Hotel Schuttersveld iikt van de baan lijl QeidbaSowuvnt Stadhuisklok van slag STAD OMGEVING ALLER LEI(DS) Stationsbuurt woedend over betaald parkeren Conflicten bij Omroep Rijnland EBR sluit niet af van terstmis tot oudjaar BURGERLIJKE STAND DONDERDAG 19 DECEMBER 1985 PAGINA 13 OTECHNOLOGISCHE OPLEIDING ART IN SEPTEMBER IDEN Het Gewestelijk Arbeidsbureau Leiden (GAB) steekt ,000 gulden in een onderzoek naar de mogelijkheden van bio- inologisch onderwijs in Leiden. Aan het Europees Sociaal ids is voor dit onderzoek een subsidie van 1,7 miljoen gulden raagd. E. Keijser, hoofd van de directie economische zaken van gemeente Leiden, verwacht dat een dergelijke opleiding in sep- 'ber 1986 van start kan gaan. Het gaat om zogenaamd tweede beroepsonderwijs voor afgestudeerden van universiteit en 0, Het onderzoek moet aantonen hoe de nieuwe opleiding het aansluit op de arbeidsmarkt. Zoals bekend verrijst in De uwenhoek in Leiden een „science-park" met allerlei bedrijven het gebied van de biotechnologie. Voor deze bedrijven is nog te nig gekwalificeerd personeel beschikbaar. De nieuwe opleiding ■dt in elkaar gezet door de Leidse universiteit en de TH Delft, vestigingsplaats is Leiden. Ook wordt in samenwerking met de uratoriumschool Rijnland gewerkt aan een opleiding op middel- r niveau. De bedoeling is dat alle opleidingen later bij elkaar den gevoegd. Ouders vragen om speelruimte LEIDEN In de Stevenshof moet een speel ruimte komen voor kinderen vanaf acht jaar. Dat heeft een aantal bewoners van de Stevens hof laten weten in een brief aan de gemeente raad. Volgens de ouders houden de kinderen zich nu noodgedwongen op tussen de gepar keerde auto's of vallen de kleuters in hun klei ne speelruimten lastig. De ouders denken zelf aan de aanleg van een trap- of basketbalveldje bij de installatie van de stadsverwarming, waar op dit moment enkele schapen verblijven. Volgens het bestemmings plan Stevenshof moeten op die plek bedrijven komen. De ouders vragen de gemeenteraad, voordat het zover is, de grond tijdelijk voor een speelvoorziening beschikbaar te stellen. Lakenhal in kerstvakantie LEIDEN Het gemeentelijk museum De Lakenhal aan de Oude Singel 28 houdt in de kerstvakantie speciale activiteiten voor kinderen. Tijdens de vakantie zijn twee exposities te zien in het museum: 'Het aanzien van de kunstenaar' en 'Een stuckie stilleggend goet'. Onder begeleiding van medewerkers van het museum kunnen kinderen vanaf zes jaar op 21, 22 en 26 decem ber de tentoonstellingen bekijken. Daarna is er de mogelijkheid om in de hal van het museum zelf een stilleven of een zelfportret te tekenen. Hier zijn geen kosten aan verbonden en voor materiaal en begeleiding wordt gezorgd. De resultaten worden (tijdelijk) in het museum opgehangen en voor de mooiste werkstukken zijn prijzen beschikbaar. De spe ciale activiteiten beginnen om 14.00 uur. Per middag zijn maxi maal 20 plaatsen beschikbaar. Voor inlichtingen: tel. 071-254634. De Lakenhal en het molenmuseum De Valk zijn geopend op 21, 24, 27 en 28 december van 10 tot 17 uur en op 22, 26 en 29 de cember van 13 tot 17 uur. Op 23 en 25 december zijn beide mu sea gesloten. Meubelzaak leeggehaald LEIDEN Uit een meubelzaak aan de Nieuwe Rijn zijn in de nacht van zondag op maandag perzische kleden, een ivoren schaakspel, klokken, een ragoutbord en woordenboeken met een totale waarde van 15.000 gulden gestolen. Tevens gingen de inbrekers er met 3000 gulden aan kas geld vandoor. Zij kwamen de winkel bin nen na het forceren van een ruit. Man gooit ruiten in LEIDEN Een 22-jarige Leidenaar is vannacht om één uur op de Papengracht aangehouden