L Disneyland opent park in Frankrijk Zuidpool raakt overbevolkt Franse ex-minister Hernu ondanks Greenpeace-affaire zeer populair uitsland doet op aag pitje mee aan iDI-onderzoek Spanje voert actie 1egen diermarteling SjITENLAND £eictac6ou/umt DONDERDAG 19 DECEMBER 1985 PAGINA 7 artij Gandhi rliest aanhang UHATI Het Assamese Volks- it (AFG) stevent af op de overwin- de maandag gehouden parle- itsverkiezingen in de noordoostelij- deelstaat van India. De stemmen 54 zetels zijn nu geteld en het AFG ft er 26 gewonnen tegen de Congre- iartij van premier Rajiv Gandhi Het deelstaatparlement telt in to- 125 zetels. Gandhi's partij heeft ook jhts acht zetels gewonnen van de 40 het vorige parlement bezette, bewijs dat de partij flink wat aan heeft verloren. Er zijn scheipe jgheidsmaatregelen in het gebied taffen: 250.000 man paramilitaire ipen zijn ingeschakeld Duitsland wijzigt stakingsrecht (Van onze correspondent Gerard Kessels) BONN De Duitse regering heeft gisteren een stemmig besloten tot de wetswijziging, die het voor de vakbeweging in de toekomst veel duurder maakt om te staken. Uit protest legden 43.000 ar beiders het werk tijdelijk neer. Voorzitter Ernst Breit van de overkoepelende vakcentrale DGB sprak op een manifestatie in Dusseldorf van een „zwarte dag" voor de Duitse vakbeweging. De es sentie van de nieuwe wet is dat bij stakingen veel meer mensen (niet-stakers) een beroep zullen móeten doen op de stakingskas, omdat hun werk als gevolg van de staking stil is komen te liggen. Tot nu toe krijgen deze groepen een uitkering van de overheid. Daar komt, als de nieuwe wet wordt aangenomen, in de meeste gevallen een einde aan. Reagan krijgt reuzenfles champagne VANNES-LE-CHATEL In Frankrijk wordt een kristallen champagnefles gemaakt met een inhoud van 18 liter als cadeau voor president Ronald Reagan ter gelegenheid van het eeuwfeest van het Vrijheidsbeeld in juli. De „Salomo" gedoopte fles van 20 kilo, wordt dóór de Compagnie Francaise du Cristal gemaakt als symbool van de Frans-Ameri kaanse vriendschap. De nieuwe fles bevat vier flessen champagne méér dan de in grootte op Salomo volgende fles, de Nebukadnessar. Cardin opent modehuis in Sovjet-Unie MOSKOU De Franse modekoning Pier re Cardin heeft gisteren een verdrag geslo ten met de Sovjet-Unie om daar tweemaal per jaar een collectie te ontwerpen die is toegespitst op de levensstijl in het arbeider sparadijs. Cardin zei dat het zijn droom was alle 280 miljoen Sovjet-burgers in het pak te steken, maar dat hij zich voorlopig tevre den zou stellen met vijf miljoen klanten. Cardin krijgt de beschikking over een win kel in het olympisch dorp bij Moskou om zijn ontwerpen tentoon te stellen en te ver kopen. Cardin wilde geen schatting geven van wat een blouse of een japon in de Sov jet-Unie gaat kosten. Een arbeider verdient daar overigens gemiddeld 184 roebel (bijna 700 gulden) per maand. Kinderhandel in Italië winstgevend MILAAN „Hij gaf mijn papa tien miljoen lire (2000 gulden) en nam me mee". Een Joegoslavisch zigeuner meisje van tien jaar vertelt in de Mila nese krant „Corriere della Serra" hoe haar vader een „argata" van haar maakte. Argata is het zigeunerwoord voor kinderen die worden verkocht om te stelen en te bedelen. Eenmaal in Italië aangekomen leerde zij van een ouder zigeunermeisje hoe woningen moesten worden beroofd. De onlangs gearresteerde mensensmokkelaars op de Joegoslavisch-Oostenrijkse grens zouden in 1985 zo'n honderd kinderen uit Joegoslavië hebben gesmokkeld. Volgens de pers aldaar zijn er in Italië zeker duizend argatas „werkzaam", hoofdzakelijk in Milaan en Napels. De kinderen worden in Italië verkocht voor