Alphen van Dalen verrast in Bram Wassenaar oppermachtig in Duindig presenteerblaadje zege op Leiden krijgt Schakers Philidor nu eens gelukkig Inbreng IHCL groot NKS-toernooi geslaagd De Sleutels rukt op naar tweede plaats £aidóe6ou/umt MAANDAG 16 DECEMBER 1985 PAGINA 17 LEIDEN Vooral dankzij de inbreng van de schaatsers van IHCL won de Hollandse selec tie gisteren de short track-interland tegen België. Met name Char les Veldhoven (Oegst- geest) en Peter van der Velde (Zoeterwoude) le verden een knappe prestatie door het maxi maal aantal punten (12) te totaliseren na wed strijden over 500, 1000 en 1500 meter. Ondanks een val van Amster dammer Jeroen Otter werd ook de aflossings- wedst'rijd een prooi voor de Hollandse (A)ploeg, die werd ge completeerd door Stompwijker Richard Suyten. De B-ploeg, waar Jan Hoogeveen, Cees Boer (beiden Wou- brugge) en Walter Koe ken voor de „Leidse" inbreng zorgden, liet op de aflossing een derde plaats noteren. pioen EIDEN In de Duin- I-cross in Den Haag •ben de heren van o*'36 flink huisgehou- Met drie lopers bij de ste 25 overklasten zij Ms de thuislopers van &LTC. Veteraan Bram Assenaar was de enige ia Heet uit de regio die zijn 'assement won. Hij deed t met grote overmacht, jaren zijn de eerste drie he- d«4' Di speel ;rst, orenfelf toe! a het Alphense AAV'36 voorin te vinden in de veldlo pen. Vorig jaar resulteerde dat in een derde plaats in het ploe- genkampioenschap van Neder land en ook dit jaar lijkt een dergelijke medaille in het ver schiet. In Den Haag waren Adrie Hartveld, Aart Stigter en Ed van Gemeren zelfs de drie Hagenaars Patrick Aris, Marcel Versteeg en Huub Pragt (overigens student in Leiden) de baas. Hartveld no teerde een vijfde plaats nadat hij zijn mede-achtervolgers, onder wie de Duitser Dieter Posschman, de Belg Theo van den Abeel en ook Aart Stigter, de laatste ronde had gelost. Stigter passeerde toen de beide Haagse lopers Versteeg en Aris om als achtste te eindigen op slechts vijf seconden van Hartveld. De derde AAV-er werd Ed van Gemeren die, hoewel nog niet optimaal in vorm, toch een uitstekende 21e plaats behaalde. Hij kwam sletóts twee seconden na Hol landloper Theo van der Veer over de streep die zich daar mee als twaalfde Nederlander kwalificeerde. De beste Bataaf werd Han Kulker die opval lend makkelijk de toch zware tien kilometer aflegde in 39.30 minuten. Hij realiseerde daar mee een 26e plaats en bleef Jan Verloop drie plaatsen voor. Verloop vocht een pres- tigeduel met trainer Bram Wassenaar uit en besliste dat in zijn voordeel. Wassenaar won op zijn beurt met grote overmacht het veteranenklas- jongei sement en bleef met i terstand van respektievelijk negen en drie seconden kort achter zijn meest getalenteerde pupillen. Achter hem kwamen Jan Jansen en Henk van de Oever nog bij de eerste vijftig atleten, met Spartaan Jan Laan tussen hen in. Opvallend was het lopen van Cees de Mooy die in het middenveld meekwam. Ook William Au- gustinus van De Spartaan le verde met zijn vijfde plaats in de cross over 5 kilometer voor uitstekende pres tatie. Achter de oppermachtige Eyob Muller die in 19.37 minu ten won noteerde het Lisser talent een tijd van 20.12 minu ten. Michel Versteegen van Bataven bleef met 21.22 minu ten daar ruim achter, maar no teerde wel een plaats bij de eerste twintig. Wat bij de da mes ook NSL atlete Joke van Gerven bereikte. In de uitste kende tijd van 