nadat hij op de Haarlem merstraat een ruit van theater Rex had vernield. Ook op de Papengracht gooide hij een raam in. Sterkste man van Leiden LEIDEN Het Antonius club huis aan de Lange Mare 43 vormt zaterdagmiddag 28 december het decor voor de strijd om de titel „sterkste man van Leiden". De mannetjesputters beginnen om twee uur aan hun duel, dat wordt opgeluisterd met zaken als aero bic- en break dancing, body builr ding en modeshow. De heren moeten allerlei krachttoeren ver richten om hun uitverkiezing waar te maken. De zaal gaat om één uur open, toegangskaarten kosten een tientje per stuk. BOUW KANTOREN IN APRIL VAN START LEIDEN De plannen voor de bouw van een hotel op het Schutersveld, lijken defini- in de baan. April vol- jaar wordt begonnen met de bouw van het com plex Schuttersveste, maar dat geldt niet voor het in dat plan opgenomen hotel. Het hotel komt niet van de grond, omdat er geen beleg ger is, die er de benodigde gelden in wil steken. Het vier sterren hotel had 200 bedden moeten krijgen. Schuttersveste wordt ontwik keld door de Nederlandse Bouw Architectuur B.V. (NBA) in Utrecht en moet komen op de hoek van de Schuttersveldweg en de Schipholweg. Er wordt al ja ren over gepraat, maar steeds werd het slaan van de eerste paal uitgesteld, omdat beleg gers er geen geld in wilden steken. Begin dit jaar haakte het pensioenfonds PGGM af. Dit liet na langdurige onder handelingen weten niets in het hotel te zien. Het hotel zou geëxploiteerd worden door Golden Tulip Hotels, een dochter van de KLM, maar de PGGM was bang dat de bezettingsgraad van het hotel te laag zou worden. Volgens mevrouw S. Groene- wegen van de directie econo mische zaken van de ge meente, heeft de NBA nu be sloten met de bouw van het kantoorgedeelte van Schut tersveste te beginnen. „Daar steek ik mijn hand voor in het vuur, maar dat geldt niet voor het hotel". NBA wil niet langer wachten met de bouw van de kantoren, omdat het geduld van de twee bedrij ven, die de kantoren willen betrekken, op is. Volgens Groenewegen staat niet vast, dat er geen hotel op het Schuttersveld komt: „Ik heb nog goede hoop. De markt voor hotels trekt aan". Haar baas, E. Keijser, zei een maand geleden over het ho tel op het Schuttersveld „dat als het niet voor het eind van het jaar geregeld is, ik het niet meer zie zitten". Keijser voegde daar aan toe, dat de kans op het hotel met het verstrijken van de tijd steeds kleiner wordt, omdat in 1986 de Wet Investeringsregeling (WIR) wordt veranderd. Dat zou voor een belegger alleen Twee bedrijven voor Schuttersveste bekend LEIDEN De twee bedrijven, die snel hun intrek willen nemen in de Schuttersveste zijn de schoenenimporteur Eu romode en een grote bankinstelling, waarvan men de naam nog niet bekend wil maken. Dit zei vanmorgen de heer Van Dijk van de Nederlandse Bouw Architectuur (NDA). Ook stelde hij nog steeds goede hoop te hebben dat er op het Schuttersveld een hotel gebouwd gaat worden. „Er zijn nog steeds onderhandelingen gaande met hotelke tens. Het verloopt weliswaar moeizaam, maar we hebben toch nog alle hoop om binnen de Schuttersveste een hotel te kunnen realiseren. We houden er bij de bouw van de kantoren in ieder geval wel rekening mee, dat er nog een hotel bij komt", aldus van Dijk. maar nadelig zijn. Volgens mevrouw Groenwe- i gen zijn er naast Schutters- i veste nog meer bouwactivi- teiten op het Schuttersveld te j verwachten. Ook de Haagse j project-ontwikkelaar Erica i j zou in april de eerste paal 1 willen slaan voor een kan- i j toor op het Schuttersveld, j Aanvankelijk was het de be- 1 doeling dat het complex van 12.000 vierkante