Bomaanslagen op F ranciscusbasiliek schokken Italië Wie meer wil weten over belt gratis 2085. Aardgasprijs zakt bij daling prijs huisbrandolie CeidócGomq/nt Makelaars verliezen geding tegen weekblad Politie Zuid-Afrika slaat in op blanken WVC ACCEPTEERT DEEL VAN KRITIEK OP BEJAARDENBELEID Luchtinfecties schadelijker dan zure reger Groene minister Voorzitter RSV-commissie ongeduldig Lot Passtoors hangt af van zaak- Europees parlement verhoogt begroting tegen wil lidstaten De Jonge (c) Standaard Uitgeverij. Antwerpen-Weesp. BINNENLAND/BUITENLAND VRIJDAG 13 DECEMBER 1985 PAGINA AMSTERDAM Het week blad Nieuwe Re vu hoeft de ge luidsbanden met interviews die de grondslag vormden voor een verhaal over zwart- -geldpraktijken bij Nederland se makelaars niet af te geven. Dit besloot de president van de rechtbank in Amsterdam, mr. B.J. Asscher, gisteren in het kort geding dat door de Neder landse Vereniging van Make laars (NVM) was aangespan nen. Aanleiding tot het kort geding was de publikatie in het week blad begin oktober over de be reidheid van veel makelaars om zwart geld te accepteren bij huizentransacties. Mede werkers van Nieuwe Revu be zochten 29 makelaarskantoren in Nederland en deden daarbij voorkomen alsof zij een huis van ongeveer vier ton wilden kopen. Van dit bedrag zou het „echtpaar" dan 100.000 gulden zwart willen betalen. Een aan zienlijk aantal van de bena derde makelaars ging hierop in. Onder hen waren veel le den van de NVM, aldus de Nieuwe Revu. De gesprekken werden buiten medeweten van de makelaars om opgenomen op geluidsban den. De makelaarsvereniging wilde die geluidsbanden in handen krijgen omdat deze voor de NVM als bewijsmate riaal zouden.moeten dienen bij eventuele tuchtrechtelijke stappen tegen de „rommelen de" makelaars. JOHANNESBURG Met wa penstokken en zwepen heeft de Zuidafrikaanse politie Woensdagavond ingeslagen op een groep blanke demonstran ten die psalmen zingend een wake hielden tegen de apart heid. Getuigen zeiden dat on geveer 150 mensen op het strand van Sea Point, een voorstad van Kaapstad bijeen waren gekomen met kaarsen voor een vreedzaam protest. Dergelijke bijeenkomsten zijn een dagelijks ritueel in de kleurlingenwijken van Kaap stad. Het was woensdag voor het eerst dat een dergelijk pro test door blanken werd gehou den. De organisatoren van „Zwarte Kerst" hebben er bij hun le den op aangedrongen zwarten die toch inkopen doen bij blanke winkeliers, niet lastig te vallen. Militante jongeren hebben inmiddels al drie per sonen gedood, die de consu mentenboycot zouden hebben doorbroken. In Mamelodi, een stad nabij Pretoria zijn 21 zwarten aangehouden in ver band met de gruwelijk moord op een zwarte politieman. De politie in Kaapstad heeft giste ren opnieuw twaalf activisten tegen apartheid vrijgelaten, die sinds zeven weken vast za- DEN HAAG Sinds 1983 heeft het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cultuur (WVC) wel iets etxra's gedaan om de samen hang in de bejaardenzorg te verbeteren. Dat zegt het ministerie in een eerste reactie op het kritische rapport „Basisvoorzieningen voor be jaarden" van de Algemene Rekenkamer. Dit rapport werd zoals bekend gistermorgen aangeboden aan de Eerste en Tweede Kamer. Volgens een woordvoerder van WVC zou het gemakkelijker zijn bejaarden voorzieningen centraal te beheren. Maar dit is niet te rijmen met de decentralisatie- en dereguleringsplan nen van de regering. Maar in goed onderling overleg tussen overheden, financiers (zieken fondsen) en patiëntenorganisaties moet per re gio de bejaardenzorg goed kunnen worden ge regeld, aldus de woordvoerder. Het ministerie is het verder geheel eens met de kritiek van de Algemene Rekenkamer over het gebrek aan capaciteitsplanning. Het is duidelijk dat de toe nemende vergrijzing steeds meer eisen stelt aan de WVC-voorzieningen. aldus het ministerie. In hoeverre die eisen ook financieel gehono reerd worden is een zaak die nog in het kabinet aan de orde moet komen. NIJMEEGSE HOOGLERAAR: NIJMEGEN De chemische luchtverontreiniging is schadelijk voor het leven van mens, dier en plant, maar infecties die via de lucht worden verspreid vormen een veel grotere bedreiging voor de volksgezondheid. Zo veel tijd en geld er aan chemische luchtverontreiniging wordt, gegeven, zo weinig belangstelling is er voor luchtvervuiling door bacteriën. Dat