^EeidóeGoii/icwt Minder gedwongen ontslagen bij Aramco Leiden STAD OMGEVING Herbouw molen De Put in maart van start Andere landbouw kan met heffing op grondstoffen offiekamer adhuis )rdt radio- ation MANNEN BEURS Uniek chansonfestival in Leidse Schouwburg voor-1—-,— VRIJDAG 20 DECEMBER 1985 PAGINA 11 imers verhuren aan «arlemmerstraat mag ing. V. ruin 0| 1e Vert In oi zolder bet. 500 -k, )EN/DEN HAAG De kamers van het pand egarant emmerstraat 2 mogen afzonderlijk worden ver- d. Dat hebben Gedeputeerde Staten van Zuid-Hol- (GS) bepaald. De eigenaar van het pand had de -£ente toestemming voor het verhuren van kamers jd en dat ook gekregen. Later trok de gemeente lestemming weer in, nadat vanuit de buurt een be- rschrift was ingediend. Volgens onder meer de vereniging Maredorp dienen de verdiepingen van iand, waarin op de begane grond een winkel is ge- gd, als één geheel aan een gezin te worden ver- d. GS blijken nu van mening dat het belang van genaar van het pand zwaarder moet wegen. Vol- GS is er in Leiden niet alleen een tekort aan wo- en voor gezinnen, maar ook een gebrek aan ka- Bovendien zou het pand minder geschikt zijn om een gezin met kinderen te verhuren. Sport en show in Vijf Meihal LEIDEN De Vijf Meihal vormt tweede kerstdag het decor voor „Sport en Show" van de werkgroep Sport- Inn-Kerstsfeer. Van één uur 's middags tot tien uur 's avonds is er een pro gramma met veel muziek, sport en show. De opbrengst van deze manifes tatie gaat naar gehandicapten sportver eniging De Sleutels. Een greep uit het prgramma: acht Leidse artiesten zingen moderne kerstliederen, muzikale shows van de Fourty Four Degrees en de Vrijbuiters, concerten door The Old Horse Saloon Band en The Big Band Hans Dubbelaar, zaalvoetbal- en rol stoel (basketbalwedstrijden, optredens van Bonny Cornelia en demonstraties van sportschool Aad van der Luit. Twee aanrijdingen op rijksweg LEIDEN Op de rijksweg A4, Amsterdam-Den Haag. hebben zich gisteravond rond zes uur twee aanrijdingen voorgedaan ter hoogte van Leiderdorp. Daarbij raakte niemand gewond. De oorzaak was in beide gevallen een on verwachte rem-manoeuvre van een automobilist. In het eerste geval raakten vijf auto's betrokken bij een kettingbot sing, waarbij de materiële schade beperkt bleef. Bij de tweede botsing knalden twee auto's op elkaar. Ditmaal was de schade aan de voertuigen aanzienlijk. Leidenaar bedreigt ex-vrouw LEIDEN De politie heeft gistermiddag in een flat aan de Arendshorst een 22-jarige Lei denaar aangehouden wegens herhaalde bedreiging en terro risering van zijn ex-echtgeno te. De politie kon pas gister middag ingrijpen, omdat de vrouw geen aangifte durfde te doen. Na een seintje van ande re flatbewoners kon de man echter op heterdaad betrapt worden. Bij de aanhouding pleegde de man verzet. Aan een klap van een agent hield hij een pijnlijke neus over. DEN De koffiekamer het Leidse stadhuis zal 24 tot en met 27 maart ochtend van negen tot ilf uur als radiostudio die voor BBC-Oxford. Een van journalisten en tech- i de Engelse omroep zal •k in Leiden uitzendin- verzorgen in verband met 10-jarig bestaan van de uit- eling Van de zustersteden, uitzendingen worden verzorgd en zijn in Ox- te beluisteren. Er zijn nu rekken gaande