ÊeicUe 0omott(H 5; meer vis weg uit Brussel Cao-onderhandelingen weer begonnen BON: VOORLOPIG AKKOORD EG-LANDEN Vriendschap 3ud-topman RSV maakte *eld over op eigen rekening Vredeling „super wijze man" van Europa VERDEELDE REACTIES VERVOERSBOND NA VERBOD ACTIES Ravage op Rijksstraatweg Daders overval Rabobank Oude Wetering gepakt gBBBasnBEEE Horeca Woensdag 18 december 1985, 77e jaargang no. 23378 Uitgave Westerpers, behorende tot Sijtholf Pers. Apolhekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel.071 -122244. Voor abonnementen: tel.071-313677. Giro 103003 Bank: Amro-BankN.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: I J.Hallewas.Chel-redacleur: Wim Buijteweg. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand f. 22,49 (aut.betaling),kwartaal f. 67,43, jaar f. 256,85. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071-122248. Advertenties: (excl.5%BTW)i 0,61 per mm, kleintjes f D,43 per mm. Losse Wisselend bewolkt en enkele buien. Minimumtemperatuur rond 3 graden, middagtempe- ratuur omstreeks 7 graden. Westelijke wind, matig, aan de kust krachtig of hard. Zon op: 08.44; onder: 16.30. Schev. hoog water: 8.31 20.53; laag water: 3.37 i 16.26 GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE Bil UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS, MUZIEK THEATER, RECREATIE,EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA Ridderzaal wordt e veel feestzaal" EN HAAG De Stichting Voorlich- [igscentrum Binnenhof is verbolgen rer het feit dat er in de Ridderzaal eeds meer bijeenkomsten en feesten orden gehouden, waardoor de zaal inder toegankelijk is voor het pu- iek. Zij wil dat de verantwoordelijke inister maatregelen neemt om deze rm van para-commercie een halt toe roepen. Voorzitter van de stichting, Huijgens, zei dit gistermiddag bij ingebruikneming van de nieuwe vi- loproduktie over de geschiedenis van et Binnenhof door kamervoorzitter D. olman. Tand van slag Olifant Ramon van de diergaarde Blij- dorp te Rotterdam hield aan een af gebroken slagtand een 70 centimeter lang reststuk in zijn kaak over. Gisteren slaagden professor Küsse (links) en Blljdorp- dierenarts Lateur er in een ruim vier uur durende ope ratie in het lastige stuk uit Ramons kaak te verwijde- Discjockey geschorst na grijs draaien van kerstplaat DAVENPORT Een discjockey van een radiozender in de Amerikaanse staat Iowa is gisteren achter de draaita fel vandaan gehaald en geschorst nadat hij in ruim 3 uur 27 keer dezelfde plaat had gedraaid. De onfortuinlijke DJ zei dat hij in een rothumeur naar de studio was gekomen en dat hij daarom eens wat anders wou dan normaal. Hij be sloot daarom tot een geintje en legde voortdurend de alternatieve kerstplaat „Grandma Got Run Over By A Rein deer" („Oma werd overreden door een rendier") op de draaitafel, tot zijn chef hem de deur wees. Meer aanhoudingen verwacht in zaak Rainbow Warrior WELLINGTON In de af- faire rond de aanslag op de Rainbow Warrior worden nieuwe aanhoudingsbevelen verwacht aldus de autoritei ten in Nieuw-Zeeland. De aanslag werd gepleegd door agenten van de Franse ge heime dienst. Er zijn er nu twee opgepakt en tot cel straffen veroordeeld, maar volgens Nieuw-Zeeland zijn er wellicht twaalf Franse agenten bij de aanslag be trokken geweest. set met blouse akke sl van lyester. 128-15; BRUSSEL Er komt zo goed als zeker een akkoord tussen de huidi ge tien lidstaten van de Europese Gemeenschap over de hoeveelhe den vis die zij volgend jaar mogen vangen. Vrijdag moeten de laatste problemen rond het akkoord wor den opgelost. Er moet bovendien nog worden gesproken over de vangstquota voor Spanje en Portu gal, de twee landen die per 1 janua ri tot de Gemeenschap toetreden. Staatssecretaris Ploeg (Visserij) zei van ochtend na twee dagen onderhandelen dat negen van de tien EG-landen het vrijwel zijn over de vangsthoeveelheden volgend jaar. Voor Nederland bete kent het afgelopen nacht bereikte voorlo pige akkoord dat er volgend jaar 68.230 ton schol mag worden gevangen. Dat is minder dan in 1985 uit zee werd gehaald, maar volgens Ploeg is Groot-Brittannië bereid 7.000 ton van haar scholquotum af te staan in ruil voor het recht op de vangst van enkele andere aan Nederland toegewezen quota. Volgens het voorlopige