AANGESLAGEN Ti\0-mede werkers Prins Bernhard: „Jeugd van nu zou oorlogsjaren niet accepteren" 13 tyfifë Hagenaar vrijuit voor illegaal telefoonverkeer vanuit bordeel deQllENE HÊf dierenbeschermers in aanvulling zwartboek: gooiden muizen dood" Geen stop bemiddeling artiesten en musici Geschiedenis Gevangenpoort vertelt in heel dun boekje DE KRANT BRENGT LEVEN IN UW BROUWERIJ. DE TIJD Hotelrekening soms een buitengewone last BINNENLAND £eidóe (Sou/unit RIJSWIJK Muizen werden vaak doodgegooid door ze aan de staart beet te pakken en ze dan heel hard tegen de beton nen vloer te gooien. Meestal waren ze dan niet in één keer dood. Voor een paar muizen wilde men uit gemakzucht de gaskraan niet openzetten. Bo vendien spaarde het gas uit. Ratten die gebruikt werden voor leukemie-onderzoek, gin gen hieraan niet altijd dood, maar wel ten gevolge van uit droging. De oorzaak: door hun slechte conditie konden ze niet bij de drinkflesjes. Dit zijn en kele recente aanvullingen op het zwartboek over TNO-Rijs- wijk, dat de Nederlandse Ver eniging tot Bescherming van Dieren en de Nederlandse Bond tot Bestrijding van de Vivisectie in oktober publi ceerde. Het zwartboek van beide orga nisaties leidde er in oktober toe, dat de Veterinaire Inspec tie van het ministerie van WVC een onderzoek ging in stellen naar de vermeende wantoestanden. Dit onderzoek is nog steeds niet afgerond, maar op voorhand noemde staatssecretaris Van der Reij- den in antwoord op kamervra gen half november de klach ten „serieus". Voorbeelden In de aanvullingen op het zwartboek worden 17 nieuwe voorbeelden gegeven van wat de organisaties aanduiden als „door onverschilligheid ver oorzaakte dierenmishande ling". De voorbeelden zijn ver strekt door een ex-medewer ker van TNO-Riiswijk, die daar zes jaar heeft gewerkt. Ook deze nieuwe gegevens, belastende feiten aldus de die renbeschermers waaruit dui delijk blijkt dat er sprake is van structurele dierenmishan deling, zijn in het bezit gesteld van de Veterinaire Inspectie. De ex-TNO medewerker werkte in de periode 1976 tot 1982 bij het Radio Biologisch Instituut en het Instituut voor Experimentele Gerontologie van TNO-Rijswijk. Bij TNO spreekt men over een unfaire methode om kwesties, waarover nu door de Verteri- naire Hoofdinspectie een on derzoek loopt, opnieuw „eruit te lichten". „Wij wachten het resultaat van dat onderzoek rustig af. Dat verschijnt begin januari. Als aan het licht komt dat er bij TNO fouten zijn ge maakt, dan komt dat ook naar buiten. Maar wij willen het onderzoek niet doorkruisen, met een commentaar op deze aanvulling", aldus een woord voerder, die erop wijst, dat de aanvulling gedateerd is op 31 oktober. „Eigenaardig dat de dierenbeschermers dat nu pas naar buiten brengen". Volgens Bert van Dijk is da', niet zo heel verwonderlijk: „Na het uitkomen van het zwartboek hebben ons nieuwe klachten bereikt, die we eerst op hun waarden hebben ge toetst. Dat kost tijd. Bovendien zit er een kostenaspect aan, om telkens weer met nieuwe ge gevens in het openbaar te ver schijnen. We hebben ze dus als het ware verzameld". Ook Bert van Diik wacht het on derzoek verder maar af. VOOR RUIM EEN TON GEBELD DEN HAAG Vrijspraak volgde gisteren bij de Haag se politierechter voor een 28-jarige Hagenaar wegens een onjuist vermeld adres in de dagvaarding. De offi cier van justitie was er per abuis vanuitgegaan dat de man aan de Hoefkade inplaats van in de Poeldijkse- straat woonde. De verdachte, hulpje in een bordeel, was