gemiddeld 15.000 gulden, een re delijk bedrag als men weet dat één kind met diefstal, en soms met prosti tutie, rond de 750 gulden per dag naar huis brengt. Als de kinderslaven wei geren te werken of te weinig verdie- nen, worden ze geslagen of anderszins gestraft. Alleen al in Napels heeft de kinderrechter vorig jaar 16.000 arga- ta's veroordeeld. toskou wil ïrbod op ernproeven plengen (SKOU De Russische Michail Gorbatsjov lift gisteren tegenover de slerikaanse en de Russi- e voorzitters van de inter- jionale organisatie Artsen Voorkoming van een noorlog verklaard dat J Kremlin een verbod op J houden van kernproeven ■verlengen als ook de Ver gde Staten zich van der- Jgke proeven zullen ont- |den „Er is een unieke s om het moratorium we- Izijds te maken en het tot 1 januari te verlengen", -JeJus Gorbatsjov. (Door onze correspondent Bob van Huet) PARIJS De Ameri kaanse onderneming Walt Disney-productions gaat in het Franse Marne-la Vallee een evenementen park bouwen, dat zich kan vergelijken met Dis- neyworld in Florida en Disneyland in Californië. Het contract over de bouw van „Euro-Disney- land" is gisteren met de Franse regering onderte kend. Over vijf jaar moet deze eerste Europese Dis neyland haar poorten ope nen in de nieuwe stad Marne-la-Vallee, dertig kilometer ten oosten van Parijs. De onderhandelingen over dit miljardenprojekt hebben ruim een jaar geduurd. Marne-la- - Vallee had vooral tie te duchten van het Spaanse Alicante. De Franse premier Laurent Fabius zei gisteren zeer gelukkig te zijn met de uiteindelijke keuze, die 7000 arbeidsplaatsen zal opleveren voor de bouw van het recrea tiecomplex en nog eens 25.000 vaste banen om het geheel te laten draaien. Walt Disney Productions gaat uit van tien miljoen bezoekers komen. Het evenementenpark zal ongeveer met dezelfde at tracties worden uitgerust als de Amerikaanse versies. In Marne-la-Vallee zal met Euro- -Disneyland bovendien een geheel nieuw stadsdeel wor den gebouwd met hotels, een congrescentrum, een universi teit en diverse winkelcentra. Om dat alles goed bereikbaar te maken zal een vliegveld worden aangelegd, die met een snelle metrolijn met het park Duitsland moeten wordt verbonden. Vermisten (Van onze correspondent Gerard Kessels) ■jONN West-Duitsland doet mee aan het Ameri- onderzoeksprogramma naar een afweerschild gen vijandelijke raketten in de ruimte, SDI. Er komt ihter geen officiële samenwerkingsovereenkomst zo- Engeland en Amerika zijn aangegaan, maar slechts |n raamovereenkomst, waarschijnlijk in de vorm van i briefwisseling tussen Bonn en Washington, .-^ue beslissing van de Duitse regering heeft alle kenmerken npromis. De christen-democraten van bondskanselier - JeJnjjSt Kohl hebben steeds gepleit voor een officiële deelname ^n SDI. De liberale minister van buitenlandse zaken Genscher •rzette zich daar echter hardnekkig tegen, omdat hij ernstige ivolgen vreesde voor de verhouding met het oostblok. Minister in economische zaken Martin Bangemann gaat in de eerste eken van januari onderhandelen in Washington om de voor aarden voor de Duitse industrie te verbeteren. Daarbij gaat het regelingen voer de overdracht van technologie, de geheim- rHjuding en het recht resultaten van SDI-onderzoek ook voor S - idere, commerciële, doeleinden te gebruiken. sse! ntvangsn DRID In Spanje is de dierenbescherming aan de ravond van de intrede van het land in de Europese 3r®se'e4meenschap een intensieve campagne begonnen voor Tsteekbl rechten van het dier. De campagne heeft maar één EOTExr-jel: het doen verbieden van alle Spaanse feesten iarop het dier kippen, ganzen, schapen en stie- het loodje moet leggen. i voorbeeld van