met Radio land die het mogelijk moet en dat de uitzendingen m Leiden te horen zijn. In programma zal een zoge nde „foon-in" worden ge- den, waarbij mensen uit ord naar de radiostudio in loffiekamer kunnen bellen vragen te stellen. In de [ramma's zal de regionale oep BBC-Oxford aandacht jïden aan de geschiedenis de Sleutelstad, de univer- het culturele en indus- le leven van de stad en de ;rim Fathers. Verder zullen gesprekken met Leidse ïjvers en politici plaats ben en krijgen muziekge- chappen de kans één en er muzikaal te omlijsten. ijesrovers ien verwarring IDEN Een vijftal scho en in de leeftijd van 15 tot aar zaaide gisterochtend in Hugo de Vriesstraat ver- ring toen één van hen teeling een 68-jarige vrouw j\ achtereen aanviel en haar odscbappentas weggraaide. vrouw kwam ten val, maar >rd tot haar stomme ver- ndering weer op de been loipen door de scholieren, zich verontschuldigden ir hun wilde gedrag. Zij klaarden met een filmpro- bezig te zijn. Eén van hen inderdaad een camera bij LEIDEN Het aantal gedwongen ontslagen bij Aramco zal uiteindelijk lager uitvallen dan de 370 waar tot dusver van werd uitgegaan. Die ver wachting sprak P. de Groot, districtsbestuur der van de diensten- bond-FNV, gistermiddag uit, na afloop van een ge sprek met de directie van de Leidse vestiging van de oliemaatschappij. Volgens De Groot kan het aantal gedwongen ontslagen door het natuurlijk verloop lager uitvallen dan oorspron kelijk werd verwacht. „Je merkt nu al dat mensen ver trekken en dat proces zal doorgaan", aldus De Groot. Een schatting over het aantal gedwongen ontslagen, dat uiteindelijk moet vallen, durft hij niet te maken. „Ik kan niet meer doen dan ho pen dat zoveel mogelijk werknemers tijdig een ande re baan vinden. Probleem is natuurlijk wel, dat degenen met de beste papieren het eerst een andere baan vin den. Vooral de ouderen, van 35. tot 55 jaar, zullen het moeilijkst elders aan de slag komen". Aramco kondigde enkele we ken geleden aan, dat in 1986 Vakbondsbestuurder De Groot: „We eisen nog steeds dat er een ondernemingsraad bij Aramco komt". 300 ontslagen zouden vallen en een jaar later nog eens 70. Daardoor moeten uiteindelijk 130 banen overblijven in het pas een jaar oud kapitale kantoorpand van de Saoedi- Arabische oliemaatschappij aan de Plesmanlaan. Oor spronkelijk was Aramco van plan 450 werknemers te ont slaan, maar dat aantal werd mede onder invloed van de bonden teruggebracht. Aramco heeft gisteren nog eens uitdrukkelijk verklaard, dat men in Leiden wil blij- De vakbonden hebben op nieuw van Aramco geëist dat een ondernemingsraad wordt ingesteld. Of dat zal gebeu ren, is nog onduidelijk. De Leidse directie heeft laten weten dat deze beslissing in Saoedi-Arabië genomen moet worden. Wel is overeengeko men dat de bonden over alle faciliteiten van de onderne mingsraad zullen kunnen be schikken zolang een derge lijk overlegorgaan niet in het leven is geroepen. Aramco heeft in het kader van een sociaal plan toege zegd, dat het bedrijf, een „ac tieve houding" zal innemen bij het omscholen en bijscho len van personeel, dat ontsla gen zou moeten worden. Aramco is ook bereid te be middelen bij andere bedrij ven om de eigen overtollige werknemers een nieuwe baan