ten laste gelegd dat hij een aantal vrouwen vorig jaar gedurende twee maanden gratis gebruik heeft laten maken van een gestolen autotele foon, waarmee ze regelmatig naar Columbia (Zuid-Amerika) belden. De schade die de PTT zou zijn berokkend bedraagt circa 113.000 gulden. Eén van de Spaans sprekende dames stond eveneens wegens overtreding van de Telegraaf- en Telefoonwet terecht. Al leen was er geen tolk in de zaal zodat haar zaak moest wor den aangehouden. De politierechter vroeg zich af of het wel in het belang van de vrouw was dat er per se een tolk inge schakeld moest worden. De officier van justitie heeft nu namelijk alle tijd om haar nietige dagvaarding te veranderen en van een juist adres te voorzien. De betrokkene moet dan opnieuw voorkomen; an ders had ook zij zonder straf terug naar huis gekund. De kwestie van het verkeerde adres kwam overigens pas aan de orde toen haar zaak al achter de rug was. „Ik kon ook niet weten dat het zo zou lopen", zei haar advocaat. DEN HAAG Het Haags Gewestelijk Arbeidsbu reau (GAB) is niet gestopt met de speciale bemidde ling voor artiesten en mu zikanten. Dit heeft het GAB meegedeeld in een reactie op berichten dat men deze bemiddeling zou hebben gestaakt. Volgens het GAB was het be richt de wereld in gestuurd door het hoofdbestuur van de Nederlandse Toonkunste- naarsbond. Volgens deze bond zouden de arbeidsbureaus van mening zijn dat de bemidde ling van artiesten en musici beter kan worden overgeno men door particulieren, omdat die toch al een grote greep op deze sector hebben. De Toonkunstenaarsbond be weerde dat met name in Den Haag al een einde was geko men aan die bemiddeling. „We zijn juist van plan om de be middeling voor artiesten en muzikanten het komend jaar te intensiveren", aldus het Haagse GAB. AMBASSADEURS BIJ KONINGIN Koningin Beatrix heeft gistermorgen de ambassadeur van Brazi lië ontvangen. F. de Assis Grieco heeft haar zijn geloofsbrieven overhandigd (zie foto). Ook ontving de koningin ten afscheid de heer D.A. de Silva, vertrekkend ambassadeur van Sri Lanka. Kamerleden vrezen slechte treinverbinding Den Haag DEN HAAG De treinver binding tussen Den Haag CS en Amsterdam CS wordt in de zomerdienstregeling van 1986 niet verbeterd. De overstap mogelijkheden in Leiden ne men ook niet toe. Deze vrees uiten de Kamerleden Lank- horst en Dijkman (beiden PPR) in schriftelijke vragen over de zaak aan de ministers Smit-Kroes (Verkeert en Wa terstaat) en Winsemius (VROM). De Kamerleden vra gen de bewindslieden hun ver moedens met feiten te weer spreken dat het openbaar ver voer door de gang van zaken rond Den Haag verslechtert. Met name van minister Winse mius willen de Kamerleden weten of de nieuwbouw van zijn ministerie bij Den Haag CS daar niet juist voorzien is met het oog op een goede treinverbinding met Amster dam CS. De auteur drs. Michael Brekelmans (r) in de martelkamer van de Gevangenpoort. Naast hem drs. J. Riezenkamp die het eerste exemplaar kreeg aangeboden van een nieuw boekwerkje over de strafinrichting. Op de foto ook de directeur van de Gevangenpoort (I) en een van de uitgevers. DEN HAAG De directeur- generaal van het ministerie van WVC drs. J. Riezenkamp kreeg gistermiddag het dunste boekje uitgereikt dat ooit door twee uitgevers werd vervaar digd. Het gaat om een 24 pagi na's tellend werkje waarin de geschiedenis van de Gevan genpoort in Den Haag en het strafrecht door de eeuwen heen in vier talen wordt weergegeven. De toch al slan ke omvang van deze