geweld tegen dieren vormen de initiatieproe- i die „Mozos" (jonge jongens) moeten afleggen om hun vaar- "feheid en mannelijkhjeid te bewijzen en waarvan ganzen, kip- i ander pluimvee de dupe zijn. J dorpen in Midden-Spanje zoals San Martin de la Vega en irganta del Villar, doet men aan „ringsteken" 'de „ring" is wter een aan de poten opgehangen kip. Niet iedere deelnemer [zo vaardig dat hij het beest in eén keer doodt. In andere dor- i doet men aan „polo mortel". Een kip wordt tot aan de nek i de „polospelers" te paard slaan de kop er af. Zo zijn ■Jook onthoofdingen van ganzen, en schapengevechten. In het van de Spaanse dierenbescherming dat een einde wil ma- aan de mishandelingen, wordt echter grotendeels voorbijge- i aan het „serieuze" stierengevecht in de gemeentelijke are- Organisatoren van deze gevechten, die onder hun publiek lak koning Juan Carlos vinden, weten de wet uit 1963 die der- Öijke wrede feesten verbiedt, tot nu toe goed te omzeilen. Verslagen Jean-Bedel Bokassa, eens een gevreesd heerser van de Centraal Afrikaanse Republiek, zit er in zijn kasteel in Frankrijk verslagen bij. Hij is van elektriciteit afgesloten. In '84 gebeurde dat al met water. Bokassa, die 51 kinderen heeft, zit totaal aan de grond. Moord op Zuidafrikaanse boer verslechtert verhoudingen (Vervolg van voorpagina) JOHANNESBURG De moord op een Zuidafri kaanse boer nabij de grens met Mozambique en vermoedelijk gepleegd vanaf dat grondgebied heeft het vredesverdrag tussen beide landen ver der verslechterd. Volgens de marxistische regering in Mozambique steunt Zuid-Afrika nog steeds het rebellenleger dat in het zuiden opereert. Vol gens Zuid-Afrika echter gedoogt Mozambique nog steeds ANC-bases op haar grondgebied. Minister van buitenlandse zaken Botha zei dat Zimbab we opnieuw heeft verzekerd dat het niet toestaat dat ANC-strijders vanaf haar grondgebied operaties uit voeren. Zimbabwe reageerde op de mijnontploffing waar bij zes blanken om het leven kwamen. Twee blanke Zuid afrikaanse cameramannen, die werken voor het Britse World Television News zijn beschuldigd van opruiing in het district Moutse. Zij wor den morgen voorgeleid. GIJZELINGEN EN ONTVOERINGEN DOOR VELIGHEIDSRAAD VEROORDEELD NEW YORK De Veiligheidsraad van de de regeringen Verenigde Naties heeft gisteren met algemene resolutie stemmen ondubbelzinnig alle daden van gijze ling en ontvoering veroordeeld en de directe vrijlating geëist van alle mensen die in gijzeling worden gehouden. De vijftien leden van de raad hadden slechts 2 minuten en 38 seconden nodig om tot deze uitspraak te komen, die voor n de lidstaten bindend is. De Amerikaans initiatief. Boven dien roept de resolutie de internationale ge meenschap op samen te werken op het gebied van doeltreffende maatregelen om dergelijke terreuracties te verhinderen en de daders te vervolgen en te bestraffen. KING GEORGE EILAND De zeven nationale vlaggen steken fel af tegen de ijzig witte achtergrond van het Antarctische continent. Hier, op de paar ijsvrije stranden van het King George en het Nelson eiland in de Zuidelijke IJszee, 1600 kilometer van de Falkland Eilanden, staan de bemande waarnemingssta tions van Argentinië, Brazilië, Chili, China, Polen, de Sovjet- Unie en Uruguay broederlijk naast elkaar. In 1959 namen de Sovjet-Unie en de VS het initiatief bij het opstellen van een Verdrag over Antarctica, dat mede-on dertekend werd door tien an dere landen. Aanleiding voor het verdrag was het Interna tionaal Geofysisch Jaar (1958), waarin tientallen wetenschap pelijke waarnemingsstations in Antarctica werden geves tigd. Het verdrag, dat bepaalde dat tijdens de looptijd alle territo