mag niet dicht voor auto's" Ontslagen Aramco niet onverwacht STAD OMGEVING J ALLER LEI(DS) Bloembollensector veroorzaakt lichte stijging werkloosheid •a if diversiteit geeft krakers Brill geen verder uitstel jf SLB EN KAMER VAN KOOPHANDEL TEGEN PROEF Lintje MANNEN BEURS Burger slachtoffer van bezuinigingen gemeenten WOENSDAG 18 DECEMBER 1985 PAGINA 13 DEN Het bestuur van de universiteit is i plan de krakers van Brill enig verder e verlenen om de aankoop van het ge- akte pand aan de Oude Rijn mogelijk te ma- De krakers gaven vorige week te kennen zeker een maand nodig te hebben om de ige voorbereidingen voor de aankoop te re- 1 n. bestuur van de universiteit heeft de kra- te kennen gegeven het pand te verkopen, a zich een gegadigde aandient. Momenteel er zeker twee geïnteresseerden, de project- vikkelaar Erica uit Den Haag en de Leidse vikkelaar De Bolster. De universiteit zegt in brief aan de krakers het vonnis van de pre- i de Haagse rechtbank te willen uit een. Deze bewerkstelligde op een rechtszit ting op 5 november uitstel van de ontruiming tot 15 december. „De noodzakelijke voorberei dingen voor de verkoop worden dan ook ge troffen", aldus het bestuur van de universiteit. Volgens een vorige week door de krakers in sa menwerking met dé Technisch Bewoners Advi seurs uitgebracht rapport is het mogelijk het gekraakte pand geschikt te maken voor groeps- bewoning en de vestiging van vier bedrijfjes. Daarvoor zou het pand aangekocht moeten worden door een woningbouwvereniging of bij voorbeeld de stichting huisvesting werkende jongeren. Een andere mogelijkheid is dat de krakers zich in een stichting organiseren om het pand zelf te kunnen aankopen. De prijs die zij daarvoor willen betalen ligt echter aanmer kelijk lager dan de universiteit in gedachten had. Mulisch signeert LEIDEN De schrijver Harry Mulisch signeert donderdagavond 19 december tus sen zeven en ne gen uur bij boek handel Kooyker aan de Nieuwe Rijn 13 zijn nieuwe roman „Hoogste Tijd". CDA haalt oudgediende Van der Klugt in raad LEIDEN De CDA-ledenvergadering heeft gister avond besloten het voormalige KVP-raadslid M. van der Klugt (55) terug in de raad te halen. Van der Klugt, wiens naam wegens een administratieve fout niet op de ontwerp-kandidatenlijst voorkwam, staat op een vierde plaats op de definitieve lijst. Fractievoorzitter J. Walen kamp wordt lijsttrekker. Van der Klugt is ondernemer en maakte in de periode '66-74 deel uit van de gemeenteraad. Gezien zijn ach tergrond kan hij als vervanger beschouwd worden van het huidige raadslid J. van Zijp die op eigen verzoek (evenals C. Vink) volgend jaar niet in de gemeenteraad zal terugkeren. De ledenvergadering besloot gisteravond ook het huidi ge raadslid P. Kranenburg op een verkiesbare plaats te zetten. Daarmee staan alle zittende raadsleden op ver kiesbare plaatsen. De plaatsen 9 en 10 worden ingeno men door de kandidaten A. Hugens en W. Hettinga. Nieuwe Hogeschool wil Reinwardt behouden LEIDEN De nieuwe Leidse Hoge school voor Beroepsonderwijs heeft ei bij de gemeente Leiden op aangedron gen de Reinwardt Academie in Leiden te houden. Vertrekt de Reinwardt, dan verkleint dat de kans op de komst van een school voor Hoger Administratief en Economisch Onderwijs (HEAO) naar Leiden, aldus de nieuwe school in een brief aan de gemeente Leiden. De kans dat Reinwardt in Leiden blijft, is vrijwel nihil. De school fuseert met partners in Amsterdam en zal in de loop der tijd naar deze stad moeten ver trekken. Gisteren werd de fusie tussen de Laboratoriumschool Rijnland, de Leidse Pabo, De Akademie voor Ge zondheidszorg Vronestein, de Akade mie voor Fysiotherapie en Mater Dei uit Den Haag definitief beklonken. In Vronestein aan de Endegesterwatering werden de laatste