stelde de Nijmeegse hoogleraar medische microbiologie, prof. J. van der Veen gisteren in zijn afscheidscollege over „in- fectieuze zure regen". In ons land liggen dagelijks gemiddeld duizend patiënten met een luchtweginfectie in het ziekenhuis. Een derde van hen is jonger dan 5 jaar. Jaarlijks sterven in de hele wereld minstens zes miljoen kinderen aan een acute lui weginfectie, elke minuut tien. Onderzoek naar voorkoming wordt volgens Van der Veen moeilijkt door het grote aantal ziekteverwekkers. Er zijn i gens de hoogleraar meer dan honderd „rhinovirussen", de va naamste verwekkers van verkoudheid, en 40 andere luchtu j< virussen bekend. Het bereiden van vaccins levert geen gi f; problemen meer op, wel de vraag hoe ze moeten worden aai wend. De bestaande techniek van inspuiten blijkt ongesch q omdat de slijmvliezen een eigen, gemeenschappelijk afweer j, teem hebben, dat anders functioneert dan het algemene afwt, systeem van het lichaam. Misschien dat de griepspuit kan vwei den vervangen door een grieppil. In het parlement van de Westduitse deelstaat Hessen is gisteren de eerste „Groene minister" uit de Duitse geschiedenis geïnstal leerd. Joschka Fischer (rechts) maakt deel uit van de coalitie die de Groenen in Hessen zijn aangegaan met de SPD. Fischer is in Hessen minister van milieuzaken. (Van onze correspondent Cees Manders) ROME Het internatio nale terrorisme heeft in Italië ai heel wat doelen op de korrel genomen. Maar nog niet eerder kerkgebouwen, en zeker geen kerkgebouwen met in de hele wereld beken de kunstschatten. De bomaanslagen op de hei ligdommen van de heilige Franciscus in het Umbri- sche dorp Assisië, in de nacht van dinsdag op woensdag, hebben in de kerkelijke en kunsthisto rische kringen van Italië veel opschudding veroor zaakt. Hoewel geen enkele organi satie zich heeft aangemeld om de verantwoordelijkheid op te eisen is de Italiaanse politie ervan overtuigd dat de „bommen van Assisië" het werk zijn van personen met terroristische bedoelin gen. In sommige kranten wordt het vermoeden uitge sproken dat de aanslagen een Palestijnse waarschuwing zijn voor de Italiaanse justi tie, om de kapers van de Achille Lauro clement te be handelen. Ook de politie sluit het verband tussen die twee zaken niet uit. Een bom die in de basiliek van S.Maria degli Angeli ontplofte, richtte grote en wellicht onherstelbare scha de aan de fresco's aan van de 15de eeuwse schilder Gio vanni Spagna. De muurschil deringen' geven het leven van de heilige Franciscus weer. Ze zijn als gevolg van de explosie gezwollen en dreigen zich los te maken van de muur. Ook een beeld van de heilige werd bescha digd. Een tweede bom, die gedepo neerd was in de Franciscus- basiliek, de „St. Pieter van de Franciscanen", kon op tijd onschadelijk worden ge maakt. Franciscus is een van de meest geliefde heiligen, binnen en buiten de katho lieke kerk. En ook dat ver klaart de verbijstering over de aanslag op zijn heiligdom men. De heilige heeft heel Assisië gevuld met zijn her inneringen. In dat vertede rend schone dorp in de groe ne heuvels van Umbrie werd hij geboren, leefde en stierf hij. Hij ligt er natuurlijk ook begraven. De Franciscusbasiliek bestaat uit drie kerken boven op el kaar. In de onderste ligt de heilige begraven. Daar was het de terroristen waar schijnlijk ook om te doen ge-*- weest, want de bom had moeten ontploffen in de ka pel daarboven, de Magdale- na-kapel, die geheel gevuld is met de fresco's van Giotto en zijn school. Niet ver daar vandaan heeft Giotto ook zijn wereldberoemde beel droman van het leven van St. Frans op de kerkmuren geschilderd. De bom had hier een van 's werelds beroemd ste kunstschatten hebben kunnen vernielen. DEN HAAG De prijs die huishoudens voor aardgas moeten betalen zal omlaag gaan als de prijs van huisbrandolie de komende tijd als gevolg van de ontwikkelingen op de oliemarkt sterk zou gaan dalen. De koppeling die bestaat tussen de prijs van aardgas en huisbrand olie zal blijven bestaan, indien huisbrandolie goedkoper wordt. Dit zei minister Van Aardënne van economische zaken gisteren in de Tweede Ka mer tijdens een spoedde- batje dat was aangespan nen door PSP-fractievoor- zitter Van der Spek. De verhoging van de aardgas- prijs met twee cent op 1 janua ri gaat overigens gewoon door. De huisbrandpariteit voor aardgas is momenteel 62 cent, aldus