Huur woning niet omhoog bij ernstige gebreken 1 I Hotel Wassenaar krijgt voorlopige vergunning Leraren hekelen kabinetsbeleid Vis BON: koffieprijzen in '86 Tjmogelijk sterk omhoog Prima kerstbomen door slechte zomer en k ;ie Inkomensafhankelijke subsidies werken remmend op arbeidsmarkt Vriesekoop en Zoetemelk sporters van het jaar Spielberg :r ia 12626 Zaterdag 14 december 1985, 77e jaargang no. 23375 Uitgave Westei Directeur-' Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel.071-122244Voor abonnementen: tel.071-313677. Giro 103003 Bank: Amro-Bank N.V. Leiden, cteur: J.J.Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand f. 22,49 (aut.betaling),kwartaal f. 67,43, jaar f. 256,85. 118.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071 -122248. Advertenties: (excl.5%BTW)10,61 permin, kleintjesTÖ,43permm. Losse Veel bewolking en af en toe regen of motregen. Middag- temperatuur omstreeks 8 gra den, in het zuidoosten iets la ger. Matige zuidwestenwind, aan de kust nu en dan krachti ge wind. Zon op: 08.42; onder: 16.29. Schev. hoog water: 4.46 en 17.11; laag water: 0.34 en 13.07 3NDEN De kort gelden in Nederland verlaagde koffie- ijzen zullen in de loop van '86 zeer waarschijnlijk weer •rk stijgen als gevolg van prijsstijgingen van koffie op de ■reldmarkt. De Internationale Koffie-Organisatie (ICO) :eft gisteren besloten de exportplafonds die zij haar leden jlegt, te verhogen. De prijsstijgingen zijn een gevolg van de inhoudende stroom berichten over het mislukken van de ;offie-oogst in Brazilië als gevolg van rampzalige droogte. i Brazilië ertoe zal leiden dat de huidige koffieoogst zal blij- en steken op dertien tot zestien miljoen balen tegen dertig ïiljoen balen in het afgelopen oogstjaar. Brazilië is de groot- koffieproducent ter wereld. Waarschuwing tegen „grijs" artsencircuit UTRECHT Nu er steeds meer werkzoekende artsen ko men die hun vaardigheden op peil willen houden, groeit het gevaar dat er op grote schaal „grijs" wordt gewerkt. Deze waarschuwing uit de voorzitter van de Landelijke Vereni ging van Artsen in Dienstverband (LAD), J.C.F.M. Aghina, in Medisch Contact. Onder grijs werken verstaat hij „zwart werken in een witte jas": onbeloonde arbeid van artsen die een uitkering hebben. Aghina noemt dat een zeer bedreigende zaak. De artsen lo pen bijvoorbeeld het risico hun uitkering te verliezen. Ver der zijn zij waarschijnlijk niet verzekerd als ken. Als oplossingen noemt Aghina het terugdringen fout r 1 de werktijden van assistenten, het witten van grijs werk via subsidie en het legaal maken van onbetaald werk met be houd van uitkering. Daarnaast is de LAD bezig met projek- ten waardoor de werkloze artsen hun vaardigheden op peil kunnen houden. ARNHEM De slechte zomer van 1985 heeft uiteindelijk toch nog één positief gevolg: de kerstbomen zijn dit jaar over het al gemeen van uitstekende kwaliteit. Dankzij de niet te hoge tem peraturen en de flinke hoeveelheid neerslag in het groeiseizoen is er volgens ing. H. Tabois van de Heidemij in Arnhem vanuit de Ardennen en het Westduitse Sauerland, maar ook vanuit ei gen land, een royaal aanbod van prima kerstbomen. In de Ne derlandse huiskamers zullen volgens Tabois rond Kerstmis in totaal zo'n 2,5 tot 3,5 miljoen kerstbomen staan. Veertig procent daarvan komt uit eigen land. Ook het buitenland heeft belang stelling voor de Nederlandse boom. Een KLM-toestel bracht eer der deze week in opdracht van de Heidemij vijfhonderd bomen naar Abu Dhabi. „De westerse gemeenschap in het Midden-Oos ten wil, ondanks een temperatuur van dertig graden boven nul, een kerstboom met Kerstmis", aldus Tabois. t DEN HAAG Indien een woning ernstige ge breken vertoont of er is sprake van achterstallig onderhoud, mag de huur op 1 juli volgend jaar ab soluut niet verhoogd worden. Als een ver huurder toch een huur verhoging oplegt