te bezorgen. Aramco heeft verder de intentie uit gesproken met het geweste lijk arbeidsbureau te gaan praten over onder meer om scholing en bijscholing. Ook op die manier zouden werk nemers aan een baan gehol pen moeten worden. Aramco en de vakbonden hebben ten aanzien van ove rige bepalingen in het sociaal plan alleen over de „hoofdlij nen" gesproken. Aramco heeft toegezegd, dat de bui tenlanders, die in dienst zijn (veelal Amerikanen) net zo behandeld zullen worden als de Nederlanders. Dat maakt het mogelijk ze gebruik te la ten maken van de Neder landse sociale voorzieningen. De bonden zaten gisteren met de directie aan tafel, na dat afgelopen dinsdag een bijeenkomst was gehouden met het personeel van Aram co. Dat laatste was een eis van de vakbonden. Men wil de op die manier beter geïn formeerd raken over de gang van zaken bij Aramco. Begin januari praten bonden en Aramco verder. LEIDEN De bouw plannen voor molen De Put zijn rond. Molenma ker Van Beek uit Rijnsa- terwoude begint in maart van het volgend jaar met de herbouw van deze houten korenmolen op het achtkantig molen- bolwerk bij de Rem- brandtbrug over het Galgewater. Wanneer dit karwei in het najaar van 1986 zal zijn geklaard, is een historische vergis sing ongedaan gemaakt. Zo'n 150 jaar geleden im mers stond op dezelfde plek een molen. Maar deze viel ten prooi aan de slopershamer. De bouwkosten bedragen 375.000 gulden, waarvan 160.000 gulden bijeen zijn gebracht door Stichting Mo len De Put. Deze instantie begon begin dit jaar met het versturen van zogenaamde bedelbrieven en zette een loterij (de eerste trekking vond deze week plaats) op poten. De rest van het geld komt van de gemeente Lei den en van het rijk. Het rijk geeft geld in het kader van een werkgelegenheids- regeling en Leiden doet mee omdat men het belang rijk vindt dat het molenma kersvak behouden blijft. Molenbouwers krijgen niet vaak de kans een molen te bouwen. Molenmaker Van Beek uit Rijnsaterwoude moet voor deze klus een aantal jongeren in dienst nemen. De eerste molen De Put da teert uit 1619 toen molenaar Jan Jansz. Put senior op 24 jahuari van dat jaar toe stemming kreeg zijn molen, staande op de vestwal aan de Pottenbakkersvest tus sen de Oude en Nieuwe Rijn, af te breken en weer op te bouwen op het bastion aan het Galgewater. Deze standerdmolen werd al gauw naar zijn eigenaar „De Put" genoemd. In 1640 brandde de molen tot de grond toe af, maar al spoe dig volgde herbouw. De Put hield het vervolgens ruim negentig jaar uit, maar in 1729 vond dit bouwvallig maalwerktuig een roemloos einde. De Put maakte in dat jaar plaats voor een hoge stenen stellingmolen, zoals molen De Valk. Deze stellingmo len werd gebouwd door As- sueris van Ingen en Jan Bindervoet. Dit tweetal was eigenaar van De Put en kwam tot de conclusie dat deze molen niet meer aan de eisen van die tijd vol deed. De stenen molen, die al snel de naam „De Koren bloem" kreeg, maalde tot in de negentiende eeuw totdat hij in 1813 door concurre rende molenaars werd uit geschakeld. Deze eigenaars van de andere vijf koren molens in Leiden kochten de met hypotheken beladen Korenbloem en legden hem stil. Hoewel er in 1816 wel stemmen opgingen om de molen te behouden werd de sloper er