00wa/nt CDA wil tii d winnen voor wijzigingen in euthanasiewet Provincies proberen vervuilde grond bij gemeenten te storten Bedrijfsleven vol vertrouwen nieuwe jaar in BON: el t-, Kinderen in cel door plaatsgebrek in tehuizen Geniet Uitgave Westerpers, behorende tol Sijthoif Pers. Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel.071 -122244. Voor abonnementen: tel.071-313677. Giro 103003 Bank: Amro-Bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J.J.Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand f. 22,49 (aut.betaling),kwartaal f. 67,43Jaar f. 256,85. zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071-122248. Advertenties: (excl.5% BTW)] 0,61 per mm, kleintjes! 0,43 per mm. Losse Donderdag J 9 december 1985, 77e jaargang no. 23379 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Vannacht veel bewolking, af j en toe regen en een minimum temperatuur van ongeveer 6 graden. Overdag wisselend be wolkt en enkele buien. Mid- dagtemperatuur rond 8 gra den. Vrij krachtige, aan de kust harde zuidwestenwind. Zon op: 08.45; onder: 16.30. Schev. hoog water: 9.38 en 21.58; laag water: 4.40 en 17.28 GBAT1S ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MET EN EEN COMPLETE AGENDA VNO-directeur: Werkgevers moeten VUT kritisch bekijken ziekenhuis. Voor zijn leven wordt ge vreesd. ROTTERDAM Bij de komende cao-onder handelingen zullen de werkgevers op selectieve wijze verder gaan met herverdeling van werk, maar regelingen voor vervroegde uittreding (vut) zullen daarbij steeds kritischer moeten worden bekeken, aldus drs J.A. Dortlant, direc teur sociale zaken van de werkgeverscentrale VNO vandaag in Rotterdam. Dortland zei dat het realisme van politici ten aanzien van de grenzen en mogelijkheden van herverdeling van werk toeneemt. Aan werknemerskant gaat vergroting van het inzicht volgens hem ge paard aan een toenemende verwarring. Unifor: me herverdeling van werk heeft in zekere zin dezelfde negatieve effecten voor onze economie als een verhoging van belastingen en sociale premies. Kerstdrukte begint morgen DRIEBERGEN De Kerst drukte op de Nederlandse we gen begint morgen al, wan neer ongeveer 132.000 Neder landers met hun auto naar de wintersport vertrekken. De avondspits zal vroeger begin nen dan op een normale vrij dag en zal tot laat in de avond aanhouden. Ook zaterdag zal het drukker zijn dan normaal, aldus de politieverkeerscentra- le in Driebergen en de ANWB. Op 23, 24, 27, 30 en 31 decem ber vertonen de snelwegen een rustiger beeld. n hof. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het Tweede-Kamerlid Elida Wessel-Tuinstra (D66) verwacht dat het door haar ingediende wets ontwerp inzake eutha nasie de steun zal ver werven van een ruime kamermeerderheid, ge vormd door alle linkse oppositiepartijen en de VVD. Zij zei dit gisteren nadat ze de Kamer had meegedeeld, haar initiatief-wetsontwerp op een aantal punten te hebben veranderd. Enkele formuleringen zijn met name op verzoek van VVD en PvdA opgenomen. De CDA-fractie is „diep teleur gesteld" dat de eigen op merkingen nauwelijks zijn terug te vinden in de vorm geving van het wetsont- werp. te gaan tot plenaire behan deling in de Tweede Kamer van het wetsontwerp. In verband met de zorgvuldig heid van de wetgeving wil het CDA nog de gelegen heid hebben over de ingrij pende wijzigingen na te denken. In het oorspronkelijke wets ontwerp van mevrouw Wessel stond dat euthanasie op uitdrukkelijk en ernstig verzoek straffeloos kan worden toegepast bij ie mand die in de stervensfase verkeert of ondraaglijk li chamelijk dan wel geestelijk lijdt. Dat laatste is nu ver anderd in „iemand die zich in een uitzichtloze noodsitu atie bevindt". Verder heeft de indienster bepaald dat iemand die niet meer in staat is zijn wil te uiten ook schriftelijk om euthanasie kan verzoeken. Zo'n „eut hanasieverklaring" moet echter vrijwillig en welo verwogen zijn opgesteld. Pag. 3: Geen euthanasiere geling voor comapatiën- ken OPEN tten en muizen werpen pich van le rotsen )L AVIV Wetenschaps in Israël hebben vast- steld dat in de hoogvlakte i Golan honderden muizen ratten zich van de krijtrot- werpen. Men vermoedt dat jet gaat om een instinctieve op overbevolking. Vol- Wetenschappers is er waarschijnlijk niet genoeg 'sel en ruimte voor de schatting 250 miljoen rat- n en muizen in de Golan- [oogte. De boeren in de om- ;ving zijn zeer ingenomen de spontane zelfdoding hun plaaggeesten, maar de lilenbevolking, die voor zijn woedselvoorziening voor een >t deel afhankelijk is van nuizen, zal tijdens de feest- igen de buikriem moeten thalen. Post kantoren met feestdagen dicht