akkoord mag Nederland in 1986 verder 1.000 ton méér tong en een kleine 4.000 ton méér maKreel vangen dan oorspron kelijk. Omdat de totale hoeveelheid hors- makreel die door de EG-landen mag wor den gevangen, op aandringen van Ploeg van 50.000 op 115.00 ton is gebracht, hoeft Nederland niet te vrezen dat zijn aandeel in deze vangst (dit jaar 78.000 ton) in ge vaar komt. et Macintosh wil )Ig nfCwantum 5 ruitblot, akcen oek vat) vernemen spolyes 152 )EN HAAG Macintosh uit :ein, exploitant van onder eer de Superconfex kleding- iken, wil de winkelketen wantum uit Amsterdam rernemen. Verwacht wordt lat de lopende besprekingen n het komende voorjaar afge- ond kunnen worden. Kwan- heeft 41 zaken in ons and, onder meer in Den Haag in Valkenburg, op het gebied ran woningdecoratie (vloerbe- lekking, verf, behang en ver- ichting). De wielerploeg van Raas, waarvan Kwantum ie hoofdsponsor is, bemerkt roorlopig weinig van de even- uele overname. Vervolg op pagina 9. Zia-ul-Hacq (links) en Rajiv Gandhi wikkelen in New Delhi in volle tevredenheid een gesprek af waarin zij besloten eikaars kernin stallaties niet aan te vallen. Het akkoord betekent een grote ver betering in de betrekkingen tussen beide landen. De twee presi denten praten volgende maand verder over een vriendschaps verdrag. DEN HAAG De oud presi- lent-commissaris van RSV, J. de Vries, heeft geld waarmee hij bij Bredero gede- ilareerde onkosten wilde ver deden, op zijn eigen bankre kening overgemaakt. De reke ning was daarvoor in 1974, zonder medeweten van Brede ro, mede op naam van het concern gezet. Het be- van 648.000 gulden was >edoeld om onkosten die De Vries zowel bij dat bedrijf als )ij RSV in rekening had ge bracht, af te kopen. De Vries zelf heeft indertijd voor de parlementaire enquêtecommis sie RSV onder ede verklaard dat hij het geld aan Bredero had overgemaakt. Het feit dat De Vries het geld op zijn eigen rekening heeft gestort is door de rechter-com- missaris bij het gerechtshof in Den Haag ontdekt tijdens een vooronderzoek naar mogelijke meineed van De Vries. Aan het onderzoek naar de reke ning hebben de banken van De Vries en de bankgirocen trale (BGC) waar over schrijvingen tien jaar bewaard blijven meegewerkt. Na de ontdekking van de rekening, op 5 augustus, zijn talrijke ge tuigen gehoord door de rech- ter-commissaris. Ook De Vries is daarbij op 18 november ge hoord. Hij weigerde echter alle informatie, waarbij hij zich be riep op zijn zwijgrecht. Met de houding van De Vries is ver dere vertraging in het onder zoek ontstaan, aldus minister Rietkerk (Justitie ad interim) gisteren in de Tweede Kamer. De rechter-commissaris pro beert de zaak nu medio januari rond te hebben. Vliegtuigbom gevonden in Loosduinen Tijdens graafwerkzaamheden aan de Kapelaan Meereboerweg in Loosduinen, het terrein van de voormalige veiling, is gistermiddag een vliegtuigbom uit de Tweede Wereldoorlog gevonden. Vol gens de Explosieven Opruimings Dienst (EOD) gaat het om een zogenoemde 500-ponder, een bom van Engelse makelij. In afwachting van de demontage heeft de Haagse politie voorlopig de omge ving in een straal van vijftig meter rond het explosief afgezet en wordt het terrein onafgebroken bewaakt. In de loop van vandaag of morgen wordt beslist wanneer de vliegtuimbom wordt gede monteerd. Hoewel de eerste bebouwing op enige afstand van de vindplaats staat, wordt het niet uitgesloten geacht dat tijdens de demontage de bewoners van enkele huizen aan de Burgemeester Hovylaan moeten worden geëvacueerd. Helft Nederlanders zag in 1985geen café van binnen DEN HAAG Maar liefst 54 procent van de Nederlandse bevolking is in het afgelopen jaar niet in een café geweest. Daarentegen zijn de terrassen, koffieshops en restaurants voor de snelle hap immens populair. Van de twintigers en dertigers hebben komt 65 procent nooit in een snackbar. Dit is een aantal van de opmerkelijke resultaten van een onderzoek dat namens het bedrijfschap Horeca door het Instituut voor Psychologisch Marktonderzoek is verricht. ,Uit de steekproef onder 5.296 mensen blijkt verder, dat ze ven procent, met name mensen ouder dan zestig jaar, dit jaar helemaal niet in wat voor horeca-gelegenheid dan ook zijn geweest. Zij die wel uitgingen, blijken nog altijd een opmerkelijke