meter in één keer zou worden neergezet, maar daar is van afgezien, i Het wordt nu in drie of vier j fasen fasen gebouwd, afhan- kelijk van het aantal klanten dat zich 'meldt. Een derde bouwplan zou ook op stapel staan, maar daar wil Groenewegen verder j niets over kwijt. „Daar is het nog te vroeg voor". Van de plannen drie grote torenflats langs de spoorlijn te bouwen, J i komt voorlopig niets terecht, verwacht zij. IDEN De klok van de ad hu is toren is van slag. De ietsvermoedende passant die 7i blik omhoog werpt om ch op de hoogte te stellen de juiste tijd, is de laatste bedrogen uitgekomen, ijkt de klok het ene moment ed te functioneren, de kans groot dat zij éen paar uur la- r tien minuten achter loopt. ie oorzaak is niet, zoals snug- >re bewoners van het stad- jlis aanvankelijk vermoed en, gelegen in de harde wind zware sneeuwval in Zwit- rland. Het blijkt „slechts" ij een technisch mankement gaan: het zogenaamde puls- 'lais, dat de juiste loop van de lok garandeert, heeft er de \n gegeven. wispelturige klok heeft de %el matige gebruikers vani stadhuis niet onbewogen laten. Zo moest wethouder Kuijers onlangs op zijn fjreden terugkeren, toen hij 's avonds om half tien in koffiekamer meldde voor n glas frisdrank. Daar kreeg I echter te horen dat het as tien voor half tien was. rbouwereerd constateerde i dat de klok in die ruimte 73 minuten achterliep bij zijn trloge. Een mankement dat Ie klokken in het stadhuis leken Onder ambtenaren is druk ge speculeerd over de mogelijke oorzaken van het afwijkende „klokkengedrag". H. van Woerden, chef-kabinet van de burgemeester, heeft wat ludie ke oorzaken opgespoord. Op uiterst serieuze toon beweert hij, dat „zware sneeuwval in Zwitserland of Duitsland" mo gelijk de schuldige kan zijn. Hevige sneeuwval in één van die landen kan de spanning van het centrale electriciteits- net beïnvloeden. Meer sneeuw betekent immers: meer water in de stuwmeren en daarmee een iets hogere spanning. Ook in Nederland, want dat is aan gesloten op dat centrale net, evenals alle klokken in het ge meentehuis". Aldus Van Woerden, die andere mogelijk heden als laagwater in de Rijn, de tegenvallende koffieoogst in Brazilië, de toename van het aantal muskusratten onge noemd laat, maar niet geheel uitsluit. Volgens hem kan ook de wind de stand van de wijzers beïn vloeden. Van Woerden: „Die wijzers zijn loodzwaar. Als de wind daar vrij spel op heeft, kan het gebeuren dat zij daar door. tegen worden gehouden Volgens een woordvoerder van het Energie Bedrijf Rijn land (EBR) is in dit geval ech- De torenklok is van slag. ter geen sprake van natuurlij ke invloeden, maar is alleen het relais de boosdoener. Het ziet er om verschillende redenen niet naar uit dat de storing snel verholpen zal zijn. „De Technische Dienst kampt met ziek personeel en een nieuw relais zal nog wel even op zich laten wachten". Het EBR, dat het gesneuvelde re lais destijds heeft geleverd, maar niet over reserveonder delen beschikt, heeft zich in middels bereid verklaard het onderdeel te ■EIDEN/AMSTERDAM Het Energiebedrijf Rijnland (EBR) al in de periode van 27 december tot 1 januari afzien van het (sluitingen van gas en elektriciteit bij klanten, die hun reke- ing niet hebben betaald. Dat zegt directeur H. Brooshooft van et EBR in een reactie op een oproep van een Amsterdamse 'erkgroep. Volgens de werkgroep moet de energiebedrijven in 1 lk geval in de periode van 22 december tot 5 januari afzien van iet afsluiten van energie. Zeker tijdens de feestdagen geeft het een pas om mensen zonder warmte en licht te laten zitten, al- us de werkgroep. Volgens een woordvoerder van