantoren en winkels. De totale hotelcapaciteit moet uit eindelijk 5000 bedden bedra gen. In 1997 zal het hele com plex worden opgeleverd. Een nieuw op te richten hol ding neemt de exploitatie ter hand. Disney, met dertig pro cent, en de Franse staat zullen daarin de belangrijkste aan deelhouders zijn. De roalties gaan naar Walt Disney Pro ductions, dat via de Franse staat ook een deel van de gronden in zijn bezit krijgt. De betrokken bank verwacht dat de investeringen zichzelf binnen maximaal tien jaar hebben terugbetaald. Disney gaat uit van tien miljoen be zoekers per jaar, die voor een groot deel uit Frankrijk, maar ook uit West-Duitsland en de Benelux zullen komen. De komst van Disneyland be tekent een welkome opsteker voor de Franse economie. Ze ker 25.000 banen zullen er door worden geschapen. Het is de bedoeling zoveel mogelijk Franse ondernemingen bij de bouw van Disneyland te be trekken. Welke attracties het nieuwe pretpark krijgt is nog niet be kend, maar de bouw van het beroemde sprookjeskasteel van Assepoester lijkt onvermijde lijk. Verder mag gerekend worden op de wildwaterbanen, piratenschepen, cowboy-dor pen en een mini-Eiffeltoren en de nodige ruimte-decors. BONN De huidige Duitse bondskanslier Kohl stuurde in de jaren zeventig zijn secretaresse Juliane Weber herhaalde lijk naar het hoofdkantoor van het Flick-concern in Dtisseldorf om geld voor hem op te halen. Weber haalde niet alleen enve loppen af met geld voor haar baas, die toen nog oppositie-leider was, maar ook voor andere christen democratische politici. Dat heeft de vroegere Flick- den die ze -manager Eberhard von Brau- chitsch gisteren voor de recht bank in Bonn verklaard. Von Brauchitsch moet zich in de zogenaamde Flick-affaire ver antwoorden voor omkoping. Tegelijkertijd staan de oud-mi nisters van economische zaken Otto Graf Lambsdorff en Hans Friderichs terecht. Zij zouden als tegenprestatie voor de gel- Flick kregen net concern een belastingver mindering van meer dan 800 miljoen mark hebben ver leend. Volgens Flick-boekhouder Diehl, die op zijn inmiddels beruchte lijst precies bijhield voor welke politici Von Brau chitsch telkens geld op kwam halen, kreeg Kohl van 1974 tot 1980 in totaal 565.000 mark van Flick. Kohl heeft steeds volgehouden dat hij „twee of driemaal giften van 20.000 tot 30.000 a 35.000 mark" heeft ontvangen en gebruikt voor zijn verkiezingscampagne. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Binnen enkele maanden zal het kabinet een gerichte ad viesaanvrage tot de SER en Sociale Verzekerings raad richten met voorstel len voor een gelijke be handeling in de aww, de algemene weduwen en wezenwet. Het kabinet wil dat niet alleen bij een huwelijk van iemand met een uitkering krachtens deze wet dat recht verlo ren gaat, maar dat dit ook gebeurt bij het aangaan van een samenlevingsver band. Aan de andere kant betekent de gelijkberech tiging het toekennen van uitkeringsrechten aan de weduwnaar en de manne lijke ongehuwde partner. Staatssecretaris De Graaf (Sociale Zaken) heeft dat gisteren in de Tweede Ka mer aangekondigd. De kamercommissie van Soci ale Zaken behandelde daar de „leefvormennotitie" van het kabinet. Daarin worden voor stellen ziening heid die voor de deur staat een gelijke behandeling door te voeren van ongehuwd samen wonenden, ongeacht hun ge slacht. Van vrijwel alle kanten uit de Kamer kwam ernstige kritiek op de manier waarop de staatssecretarissen van Sociale Zqken de gelijkberechtiging vorm willen geven. De rege ring wil daarbij het huwelijk als ijkpunt nemen en kijken welke relaties daarmee verge lijkbaar zijn. De zorgplicht die voor huwelijkse partners be staat, zou dan een centrale rol vervullen. Volgens vrijwel de gehele Kamer is dat ondoen lijk. Samenwonende partners die zo'n zorgplicht willen uit sluiten, zouden .dan nimmer gelijk behandeld kunnen wor den. Daarom bepleitte VVD-woord- voerder Linschoten, daarbij gesteund door CDA en PvdA, het begrip „economische een heid" als uitgangspunt te han teren en een wettelijke defini tie daarvan te maken. Dan zouden tal van mogelijkheden die nu dreigen te ontstaan kunnen worden voorkomen. Het kabinet wil om voor een behandeling gelijk aa^ het hu welijk in aanmerking te ko men drie voorwaarden stellen: meer dan drie maanden sa menwonen, een gezamenlijke huishouding voeren en naar buiten toe gezamenlijk optre den. Met name die laatste voorwaarde is, zo gaf staatsse cretaris De Graaf toe, niet ob jectief concreet te maken. De kamercommissie verzette er zich echter met kracht tegen dat daarmee uiterst subjectieve criteria toesteen voor de uit voering van de wet gorden. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 15.00, telefoonnummer 071-122248 e nabezorgd.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 5