en de huurder stapt naar de Huurcommissie, moet die commissie besluiten tot bevriezing van de huur. Dat heeft staatssecretaris Brokx van volkshuisves ting gisteren aan de Tweede Kamer geschre ven in de jaarlijkse huur- brief. een lijstje met zogeheten nul- f>unten opgenomen, die abso- uut niet toelaten dat de huur verhoogd wordt. Zaken die daarin genoemd worden zijn: Brokx heeft het niet aanwezig zijn van een toilet, het ontbreken van kookgelegenheid, geen dag licht in woon- of slaapver trek, geen ventilatie in de voornaamste vertrekken en het eerst geen levering van gas of elektriciteit omdat de instal latie onveilig is. Bij een aantal andere punten heeft de Huurcommissie de mogelijkheid om tot bevrie zing van de huur te beslui ten. Het gaat dan vooral om gebreken die te maken heb ben met veroudering van de woning en slecht onderhoud. Zoals al bekend was, wordt de jaarlijkse trendmatige huurverhoging volgend jaar vastgesteld op twee procent. Voor woningen die in aan merking komen voor huur- harmonisatie kan daar nog twee of vier procent bijko men. Een woning komt in aanmerking voor huurhar- monisatie als het wooncom fort van de woning hoger is dan met de huur in overeen stemming is. Voor woningen die na 1975 in stadsvernieu wingsgebieden gebouwd zijn, Brokx vindt dat leegstant^ van huurwoningen pas ii laatste instantie bestrede: kan worden via huurverla ging. De leegstand moet vol gens de staatssecretaris e verminderd worden door actievere werving, wonings plitsing, kamerverhuur comfortverbetering. uur IC I n| a| 'StH PREMIER LUBBERS: (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Premier Lubbers is het eens met minister De Koning van sociale zaken dat inkomensafhankelijke regelingen huursubsidie, studiekostenregelingen e.d.) mensen ontmoedin- »en om een betere baan te zoeken. Lubbers zei dit gisteren na afloop van het wekelijkse kabinets- Ha< beraad. Minister De Koning heeft de afgelopen dagen herhaal delijk laten weten voor afschaffing van de loonafhankelijke sub sidies te zijn. Volgens de bewindsman zullen de inkomensafhan kelijke regelingen op den duur moeten worden afgeschaft en - worden vervangen door verlaging van de premies en belasting. Lubbers toonde zich weinig gelukkig met de formulering van De Koning (afschaffing), maar zei wel dat er wat moet worden ïan de effecten van de regelingen. Dat zal volgens de echter een zaak moeten zijn van een volgend kabinet, •ubbers zei overigens niet te verwachten dat de inkomensaf- inkelijke regelingen helemaal zullen verdwijnen. De bewinds- :den Deetman (onderwijs) en Brokx (volkshuisvesting) hebben ich tegen het voorstel van De Koning verzet. 'olgens Lubbers is het geen budgettaire discussie maar een •aagstuk voor de werking van de arbeidsmarkt. Met name in middeninkomens zien mensen loonsverhogingen als sneeuw verdwijnen omdat in veel gevallen men geen aan- ipraak meer kan maken op subsidies die aan het inkomen zijn koppeld. De premier sloot niet uit dat de scheefgroei volledig irrigeerd kan worden via de belastingen. v; Vrij >E| M( e ELI Jl UI Neergestorte DC-8 had ^gebrekkige itl Info D O motor WASHINGTON/OTTAWA Ondanks diverse meldingen Arabische terreurgroepen dat zij aan boord van de don derdag in Canada verongeluk- iunte DC-8 met Amerikaanse mi litairen een bom hebben ge plaatst, zijn er volgens de Amerikaanse regering geen aanwijzingen voor sabotage. Het onderzoek naar de oor zaak richt zich eerder op mo gelijke technische gebreken het zestien jaar oude toe- nu een Amerikaanse on- derhoudstechnicus heeft laten weten, dat één van de vier straalmotoren van het veron- >r Ned gelukte toestel in juli ernstige jebreken vertoonde. Volgens onderhoudswerker Stirm, functioneerden de kleppen van de motor niet goed waar door een opeenhoping van brandstof zou kunnen ontstaan explosie kon veroorza ken. Twee mecaniciens