handtekeningen on der het fusiecontract gezet. Per 1 au gustus 1986 gaan deze HBO-scholen verder onder de noemer Leidse Hoge school voor Beroepsonderwijs. De school gaat zo'n 1900 leerlingen tellen en naar alle waarschijnlijkheid wordt nieuwbouw gepleegd bij het gebouw van Vronestein aan de Endegeesterwa- tering. De school denkt verder aan een opleiding voor management in de non profit sector, waaraan de kaderoplei ding gezondheidszorg, de opleiding voor bejaardenwelzijnszorg, de school voor museumkunde en misschien ook een Haagse management-opleiding kunnen meedoen. Hier zou ook de door Vronestein aangevraagde HEAO kun nen worden ingepast. LEIDEN De Kamer van Koophandel en de Stichting Leidse Binnen stad (SLB) zijn sterk ge kant tegen de proef om de Breestraat vanaf maart 1986 op zaterdagen af te sluiten voor auto's. Volgens beide instanties, heeft deze maatregel een negatieve uitwerking op het bedrijfsleven in de Breestraat en gaat de proef ten koste van het economisch functioneren van het kernwinkelappa- raat (het gebied waar de positie van de winkels moet worden versterkt). De proef houdt in dat de Breestraat op zaterdagen al leen open is voor bussen van de NZH, fietsers en voetgan gers. Deze tijdelijke maatre gel van wethouder J. Peters (ruimtelijke ordening) is met instemming door de drie gro te politieke partijen (CDA, VVD en PvdA) ontvangen. Peters wil de Breestraat leef baar maken en tevens kijken wat de gevolgen zijn voor de verkeerssituatie in de rest van de stad. Tevens hoeven er door deze maatregel min der bussen door de Breestraat te rijden (er kan sneller wor den opgeschoten) en hoeft er daarom niet op andere buslij nen te worden bezuinigd. Over het argument van de bezuinigingen op buslijnen, zeggen de SLB en de Kamer dat er opnieuw sprake is van een eenzijdige en ad-hoc te nemen maatregel in de sfeer van de ruimtelijke ordening. Men spreekt van eenzijdig omdat volgens de twee in stanties geen rekening is ge houden met de belangen van de economische sector. „Hier mee blijkt het economisch beleid opnieuw onderge schikt aan het ruimtelijk be leid", constateren Kamer en SLB. „Op economisch meest belangrijke tijdstippen is de bereikbaarheid voor het au toverkeer drastisch beperkt". Volgens de protesterenden weten vooral de bezoekers uit de Leidse regio niet meer waar ze aan toe zijn en zal de maatregel leiden tot een gro te verkeerschaos. Peters zijn plannen lanceert aan de vooravond van een nieuw verkeerscirculatieplan (VCP). De wethouder heeft beloofd dat dit VCP nog voor Kerstmis van dit jaar klaar zou zijn, maar deze termijn blijkt niet te kunnen worden gehaald. Kamer en SLB zijn bezig aan een eigen actieplan voor de Leidse binnenstad. SLB en Kamer menen ver- De Kamer en de SLB maken der dat de economische span- overigens bezwaar tegen het kracht van het binnenstede- houden van de proef op za- lijk bedrijfsleven teveel is af- terdag en donderdagavond, genomen om nog aan experi- Tegen dat laatste hoeft niet menten blootgesteld te kun- te worden geprotesteerd; de nen worden. Ook vinden zij proef wordt alleen op zater- het niet juist, dat wethouder dagen gehouden. Pisco {et buurthuis Groenoord de Pasteurstraat 23 ioudt zaterdag weer een lisco-avond. Van acht tot uur kunnen jongeren 12 tot 16 jaar swingen, laarna is de bijeenkomst oor mensen boven de 16 ar bestemd. De toegang- wijs bedraagt 2,50 gul- School toernooi De gemeentelijke school- iportcommissie houdt za terdag een basketbaltoer- woi voor brugklassers. Tussen half negen en half binden teams van di- >e middelbare scholen ie strijd met elkaar aan in 1e Universitaire sporthal ian de Wassen aarse weg 74. Maandag staat een ta feltennistoernooi op het orogramma in de sporthal tan DOCOS-tafeltennis, Hoge Mors