voorkeur te hebben voor de „Chinees": maar liefst 56 procent van de ondervraagden heeft er het afgelo pen jaar geregeld gegeten. De helft van de Nederlanders bezocht een snackbar, 45 procent kwam in een restaurant, 43 procent bezocht een koffieshop. Drie van de tien tieners is regelmatig in de discotheek te vinden, 24 procent zit dik wijls in een sportkantine en in de snackbar. Pag. 5: Horeca-voorzitter Nijsten: „Een klant komt niet meer alleen voor bier en jenever". Man anderhalf jaar dood in eigen woning AMSTERDAM De Amster damse politie heeft gistermid dag in een benedenhuis aan de Jacob van Lennepstraat de stoffelijke resten meegenomen van de bewoner. Deze in 1917 geboren man moet al ander half jaar geleden zijn gestor ven, aldus vanmorgen een ont stelde politiewoordvoerder. Het lijk niet veel meer dan een skelet, aldus de politie werd gevonden door een deur waarder die huurschuld kwam innen. Deze man tikte een ruitje in en vond behalve het lijk een enkele meters hoge stapel post en kranten. Deze stapel kon zo hoog worden, zegt de politie, omdat de brie venbus twee meter hoog zat en doordat achter de brievenbus het kelderluik open stond. In de woning brandde ook nog een gaspitje. DEN HAAG Ir. Henk Vredeling is twee weken geleden geïn stalleerd als voorzitter van een commissie van „wijze mannen" in Europa. Het gaat hier om een groep van deskundigen, die ad vies moeten uitbrengen aan de dertien Europese lidstaten van de NAVO over een betere samenwerking van de wapenindus trie in die landen. De Nederlandse staatssecretaris Van Houwelingen (defensie) was degene, die Vredeling in Brussel met zijn nieuwe waardig heid bekleedde. Aangezien de andere acht deskundigen de Ne derlandse oud-minister van defensie met eenparigheid van stemmen hebben aangewezen als hun voorzitter, meent Van Houwelingen dat Vredeling met enige ironie betiteld zou kun nen worden als „super wijze man". Van Houwelingen meent overigens niet dat er reden is Vrede ling zijn status van wijze man weer te ontnemen. „Ik vind dat je onderscheid moet maken tussen verschillende aspecten van een mens. Bovendien plegen we in Nederland nogal tolerant te zijn en ik vind dat een goeie zaak". Pag.3: Politiek Den Haag geschokt door Vredeling UTRECHT Maanden lang zullen er geen blok kade-acties mogelijk zijn in het beroepsgoederen- vervoer. Dat is de conse quentie van de uitspraak in het. kort geding dat door de vervoerswerkge- vers tegen de vervoers- bond FNV was aange spannen. De bond kreeg gisteren in Utrecht op alle punten ongelijk. De acties die deze week het weg verkeer hebben ontregeld en vele bedrijfsectoren grote schade hebben be rokkend, zijn pas toelaat baar als overleg definitief mislukt is, aldus het von nis in het kort geding. De FNV gaf gisteravond vrij wel direct gehoor aan het be vel van de Utrechtse recht bankpresident mr. C. L. Baron van Harinxma thoe Slooten om binnen twee uur de actie voerende chauffeurs op te roe pen te stoppen met de blokka des. En rond half negen waren vrijwel alle blokkades opge ruimd zonder dat dat had ge leid tot problemen. FNV-bestuurder J. Hengst is redelijk optimistisch over de mogelijkheden onï tot een cao-akkoord te komen. De we- kelijke onderhandelingen met de werkgeversorganisaties zijn vanmiddag weer begonnen in Rijswijk. Anders reageerde vervoersbond-onderhandelaar Van den Bergh. Deze gaat „met bloedend hart" naar de leden terug. Hij zei: „Het con flict is mijns inziens alleen maar verdiept. De leden heb ben zich spontaan in de acties gestort en worden nu terugge floten zonder dat er eigenlijk iets is bereikt. Dat is voor de meesten moeilijk te verteren". Omgekeerd was voor de drie Hollandse Landbouw Organi saties in het Westland de door de blokkades geleden schade moeilijk te verteren. Zij heb ben gisteravond via hun advo caat mr. P. Duivens een scha declaim van één miljoen gul den ingediend bij de vervoers- bond FNV. Pag. 3: Chauffeurs: „Als we hier blijven wordt het vech ten". De schade was aanzienlijk. WASSENAAR Op de Rijksstraatweg in Wassenaar heeft zich tijdens de ochtendspits een aantal botsingen voorgedaan, waarbij in totaal een tiental auto's betrokken was. Niemand werd ge wond, maar de materiële schade daarentegen was aanzienlijk. Het begon rond tien voor