van Arrow vervingen de kleppen, maar lieten een kapot filter zitten. Stirm weigerde na deze volgens hem niet afdoende re- laratie, zijn handtekening in iet onderhoudslogboek te zet ten. In maart 1984 heeft de maatschappij bovendien een boete gehad wegens achterstal lig onderhoud aan de toestel len. Pag. 5: Ex-piloot hekelt on derhoud vliegtuigen van Ar- Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, za terdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Tafeltennister Bettine Vriesekoop en wielrenner Joop Zoetemelk temelk. die als 38-jarige de wereldtitel op de weg veroverde, was zijn gisteravond in Noordwijkerhout gekozen tot sportvrouw en het de tweede maal dat zij werden uitverkoren. De prestatie van -man van het jaar 1985. Tot sportploeg van het jaar werd het Zoetemelk werd tevens als beste Nederlandse verrichting van het Nederlandse dames volleybalteam uitgeroepen. Zowel voor Betti- jaar aangemerkt, ne Vriesekoop, die dit jaar de top-twaalf won, als voor Joop Zoe- WASSENAAR Hotel Wassenaar heeft van de gemeente Was senaar een voorlopige vergunning gekregen om het grote ope ningsbal van vanavond te kunnen laten doorgaan. Burgemeester Schoute heeft dat na overleg met politie en ambtenaren gister avond besloten. De inrichting van het hotel voldoet inmiddels aan praktisch alle eisen die de wet stelt. Het verlenen van een definitieve drank- en horeca vergunning hangt nu nog af van iemand die de vereiste horeca-papieren kan overleggen. Overi gens gaat de opbrengst van het openingsbal naar de Stichting. Colombine, die projecten financiert in de Derde Wereld. Hotel Wassenaar werd donderdag officieel geopend zonder dat het beschikte over een vergunning op basis van de drank- en horecawet. De gemeente maakte aanvankelijk bezwaar tegen de slechte ventilatie maar besloot gisteren de hele inrichting alsnog goed te keuren. De drank- en horecavergunning is niet verstrekt omdat de hui dige part-time directeur, de heer Ten Bokkel-Huinink, tevens bij het Congresgebouw in Den Haag werkt. Ten Bokkel-Huinink fungeert in het Congresgebouw als „banqueting-manager" en de Kamer van Koophandel gaat niet akkoord met een constructie waarbij een horeca-vergunning tweemaal aan dezelfde persoon wordt afgegeven. De gemeente en Hotel Wassenaar hebben nu afgesproken dat zo snel mogelijk een andere kandidaat naar voren wordt gescho ven. Gedacht wordt daarbij aan de eerste kelner van het hotel, de heer J. Pauwels. A.s. zondag, 15 december Radio GROEISTAD drive-in-show in het BLESSE PAARD STOMPWIJK - aanvang 21.00 uür. GRATIS ELKE WOENSDAG DE THEATER, RECREATIE,EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA ADVERTENTIE KOMPLETE IBM-PC-XT VOOR F 16.500,- GRATIS IBM SCHRIJFMACHINE IN DE VERHAGEN KADO-MAAND ZIE ONZE ADVERTENTIE IN DEZE KRANT Hij heeft ze niet bedacht, hij heeft ze niet geregisseerd. Toch zullen de kerstpremières in de Nederlandse bioscopen in het teken staan van filmmaker Steven Spielberg. The Goonies en Back to the Future heten de twee films die zich mogen verheugen in dat ene regeltje dat miljoenen waard is: „Ste ven Spielberg presents". Want vrijwel alle films waarmee Spielberg zich heeft beziggehouden, zijn enorme kassucces sen geworden. E.T. en Jaws zijn daarvan twee goede voor beelden. Waar dat fenomenale succes vandaan komt is van daag te lezen op de voorpagina van Finale, evenals een inter view met twee hoofdrolspelertjes uit The Goonies. VERDER IN FINALE: Het Canadese Vancouver is de stad waar de wereldten toonstelling Expo 86 wordt gehouden. Nederland zal daar niet vertegenwoordigd zijn. Psychiaters in de Sovjet-Unie hebben een diagnose ont wikkeld die erop neerkomt dat wie zich normaal gedraagt, toch gek kan zijn. Een ideale manier om dissidenten ge ruisloos op te bergen. De bevolking van Urk wacht in spanning af. Als de vis sers straks van zee komen en