LEIDEN/STREEK De postkantoren in Leiden en omgeving zijn beide kerst dagen en op nieuwjaarsdag gesloten. Op de zaterdagen 21 en 28 december is het stkantoor aan de Schip- w normaal tot twaalf middags open. Op 24 december zijn de zelfbedieningsruimten van de postkantoren Schiphol- weg, Breestraat, Bevrij dingsplein, Kopermolen, Lange Voort in Oegstgeest, Heiniuslaan in Leiderdorp en Roelofarendsveen van af s' middags drie uur ge sloten. Voor Hazerswoude- Dorp is dit twaalf uur. Voor 31 december geldt dezelfde regeling. De zelf bedieningsruimten worden vrijdag 27 en donderdag 2 januari weer om acht uur s morgens opengesteld. Op 31 december worden tijdens de buslichting van drie uur 's middags alle brievenbussen en automa ten afgesloten. De PTT wil hiermee vandalisme voor komen. Op 27 december en op 2 januari is de be stelling als op maandag. DEN HAAG Het PvdA- Tweede Kamerlid Joop Wor- rel wil in een spoeddebat staatssecretaris Korte-Van He mel ter verantwoording roe pen over het plaatsen van kin deren in politiecellen. Enkele Amsterdamse kinderrechters luidden gisteren de noodklok, omdat de verschillende inrich tingen en opvangcentra voor jeugdige delinquenten geen ruimte meer hebben om de kinderen op last van de kin derrechter te plaatsen. Geme ten over het hele land zitten er op het moment veertig kinde ren in een politiecel, in af wachting van plaatsing in één van de tehuizen. Volgens de Amsterdamse kin derrechters dreigt de situatie totaal uit de hand te lopen, omdat men vaak gedwongen is de kinderen weer vrij naar huis te sturen. Volgens me vrouw mr. Hartzuiker, coördi nator van de kinderrechters, heeft; het tekort aan opvang mogelijkheden invloed op het onafhankelijk geachte beleid van de kinderrechters. „Steeds vaker betrappen ze zich erop rekening te houden met het feit dat er voor dejeugdige de linquent toch geen plaats is". Volgens Worrel is het „ab surd" om kinderen op te slui ten in politiecellen. „Dat druist in tegen ons hele denken". Hij noemt het tekenend dat het juist de kinderrechters zijn die van de staatssecretaris aan dacht voor de noodsituatie vragen, „in plaats van een of andere actiegroep". Blanke boer gedood in Zuid-Afrika JOHANNESBURG In het grensgebied tussen Zuid-Afri ka en Mozambique is een blan ke Zuidafrikaanse boer dood geschoten. Het slachtoffer, de 39-jarige suikerboer Lukas Marais, woonde zes kilometer van de Mozambiquaanse grens. Twee Afrikaner dagbladen, Die Vaderland en Die Trans valer, zeiden dat op de plaats van de moord patronen waren gevonden voor Russische AK- 47-geweren, zoals die door het Afrikaans Nationaal Congres (ANC) worden gebruikt. Pag. 7: Moord op boer ver slechtert verhoudingen Zigeunerfamilie demonstreert bij Nationale Nederlanden „Zigeunerkoning" Koko Petaio is in de nacht van woens dag op donderdag omstreeks twee uur met zijn familie in vier woonwagens neergestreken op het parkeerterrein van het kantoor van de verzekerings maatschappij Natio nale Nederlanden in Den Haag. Petaio wil zo een gesprek afdwingen met de mensen van de ver zekeringsmaat schappij die een schadeclaim van één van de familie leden hebben afge wezen. Het ging daarbij om schade aan een woonwa gen. Volgens de Haagse politie houdt de fa milie zich rustig. Het is volgens de politie aan Nationale Ne derlanden de politie in te schakelen als zij dat nodig acht. Nederlandse kerststerren stralen in heel Europa Met Kerstmis in het verschiet is de afgelopen weken de aan voer van kerststerren (Poinset- tia) op Bloemenveiling West- land tot grote hoogte geste gen. Inmiddels zijn er op de veiling zo'n kleine twee miljoen kerststerren verhandeld. De heer J. Naber van de veiling verwacht dit jaar een totale aanvoer van 2,8 miljoen stuks. „Misschien gaan we zelfs over deze grens heen. In ieder geval zitten we nu, in vergelijking met vorig jaar op een aanvoer- stijging van ongeveer 12 pro cent. Een prima ontwikkeling", aldus Naber. Vele Westlandse kerststerren zullen dan ook in Europa rond Kerstmis de huis kamer sieren. Rellen in Baskenland Baskische oproerpolitie verschuilt zich achter auto's tijdens hevige rellen in de straten van San Sebastian. De onlusten braken uit naar aanleiding van de mysterieuze dood van een vermeend lid van de afscheidingsbeweging ETA. Volgens de politie zou de man zijn verdron ken tijdens een vluchtpoging; volgens familieleden is de man vermoord. LEIDEN/ DEN HAAG Provinciale besturen oefe nen sterke druk uit op ge meenten om vervuilde grond op hun vuilstort plaatsen te accepteren. De grond is afkomstig van bodemvervuilingen en vaak met talrijke chemi sche stoffen besmet. De provincies willen de grond