Privé ging alleen op geruchten af m Camer steunt opheffing Vrijwillig ziekenfonds CDA en PvdA willen tegemoetkoming voor groep oudere wao ers Q-koorts komt hier veel voor Binnenland CcidócSomant Justitie mag dossier Kok niet achterhouden Oud-ambtenaren tot 1 april onder de Inhoudingswet KÏTIÏ! SINDS IK DE KRANT BEZORG WEETIK HET NIEUWS EERDER DAN M N VADER. Kamer bekritiseert remigratiebeleid van kabinet VRIJDAG 13 DECEMBER 1985 PAGINA 3 ;iële arteri e pani van Royen van Klachten- en Jjesburo Politie ■ed. e aai ?n lam ruwe in ze pn wil ellen de laa 11 ekovski-stichting kt royement 1 den Bergh in 'apen Autol kelijk der d< valitei ;s ver(L| erde >ruik lergie inen, hank» satie. len overhan- aan Jan Poste- secretaris van esty Nederland, schriftelijk ver meer duidelijk- te scheppen in lang van zaken de dood van kraker Hans AMSTERDAM De na bestaanden van de op 25 oktober in een politiecel overleden kraker Hans Kok (23) dienen van het ministerie van justitie als nog de beschikking te krijgen over het medisch dossier betreffende zijn dood. De Amsterdamse rechtbankpresident mr. B. Asscher heeft hiertoe be sloten in een namens de familie aangespannen kort geding. Het gevraagde rapport is lange tijd door justitie achtergehou den, ondanks een eerdere toe zegging aan de nabestaanden en hun advocaat mr. H. Kerst- ing dat ze een onverkorte ver sie konden krijgen. De vertrouwensarts van de fa milie moet van de rechter on verwijld een volledige kopie krijgen van de tot dusver ont brekende pagina 28 van het dossier. Ook mag hij de kleu renfoto hebben van Hans Kok, genomen voor zijn opsluiting bij de rellen in de Amsterdam se Staatsliedenbuurt. Boven dien moet justitie de foto's van de sectie afgeven, met een ver sie van het verslag van het on derzoek door het Gerechtelijk Laboratorium, waaronder het sectieverslag en alle toxicologi sche bevindingen. Üe advocaat van de Staat had in het kort geding aangevoerd dat nooit eerder om de gege vens was gevraagd en dat daarvoor een kort geding dus niet noodzakelijk was. In wer kelijkheid, zo meende ook mr. Asscher, is door de familie in brieven van 28 november en 1 december wel degelijk om de ontbrekende gegevens ge vraagd. De rechter wees niet alle eisen toe. Zo mag het openbaar mi nisterie de correspondentie tussen de diverse medici die bij het onderzoek aanwezig zijn geweest geheim houden. Mr. Asscher zei te verwachten dat dr. Schumacher, de ver trouwensarts van de familie, bij zijn onderzoekingen naar de ware toedracht van de dood van de kraker de nodige me dewerking krijgt van het openbaar ministerie. Aanvraag eenmalige uitkering moet voor 15 februari deur uit DEN HAAG Mensen met recht op een eenmalige uitke ring, die uit de boot zijn geval len omdat zij in 1984 ook geen uitkering kregen, moeten hun aanvrage voor alsnog een uit kering over 1985 voor 15 fe bruari volgend jaar bij hun ge meente indienen. Het ministe rie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid heeft dit be sluit van staatssecretaris De Graaf gisteren bekendge maakt. Het departement te kent daar bij aan dat de aan vullende regeling niet is be doeld om alsnog de uitkering over 1984 te verstrekken. HAAG De Boekovski- iting heeft gisteren beslo- het royement van het A-kamerlid H. van den ;h in te trekken. Van den ;h was lid van het comité aanbeveling van de Boe- iki-stichting. In de Haagse 7 december had Van Bergh de stichting verwe- dat zij „meer een anti- imunistische dan een pro- nsenrechtenorganisatie" zijn geworden. Van den ;h heeft zich bereid ver- rd tot een gesprek over aspecten van het werk ten >eve van dissidenten in de -Unie. (Vervolg van de voorpagina) Rechtbankpresident mr. Asscher achtte ook het onderzoek van de ver slaggever van Privé „niet behoorlijk". De journalist beroept zich op medede lingen van ober Harry in discotheek Juliana's, waar "Willem-Alexander met het meisje zou zijn geweest. Ook zou een vrouwelijk personeelslid hebben verklaard dat de kroonprins wel vaker in het Hilton Hotel was ge weest. Volgens mr Asscher waren er zonder problemen, zonder ex tra kosten en zonder^tijdver- lies mogelijkheden geweest dit bericht te verifiëren, bij voorbeeld bij de manager of zaalchef of bij de receptie. Privé