Van Aardenne. De prijs die de consument nu voor het aardgas betaalt is 57 cent per kubieke meter. Per 1 januari wordt dat dus 59 cent. Mocht de daling van de prijs van huisbrandolie die zich nu afte kent, verder doorzetten dan is het mogelijk dat op 1 januari volgend jaar de prijs van het aardgas omlaag kan. Van Aardenne zei, ook bij een dalende prijs, uit te willen gaan van een jaarlijkse aan passing van de aardgasprijs, namelijk op 1 januari. Alleen in zeer uitzonderlijke gevallen zou een aanpassing tussentijds kunnen worden doorgevoerd. Van Aardenne gelooft echter voor de lange termijn niet erg in een sterke daling van de olieprijs. In de jaren negentig zal de wereld weer in sterkere mate afhankelijk worden van de olie van de Opec-landen, omdat dan de voorraden die de afgelopen tien jaar in ex ploitatie zijn genomen, zullen zijn uitgeput. DEN HAAG Minister Kort hals Altes (Justitie) moet de Kamer op korte termijn uit sluitsel geven over twee zaken die de parlementaire enquête commissie RSV bij het open baar ministerie heeft aange dragen. Het betreft zaken te gen RSV-topman Van Rijn, die voor de commissie weiger de informatie te geven over commissies die het bedrijf be taalde, en tegen de vroegere president-commissaris bij RSV, De Vries, wegens het vermoedelijk plegen van mei need tijdens verhoren van de commissie. De zaak-Van Rijn ligt al zestien maanden bij het openbaar ministerie. De affai re-De Vries is veertien maan den in behandeling. Nadat het onderzoek van het openbaar ministerie afgesloten was, werd bekend dat men de Bank-girocentrale niet had ge raadpleegd. Daar blijven bankoverschrijvingen gedu rende een lange tijd bewaard. Na constatering van deze, zo als commissie-voorzitter Van Dijk het in zijn uit ongeduld gestelde vragen noemt, „mis ser" werd het onderzoek hero pend. SUSKE EN WISKE DE MOOIE MILLIREM STRAATSBURG Het Et pees Parlement heeft gi: avond in Straatsburg de be ting van de EG voor 1986 ruim één miljard gulden hoogd. Dit gebeurde tegen zin van de lidstaten van Gemeenschap (de Raad), zo een duidelijk conflict zal c staan, wanneer de voorzi van het Parlement, Pflin zijn handtekening onder begroting zet. De Raad eventueel met zijn bezwa naar het Europees Hof in xemburg stappen om de be{ ting ongeldig te laten verl ren. Het Europees Parlement v< de verhoging van de begrot met een ntiljard gulden no zakelijk ter versterking het Regionaal en het Soc Fonds. De kosten van toe ding van Spanje en Port» als elfde en twaalfde lids zullen eveneens hoog zijn, redeneert het Parlement, vendien wil ze meer geld steden aan landbouw en vo selhulp in ontwikkelingsl den. In totaal wil het het lement in 1986 ruim 84 mil; gulden aan de Gemeensc uitgeven. De Raad wilde enig politiek gekissebis slet akkoord gaan met 83 mil gulden. (ADVERTENTIE) JOHANNESBURG De ont wikkeling in de affaire Helène Passtoors, de ex-vrouw van Klaas de Jonge, hangt af van het resultaat van de onderhan delingen over De Jonge, die sinds juli na aan de politie te zijn ontsnapt in het voormali ge gebouw van de Nederland se ambassade in Pretoria ver blijft. Een woordvoerder van de Zuidafrikaanse politie zei dat tegen Passtoors, die sinds juni vastzit, pas een aanklacht zal worden ingediend of een proces zal worden gevoerd wanneer er een oplossing is gevonden in de zaak-De Jon ge. 2085 Van Kuwait Petroleum. Dc eerste ongelode benzine C. J En als u wilt weten op welke plaatsen 2085 te krijgen is. in Nederland. Verkrijgbaar bij een groeiend aantal Gulf stations, Of als u vragen hebt over het cffekt van 2085 vandaag en verspreid over het gehele land. morgen. Steeds meer automobilisten denken voor ze gaan tanken Of over katalysatoren en allerlei andere technische en geven dc voorkeur aan ongelode 2085. zaken. ..Kuwait Petroleum beantwoordt aan de vraag. Met gratis 06-022-2085. Van Kuwait Petroleum. Een nieuw tele- tekst en uitleg. En met ongelode 2085. fbonnummer, dat u kosteloos kunt bellen. Bijvoorbeeld *)Let op: eerst draaifu 06-022 en vervolgens 2085. wanneer u weten wilt of uw huidige (of toekomstige) auto Op zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur en op werkdagen van geschikt is voor 't gebruik van ongelode benzine. 09.00 tot 21.00 uur. De eerste ongelode benzine in Nederland. 2085 Van Kuwait Petroleum.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 4