12.46 minuten kwam de veterane als vijftien de over de streep, ruim voor Lente van der Poel (Spartaan). Van der Poel bleef op haar beurt Bataven atlete Marian van Klink weer voor die de onderlinge strijd met Karin van der Berg dit keer in haar voordeel besliste. Opvallend was hier het heroptreden van Corry Heemskerk die zich net niet in de strijd tussen Van Klink en Van der Berg kon mengen, maar gretig aankon digde „dat dat niet lang meer duurt". Ereplaatsen waren er bij de jongste jeugd voor Bian- ca Vermond (Holland), die '.erde werd bij de meisjes C en daarmee clubgenote Domini que van Oosten net de baas was, en voor Iris Wullems die tweede werd bij de meisjes D. Net naast de medailles grepen Bas Wullems (Holland) bij de jongens D en Menno Jansen en Rene de Vet bij de jongens C. De broers Van Steen voor den hielden bij de pupillen en de jongens D de Batavenkleu- ren op met goede verrichtin gen de 1000 en 1100 i V had zaterdag veel moeite het sterk verdedigende dland. Na een 23-26 achter- nd bij de rust kregen de ordwijkse dames echter al een klap in het begin de tweede helft. Midland uit naar 38-59 en MSV verder weinig anders n dan de schade beperken: 64. Annet Zondervan was scoorster: 8 punten. MSV de tweede competitiehelft iet een derde plaats op de dfglijst. urrent Lisse deed het in i huis tegen AMVJ Am- mkdam een stuk beter. Frans Rijns »ekhof liet zijn ploeg een prolog tempo spelen. Toch keek Be bij de rust nog tegen een (27-36) aan. Maar de tac- had resultaat: bij 55-55 »k Lisse de zaak recht en I od de smalle Amsterdamse I eg (slechts 6 speelsters) n enkele kans meer: 65-62. rjo Fijma (16 punten) was scoorster. Lisse bezet de fde plaats in de tussenstand. ie stuitbaar zijn de Katwijkse eid oi ^shoppers. In de eerste n m, 'isie benadrukte de ploeg s ChriD Ed Zaal haar kracht door ,as d: nummer twee, PSV, in ei- bezoea^uis met maar liefst 48-91 ;en verslaan. De marge werd jjj sral na de rust (25-31) tot nut - nc* gebracht. Petra van de MorsV€r (25 punten) en Anja Om daar aan toe te voegen: „Wij hadden drie jaar geleden moeten doen wat Leiden nu, noodgedwongen, doet. Als wij toen met alleen Nederlanders waren gaan spelen, dan waren we misschien drie keer laatste geworden, maar dan hadden we nu kunnen blijven basket ballen en er hoefde toch nooit iemand te degraderen. Nu weet ik niet hoe de toekomst er na dit seizoen uit gaat zien". Toch trok Werkendam Ameri kaan McLeod aan, die afgelo pen week bij Leiden te licht werd bevonden. Volgens Van Velzen „een aardige achtste man", die echter absoluut geen potten kon breken. Leiden mocht zelfs een matige vertoning in de eigen hal afle veren om toch nog met 81-71 winnend weg te komen. De Leidse guards blonken uit in het missen van de schoten: Emill Hagens, John Emanuels en Sander Kales kwamen ge zamenlijk tot 4 treffers uit 22 pogingen. Kragtwijk maakte tenminste nog een uitgeslapen indruk en dus lag de Leidse verklaring voor de zege in een betere verdediging, waartegen slechts Meivin Polk inciden teel iets kon uitrichten. Harre- wijn wisselde regelmatig en droeg daarmee ook niet bij aan het opzetten van een goed spelletje, dat pas aan het slot van de wedstrijd aardig werd door goochelwerk van Hagens en Van Helfteren. De Leidse routinier kreeg in die fase, voor het eerst dit seizoen, een technische fout achter zijn Met nog twee onderlinge duels voor de boeg blijven er voor Van Velzen dus