weg 201. De aanvang is tien uur. De ichoolsportcommisie Lei den houdt vrijdag 3 janua- ■i in de Universitaire sporthal een mini-basket- baltoernooi voor leerlin- van het basisonder wijs. Ruilbeurs De ruilclub van de Ko- tingskerk houdt vrijdaga vond van zeven tot tien een rui la vond in de Van Voorthuysenschool aan de Marnixstraat 104. De toe gang is 1,50 voor niet-le- den, jeugd tot en met 15 jaar betaalt 1. Nadere in lichtingen zijn telefonisch verkrijgbaar: 312513 of 211150: ijtende vloeistof gezicht EIDEN Een 19-jarige Lei- frdorper is maandagavond tad half zeven op de Kippen- ug met een bijtende vloeistof het gezicht gespoten. De an moest naar het AZL wor- ïn gebracht, de omvang van jn verwondingen is nog niet ïkend. De Leiderdorper zat zijn auto met een man in fn andere auto te praten. Bei- voertuigen stonden op de ippenburg. Twee mannen epen tussen de twee auto's °or en een van hen spoot de eiderdorper met een spuitbus het gelaat. Het tweetal ging l vervolgens vandoor. Burgemeester C. Goekoop heeft gistermiddag een koninklijke onderscheiding uitge reikt aan C. Schellevis. De heer Schellevls kreeg de eremedaille In zilver verbonden aan de orde van Oranje Nassau in de vestiging van het Motorhuls aan de Vondellaan ter gelegenheid van zijn pensionering. Hij trad veertig jaar geleden bij het bedrijf in dienst. Schellevis is gespecialiseerd in het vervaardigen van ingewikkelde gereed schappen en hulpmiddelen ten behoeve van de technische uitrusting van de werk plaats. (ADVERTENTIE) Eerste Nederlandse MANNENBEURS in Haagse Houtrusthallen, vrijdag 13 t/m zondag 22 december VOOR HET HELE GEZIN Het broertje van de Kitt uit de Knightrider! Grote modelspoorbaan Win een zeereis met Videopresentatie Camel Trophy Maandblad Playboy met echte Bunnies Mini Make Lp Show Sport, hengelsport, postzegels, munten, Zandvoortcircuit etc. Elke avond live music Ferry Robbers, woensdagavond met zang v. PETER CHIPMAN. OPENINGSTIJDEN van 12.00 tot 22.00 uur ZONDAGS van 12.00 tot 18.00 uur Entree 6,-, kinderen t/m 12 jaar en 65+3,- Kinderen t/m 4 jaar gratis! LEIDEN/LISSE De werkloosheid in de regio's Leiden en Lisse is, in tegen stelling tot het landelijke beeld, in november licht ge stegen. Volgens directeur C. Tibbe van het arbeidsbureau wordt deze stijging veroor zaakt door sterke seizoensin vloeden: „Vooral de regio Lisse met zijn bloembollen cultuur en de horeca zijn daar zeer bevattelijk voor". In Lisse nam de werkloos heid met 176 personen toe, in Leiden met 110. Veel bloembollenbedrijven hebben half november perso neel afgestoten, maar over en kele maanden worden deze vaak ongeschoolde werkne mers weer aangenomen. Ten opzichte van november 1984 daalde de werkloosheid in de vorige maand wél. Nu zijn 1912 personen (1.534 mannen en 378 vrouwen) meer aan het werk dan toen. Uit deze gege vens blijkt tevens, dat de werkloosheid onder mannen meer afneemt dan onder vrou wen. Maar Tibbe stipte aan dat november 1984 toch een „bete re"' maand was dan november 1985. Toen daalde het aantal werkloze mannen met 11, vo rige maand steeg dit met 100. De groei van de werkgelegen heid was te signaleren in de sectoren metaal, handel en kantoor. In de bouw en de ca tegorie algemene dienst (in deze categorie zitten de werk nemers van de bloembollenbe drijven) nam de werkgelegen heid af. In de gebieden van de arbeidsbureaus van Lisse en Leiden waren eind november in totaal 11.932 mensen zonder werk. Meer dan de helft daar van (54%) is woonachtig in Leiden. De groei van het aan tal werkzoekenden ontstond door een aantal nieuwe in schrijvingen in Leiden van 970 en 554 in Lisse. Daarvan wa ren er 947 mannen en 577 vrouwen. Het aantal uitschrij vingen was in totaal 1.204, arvan 832 in Leiden en 372 Lisse. Het ging