schrij verij wordt bovendien nog eens verlucht met 39 illustra ties. Dat het toch een heel lezens waardig gidsje is geworden, hebben we te danken aan de jonge historicus Michael Bre kelmans, die de eeuwenoude geschiedenis van de strafge vangenis op heel knappe wij ze en puntig weet te beschrij ven. Hij dwingt vooral respect af omdat van een aantal van de ongeveer 10.000 mensen die daar achter de tralies heb ben gezeten, later lijvige boekwerken zijn verschenen. Er zaten in de Gevangenpoort namelijk niet alleen gewone misdadigers, maar ook ket ters, staatslieden, schrijvers, spionnen, samenzweerders, militairen en zelfs een vice- admiraal. Enkele bekende na men zijn Johan van Olden- barneveldt, die in 1619 op last van stadhouder Maurits we gens hoogverraad werd ont hoofd en natuurlijk de broers Johan en Cornelis de Witt, die in 1672 de hoofdrolspeters waren in een gruwelijk dra ma. Het duurde tot 1828 voor dat de Gevangenpoort als ge vangenis werd gesloten. In 1882 werd het gebouw geo pend als rijksmuseum. Dat de geschiedenis in ver schillende talen in het gidsje staat, is niet zo vreemd. Een kwart van de bezoekers die jaarlijks de ex-gevangenis met zijn martelwerktuigen bezich tigen het hoogtepunt was in 1943 met eenentwintigdui zend bezoekers is afkom stig uit het buitenland. Van de dia-show, die in het kort de geschiedenis van Den Haag met zijn Gevangenpoort vertelt en die de bezoeker vóór zijn rondleiding krijgt te zien, is dan ook sinds deze week een Engelse versie be schikbaar. Het boekwerkje is niet alleen voor vijf gulden te koop in de Gevangenpoort, maar zal binnenkort ook in de boekhandel verkrijgbaar zijn. wel I öemd K-hai stad. line osh I Steir Jo Elsevier heeft een dubbeldik feestdagennummer, net als andere weekbladen, want ze verschijnen pas weer in janu ari. Als klapstuk fungeert een interview met prins Bernhard. „Ik durf nu met volle overtuiging te zeggen waarover ik tien jaar geleden geaarzeld zou hebben: mocht Nederland onverhoopt weer in de situatie komen als onze generatie in de jaren dertig en veertig heeft meegemaakt, dan zou de jeugd van nu geen fractie accepteren van de on voorstelbare gebeurtenissen die de oudere generatie over komen zijn". Meteen daar achter een interview met premier Lubbers. „Ik heb over één punt grote zorgen: het probleem van de veilig heid van de burger wordt door de liberalen toch te wei nig in verband gezien met de inrichting van de samenle ving en met de handhaving van een aantal waarden en normen, waardoor die sa menleving ook leefbaar is en blijft". En voorts wordt ge praat met Seth Gaaikema, één van de jaarsluiters op de tv. „Het idealismé moet op nieuw worden geformuleerd. Zoals het nu gaat, lopen we met de jaren tachtig vast. Een kanteling in de tijd is nodig, zodat we over vijf jaar kunnen lachen over zaken, waarover we ons nu kwaad maken". Een groot vraagge sprek ten slotte met Johan Cruijff. „Een stadion dat te gen is, dat constant zit te schreeuwen, of wat dan ook, heeft mij nooit geïrriteerd, nee. Als je uit speelt, is het zo: hoe harder ze boeh gaan roepen, des te beter spelen wij". In de Haagse Post behalve het geruchtmakende inter view met oud-minister Vre- deling ook ontboezemingen van Pieter van Vollenhoven. „In die eerste tijd na mijn huwelijk moest mijn weg nog gevonden worden, en dat geeft een reuze onrust. Men Willem Ruis in de Haagse Post; „Er is na die budgeto verschrijding van 1,8 miljoen paniek bij de Vara. Ik kan geen kant meer op. Als er een kachel