riale aanspraken bevroren werden, moest verhinderen dat „Antarctica het toneel zou worden van internationaal gekibbel" en ruimte scheppen voor „gemeenschappelijk we tenschappelijk onderzoek in Antarctica". Het verdrag kan pas na 1995 opgezegd worden. Ook voor ziet het in een systeem van wederzijdse inspectie en be paalt het, dat er geregeld „consultatieve conferenties" moeten plaatsvinden. Over die conferenties zijn echter problemen ontstaan, omdat de deelname in feite beperkt is tot de twaalf on dertekenaars van het verdrag. Andere staten mogen slechts deelnemen als ze én zijn toe getreden tot het verdrag, én op ruime schaal onderzoek in het gebied verrichten. Wat maakt het King George en het Nelson eiland nou zo interessant? Niet de zeehon den, die hier ooit in overvloed aanwezig waren, maar in 1824 door hebzuchtige Britse en Noordamerikaanse bontiagers bijna werden uitgeroeid. Het heeft tot het midden van de jaren zeventig geduurd, voor dat het aantal zeehonden weer enigzins op peil was ge komen. De walvis onderging eenzelf de lot. Tijdens de Eerste We reldoorlog lagen in de be schutte baaien drijvende traan fabrieken voor anker. Na 1930 liep de walvisvangst sterk terug, zodat de vissers een beter stekkie opzochten en de rust rond de eilanden weer terugkeerde. In 1947 openden de Falkland Eilanden hier het eerste we tenschappelijke waarnemings station, dat zich .toelegde op het in kaart brengen van het land en geologisch onderzoek. 22 Jaar later hadden ook Ar gentinië, de Sovjet-Unie en Chili wetenschappelijke bases neergezet. Polen volgde in 1977. De eilanden waren makkelijk te bereiken en met hun lange pooldag en de af wezigheid van drijvend pakijs een voor de wetenschappers relatief aantrekkelijk oord. In de laatste achttien maan den hebben ook China, Brazi lië en Urugay hier hun waar- nemeningstations opgezet. Andere landen (Canada, Cuba, Oost- en West-Duits land, Peru, Equador, Italië en Spanje) hebben onderzoeks teams naar de eilanden ge stuurd. Met zo'n enorme toe- voet; van mensen is er niet veel gelegenheid meer tot het ongestoord bestuderen van pinguins, zeevogels of botani sche gemeenschappen. Het weer vormt natuurlijk een dankbaar onderwerp voor onderzoek. De metereologi- sche stations op de eilanden leveren bruikbare informatie op voor de scheepvaart in het Zuidpoolgebied. Ook voor de wereld-weersvoorspellingen wordt gebruik gemaakt van de Antarctische gegevens. Bij nauwkeurig onderzoek ko men interessante ontwikke lingen aan het licht. Dichtbi; de Soviet-basis is een grote olie-opslagruimte gebouwd, die gebruikt wordt door de schepen van de bases en de vissersboten. De Chilenen hebben een landingsstrook aangelegd die het hele jaar door bevlogen kan worden. In navolging van de Argentijnen hebben de Chilenen hun we tenschappelijke complex on langs uitgebreid, zodat ook echtparen (en hun kinderen) op de eilanden gehuisvest 'n unieke kans wetenschap pers uit allerlei landen aan het werk te zien? Het blijkt onweerstaanbare attrac tie: het be zoeken soms wel vier toeris tenboten de eilanden. Sinds twee jaar zijn er regelmatige vluchten naar en van het Chi- leense„vliegveldje", waar trouwens ook een hotel staat waar de toeristen kunnen overnachten. De verwachting is dat het aantal toeristen zal stijgen. Een aantal ontwikkelingslan den is bezorgd over het ver drag. Die landen vrezen dat de ondertekenaars niet alleen maar wetenschappelijke, maar ook economische doel einden voor ogen hebben. Er zijn echter argumenten die instandhouding van het be staande verdrag rechtvaardi gen, niet in het minst omdat het tot nu toe prima heeft ge werkt. Het heeft een aantal regeringen