een jaar later toch op afgestuurd. De laatste funderingen verdwenen toen de Morschpoortkazer- ne werd gebouwd en het bastion verdween. De kazerne is enige jaren geleden gesloopt en heeft plaats gemaakt voor wo ningbouw. Het bastion is weer herbouwd en via de nieuwe Rembrandtbrug verbonden met de Weddes- teeg. Molen De Put maakt de inrichting van dit ge deelte van Leiden com pleet. De Put, aan de hand van oude tekeningen ont worpen door De Groot uit Rijnsaterwoude, gaat overi gens niet alleen fungeren als bezienswaardigheid, maar zal ook worden ge bruikt voor het malen van koren. Molen De Put in 1669 of 1670. Detail uit een gezicht op Leiden vanuit het westen. De ophaal brug werd Lange Houten Brug of Pelicaanbrug genoemd. De brug werd in 1817 gesloopt, maar in 1983 verscheen op deze plaats de Rembrandtbrug. !rcdeskerk de Vredeskerk aan de e 'an Vollenhovenkade wordt j laandag vanaf acht uur een erstsamenzang gehouden, eorganiseerd door het 'moenakoor onder leiding an Rob de Vogel. Op het rogramma staan vele be- a ende, oude kerstliederen. g oop Brons zorgt op het orgel oor de begeleiding. king met het Chili Front Lei den. De toegangsprijs be draagt vijf gulden. Aan het concert wordt medewerking verleend door het Delphi Consort en het koor Schola van de Leidse Studentenek- klesia. Breehuys In het jongerencentrum 't Breehuys aan de Breestraat heeft dinsdag voor de vierde maal een kerstnachtspekta kel plaats. Twee bands tre den op, Tilt Team en T.T.Togs. Bezoekers worden binnengelaten van negen tot twaalf en daarna gaan de deuren dicht. Het feest duurt tot vier uur. )ijk 33 hurthuis Dijk 33 in het ids Volkshuis houdt Twee- Kerstdag vanaf elf uur j kerstviering voor oude- i. Deelname kost zes gul- en vijftig. Op het program- na staat onder meer een ;wis en een bingo. "hili-kerstconcert Kerstbingo n het Leidse Volkshuis aan Apothekersdijk 33 wordt ondagmiddag 22 december 'anaf twee uur een kerstcon- ert gehouden in samen wer- 9062. LVC In het Leids Vrijetijds Cen trum aan de Breestraat 66 wordt donderdag 26 decem ber de zogenaamde kerst swing gehouden. Een uitge breide lichtshow is onderdeel van de swingavond die duurt van tien tot twee uur 's nachts. Gokkers kunnen op zaterdag terecht in buurthuis eigen wieken aan het Valkenpad 2 voor het spelen van kerstbin go. De zaal gaat om half acht open en het eerste spel begint drie kwartier later. De boek jes voor vijf ronden kosten zes gulden. Kerstviering De traditionele kerstviering van de Herensingelkerk wordt dit jaar op zondagoch tend 22 december gehouden. Medewerking wordt ver leend door de koren De Kooiklanken. Noorderlicht en De Sleutels. Soliste is me vrouw Rini Silvester, het or gel wordt bespeeld door Huub de Vriend. De viering begint om elf uur. Lords Folk Het jongerenkoor The Lords Folks verzorgt dinsdagavond de eucharistieviering in de Herensingel. De kerk gaat dinsdag om half twaalf open en de viering begint om mid dernacht. Ouderen In het Antonius Clubhuis aan de Lange Mare wordt zater dagmiddag vanaf twee uur een kerstviering gehouden door de Katholieke Bond van Ouderen. De toegang be draagt vijf gulden. Op het programmma staat onder meer de film „Christman Ca rol". ADVERTENTIE ►4 In Haagse Houtrusthallen Laatste