de werkgroep ijn door de kortingen op de sociale uitkeringen steeds meer uit- eringsgerechtigden in de knel gekomen en daardoor vaak niet n staat om de energierekening op tijd te betalen. Jaarlijks wordt Heen al in Amsterdam bij enkele duizenden huishoudens gas en .j icht afgesloten, omdat zij enkele maanden in gebreke zijn geble ven met het betalen van die rekening. Dat aantal is stijgende, Voegt de woordvoerder er aan toe. Het GEB in Amsterdam heeft leen speciale maatregelen getroffen om afsluiting van gas en icht rond de feestdagen te staken en ook het EBR ziet daar geen anleiding voor. Het niet afsluiten van gas en licht tussen kerst mis en de viering van oud en nieuw in de praktijk komt dat neer op twee dagen: vrijdag 27 december een maandag 30 de cember wordt eerder veroorzaakt door de arbeidstijdverkor ting dan door de wens de minima tegemoet te komen. „Het me rendeel van het personeel heeft een paar dagen vrij", aldus EBR-directeur Brooshooft. „Het al dan niet afsluiten van gas en elektriciteit moet je structureel regelen. Twee weken rond de feestdagen het opeens anders doen, lijkt me weinig zinvol", Vf,egt hij er aan toe. Calligrafie Klubhuis Matilo aan de Zaanstraat 126 start begin ja nuari met een cursus calli grafie (schoonschrijven) voor beginners. Er zijn twaalf les sen en de deelname kost ach tenveertig gulden. Inlichtin gen zijn verkrijgbaar via te lefoonnummer 412515. Dammen Het Leids damgenootschap houdt vanavond vanaf acht uur een „kerstdamavond" in speeltuin Het Oosterkwartier de Borneostraat. Bij vol- ook een groep geformeerd voor niet-clubspelers. Deel name is gratis. Folk De Leidse folkclub Horus verzorgt morgenavond aan de Herenstraat 1 een optre den van de groep „Chrysaal". Deze groep speelt en zingt voornamelijk jiddische mu ziek. De toegang bedraagt vijf gulden en het optreden begint om negen uur. ANWB cursus De ANWB heeft weer een Cursus Pech Onderweg op het programma staan. De bij eenkomsten hebben begin volgend jaar plaats in de technische School aan de Vijf Meilaan 137 en beginnen steeds om half acht. Belang stellenden kunnen kiezen uit vier series: dinsdag 14-21-28 januari en 4 februari, maan dag 3-17-24 februari en 3 maart, donderdag 6-13-20-27 maart en dinsdag 8-15-22-29 april. De kosten bedragen ANWB-leden en doende belangstelling wordt 110 voor niet-leden. Verkeers slachtoffer overleden LEIDEN De 71-jarige me vrouw E. Hansen uit Leiden is gistermiddag in het AZL overleden aan de verwon dingen die zij opliep bij een verkeersongeval op donder dag 12 december in de Suma- trastraat. De bejaarde vrouw kwam terecht onder een ach teruit rijdende groentewagen en werd met een longbloe ding en hoofd- en schedellet sel naar het ziekenhuis ge bracht. Buurtbewoners zijn woedend over de plannen om dit terrein, tussen het Stationsplein en de Mors singel, betaald parkeren in te stellen. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. LEGDEN Bewoners van de Stationsbuurt zijn woe dend over de plannen van het college van B en W het gratis parkeren op het terrein tussen het Sta tionsplein en de Morssin gel onmogelijk te maken. Ook het Schuttersveld zou daarvoor met een slag boom moeten worden af gesloten. „De gemeente walst weer eens over ons heen. Dit willen we niet en dit pikken we niet. Waar haalt u het recht vandaan om ons dit aan te doen", kregen vertegen woordigers van de ge meente gisteravond te ho ren. De gemeente hield een infor matie-avond over de plannen die op korte termijn uitge voerd zouden moeten worden in het restaurant Eigenzorg aan de Stationsweg. Zeker ze ventig bewoners van de Sta tionsbuurt lieten horen