mocht „dit sumn bericht niet zonder meer waar houden", aldus het De advocaat van Privé had aangeboden twee getuigen te laten horen, maar mr. As scher zag daarvan af omdat die hun wetenschap ook weer uit de tweede hand, van de manager hadden. Bovendien zou ook die het bericht over de aanwezigheid slechts van horen zeggen hebben. De eis van prins Claus dat Privé via een dwangsom van f 250.000 wordt gedwongen tot de rectificatie, vond mr Asscher overdreven, omdat uit het verleden is gebleken dat het blad zich houdt aan rechterlijke beslissingen. Mr F. Salomonson, advocaat van prins Claus, toonde zich zeer tevreden met de uit spraak van de rechter. Het weekblad had aanvankelijk in het kort geding aangeboden een verklaring te wilen plaat sen dat het artikel „onjuiste suggesties" kan hebben opge wekt. Mr. Salomonson vond dat een „slap aftreksel van de Niet meteen Volgens een woordvoerder van de Rijksvoorlichtings dienst zal het toekomstig be leid van het koninklijk huis bij onjuistheden die over hen gepubliceerd worden, niet veranderen. Het ging in het verhaal over prins Willem-A lexander echter om een echte uitschieter. Het is niet de be doeling dat bij de eerstvolgen de onjuistheid meteen weer naar de rechter gestapt zal worden, zo stelt de RVD-woordvoerder. Hij hoopt dat met de uit spraak aan de ene kant de be treffende bladen een duidelijk signaal hebben gekregen dat er grenzen zijn bij wat ze schrijven, terwijl aan de ande re kant de publieke opinie er door het vonnis nog eens op gewezen is dat in deze bladen „veel dingen staan die de toets der kritiek niet kunnen doorstaan". Het weekblad Privé wenst geen commentaar op de uit spraak van de Amsterdamse rechtbankpresident te geven. N ZEIL: PREMIES ZIEKTEKOSTEN 3 PROCENT OMHOOG roblen staat oekje i moei oeilijl Ie prij s het parlementaire re- •eld, vn 0J n somüe) ;den afN HAAG De CDA- ctie in de Tweede Ka- r heeft zich gisteren Ier. Orrend neergelegd bij de da voorstel van staatsse- ikomitaris Van der Reijden ling de vrijwillige zieken- verelctdsverzekering op te kanffen. Aangezien de D en de kleine rechtse levenstijen hiermee ook in- eidingnmen, kan het voorstel op een meerderheid kenen. De eveneens ogenomen opheffing de bejaardenverzeke- wordt door vrijwel de le Kamer gesteund. verzekerde uit- htigden gaan per naar het verplich- J ziekenfonds. De overige «willig verzekerden (ca. [.000 kleine zelfstandigen en ptenaren) moeten worden irgebracht bij een particu- verzekering. Deze groep i standaardpolis aan- van minimaal 135 T volwassene per maand. Het heeft er even naar uitge zien dat de particuliere zieke- tekostenverzekeraars hun po lissen met ingang van 1 janua ri met 7 procent zouden verho gen. Staatssecretaris Van Zeil (Economische Zaken) heeft daar gisteren echter een stokje voor gestoken. Hij kondigde voor de particuliere ziektever zekeringen een prijsmaatregel af, waarin staat dat de polissen volgend jaar met niet meer dan 3 procent mogen stijgen. Het CDA heeft zich lange tijd samen met de oppositiepartij en, tegen de opheffing van de vrijwillige verzekering verzet. Men zag het verdwijnen van die verzekeringsvorm als een struikelblok op de weg-naar de gewenste invoering van een algemene volksverzekering te gen ziektekosten met premies naar draagkracht. Het CDA maakte zich sterk ,voor een vrijwillige verzekering „nieu we stijl" (voor zelfstandigen en bepaalde groepen ambtenaren) waarin geëxperimenteerd kon worden met premies naar draagkracht en eigen risico's. De felle afwijzende houding van staatssecretaris Van der Reijden en met hem het hele ten. CDA-woordvoerder Lansink stak gisteren zijn onvrede over de starre houding van het ka binet niet onder stoelen of banken. Hij verweet het kabi net een „negatieve, hoogharti ge houding en een te geringe bereidheid tot overleg en dis cussie". Lansink drong er bij Van der Reijden op aan, de ge dachte aan een volksverzeke ring voor ziektekosten niet voor altijd in de kast te hou den. CDA en PvdA (samen een meerderheid vormend) vinden dat Van der Reijden in ieder geval in een wet moet vastleg gen dat de kleine zelfstandi gen na hun overstap van de vrijwillige verzekering naar "een particuliere verzekering een financiële bijdrage