weekend in Haagse Houtrusthallen voor het hele gezin De Ned. Tommy Cooper afgelopen zondag was hij in de Soundmixshow opT.V. Nu zondagmiddag op de MANNENBEURS samen met de Ned. Dolly Parton. Za.avondLOLA-SHOW met Shirley Bassey oct. Zo.Ned. Tommy Cooper OPENINGSTIJDEN van 12.00 tot 22.00 uur ZONDAGS van 12.00 lot 18.00 uur Entree 6,-, kinderen t/m 12 jaar en 65+ƒ3,- Kinderen t/m 4 jaar gratis! LEIDEN In de huidige landbouw kan meer reke ning worden gehouden met sociale-, economische- en milieudoelstellingen. Dat hoeft geen arbeids plaatsen in de landbouw te kosten mits er een hef fing komt op grondstof fen. Tegelijk moeten be lastingen en sociale pre mies voor de boer omlaag. Voorts is het nodig dat de landbouw minder grond stoffen gaat gebruiken. De mechanisatie zou terugge drongen moeten worden. Een studie die de universiteit van Leiden voor de weten schappelijke raad voor het re geringsbeleid (WRR) heeft ge daan naar de andere land bouw, beter bekend als geïnte greerde landbouw, heeft dit uitgewezen. Volgens de mensen uit Leiden blijft de superheffing op melk nodig. Daarnaast moeten er ook normen zijn voor de be mesting. Beide maatregelen knellen echter minder door de lastenverschuiving van arbeid naar grondstoffen. Het alleen hanteren van nor men voor bemesting leidt tot verlies van werk en inkomen in de landbouw. Dat is ook het geval met een heffing op kunstmest en krachtvoer zon der aanvullende maatregelen. Zonder aanpassing van pro- duktietechnieken zal ook las tenverlichting voor de boeren in dat geval niet helpen. Ze ven procent van. de boeren zou zonder andere produktietech- nieken hun werk verliezen. De andere produktietechnie- ken zijn een uitdaging voor het landbouwkundig onder zoek, aldus de studie. Boerhaave-museum slecht bezocht LEIDEN Het Boerhaave- museum behoort tot de slechtst bezochte rijksmusea in ons land, met over de eerste twee kwartalen van dit jaar 3695 bezoekers. Het museum staat daarmee op de derde plaats op de lijst van slecht bezochte rijksmusea, achter het Ko ninklijk Penningenkabinet in Den Haag (755 bezoekers) en het Museum Mesdag (2814). De landelijke bezoekcijfers tonen aan dat de Rijksmusea in ons land in die periode 17 procent meer bezoekers kregen dan in de eerste helft van het vorig jaar. In totaal kwamen 1.697.411. bezoekers naar de Rijksmusea. Koplopers zijn het Rijksmuseum, met 503.647 be zoekers, het Vincent van Gogh-museum (269.303), Paleis Het Loo (205.086) en Kröller- -Müller (155.071). IDEN Geboren: Arjan David nstian zv. H. M. M. Caspers en E. L Gilein. Robert zv. B. Schijff en van Staalduinen. Marcella Jo- da dv. M. R. Klein en J. Lens. Mi lle Grace dv. E. J. Marinussen en C. van Genderen. Johnny zv. G. M. Zonneveld en C. C. P. Wyrwas. melis Maarten zv. M. Houtman en Vavier. Hasin zv. M. Tahiri en H. sloten Ighiri. Wendy dv. C. van Delft en Weeren. Ryan Patrick zv. Waal en G. M. del Prado. trieden: A. J. de Kok, geb. 2 dec. man. M. P. Muller, geb. 11 dec. vrl. echtg. van C. A. Turpijn. M. W. de Jager, geb. 2 jan 1895 vrl. geh. gew. met J Bakker. C Cornelisse, geb. 9 febr. 1906 vrl. geh. gew. met P. Poeliejoe. C. G. van den Berg, geb. 11 apr. 1911 man. E. C. Nix, geb. 13 apr. 1909 vrl. J. Wiedijk, geb. 15 jan. 1917 