nog twee kan sen op het in vervulling gaan van zijn wens. „Nee, zeker niet" haaste hij zich echter met een kanttekening „nog maar één kans hebben we. De wedstrijd in Werkendam, dan moet het gebeuren, maar ik weet het niet. Leiden laat ons nooit, maar dan ook echt nooit, in ons spel komen". Een stelling waarvoor Leiden za terdag andermaal bewijs le verde. JACOB BERGSMA BS Leiden - Super Cracks Werken dam: 81-71 (36-32). Toeschouwers: 250. Scheidsrechters: Van Houten en Van Renen. Scores Leiden: Kragtwijk 30 (65%, 14 rebounds), Van Helfteren 16 (12 rebounds, 5 assists), Heijde- man 15 (10 rebounds), Hagens 13 (5 assists), Sander Kales 5, Van Eg- mond 2, Emanuels 0 (5 assists). Team: 43% (31 op 72). 46 rebounds. 12 balverlies. Scores Werkendam: Polk 23, Camero 20 (57%. 8 re bounds), De Jager 12. Wright 8, McLeod 4. Van de Lagemaat 2 (7 re bounds). Govers 2. Van Beest 0. Team: 45% (29 op 64), 32 rebounds, 12 balverlies. chtingen goed, maar t Blitz enigszins tegen. de vrouwen blinkt asshoppers (Katwijk) door haar koppositie draaien Lisse en vooral !V goed mee in de pro- itiedivisie. MSV-speelster Carry Stoops Aandewiel (20 punten) schoten zich zoals gebruikelijk met groot gemak in de dubbele cij fers. De Grasshoppers halen aanstaande zaterdag de wed strijd tegen Akrides in en kun nen zich dan vier punten los- haar tegenstandster van Midland. maken van de concurrentie. Blitz trok tegen Rotterdam Zuid de opgaande lijn door middels een 87-82 overwin ning. De Voorschotenaren kwamen door de overwinning net boven de degradatie-zone. In het rayon werd een beker- programma afgewerkt. BVO, Leiderdorp en MSV kwamen bij de heren bij de laatste acht, de dames van Leiderdorp op de zesde plaats en daarmee presteerden hetzelfde. LEIDEN „Het wordt bij ons zo langzamerhand, eerst Napels zien en dan sterven". Daarmee doelde Werkendam-manager Ton van Velzen op de uitsla gen van de duels tussen Leiden en Werkendam. Alle onderlinge wedstrij den leverden namelijk winst voor Leiden op. „En ik wil dit seizoen alles wel verliezen, als ik nog maar één keer van Leiden mag winnen", aldus Van Vel zen, die met zijn ploeg een onzekere toekomst tege moet gaat en Leiden an dermaal met 81-71 zag ze gevieren. De Werkendamse ploeg wilde zaterdag niet meewerken om de hartewens van Van Velzen in vervulling te doen gaan. De Brabanders, die met de nodige ambities aan dit seizoen be gonnen, worden wekelijks op teleurstellingen getracteerd en lijken alle plezier in het spelle tje verloren te hebben. „Ge lukkig hebben we een maand geleden een geslaagde trip door Amerika gemaakt", zucht Van Velzen, „anders was de pleuris al lang uitgebroken". LEIDEN Philidor-Lei- den had in de vierde ron de van de KNSB-competi- tie eindelijk het geluk aan zijn zijde. Daardoor won nen de Leidenaars met 5,5-4,5 van het Hilversum- se HSG. De Philidor-re- serves kwamen niet ver der dan twee schamele bordpuntjes bij stadgenoot LSG 1, dat daarmee stevig op kop blijft. Het tweede tientak van LSG mag zich zorgen gaan maken na de 4-6 nederlaag tegen lijst aanvoerder Het Witte Paard uit Zaandam. Philidor is door de gelukkige overwinning op een mooie zes de plaats van de hoofdklasse beland. De koppositie wordt nog steeds gedeeld door Vol- mac/Rotterdam en de Ko ningsclub, die elkaar in de vol gende ronde zullen treffen. Ditmaal won Rotterdam, zon der Jan Timman, John van der Wiel en de zieke Jeroen Piket, maar