uitvalt, moet er naar het hoofdbestuur wor den gebeld. Heel pijnlijk". kan je geen etiket opplakken Een fotograaf pakt dan maar alles wat hij mee kan nemen. Als je dan bij een dolfijn zwemt en daar verschijnt een foto van, dan zegt men: hij wordt zeker dierentemmer". Ook een interview met Wil lem Ruis. „Er is na die bud getoverschrijding van 1,8 mil joen paniek bij de Vara, en die sneeuwbal rolt door. Nie mand houdt de kop koel. Ik kan geen kant meer op. Als er een kachel uitvalt, moet er naar het hoofdbestuur wor den gebeld. Heel pijnlijk. De kappers en grimeurs konden in Den Bosch hun handen van de kou amper bewegen". Met Rijk de Gooijer wordt te ruggeblikt op zijn zestig le vensjaren. „We waren al vijf keer op de verjaardag van Caransa opgetreden. De zes de keer konden de gasten ons repertoire dromen. Doodse stilte. Toen zei ik: Johnny, er moet iets gebeuren. Die trok tijdens het lied zijn schoenen en zijn sokken uit en liep op blote voeten over de tafel. De borden soep vielen om, de kreeft viel om. Dat kan fout uitpakken. Maar nee, een ra zend succes". Een reportage ten slotte over spoorloos ver dwenen Nederlanders. „Het gaat wel eens door me heen. Hoe zou het zijn als hij over vijf minuten voor het raam staat? Ik weet niet eens of ik dat nog wel begeer. Wat her ken je dan nog van de oude Wouter?" Vrij Nederland praat met Hans van Mierlo. „Ik zal niet vechten voor het behoud van die twee kerntaken. Ik ga de rotzooi in Nederland niet groter maken dan ze is. Maar de manier van denken ver vult me met weerzin, Het bondgenootschap wordt met onze vuile was opgescheept, alleen om het CDA de kans te geven een blanke ziel te houden". Voorts wordt ge sproken met de eminente rechtsgeleerde prof. Ensche dé. „Met alles wordt naar de rechter gelopen. Hoe dat alle maal moet, ik houd er mijn hart over vast. Op de stabiele basis van de oude maatschap pij zijn we onze moderne rechtstaat gaan bouwen. En nu zijn we bezig om dat ge bouw zodanig te verzwaren, dat het steeds dieper weg zakt". Elders een gesprek met Jan Pronk. „Nieuw rea lisme, wat is dat voor reali teit? De realiteit van mensen die aan de goede kant zitten. Ik noem dat kortzichtig. Je raakt er de mensen mee kwijt. Iedereen vindt altijd dat je na een aantal jaren an ders moet zijn gaan denken; dat vind ik dus absoluut niet". Ook dit blad heeft oud- minister Vredeling geïnter viewd, maar hier praat hij al leen over de muziek van Bach. „Ik heb mezelf discipli nair acht platen per week op gelegd. Daar marchandeer ik nooit mee. Als ik in een week maar zes haal, moet ik er van mezelf de volgende week twee platen bij doen". In De Tijd een interview met schaker Jan Timman. „Volgens mij zou Kasparov in Hilversum aanvankelijk vertrouwen op zijn algemene inzicht, maar als hij in de problemen komt, dan moet hij toch iets nieuws uit zijn repertoire gaan gebruiken. Want hij zou het vast niet gunstig vinden niet van mij te winnen". Voorts een ge sprek met winnaar van de Gouden Harp Ivo de Wijs. „Herman van Veen als een exhibitionistische, priesterlij ke eenling. Freek de Jonge aan een touw in de nok van het theater het Onze Vader biddend. Die nadruk op het religieuze aspect van gevoe lens! Je bent schijnbaar pas mens als je daar voortdurend mee kegelt". Ook wordt ge praat met Richard Stein van de Stichting Bestrijding Anti semitisme. „Je kunt je niet voorstellen dat het gros van de Nederlanders zou stem men op de Centrumpartij, op de Nederlandse Volks Unie. Als dat soort figuren