man. J. Brehler. geb. 14 mei 1900 man. M J. Pfijffer, geb. 26 nov. 1921 vrl. echtg. van J. Freke. C. P. P. Ro- zier, geb. 27 apr. 1917 man. IJ. de Jong, geb. 7 febr. 1911 man. H. J. Rooza, geb. 2 mrt. 1907 man. M. C. van Noort, geb. 16 febr. 1903 vrl. echtg. van A. C. Goddijn. H. L. Nell, geb. 26 sept. 1913 man. E. T. M. Hage- man, geb. 24 nov. 1923 man. G. F. de Korte, geb. 18 sept. 1910 vrl. geh. gew. met J. Filippo. J J. Gijsman, geb. 2 juni 1920 man. C. Segaar, geb. 8 mrt. 1903 man. P. G. F. de Vos, geb. 9 dec. 1895 vrl. geh. gew. met J. Schuchhard. H. B. Oskam. geb. 11 mei 1900 man. N. Haspels geb. 20 feb. 1912 man. M. M. Kroon geb. 1 feb. 1927 vrl. echtg. van D Pattiapon. W. Crama geb. 14 feb. 1914 vrl. echtg. van A. H. Dernee. C. Paauw geb. 3 mrt. 1914 man. J. Flippo geb. 9 okt. 1901 man. H. Messemaker geb. 10 okt. 1909 man. P. Verburg geb. 8 april 1901 man. L. H. E. Boswinkel geb. 9 juli 1924 vrl. geh. gew. m. G. H. Sanders. C. Vermeulen geb. 9 mei 1914 man. J. J. A. Zirkzee geb. 11 nov. 1904 man. W. G. Schelke geb. 7 juli 1905 man. A. Hillebrand geb. 8 apr. 1908 man. A. van der Vliet geb. 13 sep. 1919 man. J. C. Snoep geb. 4 juni 1912 man. S. van der Velde geb. 17 feb. 1922 man. J. Verlind geb. 17 okt. 1928 man. J. A. Kok geb. 15 aug. 1913 man. Gehuwd: N. Tchiche en C. E. J. J. van den Berg. W. Damstra en C. A. d'Haan. J. P. Schouten en M. W. Jan sen. M. A. Ende en P. J. Webbers. J. H. van Loon en J. G. M. Hanno. C. Laterveer en S. S. Gubler. P. Lens en M. Ameyaw. J. F. Kuijer en W. F. van Rooij. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zater dags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. LEIDEN De Leidse Schouwburg gaat van dinsdag 27 tot en met zaterdag 31 mei een voor Nederland uniek chansonfestival houden. Voor dit festival worden toparties ten uit het buitenland gecon tracteerd. Het is de bedoeling dat elke avond een andere zangeres of zanger een pro gramma brengt. Ook wordt een nachtvoorstelling gegeven. In de naastgelegen zaal van K&O (Kapelzaal) komt een aanvullend programma van goede, maar internationaal wat minder bekende artiesten en bekeken wordt of er ook straatactiviteiten door de ge hele stad gehouden kunnen worden. De directeur van de Leidse Schouwburg, F. Boelen, is thans in onderhandeling met Juliette Greco, Janis Ian, Gise- la May en nog enkele buiten landse topartiesten wiens na men men bij de Schouwburg nog niet bekend wil maken. Voor wat betreft de Neder landse artiesten wordt beke ken of Boudewijn de Groot of Herman van Veen naar Lei den te halen is. De schouw burg wil haar qnderhandelin- De totale kosten voor het festi val zullen zeker rond de hon derdduizend gulden bedragen. Voor een deel wil men dit te rugverdienen met de toegangs gelden, maar „we gaan de prij zen niet dusdanig verhogen, dat de Leidenaar het niet meer kan betalen. Dan schie ten we ons doel voorbij". Het restant wil men krijgen door sponsors te benaderen. Binnenkort worden gesprek ken opgestart met de omroe pen om hun interesse te pei len. Probleem daarbij is, vol gens Boelen, dat je eerst met een compleet programma moet komen voordat ze besluiten om mee te doen. Lukt het wel, dan komt ook daar wat geld vandaan".

Leidse Courant | 1985 | | pagina 11