met Kortsjnoi en Keene, van het Bussumse BSG: 7,5-2,5. Koningsclub had meer moeite met Desis- co/WGM, maar pakte toch de beide bordpunten: 6-4. Verras send was verder de ruime ne derlaag van het tegenvallende Amstelveen in Eindhoven 2,5- 7,5. De beide matchpunten zijn Philidor zaterdag niet door een schaaktechnisch over wicht ten deel gevallen. Daar moest Caïssa wat halfjes aan toevoegen. De Leidenaren be gonnen goed met twee zeges van Heieen de Greef (in haar bekende Siciliaan met p3) en van Peter Gelpke, die in tijd nood Paul Boers ma beschwin- delde. Daarna lukte het een hele rij Philidorianen om slechtere en verloren stellin gen nog remise te houden. Achtereenvolgens gebeurde dat bij Piet Bakker, Henk van Maaren, RAG de Graaff en Nico Kuijf. Doordat uiteinde lijk Wim de Kok een normale remise produceerde en Leo Hofland een zuivere positione le overwinning boekte, kon Philidor met twee matchpun ten huiswaarts keren: 5,5-4,5. Er was deze ronde sprake van een heuse derby. Het eerste tiental van LSG mocht Phili dor 2 ontvangen. LSG had weinig moeite om zijn ongesla gen status te handhaven. Na twee korte remises (Wim Heemskerk-Jaap Herman en Kees van Zijp-Wim Vriend) stond LSG alleen nog een punt af aan Wim Vergeer, die Aad van Moorsel tezamen met zijn zwakke pion d6 van het bord af drukte. Van 1-2 liep LSG door naar 8-2. Henk van Put ten beheerste de Winawer be ter dan Herman van Halderen. Leon Konings veroverde pas in wederzijdse tijdnood bij een gelijke stand een stuk van Henriëtte de Greef. Dirk Sik kel kreeg in zijn moderne ver dediging pion e4 kado van Henk van Loon. Tolenaar kreeg van Sjoerd Meijer te veel ruimte. Michel Hockx versloeg wethouder Ton Kohl- beck in een moeilijke Spaanse partij. Ook op de borden 9 en 10 won LSG, maar dat was te gen de verhouding in. Ab Smit en Ab Barkema kwamen veel materiaal voor, maar maakten beiden de laatste fout, zodat Maarten Kuyt en Kees de Groot de eindstand op 8-2 be paalden. LSG 2 staat door het 4-6 ver lies nu op een gevaarlijke achtste plaats. Als het tiental de volgende ronde niet van US wint, komt het degradatie spook gevaarlijk dicht in de buurt. Tegen koploper Het Witte Paard leek het lang een verassing te gaan worden. Maar in het vierde uur ging het weer mis toen Ruud Mie- remet en Cristjan Manniën in tijdnood een heel punt ver gooiden. Voor LSG werd ge scoord door Edward en Erik van der Marei en, op het eer ste bord, door Adrian Cle- Rapidtoernooi Voorschoten Om het 40-jarig jubileum luis ter bij te zetten organiseerde de SV Voorschoten zaterdag een rapid-toernooi. Ondanks de gelijktijdige KNSB-ronde kwam een sterk veld aan de start. De Rotterdammer Pie- trov schreef de eerste groep op zijn naam met 5,5 uit 6. Een half punt minder behaalde Frank van Hasselt, woonach tig in Hong Kong en hier op vakantie. Pas daarna volgde de eerste Voorschotenaar: Bert Houweling, die er als enige in slaagde de winnaar een half punt afhandig te maken. REMMELT OTTEN LEIDEN Het jaarlijks terugkerende NKS-indoortoernooi was over alle linies een geslaagd element. In de Leidse Groenoord- hallen werd door de junioren van 21 voetbalclubs verbeten, maar uiterst sportief gestreden om de hoogste plaatsen. De D-junioren maten hun krachten op vijf verschillende onder delen; trefbal, lijnbal, zaalhandbal, estafette en uiteraard zaal voetbal. Als poulewinnaars kwamen Teylingen Dl, SJC Dl, SVLV Dl, SJC D2, SVLV