schol aan boord hebben, pan de schepen dan aan de ketting, zoals de minister neeft gedreigd? „De wereldhandel in voedsel komt steeds meer in handen van mensen die aan hongerlijders geen boodschap heb ben", aldus de aanklacht van SOS Wereldhandel, een or ganisatie die strijdt voor een eerlijker verdeling van de welvaart. Coronation Street bestaat vijfentwintig jaar. Een reden voor de acteurs in deze televisieserie een feestje te bouwen in Rovers Return, de pub in „The Street". Eind volgende week staat West-Duitsland weer op zijn kop. Dan zal Boris Boem Boem Becker het in het Davis- Cuptoemooi moeten opnemen tegen het sterkste tennis- team van dit moment: de Zweedse Bende van Vier be staande uit Mats Wilander, StefanEdberg, Joakim Ny- ström en Anders Jarryd. NIEUWEGEIN De leraren voelen zich door parlement en re gering in de steek gelaten. Dit komt door de grote bezuinigingen in het voortgezet en hoger onderwijs dat al sinds 1968 de reke ning gepresenteerd krijgt. Dit verwijt uitte voorzitter A. van den Maagdenberg van het Nederlands Genootschap van Leraren (NGL) vanmorgen op de jaarvergadering in Nieuwegein. De NGL-voorzitter constateerde dat er met het welbevinden van leraar en leerling iets fundamenteel mis is op onze scholen. Het lesgeven brengt veel problemen met zich mee maar de lera ren noch de leerlingen mogen daarvan de schuld krijgen. De schuld ligt bij de overheid. Ook op de jaarvergaderingen van de Protestants Christelijke Onderwijsvakorganisatie (PCO) en de Katholieke Onderwijsva korganisatie (KOV) in Biddinghuizen respectievelijk Veldhoven is gisteravond forse kritiek geuit op het onderwijsbeleid van de afgelopen jaren. PCO-voorzitter L. ter Haar sprak van een „catastrofaal" onder wijsbeleid. Zijn KOV-collega N. Snel noemde het werkgelegen heidsbeleid een mislukking. Beide onderwijsvoormannen pleit ten voor kleinere klassen ter bescherming van de kwaliteit van het onderwijs. liiiiiliiiiiiiiiiiiii Denemarken wil handel met Zuid-Afrika totaal staken KOPENHAGEN Denemarken zal komend jaar de handel met Zuid-Afrika volledig stilleggen. De oppositionele linkse par tijen en de „radicaal-liberalen" hebben gisteren een motie van die strekking aangenomen. Met stemonthoudingen van de vier regeringspartijen kreeg het Deense kabinet de opdracht vóór 1 april 1986 een wetsontwerp in te dienen over het geheel staken van de handel tussen Denemarken en Zuid-Afrika. Vóór 1 fe bruari aanstaande verwacht het Deense parlement bovendien een wetsontwerp voor beëindiging van de kolenimport uit Zuid- -Afrika. De kolenimport maakt bijna 85 procent uit van de tota le invoer uit Zuid-Afrika ten bedrage van omgerekend ruim 400 miljoen gulden. De uitslag van de stemming in het Deense parle ment betekent dat Denemarken het eerste land ter wereld wordt dat de handel met Zuid-Afrika volledig afbreekt. Het par lement reageert met de maatregel op de steeds slechtere situatie in Zuid-Afrika. Pag. 5: VN-Vergadering roept op tot sancties tegen Zuid- Afrika. De vis wordt duur betaald, luidde'het vroeger. De vis wordt helemaal niet meer betaald, is het nu. Want de schol wordt immers bij scholen tegelijk in beslag genomen. En wel omdat de (Urker) vissers er te veel van zouden hebben gevangen. Althans méér dan ze mochten. We kennen burgemeester Buijs van Urk nu weer een beetje beter door middel van de buis. En weten dat hij zijn mannetje staat „voor de visserman". De Finale van vandaag laat de lezer van de Leidse Courant in een reportage de sfeer proeven, die er heerst in deze vissersplaats. En laat op diezelfde pagina nu ook nog de visrubriek staan! Wie de Leidse Courant nu nóg niet leest, vist dus duidelijk achter het net. De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend :ant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. ■§*£eidóe (Souiant i

Leidse Courant | 1985 | | pagina 1