hierbij om 502 vrouwen. bare plaatsen. Desondanks zijn er toch vacatures waarvoor vakbekwaam aanbod ont breekt. Directeur Tibbe meld de dat hij de hoeveelheid ge melde vacatures „zo langza merhand vond tegenvallen". Een verklaring hiervoor kon hij niet geven. „Het is mogelijk dat ons marktaandeel is terug gelopen. Maar het kan ook ko men doordat wij twee van de acht arbeidsbemiddelaars mis- De werkgelegenheid in de verschillende gemeenten die tot het gebied van de arbeids bureaus in Leiden en Lisse be horen, ontwikkelde zich als volgt: 702 Het aantal aangemelde vacatu res bij de arbeidsbureaus be droeg de afgelopen maand 313, waaruit de arbeidsbureaus concluderen, dat er een groot verschil zit tussen het aanbod (1^32) en het aantal beschik- Mannen Vrouwen Okt. '85 Nov.'85 Okt. '85 Nov. '85 Alkemade 152 143 96 94 Katwijk 555 574 252 256 Leiden 4181 4233 2216 2216 Leiderdorp Oegstgeest 358 379 201 200 223 225 149 149 Rijnsburg 116 113 75 77 Valkenburg 18 25 16 17 Voorschoten 327 341 187 194 Warmond 69 68 34 35 Zoeterwoude 93 91 67 66 Hillegom 270 293 187 209 Lisse 220 247 189 223 Noordwijk 418 426 251 269 Noordwijkerhout 177 188 139 148 Sassenheim 160 173 113 123 Voorhout 84 79 37 43 Overige 8 9 8 6 Totaal 7429 7607 4217 4325 LEIDEN „Ik zie niet in dat er nog voor 130 men sen werk is. Ik denk zelfs niet dat er nog voor 50 mensen werk is. Er is ge woon geen werk meer. In Arabië is men van plan een handjevol mensen in Leiden over te houden, vanwege het gebouw. Als het over een paar jaar weer goed met ze gaat, dan hebben ze in elk ge val het gebouw en de kern van het personeel over gehouden om weer opnieuw te beginnen", zo schetste een personeelslid van Aramco namens zijn collega's de gevoelens over de aangekondigde ontslagen bij het bedrijf. De ontslagen bij Aramco kwa men niet als een donderslag bij heldere hemel. Veel werkne mers hadden het wel zien aan komen. „Het gaat al zeven jaar slecht met Aramco. Er werden al jaren mensen successievelijk op straat gezet", is het idee van de werknemers. Dat bleek gisteren tijdens de druk be zochte bijeenkomst die de Dienstenbond van de FNV, CNV en de Nederlandse Cen trale voor Hoger Personeel (NCHP) voor het personeel van Aramco had belegd. De resultaten van de gistermiddag gehouden bijeenkomst zullen donderdag in het gesprek tus sen vakbonden en Aramco worden meegenomen. In dat gesprek willen de bon den inzicht afdwingen in de economische achtergronden en organisatie van Aramco, wil len ze de uitspraak dat er bin nen afzienbare tijd een onder- nemingraad komt en dat ze een schema krijgen waarin de organisatie van alle afdelingen duidelijk wordt gemaakt. Ze zijn namelijk niet overtuigd van de noodzaak dat er bij Aramco ook echt 370 mensen moeten verdwijnen. De econo mische noodzaak daarvoor zou volgens hen onvoldoende zijn aangetoond. De vakbonden zullen echter vrij zwak staan als de directie Vakbonden niet overtuigd van noodzaak vele ontslagen voet bij stuk houdt. Er zijn na melijk nauwelijks vakbondsle den bij Aramco in dienst. Nie mand is lid van de FNV, een handjevol is lid van het CNV en slechts iets meer mensen hadden zich bij het NCHP aangesloten. „Daardoor zijn onze machtmiddelen beperkt", aldus districtbestuurder P. de Groot van het FNV. Ondernemingsraad Zoals bekend is wil de Arabi sche oliemaatschappij Aramco, dat in Leiden is gevestigd, zo'n 370 van de 500 werknemers ontslaan. De dalende olie-afzet zou de oorzaak van de ontsla gen zijn. Tegen dit ontslag zijn FNV, CNV en NCHP in ver weer gekomen. De NCHP was al sinds februari met het Ara bische bedrijf in overleg, om dat Aramco zich niet aan de Nederlandse wet hield, door in het bedrijf geen onderne mingsraad te hebben. Het ont breken van die onderneming- raad is nu, zo