D2 en Voorschoten D2 uit de bus. De A, B, en C junioren speelden alleen een zaalvoetbaltoernooi, dat op een behoorlijk niveau stond en enkele spectaculaire wed strijden te zien gaf. Bij de A-junioren werd Docos Al de win naar, in de B-categorie was SJC BI de sterkste, terwijl SJZ Cl de eerste prijs in de C-klasse wegsleepte. LEIDEN De goalballers van De Sleutels hebben in Roosendaal een goede derde com petitieronde achter de rug. De ploeg startte al direkt florisant door BSV II met 5-0 te ver slaan. Tegen Ooievaars was dat dan ook merkbaar. De altijd lastige Schiedamse te genstander werd door goed goalballen op een terechte 2-0 nederlaag gezet. De wedstrijd te gen Eindhoven bracht echter de ommekeer. Door een vroege tegentreffer kwamen de Leidenaren op een achterstand, die pas tien seconden voor het eind kon worden achter haald. Cees Zwanenburg illustreerde de knokkersmentaliteit van het team en scoorde misschien wel het belangrijkste punt van de dag. Tegen BSV III speelden Cees Smit, Wijnand Smit en Cees Zwanenburg met de tegenstan ders enkel om het doelsaldo op te krikken. Dat lukte aardig getuige de 6 treffers van zo wel Wijnand Smit als Cees Zwanenburg. Ook Cees Smit scoorde, terwijl de tegenstanders op mirakuleuze wijze de bal in eigen doel werkten. Een uitzonderlijke score van 14-3 kwam daardoor op het bord. Tegen De Pe perbus werd daarna op het randje verloren, mede door een scheidsrechterlijke blunder. Een zuiver doelpunt van (weer) Zwanenburg werd wegens stuiteren afgekeurd en dat le verde de Zwolse tegenstanders twee punten op. Hierdoor kwam die ploeg op gelijke hoogte. Het doelsaldo van de Leidenaren (mede door de minst gepasseerde verdedi ging in de eerste klasse) is echter iets beter feit, dat hij op dat moment kansloos was voor een hogere klassering dan de derde. Im mers reeds na een kwartier had de renner uit de nationale selectie zijn concurrenten Van Dalen en Van der Meer moe ten laten gaan. „Ik was er al bang voor. Deze ronde is veel te vlak voor mij, in Kijkduin waren er tenminste heuvels" lichtte Guyt zijn tegenvaller toe. Gisteren bewees de Kat- wijker met zijn vijftiende plaats in de Superprestige- koers in Oss, dat hij niet aan zijn vorm hoeft te twijfelen. Ook Van der Meer moest ech ter zijn meerdere erkennen in de 30-jarige renner uit Amers foort, die zich ondanks zijn grote gestalte „prima thuis voelde" in de modder, waarin de veel lichtere Van der Meer minder diep wegzakte. De Ve- ner had zich na een valpartij in de beginfase echter danig moeten forceren om vooraan te komen postvatten, en moest Van Dalen, die vijfde werd in Kijkduin, na zijn tweede de marrage laten gaan. Deson danks toonde de Swiftrenner zich na afloop een tevreden mens: „Ik ben wel geen win naar geworden, maar wel dis trictskampioen. En dat is me ook heel wat waard". Van der Meer werd gisteren vierde in Goes. De strijd om het districtskam pioenschap vond overigens slechts bij de amateurs, lief hebbers en veteranen plaats: bij de overige categorieën stonden er te weinig renners uit Zuid Holland aan de start. Voor de organisatie, de wieler vereniging Avanti in samen werking met het Comité Orga nisatie Veldrit Alphen a/d Rijn, is het te hopen dat zich volgend jaar meer deelnemers melden en meer publiek, want dat liet het volkomen afweten. PIETER EVELEIN De eerste vijf amateurs: 1. Dik van Dalen (Amersfoort). 