voor de televisie komt, ligt de gemid delde Nederlander zich voor de buis een bult de lachen. Maar diezelfde gemiddelde Nederlander heeft het ge- dachtengoed geleverd, waar uit die figuren putten". Een interview ten slotte met Mary Michon van de Ikon- televisie. „Ikon heeft altijd veel praatprogramma's ge maakt met pastorale strek king. Nu willen we uitzoeken of dat pastorale ook kan, of zelfs beter kan, in drama vorm". Prins Bernhard in Elsevier: „Ik durf nu met volle over tuiging te zeggen waarover ik tien jaar geleden geaar zeld zou hebban. willen veranderen. Maar de revolutie heeft niet plaats ge vonden. Alleen de paraferna lia van de revolutie zijn over gebleven en begeven zich zonder das naar de schouw burg, terwijl de politie inmid dels even langharig is als de mensen die worden gearres teerd. Maar in sociaal-econo misch opzicht is er niets ver anderd" Hervormd Nederland VVD-kamerlid Blaauw in Hervormd Nederland: „Als je een huis koopt, zegt een bank soms ook: dat kunt u beter niet doen, want de lasten zijn voor u te hoog. Dat advies zouden ze ook aan vissers moeten geven die te dure kotters kopen". De Groene Amsterdammer heeft een themanummer over Nederland en zijn ei genaardigheden. Daarin ont zenuwt de Leidse historicus prof. Van Arkel de mythe van onze verdraagzaamheid. „Er heeft hier door de ver zuiling nooit een blok kun nen ontstaan met voldoende macht om anderen te elimi neren. Kennelijk heeft men daaruit de praktische conse quentie getrokken, dat het beste wat je kunt doen, is zorgen dat je min of meer van elkaar gescheiden leeft. En nu weet ik niet, of je dat tolerantie moet noemen of juist niet". Ook Mient Jan Faber van het IKV wordt aan het woord gelaten. „Wee degenen die de weg naar het eeuwige leven gevonden denken te hebben, want dat zijn de grootste ellendelin gen. De kerk als iets aparts en je daarop laten voorstaan, voor mij is het allemaal on zin. Je hangt nooit alleen aan het kruis. Er hangen er altijd twee naast je". De schrijver Harry Mulisch beschrijft de huidige situatie aldus: „In de jaren zestig hebben we alles Hervormd Nederland valt synodevoorzitter dominee Huting bij in zijn opvatting over gerechtvaardigd geweld in Zuid-Afrika. „De zaak is, dat het moment van de waar heid is aangebroken. Wie zich niet schaart aan de zijde van de onderdrukte en zijn geweld, komt aan de kant van de onderdrukker en diens geweld te staan". Ook Huting zelf krijgt het woord. „Ook in de tweede wereld oorlog waren er heel wat kerken waar de wapens voor het verzet lagen verborgen. Er zullen verscheidene domi nees zijn geweest die hebben staan preken op kisten met geweren. Hun preken zullen er heus niet slechter om zijn geweest". Elders stelt VVD- kamerlid Blaauw de finan- cieringspolitiek van de ban ken mede verantwoordelijk voor de botsingen tussen overheid en vissers. „Als je een huis koopt, zegt een bank soms ook: dat kunt u beter niet doen, want de lasten zijn voor u te hoog. Dat advies zouden ze ook aan vissers moeten geven die te dure kotters kopen". Een gesprek ten slotte met Corine Spier, die ooit Miss Wereld was. „Als mensen zeggen dat ik mooi ben, dan denk en zeg ik: jullie vergissen je. Ik kan er voor zorgen dat ik een in druk maak die mensen pret tig vinden. Daar werk ik wel degelijk aan". Deze rubriek fiscaal gaat over de noodzakelijke kosten die men extra moet betalen bij de behandeling van een medi sche aandoening. Dit was bijvoorbeeld het geval bij de echt genote van de heer Jacobs. Een 