van het rijk krijgen ter compensatie van de hogere premiekosten. Ook drongen zij er beide op aan, alle studenten van 18 tot 30 jaar in het verplichte zie kenfonds op te nemen. De staatssecretaris zal de Kamer volgende week pas van repliek dienen. Met het laten vallen van een steen heeft minister Winsemiusvan milieubeheer gisteren de curus milieubeheer voor politie ambtenaren geopend. De driedaagse cursus is bedoeld voor agenten die milieu overtredingen het eerst signaleren en vaak erg weinig weten over de wetgeving. De belangstelling voor de cursus is groot. DEN HAAG Militairen en ambtenaren die ver vroegd met pensioen zijn gegaan zullen nog tot 1 april op hun uitkeringen gekort worden via de Inhoudings wet. Deze wet regelt kortingen op inkomens van het overheidspersoneel in verband met een andere heffing van de sociale uitkeringen dan in het bedrijfsleven het geval is. Een wijzigingsvoorstel van de VVD van deze strekking is giste ren zeer tegen de zin van minister Rietkerk van Binnenlandse Zaken door de Tweede Kamer aangenomen. Tegen stemden het CDA en de drie kleine rechtse christelijke fracties. In de drie maanden dat de oud-ambtenaren nog onder de Inhou dingswet vallen zal een studie verricht moeten worden naar de vraag of hun uitkeringen vergelijkbaar zijn met een pre-pensio- neringsregeling of meer met een wachtgeldregeling. In het eer ste geval horen zij niet onder de Inhoudingswet te vallen en in het tweede geval wel. Het zal de betrokken oud-militairen en -ambtenaren enige tientallen guldens in de maand gaan schelen als ze niet meer onder de Inhoudingswet vallen. Woordvoerders van de oud-militairen toonden zich na afloop van het Kamerde bat redelijk tevreden over het resultaat. Borstbeeld Vondeling onthuld DEN HAAG De Tweede Kamer beschikt sinds gistermiddag over ëen bronzen borstbeeld van de vroegere kamervoorzitter dr. ir. Anne Vondeling. Kamervoorzitter Dolman aanvaardde het beeld, een geschenk van de stichting „Je Maintiendrai-Fries- land". Het beeld, vervaardigd door de Friese kunstenaar Jentsje Popma, werd onthuld door een zoon van de verongelukte Friese politicus. Bij de onthulling was PvdA-fractievoorzitter Den Uyl aanwezig, evenals enkele leden van het het presidium (bestuur) van de Kamer. GRATIS ELKE WOENSDAG DE nderl ?nte turva nder te la Doeasin Nood 14 december 5rins Claus neemt in Rot- erdam het defilè af ter jelegenheid van het 320- arig bestaan van het flkorps Mariniers. Mr. P. van Vollenhoven is n de Jaarbeurs in Jtrecht aanwezig bij het if scheid van M.W. Scha- 2 «el, voorzitter van de Ne derlandse bond van pro- j testants-christelijke goe- !jderenvervoerders en ^oud-voorzitter van de vaste commissie voor (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG CDA en PvdA hebben het kabinet gevraagd te voorkomen dat een groep van 37.000 oudere arbeidsongeschik ten, die volgend jaar niet profiteren van de premie verlichting, er te fors in koopkracht op achteruit gaan. Het CDA-kamerlid Paulis heeft staatssecreta ris De Graaf van sociale zaken daar gisteren in een amendement, gesteund door de PvdA, om ver zocht. De staatssecretaris zei voorals nog niet aan het verzoek van de kamermeerderheid te wil len voldoen omdat er geen dekking voor de kosten (25 miljoen gulden) kan worden gevonden in het arbeidsonge schiktheidsfonds (AOF). Naast de groep van 37.000 ar beidsongeschikten zullen ook, zij het in mindere mate, een half miljoen gepensioneerden, vutters, weduwen en wezen en arbeidsongeschikte ambtena ren niet van de prémieverla- ging profiteren. De Kamer stemde gisteren in meerderheid in met de plan- - nen van het kabinet tot be vriezing van het minimum loon en de sociale uitkeringen. Minister De Koning en de re geringsfracties VVD en CDA zijn van mening dat de inko mensverschillen tussen men sen met een minimumloon en mensen met een modaal inko men groter moeten worden. De oppositie is tegen. VVD en CDA vinden met de minister dat het geringe verschil tussen i modaal rem mend werkt op de sche ontwikkeling. Door de bevriezing van het minimumloon de afgelopen ja ren is de verhouding mini mum-modaal van 1:1,25 uitge- geroeid tot een verhouding van 1:1,37. Dit denivellerend beleid zal, aldus De Koning, ook