2. Casper van der Meer (Roelofarendsveen. districts kampioen), 3. René Guyt (Katwijk, tweede van het district), 4. Piet Pie- ters (Jubbega), 5. Gert Jan Belnen (Gemonde), 8. Jean Paul Brunsveld (Wassenaar, derde van het district). Nieuwelingen en junioren: 1. Rudy Nagengast (Hoogeveen), 2. K. Oranje (Oostvoorne), 3. E. Smit (Helloo). Liefhebbers: 1. Bonne van der Meer (Jubbega). Kampioenschap: 1. Martin Lexmond (Gouda), 2. Anton Schal- kers (Lisse). 3. Theo van Leeuwen (Zoeterwoude). Veteranen: 1. Klaas Stobbe (De Wilp). Kampioenschap: 1. Hans Jongeneel (Gouda), 2. Cor Berkouwer (Stolwijk). 3. Bram van Wensem (Zevenhuizen). ijnsburgse dam jeugd naar derde plaats )EN Het Rijnsburgse jeugd damkwartet tijdens de laatste ronde van het nationaal ,ioenschap een uitstekende derde plaats dd. Katwijk verloor in de landelijke kom- e met de recordscore van 16-4 en het Al- se Den Hoorn klom na de winst op Krim iaar de gedeelde eerste plaats in de regio competitie. In Amersfoort veroverde een rtet jeugddammers uit Lunteren het natio- kampioenschap. Rijnsburgers Cor Dissel- Dik van Dijk, Casper Vroegop en Gerald iout werden door twee overwinningen en remise (en dus 6-2 winst) tegen De Ridder Jrunssum keurig derde. In de landelijke >etitie hadden de senioren minder succes, dat Daan Kromhout in het eindspel in een tje van zijn tegenstander tuimelde ging de endeling, waarop lange tijd (de wedstrijd de ruim zes uur) uitzicht was, verloren (9- 1 ilede-degradatiekandidaat Katwijk verging het nog minder. Met 16-4 werd van De Lier verloren, wat door een gebrek aan motivatie volledig voor eigen rekening genomen mag worden. Ook in de regionale hoofdklasse ver loor Katwijk van titelpretendent Zoetermeer. Door het opvallende verlies van Krimpen thuis tegen Den Hoorn bezetten de Zoetermeerders samen met Den Hoorn en Samen Sterk (dat moeizaam won van Wassenaar met 9-7) de eer ste plaats. Onderin is Excelsior een plaatsje ge stegen door de winst op Kijk Uit (Zegveld), dat nu net boven Katwijk staat. In de eerste klasse staat LDG nog steeds aan kop door de lastige wedstrijd tegen Mariahoeve in een erg span nend duel met 9-7 te winnen. Damlust blijft de Leidse fouten afwachten en won van Lisse. Stand na 7 rondes hoofdklasse 1 Zoetermeer (69 bord- punten). Samen Sterk (65 b p.) en Den Hoorn (65 b.p) al len 11 punten. 4 Krimpen 10 punten (62 b.p). Eerste klasse 1 LDG (80 bordpunten). Damlust (69 b.p.) beide 12 pun ten, 3 Reeuwijk 9 punten. roblcei Pa( H weer ie at. mpetit art, ki ndat /edstrij r; it score (t een et Midde [dl raa y I 'HEN AAN DEN Het gezegde dat een goede vel eer op elk soort par rs moet kunnen win- Dik van Dalen be- zaterdagmiddag ech- eens dat die stel- toch niet helemaal Van Dalen, sinds jaar actief bij de teurcrossers, reed tot toe weliswaar con- mee in de voorhoe- ,2maar boekte nog nooit overwinning. Op de geheel vlakke om- in Alphen pakte hij ?r uit met een verras door de favorieten per van der Meer en pgaanc ié Guyt op overtuigen- m wijze in deze volgorde :er zich te laten. ■al de derde plaats van was opvallend. Reed de ijker vorige week in ten langzame slot- onderweg voor de [raaf te poseren, in Al- te wijten aan het ÏIDEN De tussenba- ïs van de „Leidse" bas- tbalploegen in de Top- ort Liga halverwege de npetitie is dit jaar be- orlijk positief uitgeval- i. Bij de mannen doet Leiden het boven ver- tussenbalans eidse" sketbal- oegen ositief

Leidse Courant | 1985 | | pagina 17