bijeengebracht, die samen actief onderzoek ple gen en veel maatregelen heb ben getroffen om de unieke flora en fauna van het gebied te* beschermen. fMIDJE VERHOLEN EN DE KNAP-MUTATOR SSEISF' 164) „SJEEMS POND!!" riep doctor Polnyck ;;£rbaasd, en nü begreep hij dat hij in de val ge- Pen was. Zijn woede kende geen grenzen leer en hij besloot zijn huid zo duur mogelijk te Brkopen. Snel als een panter griste hij een in- 'ukwekkende roompudding van de tafel en ierp die met volle kracht naar Sjeems Pond. n omdat geheime agenten gewoonlijk niet ge- ifend worden in dolkomische, ouderwetse li Intruukjes, mogen we het 009 wel vergeven,. 23 at hij niet op deze aanval was voorbereid. Met [en kletsende slag trof de grote roompudding |n nobele gelaat en de smakelijke klodders ogen alle kanten op. De kleverige zoetigheid Brhinderde hem bovendien te zien hoe de oordlustige doctor Polnyck zich nu met een 'Ik op smidje Verholen stortte. Eilaas, dat be- vam ons diplomaatje slecht, want de heer Ver holen was een zeer bekwaam karate-vechter. Hoe hij het precies deed, weten we niet, want daarvoor ging alles veel te snel. Maar het eind resultaat was duidelijk, want even later kwakte de doctor al met zijn gepommadeerde schedel tegen de grond en ontgleed de dolk aan zijn nu krachteloze hand.... „En nou mooi mee naar de troonzaal, waar er al iemand op je wacht," grijnsde de smidKo—koning Ant—tonyc...!?" stamelde doctor Polnyck, toen ze daar waren aangekomen. „U... U lééft..??" „Precies. Wij leven." sprak de vorst waardig. „En dat danken wij aan dappere mannen, zoals er twee hier naast mij staan. Het is een lelijke streep door je rekening, Polnyck. Van heden af heeft ons land weer een Koning. Eilaas, niet GIJ zult die Ko ning zijn PARIJS Toevallig pas serende militairen, die in de houding springen zodra ze hem herkennen. Cham pagne „met de compli menten van de beman ning" tijdens een binnen landse vlucht in Frank rijk. En verder een hele boel aanmoedigingen en schouderklopjes op straat. Charles Hernu het na de ge ruchtmakende Greenpeace-af faire verder wel kan vergeten in de politiek, maakt een ver gissing van formaat. De minis ter, die moest aftreden na het opblazen van de Rainbow Warrior in Nieuw-Zeeland, is thans populairder dan ooit. Hernu is door de Franse Socia listische Partij (PS) voor de komende parlementsverkie zingen zelfs tot lijstaanvoerder in het departement Rhóne (rond Lyon) gepromoveerd. Niet ondanks, maar dankzij het drama in Auckland rijst Hernu's ster snel. Elke dag ontvangt de ex-minister op zijn gemeentehuis in het bij Lyon gelegen Villurbanne waarvan hij burgemeester is zakken vol post. Brieven, telegrammen en zelfs cheques van bewonderende Fransen, die hem tot op de dag van vandaag feliciteren met zijn kranige gedrag. Dat daarbij de Nederlandse fotograaf Perrei- ra om het leven kwam, neemt niemand hem kwalijk. Toen Greenpeace vorige maand campagne voerde in het Rhó- ne-departement, waagde geen enkele burgemeester het de activisten te ontvangen. Hernu wel. En terwijl hij zich samen met de milieu-activisten liet Charles Hernu. fotograferen, vertelde hij de aanwezige pers geen grotere pacifist te kennen dan zichzelf. En hij wil meer. Onlangs noemde hij zichzelf een ge schikte presidentskandidaat. De bijna surrealistische stem ming na de Greenpeace-affai re komt misschien nog het beste naar voren in de inge zonden brieven-rubrieken van de Franse media. Wanneer er schande wordt gesproken over deze zaak, dan voornamelijk omdat de in Nieuw-Zeeland tot tien jaar veroordeelde Franse agenten dit jaar met Kerstmis achter de tralies zit ten.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 7