65-jarige vrouw die al enke le jaren lijdt aan een chronische nierinsufficiëntie en een linkerzijdige verlamming. Een chronische nierinsufficiëntie is een blijvende nieraandoening. Bovendien had mevrouw Jacobs last van een chronische bronchitis en een maag zweer. Ondanks haar slechte gezondheid en ongemakken van de behandeling is zij nog steeds een opgewekte en kra nige vrouw. Sedert 1978 ondergaat zij dialysebehandelingen (nierspoelin gen). Drie keer in de week acht uur aan het dialyse-appa raat. Na enkele jaren echter verslechterde haar algemene toe stand dusdanig dat werd besloten, om in verband met kli matologische verschillen en het effect van grotere hoogte op de toestand van haar bloed, de behandeling in Zwitserland te doen plaatsvinden. Volgens de geneesheer-directeur van een centrum voor haemodialysebehandeling, gelegen in het Berner-Oberland, zou, indien mevrouw Jacobs in Nederland zou blijven wonen, dit haar fataal kunnen worden. In Zwitserland vinden de nierspoelingen plaats in een klein ziekenhuis. Helaas -kan het ziekenhuis géén permanente verpleging bieden. Derhalve is mevrouw Jacobs aangewezen op een hotel in dezelfde plaats, waar overigens meerdere pa tiënten verblijven (evenals gezonde gasten). Om de kosten enigszins te beperken sloot de heer Jacobs, ingaande op 1 juli 1982, een huurcontract met het hotel waar zijn echtgeno te sindsdien verblijft. Het hotel is op korte afstand van het ziekenhuis gelegen en in noodgevallen, bijvoorbeeld bij onverwachte bloedingen, wordt het ziekenhuis direkt gewaarschuwd, waarna een arts of verplegend personeel mevrouw Jacobs geneeskundige hulp verleent. Dergelijke situaties blijken zich regelmatig voor te doen. De heer Jacobs verblijft gedurende de behandeling van zijn echtgenote veelal in Nederland, maar bezoekt haar regelma tig. Voor de kosten van huisvesting en voeding (mevrouw moest een door het ziekenhuis voorgeschreven dieet vol gen), betaalde de heer Jacobs in 1982 een totaal bedrag ad 20.930,-. Dit totale bedrag voerde hij in zijn belastingaan gifte 1982 op als ziektekosten. De inspecteur Hermans weigerde echter deze buitengewone lastenaftrek omdat hij van mening was dat de verblijfkosten niet als ziektekosten konden worden aangemerkt. Reden voor de heer Jacobs om dit geschil voor te leggen aan de belastingrechter. Volgens de belastingrechter was de opvatting van de inspec teur dat de verblijfkosten in het hotel onder geen enkele omstandigheid als ziektekosten zijn aan te merken niet juist. Onder omstandigheden kan, aldus de belastingrechter, een zodanige samenhang bestaan tussen medische behandeling in een ziekenhuis en een daarmee gepaard gaand verblijf in een nabijgelegen hotel dat zo'n verblijf, voor de toepassing van de buitengewone lastenregeling, geacht moet worden het verlengstuk te vormen van de medische behandeling in het ziekenhuis. Dat zich in dit geval een dergelijke situatie voordeed, zoals de heer Jacobs stelde, achtte de belasting rechter juist. De belastingrechter stelde de heer Jacobs in het gelijk. Het bedrag ad 20.930,- was terecht onder de ziektekosten be grepen en dat, nu de inspecteur niet had gesteld dat er een aftrek wegens besparing op andere uitgaven moest plaats vinden, het volle bedrag van 20.930,- in aftrek kon komen. BI nink! $B) den afl( g te 1 de xis/ï idse mina; Dr dc telas issinj et va ef ef taat tuur it F nenk xwa; icern in all mi gi gen irled< ndA) al t ing >grai ling.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 8