in een volgende kabinets periode moeten worden voort gezet. Volgens VVD-woord- voerder De Korte kan pas bij een economische groei van minstens vier procent de be vriezing ongedaan worden ge maakt. Volgens de PvdA is een dergelijke bevriezing niet langer noodzakelijk nu de eco nomie aantrekt. Minister De Koning wees er nog op dat de netto minimumuitkeringen (gekoppeld aan het minimum loon) in Nederland ongeveer een derde hoger liggen dan het gemiddelde in de ons om ringende landen. Minister vindt lage bus ongeschikt voor rolstoel WOERDEN Voor het ver- voer van mensen in een rol stoel is voorlopig geen landelij ke oplossing te verwachten. Dat heeft minister Smit-Kroes (Verkeer en Waterstaat) giste ren gezegd bij de presentatie van een nieuwe lage vloerbus, die in februari als proef gaat rijden in Nieuwegein. De bus is volgens de minister vooral bedoeld voor reizigers die moeilijk lopen of kinderwa gens bij zich hebben. Het bus bedrijf West Nederland dat vier van de bussen heeft aan geschaft, zegt echter dat de bus wel degelijk geschikt is voor het vervoer van rolstoelge bruikers. De bus heeft geen treden en is sterk verlaagd, zo dat het in- en uitstappen bij een halte bijna gelijkvloers verloopt. ROTTERDAM De infectie;- ziekte Q-koorts komt niet al leen in het buitenland voor, zoals tot dusver werd aangeno men, maar ook in Nederland en zelfs vrij veel. Ongeveer 25 tot 60 procent van de Neder landers is er mee besmet ge weest. Wie veel met vee om gaat heeft een veel grotere kans de ziekte te hebben ge had. De meeste patiënten onder gaan de ziekte als een grie paanval, anderen komen met longontsteking en/of een leve rontsteking in een ziekenhuis terecht en een enkeling krijgt er een ontsteking van de hart kleppen van. Dat blijkt uit een onderzoek dat de arts J.H. Ri- chardus met subsidie van het Preventiefonds heeft gehou den. De resulaten staan bijeen in „Q-koorts in Nederland: klinische, epidemiologische en immunologische aspecten". Hij promoveert er dinsdag op aan de Technische Hogeschool in Delft bij prof.dr.J. Huisman, hoofd van de afdeling Infec tieziekten en Hygiëne van de Rotterdamse GGD, waar ook Richardus werkt. De ziekte wordt veroorzaakt door een bacterie die wordt overgebracht door bijvoor beeld het drinken van rauwe, ongekookte melk. De ziekte gaat gepaard met hoge koorts, hoofdpijn en spierpijn. Veel besmettingen verlopen zonder duidelijke ziekteverschijnse len. De patiënten zijn een of twee weken ziek maar het kan ook langer duren. Soms komt de ziekte een paar jaar lang met tussenpozen terug. f NOU.TCCM V£WD IX HETHOEH(VLs \NieróeMAwr MeeA wyt2ij d'R vêRJEN PORTIE gETMLDe. DEN HAAG De Twee de Kamer heeft forse kri tiek op de regelingen die het kabinet heeft getrof fen voor buitenlanders die naar hun land van her komst teruggaan. Woord voerders van verschillen de fracties hielden staats secretaris Kappeyne van de Coppello (Sociale Za ken) voor, dat het remi gratiebeleid te weinig ze kerheden biedt aan bui tenlandse vrouwen en kinderen. Die kritiek kwahi gisteren naar voren tijdens een verga dering van de bijzondere ka- derhedenbeleid. Sinds 15 no vember is de regering begon nen met een experiment waar bij buitenlandse gezinnen, die geen inkomen uit arbeid heb ben en willen terugkeren naar hun vaderland, op een uitke ring kunnen rekenen van de Nederlandse overheid. In die regeling is echter geen rekening gehouden met de mogelijkheid van een schei ding tussen man en vrouw na dat het gezin zich in het be treffende land heeft gevestigd. De CDA'er Krajenbrink wees er onder meer op dat de isla mitische wetgeving aan de man de mogelijkheid geeft zijn vrouw té verstoten. Hij vroeg evenals alle andere fracties aan de staatssecretaris „een eind te maken aan die positie van rechteloosheid". Kappey ne van de Coppello beloofde haar best te zullen doen. De staatssecretaris toonde zich minder toeschietelijk tegen over de kinderen van een bui tenlands echtpaar. De Kamer wil hen, bij niet meer kunnen aarden in het land van hun ouders, de mogelijkheid geven alsnog terug te keren naar Ne derland. Kappeyne van de Coppello voelde daar echter niets voor „omdat dit de deur te ver open zou zetten".

Leidse Courant | 1985 | | pagina 3