dat ze geen enkele behoefte hebben aan betaald parkeren. Op soms emotionele wijze kregen de ambtenaren de politiek ver antwoordelijken ontbreken tij dens dergelijke bijeenkomsten de verwijten over zich heen. Volgens de gemeente is het be taald parkeren noodzakelijk om het gratis lang parkeren rond het station onmogelijk te maken. Vooral veel werkne mers van de bedrijven rond het station en de mensen die met de trein verder gaan, doen dat, zo werd gisteravond be toogd. Het invoeren van be taald parkeren zou ook nodig zijn, omdat begin volgend jaar met de bebouwing van het Schuttersveld wordt begon nen. Bewoners en bedrijven zouden daardoor meer ruimte krijgen. Parkeren kost voort aan 1,50 per uur of 5 gulden per dag. Bewoners en bedrij ven kunnen een ontheffing kopen voor 180 gulden per jaar, anderen voor 720 gulden per jaar. Voor de bewoners worden 120 plaatsen op het terrein tussen de Stationsweg en de Morssingel gereserveerd. De bewoners eisten gisteren unaniem dat de 120 plaatsen gratis ter beschikking gesteld worden. „Betaald parkeren bij ons leidt alleen maar tot ver plaatsing van het probleem. Als straks de Mariënpoelstraat vol staat, gaat u dan daar het gratis parkeren onmogelijk maken? Dit is een hobby van verkeerswethouder Peters. Waarom moeten wij betalen voor de problemen die de werknemers van de bedrijven in onze omgeving veroorza ken", zo werd gezegd. Veel vertrouwen in de gemeente hadden de bewoners niet: „We zitten hier weer voor Jan Jo ker. Met het bestemmingsplan voor onze buurt ging het net zo. De gemeente maakte plan nen. Wij wezen die af en ver volgens voerde de gemeente ze toch uit. Dit is geen democra tie meer". Vermoedelijk eind januari zal de raadscommissie ruimtelijke ordening en verkeer zich over het betaald parkeren in de Stationsbuurt van het college van B en W uitspreken. HOOFDREDACTEUR TV STAPT OP, SPONSOR HAAKT AF LEIDEN Binnen de af deling televisie van Om roep Rijnland zijn proble men ontstaan over de kwaliteit van de program ma's die de streekomroep levert. Als gevolg hiervan is de hoofdredacteür tele visie, K. van den Burg, opgestapt. Ook enkele sponsors hebben negatief gereageerd op het televi sieaanbod van de omroep. Het bestuur van Rijnland heeft aangekondigd „uit voerig te zullen gaan pra ten met alle betrokke nen". Het was met name de tv-uit- zending rond drie oktober, die de discussie over de kwaliteit van de uitzendingen heeft aangewakkerd. Binnen de tv- afdeling ontstond een discussie of Rijnland minder maar bete re programma's moest gaan maken of dat de ingeslagen, amateuristische weg moest worden voortgezet. Hoofdre dacteur K. van den Burg, die het inhuren van professionele krachten om betere program ma's te gaan maken bepleitte, moest daarbij het onderspit delven en stapte op. Volgens Van den Burg jaagt omroep met kwalitatieve slechte pro gramma's de sponsors .weg. Een meerderheid van de me dewerkers heeft inmiddels echter besloten tot het voort zetten van het huidige beleid. Overigens deelde sponsor JVC daags na de omstreden uitzen ding mee af te zien van verde re sponsoring met de opmer king „Gaan jullie eerst nog maar wat oefenen". Volgens Rijnland-voorzitter J. Walenkamp behoren dergelij ke irritaties bij de problemen waarmee een Opgroeiende or ganisatie te maken krijgt. „Ik lig niet wakker van een con- flictje", aldus Walenkamp. „Wij verkeren in een perma nente pionierssituatie, waarin we moeten laveren tussen het LEIDEN Geboren: Robbert Wil helmus Leendert Gerardus zv. W. J. M. Scheurwater en P. E. L. Nieuwen- huijse. Rowena Margaretha Petronel- Tjakkina dv. P. M. Ruhulessin. Fr ciscus Theodorus