stelde districtbe stuurder van de dienstenbond FNV, P. de Groot, een grote handicap. „Als er een ondernemingsraad was geweest, dan had deze raad alle mogelijke gegevens over het reilen en zeilen in middels op tafel kunnen heb ben en hadden we een betere onderhandelingspositie gehad. Nu moeten we maar afgaan op de gegevens die de directie be schikbaar stelt". Aan het einde van de bijeenkomst gistermid dag bleken de medewerkers van Aramco bereid snel een ondernemingsraad tot stand te willen brengen. Maar ook was er gelatenheid. „Het is gewoon een politieke zaak. Aramco wil dat er zoveel mogelijk werk in Saoedi-Ara- bië blijft". NCHP-woordvoer- der de heer L. Overkleeft, stelde dat er toch gevochten zou moeten worden om in ie der geval de 'know how' die de Leidse vestiging van Aram co in huis heeft, te behouden. Maar veel hoop kreeg de heer Overkleeft niet van de aanwe zigen in de zaal. „Alle sleutel posities zijn door mensen uit Arabië ingenomen. Zij volgen de orders van het moederbe drijf in Saoedi-Arabië stipt op. Doen zij dit niet, dan schaadt dat hun verdere carrière. Wat zal zo'n bedrijf zich aantrek ken van de Nederlandse bon den. Zij hebben hele andere denkbeelden". Over het sociale plan dat door de directie van Aramco al aan de werknemers was uitge deeld, was men niet erg te spreken. De bonden hopen in de tot stand koming van een goed sociaal plan een duidelij ke rol toebedeeld te krijgen. KONSUMENTEN KONTAKT: LEIDEN De consument be taalt het gelag van de bezuini gingen die het kabinet-Lub- bers heeft afgewenteld op de gemeenten. Duizenden banen zijn verloren gegaan, er vindt steeds minder onderhoud aan wegen, plantsoenen en riole ringen plaats, huisvuil wordt minder vaak opgehaald en de tarieven voor de consument zijn fors gestegen. Dit blijkt uit een onderzoek van de consu mentenorganisatie Konsumen- ten Kontakt onder 98 gemeen ten. Daarbij is nagegaan hoe de gemeenten de bezuinigin gen van de afgelopen jaren hebben verwerkt en welke ta rieven en.heffingen er in 1986 zullen gelden. In de onder zochte gemeenten woont vijf tig procent van de Nederland se bevolking. Het eerste jaar van het kabinet-Lubbers -1982- moesten de gemeenten in totaal 325 miljoen gulden bezuinigen. Volgend jaar zal dat bijna zes keer zo veel zijn: 1,9 miljard. Uit het onderzoek blijkt dat steeds meer mensen zitten op gescheept met stinkend huis vuil. De dienstverlening op dit punt is in bijna vijftig procent van de gemeenten verslech terd. Driekwart van de ge meenten heeft bezuinigd op het onderhoud van.wegen en plantsoenen. Verder sluiten drie van de tien gemeenten het bureau burgerzaken 's middags eerder dan voorheen. Elf procent heeft de afgelopen jaren nieuwe leges ingevoerd, voor bij voorbeeld een woon vergunning, een gemeentega rantie of in de vorm van toe ristenbelasting. Steeds vaker wordt het profijtbeginsel (de gebruiker betaalt) toegepast. De bezuinigingen zijn door 37 procent van de gemeenten voor een deel op deze op de burgers verhaald, aldus Konsumenten Kontakt. 81 procent van de gemeenten heeft nu minder personeel in dienst dan voorheen. Door 38 procent van de gemeenten is ook op voorlichting bezuinigd, terwijl 61 procent minder geld uitgeeft aan club- en buurthui zen. Op het opbouwwerk is door 38 procent bezuinigd en bijna alle gemeenten hebben de afgelopen vijf jaar forse ta riefverhogingen doorgevoerd. Uit het jaarlijkse onderzoek van Konsumenten Kontakt naar tarieven en heffingen blijkt dat de gemeenten deze volgend jaar in het algemeen zullen matigen. Maar ook zijn er flinke uitschieters, meldt de organisatie. De gemeenten Den Haag, Amersfoort, Roos endaal, Lith en Alkmaar ver hogen de tarieven over de hele linie sterk.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 13