graag op de ge meentelijke storten kwijt omdat dat goedkoper is dan het schoonmaken van de grond. In Leiden en omgeving geldt dit pro bleem echter niet omdat al het huisvuil van die ge meenten in de vuilver branding van Leiden wordt verwerkt. De stort plaatsen die er nog in de regio zijn, worden niet meer gebruikt. Minister Winsemius (VROM) heeft de praktijken van de provinciale besturen gisteren toegegeven in een overleg met de Kamercommissie voor mi lieu. Aan concrete gevallen werd alleen Hengelo genoemd, maar er zijn er meer. De be windsman stelde dat het stor ten van sterk vervuilde grond op vuilstorten van gemeenten op zich geen ramp hoeft te zijn. Daarbij zal echter wel voldaan moeten worden aan drie criteria: de met chemica liën vervuilde grond moet geï soleerd gestort worden, het probleem moet beheersbaar zijn en er moet controle plaats vinden. Er is daarom inmid dels een onderzoek is begon nen naar eventuele misstan den bij het storten van de grond op vuilstorten. In de studie zal ook nagegaan wor den welke gevolgen het stor ten van de grond heeft Zo kunnen er chemische reacties ontstaan met het andere vuil op de storten. De studie moet begin 1986 klaar zijn. Volgens de minister heeft hij weinig invloed op het hande len van de provincies. Elk jaar bepalen zij in overleg met de gemeenten welke bodemver vuilingen worden aangepakt. De rijksoverheid heeft daar voor geld beschikbaar. Contro le op de projecten vindt ach teraf plaats. Door hun handel wijze proberen de provincies goedkoper uit te zijn en dus meer bodemvervuilingen te kunnen aanpakken. Een zegs vrouwe van de minister liet weten dat er in 1986 159 mil joen gulden voor de aanpak van bodemvervuilingen be schikbaar is. DEN HAAG Het bedrijfsleven ziet 1986 vol vertrouwen tegemoet. Van alle ondernemingen verwacht nog maar twaalf procent het volgend jaar met verlies te draaien. Die verwachting heerst vooral bij kleinere bedrijven. Bij na dertig procent van de ondernemingen voorziet nu al dat de omzetten reëel dus onder aftrek van de inflatie zullen toenemen. De investeringen zullen vol gend jaar fors stijgen. Van de grote bedrijven heeft 91 pro cent investeringsplannen, bij kleine bedrijven is dat 37 pro cent. Veertien procent van de ondernemingen verwacht in 1986 nieuw personeel aan te trekken. Een onderzoek van de gezamenlijke kamers van koophandel in ons land heeft dit uitgewezen. Aan het onder zoek, waarvan de resultaten vanmorgen werden gepresen teerd, namen 47.650 onderne mingen deel. In het nu bijna afgelopen jaar stegen de omzetten in het bedrijfsleven reëel met 1,6 procent. Alleen de bouw en de detailhandel bleven bij die ontwikkeling achter. Opmer kelijk goed deed de groothan del het, de agrarische indus trie, de industrie en dienstver lenende bedrijven. Van alle ondernemingen zag 37 procent de omzet dit jaar stijgen. Het aantal verliesgevende bedrij ven daalde dit jaar van acht tien naar vijftien procent. In de detailhandel zijn nog de meeste bedrijven die in de rode cijfers zitten. De werkge legenheid nam, mede door de investeringen, met drie pro cent toe. In 1984 was die toe name in banen maar 0,5 pro cent. KERSTTOESPRAAK KONINGIN DEN HAAG Koningin Beatrix zal op Eerste Kerstdag, woensdag 25 december om 13.00 uur, haar kersttoespraak houden. De toespraak wordt uitgezonden via radio 1, 2, 4 en 5 en via de wereldomroep. Prijs staatslot sneller incasseren DEN HAAG Wie een prijs heeft gewonnen in de staatsloterij moet die in de toekomst niet binnen een jaar, maar binnen drie maanden incasseren. Staatssecretaris Koning (Financiën) wil met dit plan voorkomen dat de hoge prijzen worden gebruikt om zwart geld te witten. Op loten waarop een prijs is gevallen wordt vaak veel zwart geld geboden. hoort moet maar denken: daar gaan ze dan, ie 132.000 Nederlanders, die met hun auto en de bus naar de wintersportgebieden vertrekken. Want op dat aantal wordt het vertrekkersleger geschat, dat de Kerst in de sneeuw (als het er ligt) gaat doorbrengen. Ze komen pas in het weekeinde van 4 en 5 januari terug. En in die tussentijd wordt het volgens de politie heel wat rustiger op onze wegén. En daar profiteren de thuisblijvers dan weer van, moet u maar van de persen rollen. Geniet u niet van de sneeuw, dan hebt u toch iets wat zij daar niet hebben: de Leidse Courant. i De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend In een open envelop zonder postzegel opsturen naar. Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. Indien doorloe aanleiding beslaat kan een verzoek ,_j om een proelabonnemenl worden geweigerd. 4§"£cicUe6otuo/nt i

Leidse Courant | 1985 | | pagina 1