zv. T. J. de Vroom- en en G. M. Timmers. Patrick Hen- drikus zv. P. E. W. van der Lans en J. H. J. Smit. Nielas Douwe zv. W. D. Vijn en E. A. L. M. van Dongen. Lu cas Ruben zv. G. C. Duijndam en A. A. M. van Werkhoven. Fanniëlla Cornelia dv. P. M. M. van den Burg J. Bus. Mai en Iboualit Taylor en J. H. N. Post en M. J lane zv. E. M. El Idrissi Rebecca Joy dv. J. S. J. C. R. Mun Antje dv. A. Hoek er Guijt. Ryan Rajeev Rajbahadoei J. S. Lalloesingh en N. N. Bas- Stacy dv. J. M. Pennings en M /an Roosmalen. Gabriëlle dv. A Catharina Helena Johanna dv. A H. Bokern en C. J. M. Verhoe1 Judith dv. C. van der Niet Zandbergen. Ghaled J. C. W. H. van Asten. Dimitri Joeri Nico las zv. M. Houkes en A. M. van Em merik. Paul zv. R. P. van der Linden ën A. C. M. van der Maden. Antoi nette dv. J. E. M. Neuteboom en C. M. Klootwijk. Alyssa Suzanne dv. F. F. Hendriks e M. wenselijke en het mogelijke. We hebben momenteel meer dan 200 medewerkers en het zou mij hooglijk verbazen, wanneer ziph geen conflicten voor zouden doen. De betrok kenheid van de medewerkers is nu eenmaal groter dan die je bij een postzegelhandelaar aantreft". De problemen bij de afdeling televisie hebben er toe geleid dat de geplande kerstuitzen ding en een verslag van het Blitz-basketbaltournooi op los se schroeven 'zijn komen te staan. Contract Ook de afdeling radio heeft zijn problemen gekend. Tussen bestuur en medewerkers ont stond een fel conflict over het afsluiten van vrijwilligers-con- tracten. Een organisatie-on derzoek heeft inmiddels de vloer aangeveegd met dergelij ke contracten en deze zijn, tot voldoening van de medewer kers, dan ook van de baan. De verhouding tussen radiomede werkers en bestuur was mede zo slechts omdat het bestuurs lid voor radiozaken nauwelijks tijd bleek te hebben om zich met de medewerkers -bezig te houden. Naar verluidt is de verhouding na de komst van zijn opvolger J. Leune aan zienlijk verbeterd. Ook verschillen van inzicht over het wenselijke program ma-aanbod, hebben tot irrita tie over en weer geleid. Zo uit te radio-hoofdredacteur P. van den Burg scherpe kritiek op het radioprogramma „Radio Aktief" dat 's zondags wordt uitgezonden. De medewerkers van „Radio Aktief" verzoch ten het bestuur daarop om op te treden tegen de hoofdredac teur. Naar eigen zeggen zijn zijn inzichten over het radio programma tot op heden niet gewijzigd. Naast deze menselijke proble men die volgens Walenkamp voortkomen uit een emotione le betrokkenheid bij de om roep, bevindt de streekomroep zich in een financieel zorgelij ke situatie. 'De begroting over '85 wordt afgesloten met een tekort van ruim 10.000 gulden en voor uitbreiding van appa ratuur is momenteel geen geld. Dit wordt mede veroorzaakt, doordat het aantal leden is achtergebleven bij de ver wachting. De ledenvergade ring besloot in dit kader gis teravond tot verhoging van de contributiegelden voor organi saties. De begroting '86 van de om roep gaat er van uit dat ge streefd moet worden naar een inkomstenbedrag van ,173.000 gulden. Hiervan zou 5.000 gul den afkomstig moeten zijn uit contributiegelden, het overige deel moet worden opgebracht door sponsors en organisaties die via Rijnland radio of tele visie een programma de ether in willen sturen. Volgens Walenkamp zijn deze cijfers op reële verwachtingen gebaseerd: „De maatschappij is nog niet voorbereid op dit nieuwe medium. Maar Rijn land, met een ledental van 600, heeft een engrme maat schappelijke impact. Ik be schouw het als een opgroeiend kind met een gezonde toe komst, een kind dat een grote erfenis te wachten staat". GERT VISSER

Leidse Courant | 1985 | | pagina 13