zeven ter hoogte van het viaduct naast de Bijhorst. Bij een uitwijkmanoevre en de daaropvolgende stui terbewegingen raakten in beide rijrichtingen in totaal vijf auto's zwaar beschadigd. Door de filevorming volgden later nog twee botsingen. Er ontstonden kilometers lange, stapvoets rijdende fi les. OUDE WETERING De drie daders van de gewapende overval op de Oude Wetering- se Rabobank in augustus zijn aangehouden. Zij blijken deel te maken van een bende in totaal zeventien perso- uit Den Haag, Delft en Schiedam. In leeftijd variëren de bendeleden van 23 tot 40 jaar. Negen verdachten zitten vast. Onder de resterende verdachten, die in afwachting van hun berechting op vrije voeten zijn gesteld, zijn ook vrouwen. De bende wordt be schuldigd van het plegen van in totaal negen overvallen en vier grote inbraken. De totale buit wordt op twee miljoen gulden geraamd. In Oude Wetering werd op 26 augustus 100.000 gulden buit gemaakt door drie gewapende i keurige kostuums geklede „heren". Zij wachtten de personeelsleden 's morgens bij de bankvesti- ging op. Twaalf personeelsle den werden op de gang met kettingen aan elkaar gebon den. Onder bedreiging van vuurwapens werd een van hen gedwongen de kluis te openen, waarna ook hij werd vastge bonden. Niemand van het per soneel raakte bij de overval gewond. De overvallen van de groep op banken, postkantoren, agent schappen, geldtransporten en geldlopers werden dit jaar en vorig jaar gepleegd. Vijf de overvallen werden Haag uitgevoerd, i Loosduinen. Den Delft Maasland. Van de totale buit is maar een klein deel teruggevonden. De politie kwam de daders op het spoor na een overval op een post kantoor (ADVERTENTIE) MEUBELS VOOR HALF GELD Oude Wetering - Ann Christian Art, meubelproduktie- en importbedrijf aan de Kerkstraat 82 alhier, stopt haar toonkameraktiviteiten voor de groothandel. Daarom stelt zij sinds enige tijd haar totale toonkamercollectie aan particulieren beschikbaar voor de helft van de prijs. Dit betekent dat van de toch al laag geprijsde, stuk voor stuk puntgave kwaliteitsmeubelen, nog eens 50% afgaat. Om u een paar voorbeelden te noemen: Origineel leder kameelzadel van t 240," voor f 120,-; prachtige eiken secretaire van 795,-- voor f 398,-; eiken t.v.-mëubel met videomogelijkheid van t 538,-- voor f 269,--; 4 zware grenen stoelen met eethoektafel van 1.196.-- voor f 598,--; eiken wand, 7>h deel, van f2.475,- voor f1.238,-. U kunt verder nog te kust en te keur in bankstellen, salontafels, eethoek- tafels, fauteuils enz. enz. Wie nu binnenkort meubels nodig heeft kan dus een grote slag slaan bij Ann Christian Art, donderdag, vrijdag en en zaterdag vanaf 11.00 uur 's morgens, aan de Kerkstraat 82 in Oude Wetering. Vrijdagavond koopavond. 18.00 14.00 en 15.00 i 122248 en uw krant wc de avond nabezorgd. (ADVERTENTIE) De lente is er. ..nu in de RAI Tienduizenden bloemen in volle bloei. 20 t/m 26 december Alle dagen geopend van 10-17.30 uur. I Toegang f7.50. ÓP en Pas 65 f6,-, kinderen tot 12 jaar f 5.-. Hagenaars plunderen Alkemade ALKEMADE Drie Hage naars, 18, 19 en 20 jaar oud hebben in de nacht van maan dag op dinsdag een strooptocht gehouden door Alkemade. Met name de textielzaak van Van den Bosch aan de Van der Plaatstraat werd het slachtof fer. De garagedeur werd open gebroken, dekbedden en tapij ten werden opgepakt en de da ders reden vervolgens weg in de auto van de eigenaar. Ook een Chinees restaurant en een slagersbedrijf werden bezocht. Bij de eerste verdween een schilderij en bij de tweede een slagersmes. De helft van alle Nederlanders heeft het algelopen staat dan tegenover, dat terrassen, koftietentjes en restaurantjes-voor-een-snelle-hap razend populair zijn. Oók de helft van de Nederlanders (maar of dat de andere helft is valt te betwijfelen) bezocht een snackbar. Maar twintigers en dertigers zag je daar niet, omdat die er nooit blijken te komen. Leuke gegevens uit een nog maar net afgerond onderzoek van het Bedrijfschap Horeca. Vandaag in de Leidse Courant. Daar lees je nog eens aardige dingen in! De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend In een open envelop zonder postzegel opsturen naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. «§*£eidóe Qowuvnt l

Leidse Courant | 1985 | | pagina 1